TENTOONSTELLING Mazurka, een meesterwerk in alle opzichten. EXCEPTIONEEL OR.HOUTSTR.HPEK GR.MARKT HAARLEM VRIJDAG 31 JANUARI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 2 Bestuurdersbond „Haarlem". Het Plan van den Arbeid uiteengezet. Voor den bestuurdersbond „Haarlem" van de Ned. Vakcentrale hield de heer Lindeman Woensdagavond een lezing ter uiteenzetting ran „Het plan van den Arbeid". De lezing had ten doel, van bevoegde zijde verschillende vragen te beantwoorden, welke in het bestuurskader ten aanzien van „Het plan", waren gerezen en droeg een zuiver in formatief karakter. Na een kort openingswoord, waarin de voor zitter van den bestuurdersbond „Haarlem" o.a. eenige critieken, zoowel van opbouwen- den als afbrekenden aard. citeerde, verleende hij den heer Lindeman het woord. Spreker ging allereerst na, hoe „Het Plan" tot stand kwam. Niet toevallig, of onder den druk der crisis, maar als gevolg van de om hoogheffing van arbeiders, werknemers, van het volk in het algemeen. Het doel is door de uitvoering van een groot aantal werken ter waarde van f 600.000.000 een zoodanige werk gelegenheid te scheppen dat hierdoor de ma chine van het economische leven, eerst lang zaam, daarna sneller, in beweging komt en ten slotte op eigen kracht (het particulier bedrijf) door blijft loopen. Een belang dus, dat het geheele volk, ongeacht politieke of godsdienstige richting, positie of stand, aan gaat. Duizenden werkloozen zullen er recht- streeksch werk door vinden, anderen indirect, doordat de benoodigde stoffen voorbewerkt moeten worden. Doordat al deze menschen dan weer een grootcr inkomen hebben, zullen zij, wat onomstooteiijk vast staat bij gezins inkomens van dergelijke grootte, meer uitge ven en anderen weer meer verdienen. Zoo zal het dcor de regeering tegen een billijke rente opgenomen geld voor de financiering, aan de eigenaars weer rente opleveren en ook deze partij er voordeel van trekken. Uiteraard zal het geheele bedrag niet ineens worden opgenomen, daar dit te veel moeilijk heden met zich brengt, maar langzaam, werk voor werk, zoodat ontwrichting van het geld verkeer vermeden wordt. Wat de vraag, of dit kapitaal in Nederland aanwezig is, be treft, is spr. volkomen gerust. Hij verwijst daarbij naar de mededeeling van prof. Van Gelder, een bij uitstek ter zake deskundige, die deze vraag volkomen bevestigend heeft beantwoord. In zijn betoog haalde spr, verschillende fei ten en voorbeelden uit het buitenland aan, waaronder uiteraard veel uit Zweden, het land waar men sinds 1932 met een soortgelijk idee goede .resultaten bereikt heeft. Na het debat sprak de heer Lindeman de hoop uit, dat men met gemeenschappelijke hulp en door verjonging van inzichten tot uit voering van ,.Het plan" zal kunnen overgaan. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. Donderdag is door de politie aangehouden een 38-jarige stoker te Haarlem, verdacht van diefstal van een fiets, die voor een perceel aan de Marnixstraat gestaan had. Hij ont kent. Bij een onderzoek in zijn woning zijn nog twee Tijwielen in beslag genomen. Naar de herkomst daarvan zal een onderzoek wor den ingesteld. De man is in verzekerde be waring gesteld. Sukkelde met de spijsvertering „Op zekeren dag zag ik, dat er zes zouten in waren. Daarom probeerde ik Kruschen. Het was met mij eenvoudig het geval van den zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsvertering lijdt en aan rheumatiek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheele werking vah zijn organisme zou verbeteren. Ik had van alles gebruikt, maar geen Kruschen, omdat ik dacht, dat het hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen. Toen probeerde ik toch nog Kruschen. En hier ein digt mijn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kruschen is heel wat meer dan een eenvoudig laxeer- zout." J. S. H. te T. Overwerking. zorg. te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte werking der verschillende inwendige organen. Indiges tie is een van de eerste gevolgen. Onvoldoende afvoer ,die leidt tot een verstopping van het organisme door giftige afvalproducten, is een ander schadelijk gevolg. Het bloed wordt over laden met onzuiverheden, die de algeheele ge zondheid ondermijnen en de gewrichten kun nen aantasten met rheumatiek. De zes zouten in Kruschen sporen de inwendige organen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wordt gezuiverd. U vergeet indigestie en dreumatiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en ƒ1.60 .per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: „Het kind van de buur vrouw". Volksvoorstelling. 8.15 uur. Restaurant Brinkmann: Vergadering Bond van grond- en huiseigenaren. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Mazurka". Op het tooneel: Edith Hagendoorn, een „droom van kleuren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het weggeloopen bruidje". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Ik was Jack Morti mer". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Folies Bergère". Op het tooneel: Fred Houben, musical act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 1 FEBRUARI Schouwburg Jansweg: Het gezelschap „De Lach hoek". 8 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette. „Wien, Wien, nur du allein". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. De onregelmatigheden in het Oosten. Nadere bijzonderheden. In ons vorig nummer hebben we reeds mede gedeeld, dat het bestuur van den K.N.V.B. strenge straffen heeft opgelegd aan bestuurs leden en leden van P.E.C. wegens ernstige handelingen, in strijd met het amateurisme. Thans wordt dit ook gemeld in de Officieele Mededeelingen van den K.N.V.B. in de „Sportkr." De Tel. meldt nog nader: „Bij een nader onderzoek, dat wij naar deze zeer onverkwikkelijke zaak instelden, is ons gebleken, dat de kwestie reeds van jaren hei- dateert, uit de periode dat P.E.C. nog in de tweede klasse uitkwam. Reeds toen zouden, zoo geen overwinningen, dan toch spelers zijn gekocht. Feitelijk is de geheele kwestie in den boezem van den Noord-Centralen Voetbalbond aan het rollen gebracht. Men had vernomen, dat P.E.C. verschillende malen in de spelers-opgaven zou hebben geknoeid, dat men in lagere elftallen ongerechtigde spelers onder valschen naam zou hebben laten meespelen, doch daar dit in uitwedstrijden zou zijn geschied, kon dit lan gen tijd aan den gang blijven, zonder dat er een haan naar kraaide. Toen het N.C.V.B.- bestuur dit echter vernomen had, werd een onderzoek ingesteld. Een dér voornaamste feiten was wel het om- koopen van A.G.O.V.V. in het voorjaar van 1931. P.E.C. moest dezen thuiswedstrijd win nen om gelijk met Go-Ahead te eindigen. En kele bestuursleden waren niet zeker genoeg van de kracht van hun elftal en dus zou een lid van P.E.C. er op uitgetrokken zijn om A.G. O.V.V. te bewerken. Algemeen gelooft men, dat het bestuur er mee op de hoogte zou zijn geweest. Beide elftallen speelden of hun leven er van afhing, doch geen der beide voorhoeden wist het doel der tegenpartij te vinden, totdat vijf minuten voor het einde een achterspeler van A.G.O.V.V. plotseling men meent geheel on- noodig hands maakte. De hiervoor toege stane strafschop werd feilloos in een doel punt omgezet en P.E.C. moest door deze 10 overwinning tegen Go-Ahead een beslissings wedstrijd om den afdeelingstitel spelen. Tot dank zou aan A.G.O.V.V, ee bedrag van 250 gulden zijn uitbetaald, terwijl daaren boven het P.E.C.-bestuur moeite zou doen, den komenden beslissingswedstrijd op het A.G.O. V.V.-terrein te Apeldoorn te doen plaatsvin den. Dit ging echter niet door, daar ondanks de protesten van P.E.C. de wedstrijd werd vast gesteld op het Heracles-terrein te Almelo, waar Go Ahead toen met 20 in de meerderheid bleef. Of de A.G.O.V.V.'ers allen van alles op de hoogte waren, is niet waarschijnlijk. Dit zal echter in de naaste toekomst blijken, daar er na deze P.E.C.-kwestie ongetwijfeld nog een A.G.O.V.V.-zaak zal komen. De bescheiden van den penningmeester en den secretaris van de Apeldoornsche club zijn n.l. eveneens alle in beslag genomen en ter bestudeering gegeven aan de meergenoemde commissie. Men is er echter van overtuigd, dat buiten den secretaris en den penningmeester van de A.G.O.V.V., geen der andere bestuursleden van de Apel doornsche club ergens van op de hoogte was. Men noemt in dit verband een geval van zeven jaren geleden. P.E.C. stond er toen zeer slecht voor. Werd de laatste thuiswedstrijd tegen Wageningen gewonnen en zou Vitesse verliezen, dan zouden de Arnhemmers een degradatiewedstrijd moeten spelen. Wageningen bleek dien dag wonderlijk genoeg zeer slecht op dreef en werd met 72 verslagen; doch tegen alle verwachtingen in, won Vitesse, zoodat P.E.C. er weinig profijt van heeft getrokken. Den Wageningschen spelers werd na afloop een groot diner aangeboden. Deze zaak is men eveneens aan het uitpluizen gegaan en daarbij zou gebleken zijn, dat het niet geheel uitge sloten is, dat ook de scheidsrechter in het com plot betrokken zou zijn geweest. Na diverse frauduleuze handelingen bewezen geacht te hebben en vonnis te hebben geveld, heeft het K.N.V.B.-bestuur de aangelegenheid nader ver wezen' naar de Amateurcommissie, die thans zal nagaan, welke personen de amateursbepa lingen overtreden kunnen hebben. Het is wel te verwachten dat er in de naaste toe komst nog andere straffen zullen vallen. Hoe zou P.E.C. nu te veel geld hebben kun nen uitgeven, terwijl de boeken toch klöpten? Het antwoord hierop is zeer eenvoudig. Als men diverse posten flink opvoert, zoodat de kas klopt, is er niets aan de boeken te merken. Bewijzen kon de K.N.V.B.-commissie zoo doende aanvankelijk niets. Iets anders werd het, toen de eigenaar van het voormalige P.E.C.-terrein zijn boeken en bescheiden op verzoek aan deze commissie ter hand stelde. Toen bleek, naar men beweert, dat in de P.E.C.-administratie diverse groote bedragen stonden, die aan den eigenaar zouden zijn uit betaald, terwijl dit in werkelijkheid niet zou zijn geschied. In alle geval was er een groot verschil: de P.E.C.-boeken klopten niet, of die van den eigenaar. Tot zoover de Tel. Een medewerker uit het Oosten van de „Sportkr." schrijft, dat de geschorste bestuurs leden het hun ten laste gelegde pertinent ont kennen; zij zullen in hooger beroep gaan. Het bestuur van P. E. C. heeft ook aan zijn leden een circulaire gestuurd, waarin gemeld wordt, dat zij zich door het gebeurde niet moeten laten verontrusten. Op 11 Febr. houdt P. E. C. een vergadering, waarin het bestuur de leden zal inlichten. MEDISCH-OPVOEDKUNDIG BUREAU. Het bestuur der Kennemer Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Medisch- Opvoedkundige Bureaux heeft uitnoodigin- gen rondgezonden voor het bijwonen van de inwijding van het huis aan den Koninginne weg no. 65, alhier, waar het Bureau van de vereeniging gevestigd zal worden. De opening zal plaats hebben Zaterdag 15 Februari as. des middags te half drie. De heer A. G. Boes wethouder van onder wijs, zal daarbij het woord voeren. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. De besturen van de samenwerkende orga nisaties van bakkersgezellen te Haarlem ver zoeken ons mede te deelen, dat hoewel deze samenwerkende organisaties niet te spreken waren over de wijze waarop de heer Fran ken een loonsverlaging heeft ingevoerd, zij voor een goeden gang van zaken er den na druk op te leggen, dat het niet in de bedoe ling van genoemden werkgever ligt op Za terdag tweemaal brood te laten bezorgen. ONDERHOUD VAN VLIELAND S ZEEMERKEN EN DUINEN AANBESTEED. Hedenmorgen is in het gebouw van den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het onderhoud van de rijkszee werken, de buiten duinen en de rijkshavenwerken op Vlieland voor de periode 19361937. Van de negen inschrijvingen was die van de firma M. Hoeke en T. Ittel te Nieuwen- dijk en St. Pancras de laagste. Deze firma schreef voor de drie perceelen tezamen in voor f 21.280. i A U T O II O B I E L AMSTERDAM - 31 JAN.'/m 9 FEBR, GEOPEND van 10 V.m. 5 n.m. en van 8 n m. 10 n.m. SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5 a. n.m. (Adv. Ingez. Med.) Pola Negri herleeft in een door Willi Forst geregisseerde film. Pola Negri en Paul Hartmann in de film „Mazurka", die deze week in het Rembrandt- Theater wordt vertoond. Mazurka is een wónd'èrïijke film, 'in alle op zichten. Muzurka is een ware gebeurtenis, zoo als de mededeeling luidt, kan ook waar zijn geschied ondanks het romantische gegeven. Wij zullen geen woord vertellen van den inhoud, want daarmee zou een van de sterk ste factoren uit deze film worden verzwakt. Maar niet alleen dit mooie verhaal maakt Mazurka zoo schoon, alles wat verder kon meewerken een volmaakte film te scheppen, heeft ook inderdaad mee-gearbeid. Wie moet nu het eerste worden genoemd? Willi ForstPola NegriOf nog een ander....? Pola Negri is degene, die de internationale ster was van vroeger en de buitengewone actrice is van heden. Zij is in de drie ver schillende creaties die in deze film voorkomen telkens anders, doch telkens geniaal. Pola Negri, een van de oude garde, is meer dan een filmster, zooals er tientallen bestaan, ook van grooten naam. Zij kan gerekend worden onder de gulden klasse, als men hiermee het beste van het beste zou aanduiden. Haar oogopslag, die angst uitdrukt, vertwij feling en doodelijken vrees, waarin het laatste sprankje hoop leeft op rechtvaardigheid van hen die over haar moeten beslissen, jaagt dezelfde angst, dezelfde gevoelens in de ge moederen der toeschouwers, beklemt en doet alles vergeten. Het doet goed Pola Negri te zien spelen. Zij beeldt een mensch uit, geen ledepop. Zij is in waarheid een vrouw die lijdt, zooals de vrouw geleden heeft, die zij vertolkt. Haar houding als moeder of beklaagde, als echtgenoote of chansonnière, is gemeend. Haar gebaren, zij het mat of forsch, vol moed en vertrouwen of hopeloos, telkens zijn zij waar. Pola Negri stapt van het doek af, staat midden tusschen ons en spreekt tot een ieder afzonderlijk. Om haar heen zijn vele andere figuren ge groepeerd. Twee ervan weten buitengewoon goed het meesterlijke spel van Pola Negri voor hun deel aan te vullen. Het zijn Albrecht Schoenhals en Ingeborg Theek. De eenheid, die duidelijk merkbaar is tusschen hun beider spel eenerzijds en dat van Pola Negri anderzijds, toont de macht van de regie van Willi Forst, die deze beide spelers als het ware tot een omlijsting van Pola Negri heeft gemaakt. Alle anderen staan bij dit drietal ver achter, ofschoon elk voor zich goed partij geeft, hetgeen in een film van Willi Forst zeker verwacht mag worden. Ten slotte: de fotografie, de montage en (vooral!) de muziek. In Mazurka wordt weer eens bewezen van welk een groote waarde goede, passende muziek voor een film is. In dit werk is er geen oogenblik sprake van dat „er maar wat wordt gespeeld". Elke centimeter film lijkt afzon derlijk bezien te zijn. En daarmee ook elke toon van de muziek. Telkens zijn er muzi kale vindingen, waarvan men bij nader be schouwing moet erkennen: „Zoo moest hst zijn, omdat het onmogelijk anders kon". De muziek in Mazurka is zeker een van de belang rijkste factoren, tezamen met het scenario van Hans Rameau en het spel van Pola Negri. Het was Pejer Kreuder die dit muzikale mees terstuk op zijn rekening heeft genomen. Over de fotografie en de montage kunnen wij kort zijn. Het was niet meer dan logisch dat in deze eminente film voor goede foto grafie en origineele monteering is gezorgd. En het is ook niet meer dan logisch dat men zegt aan het slot, wanneer op unieke wijze de louteringsidee op een film is vast gelegd, dat Mazurka een film is, zooals wij wellicht nog nimmer zagen. W. SCH. VOOR DE VEREENIGING ,KRAAM- VERZORG ING". De revue, die Zaterdagavond j.l. op de feest avond van „Die Raeckse" is opgevoerd, zal, naar wij vernemen op 29 Februari a.s. in den Stadsschouwburg herhaald worden. De opbrengst komt ten goede aan de Ver eeniging „Kraamverzorging" alhier. C. DOEVEN f In den ouderdom van 56 jaren is op 30 Januari plotseling overleden onze stadge noot, de heer C. Doeven, die vele jaren als onderwijzer bij het Openbaar Onderwijs te Haarlem is werkzaam geweest. Sinds eenigen tijd was hij gepensionneerd. De heer Doeven was mede-oprichter van het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" en had daar, van het begin af, de functie in het be stuur van bibliothecaris. Doeven was een stille werker, die nimmer op den voorgrond trad, maar die met groote toewijding en accuratesse het hem toever trouwde werk verrichtte, waardoor de ver eeniging in korten tijd in het bezit kwam van een goede bibliotheek. Doeven was, juist om zijn bescheidenheid, bij alle leden der vereeniging een geachte per soonlijkheid, en het was dan ook niet te ver wonderen dat Donderdagavond op de repetitie groote verslagenheid heerschte onder de leden, toen de voorzitter in een kort woord den heer Doeven herdacht. Een groote leegte laat hij achter, maar het door hem voor zijn vereeniging verrichte werk zal nog jaren lang een stille getuige nis blijven voor Doevens liefde voor en toe wijding aan zijn mannenkoor. De teraardebestelling heeft plaats Maandag 3 Februari a.s. op de Algem. Begraafplaats aan de Kleverlaan, waar „Die Spaerne-Sanghers" aanwezig zullen zijn om hun trouwen vriend een laatsten groet te brengen. NIJVERHEID EN HANDEL. Voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en han del wordt heden. Vrijdagavond in café Brink mann Gr. Markt een voordracht door den heer Ir. D. A. De Fremery uit Breda gehouden over „Mogelijkheden en Grenzen van Industrialisatie en Overheidsbemoeiing". PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Iedere Sabbat (Vrijdag-) avond 8.30 uur: Bijbelbespreking. Iedere Sabbat (Zaterdag-) morgen 10 uur: Openbare Samenkomst. Allen welkom. Zit plaatsen vrij. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Spoedige bekendmaking van hét onderzoek inzake het aantal win kelzaken in de gemeente. Ge heime vergadering over den aan koop van het café aan het Val kenburgerplein. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdagavond, onder leiding van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Vaart langs Wagnerkade B. en W. stellen voor, het graven van de vaart langs de Wagnerkade van de Jolian Wagenaarlaan tot bij de Bronsteebrug, door geschoolde en ongeschoolde krachten in werkverschaffing te doen uitvoeren en vra gen daarvoor een crediet van 20.250. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) vestigt er de aandacht op dat een belangrijk onder deel van het Plan van den Arbeid is het uit voeren van publieke werken. Spr. wil het werk in quaestie niet doen uitvoeren in „contra prestatie". Spr. stelt voor, het werk als nor maal werk tegen normale loonen en met nor male ondernemingswinst te doen uitvoeren. De heer van der Erf (R.K.) zegt dat het financieele gedeelte van het Plan van den Arbeid volstrekt nog niet in kannen en krui ken is. Daarom is het nu nog niet de tijd, om een eind te maken aan het systeem van wer ken in contraprestatie. Bij uitvoering in normaal werk tegen nor maal loon zullen maar zeer weinig werk loozen te werk kunnen gesteld worden. De heer R ij k e s (V.B.) acht het ook veel beter dat het werk in contra-prestatie wordt uitgevoerd. Laat men in den Raad maar zwij gen over het Plan van den Arbeid en het oor deel er over aan hoogere instanties overlaten. De heer Audretsch (Vrijz.) zegt dat contraprestatie de eenige manier is om de werkloozen zooveel mogelijk te doen profi teered Wethouder D r. Droog (R.K.) wijst er op, dat het werken in contraprestatie voor de ge meente niet duurder is, omdat anders de ge meente zooveel meer menschen moet steunen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) hand haaft zijn voorstel. Het wordt verworpen met de stemmen van de heeren Disselkoen, De Tello en Kromhout voor. Het voorstel van B. en W. wordt nu aange nomen, thans met de stemmen van de ge noemde heeren tegen. De Monumentenlijst B. en W. stellen den Raad voor, van de Mo numentenlijst „Welgelegen" en „Weg en Land zicht" te schrappen en de bouwterreinen van de N.V. „Vesalius" en voorts „Huize Meer zicht" er op te handhaven. Den heer R ij k e s (V.B.) verwondert het dat B. en W. het nu weer ten opzichte van „Wel gelegen" eens zijn met den eigenaar, den heer Van Lennep, terwijl de Adviescommissie haar en W„ dit onder de aandacht, van de tram directie te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat dit al vroeger is geschied. Er zijn toen een paar re gelingen voorgesteld, die B. en W. niet volde den. B. en W. zullen nu de zaak nog eens bij de directie der N. Z. H. T. M. ter sprake brengen. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting nog aangenomen de in ons blad vermelde voorstellen betreffende: vast stelling rente verstrekt kapitaal aan de ge meentebedrijven op 4IA pCt.: verkoop van grond aan den Glïpperweg en verkoop van grond, behoorende bij Spaar en Hout aan de Stichting „Spaar en Hout" voor 3000. Het café aan het Valken burgerplein. Na sluiting der openbare vergadering ging de Raad op verzoek van den heer De Tello (S.D.A.P.) over in geheime zitting, ter be handeling van het voorstel van B. en W. tot aankoop van het café aan het Valkenburger- plein vcor 20.000. Na heropening der openbare zitting werd het voorstel van B. en W. met algemeens stemmen aangenomen De Bilt voorspelt: Matigen tijdelijk krachtigen Westelijken tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Af en toe regen. Aan vankelijk zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 764.2 m.M. te La Coruna. Laagste 739.8 m.M. te Stornoway. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 42 F Hoogste heden 44 F. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Zacht en buiig. Sinds gisteren is de beteekenis van de hooge drukking in Scandinavië sterk afgenomen en de hooge drukking in Spanje toegenomen waardoor het weer nog zachter wordt dan het al was. Al leen in Finland en de randstaten hand haaft zich de strenge vorst. In Duitsch- land nam de vorst niet toe, alleen in Polen is iets meer vorst. In West-Europa steeg de temperatuur nog verder boven normaal. Op de Britsche eilanden zijn de drukverschillen vrij klein, de lucht somber en regenachtig. In de golf van Biscaje waait een Westerstorm die in Frankrijk overal regen brengt. Duitsch- land heeft zwakken tot matigen wind met zwaar beioolkte of nevelige lucht. Ook in Scandinavië is de lucht overal zwaar bewolkt of betrokken en valt plaatselijk sneeiLW. HET AANHOUDEN VAN DE DEPRES SIEREEKS OP DEN OCEAAN BRENGT VOORLOOPIG NOG ZACHT EN BUIÏG WEER. BAROMETERSTAND Vorige stand 754 mM. Stand van heden 748 m.M. Neiging achteruit. Opgave van Fa. A. FEDERMANNOpticien Groote Houtstraat 37, Haarlem nuii/Ln naartimmi ra/2 Boorden en Reserve Manchetten Soliede Silk finish Shirtings WaschechtT Krini'pvrij Kwal. A «5.90 Kwal- B 0.90 (Adv. Ingez. Med.) meening handhaaft. Spr. vraagt een naderé verklaring waarom B. en W. zoo van gedach ten veranderd zijn ten opzichte van „Welge legen". De heer De Tello (S.D.A.P.) wil maar niet dadelijk afwijken van het oordeel van de Ad viescommissie. In den loop van de jaren kan men dan nog zien. in de stukken heeft spr. geen doorslaande argumenten gevonden die aanleiding kunnen geven, van de meening der Adviescommissie nu maar dadelijk te gaan afwijken. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C.H.) meent dat B. en W. toch het recht hebben wel eens anders te oordeelen dan de Adviescommissie. De schoonheid van „Welgelegen" is toch niet zoo groot. Ook de eigenaar wenscht het be doelde gebouw daar niet. De heer R ij k e s (V.B.) had bedoeld te we ten, waarom B. en W. nu over stag zijn gegaan. Spr. vindt de motieven van B. en W. in het stuk zeer zwak. Wethouder Jhr. v. d. P o 11 (C.H.) vindt over stag gaan wel een wat sterke uitdrukking. Maar B. en W. zijn, na de zaak nog eens te hebben bekeken, tot een ander oordeel geko men. Het voorstel van B. en W. wprdt z. h. s. aangenomen. Beperking aantal winkels Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Erf (R.K.) dat B. en W. spoedig een onderzoek zullen instellen naar het aantal winkelzaken in de gemeente (vele middenstanders hebben, moeite, het hoofd boven water te houden, om dat het aantal winkels te groot is) en daarna maatregelen tot beperking zullen voorstellen. Wethouder D r. Droog (R.K.) antwoordt dat aan Openbare Werken opdracht is gege ven voor het instellen van een onderzoek. Dit onderzoek is nu bijna gereed en de resultaten zullen spoedig aan den Raad worden voorge legd. Een vestigingsverbod is een moeilijke zaak en moet met groote voorzichtigheid wor den behandeld. Maar de kwestie heeft de aan dacht van B. en W. De heer Voors (C.H.) vestigt er de aan dacht op, dat. voor de bewoners van de Glip geen afzonderlijk tramtarief bestaat. Wan neer zij in de richting Bennebroek of Haarlem rijden betalen zij altijd onderscheidenlijk 2 en 1 K.M., die zij niet rijden. Spr. verzocht B. ZUSTER EMELIE f Op 76-jarigen leeftijd is in Huize St. Bavo alhier na een kortstondige ziekte overleden de eerw. Zuster Emelie. Zuster Emelie, die 2 jaar geleden in huize St. Bavo haar gouden professiefeest vierde, heeft ruim 30 jaar de functie van Moeder- Overste vervuld, waarvan van 19181922 en van 19281934 in hiuze St. Bavo te Heem stede. Zeer veel heeft Moeder Emelie bijgedragen tot de uitbreiding van Huize St. Bavo. In de 10 jaren van haar leidsterschap heeft zij zich bij de regenten en inwoners zeer bemind ge maakt door haar beminnelijk karakter en haar opgewekten geest. En niet enkel onder de bewoners van het huis, maar ook daar buiten. wat vooral gebleken is bij haar gou den professiefeest. De laatste 2 jaar was Moeder Emelie rus tend, welke jaren zij, als uitzondering, en op dringend verzoek der heeren regenten van het Huis, in huize St. Bavo mocht door brengen. Zoo bleef zij, als hulp-overste, in contact met de bewoners. Maandag a.s. te 10 uur zal de plechtige teraardebestelling plaats hebben, nadat in de kapel van Huize St. Bavo de plechtige requiemmis zal zijn opgedragen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2