Een beetje sneeuw een beetje zon. EN DE WERELD BEWAPENT ZICH Karikatuur. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 en Er ligt een klein, miezerig laagje oude sneeuw op de voortuintjes van mijn straat en nu schijnt de zon er over en er is iets in deze stemming van winter en voorjaar, met hya cinten en crocussen voor de breede ramen en twee azaleas bij de menschen die gisteren een verjaardag hebben gehad zooals de krui denier op den hoek, die alles van onze straat weet, heeft verteld er is iets in deze stem ming, dat weemoedig maakt en blij. Weemoe dig en blij, in wonderlijke afwisseling, over vloeiend het ééne gevoel in het andere, zooals de stemming in de natuur zelve is, met een beetje sneeuw en een-beetje zon. Die stemmingen lederen morgen bij de eer ste blik door de ramen zijn het liefste wat den mensch beschoren is in zijn dagen van werken-zonder-sensaties en leven-zonder- hoogtepunten het liefste en het gewoonste en daarom zijn zij als alles wat innig-ver- trouwd is het moeilijkst onder woorden te brengen Ik kijk, over het straatje dat slechts aan één kant straatje en aan den anderen kant „natuur" is, over weilanden en een spoorbaan, naar het silhouet van de stad met kerkspit sen, rijen huizen en een waierblauwe hemel, die er boven staat als een belofte op de lente. Er ligt dunne sneeuw op de zwarte aarde van het tuintje en de spitse, weekgroene punten van tulpen steken tusschen het zwarte en het grauwe op. Een kleine grijze poes snuffelt zéér nieuwsgierig en zéér voorzichtig aan zoo'n groen 'puntje en gaat er voor pootjes netjes naast elkaar en staart er om heen gevlijd peinzend bij zitten. Het is zoo stil, zoo blij en zoo weemoedig. Dat wij nu weer weten dat de lente in aan tocht is en dat de zon warmer gaat worden, de dagen langer, de geuren zoeter en de hoo rnen groener. Dat het niet meer héél lang du ren zal dat wij buiten zitten, op een warmen avond, en uitzien over de stille weiden naar den horizont waarboven het parelsnoer glanst in de trillende warmte. En dat wij allemaal weer hetzelfde zullen doen. Aanschuiven aan tafeltjes met geurende kopjes kgffie en neuriënd door de duinen loopen en 's avonds in den tuin op de rieten stoelen, die nu nog mistroostig in het schuurtje staan, gaan zitten en de courant openvouwen, niet lezen en kijken naar een musch die driftig heen en weer hupt en naar de stil-bloeiende rozen in de parken. Dat dit allemaal weer komen zal, nu er een dun laagje sneeuw ligt en de slagersjongen in zijn gezwollen roode handen blaast omdat het koud is dezen Februari-morgen met de zon in de straat en groene tulpen-punten in de voortuintjes. Dat het komen gaat. Het geurig geluk van een zoele lente. De warme uitbundigheid van den stralen der. zomer. En dat het ieder jaar zoo komt, waarnaar wij met ons heele hart verlangen, waarheen ons hart neigt en ons geheele wezen reikt. Dat wij weer op de terrassen van de-cafés tullen zitten en het leven niet slecht vin den na wéér een herfst en wéér een winter met verlangen naar den zomer en zandpaden stovend in de zon. Ieder jaar op zonnige Fe bruaridagen hetzelfde verlangen, ieder jaar de vervulling en in iedere vervulling de vrees voor het einde van den bloei. Dat zijn simpele gedachten op een morgen als dezen,, gedachten die diep ontroeren en die ge dan vorm wilt geven en opschrijven om dat. ze toch het innigste, in den mensch, in lederen mensch, raken en die geschreven een niets-zeggend stukje-in-de-krant worden. Want wie heeft de illusie dat een blauwe lucht, een kleine grijze poes, wat sneeuw en wat zon tot peinzerijen leiden zouden, waard om voor één dag vereeuwigd te worden? De slagersjongen die in zijn grove, roode handen blaast en in één sprong zich op zijn fiets slingert en een schel deuntje fluit heeft gelijk Hij brengt de biefstukken en de kalfslapjes rond en voelt de lente en wéét het niet en schrijft geen stukje in de krant maar zijn weemoed is zoo waarachtig als de mijne en die van de grijze poes die langs de huizen sluipt. En zijn geluk om wat de zon op de sneeuw hem belooft is hetzelfde als dat van mij en van alle menschen, die gelukkig kunnen zijn om de eeuwige dingen, die voor ons allen zoo kortstondig zijn. Mr. E. ELI AS. Wederom onrustig bij „Heldenkermis". Dertig personen in arrest. Evenals Donderdagavond is het ook Vrij dagavond in het Theater Tuschins^y te Am sterdam bij de voorstelling van ..heldenker mis" weer zeer roemoerig toegegaan. De po litie was op alle eventualiteiten voorbereid en een zeer sterke politiemacht, waaronder we derom een groot aantal rechercheurs en in specteurs was in het gebouw aanwezig. Ook buiten in de Reguliers Breestraat. waar zoo nu en dan groepjes a.s. bezoekers samen schoolden. waren veel agenten op de been en geen oogenblik liet men toe. dat de orde op eenigerle. wijze in de straat verstoord werd. Nadat het voorprogramma gedaaid was begon het in de zaal zeer rumoerig te wor den. Kreten van protest klonken zoowel uit parterre en stalles als uit hooger gelegen ran gen. De politie trad wederom zeer krachtig op. In minder dan geen tijd waren de onrust stokers een dertigtal uit het gebouw verwij derd. om voor de rest van den avond onder dak te krijgen in het Posthuis Halve Maan- steeg op het Bureau Singel. In tegenstelling met Donderdag vond de politie ditmaal geen stinkbommen bij de ar restanten Kalme tweede voorstelling. De tweede voorstelling is uitermate rustig verloopen. Slechts eenmaal moesten de lichten worden opgedraaid, omdat een zevental per sonen op de voorste rijen in de zaal luid ruchtig protesteerde. Van alle kanten schoten rechercheurs toe en weldra stond het zeven tal op straat. Een ervan riep, terwijl hij werd weggebracht: ..Hou zee!" Dit was betrekkelijk In het begin van de voorstelling, en tot het einde toe bleef het hierop zeer rustig. Verschillende gedeelten zijn uit de film coupeerd sinds Donderdag. „Kwak" te Bari gebleven. Wegens slecht weer. Twee zeer snelle vluchten van Smirnoff en Van Dijk. Het K. L. M.-vliegtuig „De Kwak", waar van men verwacht had. dat het nog Vrijdag avond op Schiphol zou arriveeren is Vrijdag om half vier te Bari op 400 K.M. van Rome aangekomen en zou daar wegens de slechte weersomstandigheden blijven tot hedenoch tend. Tot aan Bari heeft de bemanning van de „Kwak", gezagvoerder is Iwan Smnirnoff. een buitengewoon snelle vlucht gedaan. Als het nog gelukt was Vrijdagavond Schiphol te bereiken, zou een record zijn gevestigd, dat niet gemakkelijk te verbeteren was geweest. Smirnoff zou den in minder dan 60 uren van Batavia naar Amsterdam zijn gevlogen. Intusschen heeft E. van Dijk den afstand Amsterdam—Batavia binnen 50 uren afge legd. Engelsche luchtdienst op Scandinavië geopend. Vrijdag is, komende van Londen, op Schip hol het vier-motorige Engelsche passagiers vliegtuig De Havilland 86 gearriveerd, waar mede de dienst op Scandinavië van de British Continental Airways, voor welk lichaam de K.L.M. als hoofdvertegenwoordigster in Neder land optreedt, is geopend. De machine, aan boord waarvan zich geen passagiers bevonden, is van Schiphol naar Hamburg vertrokken. Daar is de opening van dezen dienst in een feestelijke bijeenkomst herdacht. HOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Bijkantoor Haarlem Kruisweg 74 Tel. 13890 VREEMD GELD (Adv. Ingez. Med.) Prijsvraag over de graf bedekkingen. Het Centraal Genootschap voor Coöpera tieve Lijkbezorging, dat ruim 400.000 Nederlan" ders bevat en waarbij ook de Associatie voor Lijkbezorging aan de 2e Hasselaerstraat te Haarlem is aangesloten, heeft zich onder meer ten doel gesteld haar hervormend werk ook op de begraafplaatsen in den lande, welke meerendeels aesthetisch slecht verzorgd zijn, voort te zetten. De grafbedekkingen, die zelden door be voegde krachten worden ontworpen, zijn wel een der oorzaken, die er geenszins toe bij dragen de voor de begraafplaatsen onmisbare stemming van wijding en rust te bevorderen. Om tot betere aesthetische verzorging te geraken, zal het Centraal Genootschap een prijsvraag uitschrijven, waaraan Nederland- sche architecten, beeldhouwers, kunstnij- veraars en tuinarchitecten kunnen deelnemen en waarmede beoogd wordt aan te toonen. dat een betere verzorging van de begraaf plaatsen mogelijk is, zonder verhooging van kosten voor de betrokkenen. Zaterdagmiddag 1 Februari werd door den heer J. Allebrandi voorzitter van het Centraal Genootschap de jury geïnstalleerd, die de in zendingen zal beoordeelen. Het ligt in de be doeling, alle inzendingen na de uitspraak der jury openbaar ten toon te stellen. TE HUUR °P mooiste gedeelte ORIONWEG geriefelijk Heerenhuis, modern comfort. Inl. Makelaar H. W. VROLIJK. Heussensstraat 16, Telefoon 23693. (Adv. Ingez. Med.) Bommenwerpers voor Indië besteld. In Amerika. Enkele toestellen zullen nog dit jaar uitkomen. BATAVIA. 7 Februari. De „Java- Bode" verneemt, dat het Legerbe stuur na langdurige onderhandeling gemachtigd is bij de Glenn Martin- fabrieken (Vereenigde Staten) nog voor dit jaar een aantal bommen werpers voor de Luchtvaartafdeeling te bestellen, nl. twee-motorige toe stellen. welke zijn ingericht voor een bezetting door vier man. De bewape ning zal bestaan uit drie mitrail leurs. De topsnelheid zal 340 K.M. per uur bedragen, terwijl de actie radius, volledig bezet en met bom men belast, 2000 K.M. is. Enkele van deze toestellen zullen nog dit jaar uitkomen. De omvang van de bestellingen voor de komende jaren maakt nog een punt van overweging uit, waarbij van invloed is de vraag of de Indische regeering de licentie van de Glenn Mar tin-fabrieken zal aankoopen. (Aneta). NIEUW SCHIP VAN DE ROTTERDAMSCHE LLOYD. Zal Weltevredenheeten. Naar wij vernemen za! het nieuwe motor vrachtschip. hetwelk door de Rotterdamsche Lloyd bij de werf van P. Smit Jr. te Rotter dam in aanbouw is gegeven, den naam „Wel tevreden" ontvangen. (ANP.) DOOR PIET VAN DER HEM De tevreden koopman, die in de afgeloopen maand geen uitverkoop of opruiming behoefde te houden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 8 Februari: UIT DEN GEiMEENTERAAD Besloten werd o.a. het subsidie aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen met i 500.te verminderen. Op de aanvrage van T. C. Magnenat om een besteldienst per rijwiel in te voeren, werd beslist, dat hiervoor geen uitslui tende vergunning kon worden verleend. Voorts werd bepaald, dat voor den grond voor een kerkgebouw in de Prins Hendrikstraat per M2 f 13.50 zal worden gevraagd. Goedgekeurd werden twee staten van af- en overschrijving, be nevens de rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Een missive der Kamer van Koophandel betreffende de groote klok werd gesteld in handen der commissie van fabricage. Het ver slag van den gasopzichter werd voor kennisgeving aangenomen, evenals het verslag der bewaarschool van het Bar- bara-Gasthuis. Zij stond in de étalage, wij stonden er voor. Van weerszijden stonden we er reeds dagen en steeds meer lokte zij ons aan. Wij waren jonggetrouwde menschen met een kindje, zij was een Kar. Neen. zij was meer dan dat. Men kon haar gevoeglijk een Karos noemen. En wij begeerden haar met de drift en de hardnek kigheid. waarmee ouders streven naar bezits- vermeerdering voor hun eerstgeborene. Zij heette Kar. Voor den twijfelmoedige, die te dezen opzichte nog in onzekerheid mocht verkeeren, had de verkooper haar naam, keu rig op een kartonnetje geschreven, aan haar derde ribbe vastgehecht- Zij was van het edelste Kardinaalsrood en alles aan haar zeide dat zij tot in haar diep ste vezelen achttien karaats was. Dat zeide ook haar prijs. En daarom bleef het voorloo- pig bij een platonische vereering onzerzijds en een koele ongenaakbaarheid van de hare. Toen kwam Oma. Zij kwam zoo onverwachts dat wij niet in de gelegenheid waren ons ten aanzien van het kardinale punt te beraden, maar als bij ingeving zwegen wij beiden over Kar. Wij kennen Oma's karakter. Wij zin speelden op geen enkele wijze op haar-. Wij wachtten onzen tijd af. Maar toen het uur aanbrak, v/aarop Oma ons een wandelingetje voorsloeg, kozen wij schijnbaar toevallig den weg, die langs Kar's behuizing leidde. Wij wis ten wat voor resultaten het huidige aan schouwelijke onderwijs afwerpt. Zoover gin gen wij in de uitvoering van ons met krijgs listen doorspekt veldtochtplan, dat wij Kar passeerden, zonder haar ook maar met een blik te verwaardigen. Op het moment dat wij den winkel naast ons hadden, blies mijn vrouw den aanval. Nee, kijk eens wat een aardig beertje daar ligt, zei ze arglistig, voor de étalage stil staande. Niets voor Car, zei ik. Car is onze eerstge borene, voor wie Kar bestemd was. En Oma fladderde lustig in de knip. Nee, dan vind ik die kar veel aardiger, zei ze. Ja, wat is dat een dot, jubelde mijn vrouw. En wat ziet ze er stevig uit, prees ik. Wat kan een kind daar lang plezier van hebben, kreet mijn echtgenoote. En hoe paedagogisoh is zulk speel goed! (ik). Wat zit zij fiks in de verf! (mijn vrouw). Hoe fraai is haar kleur! (ik). Hoe practisch om te trekken! (mijn vrouw). Hoe deugdelijk haar carrosserie! (ik). Hoe hoog haar prijs! (mijn vrouw op somberen toon). En reeds hadden we, den slag over de heele linie gewonnen. Oma was geheel door Kar in gepalmd en toonde zich gansch niet karig. Wij kochten haar en Oma betaalde. Toen voer de hoogmoed in mijn ziel en ik zeide: Wij nemen haar mee. Waarom ik het zeide, ik weet het niet. Ik kende Kar noch haar luimen en grillen, Ik had nooit met een kar gereden. Maar wien de Go den willen verderven slaan zij met blindheid. Wij togen de straat op. Het was een ware karavaan. Voorop mijn vrouw, die de voorbij gangers voor mij waarschuwde en het verkeer bij mijn nadering trachtte stop te zetten. Dan ik, zwoegend als een karbouw. Oma sloot de stoet. Zij had haar karbies in Kar gelegd en flaneerde opgewekt in de achterhoede. Het was een heele karwei. Niet zoodra voel de Kar het plaveisel onder haar raderen of zij werd nukkig. Er bleek iets aan haar stuur inrichting te haperen. Zij vertoonde onbe dwingbare neigingen zonder eenige redelijken grond links en rechts uit te schieten en zich in haar volle breedte op den rijweg te plaat sen. Bovendien bezat haar karkas zoo wei nig souplesse, dat het niet mogelijk was haar anders dan in een wijde boog weer op het rechte spoor te brengen. Zoo doorkruisten wij d<uwinkelstraat in alle richtingen zonder be langrijk te vorderen. Wij karamboleerden van trottoir tot trottoir tot aanmerkelijk nadeel der schenen van wie zich in onze buurt waagden. Allengs stelde zich aan weerskanten van den weg een aandachtige menigte op, die onze verrichtingen met stijgende belangstelling gadesloeg. Hup Carré, gilde een slagersjongen, toen ik geheel tegen mijn zin en reeds deerlijk be zweet een nummer karousselrijden ten beste gaf en op een haar gemist werd door een voor bij stuivende auto. Ik wierp den knaap een blik toe die mij in rechten zeer zou hebben bezwaard, wanneer hij dien dag was komen te overlijden en het stuur om. Maar door deze onverwachte bewe ging raakte Kar's linker achterwiel in een onoogelijk putje. Karmijnrood van inspanning rukte ik, rukte mijn vrouw, duwde Oma. Het was maar een derderangs'putje, maar Kar had er zich als het ware in genesteld en bleef het trouw. Kar gadoor, zei een geestig heer. Toen werd ik geheel dol. Ik gaf een vertwij felde ruk. Kar deed een wilde wip en ik strui kelde haar vooruit den rijweg op. Oma meters achter mij latend en mijn vrouw voor mij uit- jagend met woest geweld. Zoo stormde ik hals over kop in de armen van een zwaargebouwd agent, met een karbonkelneus. Nu is het genoeg, zei de agent. Het was genoeg en meer dan dat. Wij lieten Kar op een kar laden en thuisbe zorgen. Zooiets heb ik in mijn heele karrière nog niet bijgewoond, zei Oma. P. H. S.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5