De koninklijke familie in Tirol. Instantine MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Haar intrek genomen in hotel Iglerhof. Tot nu toe geen mooi weer. Zaterdagmiddag te 13.30 uur plaatselijken tijd zijn de Koningin en Prinses Juliana, ver gezeld door den Adjudant van de Koningin kapitein-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningen en eenige dames en heeren van de Hofhouding te Innsbruck aangekomen. Het hooge gezelschap, dat Vrijdag te Miin- chen was gearriveerd, had daar in den Ko ninklijken trein den nacht doorgebracht, en daarna Zaterdagochtend de reis van München tot Innsbruck voortgezet. De trein passeerde het heerlijke landschap van het Beiersche Hoogland en de Noordelijke Kalk-Alpen. Terstond na aankomst te Innsbrück begaf het gezelschap zich in auto's naar het eind doel Igls, waar het gezelschap Zaterdagmid dag na een voorspoedige reis in goeden wel stand is aangekomen. Na aankomst heeft de Koninklijke familie den middag doorgebracht In het hotel Iglerhof, waar zij zich voor haar verblijf heeft geïnstalleerd. Bijzonder heeft de Koningin op prijs ge steld een bouquet alpenbloemen, hoofdzake lijk edelweiss, dat dr. Guido Schmidt in op dracht van Bondspresident Miklas in het ver trek der Koningin heeft neergezet. Ook de in het hotel aanwezige Nederlanders het zijn er velen hebben van hun aanhankelijkheid voor ons Vorstenhuis doen blijken door H.M. een bloemstuk te doen toekomen. Het weer te Igls was Zaterdag zeer zacht, de lucht was betrokken en de bergtoppen verdwenen voor een deel in de wolken. Igls is thans wintersportplaats zonder winter. De weinige sneeuw, die op beschutte plaatsen nog was overgebleven, is door een hevigen re gen weggespoeld. Men heeft te Igls sedert vele jaren niet zoo'n kwakkelwinter gekend. Ofschoon igls een bekende Bobbaan bezit, waarop oorspronkelijk het Oostenrijksche Olympische team zou trainen, is deze bobbaan thans niet meer dan een doellooze aarden greppel. Waar het skiterrein van Igls moest zijn en de sneeuw in dezen tijd van het jaar een meter dik behoorde te liggen, ziet men thans groene bergweiden. Voor de beoefening der wintersport is de Koninklijke familie dan ook aangewezen op het skiterrein Seefeld, dat per auto drie kwar tier van Igls verwijderd ligt. Met een dag kan echter dit 'onnatuurlijke zachte weer weer zijn verdwenen en de hoog vlakte van Igls weer in een wit winterkleed zijn gehuld. In Igls heerscht overdag de bekende sport- geest, die sneeuw, zon, bergen en het samen zijn van i^alf-bekenden meebrengt, 's Avonds danst mert er of vermaakt men zich op andere wijze binnenshuis. Een centrum van gezellig heidsleven, met daarbuiten de natuur, die grootsch genoeg is een honderdtal menschen op te nemen, zonder dat haar rust in het minst wordt gestoord. In Hotel Iglerhof zijn eenige afzonderlijk gelegen vertrekken in het gelijkvloersche ge deelte gereserveerd, benevens eenige vertrek ken op de eerste verdieping. De kamers zien uit op de Series, welke berg wordt geflankeerd door de Habicht en de Stubai. Deze bergen liggen aan de overzijde van het diepe Wipp- tal, dat van de Brennerpas af naar het Inn- dal afdaalt. Een aardige bijzonderheid is dat de Koningin reeds vroeger éénmaal in het Hotel Iglerhof heeft gelogeerd, n.l. toen zij in den zomer van 1895 met haar Moeder, wijlen Koningin Em ma, daar haar vacantie doorbracht. Een speciale A.N.P.-verslaggever seint d.d. 2 Febr. uit Igls: Ook Zondag geen mooi weer Het weer was ook Zondag weinig fraai. Den geheel en dag viel er natte sneeuw, die slechts in schijn voor enkele uren een sneeuwland schap schiep. Wellicht is dit echter een aan kondiging van betere dagen. De Koningin heeft den dag in het hotel doorgebracht. Prinses Juliana maakte met het gevolg een autotocht naar GÖtzen in het Sellrain, waar tevens het daar aanwezige skigebied werd verkend. Na afloop gebruikte het gezelschap de thee in de conversatiezaal van het hotel. In een schrijven heeft H.M. de aanwezige Nederlanders bedankt voor de bloemen van den vorigen avond. in den loop van den avond hebben de Ko ningin en Prinses Juliana de in het hotel aan wezige Nederlanders aan zich doen voorstellen en zich gedurende eenigen tijd met hen on derhouden. CONGRES NATIONAAL RADICAAL VERBOND „ALGEMEEN BELANG". In Hotel Terminus, te Utrecht, wordt 11 Februari a.s. onder leiding van mr. J. H. Schultz van Haegen te Aerdenhout een con gres gehouden van het Nationaal Radicaal Verbond „Algemeen Belang", verbond tot be vordering van het gemeenschapsbelang in staat, provincie en gemeente. De volgende onderwerpen zullen worden ingeleid: ..Is ons verbond een utopie?" door Dr R. de Waard. Groningen: „Vrouwen en poitiek", door mevr. A. VenemaSchaaff, Assen; „Politieke nacht over Nederland" door den heer A. van Gent, Waalwijk en „Richt lijnen", door den heer J. Meyer Jr., Velp. DOODELIJK VERKEERSONGELUK De 55-jarige mijnwerker H. Huppertz uit Kerkrade, die zich per rijwiel in de richting Heerlen begaf, is op den Kerkrader Steenweg door een vrachtauto komende uit de richting Heerlen en bestuurd door V. uit Heerlen aan gereden. De man kreeg een schedelbreuk. Hij is na enkele minuten overleden. De politie nam het lijk en de vrachtauto in beslag. ERGERLIJKE KINDERMISHANDELING Te Delft heeft zich een ergerlijk geval van mishandeling voorgedaan. De 10-jarige jongen Oexman werd, toen hij met vriendjes op het Doelenplein speelde, onverwacht vastgegrepen door den arbeider J. C. De man smeet den jongen met het hoofd eenige malen tegen den muur, zoodat deze bloedend uit neus en mond bleef liggen. Nogmaals pakte de man den jongen op en smeet hem wederom met kracht tegen deh muur. Naar gebleken is heeft de jongen een her senschudding opgeloopen. Zijn toestand is van dien aard. dat hij over het gebeurde nog niet door de politie kon worden gehoord. De aanleiding tot de mishandeling is dus nog niet bekend. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Prils per doosje slechis 50 cis. De weienschap en techniek van on zen tijd zijn koortsachtig werkzaam. Wat gisteren nog voor onmogelijk gehouden werd, kan misschien mor gen reeds werkelijkheid zijn. Zoo heeft ons nu ook de wetenschap in NSTANTINE een modern, pijnstillend middel ge schonken, dat tengevolge van zijn di- recten invloed op het pijncentrum als het specifieke middel tegen allerlei pijnen te gebruiken is. drajgt be» Bayerkruis Alle geneesmiddelen, welke yen dil feeken (Adv. Ingez. Med.) De moordaanslag te Rotterdam blijft duister. Getroffene weigert elke inlichting. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vond men, naar wij Zaterdag j.l. reeds hebben ge meld, op den Oostzeedijk te Rotterdam een man liggen, den 33-jarigen J. Marijnen, die door een schot in de linkerborst was gewond. Men stond voor een raadselachtig geval, daar de man geen. inlichtingen wenschte te geven en men geen getuigen kon vinden. Inspecteur L. Hermans, heeft Zaterdagmor gen den getroffene in het ziekenhuis bezocht. Een uitvoerig verhoor achtten de geneeshee- ren niet raadzaam, zoodat de inspecteur slechts even met den man kon spreken. Uit inlichtingen die men verkregen had wist men, dat M. omgang had met ongunstig ekend staande personen. De inspecteur heeft hem eenige namen genoemd en gevraagd, of één van die personen op hem had geschoten. M. ontkende dit echter. Vóór dat de man 's nachts op straat neer stortte, stond hij tegen een huis geleund. Een voorbij gangster heeft nog een paar woorden met hem gewisseld, waarbij hij zeide, dat er iemand op hem had geschoten. Later sprak de man afwisselend Fransche en Nederland- sche woorden, waarbij hij o.a. zeide: „Je veux mourir". Dit zou kunnen duiden op een poging tot zelfmoord, maar een andere voorbijganger die den man 's nachts nog even heeft gespro ken, heeft hem gevraagd of hij op zichzelf had geschoten, waarop hij een ontkennend ant woord ontving, terwijl M. er bovendien aan toevoegde: „Ik zal ze wel krijgen." M. weigert de politie inlichtingen te ver strekken. Met een politiehond heeft men de omgeving, waar de man gevonden werd, af gezocht, tot dusver evenwel zonder resultaat. VIJFDE LUSTRUM VAN DE AMSTER- DAMSCHE STUDENTEN VEREENIGING U. S. A. Vrijdag 21 Februari a.s. viert de Unitas Studiosorum Amstelodamensium haar 25sten verjaardag, die gecelebreerd zal worden door vijf dagen van plechtigheden en festiviteiten. Bestuurswisseling bij de N. J. H. C. Prof. Van Poelje voorzitter. Dezer dagen hebben de heeren dr. C. P. Gunning, dr. H. L. F. J. Deelen en L. Proos Hoogendijk, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester, hun functies in het bestuur der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale neergelegd. Naar wij vernemen is thans door het dage- liiksch bestuur van het Nederlandsch Jeugd leiders Instituut behoudens bekrachtiging door de algemeene bestuursvergadering van dit lichaam als voorzitter van de Neder landsche Jeugdherberg Centrale aangewezen prof. mr. G. A. van Poelje, oud-voorzitter van den Raad van Toezicht en Advies der N. J. H. C„ die deze functie heeft aanvaard. Het bestuur is in zijn nieuwe samenstelling Zaterdag bijeengekomen met de delegatie uit den Raad van Toezicht en Advies. In volko men eenstemmigheid werd. naar wij voorts vernemen, besloten het werk in nauwe sa menwerking voort te zetten. Aan de aftre dende bestuursleden zal schriftelijk dank worden gebracht voor het vele, dat zij voor de N. J. H. C en voor de ontwikkeling van het Jeugdherbergwerk hebben gedaan. Generaal Evangeline Booth spreekt te Amsterdam. Groote belangstelling en groot enthousiasme. De groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam was tot in alle uithoeken gevuld toen Zondagmiddag Generaal Evangeline Booth het podium onder daverend applaus betrad: het podium vanwaar zij haar eerste lezing in Nederland zou houden Jhr. Mr. D. J. de Geer herinnerde eraan, hoe hij jaren geleden miss Eva Booth, zooals zij toen werd genoemd, had ontmoet. Reeds toen ging een groote geestelijke kracht van haar uit. Na nog verschillende feiten uit haar loop baan gememoreerd te hebben, wendde spr. zich vervolgens in het Engelsch tot generaal Booth om zijn beste wenschen uit te spreken voor haar werk tot heil van de menschheid. 'Generaal Booth bracht hartelijk dank aan Jhr. Mr. de Geer voor zijn woorden. In eenvoudige, simpele woorden vertelde ge neraal Booth dan van de wordingsgeschiede nis van het Leger des Heils, van het kleine groepje jonge mannen, dat in Londen het moeilijke werk heeft aangevat. Een groepje mannen, waarvan de leider de kracht had de organisatie uit te bouwen tot een vereeniging die thans een beroep kan doen op de geheele wereld. Op haar vroolijke. dikwijls humoristische wijze vertelde de opperbevelhebber van het Leger der Heils over het zegenbrengende werk van haar troepen, over de moeilijkheden over tegenslagen en successen bij het verlee nen van hulp en steun aan duizenden, bij het brengen van de boodschap des geloofs- Met een dichterlijke geloofsbelijdenis be ëindigde generaal Booth haar rede. welke door een daverend applaus werd gevolgd. Landdag der R.K. Staatspartij. Mr. Steenberghe pleit voor devaluatie. Redevoeringen van mr. Goseling, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en mgr. dr. Poels. Zondag is te Amsterdam een landdag gehou den van de R.K. Staatspartij, in de Apollohal en in het gebouw Carré. Eenige duizenden woonden den landdag bij. In beide gebouwen werden dezelfde redevoeringen gehouden. Openingsrede van mr. C. M. J. F. Goseling. In zijn openingsrede getiteld „Van onze taak bewust" omschreef mr. Goseling voorzitter van de R.K. Staatspartij de taak der partij als volgt: Medewerken aan het bevorderen van het algemeen welzijn van het Neder landsche Volk, volgens de Staatkundige be^ ginselen naar R. Katholieke opvatting, omge zet in concrete plannen en practische daden. De positie, waarin het Kaholieke deel van Ne derland thans gekomen is. aldus spr. geeft geen aanleiding tot zelfvoldaanheid. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck over „Vaderlandsliefde". Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, minister van staat en oud-voorzitter van het Partijbestuur heeft vervolgens een rede ge houden over „Vaderlandsliefde". Het Katholieke deel van ons Volk noemde spr. nog sterk genoeg om zelf te kunnen uit maken dat het uit innerlijke ge zondheid en gaafheid aan het land in benar den tijd gezonde staatskracht kan geven, als het maar zorgt voldoende zelfvertrouwen te behouden. In koningsgezindheid, zoo zeide spr., doen wij voor niemand onder; wij treden in het krijt, voor de onverzwakte handhaving van nationale instellingen culmineerend in het nationaal koningschap; wij doen dit niet met leuzen en algemeenheid maar met argumen ten en overtuiging en beschermen met hart en vurigheid den Nederlandschen troon tegen on doordacht bederf van het beste en schoonste bezit van den Staat. Dat aldus spr. noe men wij vaderlandsliefde. Ons gezond verstand kan er niet bij, hoe men ons een verkeerd begrepen vaderlands liefde opdiringen wil, die haar oorsprong vindt in de gekunstelde overschatting van de waarde van eigen ras en bloed en in den almachtigen staat het voorwerp vindt van dweperige ver afgoding. Dat is de vaderlandsliefde, die voor komt uit de moraal van het collectieve egoïsme, toegepast op het gemeeenschapsleven en ont trokken aan alle regels van natuurlijke en bovennatuurlijke moraal. Geen Kerkelijke partij. Mgr. dr. H. A. Poels, hoofdaalmoezenier van den Arbeid heeft vervolgens een rede gehouden over „Christendom en Politiek' Spreker had zich ten doel gesteld uiteen te zetten als priester, wat in dit tijdsgewricht van economischen nood de Katholieken in Nederland van Christelijk standpunt uit op politiek gebied moeten doen, willen zij strij den voor het welzijn van het Nederlandsche volk. Een algemeenen gezonden, economi schen toestand voorspiegelen, die reeds na niet korten tijd te verwezenlijken zou zijn. is het werk van demagogen en volksbedriegers maar ons volk luistert ook niet langer naar propagandisten, die gestadig slechts van de verhevenheid van de R.K. godsdienst spreken of uitsluitend hameren op de zoo noodzake lijke eenheid, nu de ellende van honderd duizenden met den dag grooter wordt. De politieke leiders moeten zich er we rekenschap van geven, dat wordt niet zonder dralen en in vollen ernst een krachtig begin gemaakt met radicale hervormingen, die de grondslagen zelf aantasten van de moderne maatschappij, blijven de regeeringen nog lang talmen met een nieuwe ordening op den grondslag van Christelijk recht, revolutionair geweld aan deze chaos spoedig een einde zal maken. Wie de Katholieke kiezers warm wil maken voor de Katholieke Staatspartij moet hun laten zien, wat zij voor het wegnemen van niet langer te dragen ellende in vollen ernst doen wil en doet. maar ook hun leeren be grijpen waarom het niet mogelijk is alles wat daarvoor gedaan moest worden, ook te doen. Onder de Katholieken openbaart zich een beweging, die hen meer dan voorheen wil terugdringen in de Kerk. Mocht deze bewe ging veld winnen, dan zou zij. naar het oor deel van spreker, voor de Katholieke Staats partij een ramp worden en de dood voor de „Credo Pugno-beweging". Zij zou het hart wegnemen uit de standsorganisaties, waarin het rasecht Katholicisme leeft. Wie van de Staatspartij een Kerkelijke partij zou maken zou op de bisschoppen een verantwoordelijk heid leggen, welke zij niet kunnen dragen. Arbeid voor ons Volk. Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minister van Economische Zaken heeft vervolgens gespro ken over „Arbeid voor ons Volk". Arbeid voor ons Volk noemde hij den voor- naamsten eisch niet alleen voor thans, maar ook voor de toekomst, omdat ons volk een verder voortschrijden van de werkloosheid niet dragen kan. Primair ls het herstel van de rendabiliteit van het bedrijfsleven en wel door het bren gen van onze productie-kosten op het peil van het met ons concurreerend buitenland Dit kan theoretisch slechts geschieden door deflatie of devaluatie. In deze jaren is wel gebleken dat de door de Regeering gevolgde weg van deflatie wel theoretisch maar niet practisch bestaat. Men kan niet meer vol staan met de keuze tusschen deflatie en de valuatie te stellen gelijk prof. Aalberse in Juli deed, het deflatieprogram is mislukt en we hebben geen tijd te verliezen met een definitieven keer te brengen in onze politiek. Wij zullen bij devaluatie niet alle moeilijk heden overwonnen hebben, bezuinigingen zullen noodig blijven, maar men komt- op gelijke basis met het 15,16 gedeelte der we reld. dat zich in economischen opgang be vindt. We zijn er niet met devaluatie alleen, maar zij legt het noodzakelijk fundament voor een actieve economische politiek Slotrede van mr. C. M. J. F. Goseling. Daarin heeft hij o.m. gezegd, dat er voor alles twee voorzieningen moeten worden ge troffen Ontlasting van Rïjksregeering en parle ment, van al te rechtstreeksche bemoeiing van het Maatschappelijk leven en. onafschei delijk daarmede verbonden: een regeling voor de geordende samenwerking van eigen zelfstandige organen van dat maatschappelijk leven. Wat het economische betreft, het gaat om de richting van een beleid in zijn geheel. Het program van economische maatregelen van mr. Steenberghe zal onder ons. aldus spr. en ook buiten onzen kring weinig be strijding vinden. Ik doel, zei spr. op de se cundaire middelen. Het primaire middel door hem aangeprezen, herstel van de rendabili teit door maatregelen op monetair gebied betreft geen vraagstuk dat zoo maar hier of waar ook bij stemming uit te maken is, want men moet alles vermijden, wat de moeilijkheden van den overgangstijd vergroo ten kan. Maar wie de eerlijke overtuiging heeft en bereid zou zijn de verantwoordelijk heid daarvan te aanvaarden, die moet het wel zeggen tegenover de zwarte schaduw van de stijgende werkloosheid en wie er dan bij zegt dat die maatregel niet het herstel be- teekent, evenmin als een operatie op zich zelf, de gezondheid, maar dat het een onaf wendbare voorwaarde is voor begin van op leving en dat ook daarna ook vele aanpas singsmaatregelen noodig zijn, die kiest zeker niet den weg van den minsten weerstand. (Adv. Ingez. Med.) Zwijgrecht van verdachten. Minister Van Schaik heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend tot wijziging van art. 29 van het wetboek van Strafvordering. Dit artikel schrijft o.m. voor, dat de ver dachte bij de verhooren tijdens het vooronder zoek niet alleen tot antwoorden niet verplicht is, maar ook daarvan te voren op de hoogte moet worden gebracht, van welke mededee- ling in het proces-verbaal van het verhoor moet blijken. Het wetsontwerp beoogt nu, dezen mededee- lingsplicht te doen vervallen. Men ziet natuur lijk niet over het hoofd, dat het algemeen be lang, dat de verdachte vertelt wat hij van de zaak weet, in botsing kan komen met zijn per soonlijk belang om niets te zeggen, en het is dan ook niet de bedoeling, hem den plicht tot spreken op te leggen, maar men achtte het onjuist, en het bleek in de practijk nadeelig. den verdachte als het ware uit te noodigen om te zwijgen alvorens men hem een verhoor afnam. Op deze gronden stelt de minister van Justi tie voor, dit deel van art. 29 van het Wetboek van Strafvordering te laten vervallen. JAARVERGADERING N. O. G. AFDEELING HAARLEM. De afdeeling Haarlem van het N. O. G. hield in restaurant-Brinkmann haar jaarvergade ring. In zijn openingsrede wijdde de voorzit ter eenige woorden aan de nagedachtenis van Mr. J. H. Thiel, die zooveel voor het onderwijs in Haarlem heeft beteekend en lid van de af deeling was. De heer H. van Leeuwen had te kennen ge geven zijn voorzitterschap te willen neerleggen in verband met zijn pensionneering. De heer Marema sprak namens de afdeeling woorden van warmen dank tot den scheiden den voorzitter, die tijdens zijn bestuursfunctie, een eertijds bloedarme afdeeling had helpen maken tot de krachtige, bloeiende afdeeling welke ze thans is. Namens de overige bestuurs leden voerde de heer Nieman het woord, ter wijl het hoofdbestuurslid, de heer P. Krab bendam eindigde. Allen wezen op de prettige wijze, waarop de heer van Leeuwen de leden en bestuursvergaderingen altijd leidde en de groote kennis van zaken, waarover hij be schikte. Onder luid applaus -werd de heer van Leeu wen tot- eere-voorzitter der afdeeling benoemd, terwijl hem een bloemstuk werd aangeboden. Ook het bestuur bood hem een blijk van waar deering aan. Tevens trad af als vice-voorzitter de heer Marema. Hem werd eveneens dank gebracht voor- het werk, dat hij voor de afdeeling had verricht. Ook hij had een bloemenhulde in ont vangst te nemen. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werd door de vergadering tot voorzitter geko zen de heer E. Geerts. Waar op een vorige vergadering al tot uit breiding van het bestuur met twee leden was besloten, waren er thans nog drie bestuurs functies te vervullen. Gekozen werden tot be stuursleden de heeren J. B, Klein Poelhuis, F. K. Witmer en C. van Holk. In de sub commissie van het Ondersteuning.? fonds werden in de plaats van de heeren G. J. Bettink en H. Jonkman gekozen de heeren C. van Hoik en G. A. Paardehaar; in de propa- ganda-commissie werden herkozen mej. A. M. P. Balma en de heer F. K. Witmer, terwijl ook voor de redactie van 't Haarlemsch Schoolblad de aftredende heeren J. Over en F. K, Witmer werden herbenoemd. De rondvraag leverde weinig op, waarna de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering sloot. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 3 Februari De hoogleeraar De Vries, geraadpleegd door den Bakkersbond. of dit woord mannelijk dan wel onzijdig moet wezen, heeft in den eersten zin beslist. Vroeger nam ook hij het als onzijdig; de Duit- sche Bond was toen de eenige bekende bond. Sedert zijn er vele bonden op gericht, onder anderen de zeer talrijke Protestantenbond, die van de spraak makende gemeente het mannelijke ge slacht ontving. Aan die beslissing der spraakmakende gemeente houdt zich de hoogleeraar. Schulden aan den midden stand. Het komt helaas in dezen tijd herhaalde malen voor. dat iemar.d in de onmogelijkheid verkeert, vroeger aangegane schulden te be talen. Dit is hoogst onaangenaam voor schuld- eischer en voor schuldenaar en een eerlijk ge wetensvol debiteur zal er steeds naar trach ten zijn schulden, hoe groot ook zijn moei lijkheden zijn, zoo spoedig en zoo volledig mo gelijk te betalen. Maar er zijn ook anderen die, ofschoon wij ze niet gaarne van opzettelijke oneerlijkheid zouden willen beschuldigen, hun schulden niet betalen uitverregaande zorgeloosheid, nonchalance of vergeetachtigheid, De handeldrijvende middenstand onder vindt daarvan de groote nadeelen, want vooral in dezen tijd is het voor de winkeliers van het jrootste belang, dat zij spoedig „hun geld krijgen". Hoe gaat het nu maar al te vaak? Een quitantie wordt aangeboden, maar ja., mevrouw is juist boven en heeft geen lust om naar beneden te gaan om daar het benoodig- de bedrag te halen: „Kom nog maar eens te rug!" Deze boodschap krijgen de quitantieloo- pers ontelbare malen. Ook als mijnheer, op het oogenblik dat de afgevaardigde van den winkelier met zijn „briefje" komt, juist in ge sprek of in conferentie is: „Kom nog maar eens terug; mijnheer heeft nu geen tijd!" En zoo is het maar steeds uitstel van betaling, dikwijls om de onbeteekenendste redenen, zonder dat de betrokkene er ook maar één oogenblik aan denkt, dat deze langzame be talingswijze den winkelier veel moeite en kosten bezorgt. Gaarna en met instemming brengen wij dan ook. in het belang van ae Haarlemsche winkeliers, onzen stadgenooten het verzoek van den middenstand over: Betaalt uw schul den, onverschillig of zij groot of .klein zijn, zoo vlug mogelijk, maakt het den handeldrij- venden middenstand niet moeilijker dan hij het in deze dagen al heeft! Korps Motordienst. Zaterdagmorgen om 11.30 had op het voor plein van de Ripperda-kazerne dc beéediging plaats van de met ingang van 1 Januari 1936 nieuw benoemde reserve luitenants van het Korps Motordienst. Op dat uur stonden de manschappen van het korps aangevuld door gedetacheerd personeel van de marine en de cavalerie, voor de kazerne aangetreden onder commando van den Com mandant der le Campagnie kapitein J. A. Claessen. De a.s. reserve officieren stelden zich daar tegenover in afwachting van de komst van den Korps-Commandant. De Commandant van het korps Majoor A. M. M. van Loon gevolgd door zijn adjudant kapitein C. F. A. Milders inspecteerde, nadat de troep was gepresenteerd, het geheel, waar na onder het presenteeren van de geweren het Koninklijk besluit werd voorgelezen waarbij de vaandrigs van den Motordienst G. A. M. Assel- bergs, A. J. W. van Agt, R. E. D. Barmen 't Loo, J. C. Beekman, J. J. van der Dussen, F. W. Fick. B. J. F. de Groot, J. H. W. Habermelh. S. W. Hagendoorn, A. van Hessen, M. H. M. Hezemans. A. A. van der Hout, W. Kramer. P. H. Reuter, W. J. F. de Rijck van der Gracht, J. H. A. H. Sluis, J. L, A. Stolk, H. J. Swart, E. Voet en K. L. Pfeiffer werden benoemd en aangesteld tot reserve tweede luitenant bij het Korps Motordienst. In zijn toespraak bracht majoor van Loon den nieuwbenoemden de belangrijkheid van den eed (belofte) onder het oog, waarna hij tot beéediging overging. Na de beéediging stelde de troep zich in colonne en defileerde voor den Commandant met de nieuwbenoemde officieren die zich voor de kazerne hadden opgesteld. Na deze plechtigheid werden de officieren en onderofficieren in de gelegenheid gesteld hun nieuwe collega's en officieren geluk te wenschen. Rotterdam heeft respijt gekregen tot 1 Mei. Regeering blijft echter bezuinigingen eischen. B. en W. van Rotterdam hebben een ge meentestuk gepubliceerd, waarin mededeeling wordt gedaan van de met de regeering gevoer de correspondentie over den financieelen toe stand der gemeente. Na een overzicht te heb ben gegeven van de briefwisseling tusschen gemeentebestuur en regeering wordt meege deeld, dat de regeering nog niet van haar con- tractueele recht om met ingang van 1 Februari de ten behoeve van het rijk verbonden uitkee- ringen, welke de gemeente toekomen, in te houden. Zij wil de gemeente nogmaals in de gelegen heid stellen de vereischte maatregelen tot ver laging van het budget te nemen, alvorens van dit recht gebruik zal worden gemaakt. De re geering hoopt, dat thans spoedig zoodanig re sultaat zal worden bereikt, dat bij het verval len van den volgenden termijn 1 Mei 1936 het toepassen van deze overweging zelfs niet in overweging zal behoeven te worden genomen. Blijkens dit schrijven hebben wij aldus B. en W. er de regeering nog niet van kun nen overtuigen, dat de door ons aanbevolen verbeteringen in redelijke verhouding tot het tekort staan. Wij blijven ons wijden aan de taak om aan de crisïsmoeilijkheden zoovee! mogelijk met eigen kracht het hoofd te bieden, aldus B. en W, Biijft de regeering volledig op haar stand punt staan, dat Rotterdam met dezen arbeid op zeer korten termijn tot de beoogde resulta ten moet komen, terwijl er in haar opvatting van de werkloosheidslasten geen verandering komt. en er geen maatregelen worden getrof fen den rentelast van de gemeente te vermin deren. dan zullen de wenschen der regeering slechts door uitzonderlijke maatregelen kun nen worden verwezenlijkt.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5