1 UITM0D GüRMiSCK- PARTENKIRCHEN PEEK CLOPPENBURG Help Uw Nieren VOQf} DE DAK-EN KOOK DE NON /T(?ATI E OP WOENSDAG 5 FEBR. J TQEGflNfiSKPQPTCN I GB5DUREBU -KQUISSTfjN?45 VRIJDAG 31" JANUARI 1936 H A A R r E M'S D A G B E A D S STADSNIEUWS Coöperatie „Vooruitgang" Druk bezochte ledenvergadering. De Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Vooruitgang" u.a. hield Donderdagavond in het gebouw van den Protestantenbond een ledenvergadering, die zeer druk bezocht was. De heer J. A. Scholl presideerde de bijeen komst; hij sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot den oud-voorzitter Koppen. Hij zette het doel van de vergadering uiteen. Het bestuur wil meer contact met de leden om gezamenlijk voeling te houden over de kwesties, die tegenwoordig zoozeer de aan dacht trekkenq. Hij gaf daarna het woord aan den heer P. van Gessel, den voorzitter der Coöperatie. Deze begon zijn rede met mede te deelen, dat hij een biljet had ont vangen, waarin gezegd wordt, dat het be stuur er op dezen avond niet in zou slagen, de aanwezigen voor honderd procent te be vredigen. Spreker noemde dit een ..mop". Aan het slot van het biljet staat het advies: „Blijft niet langer blind, sluit u aan bij de N.S.B.!" Komende tot het doel van de bijeenkomst, zei spreker, dat hij de leden wilde inlichten omtrent alles, wat in en buiten de Coöperatie de gemoederen min of meer beroert in deze dagen. Deze vergadering was belegd opdat 'l bestuur kon zien, hoe de leden op dit alles reageeren. Hij herinnerde aan de statuten dezer coöperatie, waarin gezegd .wordt, dat het doel is de koopkracht van het loon te verhoogen. Dit is in het belang van de con sumenten in het algemeen en van de leden der Coöperatie in het bijzonder. Het moeten zijn een geordende productie en een geor dende distributie, waarmede het belang van de consumenten het best wordt gediend. Bij alles wat het bestuur gedaan heeft, dacbt het in de eerste plaats aan het belang van den consument, in de tweede plaats aan Je geordende distributie en in de derde plaats aan de positie van het personeel, dat in deze Coöperatie werkt en welks arbeidsvoorwaar den veel beter zijn, dan die in de particuliere bedrijven. Drie dingen wilde de heer Van Gessel be spreken. namelijk de melk, de broodprijs en de positie van het personeel. De Coöperatie was uitgenoodigd, tegenwoordig te zijn op een bijeenkomst van de Nederlandsche Zui- velcentrale in Den Haag, die van de re geering een bedrag van f 2.000.000 had ont vangen om propaganda te maken voor een grooter gebruik door de bevolking van boter, melk en kaas. Reclame alleen is echter niet genoeg. Er moet ook voor gezorgd worden, dat het volk die artikelen koopen kan. Anders sorteert een propaganda niet het minste ef fect. Op dit standpunt had het bestuur van de Coöperatie zich gesteld. In den Haarlem- schen melkhandel heerscht volgens spreker een chaotische toestand. Hier gaan eiken morgen 600 a 700 slijters de stad in, om halve liters melk te leveren aan gezinnen, die eigenlijk twee liters noodig hebben. De prijs is hier echter veel te hoog. Voor het geld, waarvoor men hier een kan karnemelk kan koopen, krijgt men elders in het land een emmer vol. De distributiekosten van de melk te Haarlem zijn te hoog) Anders kunnen de melkhandëlaren hun bedrijf niet'handhaven. Als er te veel distribuanten zijn. dan moet het aantal tot" een juist niveau verminderd wor den. Dat is in het belang van de consumen ten, van den melkhandel en van het pro duct. De Coöperaties willen zelf een inelk- bedrijf instellen. De leden moeten dan niet zwichten voor een tijdelijke prijsverlaging van den particulieren melkhandel, want over een half jaar moet men dan tqch weer meer betalen, zoodat er weer minder melk gecon sumeerd kan worden. Vele particuliere han delaren hadden er ooren naar, liever te werk gesteld te worden in het bedrijf der coöpe raties, dan hun zelfstandig bedrijf moeizaam voort te zetten. De Haarlemsche melkhandel heeft het hun belet. Dit komt voor rekening- van dezen melkhandel. Toen de Coöperatie „Vooruitgang" den broodprijs verlaagde, kwam opeens het woord „broodprijsoorlog" te voorschijn. Men noemde dit een uitdagende houding van het bestuur der Coöperatie. Spreker merkt op, dat die „broodprijsoorlog" hier al meer dan een jaar bestaat, Wat het bestuur van de Coöperatie deed. was niets anders dan een reactie daarop. Op die manier kan men ook aan Abessynië de schuld geven van den oor- log, dien het nu met Italië voeren moet. De leden van de Coöperatie betalen niets meer dan den kostprijs van het brood; blijft er iets over dan ontvangen de leden het weer terug in den vorm van het dividend. Geen enkele particuliere bakkerij kan het brood zoo goedkoop leveren als de Coöperatie. Helaas werden vele leden door den nood ge drongen, elders brood tegen een lageren prijs te koopen, dat volgens hen een on middellijk .voordeel beteekende. Daarvoor hadden ze het dividend aan het eind van het jaar voor over. Dat is helaas te begrijpen, wanneer men van een karig loon of steun moet leven, hoe verkeerd het ook is. Zij benadeelden de Coöperatie en daarmede zichzelf. Ter wille van deze finincieel-zwakke leden heeft het bestuur na rijp beraad en na overleg met het personeel der bakkerijen besloten, den brood prijs te verlagen. Het doel was, het verloren debiet te herwinnen. In dit vertrouwen is het bestuur niet beschaamd (applaus). Het was het personeel, dat het overleg met het bestuur wenschte, omdat het ook begreep dat er iets gebeuren moest. De coöperatie strijdt met open vizier, in tegenstelling met de par ticuliere bakkerijen, die een jaar lang een geheimen broodoorlog gevoerd hebben. De heer Van Gessel besprak verder de ar beidsvoorwaarden van het personeel, dat in de Coöperatie werkt. Hiervoor zijn de leden mede verantwoordelijk,' omdat zij zelf den ledenraad hebben benoemd, die naast en met het bestuur werkt, overeenkomstig de statu ten. door de leden zelf vastgesteld. Het per soneel werkt onder de bepalingen van een contract, dat tusschen het bestuur en de besturen der vakorganisaties is vastgesteld, Het personeel geniet premievrij ouderdoms pensioen (dat wil toch wat zeggen, zei spre ker), doorbetaling van karensdagen en va- cantietoeslag. Ook het loon en de werktijd zijn veel beter geregeld, dan bij vele particuliere bedrijven. Ten bewijze daarvan noemde spre ker de loonen die aan het personeel dei- coöperatie worden uitbetaald. De loonen blijken resp. f 2 en f 1 hooger te zijn, ook na de loonsverlaging van f 1. dan bij de coöpe raties in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. En de vakorganisaties in Haarlem heb ben nu deze loonsverlaging geweigerd, die de organisaties in de drie andere genoemde steden aanvaard hebben. Het bestuur moest dat doen in het belang van het personeel en van de coöperatie. De heer Van Gessel besprak ook nog even de afdeeling Kruidenierswaren. „Als bij ons een bediende uit het particuliere bedrijf komt solliciteeren, dan wordt hem naar zijn leeftijd en zijn laatste loon gevraagd. Wordt hij aan genomen, dan wordt hij gefeliciteerd, want dan verdient hij het dubbele van het bedrag, dat hij bij den particulieren patroon ver diende. Wordt de sollicitant niet aangenomen, dan wordt hem dit niet gezegd, om zijn teleurstelling niet nog grooter te maken". Geen mensch wordt ontijdig ontslagen. Alles is reglementair vastgesteld. Spreker hoopte er in geslaagd te zijn, den leden duidelijk gemaakt te hebben, dat het bestuur een gezonde bedrijfspolltiek heeft ge voerd. „Vooruitgang" staat er goed voor en het is de moeite waard, er voor te vechten. (Ap plaus) Gedachtenwisseling. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen of het maken van korte opmerkingen maakten velen gebruik. Eén der aanwezigen merkte op, dat op dezen avond de wensche- lijkheid gebleken is, elk jaar zulk een leden vergadering te houden. Een ander zei, dat de hoofdbesturen van de R.-K., Alg. en Chr. vakorganisaties aan de leden geadviseerd hadden, de loonsverlaging van f 1 te aanvaarden, maar het personeel der Coöperatie wenschte dit echter niet te doen. Een derde wil ook gaarne elk jaar een le denvergadering; gezamenlijk kan dan over wogen worden, welke maatregelen genomen moeten worden tegen de hetze van buiten te gen het bestuur en helaas ook tegen die van eenige leden der Coöperatie. Een vierde waarschuwde er tegen, om den toestand voor een gering voordeel niet te verscherpen. Want de N.S.B.'ers liggen volgens hem op de loer, om er van te profiteeren. Hij noemdp de namen van gemeenten om te be wijzen, dat er zeven coöperaties in ons land zijn. die een hooger loon uitkeeren, dan de coöperatie „Vooruitgang" te Haarlem. Hij begrijpt niet dat het bestuur zulk een onrus tige sfeer onder het personeel schept. Die eene gulden loonsverlaging per week voor het per soneel beteekent slechts 70 cent dividend per jaar meer voor de leden. Moet men daar voor zulk een verbittering onder het perso neel scheppen? Debater wilde een motie voor lezen, om de vergadering een uitspraak te laten doen, maar de voorzitter kon dit niet toestaan, omdat deze vergadering geen be sluit kon nemen. Debater onderwieip zich daaraan, maar verzocht toch instemming met zijn bewering, dat het personeel alleen rustig kan werken en zijn plicht doen, als het niet onnoodig verontrust wordt. Hij verzocht den aanwezigen zijn woorden met teekenen van instemming te willen onderstreepen. De aanwezigen voldeden niet aan dit ver zoek. Nog eenige heeren voerden het woord, die hun vertrouwen in bestuur en ledenraad uit spraken. Eén hunner meende, dat de lasten door alle personeel-leden der Coöperatie ge dragen moeten worden, evenals dat men ook gezamenlijk de lusten verdeelt. Dat noemde hij zuiver socialistisch. Hij wenschte tenslotte wijziging van de statuten, opdat het mogelijk is, dat voortaan elk jaar zulk een ledenver gadering kan worden gehouden. De heer Van Gessel beantwoordde de debaters. Hij merkte op, dat het bestuur niet afwijzend staat tegenover den geuiten wensch om elk jaar zulk een vergadering te beleggen, echter alleen wanneer daartoe een heel be langrijke aanleiding bestaat. Kleinigheden moeten door den ledenraad behandeld wor den en als men een ledenraad niet vertrouwt, dan moet een nieuwe gekozen worden. Nog eens herhaalde hij, dat het bestuur van „Vooruitgang" voor honderd procent verant woordelijk is voor het bedrijf en voor het personeel. Het bestuur heeft geen onrust ge wekt onder personeel en leden; dat hebben de comités van zekere zijde gedaan, die zich onder het personeel gevormd hebben en die in het geheim vergaderingetjes hielden. De Coöperatie wil ordend en prijsregelend blij ven optreden in het belang van de consumen ten. Hij hoopte tenslotte, dat de leden hun taak zouden blijven begrijpen. De heer Scholl dankte den heer Van Gessel voor zijn uitvoerige uiteenzetting. Vergadering van de Nieuw Economische Groep. Sprekers de heeren J. Sevensma en E. Loeb. De afdeeling Haarlem van de Nieuw-Eco- nomische groep (Douglas-beweging) heeft Donderdagavond in het Wijkgebouw op de Ged. Oude Gracht een vergadering gehou den. De heer J Sevensma sprak over Gemeen- schapscrediet of Volksgeld en de heer E. Loeb gaf een toelichting over de beteekenis van „Economische democratie" in verband met de door de N.E.G. aangekondigde resultaten campagne tegen de armoede. Na een openingstoespraak van den voor zitter, waarin hij eenige principes toelichtte, kreeg de eerste spreker het woord. Spr. be gon met een uiteenzetting van de gedachten der Nieuw Economische Groep. In het tegenwoordige economische systeem zal het verschijnsel der werkloosheid niet meer verdwijnen en de vrijhandel komt niet terug. De Douglas-beweging wil deze kwaal in haar kiem aantasten. Spr. behandelde hierop de theorie van Douglas. In tegenstel ling tot wat de groote productiemogelijkhe den zouden moeten brengen, bestaat er groo te armoede door het niet deugdelijke distri butie-apparaat. Het geld is hieraan in hoofd zaak schuld. Tengevolge van. het stelsel van crediet- schepping en vernietiging zijn de goederen- prijzen boven de betalingsmogelijkheid der menschen gestegen. Het internationale ruil verkeer is daardoor ontwricht. Elk industrie land moet met zijn buurstaat concurreeren om in een ander land zijn surplusgoederen te kunnen afzetten. Hoe moet nu de over vloedige hoeveelheid goederen worden gecon sumeerd? In het huidige stelsel worden con sument en producent door het geld be- heersebt. De credietinstellingen controleeren de productie en de landspolitiek door hun macht over de credietverleening. Douglas nu wil de reeds voortgebrachte goederen en de productiecapaciteiten tot basis van het nieuwe credietstelsel maken. Er behoort voortdurend een wisselwerking te bestaan tusschen geld en productie-omvang. Dan zal men den „rechtvaardigen prijs" krijgen, die zal veroorzaken dat door de gemakke lijker productie een aantal menschen uitge schakeld zal worden, die echter door deze zelfde productiewijze een maatschappelijk dividend zullen kunnen ontvangen. De Nieuw Economische Groep wil geen po litieke partij worden, ofschoon zij erkent dat wellicht verbeteringen in het parlementaire stelsel mogelijk zijn". De Olympische Winter-wedstrijden staan te beginnen. Natuurlijk gaat een groot contingent Hollanders er heen, om onze ploeg aan te moedigen. Wij twijfelen er niet aan of zij zal een uitstekend figuur slaan. Maar v zorgt er voor, dat ook een uitstekend figuur slaat in een keurig Sport-Costuum, in Holland gemaakt door P. C. Wij verwachten U gaarne, teneinde U van advies te kunnen dienen. GROOTE HOUTSTRAAT - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Hierna sprak de algemeen secretaris der groep, de heer E. Loeb. Na passages uit redevoeringen van wijlen Koning George en den toenmaligen prins van Wales te hebben aangehaald, zeide spre ker: „Zooals Economische Democratie vor dert, dat het economisch initiatief met be trekking tot doelstelling geregeerd zal wor den door de behoeften der consumenten, vordert Politieke Democratie, dat het poli tiek initiatief gevestigd zal worden in het volk als een dynamisch recht". Wat is „Economische Democratie?" Economische Democratie beteekent ver hooging van de individueele economische macht, vermindering van de financieele af hankelijkheid van alle individuen. De hervormingen moeten zoodanig zijn, dat de menschen, niet, zooals nu, onderge schikt zijn aan het geld. Daarvoor is noodig. dat het geld ophoudt sclraarsch te zijn. Men kan trachten de Douglas-voorstellen toegepast te krijgen door overreding, door opvoeding op militante wijze. De N.E.G, in Nederland, heeft zich tot dusver bepaald tot de niet militante pra- paganda. In de eerste plaats moeten we een plan maken. Het bestaande kan als grondslag die nen voor het komende. Na de verhouding met de N.E.G. tot de politiek te hebben behandeld zeide spr.: We zitten in ons land met een kiesrecht, waar van de bedoeling geweest is, dat het de uit voering van de wil van de menigte zou mo gelijk maken. Wij kiezen parlementaire ver tegenwoordigers, die heelemaal niet gehou den zijn bepaalde resultaten te verkrijgen We zien da nook in ons land en vele andere landen, een ploeg tweede rangs experts in de regeeringslichamen, die trachten techni sche leiding te geven aan een ploëg eersten rangs experts. De opdracht aan de Democratie is nu mannen te kiezen die.zullen aandringen op het verkrijgen van resultaten. Het is de taak van het parlement de wenschen van het volk, dat resultaten verwacht, door te geven, wan neer die resultaten thans niet geleverd wor den. Dat resultaat kan alléén verkregen wor den door pressie te oefenen op de Kamer leden en in het algemeen, candidaten voor het Kamerlidmaatschap. Een geweldige dosis collectieve wil is nood zakelijk. Wanneer die wil tot uiting kan ko men dan kan niets, die stuiten. Zoo niet, dan hebben we niet alleen de vrede verspeeld, maar gaan wij ook onherroepelijk onzen on dergang tegemoet. Aan het slot van den avond dankte de voorzitter beide sprekers. Door slechte werking van de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cystex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geelt, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft net. (Adv. Ingéz. Med.) Vereeniging „Kinderzorg" der Ned. Herv. Kerk. Een bazar. De Vereeniging „Kinderzorg" bestaat thans ruim vijf en twintig jaar. Zij werd door het Classicaal Bestuur der Nederlandsche Her vormde Kerk in het leven geroepen. Het doel van deze Vereeniging is het verzorgen en op voeden van de misdeelde jeugd uit de Classis Haarlem. „Kinderzorg" doet dit door de voogdij op zich te nemen over kinderen, die door de ouders werden verwaarloosd of mishandeld, zoodat deze door de Rechtbank uit de ouder lijke macht moesten worden ontzet of ont heven. Het groote leed, dat de meeste pupillen van „Kinderzorg" in hun prille jeugd reeds on dervonden, tracht de Vereeniging hun te ver goeden, ten eerste, door hen in een ander te huis te brengen, waar ze liefdevol en met be grip van hun bijzondere aanleg en moeilijk heden, worden opgevoed; .ten tweede, door toe te zien, dat de kinderen worden opgevoed tot bruikbare menschen in de maatschappij. Hiertoe behoort voor de jongens het leeren van een vak of handwerk, voor de meisjes in de meeste gevallen, een goede huishoudelijke opleiding; ten derde, door de kinderen in geestelijk opzicht steun en leiding te geven. Voor dit alles is niet alleen groote toewij ding en geregeld toezicht, doch ook veel geld noodig. Daar de laatste jaren de Rijkssubsidie aan zienlijk werd ingekrompen, terwijl de parti culiere bijdragen steeds meer verminderen, kan „Kinderzorg" wegens groote jaarlijksche tekorten, het werk zoo niet langer voortzetten. Reeds moest eenige malen de verzorging van misdeelde kinderen hierdoor worden gewei gerd. Dit mag zoo niet voortgaan. Bovendien staat hierbij een groot maatschappelijk belang op het spel, Een groot aantal personen heeft zich bereid verklaard ten bate van „Kinderzorg" een ba zar te organiseeren op 9, 10 en 11 Maart a.s. in de Bovenzalen van Café-Restaurant v.h. Gebrs. Brinkmann, Groote Markt. Zij roepen veler hulp hiertoe in. Alles 'is wel kom, zoowel goederen, als giften in geld. Ook hóópt het comité 'op veel bezoek. Th he;t Eerè-Comité hebben zitting de dames: A. RöellBaronesse de "Vos van Steenwijk. Haarlem; J. W. M. Maarschalk van Egmond en Rinnegomvan Coppenaal, Haarlem; A. C. den TexBaronesse Bentinck, Bloemendaal; B. J. Dorhout Mees.de Blocq van Scheltinga, Aerdenhout; A. E. van Tienhoven—del Court, Bloemendaal en P. C. - Wol ter beek—van Eeghen, Bloemendaal. - In het Uitvoerend Comité de dames: H. D. van Blommesteinvan Lutterveld, Bloemen daal; J. E. van de BuntBoer, Bloemendaal; N. CarpKan, Aerdenhout; C. L. van Dijk— van Vierssen Trip, Bloemendaal; E. Goed koop—Verstijnen, Heemstede; C. H. Goed koop, Bloemendaal; E. Hogenbirk—Beekman, Haarlem; A. J. Mooijen, Haarlem; R. van Paassen—Kohlbrugge, Haarlem; C. W. C. Stoppelsteen—Hollinga, Bloemendaal; J. de VriesHoeksema, Haarlem. Voorts is nog een zeer uitvoerig aanbevelend comité samengesteld.. IN DE TUINZAAL v/h GËHI CONCEPTQED. (Adv. ingez. Med.) Herdenking van Menno Simons Lezing van ds. J. G. Frerichs. Gisteren was het, zooals wij reeds eerder vermeld hebben, de dag, waarop 400 jaar ge leden de Friesche priester Menno Simons de katholieke kerk verliet en toetrad tot de secte der Doopers (30 Januari 1536). In de Doopsgezinde kerk heeft ds. J. G. Frerichs naar aanleiding hiervan een lezing gehou den over „De beteekenis van Menno, Simons' overgang voor de geschiedenis van onze broe derschap." In de eerste decenniën van de 16de eeuw, aldus ds. Frerichs, heerschte in de geheele wereld een groote geestelijke onrust. In Ame rika, pas ontdekt, brachten Cortez en zijn mannen de Indianen in grooten getale tot de katholieke kerk. In West-Europa keerden velen zich van die kerk af. De voornaamste hervormer was Maarten Luther, uit wiens ge schriften Menno Simons kracht tot zijn da den gekregen heeft. In denzelfden tijd beleefde Zuid-Duitsch- land een geweldigen boerenopstand, die eigen lijk een half-godsdienstig karakter droeg, De geestelijke leider hiervan was de bekende Thomas Munzer. In tusschen was in 1525 te Zürich de eerste gemeente van wederdoopers ontstaan. Hun leiders verwierpen den kinder doop. Zij waren tevens afkeerig van alle ge weld. De groote reformateur Zwingli bestreed.deze wederdoopers-secte. Hij ging zelfs over tot een geweld-dacligen doopdwang. Het centrum van de nieuwe leer werd thans Straatsburg, waar Melchior Hoffmann de verkondiger was van de komst van het nieuwe Godsrijk. Door een ziekelijke overdrij ving ging men Hoffmann beschouwen als den profeet Elia, die den ondergang van deze we reld en de komst van het nieuwe Jeruzalem verkondigde. Toen Hoffmann, tengevolge van de bestrijding der doopersdoor Karei V, ge vangen zat, werd zijn taak overgenomen door Jan Mathijssen van Haarlem. De beweging verplaatste zich nu naar Munster. Hier ont stonden, vooral onder leiding van Jan van Leyden, allerlei zinnelooze excessen, die zelfs in Amsterdam groote beroering wekten. In Friesland werd het oude klooster Bloemkamp bij Witmarsum eenigen tijd door de doopers bezet. Dit feit nu gaf voor den pastoor van die plaats, Menno Simons, den doorslag om zijn geestelijk ambt op te geven en de katholieke kerk den rug toe te keeren. Reeds lang had hij ten aanzien van de waarheid van den kin derdoop en van de mis getwijfeld en zijn stu die van den bijbel bracht hem tot de over tuiging, dat deze beide instellingen verkeerd waren. Na zijn overgang nam Menno na lange aarzeling, veroorzaakt door zijn een voudig en bescheiden karakter, de taak op zich de nieuwe leer wijd en zijd te verkon digen. Tot zijn dood, 25 jaar later, heeft hij overal rondgezworven onder de allermoeilijk ste omstandigheden Zijn eenige troost was de heilzame invloed van zijn woord. Overal vond Menno volgelingen, die bereid waren alles, zelfs hun leven, te offeren voor hun heilige overtuiging. Groot is het aantal mar telaren, dat gestorven is voor de doopsgezinde belijdenis. Maar de leer van Menno Simons heeft zich verbreid en. heeft stand gehouden. Uit de streken, waar zij vervolgd werden, trokken de Mennonieten weg om elders hun gemeen schap weer op te bouwen. Van Duitschland gingen ze naar Zuid-Rusland en Canada .en van Rusland weer naar Paraguay en Brazi lië. Maar overal droegen zij denzelfden geest van eenvoud en arbeidszin met zich mede. De Mennonieten vormen over de geheele wereld een saamhoorige gemeenschap, met de figuur van Menno Simons als symbool van eenheid voor oogen, zoo besloot ds. Frerichs. In de pauze van deze lezing, die door licht beelden verduidelijkt werd, zong één der ca techisanten van de Doopsgezinde gemeente, mej. H. van Andel eenige liederen van Bach. VOETBAL. HAARLEMD.W.S. (2—3). Met invallers voor Kammeijer, De Winter, Van Polanen en Van Gooi, speelde Haarlem Donderdagavond een lichtwedstrijd tegen D.W.S. In de Haarlemvoorhoede was de ex- Stormvogelsspeler Effern opgesteld. Het was "een interessante en vluggespeelde wedstrijd. Tot kort voor rust werd door beide verdedi gingen de score blank gehouden. Toen werd een 'vrije trap D.W.S. noodlottig; De la Mar Sr. zette het leder goed voor doel en Smit kopte in (1—0). Ook in de tweede helft is het een levendige strijd geweest. De Haarlem achterhoede kreeg nogal veel werk; door een verkeerd terug- gespeelden bal van Huijsmans kwam de ge lijkmaker door Ditmar (11). Direct daarna gaf dezelfde speler zijn club de leiding (12). Na veel vergeefsche aanvallen is het Effern die met een hard schot gelijk maakt (22). Dan wordt het D.W.S. doel bestookt, maar steeds weet een D.W.S.-speler redding te brengen. Als tenslotte keeper De Vries een voorzet verkeerd beoordeelt, is het weer Ditmar. die er van profiteert (23). Haarlem speelde met.- De Vries, Verhappen, Huijsmans, De la Mar Sr., Urban, Vreeken, Oldenburg, De la Mar Jr., Effern, Smit, De Vries. DE ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. J.l. Zaterdag" kon er wederom een aantal wedstrijden niet doorgaan. In de A afdeeling b.v. werd geen enkele ontmoeting gespeeld. In de tweede afdeeling heeft V. J. B. haar positie niet onbelangrijk versterkt door een 42 overwinning op het bezoekende Ulysses. De aandere Velser club, V. V. B., deed even eens goed werk door tegen het sterke Johez 22 gelijk te spelen, een uitslag, dien wij zeker niet verwacht hadden. Door deze resultaten zijn zoowel Johez als Ulysses vrijwel uitge schakeld voor de bovenste plaats. Thans zijn er nog drie concurrenten overgebleven, n.l. Kennemerland 3, V. E. W. en V. J. B. Laatst genoemd elftal heeft het minste aantal verlies- puivten. De strijd tusschen Kennemerland 4 en S. I. Z. O. 2, eindigde, evenals de eerste ont moeting, met een 33 gelijk spel. Inrdien de terreinen bespeelbaar zijn, wor den morgen de volgende wedstrijden gespeeld: Afdeeling A: Tweede JeugdKennemerland 2, 2.30 uur C. A. Schipper. V. V. IJ. 2Telefonia, 2.30 uur Chr. Klerk.. Afdeeling B: Kennemerland 4— V. V. B„ 2.30 uur A. Wildschut. S.I.Z.O. 2V.E.W., 2.30 uur S. de Boer. Kennemerland 3V.J.B., 2.30 uur R. C. Kremer. Afdeeling C: Ke'nnemerland 5Kennemerland 6, 2.30 uur J. Post. V.E.W. 2—V.E.W. 3, 2.30 uur G. H. Wille. V.J.B. 2S.I.Z.O. 3, 3 uur J. Kramer. In het Nóorder Sportpark speelt Tweede Jeugd tegen Kennemerland 2. De eerste ont moeting in dit seizoen, die 28 September j.l. op het Kennemerland-terrein tusschen deze teams werd gespeeld, eindigde met een 3—1 overwinnhiig voor de Tweede Jeugd, nadat de thuisclub tot ver in de tweede helft met 10 had voorgestaan. Hoewel wij Kennemerland 2 zwakker achten dan het ontvangende elftal, verwachten wij toch een spannenden strijd, daar de jeugdige Kennemerlanders enthou siast spelen en over groote snelheid be schikken. V. V. IJ. 2, dat vroeger eigenlijk te zwak was voor de A afdeeling, laat dit seizoen be hoorlijk spél zien. Op eigen terrein verloren Beenhakker c.s. tot nog toe slechts één wed strijd, n.l. tegen V.V.IJ I, dat een kleine over winning wist te behalen. Wij gelooven niet, dat Telefonia er in zal slagen, ook maar één punt uit dezen wedstrijd te bemachtigen. De belangrijkste ontmoeting uit de tweede afdeeling is die tusschen Kennemerland 3 en V. J. B. De Velsenaren hebben hun eenigen verloren wedstrijd aan de tegenstanders van morgen te danken. Zij hebben dus alle reden Om zich morgen tot het uiterste in te spannen. Allereerst om op de bovenste plaats te blijven, vervolgens om een concurrent uit te schake len en ten slotte om revanche te nemen. Daar ook Kennemerland 3 groot belang heeft bij een overwinning, kan een spannende wedstrijd verwacht worden. De derde kampioenscandidaat, V.E.W., moet op bezoek bij S. I. Z. O. 2. Dat is een lastige wedstrijd, die den Heemstedenaren moeite ge noeg zal opleveren. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Ic KL. GROOT BILJART CADRE 45—2. Donderdagmiddag zijn in Hotel Noord-Bra bant te Utrecht de wedstrijden om het Neder- landsch kampioenschap groot biljart cadre 45—2 begonnen, De uitslagen van den eersten dag waren als volgt; Dommering 388 26 61 14.20 TSweering 400 26 60 15.38 Van Vliet 400 30 83 13.33 De Leeuw 308 30 73 10.23 Wiemers 400 23 65 17.39 De Leeuw 142 23 70 6.17 Van Vliet 400 28 92 14,28 Sweering 388 28 48 13.85 Dommering 400 23 90 17.39 Wiemers 240 23 72 10.43 IJSHOCKEY. BLAUWE ZES—AMERIKA (5—8). Donderdagavond heeft op de Kunstijsbaan te Amsterdam de tweede ontmoeting tus schen de Blauwe Zes en de Amerikaansche ploeg plaats gehad Li den eersten speeltijd kregen de Amerikanen een 20 voorsprong. Aan het einde van den tweeden speeltijd was de stand 24. De derde speeltijd werd zeer spannend: er werden veel doelpunten aemaakt. De Blauwe Zes verkleinde, nadat de Amerikanen nog driemaal gescoord had den, den achterstand tot 5—7. De bezoekers maakten er tenslotte 58 van.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10