KON. NED. VOETBALBOND EERSTE KLASSE TWEEDE KLASSE DERDE KLASSE RESERVE 1E KLASSE VOETBALNIEUWS Mijn kijk op het spel M A 4 N D A G 3 FEBRUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 6 OVERZICHT. Van het magere programma moesten gis teren zoowaar toch nog vele wedstrijden we gens onbespeelbare terreinen worden uit gesteld. AFDEELING I. De belangrijke strijd Ajax eindigde met 3—3, waardoor Ajax zoo goed als geen kans meer op het kampioen schap heeft en de positie van Sparta iets minder sterk is geworden. Ook de wedstrijd XerxesR.C.H. eindigde met gelijk spel. Hier werd het 55. Deze wedstrijd had een eenigs- zins onverwacht slot, doordat Xerxes, toen R.C.H. met 54 de leiding had, in de laat ste seconde nog gelijk maakte. AFDEELING II. De wedstrijd Stormvo gels—H.F.C. is aan de Spanjaardslaan over gespeeld. Thans was de uitslag 22, waar mee Stormvogels een punt en een goal ver loor, die door H.F.C. gewonnen werden. Dit is in het ranglijstje tot uitdrukking gebracht. Voor de IJmuidenaren maakt het niet veel uit, want zij staan in het midden en zullen er wel blijven. Voor H.F.C. heeft dit resul taat echter veel meer beteekenis, want haar degradatiekans is er iets kleiner door ge worden. mede doordat Blauw Wit volgens verwachting van V.U.C. won. We vreesden Zaterdag al. dat de strijd voor D F.C. in Delft wel te moeilijk zou zijn. De uitkomst heeft ons gelijk gegeven. AFDEELING III. In deze afdeeling stond de eerste klas competitie geheel stil. AFDEELING IV. Hier was het maar één wedstrijd, die doorging, nl. NoadN.A.C., die door de bezoekers met 52 gewonnen werd. Noad staat nu vaster dan ooit op de onder ste plaats. N.A.C. gaat het nu het leidende B.V.V. moeilijk maken. AFDEELING V. De twee eerste klas wed strijden in het Noorden konden gespeeld worden. SneekLeeuwarden eindigde met 14. zoodat de thuisclub zich maar vast op het spelen van degradatiewedstrijden moet voorbereiden. De strijd Achilles.G.V.A.V., die met 11 gelijk spel eindigde, bracht niet veel wijziging in de ranglijst. DE UITSLAGEN. AFDEELING I Eerste klasse: Xerxes—R. C. H.. 5—5 AjaxSparta 33 Tweede klasse A: D. O. S.'t Gooi 53 BloemendaalAlcm. Victrix 2—2 KinheimA. F. C. 03 Tweede klasse B1 W. F. C.Velox 1—1 Derde klasse B- D. w. V.—D. E. C. 4—0 HalfwegZeemeeuwen 53 Vierde klasse D" D. I. O.—De Meteoor 12 Reserve eerste klasse: Blauw Wit 2—E. D. O. 2 5—1 Spartaan 2Hilversum 2 31 Reserve derde klasse A: De Kennemers 2Acm. Victrix 2 40 AFDEELING II. Eerste klasse: V. U. C.—Blauw Wit 2—5 D. H C.—D. F. C. 54 StormvogelsH. F. C. 22 Tweede klasse A: H. V. V.—Steeds Hooger 5—0 AFDEELING IIL Tweede klasse A: Zwolsche BoysHengelo 22 AFDEELING IV Eerste klasse: Noad—N. A. C. 2—5 AFDEELING V Eerste klasse: Achilles—G. V, A. V. 1—1 SneekLeeuwarden 14 OM DEN NED. VOETBALBEKER. (Tusschenronde) VelocitasDe Kennemers 0—3 Stormvogels-H. F. C. (2-2) OVERGESPEELDE WEDSTRIJD De derde wedstrijd van dit seizoen tusschen beide clubs heeft H. F. C. eindelijk weer eens een kostbaar punt opgeleverd. Dat een H. F. C. in nood tot goede dingen ln staat is. heeft de strijd van gisteren bewe zen: de IJmuidenaren hebben het aan den lijve ondervonden. Van het begin af werd ér zeer enthousiast aangepakt en al werd er wel eens een enkelen keer een te groote felheid vertoond, het spel bleef binnen de perken. In het veld werd door beide elftallen dik wijls vlot gecombineerd; alle vier achterspe lers kwamen, ook al door het vrij gladde veld, daardoor voor moeilijke problemen te staan. Gelukkig voor hen bleven de mid-halfs ach ter, zoodoende konden zij aan de aanvallen het hoofd bieden. Als we de uitblinkers willen bespreken, dan dienen we bij H. F. C. Lamp en bij Stormvogels Fijen te noemen. Vooral eerstgenoemde, die zijn oude club weer te hulp gekomen is, heeft door zijn enthousiasme aan zijn jonge medespelers een voorbeeld gegeven, dat voor hen in de toe komst wel eens een goed lesje zal kunnen zijn. Steeds was hij in een hevig duel met Fijen gewikkeld. De IJmuidenaar, fijn voet baller als hij is, probeerde telkens nieuwe technische vaardigheden te vinden en, on danks het goed spel van Lamp, kreeg de rechtsbuiten van der Steen vele keurig aange geven ballen van zijn buurman. H. F. C. zag een 20 voorsprong toch nog verloren gaan, een voorsprong, die eenige mi nuten na de rust door goede doelpunten ver kregen was. Stormvogels liet toen haar eenigszins verde digende houding varen en het verwonderde tenslotte niemand dat een gelijk spel de einduitslag was, een puntènverdeeling, die de verhouding in het veld goed weergaf. Onder leiding van scheidsrechter Vermeer verschijnen de volgende elftallen: Stormvogels Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr. Tol, Nijssen, Wey, Van der Steen, Fijen, K. v. Pel, Prins, Van der Laan. H. F. C.: Hagenaar, Chapon, Koper, Drijver, Kermer, Lamp, Kruyer, Van Olphen, C. ten Have. Dorsman, Van der Togt. Beide partijen moeten zich eerst aanpassen aan het vrij zware veld. De eerste minuten worden besteed aan het verkennen van elkan ders krachten. Eenmaal ingespeeld, laten ze een vlot open spel zien. Hoewel de afwerking van de aanvallen niet het sterkste punt, is, moet zoowel Hollenberg als Van der Togt toch verschillende malen handelend optrede». Schoten van Hagenaar en Koper, Van Pel en Prins worden naar be- hooren verwerkt. H. F. C. is in het veld wel iets sterker, een veldmeerderheid die zij, althans voor de rust, echter niet in doelpunten tot uitdrukking kan brengen. Er wordt met blanken stand gedraaid. Na de hervatting zijn de eerste vijf minuten sensationeel: eerst is het Chapon, die na een scrimmage den bal listig in den hoek schiet, direct daarop volgt wederom een snelle aan val, ditmaal geleid door Hagenaar, die aan H. F. C. succes brengt; Kermer kopt den bal goed in (2O). De thuisclub verslapt nu iets; Stormvogels profiteert hiervan door het initiatief tot den aanval te nemen. Fijen deelt keurige centers uit, H. F. C. wordt overspeeld en na 25 minu ten is de stand weer gelijk. Het eerste doel punt met een boog door Van Pel gescoord, het tweede door Van der Laan na een voorzet van Van der Steen (22). Er wordt nog zeer hard gevochten voor het winnende doelpunt; wel ontstaan er spannen de momenten, maar gescoord wordt er niet meer. Xerxes-R. C. H. (5-5) De uitwedstrijd van R. C. H. tegen Xerxes heeft een gelijk spel opgeleverd. In de laatste halve minuut van den strijd maakte Xerxes nog gelijk uit een als voorzet bedoeld schot, waarna de gelegenheid om nog af te trappen verder ontbrak. De elftallen waren: Xerxes: Wasser-val, Verploegen, v. d. Broek, De Haan, v. d. Berg, Dubbelman v. d. Welle, De Jong, Lagendaal, Pollé, Vuyk, R. C. H.: Lenselink, Hoogendoorn, v. d. Horst, Slot, Paape, Prevost, Ruis, Geutskens, Prevost, Kors, Bergsma. Het begin was een groote glijpartij van weerskanten, waarna de Rotterdammers zich het eerst vrij maken. Reeds na acht minuten krijgt Lagendaal den bal vrij; hij scoort on houdbaar, waarna Vuyk twee minuten later uit een pass van Lagendaal de score tot 20 verhoogt. Direct daarop plaatst Hoogendoorn uit een corner den bal goed voor het Xerxes-doel; Lenselink schiet hard langs Wasserval (2—1). Drie goals in twaalf minuten. Er werd aan beide zijden met groote animo gestreden. Toen na twintig minuten door Slot een mooie aanval werd opgezet, kreeg v. d. Horst uit een hoogen voorzet van Paape een kans, die hij gebruikte (22). Toen de heer v. d. Meer een vrijen trap aan Xerxes toekende, kopte Lagendaal daaruit nummer drie langs Bergsma. Hoogendoorn scoorde een zeer mooi doel punt uit een voorzet van Paape, dat werd af gekeurd, waarna nog voor de rust Vuyk ten vierden male den bal in het Racing-doel schoot (4—2). Na de hervatting is R. C. H. direct in den aanval, doch het duurt twintig minuten, voor dat Hoogendoorn met een fraaien kopbal uit een voorzet van Paape den achterstand tot 4--3 verkleint. Als daarna Slot eveneens met een kopbal, ditmaal uit een voorzet van Len selink gelijk maakt, denken we R. C. H. te zien gaan winnen. Herhaaldelijk is er gevaar voor de Rotter dammers. Hoogendoorn plaatst den bal voor het Xerxes-doel; Dubbelman zorgt voor de rest, zoodat met nog tien minuten te spelen R. C. H. met 5—4. de leiding heeft. Dan moet midhalf v. d. Berg uitvallen; in valler Rosbach brengt nog weer wat leven in de Rotterdamsche brouwerij, zóó zelfs, dat even voor tijd Dubbelman gelegenheid krijgt een bal in de richting van het R. C. H.-doel te trappen, die juist tegen de kruising van paal en lat terecht komt, Bergsma kan er niets meer aan doen en Lagendaal loopt den terugspringenden bal in het doel (55). Er wordt dan niet meer afgetrapt, en dus eindigde deze wedstrijd in een 55 gelijk spel. AjaxSparta (33) In de eerste minuten gaat het spel gelijk op; beide aanvallen krijgen reeds eenige kansen, die ongebruikt werden gelaten. Na ongeveer vijf minuten passeert Voormo len op uitstekende wijze eenige verdedigers om daarna den bal langs den uitgeloopen Keizer in het Amsterdamsche doel te schieten (01). Er wordt meermalen slecht geplaatst en ook minder fraai voorgezet. Fischer mist een fraaie kans om gelijk te maken, als hij vrij voor doel komt te staan: de corner, die het resultaat van deze situatie is, levert evenmin iets op. Langzamerhand komen de Amsterdammers eenigszins in de meerderheid. Ze zijn weinig gelukkig, als juist in deze periode het tweede Rotterdamsche doelpunt tot stand komt; een fout in de achterhoede van Ajax wordt ge maakt; de aanstormende Spartanen hebben weinig moeite om den bal opnieuw in het net te werken (02). Het ziet er dan niet mooi voor Ajax uit, al blijven de Amsterdammers hun kansen krij gen. Na een half uur speelt een der Sparta- backs in de hitte van den strijd den bal met de hand; scheidsrechter Van Moorsel geeft penalty. Cohen stopt het schot, maar hij loopt te vroeg uit; als Anderiesen de penalty over neemt, maakt hij geen fout (12). Acht minuten voor de rust komt de gelijk maker, als Distelbrink inschiet. (22). Zoo hebben de Spartanen hun 2—0 voorsprong ver loren. Maar zij geven het niet op. Vijf minuten voor de rust weet Brandsma zich te bevrijden; op zijn voorzet geeft Seton aan Sparta opnieuw de leiding (23). Na de hervatting oefenen de Amsterdam mers aanvankelijk eenigen druk op'het Sparta- doel uit, maar door klein spel worden geen resultaten bereikt. Na 24 minuten lost Voormolen een verrader lijk schot, dat Keizer op fraaie wijze corner stompt. Dan zien de Rotterdammers opnieuw hun voorsprong verloren gaan, als Mulders, 13 mi nuten voor het einde, uit een corner scoort (3—3). V. U. C.—Blauw Wit (2—5) Uit een hoekschop nam Blauw Wit na vier minuten de leiding door een onhoudbaar schot van Van Nol (01). De gasten blijven wel het beste deel van het spel houden, doch hun sa menspel is wel iets te kort om verdere suc cessen mogelijk te maken. Na een half uur loopt Weerman een voorzet van Van Gelder in eigen doel, waardoor de partijen weer gelijk staan -(11). Doch 7 minuten later weet Blauw Wit opnieuw de leiding te nemen, als na goed samenspel Kolijn fraai scoort (12) In de tweede helft is Blauw Wit sterk in de meerderheid; na 7 minuten heeft zij weer succes met een hard schot van Bergman (13). In de 19de minuut vergroot Westphal met- een mooi schot den voorsprong tot 14, en i2* minuten voor tijd profiteert van Nol van een fout van Kok om er 15 van te maken. Als er nog 5 minuten te spelen is kopt Sme- raldi een voorzet van Van Gelder keurig in, zoodat met 2—5 het einde komt. D. H. C.—D. F. C. (5—4) Onmiddellijk na het begin namen de groen zwarten de leiding doordat Ditmars den bal in het Dordtsche doel kopte (10). Na 15 minu ten slaagde Westhoven er in den gelijkmaker te scoren (11). Buyink maakte er even la ter 21 van. Uit een vrijen schop wist D. F. C. echter weer .gelijk te maken. Na de rust viel D. F. C. sterk aan; spoedig leidden de rood-witten, want met een kranig schot bracht De Smit den stand op 23. Lang behielden de Dordtenaren de leiding niet, want al heel gauw scoorde Van Nellen den gelijkmaker )33), waarna Ditmars het vier de doelpunt voor D. H. C. maakte. (43). Vier minuten voor het einde scoorde v. d. Sloot (53). Op het laatste oogenblik schoot Punt den bal in het Delftsche doel, waardoor het einde van dezen kamp met een 54 over winning voor D. H. C. kwam. Ranglijstjes. AFDEELING 1. Eerste klasse: gesp .gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Sparta 12 6 5 1 17 34—24 1.42 H. B. S. 13 7 2 4 16 33—27 1.23 V. S. V. 12 6 2 4 14 25—25 1.17 Haarlem 14 6 4 4 16 37—29 1.14 Ajax 12 5 3 4 13 33—22 1.08 A. D. O 13 7 0 6 14 29—31 1.08 R. C. H. 13 4 5 4 13 26—24 1.— K. F. C. 13 4 3 6 11 15—25 0.85 Xerxes 13 2 4 7 8 30—39 0 62 Hermes-D.V.S. 13 1 4 8 6 18—34 0.46 Tweede kias se A: D. O. S. 13 7 4 2 18 32—21 1.38 E. D. O. 12 5 6 1 16 26—21 1.33 Vriendensch. 12 4 7 1 15 23—16 1.25 Zeeburgia 12 5 4 3 14 26—20 1.17 A. F. C. 13 4 6 3 14 38—37 1.08 U. V. V. 12 4 4 4 12 28—31 1— Bloemendaal 13 3 5 5 11 23—29 0.85 't Gooi 12 4 2 6 10 25—27 0.83 Alcm. Victrix 14 3 4 7 10 31—35 0.71 Kinheim 13 1 4 3 6 15—30 0.46 AFDEELING II. Eerste klasse: Blauw Wit 13 10 2 1 22 30—10 1.69 Feijenoord 11 7 2 2 16 34—13 1.45 D. F. C. 12 6 3 3 15 24—18 1.25 Sormvogels 14 6 3 5 15 34—22 1.07 D. H. C. 14 6 2 6 14 42—31 1.— D. W. S. 14 5 4 5 14 29—27 1.— Z. F. C. 13 3 6 4 12 17—25 0.92 Excelsior 13 3 3 7 9 20—36 0.69 V. U. C. 13 2 3 8 7 21-40 0.54 H. F. C. 13 1 4 8 6 14—42 0.46 BloemendaalAlcm. Victrix (22) De thuisclub begon in een snel tempo. Ge durende het eerste kwartier hadden de gasten niet veel in te brengen. Spoedig had De Bock met een fraai schot de score geopend. Onge veer tien minuten later profiteerde dezelfde speler handig van een misverstand tusschen één der Alkmaarsche backs en hun doeiman. (2—0). Alcmaria kwam hierna meer in den aanval. Het tempo verslapte bij de Bloemendalers danig, zoodat het witte doel onder hoogen druk kwam te staan. De verdediging weerde zich goed tot de scheidsrechter aan Alcmaria een strafschop toekende, waaruit Homan den ach terstand verkleinde (2—1). Ook na de hervatting slaagde Bloemendaal er niet meer in, het tempo van voor de rust te bereiken. Alcmaria begon weer met eenig overwicht op het Bioemendaal-doel uit te oefenen, doch slaagde er ook thans niet in, de verdediging te passeeren. In den aanval van Bloemendaal vlotte het in deze periode ook niet al te best. Wel werd de Alkmaarsche doelman eenige malen door De Bock op de proef gesteld, doch de aanvallen waren over het algemeen te doorzichtig, zoodat de Alc- maria-backs steeds weer konden ingrijpen. Een minuut of zeven voor het einde kregen de gasten weer een vrijen trap te nemen. De Bloemendaal-keeper werd bij het springen door twee tegenstanders weggewerkt, zoodat de als voorzet bedoelde bal via den paal in het doel belandde (22). Bloemendaal speelde met het volgende elftal: J. Beijk, v. d. Bijl, v. d. Meij, Immer, H. Beijk, Leemhuis, Kammeijer, Hartman, De Bock, Tuilenaar, Van Leuven. Kinheim—A. F. C. (0—3) Lungen was bij A. F. C. van de partij, zoo dat Kinheim het lang niet gemakkelijk zou krijgen. Deze veronderstelling werd direct na den aftrap bewaarheid, toen A. F. C. het spel volkomen in handen nam. Lungen was een voortdurend gevaar voor de Kinheim-achter- hoede, maar hij werd goed bewaakt. De A. F. C. halflinie speelde onder aanvoering van spil Burger een goeden wedstrijd, zoowel verdedi gend als aanvallend. De Kinheim-achterhoede kreeg weinig gelegenheid om op adem te ko men. Tot een kwartier voor rust wist Kinheim het gevaar te bezweren, doch toen zag Lun gen kans, bij een corner te scoren (01). Bij Kinheim bracht de linkerwing er vrijwel niets van terecht en Stals was te langzaam. De wing RemNieman leverde enkele malen goed werk. Na de hervatting was er even een opleving bij Kinheim, maar weldra komt A. F. C. weer opzetten. Bij een goeden aanval, geleid door van Nek, krijgt Disselkoen een kans, waar van hij gbruikt maakt (02). De Kinheim-spil speelt nu een verloren wed strijd. A. F. C. komt sterk in den aanval. Een pass van Lucassen schiet Lungen van dichtbij ineens in (03). Intusschen is Rem vervangen door H. Groe- neveld; het elftal wordt danig gewijzigd. Kin heim komt nu sterk opzetten, doch op onbe grijpelijke wijze worden de kansen verknoeid. P. Druyven valt eveneens uit; hij wordt ver vangen door Raaymakers. Verder dan tot een buitenspel doelpunt, dat geannuleerd werd, weet Kinheim het niet te brengen, zoodat A. F. C. verdiend wint., Scheidsrechter Twisterling leidde uitmuntend. HalfwegZeemeeuwen (50) Op een onbespeelbaar modderveld won Half weg met sprekende cijfers. Hoewel de verde diging van Zeemeeuwen veel goed werk deed, kon zij niet voorkomen, dat Halfweg weldra de leiding nam en na ongeveer een half uur den voorsprong tot 20 vergrootte. Kort daarna moest de wedstrijd even onderbroken worden, omdat Jb. Molenaar, de rechtshalf van Zeemeeuwen, zulk een trap tegen zijn been kreeg, dat zijn scheenbeen werd ge broken. Nadat hij van het veld was gedragen, werd de wedstrijd voortgezet. Begrijpelijker wijze waren de Zeemeeuwen na dit ongeval volkomen in de war; het kostte Halfweg dan ook weinig moeite, de score geleidelijk tot 5—0 op te voeren. Blauw Wit 2—E. D. O. 2 (5—1) De roodzwarte reserves hebben niet veel pleizier van hun uitstapje naar Amsterdam gehad. Van het begin af wordt er goed spel vertoond. E. D. O. speelt in het veld niets min der, dan Blauw Wit, maar deze is voor het doel veel gevaarlijker. Spoedig heeft zij dan ook een voorsprong van 20. E. D. O. weet bij een doelworsteling door During den achter stand te verkleinen (21). In de tweede helft komt de thuisclub sterk in de meerderheid. E. D. O. moet zich hoofd zakelijk bepalen tot verdediging. De druk op het E. D. O.-doel wordt te zwaar. De Blauw Wit-rechtsbinnen brengt met een hard schot den stand op 31. De slappe aanvallen van E. D. O. worden gemakkelijk door de Blauw Wit-achterhoede afgeslagen. De thuisclub weet nog tweemaal te scoren (51), met wel ken stand het einde komt. BUITEN DE COMPETITIE. ZandvoortB. F. C. (35) De Bussummers gaan onmiddellijk na den aftrap tot den aanval over. Na een paar mis lukte pogingen geeft de linksbinnen van B. F. C., K. Boerhout, zijn club de leiding (01). Zandvoort spant zich dan eenigen tijd extra in; uit een mooien voorzet van rechts maakt E. van Orden gelijk (11). Boerhout geeft met een mooi schot zijn club de leiding (1—2) de rechtsbinnen Beugelaar brengt den stand zelfs op 13. Kort na de rust verkleint J. de Muinck met een onverwacht schot den achterstand tot 2—3. Uit een~vrïjen trap even buiten het straf schopgebied schiet K. Boerhout via den bin nenkant van den paal keihard in (2—4). De rechtsbuiten H. Luyting weet den achterstand weer te verkleinen tot 34. Erg gelukkig is Zandvoort in deze periode niet. Onverwacht wringt Beugelaar zich dan door de Zandvoort-verdediging en over den uitge loopen keeper heen schiet hij in het net (3—5). OM DEN NEDERLAND- SCHEN VOETBALBEKER. VelocitasKennemers (03) In een door de Kennemers uitstekend ge speelden wedstrijd zijn de Noordelijke eerste klassers op hun eigen veld in den strijd om den K. N. V. B. beker uitgeschakeld. Velocitas was volledig, de Kennemers misten Dinkla en Effern. De Beverwij kers' wisten zich direct bij het spel der Noordelijken aan te passen. Na tien minuten geeft Steeman goed af aan Horeman, die onhoudbaar Kolthof passeert (0—1). De strijd is zeer spannend. Beide doelen ver- keeren beurtelings in gevaar. Tegen de rust komt Velocitas in de meerderheid, maar de Beverwijksche achterhoede weet kranig stand te houden. De tweede helft wordt ingezet met prachtige aanvallen der westelijke derde klassers. De rechtsbuiten- Bakker slaagt er in den voor sprong te vergrooten. Het is vooral Bonsema, die verwoede pogingen doet om wijziging in den stand te brengen. Het succes komt echter wederom aan den anderen kant, wanneer na fraai spel de bal bij Höreman komt, die han dig Pots passeeft en tenslotte ook den uitloo penden Kolthof'In den nog resteerenden tijd spelen de Kennemers rustig verder én weten zelfs de noordelijke eerste klassers het maken van een tegenpunt te beletten. Met een fraaie overwinning plaatsten de Kennemers zich in de volgende ronde. De toestand van Leo Halle. Zondagavond laat vernamen wij, dat, hoewel Leo Halle ernstig ziek is, zijn toestand hoop vol wordt geacht. Het ziekteproces heeft tot dusverre een alleszins normaal verloop. Halle had Zondag een rustigen dag. Smit ongesteld. De Haarlem-speler Smit heeft een rheuma- tische aandoening gekregen, waardoor hij op medisch advies een poosje rust moet nemen. Programma voor 9 en 16 Febr. Zondag 9 Februari: AFDEELING I Eerste klasse: A. D. O—R. C. H. Sparta—Hermes-D. V. S. Ajax—V. S. V. H. B. S.—Haarlem Xerxes—K. F. C. Tweede klasse A: A. F. C—E. D. O. KinheimZeeburgia Alcm. Victrix—U. V. V. Vriendenschaar't Gooi D. O. S.Bloemendaal AFDEELING II. Eerste klasse: D. H. C.Feijenoord Stormvogels—V. U. C. Ii. F. C.—Excelsior Z. F. C.—Blauw Wit D. F. C.—D. W. S. Zondag 16 Februari: AFDEELING I Eerste klasse: K. F. C—R. C. H. Hermes-D.V.S.A. D. O. V. S. V—Sparta HaarlemAjax XerxesH B. S. Tweede klasse A: BloemendaalE. D. O. Zeeburgia—A. F. C. U. V. V.Kinheim 't Gooi—Alcm. Victrix D. O. S.Vriendenschaar AFDEELING II. Eerste klasse: D. W. S—Feijenoord V. U. C.—D. H. C. ExcelsiorStormvogels Blauw WitH. F. C. D. F. C.—Z. F. C. (Sportkr.) VOETBAL IN BELGIë. C.S. BruggeBerchem Sport 40 Antwerp F.C.—Daring Brussel 5—3 AnderlechtLiersche Sportkring 23 LyraWhite Star 6—1 Union St. GiiloiseStandard 41 R.C. MechelenF.C. Brugge 41 Beerschot—F.C. Mechelen 3—1 door Criticus. KinheimA. FC. Te oordeelen naar het door hen in dezen wedstrijd vertoonde spel, schijnen de Velse- naren zich reeds met het denkbeeld, de- gradatie-matches te moeten spelen, te heb ben vei'zoend. Geen oogenblik kreeg ik den indruk, dat hier een elftal in het veld stond, dat vastbesloten was. door alles op den aan val te zetten het initiatief te nemen en een voorsprong te behalen, die den grondslag zou vormen voor de overwinning en de brood- noodige twee punten. Nu dient echter direct hierbij te worden gememoreerd, dat het Kinheim ook niet erg meeliep; zooals zoo dikwijls bij een uit vorm zijnd elftal het geval is, heeft het geluk hun volkomen den rug toegekeerd. Dat bleek reeds in de eerste twee minuten van de match, toen A.F.C.'s doelman Burger, die vorige week tegen Bloemendaal den wed strijd uit het vuur sleepte, driemaal den bal uit zijn handen liet vallen. Twee keer ging het leder rakelings langs het doel, de derde 'maal was de linksbuiten Kuilenburg zoo vriendelijk, recht op den doelman aan te schieten. Daarna volgde de eerste aanval der Amsterdammers en oogenbükkelijk trok de Velser middenlinie zich dicht op eigen doel terug om deze verdedigende houding gedurende den verderen duur van den wed strijd te bewaren. Het begrijpelijke gevolg was, dat elke met moeite weggewerkte bal een prooi van de A.F.C.-halfbacks werd en. het Kinheim-doel een ware belegering on derging, waarbij een doelpunt niet kon uit blijven. Ondanks het nuttige, open spel van de Amsterdamsche voorhoede, waarin Lungen en Disselkoen weer present waren en waarin de vleugelspelers Van Nek en Nigtevegt uit stekend van hun snelheid gebruik maakten, wist de Kinheim-defensie, met W. Groene- veld aan het hoofd, zich geruïmen tijd te handhaven, totdat kort voor de pauze Lun gen een aller-fortuinlijkst doelpunt scoorde, nadat keeper Druyven getracht had een voorzet van links met zijn rechter- en dus verkeerde vuist, voor het doel langs weg te stompen. W. Groeneveld verving Stals, die thans middenvoor speelde, op de linksbackplaats en hij was verreweg de beste man van de ploeg. Goed opstellen en afnemen, behoor lijk plaatsen, niet te hoog trappen, de vijan delijke voorhoede herhaaldelijk buitenspel zetten en zooveel mogelijk de middenlinie en den eigen aanval steunen, het waren alle maal factoren, die tot een uitstekende ln- dividueele prestatie bijdroegen. Na hem dient de rechtshalf I. Groeneveld te worden genoemd, die vooral in de eerste helft voort durend pogingen ondernam het spel te ver plaatsen en open aanvallen op te zetten. Hij althans toonde een goed begrip van de taak van'den middenspeler. In de voorhoede .wilde het helaas totaal niet vlotten. Wel werkte Stals op de hem vreemde plaats voor twee en wist hij door flink doorzetten het vijandelijk doel eenige malen gevaarlijk te benaderen, maar over de geheele linie ontbrak het Kinheim aan tem po en schotvaardigheid. De buitenspelers ble ven niet op hun lijn en het korte spel. waar bij het te lang duurde, voordat men het le der onder controle had gebracht, sorteerde niet het minste effect. Slechts de linksbui ten Kuilenburg gaf enkele goede voorzet ten, doch hij kon met Stals samen de poo- tige verdediging van A.F.C. niet overrompe len. nu de binnenspelers teveel achter bleven. Het is niet prettig, het zoo uitdrukkelijk te moeten zeggen, maar het lijkt mij met het oog op de komende belangrijke matches toch wel goed, den vinger op de wonde plek te leggen. Welnu dan, afgezien van het onzui vere plaatsen zijn er twee ernstige fouten, die het spel van Kinheim zoo onproductief maken: ten eerste een groot gebrek aan tempo, veroorzaakt door den langen duur tusschen het ontvangen, stoppen en door spelen van den bal en ten tweede een te kort aan anticipatie-vermogen van enkele spelers. Dit laatste is iets, dat men in vele Hollandsche clubelftallen kan constateeren; de spelers blijven op een bepaalde plaats rustig afwachten, wat hun collega zal doen en waar de bal zal heen gaan. Komt het leder in hun richting, eerst dan komen zij in actie en^ verplaatsen zich, om den tegen stander vóór te zijn, om te ervaren, dat zij juist het gewichtige onderdeel van een se conde te laat zijn. Deze activiteit, deze bewegelijkheid en de poging om zich zoo goed mogelijk op te stellen als men den bal niet heeft, maakt van een technisch middelmatig voetballer een nuttig en productief speler. Laat ons den A.F.C.-middenvoor Lungen, die overi gens ditmaal lang niet zoo goed speelde als eenige jaren geleden, als voorbeeld nemen. Steeds is hij er op uit, een vrije positie te zoeken, waarin zijn medespelers hem het leder zoo voordeelig mogelijk kunnen aan geven. Dat hij daarbij herhaaldelijk buiten spel staat,' is natuurlijk een fout, die door het goede opstellen van W. Groeneveld in deze match geaccentueerd werd. Maar deze fout laat tevens zien, dat Lungen zich voort durend zijn taak als aanvalsleider bewust is, n.l. zijn collega's in de voorhoede te helpen, hèm als middenvoor de gelegenheid voor een doorbraak of een schot te geven. Deze tactische kwestie is m.i. zoo belang rijk, dat ik ook de andere zijde ervan wil be lichten, Na de pauze viel de rechtsbinnen der thuisclub, Rem, uit en zijn plaats werd door H. Groeneveld ingenomen. Op een zeker oogenblik kreeg een achter hem staande Kinheim-speler den bal in vrije positie, met kans op een succesvol schot. In plaats dat H. Groeneveld snel op zij of terug liep, bleef hij staan kijken, hoe zijn clubgenoot het er zou afbrengen. Onmiddellijk liep de A. F. C.- linksback eenige stappen naar voren en toen in het volgend moment een welgericht schot den Amsterdamschen doelman onhoudbaar passeerdestond H. Groeneveld buiten spel. En even later scoorde Lungen het derde doelpunt, dat den wedstrijd besliste. Het is voor den criticus langs het lijntje natuurlijk gemakkelijker het te vertellen, dan het voor de spelers wier zelfvertrouwen door dit onfortuinlijke seizoen niet groot meer kan zijn. is om het in practijk te bren gen, maar tenslotte is toch het doel dezer rubriek, zoo mogel';k o" die punten opmerk zaam te maken. die. juist omdat het tacti sche tekortkomingen betreft, eerder ver holpen kunnen worden dan technische ge breken. Ter verbetering van de laatste is ge regelde en vooral intensieve oefening onder deskundige leiding noodig; de tactiek daar entegen is voor een groot gedeelte het pro duct van onderlinge bespreking, nadenken en opmerkzaamheid. Tenslotte een enkel woord over A.F.C. Haar elftal vormde, evena19 vorige week tegen Bloemendaal. een vri.i aoed geheel, waarin dé linkshalf Kamminga door enthousiast, vlot en nuttig werk de uitblinker was en voorts de vleugelspelers op den voorgrond traden. Trainer Van Kol kan met deze ploeg nog wel succes hebben.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10