De Kerkplein. „DONETZ" ANTHRACIET BOUMA'S BRANDSTOFFENHANDEL Hei Bdattpi\ksU 53e Jaargang No. 16141 Verschijnt dagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 6 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. VV. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 Februari. Het Tekort. In .het Engelsche Lagerhuis, dat zich weer eens miet nieuwe voorstellen tot uitbreiding der bewapening bezig houdt, hebben zoowel Lloyd George als Lansbury aangedrongen op een internationale bijeenkomst waarin aan de mogendheden gevraagd zou worden hun bedoelingen ronduit kenbaar te maken en een gemeenschappelijke oplossing te zoeken. Maar de regeering wou die toezegging niet geven. Zij zal „doen wat zij kan". De meer derheid van het Huis nam met deze verkla ring genoegen. Natuurlijk volgt er uit, dat de Engelsche regeering geen kans ziet, zulk een conferentie met eenige kans op succes te ondernemen, Intusschen 'bewapent men zich lustig. Het moet een groote voldoening zijn voor alle lieden, die kwaad worden als men een posi tieve verandering in koers voorstelt om aan de oorlogsramp te ontkomen, en die ge zond verstand „idealisme" noemen. Dit laat ste is zeer handig. Het woord Idealisme heeft Immers in dezen tijd van hooge beginselen en hooge opvattingen een kiwader klank dan ooit! Het schijnt voor velen haast nog erger dan „communisme". De onmacht der Engelsche regeering ten aanzien van een internationale conferentie is niet onbegrijpelijk. De meeste volken be grijpen in hun meerderheid nog steeds niet, aan welke ontzettende gevaren zij bloot gesteld zijn. Dit groote tekort maakt de triomf der Bewapening mogelijk. Blijft deze bewapening zich voortzetten, dan moet vroeger of later een nieuwe wereldoorlog het onvermijdelijke resultaat zijn. Dan zal het gejammer beginnen van degenen die thans niets willen doen om een nieuwen geest te scheppen. Dan, als zij merken dat men „zijn grenzen niet verdedigen kan" en „'huis en hof beschermen", omdat wij niet meer in Napoleon's tijd leven maar in 1936, en ge weldige luchtmachten den doorslag in een Europeeschen oorlog zullen geven dan zullen zij jammeren en weeklagen en zeggen dat het allemaal de schuld van „de pacifis- ten" is. Want als die niet zoo voor den vrede gevochten hadden, zou men de lucht machten wèl aan de grens kunnen tegen houden. Hoe, dat weet ik niet, en dat weet niemand, maar wat doet dat er toe? Men zal maar wat zeggen, zooals er nu ook zoo vaak maar wat gezegd wordt. En als de Europeesche oorlog er eenmaal is zal Europa dte gemakkelijke prooi van het Verre Oosten zijn, dat bedaard zit af te wachten hoe die stomme Westerlin gen hun heele standje definitief in elkaar zullen trappen. In navolging van een woord van Bismarck zal de een of andere Japansche staatsman wel eens schouderophalend en met een stiekum glimlachje zeggen: „Europa an nexeert zichzelf. Maar als men hier waar schuwt tegen zulke gevaren is men een idea list. Nou ja, en wat is nou een idealist! Het einde van het vorige jaar heeft door de nieuwe eenheid in de Volkenbondspolitiek en door de Engelsche volksuiting tegen het vre desplan Laval-Hoare, die tenslotte tot beider val leidde, een stuk vooruitgang gebracht. Nu staat men weer stil. Het Tekort doet zich weer gelden. In het Britsche Lagerhuis wordt op nieuw gesproken over wereld-verdeeling dei- grondstoffen, maar deze economische vorm van idealisme vindt nog haast nergens weer klank. En toch zal men, als Italië in den loop van het jaar de hopelooze Abessinische histo rie moet beëindigen, onmiddellijk weer voor vraagstukken staan als deze, die in werkelijk heid veel grooter en van ingrijpender betee- kenis zijn. Italië is bezig zich totaal te verar men. Het zal na zijn Abessinische avontuur het grondstoffen-vraagstuk des te acuter ma ken. Duitschland wil zijn oude koloniën terug hebben. Japan houdt het Verre Oosten in on rust en vormt een steeds grooter bedreiging voor Europa. En wat doen de Europeesche volken? Zij be wapenen zichtegen elkaar. Zij sluiten grenzentegen elkaar. Zij verarmen zich door enorme improductieve uitgavente gen elkaar. Omdat het tekort aan gezond ver stand in het verlichte Westen dusdanig is. dat men niet begrijpt dat Lloyd George en Ransbury gelijk hebben als zij aandringen op een internationale conferentie „om elkaar zijn bedoelingen uiteen te zetten en tot een vergelijk te pogen te komen." Toch is dat de eenige reödingsmogelijkheid die voor Europa openstaat. Maar nadenken is zoo vermoeiend, en het is zooveel makkelijker met een vlag te zwaaien en hoera te roepen voor zichzelf. In 1931 hebben wij een petitionnement voor ontwapening gehouden. In 1935 hield Lord Robert Cecil er een in Engeland voor den Volkenbond. Wanneer komt het Europeesche petitionne- 't Bekendste schip van onze handelsvloot, Is ongetwijfeld heden de „Kerkplein" Zij is niet bijster mooi, noch extra groot, Zij is eer leelijk en betreklijk klein. Zij raakte in een storm haar richting kwijt, Zij werd van S.S. tot een S.O.S., Zij smoorde op het strand na harden strijd, Van dat moment af was zij een succes. Nooit sinds zij door het water had gestoomd, En moeizaam was gekomen en gegaan, Had zij zelfs in haar zoetsten droom gedroomd, Dat z' ooit zoo in het middelpunt zou staan, Van heind en verre en van dag tot dag, Stroomden de menschen naar het wintersch strand, Waarop zij machteloos en eenzaam lag. Baken in zee, gesmoord in t mulle zand. Voor Egmond werd zij tot de beste gast, Dien men daar sedert jaren heeft gehad, Kon Egmond kiezen, dan hield men haar vast, Als blijvend monument voor Egmond Bad Het dorp werd haast van Egmond aan de Zee, Tot Egmond Binnen financiëel gezegd, En elke Eg-mond kreeg een hapje mee, Van het fortuin, dat daar was opgelegd. Nu is de Kerkplein echter weder vlot, Door Egmond droef maar dankbaar nagestaard. Elke roman heeft toch per slot een slot, Het lied is uit, nu ook dit schip weer vaart. En 'k hoop nu maar, dat voortaan de Kerkplein, Na dit langdurig ongewoon geval, Welvarend want wel varende zal zijn En blijvend een vlot leven leiden zal. P. GASUS. ment?gelijktijdig in de verschillende landen georganiseerd, en de samenwerking der Europeesche mogendheden eischend? Want dat zal moeten komen. 1937? R. P. De Koningin en de Prinses in Tirol. De Koningin ontvangt de Nederlanders in het Hotel. Onze Weensche correspondent schrijft ons uit Igls in Tirol: Reeds op den eersten morgen na de aan komst van de hooge gasten uit Nederland be gon het te sneeuwen. Wekenlang was er geen sneeuw gevallen, tot groote ergernis van alle wintersport-enthousiastelingen, die nu voor niets met hun lange ski's en met hun heele toeristenuitrusting naar de bergen waren ge komen, daar zij zich in hun schoonste ver wachtingen, die toch eigenlijk ook wel heel be scheiden waren gebleven, bedrogen hadden gezien. Maar nu: hoera hoorde men aan alle kanten en overal zag men vroolijke gezichten, niet alleen te Igls en in de slechts een half uur vandaar gelegen fraaie hoofdstad van Tirol, Innsbrück, maar ook in alle andere plaatsen in het rond. Voorzichtig en onderzoekend keken de weerkenners eens naar den hemel. Zou het blijven sneeuwen, zou men op be stendig weer mogen rekenen en zou de sneeuw ook blijven liggen. Enkelen, die nogal cynisch gestemd waren, schudden bedenkelijk het hoofd, maar de meesten zagen de naaste toe komst niet zoo donker in en deze lieden hebben gelijk gekregen! Groote verantwoordelijkheid rustte op de schouders van een langen ski- gids, die als weerkundig adviseur van het ski- lustige gezelschap van Prinses Juliana aan gesteld was. Hij zei in den beginne niet veel, peinzend staarden zijn grijze oogen naar de net zoo grijze lucht en het scheen eerst na een poosje, alsof hij fiducie in de soliditeit van het sneeuwweer had gekregen. Weldra kon hij de Prinses en haar gezelschap op een eerste verkenningsexpeditie meenemen. Per auto klom men een paar honderd meter hoo- ger de bergen in. Men vond al spoedig voor het uitoefenen van de skisport geschikte sneeuw bij Götzens aan de noordwestelijke helling van de Nockspitze en op de zooge naamde Heiligwasser-Wiese. Doch ook bij ho tel Igler Hof, waarin het vorstelijke gezelschap zijn intrek genomen heeft, was de sneeuw in tusschen blijven doorvallen en toen de auto van de Prinses enkele uren later weer de poort van het hotel indraaide, was de bruine mod der, die tevoren op den weg gelegen had, ge heel verdwenen onder een dikke laag hagel witte sneeuw. Maandagmorgen werd door de Prinses ski geloopen. Zij droeg, evenals haar begeleiders, een donkerblauw ski-costuum. Een vroolijk contrast daarmee vormde het pittige rood-en- wit doorwerkte ski-mutsje, dat haar hoofd be dekte. De Koningin heeft eenige rijtoeren in de omgeving gemaakt en heeft den Nederlanders, die in het hotel wonen en die ook grootendeels naar igls zijn gekomen om hier aan winter sport te doen, een groote vreugde bereid door hen persoonlijk te bedanken voor de bloe menhulde die zij hun vorstin bij haar aan komst in het hotel gebracht hadden. Zij heeft des avonds na tafel alle leden van die Hol- landsche ski-kolonie in de schrijfkamer om zich heen verzameld en heeft allen aan zich laten voorstellen. Met elk hunner wisselde zij een paar vriendelijke woorden. De Prinses liet zich door een paar Nederlanders, die pas in Garmisch-Partenkirchen geweest waren, een en ander over de sneeuwcondities en over den bobbaan daar vertellen. De Prinses zet haar ski-excursies eiken dag met grooten ijver voort. Zij is een populaire verschijning in de witte bergwereld geworden. Af en toe worden haar door lieden uit ver schillende landen kleine ovaties gebracht. W, M. B. STOOKT HARDER DAN Ie SOORT WALES. Afm. 22| 35 p. H.L. slechts f 2 50 SAENREDAMSTRAAT 48, TEL. 13028 (Adv. Ingez. Med.) Lezing over het Haarlemsche St. Jacobsgilde. Mevr. F. M. SterckProot spreekt voor de vereeniging „Haerlem". In de sociëteit „Trou moet blijeken" sprak Woensdagavond mevr. F. M. Sterck-Proot voor de vereeniging „Haerlem" over „Het Haar lemsche Sint Jacobsgilde". Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer J. L. Tadema, kreeg mevr. Sterck het woord, die eerst eenige levensbijzonder heden over St. Jacob vertelde. In de zevende eeuw werd het graf van San Diago in Spanje gevonden en vooral na den tijd van den strijd tegen de Mooren werd hij tot voornaamste heilige in Spanje en werd de plaats waar het graf is, San Diago di Com- postella, een bedevaartsoord De pelgrims, terugkeerende van hun tocht, sloten zich later tot St,. Jacobsgilden aaneen. Zij hielden gewijde feesten op St. Jacobsdag en stichtten in allerlei steden gasthuizen voor pelgrims en later ook voor anderen. Vervol gens sprak mevrouw Sterck over het ontstaan van het Haarlemsche St. Jacobsgilde. Waar schijnlijk ligt de oorsprong reeds vroeg in de veertiende eeuw, omstreeks 1319. In 1436 werd volgens de boeken al een schenking aan het gilde gedaan; het kreeg toen een huis, waarin het Jacobsgasthuis werd gevestigd. Dit was een soort herberg, zegt Langendijk, waarin pelgrims onderdak konden vinden voor één nacht. Uit 1464, toen het gilde al een parochie kerk en een kapel had, is nog een schenking aan het altaar bekend. In 1490 kregen het gasthuis en de kapel nieuwe buren, de Augus tijner paters. Omstreeks 1500 werden doar deken en vinders van het gilde verschillende ruimten, waaronder de kapel en voorwerpen aan hen afgestaan, behalve het gasthuis en de gildekist, terwijl nog verschillende bepa lingen werden gemaakt, die aan het gilde eenige rechten toekenden. Later werden het klooster der Augustijners en het gasthuis sa mengevoegd. Het gasthuis, dat alleen In de zomermaan den voor pelgrims open was, ontving langza merhand gasten van minder allooi (in 1610 kwam er de laatste pelgrim) zoodat het in 1698 voorloopig werd gesloten om in 1715 voor de armen te worden ingericht en den naam Jacobsgodshuis te krijgen. Tijdens de troebelen in de zestiende eeuw verdwenen de meeste broederschappen. In Haarlem bleven er twee over, waar het gees telijk element langzamerhand plaats had ge maakt voor het wereldlijke: het Kerstgilde en het St. Jacobsgilde. Uit het laatste gilde, waar voornamelijk werd feest gevierd, waren de gil- dezusters verdwenen. Zoowel katholieken als protestanten waren lid. De feestmaaltijden werden eerst in de kapel en na 1588 in ver schillende Haarlemsche herbergen gehouden. Na 1807 hield men meestal in de plaatsen in de omgeving van Haarlem de maaltijden, die in het begin twee dagen, later één dag duur den, totdat dit te bezwaarlijk werd en men ze weer in de stad hield. Sober in het begin, werden deze festijnen steeds weelderiger en kostbaarder, om in de laatste eeuw weer eenvoudiger te worden. In de vijftiende eeuw was er al muziek bij de feesten. De gildekist, waarin de voornaamste bezit tingen als zilveren bekers etc. werden bewaard en waarvan thans nog een exemplaar van 1611 bestaat, vervulde een groote rol. Tot de verdere bezittingen van het gilde behoorden een zilveren schild en eenige zilveren zoutva ten, die ook blijkbaar veel werden gebruikt. in 1588 telde het gilde 33 leden, later meest al 25—30. Aanvankelijk waren menschen van alle rangen en standen lid van de broeder schap. In de zeventiende eeuw begonnen adel lijke namen de overhand te krijgen. Lang konden alleen Haarlemmers lid zijn, in latere jaren ook personen uit andere plaat sen. In de beginjaren van de negentiende eeuw floreerde het gilde, doch ongeveer 1820 be gon het tamelijk erg te kwijnen. De gildekist was plotseling verdwenen en de gelden werden slordig beheerd. Langzamerhand ging het echter weer beter. In 187o werd de gildekist met eenige voorwerpen teruggevonden. Daarna sprak mevr. Sterck over den naam. Tot in het begin van de zeventiende eeuw werden de leden broeders van de broederschap genoemd. Later (wellicht naar de bestaande Jacobsridderorde van Floris V) noemden zij zich ridders. In 1739 werd het gilde „Loffelijk gilde en orde van St. Jacob", opgericht ten tijde van Floris V, genoemd door den toen- maligen secretaris. Mevr. Sterck verhaalde tot slot een geheim zinnige geschiedenis van eeuwen geleden, die beschrijft hoe een Haarlemmer er toe kwam een bedevaart naar San Diago te maken, na afloop waarvan hij als lid wer.d aangenomen. Na de lezing van mevrouw Sterck dankte jhr. mr. J. D. J. Boreel van Hogelanden, eerelid van de vereeniging, haar als oud-deken van het St. Jacobsgilde. namens de broeders van het gilde, voor haar lezing. De heer Tadema sprak een slotwoord waarin ook hij de spreekster namens de leden dankte. Zwitserland betuigt zijn leed wezen over den moord op Gustloff. Streng onderzoek zal worden ingesteld. WILHELM GUSTLOFF, de leider der Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland, die te Davos door een Joego-Slavisch student vermoord werd. Het A. N. P. meldt uit Bern, 5 Februari: In verband met den moord op Gustloff heeft de Duitsche gezant te Bern zijn verlof afgebro ken. Hij is terstond naar Bern teruggekeerd. Bij zijn terugkeer vond hij een schrijven van bondsraad Motta, waarin deze namens de Zwitsersche regeering uiting geeft aan zijn diepste ontsteltenis over den moordaanslag, die in geheel Zwitserland levendige veront waardiging moet wekken. De Zwitsersche re geering is ten diepste getroffen door een daad, waarvan de snoodheid een beleediging betee- kent voor de traditie van het land. Het schrij ven eindigt met uiting te geven aan het ge- veolde leedwezen en met het verzoek de wedu we van den overledene de diepgevoelde sym pathie der Zwitsersche regeering mede te deelen. De Duitsche gezant heeft een bezoek ge bracht aan bondsraad Motta, hem dank ge zegd voor zijn sympathie en in opdracht van de rijksregeering het strengste onderzoek naar den aanslag, welks politieke motieven on betwijfelbaar zijn. ook met betrekking tot eventueele aanstichters tot den moord, ge- eischt. Bondsraad Motta heeft uiting gegeven aan zijn leedwezen over de daad en op de meest nadrukkelijke wijze verzekerd, dat van den kant van Zwitserland alles geschieden zou om de afschuwelijke daad op te helderen en den moordenaar zijn gerechte straf niet te doen ontgaan. Het overbrengen van het lijk van Gustloff naar zijn geboortestad Schwerin zal Zaterdag plaats vinden. Zaterdagmorgen om 9 uur wordt in de kerk te Davos een plechtige godsdienst oefening gehouden, waar gouwleider Bohle met een delegatie van de leiding der buiten- landsche organisatie der N. S. D. A. P., bene vens vertegenwoordigers van de plaatselijke groepen der N. S. D. A. P. in Zwitserland, de Duitsche gezant met- verscheidene leden van het gezantschap en het Duitsche consulaat in Davos aanwezig zullen zijn. In aansluiting hierop zal het lijk via Chur, Lindau, Wuerz- burg naar Schwerin worden gebracht. Alle uitvoeringen der Joodsche cul tuurorganisaties voorfoopig in Duitsch land verboden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Na den moord op den landsgroeplei- der der N. S. D. A. P. voor Zwitser land. Wilhelm Gustloff, door den Jood David Frankfurter in Davos heeft de rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda alle uitvoeringen van den Rijksbond van Joodsche Cultuur organisaties tot nader order verboden, teneinde eventueele incidenten te voorkomen. Zwitsersch commentaar. BERN, 5 Februari (Reuter). Het Zwit sersch Telegraaf Agentschap deelt mede: „In internationale kringen wordt de moord op Gustloff scherp veroordeeld. Men doet evenwel opmerken, dat de anti-semietische maatregelen, door Duitschland genomen, bij de Joden over de geheele wereld een zoo groote verontwaardiging hebben gewekt, dat men reeds sedert lang heftige reacties verwachtte. Betreurd wordt, dat de aanslag heeft plaats gevonden op Zwitsersch grondgebied, waar het asylrecht voor buitenlanders steeds is geëer biedigd, en waar derhalve ieder misbruik van dit asylrecht temeer dient te worden ver oordeeld." Het gevaar der runder- tuberculose. Wat ter bestrijding gedaan wordt. Een deskundige lezer schrijft ons in ver band met de interviews die wij een week ge leden opnamen over het gevaar der runder tube rculose voor de menschen: Bij velen zal de vraag zijn opgekomen: waarom wordt de bestrijding der runder- tuberculose niet krachtig ter hand genomen, opdat ae oesmetting door de melk voor den mensch zooveel mogelijk wordt tegen gegaan? Allereerst zij opgemerkt dat al reageeren de koeien bij onderzoek op tuberculose, zij daar om nog geen smetstofverspreiders zijn. Het percentage der reageerende koeien is voor Haarlem en omgeving 34 6 maar een onder zoek heeft uitgewezen dat er slechts 3 Vo lij ders zijn aan open tuberculose en dit zijn de Het woord is aan.... Honoré de Balzac: Wees voor niemand streng dan voor u zelf. smetstofverspreiders. Dit is gebleken bij een onderzoek van de ongeveer 1500 koeien die voor zoo'n onderzoek waren opgegeven aan de Vereeniging voor bestrijding der tuberculose onder het vee. die verleden jaar te Haarlem werd opgemaakt. Maar een gesloten reactie- dier kan open worden en daarom is de tuber- culose-bestrijding onder het vee. hoewel moei lijk, een zeer dankbaar en belangrijk werk. Mij persoonlijk zijn gevallen bekend van veestapels die geregeld worden onderzocht (éénmaal per jaar is voldoende). De voor de melkvoorziening schadelijke dieren worden onmiddellijk opgeruimd. Na aankoop van nieuwe koeien wordt zoo spoedig mogelijk een onderzoek ingesteld om daardoor de veestapel vrij te maken van t.b.c. en ook te houden. Reeds zijn mij veehouders bekend die hun melk t.b.c.-vrij kunnen verkoopen. Voor volwassen personen is het besmet tingsgevaar niet zoo groot als voor jonge kin deren. Vooral voor jonge kinderen die niet sterk zijn is de tuberkelbacil een loerende vijand die flink bestreden moet worden. Tot zoover deze lezer. Wij hadden over deze quaestie nog een on derhoud met. Dr. W. G. C. Kielstra. die als arts voor de buitengemeenten verbonden is aan het consultatiebureau voor t.b.c.-bestrij- ding te Haarlem. Deze erkende, dat- de schrij ver van het bovenstaande stuk theoretisch gelijk heeft.. Wetenschappelijk wordt, aange nomen dat alleen melk van koeien met open t.b.c. of uier-t.b.c. gevaren voor den mensch opleveren. Maar het is voor een niet-deskun- dige moeilijk om het juiste oogenblik te con- stateeren waarop een geval ..open" wordt. Bovendien ligt er een groote afstand tusschen de koe en de melk-drinker. De melk wordt te Haarlem in zeer veel gevallen van verschil lende boeren tezamen gevoegd, zoodat men nooit zekerheid heeft waar de melk die men koopt vandaan komt. Daarom blijft het onvoorwaardelijk een eisch om alle melk goed te laten doorkoken en wel in de pan waarin men ze koopt. Vele huis moeders hebben de slechte gewoonte melk in een kan te koopen, ze vervolgens in een pan te koken en daarna weer te gieten in de kan. Het natuurlijke gevolg is, dat de gekookte melk weer verontreinigd kan worden "door de ongekookte resten die in de kan achterbleven. Tuberculose bestrijding onder het vee is zoo besloot dr. Kielstra uitstekend, maar daarnaast blijven wij staan op den eisch om de melk te blijven koken! LIFTBEDIENDEN IN NEW-YORK GAAN STAKEN. NEW-YORK, 5 Februari (A.N.P De lift bedienden en andere bedienden in woon huizen en gebouwen beb^e^ vcv-'r>.ard. dat zij Woensdagmiddag opnieuw in staking zullen gaan, indien hun eischen niet worden ingewilligd. Tallooze gebouwen en wolken krabbers zouden bij de staking worden be trokken. De vroegere leider der Labourpartij Lansbury stelde in het Britsche Lagerhuis voor een internationale conferentie over de wereld grondstoffen bijeen te roepen. pag. 4 Het einde van de Londcnsclie abattoirstaking schijnt in zicht te zijn. pag. 4 Geruchten, dat de gouverneur-generaal de Jonge nog een jaar in functie zou blijven zouden niet juist zijn. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de crisis-hypotheek- wet aangenomen en is begonnen met de al- gemeene beschouwingen over de rijksbe- grooting. pag. 3 In het Noordzeekanaal zijn Woensdagavond twee schepen tegen elkaar gebotst. pag. 3 Tusschen Engeland en Nederland worden be sprekingen gevoerd over een internationale suikerconventie. pag. 3 Hedenmorgen zijn de Olympische Winterspe len te Garmisch-Partenkirchen begonnen. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het tekort. pag. 1 Tan onzen correspondent te .Stockholm: Het bombardement van de Zweedsclie ambu lance. pag. 4 Mr. E. Elias: Haagsch allerlei. pag. 3 Van onzen Wecnschen correspondent: De Ko ningin en de Prinses in Tirol. pag. 1 Jan van ZijstEen dag in de „keuken" van de A. V. R. O. pag. 6 J. B. Schuil over „Relletjes op het Leidsche- plein". tr ,r P®*' 2 Voor de Vrouw; pag. 10 De burgerlijke stand van «iaarlem is opge nomen op pag.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1