Holl. Anthraciet G. v. d. Haak Jr. Winterslaap. Hel Befaftftijkde 53e Jaargang No. 16139 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 4 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREB003L ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post f 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 4 Hoofdredactie 15054 Redactie 10500 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38816 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30^— ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 Februari. Punch. De hoofdredacteur van het Engelsche hu- 'moristische weekblad „Punch". Sir Owen Sea man, is op 74-jarigen leeftijd gestorven. De Engelsche bladen wijden hoofdartikelen aan hem; een blad als de Manchester Guardian zegt daarin, dat iemand die een kwarteeuw de leiding van Punch heeft gehad natuurlijk „zooiets als een Britsche instelling" was ge worden. Wie Engeland en de Engelschen kent be aamt dit zonder aarzeling. De humor vervult in het leven van onze Westelijke buren-over- zee niet alleen een belangrijke taak, maar zij wordt er ook de paradox is niet speelsch bedoeld au sérieux genomen. De Brit, wiens ideale levensopvatting zich grondt op het be grip evenwicht, geestelijk en lichamelijk even wicht, die een teveel aan geleerdheid met evenveel achterdocht beschouwt als een op- schroeverij van sport, ziet den humor als een onmisbare factor in dit leven. Als zoodanig is zij van veel belang, en een man die geen humor verstaat, die het gansche bestaan als doodelijken ernst ziet en niet bij machte is een goed grapje te waardeeren, vindt hij rond weg een vervelenden kerel. Als zoo'n man met hem onderhandelen moet, of zaken met hem doen, staan zijn kansen slecht. Hij is gehandicapt. Een van de redenen, dat onze minister-president in Londen een zoo gaarne geziene gast is is dan ook dr. Colijn's sterk gevoel voor humor. Jammer dat hij er ons zoo zelden van laat profiteeren. Maar een Nederlandsch minister-president kan er in eigen land maar heel spaarzaam uiting aan geven. Punch is niet het eenige humoristische weekblad in Engeland, maar wel verreweg het meest gedistingeerde. Het wordt in En geland erkend als het beschaafdste, verfijnd- ste niet alleen in het gehalte van zijn humor maar ook in zijn eerbiediging van de Engel sche" taal. Dit instrument hanteert het, door middel van redacteuren en medewerkers die daartoe de capaciteiten bezitten met de uiterste zorgvuldigheid en virtuositeit. Het heeft altijd vele letterkundigen van naam onder zijn vaste medewerkers geteld, en hun leider gedurende de laatste kwart eeuw, de hoofdredacteur Owen Seaman, had tevoren een professoraat in Engelsche letter kunde vervuld en veel gepubliceerd, vooral parodistisch werk en een groot aantal van die buitengewoon knappe rijmen, waarin Punch altijd uitgeblonken heeft. Gedurende zijn be wind is de wereld-reputatie van het blad ongetwijfeld gegroeid. Wonderlijk dat deze man een dergelijke post pas op zijn vijftigste ging bezetten en hem tot zijn 74s.te bleef bekleeden. Allerlei zwaar-op-de-handsche lieden zouden geneigd zijn te zeggen, dat men in deze levensperiode toch eigenlijk allemaal even zwaar-op-de- handsch geworden moest zijn als zij Gelukkig is dat niet zoo. Bij velen is het niet zoo. Owen Seaman, van wien men nu natuurlijk ook (typisch-Engelsch) vermeldt dat hij in 1883 te Cambridge zoo'n goed raceroeier was, werd in 1914 door den koning geridderd, zoo dat hij toen al Sir Owen werd, en in 1933 met den titel van baronet in den adelstand verhe ven. Zelfs als wij nog verleening van adeltitels kenden geloof ik niet dat onze paladijnen van de humor en de parodie er veel kans op zou den maken. Maar als Charivarius toevallig als Engelschman was geboren, zou hij nu zeker Sir Gerard Nolst Trénité, Bart., zijn, en „een nationaal instituut". Dit moge ons en hem troosten. Wij hebben ook onze Seamen. R. F. Hoofdredacteur van „Volk en Vaderland" vrijgesproken. UTRECHT. 4 Februari (A.N.P.) De Utrecht- sche rechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen rnr. S. A. van Lunte- ren, hoofdredacteur van Volk en Vaderland, welke zaak aanhangig was gemaakt door den voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond wegens overtreding van de Auteurswet. Zoo als bekend, was door het R.K. Werkliedienbond aan de aangesloten organisaties een vertrou welijk schrijven gezonden inzake den toestand van het reservefonds. Dit schrijven werd kort daarop gepubliceerd in Volk en Vaderland. Door den Officier van Justitie was ontslag van rechtsvervolging geëischt. De i-echtbank heeft mr. Van Lunteren hedenmorgen vrij gesproken. BIJ OEFENING GEWONDE 1HILITAIR OVER LEDEN DEVENTER, 4 Febr. (A.N.P.) De «rgeant- majoor der militaire politie van Veldhuizen uit Deventer, die onlangs bij fen militaire oefening te Loenen door een sc^t in de borst Werd gekwetst is thans rieVor>huis te Apeldoorn overleden, Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga gewoon hoog leeraar. Voordracht verschenen. Voorgedragen wordt voor gewoon hoog leeraar in de Uitleg ging van het Nieuwe Testament en de Oud- Christelijke Letterkun de, de Algemeene Godsdienstgeschiedenis en de Geschiedenis van den Israelitischen Godsdienst, prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, buiten gewoon hoogleéraar aan de Universiteit te Amsterdam, wonende te Santpoort. In geval van benoe- prof. dr. G. A. van den ming zal prof. van den Bergh van Eysinga. Bergh van Eysinga moeten aftreden als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Sant poort. Als de distributie van blik- vleesch wordt opgeheven. Vier groote gemeenten overleggen. Ook vermindering van de hoeveelheid goedkoope margarine? Een redacteur van het Algem. Ned. Pers bureau, heeft den wethouder van sociale za ken in Den Haag, den heer L. Buurman, die het voornemen koestert, overleg tusschen de 4 groote gemeenten te bevorderen over de ge volgen van opheffing van de distributie van biikvleesch voor de gesteunden. verzocht, hieromtrent nadere inlichtingen te verstrek ken. Wethouder Buurman antwoordde, van mee ning te zijn, dat de voedingswaarde, in het biikvleesch vervat, door de gesteunden niet kan worden gemist. Inzake het onderzoek naar den gezondheidstoestand der bevolking, dat door het gemeentelijk bureau voor de sta tistiek wordt ingesteld, moet, al zijn de uit komsten nog niet bekend, gevreesd woi'den, dat de uitslag in ongunstige richting zal wij zen. De opheffing van de distributie van biik vleesch acht wethouder Buurman des te be denkelijker in verband met de vermindering van de hoeveelheid goedkoope margarine wel ke per persoon wordt beschikbaar gesteld. Tot dusver werd goedkoope margarine verstrekt aan gezinnen van zes personen en wel een half pond per persoon, ter aanvulling van het vettekort. De wethouder herinnerde eraan, dat hij bij het begrootingsdebat in den gemeenteraad te kennen bad gegeven voornemens te zijn, om te trachten, ook voor gezinnen van klei neren omvang goedkoope margarine beschik baar gesteld te krijgen. Thans, zeide hij, wil men ze gaan verstrekken aan gezinnen van vijf personen, maar tevens wil men de hoe veelheid van een half pond of tweehonderd vijftig gram verminderen tot honderdvijftig gram. Op deze manier aldus de wethouder, zal te 's-Gravenhage hetzelfde kwantum worden gedistribueerd, maar de boter zal in den let terlijken zin des woords meer worden uitge smeerd en per persoon wordt zoo de verstrek te hoeveelheid belangrijk minder. Op deze manier krijgt een persoon te weinig vet. Bij het overleg tusschen de vier groote ge meenten. dat de wethouder zich voorstelt te bevorderen, zal, wordt aan zijn voornemen gevolg gegeven niet alleen over de kwestie der vleeschdistributie worden gesproken, maar ook over andere vraagstukken, met den ge zondheidstoestand der bevolking in verband staande. APARTE DESSINS maar mooi en toch niet duur KROON-BEHANGSELS Alléén Gr. Houtstr. 179 - Telef. 14296 (Adv. Ingez. Med.) Accoord in de zaak-Schaap gehomologeerd. Geen bezwaren tegen de homologatie ingediend. Hedenmorgen heeft de civiele kamer van die Haarlem sche rechtbank het op 11 Januari j.l. door de schuldeischers in de surséance der firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer aan vaarde accoord, gehomologeerd. Bezwaren tegen de homologatie waren niet ingediend. Nederlandsch Weldadigheids- Genootschap te Londen. Onze Londensche correspondent schrijft ons: Dezer dagen is in het gebouw van de Neder - landsche Vereeniging de 61ste jaarvergadering van het Koning Willem Fonds en aanver wante Fondsen van weldadigheid te Londen gehouden. De ondervoorzitter J. T. C. van Duiken leidde de vergadering bij afwezigheid van voorzitter H. van den Bergh, wiens ge zondheid echter tot aller vreugde verbetert. De heer Van Duiken sprak bij den aanvang der vergadering een woord van medegevoel voor het Britsche volk naar aanleiding van den dood van Koning George V. Uit de ver slagen van secretaris en penningmeester bleek, dat in 1935 door het Genootschap aan steun was uitgegeven een bedrag van 2575 hetgeen 187 minder was dan in 1934. Dat wilde niet zeggen, dat de behoefte aan steun- verleening was verminderd. De steun was beperkt geworden wegens gebrek aan mid delen en de Fondsen sloten met tekorten. Beide bestuursleden deden daarom een be roep op hen die in staat waren financieelen steun te geven dezen steun te verhoogen. Het aantal pensioen trekkenden is vrijwel con stant gebleven, even onder de honderd. Deze pensioenen eischten 1454, een bedrag dat als steeds uit de opbrengst van het belegd kapitaal kwam. Het naast de oude Fondsen ingestelde Crisisfonds, dat altijd volstrekt on toereikend is geweest om alle slachtoffers van de crisis dragelijk bij te staan, sloot met een tekort van -£• 104. Gelukkig waren er echter in den loop van het jaar geen nieuwe crisis- gevallen geweest. De aftredende bestuurs leden werden met algemeene stemmen her kozen. Stijgende werkloosheid in Engeland. LONDEN. 4 Febr. (A.N.P.) Het aantal werkloozen bedroeg in Januari 292.000 meer dan in December, aldus meldt het Italiaan - sche agentschap Stefani, dat voorts weet mede te deelen dat de meest getroffen bedrij ven, die van steenkool en ijzer zijn, als ge volg van de stopzetting van den uitvoer naar Italië. Stookt mijn prima Afm. 20|30 a f 2.10 per H L. is|20 f 1.80 per H L Franco bergplaats De kwaliteit is schitterend. De klanten zeggen het!! Burgwal 9, Telef. 10770 (Adv. Ingez. Med.) (Een herbergier in de Amerikaan- sche stad Watertoum, Arthur Gehrke geheeten, pleegt reeds 20 jaar geregeld in November naar bed te gaan en daar te blijven tot het nieuwe voorjaar.) Die Arthur is een looze kwant, Vol wijsheid en vol rust geschapen, Hij heeft aan winterkou het land, Dus gaat hij in den winter slapen. En als je 't objectief beziet, Zooals je alles moet bekijken, Dan is het nog zoo'n dwaasheid niet, Hoe ongewoon het moge lijken. Denk u eens in, vier maanden lang Geen zorgen en verwikkelingen, Dien tijd geen jagen op de stang, Voor duizend en nog zooveel dingen. Geen winterteen of winterhand, Geen winterjas op na te houden, Geen vreezen voor de ziekten van 't Seizoen, ja, zelfs niet eens verkouden. Vier maanden lang geen dwangbevel, Geen huisbaas die om huur komt vragen, Die Arthur, vrienden, weet het wel, Hij winterslaapt vol welbehagen. Maar Arthur is een herbergier, Daardoor kan hij zich permitteeren, Door winters heen op die manier, De wereld kalmweg te negeeren. Zijn vrouw doet ondertusschen 't werk, En geeft hem daarbij nog te eten. Nooit trof een toonbeeld mij zoo sterk: Zij mag de ideaalvrouw heeten En toch, zoo alles bij elkaar. Zou 'k Arthur niet graag imiteeren, 'k Slaap al een derde van het jaar En meer wil ik maar niet begeeren. En bovenalen, onmisbaar zijn Mag een illusie zijn in 't leven, Ik houd ervan om dezen schijn, Toch liever maar niet prijs te geven. Als iedere November met De boodschap kwam van vrouw of vrinden: j Ga jij maar tot April naar bed. Zou ik dat toch niet prettig vinden. P. GASUS. „Kerkplein" wil geen afscheid van Egmond nemen. Even los en weer hooger op het zand. Maandagmorgen ging al vroeg het gerucht, dat de „Kerkplein" te 12 uur vertrekken zou. Er woei matige wind uit het Noordwesten, het geen dus inderdaad zeer gunstig was. De zee was hoog en zou omstreeks 12 uur op zijn hoogst zijn. In den loop van den morgen werd de zee steeds levendiger en begon de „Kerkplein" ge ducht te schommelen. De sleepboot hield zich op een veiligen afstand en had geen verbin ding met het schip. De voorsteven van de „Kerkplein" werd door den sterken stroom verder naar het Zuiden gedreven. Naarmate het vloed werd. kwam het schip steeds meer vlot en duidelijk kon men het zien drijven en heen en weer schommelen. Allengs kon men echter constateeren, dat de positie ongunsti ger werd. Het schip dreef naar het Zuiden. De ankerkabels werden gevierd uit vrees, dat zij door te veel forceeren zouden knappen. Waarschijnlijk krabden de ankers ook mee. In ieder geval, de „Kerkplein" dreef en was ge heel vlot, dat was duidelijk. Maar hij dreef niet naar zee, maar in Zuidoostelijke richting. De landwaartsche stroom was blijkbaar te sterk. Om één uur was de „Kerkplein" zeker vijf tig meter naar het Zuidoosten afgedreven en weer (naar wij Maandag in een deel onzer op lage hebben gemeld) hooger op het zand ge zet, zoodat het schip weer op de eerste bank zit met den voorsteven naar het Zuidwesten. Collega's nemen afscheid van den heer R. Blomberg. De heer R. Blomberg, die eerst van zijn leerlingen afscheid heeft genomen, nu hij het onderwijs gaat verlaten, heeft ook vele waardeerende woorden gehoord van collega's, die den scheidenden onderwijsman eveneens van hun erkentelijkheid hebben willen doen weten. The Jolly Jokers luisterden de stemming in de gymnastiekzaal van school 7 op met vroo- lijke muziekklanken, de heer J. L. Munnik, een der onderwijzers, sprak den heer Blom berg toe en dankte hem voor zijn toestem ming hem toch nog feestelijk te mogen uit luiden. De heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het lager onderwijs zei verheugd te zijn in ken nis te zijn gesteld met dit. door de kennissen bereide afscheid. Hij bracht den heer Blom berg dank voor alles wat het scheidende schoolhoofd voor het onderwijs heeft gedaan, te -meer daar de onderwijsmenschen toch al niet aan een overmaat van waardeering lij denDe heer Van der Weyer was er van overtuigd dat de heer Blomberg zich altijd met kracht en overtuiging aan 't. onderwijs heeft gewijd en hij wenschte den heer Blom berg en zijn vrouw gelukkige jaren van rust, welke ongetwijfeld niet werkloos zullen wor den doorgebracht. Mejuffrouw C. Heyboer bood den heer Blomberg een bureaustoel en een boekwerk aan. namens allen die in de school met den heer Blomberg hebben gewerkt. Daarna bleef men nog geruimen tijd ge zellig bijeen, waarbij voordrachten en zang elkander afwisselden. Het woord is aan.... Frederik II van Pruisen: Alle goede dingen zijn reeds vóór mij gezegd. Mr. P. L. J. Reyinga, die tot commissaris van politie te Zandvoort is benoemd. Vormt Demerdzis het Grieksche kabinet? Een coalitieregeering mogelijk geacht. ATHENE, 4 Febr. (Reuter*. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten zou de ko ning aan Demerdzis opdracht geven tot het vieren van besprekingen mot de politieke lei ders, ten einde te komen tot een definitieve regeling van de militaire kwesties. Indien een dergelijke regeling tot stand zal komen, zal het politieke vraagstuk zeer worden verge makkelijkt. Men houdt thans rekening met de mogelijkheid, dat een coalitiekabinet zal worden gevormd onder leiding van Demerdzis. Echter hebben de aanhangers van Jan Rallis gisteren na afloop van een bijeenkomst mede gedeeld, dat zij weigerden samen te werken met de liberalen. PATER C. J. VAN DER VALK. f Maandag is in het ziekenhuis te Weert in den ouderdom van 56 jaar overleden de zeer- eerw. Pater C. J. van der Valk O. F. M., vroe ger pastoor van het H. Hart in het Klever- park alhier. Hij werd 11 October 18T9 in den Haag geboren en op 25 Maart 1906 te Weert tot priester gewijd. Donderdagochtend heeft aldaar de begrafenis plaats. Het olie-embargo is thans te Geneve in be handeling. pag- 4 De Britsche oud-premier Ramsay MacDonald is in het Lagerhuis gekozen. pag. 4 Makallé zou volgens Abcssynische berichten door de Abessyniërs omsingeld zijn. 4 De Nederlandsche Bank heeft het wisseldis conto weer met een half procent verlaagd. pag. 3 De Ned. Roode Kruis-ambulance is haar werk nabij Dessié begonnen. pag. 3 Henri ter Hall wordt morgen 70 jaar. pag. 3 Er is te Haarlem een werkcomité benoemd om jonge werkloozen in het bedrijfsleven op te Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga wordt voorgedragen voor de benoeming tot gewoon hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. pag. 1 De Magere Brug en haar omgeving. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Punch. pag. 1 Bijzondere correspondentie: In Italië's ski gebied. pag. 4 Wat onder inflatie en deflatie verstaan moet worden. pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: De ko ningin en dc Prinses in Tirol. pag 3 Dr. J. Luning Prak: Het schoolsch confectie- pakje. pag. T H. F. Tillema: Naar het hart van Borneo. pag. 7 C. J. v. T Onze 39: G. H. Weustink. pag. 6 J. B. Schuil: over de Lachhoek. pag. 11 J. B. Schuil over „Alle rechten voorbehouden" pag. lt Schaakrubriek. pag. 10 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9. Koning Carol van Roemenië, die te Londen de teraardebestelling van koning George bijgewoond heeft, vertoeft thans te Parijs, waar hij met Lebrun en Flandin politieke besprekingen gevoerd heeft. De koning heeft b" het graf van den Onbekenden Soldaat een krans neergelegd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1