Een jarige. r \La Gaité/ 30 cent 53e Jaargang No. 16138 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 3 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VI PEEKEBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBÖOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25. per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buïtenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk f 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Februari. Op het Groene Laken. Onze vijf sterkste Nederlandsche biljarters hebben om het Nederlandsche kampioenschap gespeeld en de Amsterdammer Sweering, die zes van de acht partijen won met een alge meen gemiddelde van 16 70, heeft het opnieuw veroverd. Zijn voorsprong op den Arnhemmer Dommering was in winstpunten klein (6 tegen 5V2) maar nummer twee maakte met 14.81 een vrijwat lager moyenne. Derde was van Vliet, met 4 winstpunten en 13.66, vierde de Leeuw, met 2V2 punt en 13.51, vijfde Wiemers, met 2 punten en 14.68. Het gemiddelde van nummer laatst was dus beter dan dat van nrs. 3 en 4, en bijna gelijk aan dat van nr. 2. Bovendien speelde Wiemers zijn laatste partij, die hij van de Leeuw won, met 400-209 punten, met een gemiddelde van 33.33 en volbracht hij daarin een serie van 135 punten. En deze sterke Fries wordt de volgen de maand zestig jaar! Tegen jonge kerels weet hij zich nog zóó te weren, dat zij voortdurend op hun qui vive moeten zijn en groot respect voor hem hebben. En als zestigjarige geeft hij nog tenvolle blijk, tot de vijf beste spelers des lands te behooren en maakt een algemeen moyenne, bijna een punt hooger dan dat waarmee Sweering verleden jaar zijn kam pioenschap won! Een Engelsch spreekwoord zegt dat alleen succes slaagt. Wiemers is in dezen wedstrijd als nummer laatst geëindigd en heeft dus geen succes behaald in den daarvoor geldenden zin. Maar hij heeft als de veteraan onder de vijf besten des lands zoo'n buitengewone prestatie geleverd, dat men geneigd is nummer laatst een even groote pluim als den kampioen toe te kennen. Misschien zal Sweering zelf wel ge dacht hebben: Hoe is het mogelijk! Zou ik dat op mijn zestigste nog tot stand kunnen brengen? En tallooze jongere spelers in lagere wed strijdklassen zullen het geval-Wiemers met verbazing bespreken. Nog veel talrijker biljar ters van allerlei leeftijden, die blij zijn als zij het in hun sociëteits-partij tot honderd pun ten in een uur brengen, op een kleine tafel en met een gemiddelde van anderhalf, zullen er uit hun groenlakensche nederigheid eerbiedig naar omhoog staren. Biljarten is evenmin een zaak van levens belang als voetbal of snelzwemmen of welke andere tak van sport ook. Maar als ontspan ning vereischt dit spel, buiten aanleg, een groote volharding en geregelde oefening, een scherp oog en heel wat physiek uithoudings vermogen. Het is geen geringe taak, in drie dagen acht partijen van 400 punten te spelen ln een zaal, volgepakt met toeschouwers en daardoor warm en benauwd. Des te merkwaardiger dat de oude Fries Wiemers in de laatste van zijn acht par tijen nog de top-prestatie levert, nadat hij trouwens in alle vorige zijn tegenstanders scherp belaagd en tot zijn laatste beurt toe „gevaarlijk" geweest was. Wie het biljartspel kennen, al is het maar uit schaarsche beoefening in gemoedelijke koffiehuis-partijtjeg, zullen allen begrijpen hoe wonderlijk de daden van een Wiemers zijn. En zoo is er alle reden tot een compli ment aan dezen sterken zestigjarige, en tot het signaleeren van een feit dat wel zéér weinige veteranen der biljartsport ooit zullen hebben geëvenaard. R. P. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. ..Zaterdagmorgen had op den Zijlweg nabij de grens HaarlemBloemendaal een aanrij ding plaats. Een wielrijdster, mevr. H. B.de P., wonende te Haarlem, kwam uit de richting Haarlem. Achter haar, eveneens uit de rich ting Haarlem dus, naderde met vrij groote snelauto een vischauto van B. De bestuurder hiervan, de 18-jarige Th. B. B. uit Spaarndam, gaf signalen voor den hoek ZijlwegZand- voorterpad. De wielrijdster stak haar linker hand uit ten teeken. dat zij het Zandvoorter- pad wilde inslaan. B. haalde toen naar rechts uit om achter de naar links zwenkende dame om rechtdoor in de richting Bloemendaalsche- weg te rijden. Plotseling ging de dame, vol gens verklaring van B.. weer terug naar de rechterzijde van den weg, zoodat hij een aan rijding niet meer kon voorkomen. De wiel rijdster kwam op de radiateur terecht en werd nog 15 Meter meegesleurd. De fiets kwam onder de auto en wérd ernstig beschadigd. Dr. Bos verklaarde, dat de gewonde, die in middels in een winkel was binnengedragen, vermoedelijk een lichte hersenschudding en verschillende, niet zeer ernstige verwondingen had opgeloopen. Zij is per Mathot-zieken wagen naar het Diaconessenhuis vervoerd. De remmen van de vischauto bleken niet al te bost te werken. De politie maakt proces-ver baal op. v (Volgens het officiëéle geboorte bewijs vierde de automobiel op 29 Januari j.l. haar 50en verjaar dag. Weekblad De Auto.) Automobiel, ik kom je filsiteeren. Ik. ben wat laat. dat zij oprecht erkend. Dat 'k achteraan kom zul je apprecieeren. Je streeft daarnaar en bent er aan gewend. Is 't inderdaad pas vijftig jaar geleden, Dat jullie stampapa ons heeft verrast? Terwijl je toch zoo vanzelfsprekend heden In 't raderwerk van 't menschenleven past. Een halve eeuw, en als wij dan eens kijken, Hoe je nu bent en hoe je eertijds was. Dan moet ik zeggen, dat wij veel meer lijken Op 't eerste specimen van 't menschenras. Je moet wel veel mishandeling verdragen, Die je als trouwe dienaar niet verdient Maar vele eigenaars zien ook hun wagen, Niet als een voertuig slechts, maar als een vriend. Je bent vaak schrik voor 't menschdom dat nog wandelt, En dat je om je snelheid schichtig haat. Dat j' als een vijand en gevaar behandelt, Totdat het zelf met je uit rijden gaat. Je bent partij in tal van ongelukken, Waarbi', men soms om menschenlevens treurt, Jij ondergaat daarbij de meeste stukken. Terwijl 't haast nimmer door jou schuld gebeurt. Als men je koopt, word je vol trots bekeken, Als glanzend toonbeeld van nog jonge kracht, Maar krijg je, afgejakkerd, hartsgebreken, Dan word je gauw naar 't kerkhof toe gebracht. Dan word je door een jonger broer ver vangen, Die weer wat hooger glanst en sneller gaat, Naar wie je kooper lang zat te verlangen En die nu op jou eereplaatsje staat. Dan ben jij, stakker, in één dag vergeten, Dan word je op de pingelmarkt verkocht, Daar sta je dan. lang vóór je tijd versleten, Door een geheim gehouden kwaal bezocht. Gelukgewenscht mijn beste gouwen gauwe. Misschien geëerd, misschien ook al miskend, Ik huldig je vandaag dan als de trouwe, Snelle, moderne dienaar, die je bent.. P. GASUS. Auto het trottoir opgereden. Een voetganger gedood: toestand van zijn echtgenoote zorgwekkend. LEEUWARDEN, 3 Febr. (A.N.P.) In den afgeloopen nacht heeft in de St.-Jacobstraat te Leeuwarden een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat een persoon het leven heeft gekost, terwijl twee anderen werden gewond. Een auto uit Holwerd reed met zeer groote snelheid door genoemde straat, raakte een passeerende auto en vloog daarna het trot toir op, waar twee voorbijgangers werden geegrepen. Een van hen, de ongeveer 26-ja- rige B. Holtring uit Leeuwarden, werd zwaar verminkt en was op slag dood. Zijn echtge noote kreeg zware inwendige kneuzingen. Een meisje, dat in de auto was gezeten, werd door glasscherven gewond. Nadat de eerste hulp was verleend werden de slachtoffers naar het ziekenhuis overgebracht. De toestand van mevr. Holtring is zorgwekkend, terwijl het meisje naar huis kon worden vervoerd. JUBILEA NUTSSPAARBANK. Zaterdag j.l. hebben commissarissen en di recteur van de Nutsspaarbank te Haarlem aan een maaltijd den president commissaris, den heer J. D. D. Pruissen gehuldigd, in verband met diens 25-jarige connectie met deze in stelling. Op 1 Februari 1911 tot directeur dezer spaarbank benoemd trad de heer Pruissen in 1915 weder als zoodanig af, bij welke gelegen heid hij tot commissaris werd benoemd. In 1923 volgde zijn verkiezing tot president-com missaris, welke functie hij ook heden nog be kleedt. De heer Pruissen werd door zijn mede commissarissen en den directeur gehuldigd op een wijze, die getuigde van aller hartelijke waardeering voor het belangrijke sociale werk, door den jubilaris met groote kundigheid en toewijding gedurende al die jaren geheel belangloos verricht. Hem werd een blijvend aandenken aan dit jubileum aangeboden. Op denzelfden dag vierde de heer C. Pregel, boekhouder bij de Nutsspaarbank het feit, dat hij 25 jaar in dienst der instelling was. In den namiddag werd deze functionaris in het gebouw der Nutsspaarbank toegesproken door den president-commissaris, den directeur Mr. P. Fuhri Snethlage en een der leden van het personeel. Geschenken en bloemen legden ook hier getuigenis af van de waardeering, die de werkzaamheid van den heer Pregel bij alle bij de Nutsspaarbank betrokkenen ontmoet. Spoorboomen niet tijdig gesloten. Op den spoorwegovergang aan de Emma- straat te Velp is Zaterdagmiddag de omstreeks 20-jarige wielrijder Steenhof uit Velp gegre pen door de passeerende locomotief. De jon geman werd met hoofdwonden naar het zie kenhuis te Velp overgebracht. Het rijwiel is totaal vernield. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk het feit, dat spoorboomen niet tijdig ge- Sloten waren. (Adv. lngez. Med.) Nederlandsch stoomschip op de Elbe aangevaren. Tijdens mist door een Deensch schip geramd. AMSTERDAM. 3 Febr. (AJf.P.) Het stoomvrachtschip Sembilan van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, dat Zaterdag j.l. beladen van Amsterdam naar Hamburg is vertrokken en na daar gelost te hebben in ballast naar Amsterdam zou terugkeeren. is Zondagmiddag te ongeveer twee uur, toen het tijdens mist op de Elbe voor anker lag, aan gevaren door een Deensch schip. De Sembi lan kreeg aan stuurboordzijde van het voor schip, achttien voet boven de waterlijn, enkele gaten. De schade zal te Hamburg worden ge repareerd. waarna het schip naar Amsterdam zal terugkeeren. DE BROUWERSBRUG GEREED. De oude smalle Brouwersbrug is vernieuwd en verbreed en geheel voor het verkeer open gesteld. De vernieuwde brug heeft de breedte van den rijweg, de Leidsche vaart, gekregen. Een goede verbetering, vooral met het oog op de groote verkeersdrukte op de Maandagen. Wielrijders en voetgangers kunnen zich nu veiliger over de brug bewegen. BEGRAFENIS C. DOEVEN. Hedenmorgen had op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer C. Doeven. die vele jaren als onderwijzer bij het Openbaar Onderwijs al hier is werkzaam geweest) hij was sinds eenigen tijd gepensionneerd) en tevens biblio thecaris was van het Mannenkoor ,Die Spaerne-Sanghers". Onder de velen, die om de groeve geschaard stonden was ook de heer C. B. M. Segaar, chef der afdeeling Openbaar Onderwijs ten Stadhuize, als vertegenwoordiger van den wethouder van onderwijs, den heer A. G. Boes die door een lichte ongesteldheid verhinderd was, aanwezig te zijn. Nadat de vele bloemstukken aan het graf waren geschikt, zongen Die Spa erne Sanghers onder leiding van den heer Lieven Duvosel Mendelssohn's ,.Beat,i Mortui". Als eerste spreker trad daarna naar voren de heer J. Timmermans, hoofd van de school, waaraan de heer Doeven het laatst is ver bonden geweest. Spr. prees de bescheidenheid, de toewij ding en de groote plichtsbetrachting waar mede de heer Doeven jaren lang het onder wijs heeft gediend. De heer L. Schoorl, voorzitter van het Man nenkoor „Die Spaerne Sanghers", zeide o.m. dat het bericht van het overlijden van den heer Doeven grooten indruk heeft gemaakt onder de zangers van het koor. dat hij als bibliothecaris in den waren zin des woords gediend heeft. Bij de beraadslagingen zocht hij steeds het goede. „Wij zullen een geluk kige herinnering aan je bewaren", zoo ein digde spr. „Rust in Vrede". Mevr. M. L. Brussé, oud-leerlinge van den heer Doeven. wijdde gevoelvolle woorden aan den overledene en zeide o.m. dat deze niet de menschen naar 't uiterlijk beoordeelde, maar naar hun innerlijk. Spr. hoopte dat velen een voorbeeld aan den overledene zullen nemen. Een schoonzoon dankte namens de familie voor de belangstelling. Staking in het Londensche vleeschbedrijf. Achtduizend employè's van de abattoirs leggen het werk neer. LONDEN, 3 Februari (A.N.P.) De vleesch- voorziening van Groot-Londen en de Lon densche graafschappen lag hedenmorgen, naar het D.N.B. meldt, tengevolge van de sta king van 8000 employè's en arbeiders van de Londensche abattoirs volkomen stil. Even na mlddenacht besloten 3000 marktbedienden in staking te gaan 1000 vleeschdragers en 4000 ar beiders werden in deze staking betrokken. Voor den ingang der markthallen posten stakers, die iedere verdere vleeschaanvoer verhinder den. Duizenden arbeiders waren verzameld en er hadden verscheidene betoogingen plaats. Een sterke politiemacht zorgde voor de hand having van de orde. Honderden voertuigen konden in de straten, die naar de markt leiden, niet verder en er ontstond een ernstige verkeersvertraging. De werkgevers zijn in de vroeger ochtenduren bijeengekomen om bij- legging van de staking te overwegen. De sta kers publiceeren een manifest, waarin zij een minimum-loon van vier pond per week, voorts een 40-urige werkweek en een week vacantie met behoud van loon verlangen. Naar Reuter nog meldt, heeft een vertegenwoordiger der transportarbeiders aan de stakers medege deeld dat de .werkgevers bereid zijn den toe stand te bespreken, indien de arbeiders het werk hervatten. Nog meer stakers. Nader meldt Reuter: De staking aan de abattoirs te Smithfield dreigt ernstige vormen aan te nemen. Reeds zijn 10.000 man in staking en naar men vreest zullen ook de havenarbeiders en de spoorweg arbeiders, die bij het vleeschvervoer zijn be trokken. zich er bij aansluiten. Lange rijen met vleesch geladen vrachtauto's staan in de straten, die naar Smithfield leiden gepar keerd. Een groote politiemacht is gerequi- reerd om zoo noodig in te grijpen. Totdusver hebben zich nog geen ongeregeldheden voor gedaan. De staking is niet officieel, daar zij nog niet gesanctionneerd is door de trans portarbeiders en de arbeiders in het alge meen. waarvan de vertegenwoordigers heden morgen een onderhoud met de stakers zou den hebben. PERSONALIA. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Laren als hulpprediker de heer W. J. Meister, candidaat te Óverveen. DAME DOOR AUTO AANGEREDEN. Zaterdagavond reed een auto, bestuurd door F. W. G., wonende te Haarlem, met een vrij groote snelheid uit de richting Haarlem op den Binnenweg. Aan de halte Julianalaan stond een tram, die gekomen was van de richting Haarlem, om daar eenige passagiers uit te laten. De autobestuurder, die blijkbaar wat veel haast had, passeerde de stilstaande tram links, toen terzelfder tijd de heer en mevrouw S., wonende Binnenweg 13, vóór de tram om den weg wilde over steken in de richting Juliana laan. De heer S., die de auto in voilé vaart zag aankomen, probeerde zijn echtgenoote nog terug te trekken, doch de dame werd al dooi de auto gegrepen en eenige meters verder tegen den grond gesmakt. Zij kreeg een ern stige hoofdwonde. Nadat door een agent van politie uit Heemstede de eerste hulp was verleend, werd mevr. S. op advies van dr. Talsma uit Haar lem, die daar ter plaatse was, naar haar woning gebracht. Nader vernemen wij dat de toestand van mevr. S. ernstiger is dan het zich eerst liet aanzien. Kans op schedelbreuk is niet buiten gesloten. Haar huisdokter die haar later op den avond en ook Zondag behandelde, oor deelde overbrenging naar een ziekenhuis voor- loopig te gevaarlijk. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. Het bestuur van de Roode Kruis Transportcolonne te Haarlem, die 25 jaar bestaat. V. 1. n. r. zittend :Mevr. A. ZwanenburgTer Gast, Dr. H. Veen, algemeen leider: Mevr. A. van RhijnBuurman. Staande: F. Joh. Rohlfs, secretaris-penningmeester; Ph. P. Romeijn, commissaris van materiaal; A. Spaargaren, commissaris van Uitrusting. (De foto van den heer C. Nel, yoorzitter, werd de vorige week in ons blad gereproduceerd,). Het woord is aan.. Emanuel Wertheimer: Origineele onzin vindt steeds haar geestdriftige apostelen in dottikoppen. die het streelt datgene te verkondigen dat verstandigen niet begrepen. Zesjarig jongetje onder een auto gekomen. Door speelsche onvoorzichtigheid zwaar gewond. Zondagmiddag vijf uur had een chauffeur in de Siriusst.raat bij het Junoplantsoen een paar passagiers laten uitstappen. Ongeveer dertig kinderen waren om de auto komen staan. De chauffeur wilde vertrekken en moest achteruit rijden. Hij liep daarom achter de auto om en waarschuwde de kinderen, dat hij zou wegrijden. Niettegenstaande zijn waar schuwingen en die van een meisje, dat bij de kinderen stond, ging de zesjarige G. Jansen achter de auto staan om op kinderlijke wijze te trachten den wagen tegen te houden, ter wijl de chauffeur achteromkijkend achteruit reed. Het jongetje, dat hij niet zag, viel en kwam onder de auto terecht. Het voertuig reed over zijn lichaam heen. De chauffeur stopte onmiddellijk en wilde naar het jongetje toegaan, doch dat was al door zijn vriendjes opgenomen en naar zijn huis in de Steenbokstraat gebracht. De Ongevallendienst en twee dokters lieten hem met een ziekenauto van Mathot naar het St. Elizabethsgasthuis brengen. Het bleek, dat het ventje ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. Zijn toestand is ernstig. Den chauffeur treft- waarschijnlijk geen schuld. De auto is voorloopig in beslag ge nomen. JUBILEUM W. VAN EL. Zaterdag vierde de heer W. van El. adjunct commies ter Provinciale Griffie van Noord Holland en werkzaam op het bureau dienst plicht (afdeeling militaire zaken) zijn zilve ren ambtsjubileum. De heer Van El is des morgens allereerst toe gesproken door den griffier mr. M. A. Stuf ken s, die den jubilaris namens het college van Ged. Staten een geschenk onder enveloppe aanbood. Daarna is het woord gevoerd door mr. dr. F. S. Witteveen, die den jubilaris als chef toesprak en zijn woorden van een bloem stuk vergezeld deed gaan. Namens de ambte naren en oud-ambtenaren van het bureau dienstplicht werd de heer Van El toegespro ken door den heei* C. P. G. Cassée. Daarbij is hem een zilveren cigarettenkoker ter hand gesteld. De Bond van Provinciaal Personeel had een bloemstuk gezonden. Des middags hield de heer Van El receptie en velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt den jubilaris te complimenteeren. Raaks Haarlem HEDEN COftSUtfPTIES VANAF lederen avond Dansen van 8—12 uur (Adv. lngez. Med.) De Roemeensche koning heeft te Parijs diplo matieke besprekingen gevoerd met Flandin. pag. 4 In Griekenland schijnt een coalitie van anti- Venizelospartijen op handen te zijn. pag. 4 Zweden zal te Rome tegen de Italiaansclie be schuldigingen inzake het Roode Kruis pro testeeren. pag. 4 Reorganisatie van het Engelsclic leger ver wacht. •"tg. 4 De Koninklijke familie in Tirol. pag. 3 De R.K. Staatspartij heeft Zondag te Amster dam een landdag gehouden. pag. 3 De moordaanslag te Rotterdam is nog niet opgehelderd. pag- S De regeering wil een wijziging brengen ten aanzien van het zwijgrecht van verdachten. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Op het groene laken. pag. 1 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 4 G. J. Kalt over de uitvoering van het Sym- phonie-orkest Orpheus. pag. 4 K. de Jong: Fritz Hirsch-operette. pag. 11 J. B. Schuil over Komediespelen. pag. 11 Criticus over den wedstrijd KinheimA.F.C. pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1