m Hel He&tut^wkéle 53e Jaargang No. 1614Ö Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 5 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38818 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod l4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Olie-sancties binnenkort van kracht? Rapport der deskundigen spoedig gereed. GENèVE, 5 Febr. (A.N.P.) De deskundigen inzake het vraagstuk van sancties op petroleum hebben goeden voortgang gemaakt. Men verwacht dat het rapport der deskundigen binnen een week gereed zal kunnen zijn. Van gezaghebbende zijde wordt aan den correspondent van de Daily Telegraph medegedeeld, dat het waarschijnlijk is dat de petroleumsancties binnenkort van kracht zullen worden. Uitbarsting van de Stromboli richt schade aan. Wijngaarden en bosschen vernield. ROME, 5 Febr. (Reuter). De onlangs plaats gehad hebbende uitbarsting van de Stromboli heeft aanzienlijke schade aange richt. De Stromboli ..bombardeerde" het eiland en de zee rondom met roodgloeiende steenen en schepen hebben gerapporteerd dat zij op kilometers afstand het bulderen van de erup ties hebben gehoord. Hoewel de wijngaarden en de bosschen op de hellingen werden ver nield, viel er slechts één menschenleven te betreuren. OTTO VAN HABSBURG TE PARIJS? PARIJS, 5 Febr. (A.N.P.) De Journal meent te weten, dat de Oostenrijksche kroon pretendent Otto van Habsburg vandaag te Parijs zal aankomen en daar verscheidene dagen zal blijven. Starhemberg zal, volgens het blad, echter niet het voornemen hebben officieel of semi-officieel met den aartshertog In contact te treden. Starhemberg zou te ken nen hebben gegeven dat hij, hoewel hij monar chist is, niet wenscht deel te nemen aan een handeling, die zijn land in gevaar zou kunnen brengen. PROF. MR. H. H. KRABBE t LEIDEN, 5 Febr. (A.N.P.) In den ouderdom van 79 jaar is heden alhier, overleden prof. mi'. H. H. Krabbe, oud-hoogleeraar in het staatsrecht aan de Leidsche universiteit. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag 7 Fe bruari a.s. op Rijnhof te dezer stede. GOEDKOOPE MARGARINE VOOR WERK- LOOZEN De berichten in ons blad over het voorne men om meer gezinnen van werkloozen voor deze margarine in aanmerking te doen komen, doch het gewicht per gezinslid te verminderen tot 150 gram per week, verdienen eenige aan vulling, aangezien thans per gezinslid geen 250 doch 200 gram per week wordt verstrekt. Communistische revolte Paraguay verijdeld. Aanslagen tegen den president en den opper bevelhebber in voorbereiding. ASUNCION, 5 Febr. Het ministerie van oorlog heeft de volgende mededeeling gepu bliceerd: „In verband met hardnekkige geruchten en met het oog op de actie van eenige groe pen heeft de regeering besloten, maatregelen te treffen tot handhaving der orde. De leger leiding heeft den directeur van de militaire school, kolonel Raphael Franco, en den commandant van het eerste regiment pioniers majoor Caballero Irala, uitgenoodigd, hun ontslag in te dienen. Majoor Antonia Gonza- lex is van de ranglijst, geschrapt. Men heeft gerechtvaardigde vermoedens, dat genoemde officieren betrekkingen onderhouden met op roerige elementen, die door communistische organisaties gesteund worden. De politie heeft alle noodzakelijke voor zorgsmaatregelen getroffen. Alle openbare vergaderingen zijn verboden. Arrestaties of uitwijzingen hebben tot dusverre nog niet plaats gehad. Naar verluidt bestonden er plan nen voor een aanslag tegen den staatspresi dent, dr. Ayala, en den opperbevelhebber, ge neraal Estigarribia". Nader wordt gemeld, dat majoor Gonzalez Paraguay reeds heeft verlaten. Uit verschillen de documenten, die men heeft gevonden, is gebleken, dat hij plannen had om den presi dent en generaal Estigarribia te vremoorden. Bij de verdachte leiders bevonden zich ver schillende bekende militaire. Hun samenwer ken met de communisten, dat verbazing heeft gewekt, verklaart men door de onderstelling, dat zij zich in hun eer gekrenkt voelden. Ver geefs hebben zij getracht, nog andere officie ren voor hun plannen te winnen. Gisteren werden pamfletten verspreid, waarin werd opgeroepen tot de algemeene staking, om de vrijlating van den gearresteer den kolonel Franco af te dwingen. Franco aldus werd in de pamfletten gezegd is slechts gearresteerd, omdat het volk hem tot president wilde uitroepen. Franco zou vrijheid, ^eluk en geld brengen. In stad en land is het rustig. DE GROOTSTE BIBLIOTHEEK TER WERELD. Engeland''s Nationale Boekerij wordt verbouwd. Nieuwe catalogiseering, die 20 jaar zal duren. (Van onzen Londenschen correspondent.) De Nationale Boekerij van Engeland is ge vestigd in het Britsch Museum. Alle men- schen in de wereld die kranten en tijd schriften lezen kennen de ronde leeszaal, een ontzaglijke ruimte met haar hoog reikende wanden vol boeken en hier en daar een on beduidend vierhoekig hiaat voor een deur. Maar de ronde leeszaal is allerminst de heele boekerij. Ze is architectonisch het midden van het museumgebouw en afgescheiden van de wanden rond dit centrum zijn de oost- en de noordzijde van het Britsch Museum met boeken gevuld. De boekerij en de wereld kent geen grootere zou praktisch gesproken een ge sloten boek zijn voor hen, die takken van we tenschap, kunst of techniek of letterkunde komen studeeren indien het personeel niet zoo knap, niet zoo gedienstig, niet zoo ijverig was. De leden van het personeel weten wat er is en waar men er de hand op kan leggen. Het is niet moeilijk belangwekkende oude manuscripten te vinden. Ze zijn meestal ver eend ondergebracht in hun eigen vertrek. Men vindt, er gauw de Codex Sinaiticus of de Magna Carta. En zeldzame oude boeken, .zooals de eerste uitgaven van Paradise Lost. van Pilgrim's Progress, de Gutenberg-bijbei en exemplaren van de Nederlandsche druk kerijen der 17de eeuw (drukte Nederland in de 17de eeuw niet meer boeken dan alle an dere landen tezamen? laten zich ook ge makkelijk opsporen, zelfs zonder navraag bij de ambtenaren. Maar de boekenplanken, waarop zich een werk bevindt, dat ge noodza kelijk moet inzien voor voltooiing van uw ar tikel of geschrift, zijn tezamen vele kilome ters lang. Hoeveel boeken de nationale boekerij in het Britsch Museum bevat kan misschien bij benadering worden geschat maar niet van dag tot dag zuiver worden vastgesteld. „Van dag tot dag", ja dat moet er bij worden gezegd, want de bibliothecaris en zijn helpers ont vangen in den loop van elk jaar misschien wel 400.000 nieuwe boeken, die van dag tot dag in de gelederen van de vier ijzeren gale rijen ion dom de leeszaal-wanden of op de planken in de andere deelen van het Mu seum, die de boekerij herbergen, worden ge plaatst. Men weet dus niet precies hoeveel boeken men heeft; wel weet men dat er meer lan 4.000.000 zijn. misschien nu al 5.000.000. En de groei gaat steeds voort. De Nationale Boe kerij van Engeland, wier omvang reeds moet worden bepaald door middel van astronomi sche cijfers, heeft dit verder met het Heelal van Sir James Jeans gemeen, dat ze voort gaat te zwellen. Voor alle boekerijen van eenig belang is het beheer er van een weten schap en een kunst. Hoe zeer moet dit wel het geval zijn voor de grootste boekerij van de we reld. Zonder die wetenschap, zonder die kuns*. kan geen verzameling boeken werkelijk dienstbaar worden gemaakt aan de behoef ten van het publiek. De vraagstukken, die de bibliothecaris moet oplossen, niet zelden met ontoereikende hulpmiddelen, worden in het Britsch Museum formidabel. Onder den onverbiddelijken drang van zulke problemen gaat nu de beroemde ronde lees zaal van gedaante verwisselen. Alle afbeel dingen van dezen indrukwekkenden tempel der bibliographie en er zijn er heel wat in omloop zullen straks verouderd zijn. De vier galerijen rondom de zaal zullen plaats maken voor zes. Maar dat is misschien het belangrijkste niet. De catalogus, die tusschen 1882 en 1905 werd samengesteld is meer dan verouderd. En drie jaar geleden is men be gonnen een nieuwen inventaris op te maken. In dien tijd is A voltooid in acht dikke deelen en heeft men B verzameld in drie van de ze ven deelen, die naar men verwacht deze letter zal eischen. De bewerkers meenen, dat zij 20 jaar noodig zullen hebben om den catalo gus van de groote en zwellende boekerij te voltooien relatief gesproken. Wanneer men voor het eerst de „Reading Room" van de bibliotheek betreedt wordt men met stomheid geslagen. Het is de natuur lijke reactie, wanneer de vruchten van den geestelijken arbeid van alle bekende geslach ten der wereldgeschiedenis op u neerzien. De reactie treedt trouwens evenzeer op in min der grootsche boekerijen; en het verzoek om niet of slechts fluisterend te spreken, dat teksten aan de wanden u doen, is feitelijk overbodig. A. K. VAN R. Staking in het Londensche vleeschbedrijf duurt voort. Bemiddelingspogingen tot nog toe mislukt. LONDEN, 5 Februari (A.N.P.) Alle pogin gen, een einde te maken aan de staking op de Londensche vleeschmaxkt Smithfield zijn tot dusver mislukt. De stakingsbeweging heeft zich uitgebreid tot de slagersgezellen en an dere arbeiders in de slachterijen. De conser vatieve Morning Post schrijft, dat de staking een georganiseerde samenzwering is om ge heel Londen van een belangrijk voedings middel te berooven. I]> ANTURACIETEN BRCCUCOKCS HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29280 (Adv. Ingez. Med.) Argentijnsch kustvaartuig vergaan. 19 opvarenden omgekomen. Reuter meldt uit Buenos Aires, 4 Februari: Het kustvaartuig „Ministro Vargas Gomes" is op de Parana rivier vergaan. Negentien opvarenden zijn daarbij verdronken, terwijl elf over levenden naar Posados werden ge bracht. Commissie voor werkverschaf fing en steunverleening. Een contact-commissie. Burgemeester en Wethouders van Haar lem zijn thans overgegaan tot samenstelling van de Contact-Commissie voor Werkver schaffing en Steunverleening. Verleden jaar werd door het raadslid A. Mars dienovereen komstig een voorstel ingediend. De heer J. Vader, directeur van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding, is als voorzitter van deze Commissie aangewezen. De verdere leden zijn de heeren S. C. de Haas van Dors- ser, directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon, A. Mars. namens den Haarlemschen Bestuurdersbond, L. van Kessel R.K. Volks bond, P. Bruin Christ. Besturenbond, J. M. H. van de Wateren voor den Bestuurdersbond „Haarlem". Het ongeval van de „Kievit". Niet meer dan drie dagen vertraging? Naar aanleiding van het bericht, uit Indië, dat de „Kievit" bij het verplaatsen op het vliegveld te Jodphur door een me- chanicien schade heeft opgeloopen, heeft het A.N.P. zich om nadere inlichtingen tot de K.L.M. gewend. De heer Aler, chef van den vliegdienst deelde het volgende mede: Toen men op het vliegveld te Jodphur de „Kievit" klaar wilde zetten voor het instappen van de passagiers, is de machine bij het taxiën over het veld met de staart in aanraking gekomen met een hek. Dien tengevolge werd de staart van het toestel licht beschadigd. Van vertrek was toen geen sprake meer. Niettemin hoopt de K. L. M. de vertraging, die hierdoor voor het vervoer van passagiers, post en vracht goed ontstaan is, tot een minimum te kun nen beperken. Daartoe is reeds in Indië opdracht gegeven aan den gezagvoerder van het K.LM.-vliegtuig „Kwak", den heer Smirnoff, die pas Zaterdag 8 Februari a.s. uit Indië voor de reis naar Nederland zou starten, thans reeds heden dit vertrek te doen plaats hebben. Aan boord van het dienstvliegtuig. dat heden uit Amsterdam naar Indië vertrekt, gaat een technicus mede, benevens repa- ratiedeelen, om de schade door de kievit" opgeloopen, te herstellen. De directie van de K.L.M. hoopt erin te slagen de vertraging, welke door het op onthoud te Jodphur is ontstaan, voor de passagiers de post en de vracht te kunnen beperken tot twee a drie dagen, binnen welken tijd, naar berekend is, de „Kwak" in Jodphur kan zijn. Modern comfort. Ik moest per trein naar elders dezer dagen En ik zat eerst nog eenzaam in de tweede klas, Een oude heer kwam bij mij in den wagen, Met een jongmensch, dat naar het leek zijn kleinzoon was. Zij gingen druk aan 't praten over sporen. Over electrisch, Dieseltractie, over stoom. Ik moest wel heel hun conversatie hooren, Vooral den jongen met zijn luiden. woordenstroom. Hij zei: 't is heden toch wel heel wat beter. Zoo comfortabel was het toch niet in uw tijd. En dan zoo'n vaart van honderd kilometer, waarmee de trein in ons land tegenwoordig rijdt. Hoe hebt u zei hij vroeger kunnen leven. Zonder de radio, de auto en ja, zelfs de fiets, Van al die dingen, die gemakken geven, Was in uw jeugd, zoover ik weet. nog vrijwel niets. Wij hebben nu maar op een knop te drukken, En alle wondren der techniek staan voor ons klaar, 't Is zoo eenvoudig, 't moet den domste lukken, 't Komt alles zoo maar automatisch voor elkaar. Wie schrijft nog brieven zonder schrijfmachine, Wie speelt piano nog, daar is de grammofoon, Of radio, zoo simpel te bedienen, Veel beter musicus en zuiverder van toon. Je kunt uit huis met al je vrienden spreken. Per telefoon, die in een oogwenk je verbindt, En als j' een boodschap hebt naar verre streken. Een telegram bereikt in een paar uur je vrind. De heele mechaniek kun je je koopen. Die je bespaart, dat je in 't leven te gauw slijt, Je hoeft toch zelfs geen trappen meer te loopen, Er is een lift, waarin je vlot naar boven glijdt. Wij hebben 't wel gemakkelijk in 't leven, In technisch opzicht is dit d' eeuw van het succes Toen zag 'k de hand van d' ouden heer geheven En ik begreep: nu krijgt die jonge man een les. Ik zag de oogen van den oude glimmen. Toen hij vermanend antwoordde, maar zonder drift: Naar het succes moet j' altijd ladders klimmen, Verknoei je tijd niet met het wachten op een lift. P. GASUS. Brand teistert een Indisch dorp Het plaatsje Bakongan zoo goed als geheel in de asch gelegd. KOTARADJA, 5 Februari (Aneta) Te Ba- kongan zijn 152 inheemsche winkeltjes, dus vrijwel de geheele plaats Bakongan, afge brand. Het kampement is onbeschadigd ge bleven. De schade bedraagt ongeveer 50.000 en is niet door verzekering gedekt. De oor zaak is nalatigheid van een koelie in een bakkerij, die het vuur niet voldoende had gedoofd. De „Kerkplein" den Water weg binnengesleept. (Zie eerst pag. 3.) HOEK VAN HOLLAND, 5 Febr. (A. N. P.). De „Kerkplein" is door de sleepbooten Witte Zee en Ebro den Waterweg binnengesleept. Het woord is aan.... Abbé Roux: Poëzie is fijnzinnige uit drukking van fijnzinnige in drukken. G. H. Weustink 70 jaar. Receptie. In ons vorig nummer gaven wij een artikel over den heer G. H. Weustink. oud-inspecteur van het Lager Onderwijs, lid van den raad van Haarlem, die a.s. Dinsdag 70 jaar wordt. De heer Weustink houdt dien dag receptie van 2Vz tot 4V2 uur. WIELRIJDER TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Dinsdagmiddag kwart voor drie is op den hoek Jansweg-Parklaan de 51-jarige wielrij der K. uit Heemstede tegen een auto gereden. Bij het oversteken van den Jansweg zag hij de auto te laat, doordat een andere auto juist gepasseerd was. De man viel en brak zijn rechterbeen. Door leden van den Ongeval- lendienst werd hij verbonden, waarna hij per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. De fiets werd totaal vernield. De remmen van de auto bleken in orde te zijn. De bestuurder had geen schuld aan het ongeluk. ,Brederode-duin". Een belangrijke verbetering. „Brederodeduin" het gebouwencomplex van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose aan den Bergweg te Bloemendaal zal in de komende maanden een uitbreiding ondergaan. Tot nu toe waren de werkplaatsen voor arbeidstherapie in een houten loods gevestigd. Dit was ver van ideaal Nu wordt een flink steenen gebouw gezet waarin drie werkplaatsen worden ingericht. De inrichting dezer werkplaatsen zal zooveel mogelijk door de patiënten zelf worden ver zorgd. Boven de werkplaatsen komen eenige ka mers voor de dienstboden. Deze sliepen tot nu toe in het hoofdgebouw, maar dan kunnen in de toekomst, de tegenwoordige dienstbodenka mers gebruikt worden voor patiënten die tij delijk een afzonderlijke kamer noodig hebben. Ook dit is dus een verbetering. Het nieuwe gebouw kost ongeveer f 8000. Kolendampvergiftiging in een onderwijzersgezin. Een slachtoffer overleden. ALMELO. 5 Februari. (A.N.P.) Toen heden morgen leveranciers aan een woning aan de Sluiskade alhier, bewoond door den onder wijzer C. G. Leijsen en gezin, op herhaald bellen geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie, die de deur forceerde. Het bleek toen, dat de heer Leijsen tengevolge van kolendamp was overleden, terwijl een verpleegster, die daar sinds gisteravond ver toefde wegens ziekte van den heer L.. en een driejarig kind bewusteloos waren. Bij deze twee. die naar het Diaconessenhuis werden vervoerd, is het bewustzijn teruggekeerd. De echtgenoote van den heer L. was niet thuis, daar zij reeds enkele weken in het Diaco nessenhuis werd verpleegd. Den laatsten tijd zijn te Kairo tal van onlusten voorgekomen, waarbij studenten voorgingen. Hierboven ziet men op straat allerlei projectielen liggen, waarmede de politie is bestookt. Volgens Abessynisclie berichten is de val van Makallé aanstaande. Van Italiaansclxc zijde wordt dit ontkend. 4 De diplomatieke besprekingen te Parijs wor den voortgezet. pag. 4 Senator Borah is candidaat gesteld voor het presidentschap van de Ver. Staten. pag 4 De leider der Zwitsersche nationaal-socialisten is gisteren door een Joego-Slaviër vermoord. pag 4 Men verwacht te Geneve, dat de olie-sanc ties spoedig van kracht zullen worden. pag. 1 De goudaanvoer bij de Nederlandsche Bank duurt voort. pag. 3 De vooruitzichten voor de Olympische win terspelen zijn beter geworden. pag. 5 Wals gaat met Falck Hansen aan den kop in de Zesdaagsche te Kopenhagen. pag. 5 ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zwit serland en de Olympische Spelen. Dag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De grootste bibliotheek ter wereld. z z pag. 1 W. SCH.: De Kerkplein weer in volle zee. pag. S J. H. de Bois over Haarlem's kunstbezit. pag. 3 K. de Jong: Vijfde Bachconcert. De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1