Holl. Anthraciet G. v. d. Haak Jr. Kampioenselftal. 53e Jaargang No. 16137 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 1 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15, Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 Februari. Preventieve Censuur? Dat de regeering voornemens is, bij de komende grondwetsherziening ook een wijzi ging van art. 7, dat de vrijheid van drukpers betreft, voor te stellen is voor de besturen der vereenigingen van journalisten en dag blad-directeuren aanleiding geweest om een gemeenschappelijke resolutie aan de regee ring te zenden. Daarin dringen zij er met nadruk op aan, af te zien van eiken maat regel die de vrijheid van drukpers zou aan tasten en preventieve censuur invoeren, en vragen gestrengere toepassing, van de be staande voorschriften, zoo noodig met ver scherping en uitbreiding der geldende straffen. Deze laatste aandrang baseert zich na tuurlijk op de overweging, dat het misbruik der vrijheid een schending is van de vrij heid zelve, zoodat men onzerzijds gaarne ziet dat zulk misbruik krachtig bestreden wordt. In de argumentatie van hun standpunt verklaren de directeuren- en journalisten- vereenigingen o.a dat de in art. 7 belichaam de vrijheid van drukpers niet alleen een be lang voor de pers is, en voor deze een le vensvoorwaarde om haar arbeid met vrucht te kunnen vervullen, maar ook en vooral een volksbelang, waarborg voor en kroon op onze volksvrijheden. Nu is de inhoud der voor te stellen wijzi ging nog niet bekend, maar de minister van Staat jhr. mr. de Geer heeft al in de Tweede Kamer gezegd: „Wie herziening van artikel 7 aanvaardt, zal altijd op het gebied der preventie terecht komen" en de regeering zelf heeft een wetswijziging aangekondigd ..om het zeer stringente voorschrift van het huidige grondwetsartikel te temperen". Hoe luidt artikel 7? Het is zeer kort en inderdaad,ook krachtig: „Niemand heeft voorafgaand verlof noodig om door de drukpers gedachten of gevoe lens te openbaren, behoudens ieders verant woordelijkheid voor de wet". Het wil mij voorkomen dat iedereen be lgrijpen moet, dat men een van de grond slagen van onze volksvrijheden aantast als men dit artikel gaat „temperen". En velen zullen zich :net verbazing afvragen: Is er dan een dusdanige toestand ontstaan, dat de overheid zonder nieuwe machtsmiddelen niet meer tegen de ongebreidelde persuitin gen op kan?dat het heerschende régime zich daar dus tegen beveiligen moet? Op deze vraag moet het antwoord absoluut ontkennend luiden. Behoudens enkele uit zonderingen, waartegen de regeering kan op treden met de bestaande wetgeving, heeft de Nederlandsche pers zich ook in deze moei lijke tijden steeds haar vrijheid van mee- ningsuiting volkomen waardig getoond. Die waardigheid is bij vele gelegenheden, ten aanzien van de overweldigende meerderheid der bladen, ook van overheidszijde erkend. Ik herinner mij vele uitingen waarbij zij aan het buitenland ten voorbeeld is gesteld, ook aan andere parlementair-geregeerde landen. En met reden. Daarbij komt dat de Neder landsche dagbladpers vrij is van allerlei duistere invloeden, die in vele landen op vele dagbladen hun overmacht doen gelden. Niettemin komt een dergelijke aankondiging van de Nederlandsche regeering ons veront rusten. Of deze voorgenomen „tempering van artikel 7" werkelijkheid wordt zal afhangen van het Nederlandsche volk zelf. Het zal moe ten begrijpen dat dit voorstel niet slechts een belang van de pers aantast, maar een volks belang. Als onze vrijheid van meeningsuiting aan banden wordt gelegd door preventieve censuur, zal dat beteekenen dat men aan de volledigheid en aan de objectiviteit van het dagblad, waarin men vertrouwen stelt, zal gaan twijfelen. Men zal het gevoel krijgen: de krant mag niet meer ronduit zeggen wat zij meent, en durftin geval van onzeker heid het niet meer aan. Wij lezers mogen het evenmin. Wij moeten voorzichtig zijnEn de sfeer van achter docht en onzekerheid, die hieruit groeien zal, kan men tevoren al aanvoelen. In het verleden zijn enkele te krasse toe passingen van de bestaande wetgeving bij herhaling door de openbare meening ge wraakt. Ik herinnerde aan gevallen van gijzeling van journalisten en dagbladdirec teuren, die op grond van hun beroepsgeheim weigerden de schrijvers van bepaalde stuk ken te noemen. Dergelijke gijzeling is in lange jaren niet meer toegepast. De arrestatie van den toenmaligen hoofdredacteur van de Telegraaf, J. C. Schroder, in December 1915 wegens een scherp stuk tegen zekere Duit- sche kringen gericht, verwekte een storm van verontwaardiging in den lande. Persoonlijke gevallen waarin de persvrijheid bedreigd scheen, hebben vroeger altijd een fel ge tuigen vóór de persvrijheid verwekt. Hoe zal het nu zijn, nu het geen persoon en geen specifiek geval maar de herziening van het wetsartikel zelf betreft, die zooveel minder tot de verbeelding der massa spreekt? Ik geloof dat alle organen der Nederlandsche pers zich zullen moeten beijveren om het publiek duidelijk te maken, wat dit be- teekent. Vandaar reeds dit artikel. Wij zullen nader op de zaak terugkomen, niet eens, maar vele malen. R, P. Uitbreiding ,,Haarlemsch Ziekenfonds'' Hoe de gevel er na de verbouwing zal uitzien. Het bestuur van het „Haarlemsch Zieken fonds" gevestigd in het perceel Jansstraa; 29 heeft het aangrenzende perceel Jansstraat 27 aangekocht om haar kantoor te kunnen uitbreiden. Het perceel Jansstraat 27 zal geheel wor den gesloopt en worden vervangen door een nieuw gebouw met vestibule, wachtkamer, trappenuis, Bestuurskamer benevens eenige andere vertrekken en een bovenwoning. Het bestaande kantoor zal een flinke uitbreidin; ondergaan. Er zal thans aan den gebrekkigen toestand een einde worden gemaakt en een goed geheel worden verkregen. De leiding van het werk is opgedragen aan den architect J. J. van Noppen. Vrijdag heeft de onderhandsche aanbeste ding plats gevonden. Ingeschreven werd als volgt: Jac. Klerk voor f 18380. D. Bruyn voor f 19215, N.V. Gebrs. A. M. en D. P. Joustra's Aannemersbedrijf voor f 19364, L. J. Winnubst voor f 19450, E. J. Lubbers voor f 21600; Fa N. Cobelens en Zonen voor f 22930. Het werk is aan den heer Jac. Klerk opge dragen. Voorloopig wordt alleen het linkergedeeite geheel vernieuwd. VOORAANSTAAND CHINEESCH POLITICUS OVERLEDEN. TOKIO, 1 Februari (A.N.P.) De Japansche minister van onderwijs en kunsten Matsoeda, een der bekendste leiders der Minseito-partij. is op 62-jarigen leeftijd aan een hartverlam ming overleden. Zijn dood beteekent een ernstig verlies voor de Minseito-partij, vooral met het oog op de aanstaande verkiezingen. Ernstig ongeluk in Haarlemmermeer. De pikeur A. H. de Vlieger verdronken. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur reed de 40- jarige gehuwde landbouwer en pikeur, de heer A. H. de Vlieger, wonende aan den Spiering weg nabij den Hillegommerdijk in Haarlem mermeer, met zijn draver en race-wagentje op den Ringdijk tusschen de Bennebroeker- brug en Cruquiusbrug. Toen de inzittenden van een passeerende personenauto, bestuurd door den heer de Kok uit Haarlem, achterom keken, zagen zij dat het geheele gerij in de Ringvaart lag en het paard aanstalten maakte om met het wagen tje achter zich naar den overkant te zwem men. De autobestuurder stopte onmiddellijk, greep een langs den weg liggenden boomtak en stak dezen den heer V. toe, die den tak nog wel even vasthield, doch direct daarop weder moest loslaten, omdat het paard in middels verder zwom.. Kort daarop verdween het dier met het wagentje en den pikeur in de diepte. De heer De Vlieger kon zichzelf niet bevrijden, want zijn voeten waren aan de sulky vastgebonden. Direct werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld en met dreggen een aanvang gemaakt. Het paard werd spoedig gevonden en levenloos opgehaald. Naar de V. werd eenige uren tevergeefs gedregd. Te 7 uur was het lijk nog niet gevonden. Doordat er een sterke stroom in de Ringvaart was, ging het dreggen met moeilijkheden gepaard. Het is niet met zekerheid bekend waaraan het is toe te schrijven, dat d V. met paard en wagen te water is geraakt. Vermoedelijk is het paard geschrokken voor een langs den weg omhoog liggenden boomstam, schichtig ge worden en door het nemen van een zijsprong te water gereden. De heer de Vlieger was een bekende figuur in paardensportkringen, evenals vroeger zijn vader. Beiden hebben veel eerste prijzen ge wonnen. Hedenmorgen is het lijk gevonden, op 15 meter afstands van de plaats van het ongeluk, Stookt mijn prima Afm. 20[30 a f 2.10 per H L. i5|20 a f 1.80 per HL Franco bergplaats De kwaliteit is schitterend. De klanten zeggen het!! Burgwal 9, Telef. 10770 (Adv. Iiigez. MedJ Ook saneering der crocusteelt, Vergadering crocuskweekers. Op Maandag 21 October is een vergadering van crocuskweekers gehouden om de vraag onder oogen te zien of saneering der crocus teelt gewenscht was. De conclusie dezer vergadering was, dat op een later tijdstip op deze aangelegenheid moest worden teruggekomen Ter informatie van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur zal opnieuw een verga dering worden gehouden op Maandag 3 Fe bruari a.s. 's morgens om elf uur in het Krelagehuis te Haarlem. Verbetering in Haarlem- Noord. Verbinding tusschen Rijksstraatweg en Vergierdeweg verkregen. De Muider Slotweg, van den Rijksstraatweg naar Vergierdeweg, is thans doorgetrokken, zoodat er thans een directe verbinding tus schen deze twee wegen tot, stand is gekomen. De autobuslijnen 2 en 3 zullen waarschijnlijk zeer binnenkort hun route verlengen en ver leggen, zoodat het Vondelkwartier aan de Vergierdeweg dan eveneens een verbinding met het centrum heeft verkregen. Plooien worden glad gestreken Naar aanleiding van berichten, volgens welke zeer waarschijnlijk in den loop van Februari een uitkeering plaats zal vinden van de tuinbouwsteungelden over 1935, welke uit keering dan de laatste over het afgeloopen jaar zou zijn, heeft het Algemeen Neder- landsch Persbureau inlichtingen verzocht te bevoegder plaatse, waar men mededeelde, dat in Februari wel een nieuwe en niet onaan zienlijke uitkeering plaats zal vinden, maar dat deze waarschijnlijk niet de laatste zal zijn, aangezien het mogelijk is, dat in Maart nog weer een nieuwe uitkeering zal worden ge daan, welke dan de strekking zal hebben „om plooien glad te strijken". In tegenstelling tot wat eveneens hier en daar in de pers is gemeld, verklaarde men te bevoegder plaatse voorts, dat niets bekend is van een overweging om thans zoo mogelijk de richtprijzen, welke voor sommige produc ten gelden, iets te verhoogen. (Elf Amsterdamsche gemeente ambtenaren, in dezelfde afdeeling werkzaam hebben op twintigjes de honderdduizend uit de Staats loterij gewonnen.) De bodem is weer uit de ton gevallen, De groote pluk is uit de loterij, Op elf na heeft het lot beslist voor allen: Gij zijt er ditmaal ook alweer niet bij. Gelukgewenscht, gij elftal ambtenaren In dienst van de gemeente Amsterdam, Er viel voor u 'n fortuintje te vergaren. Als loten van den Nederlandschen stam. Zoovele dingen, die ons volk verdeelen, Zijn ons een handicap in 't levenslot. Wanneer wij als een elftal samenspelen, Dan zijn wij sterk en winnen wij de pot. Gij hebt het niet gedaan met harde schoten. Maar rustig zitten blijvend op uw stoel, Niet voor publiek van drommen landgenooten. Maar gij bereikte niettemin het doel. Al oogst gij niet de hulde van de natie, Terwijl de pers uw elftalbeeld niet gaf. Al zocht gij 't niet in W- of M-formatie, Uw samenspel was ongetwijfeld af. Gij kreegt uw geld op dertig Januari, En zijt er met z'n elven mee gebaat, Nou zie je weer, het is tenslotte larie. Dat het niet goed „op z' elf-en-dertigst" Abessyniërs melden een groote overwinning. Geheele divisie Zwarthemden vernietigd? MODERNE WONINGEN, JUNOPLANTSOEN, te koop 5000.—. Te huur 34.per maand. Nog slechts enkele beschikbaar. S. VELDKAMP, v. Dertstraat 90, Tel. 16575 (Adv. Ingez. MedJ ADDIS ABEBA. 1 Febr. (A.N.P.) Volgens een uit het Abessynische hoofdkwartier ont vangen bericht is de groote slag aan het Noordelijk front, die op 21 Januari was begon nen, Vrijdagavond geëindigd. Volgens ditzelf de bericht is de geheele zwarthemdcndivisie ,.28 October" vernietigd. In het verloop der ge vechten in Tembien en bij Makalle zouden 3000 Italianen zijn gesneuveld en 4000 zijn ge wond. De Abessyniërs zouden 30 stukken veldgeschut, 175 machinegeweren, 2653 gewe ren en 18 tanks hebben buitgemaakt. De ver liezen der Abessynërs zouden bijna 1200 man bedragen. De meeste Abessyniërs zouden zijn gevallen bij de bestorming van de drie Ita- liaanschc verdedigingswerken, die thans zou den zijn bezet door Abessynische scherp schutters en machingeweerafdeelingen. IS RAS DESTA .AAN HET ZUIDELIJK FRONT VERVANGEN? ADDIS ABEBA. 1 Februari fA.N.P.) Niet- officieel wordt medegedeeld dat Ras Desta als commandant van het Zuidelijk front is vervangen. Ter dood veroordeelde Tirolers begenadigd. Door interventie van den koning. BOLZANO. 1 Febrpari (A.N.P.) Uit Rome wordt gemeld dat de koning gratie heeft ver leend aan de beide Tirolers Paul Hofer en Hans Gufler, die ter dood waren veroordeeld wegens moord op een soldaat. Het hof van cassatie had het doodvonnis in laatste in stantie bevestigd, doch dit zal thans door de interventie van den koning worden gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. I Het woord is aan.... Ebner-Eschenbach: Altijd zullen de onverschil ligheid en de menschenver- achting tegenover het mede gevoel en de menschenlicfde een schijn van geestelijke superioriteit kunnen aan nemen. IIIIIIBIBIIIBIBIIIIIBIII -■A Voortdurend bombardement aan het Noordelijk front in Abessynië. De plaatsen achter het front het mikpunt. Na de verkiezingen in Grieken land hebben de Venizelisten met groote demonstraties hun over winning gevierd. Hierboven ziet men een der leiders der partij. Conatas, boven een reusachtig portret van Venizelos zijn partij- genooten toespreken, ADDIS ABEBA, 1 Februari (ANP.) Volgens Abessynische berichten van het front ontvangen, toont de Italiaansche lucht macht zich over het geheele noordelijke front zeer actief. De achter het front liggende steden en kleine plaatsen worden stelselmatig gebombardeerd. Deze luchtaanvallen zouden reeds talrijke slachtoffers onder de burger bevolking hebben gemaakt. Raadselachtig geval in de Maasstad. ROTTERDAM, 1 Februari (A.N.P.) Van nacht vond men op den Oostzeedijk een man op straat liggen. Het bleek te zijn de 33- jarige J. Marijnen wonende op den Oost zeedijk. De man werd naar het ziekenhuis op den Coolsingel gebracht, waar bleek dat hy een schotwonde in de linkerborst had. waar door de borstspier was geraakt. De politie staat hier voor een raadsel, daar de man geen inlichtingen kan of wil geven. Hij doet het voorkomen, dat hy zich van het ge beurde niets herinneren kan. Ook heeft men nog geen getuigen van het voorgevallene kunnen vinden. Wel zijn er eenige menschen, die iets hebben bemerkt. Hun verklaringen zijn evenwel zeer verward. Over Kondylis' dood loopen vreemde geruch ten. Volgens een Reuterbericht zou hij ver giftigd zijn; er wordt ook over schijndood gesproken. pag. 4 Sarraut heeft in de Fransche Kamer een groote meerderheid behaald. pag 4 Twintig negers zijn te Scottsboro in een cel wagen levend verbrand. pag. 4 Aan het noordelijk front in Abessynië vindt een voortdurend bombardement plaats. pag. 1 De Rotterdamsclie Droogdok Maatschappij heeft opdracht gekregen voor den bouw van een groote tankboot. pag. 3 De positie van de „Kerkplein" is nog onver anderd. pas a C. Th. M. Boon: Het awartc kind en de oorlog pag. 3 Vrijdagavond heeft in de Wijngaardstraat te Haarlem een ernstige binnenbrand gewoed. pag. 5 Het acstlietisch aspect van Heemstede. pag. 2 Het conflict tusschen den heer Visser en den heer Reinalda; een nota aan B. en W. en aan den raad. pag 2 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Preventieve Censuur? pag. 1 Wickham Steed: De Britsche monarchie. Ed ward VIII als prins van Wales. pag. 4 Van onzen Londcnschen correspondent: Enge land en Rusland. 4 Speciale correspondentie uit Rome: Italiaan sche troepentransporten naar Afrika. Dag 4 Henry A. Tli. Lesturgeon: Twee wereldhuizen van Nederlandschen oorsprong. pag. 7 Van onzen Parijschen correspondent: S. V. P. licht u in pag. 7 Financieele Kroniek: Het wonder der in flatie. pag. 9 Jhr. dr. J. C. Mollrus: Efficiency in het mid- denstandsbedrijf. pag. 3 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 P. v. d. Hem: De toekomstige belasting op rei zen naar het buitenland. pag. 3 Damrubriek. pag. 6 Puzzlerubriek. pag. 5 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Elsa Kaiser: II. D. Vertelling. „Geld". pag. 7 Burgerlijke Stand van Haarlem is opgenomen op pag 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1