TK00 Uetitofd WuiUtUU VOOR DE DAK-EN KOOKDEMON T(?ATI E UITGAAN IN HAARLEM. ZSTERÜS'G 8 FEBRUARI T93S H X 'A REE SÏ S T5 A 'ff S E A D 2' De brand te Amsterdam. (Vervolg van pag. 1.) Na het tragisch oogenblik van het vinden der lijken brak een der ellendigste momenten aan, de lichamen moesten worden vervoerd. Brancards werden aangevoerd en met lange lijnen door de brandweer naar boven gehe- schen, Het duurde eenige oogenblikken. dan viel buiten een stilte over de wachtende me nigte. Het eerste lijk werd voorzichtig op de brancard neergelaten. Om vijf uur waren de lijken van vier kinderen, twee meisjes en twee jongens, en dat van een vrouw langs de lijnen naar beneden gelaten. De lichamen zullen in het Binnengasthuis worden opgebaard. De eerste étage van het perceel werd be woond door een bekend type van den Ouder zij dsachterburgwal, Sax van der Weyden, in de wandeling Zwarte Fons genaamd. Op de tweede étage woonde de familie Eggermond. Het is niet bekend of er kinderen waren. Op de derde étage woonde Postema met vrouw en kinderen. De namen van de slachtoffers wa ren in den morgen nog niet bekend. Bij den brand waren aanwezig de burge meester, dr. W. de Vlugt,, wethouder Jac. Rus tige en de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg. Er zal een uitvoerig onderzoek worden in gesteld naar de oorzaak van den brand en naar de gebeurtenissen, die er zich voor het uit breken van den brand hebben afgespeeld. Nog een achtste slachtoffer gevonden Nader meldt het A. N. P. ons nog: Hedenmorgen te 9.10 uur heeft de brandweer bij het nablusschings- en sloopingswerk op de zolderverdieping nog een achtste slachtoffer van dezen vreeselijken brand gevonden. Het was een zevenjarig jongetje, welks lijk eveneens op gruwelijke wijze door het vuur was verminkt. De brandweer heeft van deze ontstellende ontdek king onmiddellijk mededeeling gedaan aan den geneeskundigen dienst, die het lijkje naar het Binnengasthuis heeft vervoerd, waar eveneens de stoffelijke resten van de zeven andere slachtoffers zijn opgebaard. Wat de vier gewonden betreft, die in het Binnengasthuis worden ver pleegd, vernemen wij dat deze zijn: het echtpaar Eggermond, van wie de man er zeer ernstig aan toe is, als mede twee leden der familie Postema, vader en kind. Een buurtbewoner aan het woord. AMSTERDAM. 8 Feebruari (A.N.P.) In den vroegen morgen, toen de brandweer op nieuw een slang had uitgelegd om in het per ceel Oudezij dsachterburgwal 9, waarin zich het vreeseiijk draga had afgespeeld, smeu lend houtwerk, dat weer aan het branden was gegaan, te blusschen, spraken wij nog een bewoner, uit de omgeving, die uit een 20- jarige ervaring vertelde, dat van de huizen op den Oudezij dsachterburgwal het bewuste perceel reeds een reeks van jaren een der meest bevolkte huizen is geweest. Ik heb het gekend, zei hij, dat er 25 menschen in woon den. Ik en ook andere burutbewoners hebben dikwijls de opmerking gemaakt, dat er in geval van brand voor de bewoners alleen een kans tot ontsnappen zou zijn, als het trap penhuis gespaard zou blijven. De verdiepingen aldus de zegsman, zijn ware hokken boven elkaar, waarin men bij brand als ratten in 'n val zit opgesloten. Na het verschijnen van de stadsedities der bladen hebben tal van men schen zich naar de plaats van de ramp be geven. De politie handhaafde echter een goede afzetting. Voor deze lieden was er echter weinig meer te zien dan de som bere aanblik van het uitgebrande pand. Lompenventers over de ventvergunning. Protestvergadering tegen gemeentelijke maatregelen. Onder voorzitterschap van den heer Th. W. Casander, hielden de Haarlemsche lom pen venters een protestvergadering. De secretaris las een antwoord voor van den Raad der gemeente Haarlem dat luidde: „Wij deelen u mede, dat de raad uw ver zoek in ernstige overweging heeft genomen, doch voorhands geen termen aanwezig acht om daaraan gevolg te geven". Op een ander adres werd bericht, dat daarop afwijzend is beschikt, omdat in deze gemeente reeds een zeer laag legestarief voor ventvergunningen wordt gevorderd en ver lenging van den geldigheidsduur dier ver gunningen op practische bezwaren stuit. De heer Th. W. Casander sprak er zijn ver wondering over uit, dat deze adressen nu pas behandeld waren, zij zijn al een half jaar resp. drie maanden oud. Als er ooit een goed- werkend ventverbod van noode is, is dit toch thans, daar de bonafide lompenventers en bloemenventers, enz. reeds aan het paupe risme toe zijn. Het aantal lompenventers is vertienvou digd. Dit alles wordt in de hand gewerkt door de overheid. De eenigen, die hier wel bij varen zijn de groothandelaren (inkoop pakhuizen) en de tweede handsgoederen- winkeliers. Een bonafide lompenventer verdient thans in één dag geen f 1.50. Bovendien zijn de crisis-lompenventers ondeskundig en heb ben veelal niet eens een register. Ook is het een lompenventer ten streng ste verboden zich in zijn bedrijf te doen bij staan door personen onder den leeftijd van 16 jaar.De opzet van een ventvergunning was zeer toe te juichen, doch de gemeenteraad had eerst in overleg moeten treden met de verschillende ventersvereenigingen. Nu kan iedereen een ventvergunning krijgen. In September waren er 1500 uitgereikt, waarbij vergunningen waren, die voor drie artikelen gelden nl. groenten en fruit, bloemen en lompen. Een leek kan begrijpen dat dit toch geen bescherming is. was het een verkapte belasting? Spreker meende, dat er van den gemeen teraad niets was te verwachten, daar de om liggende gemeenten ook in den geest van Haarlem zijn gaan werken. Beter vond spr. het, zich rechtstreeks tot den minister te wenden. Het is voorts een wantoestand dat een groentenventer met schulden, die aan de markt geweerd wordt, lompen kan venten, maar een lompenventer kan niet met groen ten en fruit venten. Daar er dus een te veel aan lompenventers is zijn er prfisroepers gekomen wat oneer lijke concurrentie is. Hoofdzakelijk wordt dit gedaan door jongens en de z.g.n. crisis-lom penventers. Spreker vond het meer dan erg dat de z.g.n courantenbedelaars vrij werden toege laten, daar het toch een verkapte bedelpartij is. Zij geven zich uit voor lompenventer en als zij oneerlijk zijn hebben de bonafide lompenventers er part noch deel aan. Spr. betreurde het, dat de vereeniging zich niet bij een politieke partij kan aansluiten, wat natuurlijk onmogelijk is, daar een venter neutraal moet blijven. Anders was er langs dezen weg wat te bereiken, gelijk de Amster- damsche venters. Gelukkig was er nog een lichtpunt, daar de bonafide venters in Haar lem meer en meer inzagen, dat de heden- daagsche toestand naar de vernietiging leidt en reeds vier vereenigingen van het venters- bedrijf zich hebben aaneengesloten, om te trachten te zamen een verbetering te ver krijgen. door gezamenlijk wederom een ver zoek tot den gemeenteraad te richten in den zelfden geest als de lompenventersvereeni- ging op 15 October jl. heeft gedaan. De Duitsche versterkingen bij onze grens. Verdere mededeelingen van Edgar A. Mowrer. In zijn tweede artikel over den militairen toestand aan de oostelijke grens van Neder land. verlaat, naar de N. Rott. Courant schrijft Edgar A Mowrer het gebied der fei ten. die hij in zijn eerste artikel heeft opge somd. en gaat hij over tot beschouwingen, die voor 'n groot gedeelte voor den Nederland- schen lezer weinig nieuws zullen bevatten, en waarover bij ons verschillend zou worden geoordeeld. Hij heeft blijkbaar aanzienlijk meer tijd en inspanning besteed, om de fei ten lar.gs de Duitsche grens te leeren ken nen. dan aan de bij ons in omloop zijnde meeningen Hij begint met te herinneren aan de rede van Baldwin, waarin deze den Rijn de grens noemde, die Engeland zon hebben te verdedigen. Hij wijst dan op den door al lerlei omstandigheden veranderden, strate- gischen en politieken toestand van Neder land. Verder herinnert hij aan de publicatie in de Revue de France van Mei 1935 van dr. HeTmuth Klotz, een Duitsch oud-zeeofficier en vriend van generaal von Schleicher, over het befaamde plan-von Epp. Volgens Klotz was de slag aan de Marne, naar het oordeel van von Épp, verloren door de vertraging, die het gevolg was geweest van het besluit, Nederlandsch grondgebied te ontzien. De nieuwe fortificaties en het Albert kanaal zou den nu die schending onvermijdelijk hebben gemaakt. In zijn eerste ontwerp zou von Eor> rekening hebben gehouden met de on zijdigheid van Engeland, en zou het binnen dringen on Nederlandsch grondgebied tot het uiterste zijn beperkt. Het volgende ontwerp echter ging uit van de onderstelling, dat Engeland niet onzijdig zou blijven. De hoofd macht zou in dat geval in Nederlandsch Limburg de Maas overtrekken en het Albert kanaal aanvallen. Haar doel zou niet Rijssel maar Calais zijn. De tweede kolonne zou verder noordwaarts aan beide kanten langs den Rijn oprukken, en probeeren achter den IJsel te komen voor dat de verdedigers op tegenstand voorbereid zouden zijn. Nog ver der noordwaarts zou een derde kolonne, vermoedelijk door tanks en pantserwagens voorafgegaan, opmarcheeren uit den insprin genden hoek bij Bentheim, en aanrennen op het meest nabijzijnde punt van de Zuiderzee, om aldus noordelijk Nederland van het Zui den af te sluiten. Slechts de afsluitdijk zou dan overblijven als verbinding. Als de Doiit- sch«^*r in slaagden over de waterlinie heen te komen voor deze voldoende in werking was gesteld, dan kon-den zij binnen 24 uur de Noordzee bereiken. In verband met dit plan dat in de archie ven van den generalen staf te Berlijn zou be rusten, beschouwt Mowrer nu den toestand aan onze Oostelijke grens. Hij heeft op een reis langs die grens opgemerkt, dat het be voegde waarnemers aldaar treft, dat in he,t grensgebied een zoo bijzondere voorliefde voor het sportvliegen bestaat. „Het bewijs is niet te leveren", zoo zegt hij, dat het bijna waaiervormige net van beraamde autowegen met een ander oogmerk ontworpen is, dan te voldoen aan de passie van Duitsche toeris ten, om Nederland vlug en op verschillende punten te kunnen bereiken. Luisterposten tegen vliegtuigen, betonnen grondvesten, spoorwegpolitie in een gebied met veel smok kelaars, dat kan alles uitstekend verdediging ten doel hebben". De schrijver heeft het dan, gesprekken aanhalende, over de bevolking der kampen en haar bezigheid. Hij wijst op de merkwaar dig ligging van de kampen, juist vlak langs de Nederlandsche grens. Hij herinnert daarbij aan een merkwaardig grafiekje, dat in Janu ari in den Arbeitsmann, een officieele uitgave van den Arbeitsdienst. verschenen is. Tenslotte vertelt hij zijn lezers, hoezeer de verdediging van onze rivierovergangen tot nogtoe verwaarloosd, thans ter hand is geno men. Omtrent de talrijke werkkampen aan onze Oostgrens schrijft het blad nog: Het verontrustende is slechts te vinden in de ligging en opeenhooping der kampen. Men ziet, hoe zij zich langs onze grens groepeeren juist in aansluiting aan groote wegenstelsels, Alen vindt ze alleen in het grensgebied, niet of bijna niet in het binnenland van Duitsch- land. Dat leert ten duidelijkste het officieele grafiekje van den Arbeitsman. De kampen lig gen dicht gezaaid, langs de Nederlandsche, langs de Fransche en langs de Deensche grens, en in den hoek tegen Dantzig. Elders bestaan zij niet of bijna niet. Boven Papen burg vindt men niets meer. Als men zoo dringend ontginnen wil, waarom komt het, als daarom roepende gebied boven den Dol- lard in het geheel niet meer in aanmerking? Het is niet te loochenen, waar het strategisch belang ophoudt, bestaat ook geen belangstel ling meer voor het ontginningswerk. Is dat niet vreemd? En waarom dit verschijnsel juist langs den Nederlandsche grens in het Noor den. nog al, waar toch geen aanval van een doortrekkende groote mogendheid te ver wachten is? Vreest men de Groningers en Drentenaars? Vraagt men echter, wat de strategische be- teekenis dezer kampen voor de Duitschers zou kunnen zijn, dan is een antwoord niet moeilijk te vinden. Wij kunnen, ons levendig begrijpen waarom de gedachten van Mowrer bij dit alles afgedwaald zijn naar de publi caties over een plan-von Epp en verwante plannen. Achter de strook der kampen is vrij bar gebied, arm aan wegen. Een snelle, verras sende inval in ons land, met gemotorriseerde strijdkrachten, zoo onmiddellijk door infan terie moeten worden gevolgd. De kampen openen de mogelijkheid voor de opstelling daarvan in alle stilte. Het zou een kleine kunst zijn, de inwoners door solifaten te ver vangen, zonder dat over de grens iets daar van werd bespeurd. Die soldaten konden met OP DINSDAG 11 FEBR. IN DE TUINZAAL v/h GEM CONCERTGED. TnPiDNU-ilfCiQqTTN I BR5QUÏJERU -KQUI55TfJN?45 (Adv. Ingez. Med.) PHILIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) ~~yTT De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordoostelijken tot Oostelijken ivind. Helder tot licht be- ivolkt. droog weer, lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Helder vriezend weer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 33 F. Laagste hedennacht 28 F. Hoogste heden 30 F. Meest matigen Oostelijkeji tot Zuid oostelijken wind. Helder tot licht be wolkt, droog weer. Matige tot lichte vorst des nachts. Overdag temperatuur om het vriespunt. BAROMETERSTAND Hoogste 774.6 m.M. te Groningen en Hamburg Laagste 749.7 m.M. te Vestmanoer. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Weinig verandering. De hooge drukking blijft stationnaïr op dezelfde, plaats en nam aileen in inten siteit af. Zij herstelde zich weer van den zwaren aanval der depressiekern, die over Noord-Zweden trok en thans naar Finland verdwijnt. De Oceaan depressie blijft eveneens stationnair. Haar minima trekken langs de Oostkust van Groen land of blijven ver in het Zuiden. Warme föhnwinden over de gebergten van Noord-Zweden gaven zeer groote tem- peratuursstijg'ing in midden en Zuid- Scandinavïe en deden de vorst aldaar tijdelijk verdwijnen. Daarentegen breid de het continentale vorstgebied zich naar het Westen uit tot over het Kanaal en de Noordzee. Op het vasteland blijft de vorst nauwelijks meer dan matig. Overal in het vorstgebied steeg de boven- luchttemperatuur én nam de vochtigheid sterk af. In onze omgeving zijn de bo venwinden nog zeer sterk In de Oost- Alpen mm de temperatuur op de toppen sterk toe. VOOR ÓNZE OMGEVING IS AANHOU DEN VAN HET HELDERE WEER TE WACHTEN MET DES NACHTS NIET MEER DAN MATIGE VORST EN TEM PERATUUR EVEN BOVEN HET VRIES PUNT OP HET MIDDEN VAN DEN DAG. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging achteruit. 774 m.M. 772 m.M. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem SU LOUPEN, KIJKERS, COMPASSEN THERMOMETERS en BAROMETERS iill ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIëNS (Adv. Ingez. Med.) gemak als het ware op ons wegenstelsel over stappen Wij willen volstrekt niet beweren, dat men te Berlijn aan zooiets denkt. Maar het is be grijpelijk, dat militaire deskundigen, voor de taak gesteld het raadsel van die zonderling geplaatste en zoo merkwaardig gemasseerde kampen, met den dichten boog van vlieg en landings velden, en met de nieuwe garni zoenen erachter, op te lossen, op onplezierige gedachten komen. Het was vooral begrijpelijk, dat de Ameri- kaansche journalist op het denkbeeld kwam, verband te zoek tusschen ons weerfonds en de belangstelling van onze oostelijke buren voor hun westelijk grensgebied. Het primitieve kleine grafiekje in den Ar beitsmann spreekt onweerstaanbaar boek- deelen van waarschuwing. Het ls niet. ?nze schuld. VOETBALCLUB „DE KEMPHAAN" Dezer dagen is in Bloemendaal opgericht de voetbalclub „De Kemphaan" met 40 leden. De vereeniging is aangesloten bij den Haarl. Voetbalbond. Het bestuur bestaat uit de hee- ren P. Altena. voorzitter, J. C. Kaspers, secre taris: J. de Korte, penningmeester. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat, uit sluitend tusschen II en 13 uur.) Handschoenen en ceinturen. Politiebureau Smedestraat: Blikken doos met bonboekje, Politiebureau^ Smedestraat; Wolles das, Stou te. Dahliastraat 7; Angora kat, Huizinga, van Loostraat 21; Mattenklopper, Heemskerk, Middenweg 79; Padvindersmes. Eeltjes, Zijl straat 60; Nummerplaat, Politiebureau, Smedestraat: Omslag, inh. quitanties, Politie bureau Smedestraat: Pijphouder, Smit. Ban- kastraat 32; Actetasch, Politiebureau. Smede straat* Zadeldek, Spanjaard, Gasthuislaan 150 DAMMEN. COMPETITIE HAARLEMSCHE VEREENIGINGEN. De uitslag van den wedstrijd Damclub „Haarlem" III—Damclub „Het Noorden" II is 14—6 voor eerstgenoemde. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. De Jamboree. Voorstel inzake afsluiting van wegen voor 3 weken door den Raad aangenomen. Sopedeischende vergadering van den Ge meenteraad op Vrijdagmiddag, onder leidin< van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig met kennisgeving de heeren Post humus Meyjes en Enschede. De voorzitter stelt het eenig punt der agenda aan de orde: Voorstel tot het onttrekken aan het open baar verkeer, ingevolge artikel 9 der Wegen- wet, gedurende drie weken in den zomer van 1937 ten behoeve van de dan te houden we reldjamboree voor padvinders te Vogelenzang van de Bekslaan en den Vogelenzangsche- duinweg voor 't geheel en van den Vogelen- zangscheweg voor het gedeelte van den Leij- weg II af tot 100 M. benoorden den Kerkweg. Belanghebbenden zijn in de gelegenheid jesteld van het voorstel kennis te nemen en hunne bezwaren daartegen in te dienen. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat het hier iets bijzonder belangrijks en bui tengewoons geldt, zoodat bijzondere maatrege len zijn gewettigd. Er zijn bezwaren aan de voorgestelde maat regelen vervonden. de aan de wegen wonen den zullen eenige moeilijkheden ondervinden, doordat leveranciers hen niet gemakkelijk kunnen bereiken en ook zullen zij wat minder rust hebben, maar daar staat tegenover het interessant schouwspel dat hun wacht en dat wel een licht ongerief waard is. En dan kan men toch langs de Leidschevaart naar Noorden komen. De bloemkweekers, de heeren Verdegaal en Roozen, die bezwaren hebben ingediend, om dat zij geldelijk nadeel van de Jamboree zul len ondervinden, zullen een redelijke schade vergoeding van de „Stichting Jamboree" ont vangen. De heer Rohling (R.K.) meent dat, wan neer bedoelde wegen tijdelijk aan het open baar verkeer worden onttrokken, de Alg. Po litieverordening dan gedurende dien tijd niet voor hen zal gelden. Dit zou tot ongewenschte toestanden aanleiding kunnen geven. De voorzitter deelt de vrees van den heer Rohling niet. De handhaving der orde blijft toch altijd aan de kampleiding. De heer Noorman (S.D.A.P.) vindt dat rekening moet worden gehouden met bezoek, dat.de bewoners zullen ontvangen .De heer Sc h u 1 z•■(■S.D.A.P.) vraagt of de afsluiting ook ..geldt voor bussen, ^elke wegen geeft men in dat geval voor de hussën? De heer Van Riessen (A.R.) betreurt het, dat er ook feesten op Zondag zullen zijn. Spr. vraagt of de jeugdvereenigingen in de ge meente tegen lagen prijs toegang zullen krij gen tot het Jamboree-terrein. De voorzitter zegt dat voor noodzake lijke bezoeken passen kunnen verstrekt wor den en anders zullen'de bezoekers een entree kunnen koopen voor een enkele maal. De dienst van de bus van Heemskerk zal waar schijniijk worden omgelegd langs de Leidsche- vaart. De beslissing in dezen is aan Ged. Sta ten. Storende vermakelijkheden op Zondag zijn vail padvinders niet te wachten. Om een lageren toegangsprijs voor jeugdvereenigingen kan misschien aan de leiding der Jamboree worden gevraagd, maar het gemeentebestuur moet hier buiten blijven. Naar aanleiding van een vraag van Jhr. Quarles van U f f or d (V.B.) enden heer C a s s e (V.D.) antwoordt de voorzitter dat aan een hoogeren politieambtenaar de be voegdheden van den burgemeester zullen wor den gedelegeerd en dat de leiding van het verkeer waarschijnlijk bij een maréchaussée, in ieder geval een hoogeren politieambtenaar zal berusten. De heer Noorman (S.D.A.P.) vraagt om een soepele regeling in eventueeie gevallen van ziekte. De voorzitter durft die toezeggen. De heer B o u v y (R.K.) vraagt of belasting op de entrées zal geheven worden. Devoorzitter: Neen. Maar de gemeente ontvangt 10 pet. van de entrées. De Raad vereenigt zich z. h. s. met het voor stel van B. en W. De heer Lu den (C. H.) vraagt nog snelle reparatie van den weg uit het Zuiden en hoe zal het verkeer langs de niet verbreede Leid- schevaart geregeld worden? Met wijkplaatsen? De voorzitter zegt. dat het verkeer langs de Leidschevaart zeer zorgvuldig wordt geregeld, Spr. kan nog niet zeggen hoe, De eerste vraag van den heer Luden zal de voor zitter met de wethouders bespreken. De heer Schulz (S. D. A. P.ï vraagt in lichtingen over het feit dat bij de „Sierkan' te Haarlem personeel zou zijn ontslagen om plaats in te ruimen voor personen van de Bloemendaalsche werkverschaffing. Zóó wordt een voordeel voor de éene gemeente en nadeel voor de andere. Spr. vindt dit niet de manier. Wethouder Hogenbirk (C.H.): Wij heb ben die menschen niet naar Haarlem gestuurd het is geschied op verzoek van den directeur van de Sierkan. Dat menschen aan de Sierkan zouden worden ontslagen wist spr. niet. De directeur van de Sierkan heeft nu aan spr. bij informatie medegedeeld, dat de ontslagen aan de Sierkan geen enkel verband houden met het aanstellen van enkele menschen van de Bloemendaalsche werkverschaffing. De voorzitter ziet ook geen verband tusschen het ontslag en het aanstellen van die menschen. Wethouder Hogenbirk zegt nog, dat 4 menschen uit Bloemendaal, die bij de Sierkan zijn gekomen, nu geregeld werk hebben voor 3 jaar. De heer Noorman (S. D. A P.) vraagt hoe het staat met het onderzoek naar de wijze, waarop jeugdige werkloozen te Heemstede te werk worden gesteld Wethouder Hogenbirk (C.H.) zegt, dat over deze zaak den Raad spoedig een rapport zal bereiken. De heer B o u v y (R.K.) vraagt herstel van gaten in den Zeeweg. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat vóór het seizoen alles ln orde zal zijn. De heer Lu den (C.H.) vraagt wanneer het nieuwe Politiebureau zal worden aanbesteed. De voorzitter kan dit nog niet zeggen. De heer C a s sé e (V.D.) vraagt wat er ge beuren zal met de mooie biologische verza meling (door den heer Tinholt bijeengebracht) en die nog altijd in de vroegere School C aan den De Genestetweg is. Kan die collecte niet naar een andere school worden overgebracht? Weth. Ho g e n b i r k meent te weten, dat de heer Tinholt er andere plannen mede heeft. De héér C a s s e (V.D.) vraagt verbetering van het wegdek van den Bergweg, dat slechts wat „opgelapt" is. Wordt die weg nog geas- phalteerd? Wethouder Priiusenberg (R.K.) vindt den Bergweg niet zoo slecht. De zuinigheid moet betracht worden. De heer Cassée (V.D.) zegt nog, dat de toestand van den weg naar een begraafplaats goed moet zijn. Hierna sluiting der openbare zitting. BEGRAFENIS A. RUYTER. Vrijdagmiddag werd het stoffelijk overschot van onzen plaatsgenoot den heer Arie Ruyter, in leven onder-directeur van de N.V. Mij. tot bereiding van zwavelzuur v.h. Ketjen te Am sterdam op de' algemeene begraafplaats aan den Bergweg ter aarde besteld. De belangstelling was zeer groot. Behalve vele plaatsgenooten was zoo goed als 't geheele personeel van de fabriek aanwezig. In de aula werd het woord gevoerd door den directeur der Mij. Jhr. Van Foreest. Spr. roemde in den overledene, die de Mij. meer dan 25 jaren met groote toewijding heeft gediend, diens groote organisatie-ta lenten, vooral in de eerste moeilijke jaren. Aan de groeve sprak Ds. J. C. van Dijk een gebed uit en het „Onze Vader". De oudste zoon dankte voor de belangstel ling. Een schat van bloemen dekte de baar. In verband met dit plotselinge overlijden kunnen wij wijzen op het groote nut van radio en vliegdienst. Een zoon van den overledene reisde in Zweden, maar de juiste verblijfplaats was onbekend. Door den Zweedschen omroep werd hij evenwel op de hoogte gebracht. Een treinreis van 250 K.M. naar Stockholm door den barren winter en van daar naar Kopenhagen volgde. De trein sneeuwde in en men had 1 Vz uur noodig om hem «uit te graven. Op het nippertje kon de zoon de laatste veerboot halen naar Kopenhagen. De K.L.M. bracht hem van hier in recordtijd, 1 u. 50 min., naar Schiphol. Agenda voor 915 Februari. ZONDAG: Stadsschouwburg: Meisjeslyceum door het Centraal Tooneel. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Firma Adam en Eva" door de R.-K. Tooneeelvereeniging „Lu- damus". Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V., 2 uur. MAANDAG: Stadsschouwburg: Indisch Ballet Menaka. 8.15 uur. DINSDAG: Stadsschouwburg: Concert door de H.O.V. WOENSDAG: Stadsschouwburg: Uitvoering Muziekschool A. de Vogel. 7.15 uur. Gemeentelijke- Concertzaal: Concert „De Stem des Volks", 8 uur. DONDERDAG: Schouwburg Jansweg: „Het ChineeSche Landhuis" door de Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning". Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering Kin- derkoor Jacob Hamel, acht uur. VRIJDAG: Stadsschouwburg: Jushny's Blauer Vogel. 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V., 8 uur. ZATERDAG: Stadsschouwburg: „Tijl Uilenspiegel" door het Vlaamsch Volkstooneel. Schouwburg Jansweg: „Balmasqué „Door In spanning Uitspanning". AGENDA Heden; ZATERDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Meneer Topaze" door het Ned. Indisch Tooneel. 8.15 u. Luxor Sound Theater: Greta Garbo als „Anna Kaïenina". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De zanger van Broad way", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Roode Pimpernel". Op het tooneel: „Raimond et Fils", Sketch acro batie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Mazurka" geprolon geerd. Op het tooneel: „Rettichini Trio", dans- fantasieën. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, 104 uur. ZONDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Meisjes lyceum" door het Centraal Tooneel. 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H. O. V. 2 uur. Rembrandt Theater: „Door de waterwouden van Tropisch Amerika", 11.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Voordracht Psycho-Synthese, v m. 10.30 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8: Mej. A. Lauwerier voor het College tot verbr. v. Spi ritist. beg. v.m. 10.30 urn-. Bakenessergracht 13: Openbare voordracht Rozekruisers Genootschap. 7.15 uur nam. Bioscoopvoorstellingen,- 's middags en des avonds. MAANDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Indisch Ballet Menaka. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts "en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 8 Febr. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 14 Febr. zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend.: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Te lefoon 11596. Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Telef. 11000. L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Tel. 11180.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2