De Kerkplein weer in volle zee. Haarlem's Kunstbezit. Herdenking wijlen Koning George V. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936 H A A R L E M'S D-A G B E A D Een spannende nacht van harden arbeid aan Egmond's strand. Enkele toeschouwers trotseerden koude, hagel, wind en sneeuw. EGiMOIND, Woensdagnacht. „Vannacht zal de Kerkplein vlot komen", heet 't. Vannacht zijn wij op Egmond's strand, waar de koude wind giert over 'duinen en zee en waar donkere schim men langs de schuimstrook schee- ren, nieuwsgierigen, om het groote oogenblik te aanschouwen, waarop het gestrande schip verlost zal worden uit den greep van het land. Over de donkere zee, welker einder door de duisternis wordt opgeslorpt, ligt een ge heimzinnige sfeer. Uit deze zelfde zwarte zee strandde hier menig schip. Nu wachten op de bruisende ggolven twee sleepbooten het juiste oogenblik af de lijnen strak te trekken; om de Kerkplein door de branding te sleepen, over de tweede en derde zand bank heen, de diepte in. waar de bodem veilig ver onder de kiel is. Er wordt gewerkt, hard gewerkt, daar in de verte. En tocher is geen be weging te zien. Noch op de Ebro of op de Witte Zee, de beide booten van Smit's ber- gingsmaatschappij, noch op de Kerkplein zelf is een mensch te bespeuren. Ook de verrekijker, die de drie schepen tot vlak voor onze oogen trekt, onthult niets meer dan dat uit de pijp van de Kerkplein een dikke rookpluim tracht zich een weg te banen naar den donkeren hemel, doch door den sterken wind tot veegsel wordt verspreid. In den on doordringbaren nacht ver spreidt slechts een bescheiden maan eenig licht over land en water, dat het blauw- bleeke licht tot zilveren glans maakt. De golven krullen zich sierlijk tot schuimflar- den, die hoog opvliegen tegen de duinen. Enkele sterren komen speelsch achter gril lige wolkfiguren te voorschijn en vormen met de twinkellichtjes op de Kerkplein, de schijnwerpers op de sleepbooten en het licht. van den vuurtoren, het eenige schijnsel in deze duisternis. •Zij zijn de punten van oriënteering. Aan hen onderscheiden wij hemel en aarde, schip en zee. Onzichtbaar is de sterke band die be staat tusschen het gestrande schip en de twee sleepbooten, die op ongeveer duizend meter afstand liggen. En toch zijn er ette lijke kabels, dikker dan een mansvuist, die straks een zware proef zullen ondergaan. Af en toe knipt weer een schijnwerper aan. die als een zoekend oog over het wijde water, waart, om soms het bemoedigend licht van de vuurtoren te ontmoeten, dat gestadig aan- en uit gaat en voortdurend de geheele omgeving even in een fel licht zet, om daarna alles weer in des te diepere duisternis te dompelen. Het is één uur in den nacht. Ijzige koude wordt door den Noord- Westen wind over het strand gejaagd, dat nagenoeg leeg is. Op de plaats, waar op sommige Zondagen duizenden vertoefden, loopen nu slechts enkele tientallen, allen Egmonders, die meeleven met de Kerkplein, die een stuk Egmonid is geworden, gelijk de Drente, welke midden op het strand ligt als een bonk oud roest. Eén uur. Een zware fluittoon brult ons toe. Het klinkt als een machtige kreet van een Goliath, die zeker is van zijn spoedige overwinning op een anderen reus, de zee. Lichten dooven en worden weer ontstoken. De Kerkplein spreekt met zijn helpers. De samenzwering tegen de woeste zee begint. Er worden berekeningen gemaakt; zal 't lukken? Ja? Neen? Uit enkele huizen komen slaperige men- schen, zij die gewekt werden en zelf willen zien hoe de Kerkplein zal vertrekken. An deren gaan naar huis in de vaste overtui ging dat het vannacht niet zal lukken. Nie mand weet wat er zal gebeuren. Ondanks de romantische sfeer van deze omgeving den scherp-kouden winternacht, de duisternis en het regelmatig terugkomend vuurtoren-licht, is de zaak erg nuchter. Het water wast. Ongeveer half twee is de vloed 't hoogst. Dan moet 't gebeuren en zulen de sleepboo ten gaan trekken. Dan komt de Kerkplein vlot ofniet. Komt zij vlot. dan is het doel na maandenlangen arbeid bereikt. In het andere geval zal des middags weer een poging gewaagd moeten worden. De beslissing nadert. Twee uur. Weer een brultoon, Nog steeds doet het •vuurtorenlicht zijn onafgebroken werk. Weer knappen schijnwerpers uit en aan. Het is te zien dat de sleepbooten op volle kracht wer ken. De kleinste danst op de hooge golven, als had het ding plezier in dezen strijd. Men kan beide booten als 't ware zien rukken. Kwart over twee. De Kerkplein geeft steeds signalen. Er ontstaat een groote spanning onder de toe schouwers. die geheel verkleumd zooveel mogelijk beschutting zoeken, al is het slechts achter den een of anderen strandpaal. De wind voert harde hagelkorrels aan, ver mengd met kleine vlokken sneeuw, die in schuine richting de aarde tegemoet snellen. Dan Duidelijk is te zien dat er beweging in de Kerkplein is. 't Is slechts weinig, doch eer men zich 't. heeft gerealiseerd, is het schip zeker twintig meter verder zeewaarts ge komen. Langzaam, als een groot zeemonster, schuurt de Kerkplein door het zand. terwijl woedende golven de wanden woest aanval len. Hoog-op krullen de gretige, gekartelde golfstrooken. En rustig schuift de gevan gene de vrijheid tegemoet. Kwart over twee. De derde zandbank is bereikt. Het voor stuk steekt er reeds over. Duidelijk is de 'beweging zichtbaar tegen den flauw ver lichten waterspiegel. Menschen op het dek beschaduwen de lamoen. Het achterstuk is nog vóór de zandbank. De Kerkplein ligt als op een wip. Half drie. Het is alsof de sleepbooten hun gestamp en gezwoeg tot op het strand laten hooren, De vuurtoren alleen stoort zich aan niets en zijn regelmaat is in scherpe tegenstelling met de opgewondenheid van de enkelingen, die op het punt staan een groote gebeurtenis te beleven. De Kerkplein wil vrij komen. De Kerkplein moet vrij komen. De Kerkplein kómt ook vrij. Kwart voor drie! Luid dreunt de stoomfluit over de zwarte zee. De wilde wind overstemt soms seconden- lang de sonore zegeklank. De boot gaat snel ler voorwaarts, blijft soms met een ruk lig gen. Felle vuren branden de ankerkettingen los. die niet snel genoeg kunnen worden in gehaald en het werk van de zwoegende sleep booten niet mogen belemmeren. De groote boot wringt zich vrij baan dooi de laatste hinderlijke zandlaag heen. Als een overwinning klinkt nu de fluit toon. die de vreugde uit van hen, die dezen nacht wijdden aan de bevrijding van de Kerkplein. Tien minuten voor drie. De Kerkplein is in volle zee. In dezelfde zee. waaruit zij op het strand is geworpen. Snel verdwijnt de sleep nu ver van het strand. Tegen den horizon zien wij nu de twee sterke lichten der sleepbooten met daartus- schen de vele bescheidener lampen des ge redden. die als "t ware ter weerszijden door zijn helpers wordt ondersteund, doordat in de duisternis alle perspectief opgelost wordt in een simpele lichtlijn. De Kerkplein is vrij! En met de zucht van verlichting, die bij velen merkbaar is. nu de spanning is ge broken. rijst de vraag hoe het transport naar Rotterdam zal af loopen, daar men veronder stelt dat het schip ernstig is beschadigd. Doch de Egmonders zijn hun Kerkplein kwijt, terwijl de vuurtoren zijn licht uit straalt over duin. strand en zee. Zooals in October toen de Kerkplein strandde. Zooals gister, heden, morgen. W. SCH. De roofoverval te Lonneker berecht. Twee Enschedesohe arbeiders. B. G. B. en G. van O. hebben voor de Almelosche recht bank terecht gestaan wegens het plegen van een roofoverval onder Lonneker. Zij zijn gemaskerd de woning binnenge drongen van den landbouwer G.. van wien hun bekend was, dat hij een groote som geld in huis had en bedreigden de bewo ners. Toen het een zuster van G. gelukte uit de woning te vluchten en om hulp te roepen, zijn de twee mannen op de vlucht geslagen. Tegen beide verdachten werd drie jaar"~ge- vangenisstraf geëischt. Erfgenamen van Neeltje Pater sluiten zich aaneen. Bestuur eener vereeniging gekozen. Goed zóó, maak „los" die verkoudheid Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds flink diep inwrijven met dampo-bai- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent Wat Miinhardt maakt Is goed (Adv. Ingez. Med.) Het verblijf van de Koninklijke familie te Igls. Prinses Juliana met haar gevolg hebben den Dinsdagochtend doorgebracht met het houden van ski-oefeningen op de oefenweide. Des middags zijn de Koningin en Prinses Juliana in een met een paard bespannen slede een tocht gaan maken. RAADSLID IN RAADSZAAL OVERLEDEN. Tijdens de debatten in de Dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering van Dordrecht werd het raadslid C. S. C. van Waalwijk van Doorn, terwijl hij het woord voerde plotseling onwel. In bewusteloozen toestand werd hij door eenige raadsleden uit zijn zetel genomen en op den vloer neergelegd, waar hij eenige minuten later is overleden. De ontboden ge neesheer kon slechts den dood door hartver lamming constateeren. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte dit tra gisch voorval groote consternatie in de raads zaal. De burgemeester, de heer P. L. de Gaay Fortman, die zelf een der eersten was. die den stervende de laatste hulp verleende, schorste de vergadering tot acht uur. Vragen over een advertentie. Aan den minister van Sociale Zaken. De opzienbarende erfeniskwestie, waarvan de in 1789 te Broek in Waterland overleden Neeltje Pater het middelpunt is. staat nog steeds in het brandpunt der belangstelling van honderden. Daarop wees het feit, dat Dinsdagavond in het gebouw „Joannes Roothaan" aan de Rozengracht te Amsterdam een 500-tal per sonen uit alle deelen des lands waren saam- gekomen, gevolg gevende aan de uitnoodi- ging van de voorloopig leidende commissie, om statuten en huishoudelijk reglement te behandelen. Na langdurige besprekingen werden sta tuten en huishoudelijk reglement aanvaard. In het bestuur werden gekozen de heeren J. Vroegop, Amsterdam, A. Pater, Laren (N.-HJ. K. Medemblik. Amsterdam. W. A. Kok, Haarlem. C. D. Oosterbaan, Amster dam, en Jac. Pater, Amsterdam. Het Eerste Kamerlid, de heer Van Vessem. heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van sociale zaken; 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den directeur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid in reclamevorm af gegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band margarine, welke op 30 Januari j.l. in ver schillende dagbladen als advertentie op de eerste bladzijde is geplaatst en door welke verklaring de indruk wordt gewekt, dat het gebruik Blue Band margarine voor de volks gezondheid beter zou zijn dan het gebruik van de beste Hollandsche winterboter? 2. Is de minister bereid te onderzoeken, door welke invloeden de bedoelde ambtenaar er toe is gekomen op deze wijze met terzijde stelling -van het belang der volksgezondheid zijn ambtelijke positie aan te wenden ten be hoeve van reclame voor een internationaal margarinebedrijf en ter benadeeling van het nationale zuivelbedrijf en van de nationale veehouderij? 3. Is de minister bereid maatregelen te tref fen, waardoor herhaling van een dergelijke handelwijze voorkomen kan worden Actie voor het versche cadetje. Vergadering in Den Haag. Dinsdag heeft het Comité van Actie voor versch brood aan het Ontbijt in hotel Paulez een vergadering gehouden. Mr. E. W. Catz. heette de autoriteiten en de vertegenwoordigers van vereeniigngen en organisaties welkom. Het essentieele van ons betoog aldus spreker zal in regeeringskringen worden opgevangen en naar wij vertrouwen aandachtig worden bestudeerd. Dit mede in verband met de binnenkort te verwachten behandeling van de begrooting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer, waar omtrent de kwestie van het versche brood aan het ont bijt een hartig woordje zal worden gezegd. Moge bij die gelegenheid de nieuwe en voort varende minister, mr. M. Slingenberg, aan de materie volledige aandacht schenken en zijn standpunt nauwgezet overwegen. Beschrijving van den strijd om het ver sche brood aan de vaderiandsche ontbijtta fel beslaat menige bladzijde uit onze sociaal- economische geschiedenis. Enkele punten stipte spr. aan. Zonder maar in eenig op zicht te willen tornen aan het verbod van nachtarbeid, beoogt het comité de mogelijk heid te scheppen, dat de uren van vervoer en aflevering van versch bi-ood aanmerkelijk worden vervroegd. Deze zaak is allerminst een groepsbelang. Zij is veeleer een aange legenheid. die heel Nederland aangaat, een consumentenbelang van acht millioen inwo ners en meer. Wie in staat wil zijn, in eik opzicht verkwikt, zijn dagtaak te beginnen, behoort de gelegenheid te hebben zich te kunnen voeden met brood in prima conditie. De heer L. Snapper zeide in geen enkel opzicht te willen komen aan het verbod van nachtarbeid. Wij leven thans niet meer in 1919. doch in 1936 en de techniek is thans zoo voor- uitgeschreden. dat men nu zeker geen nachtarbeid noodig heeft om te zorgen, dat het publiek des morgens versch brood aan het ontbijt kan krijgen. Ook de economische omstandigheden hebben zich ten zeerste ge wijzigd. en het bakkersbedrijf is evenmin ontkomen aan de noodlottige gevolgen van de economische crisis. De bedoeling Is het versche brood in den vorm van klein brood in den winkel be schikbaar te stellen. Van de verdere sprekers noemen wij nog dr. A. van Raalte, directeur van den Keu ringsdienst van Waren te A'dam. die er op wees. dat hij in het comité zitting heeft om daarmede het belang van den consument te dienen. En het belang van den consument brengt mede dat hij versch brood aan het ontbijt kan krijgen. De bewering, dat oudbakken brood gezon der is dan versch brood is onjuist.: ieder voedsel is in het algemeen gezond, dat ons goed smaakt, en het is onbetwistbaar dat versch brood ons beter smaakt dan oudbak ken: bovendien bevordert het een betere voeding omdat het meer den eetlust opwekt. Uit een proef is gebleken, dat het wel de gelijk mogelijk is binnen den door de wet vastgestelden arbeidstijd voldoende versch kleinbrood tijdig voor aflevering op een vroeg uur gereed te hebben. Daarom kan met handhaving van het ver bod van nachtarbeid het distributieverbod gereedelijk worden opgeheven. Dat is in het belang van den ocnsument en het is tevens in het belang der gezellen omdat het brood- verbruik dan zeker gestimuleerd zal worden en daarmede de werkloosheid in het bak kersbedrijf verminderen. DE K. N. A. C. IN 1936. Van de Kon. Ned. Automobiel Club ontvin gen wij een drukwerkje in den vorm van een folder, waarin op duidelijke en tegelijkertijd artistieke wijze wordt uiteengezet, hoe deze vereeniging haar activiteit in het jaar 1936 ten aanzien van sport- en toergebeurtenissen hoopt te ontplooien. De folder, die bij de firma Enschedé te Haarlem werd ontworpen en ge drukt, bevat behalve een beknopte uiteenzet ting van de komende toeristische en sportieve evenementen, een schat aan foto's van elk evenement apart. Tot deelneming aan de bin nen- en buitenlandsche reizen der K. N. A. C. wordt men opgewekt door illustraties van de schoonste plekjes in Europa, terwijl de spor tieve evenementen aan aantrekkingskracht winnen door foto's van ritten en rallyes der vorige jaren. Als geheel mogen we hier van een zeer ge slaagden folder spreken. Christoffel Bisschop „De Kus" Teyler's Kunstverzameling. Zoo naast de Haagsche school ontwikkelt zich in het midden der negentiende eeuw bij ons een beperkt provincialisme, dat het in sommig opzicht tot vrij groote hoogte stuurt. Afzijdig van de Marissen en hun kring staan een aantal figuren, die misschien juist doordat zij buiten dat kring-verband leefden een vrij grooten roem niet zoo duurzaam konden behouden en in de algemeene waar deering spoediger met een tweederangs plaats genoegen moesten gaan nemen. Voor de historie behouden zij hun beteeken is; voor de vogue, de mode zijn ze en onbillijker wijs te spoedig buiten den ring geraakt. •Het is opmerkelijk dat uit de Friesche provincie een aantal dier beroemdheden op duiken. die geheel afzonderlijk blijvend toch den Nederlandschen naam op schildergebied luister hebben bijgezet en vooral in den vreemde persoonlijken roem hebben geoogst. Men denke maar eens even aan den in Dronrijp geboren Alma Tadema, die het in Engeland tot hooge onderscheiding bracht en naast hem kan men den Leeuwarder Ohristoffel Bisschop plaatsen, wiens Friesche interieurs een tijdlang in Amerika zeer hoog gewaardeerd werden. Denken wij dan nog even aan den beeldhouwer Pier Pander, die zijn leven in Rome doorbracht, dan hebben wij een drietal representanten van beteeken is eener zich naast de Haagsche zelfstandig uit levende kunstidee. Voor alle drie geldt dat zij zich in de eerste plaats op de figuur-compositie werpen wat voor den beeldhouwer bijna een noodwendig heid is en van aard romantisch zijn. Voor de schilders geldt dan nog bovendien dat hun romantiek een historischen ondergrond heeft en de impressionistische schilderwijs geen vat op ze heeft. De zuivere teekening blijft hun hoofdzaak, hun kleur is wel over wogen en smaakvol, doch zelden meeslepend, hun romantiek is meer verhalend dan lyrisch, ze zijn prachtige vertellers, die aan de aan kleeding van hun verhaal alle zorg besteden en geen détail verwaarloozen. Alma Tadema had zich in het leven der Romeinen uit den Caesarentijd geheel in gewerkt, zich in zijn vorstelijke woning te Londen een gansche Romeinsche omgeving geschapen, zich verder met allerhand histo rische voorwerpen omgeven zoodat zijn huis een museum gelijk was. Bisschop vond de aankleeding zijner geschilderde vertelsels dichter in de buurt, in de oude Friesche steden met hun bijzondere stoffen en meubels; in Hinlopen vooral, in Franeker en Stavoren. Het is een verstandelijke kunst, die zij voortbrachten, doch een die in haar "soort gaaf. kundig en wei-gefundeerd was. Bisschop was vier jaar jonger dan Jozef Israels, de Groninger jongen, die later geheel in de Haagsche sfeer zou opgaan. Dat gebeurt met Bisschop niet, ook niet als hij zich later voor goed in Den Haag vestigt. In Leeuwar den had hij solide teekenonderwijs gehad van den leeraar Wester, dan gaat hij via Amster dam naar Delft, waar hij bij H. W. Schmidt een beroemd man in zijn tijd studeert en daarna naar Den Haag bij Huib van Hooi. En dan komt natuurlijk ook voor hemParijs, het eeuwige Mekka der jonge kunstenaars. Maar nu is. het wel voor Bisschop typeerend dat hij, vóór zijn vertrek daarheen eerst nog eens in de oude interieurs van Hinlopen gaat rondneuzen, als wilde hij er zich voor wape nen daar in de Fransche hoofdstad zijn voor keur, zijn persoonlijkheid niet kwijt te raken. In Parijs studeert hij op het atelier van Gleyre, den opvolger van Delaroche, beiden straffe akademisehe kunstenaars. Die straffe weten schappelijkheid in zijn kunstopvatting ligt hem wel: hij raakt ze ook niet meer kwijt en komt daardoor later in Den Haag tusschen de bentgenooten eenigszins tusschen twee stoe len te zitten. Aan'de eene zijde laat hem zijn overwegend lineair voelen niat los 'de lijn als hoofdzaak^aan den anderen kant trekken hem de bevrijdende oplossingen der kleurpro- blemen bij zijn vrienden de landschapschil ders sterk aan. Maar hij blijft een stevige Fries en zoo zal men in zijn mooiste werk al tijd den sterken teekenaar kunnen blijven be wonderen naast een even sterk, maar alleen ietwat te beredeneerd colorist. Ons plaatje van deze week toont Bisschop in zijn eerste aualiteit op zijn best. Er is een vastberaden kundigheid in de compositie waar men respect voor heeft, ook al interesseert ons het bedenksel der voorstelling niet meer zoo sterk als het een vorige generatie deed. Maar ook als kleurwaarde zit dit werk vol prach tige stukken: de stofuitdrukking van de klee ding der jonge vrouw, het sitsen kussen en de bijbel op de met beeldhouwwerk versierde bank zijn perfect, de zwarte tegelvloer sug gereert de koelte van de materie. Twee rozen in een bloempotje illustreeren de kuischheid' van de kus, die, voor zoover men dat van een kus zeggen kan, bijna evenzeer als stilleven gecshilderd is als de requisieten waarmee het vertrek gevuld is. Hartstochtelijkheid is Tadema zoowel als Bisschop vreemd in hun peinture. Beiden de- monstreeren, vertellen op ingehouden, kui- schen toon in een gave techniek, eer nog dan aan Delaroche zijn zij aan den Belgischen Baron Leys verwant, maar de heete schilder drift van een Delacroix heeft hen weinig ont roerd. Een jongere Fries van onze generatie, de tegenwoordige professor Jurres, zou juist weer dien kant uitkijken ,al blijft ook bij dezen de lineaire begaafdheid, de van natura prach tige teekenhand het allereerst opvallend. Christoffel Bisschop is in 1904, diep in de zeventig, in den Haag gestorven. Hij was met een Engelsche, Kate Swift, gehuwd, die, even eens schilderend, soortgelijke onderwerpen als de zijne behandelde. Richard Bisschop, de kerkschilder, echtgenoot van Suze Bisschop— Robertson, was zijn neef. Dit ter informatie om de schilderende Bisschopfamilie uit elkaar te houden. J. H. DE BOIS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 5 Februari: De gemeente Zandvoort ondergaat in den laatsten tijd in haar uiterlijk be langrijke verfraaiingen. Hoofdzakelijk dankt zij dit aan de wijze van werkver schaffing aan verschillende personen, die door de tegenwoordige tijdsomstan digheden ook in die plaats met ver langen naar verdienste uitzien. Een commissie, bestaande uit den burge meester, den heer Van Doorninck, den predikant, den heer dr. Heldring en eenige ingezetenen, heeft de aandacht laten vallen op de omgeving van het park Kostverlore'n als voor haar doel geschikt en, na toestemming van den eigenaar dier gronden, den heer A. C. J de Favauge en de bijeenbrengïng van de benoodigde gelden zoowel van belang stellenden buiten als in de gemeente verkregen, werd haar plan ten uitvoer gebracht. Dit bestond in het volgende: Genoem de gronden moesten uit den bestaanden, in een meer fraaien toestand worden gebracht en dat werk zou aan vele han den arbeid kunnen verschaffen. Reeds zijn er van het begin Januari af een 30 a 40 man dagelijks aan den arbeid, waarmede zij voor den winterdag een aardig daggeld verdienen. Slingerpaden worden aangelegd dooi de boschjes, wegen gelijk gemaakt en gehard, de grond gereed gemaakt voor den aanplant van houtgewas, boomen verplant enz. enz. Voorts zorgt de commissie dat er ban ken in dit plantsoen worden geplaatst, waar men de heerlijkste vergezichten zal kunnen genieten, terwijl men er aan koelte en schaduw gedurende de zomer warmte geen gebrek zal hebben. Met ijver werken commissie en arbei ders, welke die bijna „ontoegankelijke wildernissen" in een aangename wandel en rustplaats herscheppen en men zou haast een vergelijking willen maken met de Scheveningsche Boschjes. EERSTE KAMER. Met een indrukwekkend plechtig woord herdacht President de Vos v. Steen wijk den aan het Britsche Rijk ontvallen vorst. George V. Deze monarch, zoo merkte de voorzitter op. heeft zioh met algeheele toewijding aan zijn verheven taak en aan zijn volk gegeven, daarbij de bewonderenswaardige historische staatsinstellingen van zijn land. de tradities van het constitutioneele koningschap in hun hooge waarde nauwgezet handhavend. Hij had den luister, het aanzien, het gezag van de Kroon bevestigd, de dynastie uit het Huis van Windsor, zoo mogelijk, nog vaster in Albion's bodem verankerd. Nadat aldus de heer de Vos v. Steenwiik als tolk der Eerste Kamer de oprechte deel neming van dit college had uitgesproken, in het leed. dat over de naburige en machtige, zoo bevriende, natie gansch onverwacht is gekomen, sloot Minister Oud zich namens de Regeering bij deze condoleance-betuiging aan het Engelsche volk en het vorstenhuis van harte aan. Eenige hamerslagen en een paar nihilisten waren er ook al door, zoodat we binnen een kwartier we.er op straat stonden. E. v. R. Goudaanwas bij de Ned. Bank. Blijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank is de goudvoorraad voor de achttiende opvolgende week gestegen en wel met 2 mil lioen. De direct opeischbare verplichtingen zijn voor 78.9 pCt. door goud en zilver gedekt. Twee Nederlandsche auto dieven in België gearresteerd. De politie te Luik heeft twee inwoners uit Eindhoven H. v. L. en J. v. G. onder verden king van auto-diefstal, in Nederland gepleegd in hechtenis genomen. Vijf medeplichtigen van de gearresteerden zijn door de Nederlandsche justitie gevat. Tot dusver heeft men zes auto's kunnen terugvinden, die in Januari j.l. in Nederland werden gestolen. MINIATUUR AUTO-RENBAAN IN HET VONDELPARK TE AMSTERDAM. Op 28 Maart a.s., zal de hoofdstad een at tractie rijker zijn. Zij betreft een miniatuur autorenbaan, welke momenteel in het Vondel park, nabij 't „Groote Melkhuis", welks exploi tant den organisatoren de volle medewerking verleent, wordt aangelegd en waarop, na de officieele opening, een twaalftal baby-auto's, bestuurd door het geeft niet wie, door de bochten zullen rijden met een maximum snel heid van niet minder dantwaalf kilo meter Ofschoon „in eersten aanleg" de gedachte heeft voorgezeten, een bijzonder vermaak voor kinderen te organiseeren. hebben zich overal, waar deze minatuur racebaan in exploitatie zijn, in hoofdzaak de volwassenen ervan mees ter gemaakt, in 't bijzonder degenen, die nog nimmer achter het stuur van een „echte" auto hebben gezeten en deze sensatie, zonder gevaar voor hun kostbare ledematen, wel eens willen medemaken. De lengte van de „Vondel- parkbaan" bedraagt ongeveer 100 meter, met een breedte van 8 meter. De twee persoons autotjes 12 stuks zijn in bestelling zijn uitgerust met een Douglas tweetact 4-cylinder motor van 1' ,- P.K., die geen lawaai maakt en het wagentje een maxi mum snelheid van 45 kilometer kan geven, welke echter in verband met de lengte van de baan, op 10 a 12 kilometer is afgesteld. De bestuurder ieder is zijn eigen coureur! heeft slechts de beschikking over één I pedaal: drukt hij dit in, dan rijdt hij, laat hij het pedaal opkomen, da niremt hij auto matisch!

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5