M EEME PIJL-CACHET pJUHUL- 3ei$. édkmud „de SfuuumUut Zaken zi|n zaken. Komen wij nog op het ijs? ANTURACIQT EN BRCCUCOKCS Uit 53e Jaargang No. 16144 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 10 FeHruari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEFREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 s Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 Februari. Wintersport. Het is stilletjes in de internationale poli tiek, en ook in de -meeste nationale politie leen. Tallooze heeren die aan touwtjes plegen te trekken zijn naar Z-witserl'and, of naar Tirol, of naar Beieren, om te wintersporten. Vele touwtjes liggen derhalve onaangeroerd, en aangezien de organisatie van het geheel niet al te best is zooals iedereen weet zegt de wereld beha gelijk „Oef!" en zucht van verlichting terwijl minister X, bankier Y en diplomaat Z elkaar ergens bij de een of andere bobbaan staan te verzekeren hoe moeilijk ze er allemaal uit konden, en hoe ze ieder oogenblik teruggeroepen kunnen worden. Niemand roept hen terug. Dit verschijnsel is een van de schoonste zijden van de wintersport. Ik geloof dat het tot dusver niet voldoende belicht is. De wintersport verschaft hot menschdom wat opluchting in de periode JanuariFebruari. Vroeger bestond zooiets niet. maar vroeger was er ook geen vrije Zaterdagmiddag, en geen herfstvacantie op de scholen. Misschien zal deze laatste zich ook wel tot de touwtjes trekkers gaan uitbreiden. En kunnen zij dan ook nog niet een lente-vacantie nemen? bijvoorbeeld in begin Mei? Zij zullen er zeker wel voor voelen. Het is een prettig jaarge tijde, vol belofte en vol idylle en wat al niet meer. En het leven is tegenwoordig zoo ge jaagd en overvol, dat men den menschen die de leidende posities innemen heusch wel wat meerverlof en sport mag gunnen. Het is in hun eigen belang. Ook zien zij dan weer zoo veel natuurschoon, mede in den vorm van allerlei bekoorlijke verschijningen in onweer staanbare sportpakjes, en komen hopelijk tot de overtuiging dat men dit alles toch in geen geval met gasbommen, brandbommen, bri santbommen, bacillenbommen en zoo meer moet gaan bestoken. In öarmisch-Partenkirchen wordt er ge bobd en geski'd, geschaatst en ge-ijshockeyed om de Olympische titels. Dat geeft ditmaal ex tra-lengte en extra-beteekenis aan het sei zoen der wintersport. Kan men niet het be sluit nemen, elk jaar wereldkampioenschap pen in alle deze sporten te houden, en steeds ln Europa? Er staan geen loeiende men- schenmassaas bij, de banen behoeven niet met politiecordons afgezet te worden, men hoeft het publiek niet achter tralies te zet ten (zóoals het voetbalpubliek in Italië) en het zijn dus niet alleen sierlijke, kleurige sportfeesten, maar ook veilige. Er zit geen „casus belli" in. Jaren geleden heb ik er eens Jets van aan schouwd, en het viel mij op dat iedereen er vroolijk- bij is, hetgeen misschien het voor naamste en schoonste attribuut der winter sporten-is. Want van welke andere sport kan men dit getuigen? Zeker niet van voetbal, evenmin van korf-, honk-, hand- en slagbal, ook niet van tennis en hockey en waterpolo en misschien nog wel het minst van de sporten- des-geestes: schaken, dammen, bridge, skat. smousjassen enz. Ver zijn wij hier van Garmisch, maar kunt gij u de sfeer niet voorstellen? Zonbeschenen witte bergen, besneeuwde dennen, sneeuw vlakten, ijsbanen. Vlaggen zonder tal. Slanke feeën in de nieuwste wintersport-creatie op ski's, en op schaatsen. Stoere mannen in kleu rige pullovers of machtige truien met kleurige club-emblemen. Een prikkelende koude zon der venijnlgen Noord-Ooster die door de Spekstraat blaast. Heelemaal geen Spekstraat. Een lichte roes van zon en kleur en schitte ring, van smettelooze sneeuw en glashard ijsdie allen bevangen heeft, tot de even- tueel-aanwezige geheelonthouders toe, want er is geen café op den hoek noodig om deze roes te leveren. Geen tapperij, geen slijterij, geen proeflokaal. En een veel gezonder roes, zonder onbekwaamheid. Integendeel, bekwaamheid viert hier hoogtij. De zuivere sport in zuivere sfeer viert triomfen, de schoonheid lacht, de charme verovert Ah! Het is geen wonder dat het thans rustig in Europa is. Het congres danst niet alleen het bobt en ski't en lacht. Alleen Mussolini blijft thuis. R. P. EERE-TENTOONSTELLING LOUIS HARTZ. Zaterdagmiddag werd in het Frans Hals museum deze door Kunst Zij Ons Doel voor haar gestorven medelid ingerichte herden kingstentoonstelling met een korte rede van den voorzitter, den heer H. F. Boot, geopend. Hij herinnerde aan het woord van den dichter dat de maker heengaat, doch het werk blijft. Van dit werk is een uitgezochte, omvang rijke verzameling bijeengebracht. Mevrouw Hartz bedankte den heer Boot en het Haar- lemsch Genootschap en bood een door haar echtgenoot vervaardigde portretschets van Boot aan, als geschenk voor Kunst Zij Ons Doel. Er was voor deze opening veel belangstel ling. Op de expositie zelve komt onze kunst- yerslaggever terug. De vroegere toonkamer van het G. E. B. B. en W. stellen verkoop voor voor 30.000. De heer J. J. van Kooten, alhier heeft ver zocht voor de som van f 30.000 van de gemeen te te mogen koopen het perceel aan de Groote Houtstraat no. 140, met inbegrip van de aanwezige complete licht- en neon-installatie en den ingebouwden haard. Nu de toonkamer van het gemeente-elec- triciteitsbedrijf ingevolge Raadsbesluit van 23 Januari j.l. is opgeheven, bestaat er bij B. en W. tegen den verkoop var. dit perceel c.a. tegen genoemden prijs geen bezwaar. Zij doen een. daartoe strekkend voorste!. Verhuur en aankoop van grond. Doortrekking van de Emmakade. De Directeur van de N.V. Houthandel v./h. W. F. Bremer Zonen, alhier, aan welke naam looze vennootschap krachtens Raadsbesluit van 16 December 1931 grond van het Phoe- nixberrein in huur is afgestaan tot 31 Maart 1938, verzoekt B. en W. medewerking om de huur van bedoelden grond tegen 1 Maart a.s. te mogen opzeggen en dan, aan hem persoon lijk, in huur af te staan een kleiner gedeelte grond van het Phoenixberrein. De oppervlakte van den aan de naamlooze vennootschap in huur af gestanen grond bedraagt 3380 M.2; de door den heer Bremer in huur gevraagde grond heeft een oppervlakte van pl.m. 1660 M.2 Ingevolge Raadsbesluit van 27 November 1935 bedraagt de huur van den vorenbedoelden grond f 0,70 per M.2 per jaar. Vervolgens heeft bovengenoemde N.V. zich bereid verklaard aan de gemeente in eigen dom af te staan, voor een bedrag van f i 1.000, haar terrein met opstallen aan de Leeghwater straat, groot 600 M.2 Aankoop van dit terrein, tegen den gevraag- den prijs, achtten B. en W. in het belang der gemeente, ten einde de Emmakade ter plaatse te kunnen doortrekken. Zij stellen dus voor, tot een en ander te be sluiten door bekrachtiging van een ontwerp besluit. Steun aan georganiseerden. Vragen van den heer Noordewier. De heer Noordewier, lid van den Raad, heeft verlof gevraagd, in de Raadszitting van 12 Februari a.s. de volgende vragen tot B. en W. te richten: Is het courantenbericht juist, waarin als een beslissing van B. en W. werd medegedeeld dat een aantal georganiseerden, die tot nu toe hun steun van Maatschappelijk Hulpbetoon ontvingen, door middel van hun organisatie, dit voortaan rechtstreeks van Maatschappe lijk Hulpbetoon zullen ontvangen? Indien dit juist is, zijn B. en W. dan bereid de motieven, die tot dezen handelwijze hebben geleid, aan den Raad mede te deelen? 16 woningen voor ouden van dagen. Te bouwen door jeugdige werkloozen. In de raadsvergadering van 3 Juli 1935 is aangehouden het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden voor den bouw van 16 woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart. Het lag in de bedoeling deze woningen on der leiding te doen bouwen door jeugdige werkloozen tegen een loon, dat afhankelijk zou worden gesteld van leeftijd, genoten op leiding en bekwaamheid. In verband met het feit, dat hieromtrent geen overeenstemming met den Minister van Sociale Zaken kon worden bereikt, moest aan houding van dit voorstel volgen. Het ligt in het voornemen van B. en W. be doelde woningen toch door jeugdige werk loozen te doen bouwen, terwijl zij zich over de voorwaarden, waaronder dit zal kunnen geschieden nader met genoemden Minister in verbinding zullen stellen. Bij den opzet der bouw- en exploitatiereke ning is evenwel aangenomen, dat- de uitvoe ring van dit werk onder normale omstandig heden in aanneming zal geschieden, zoodat de stichtingskosten op f 35.800, zijnde rond f 2240 per woning worden geraamd. Brengt de uitvoering door jeugdige werk loozen wijziging der eenheidsprijzen mede, dan zal het bedrag der stichtingskosten dien overeenkomstig veranderen. Voorts is aangenomen, dat het bouwvoor- schot als 50 jarige annuiteitsleening door het rijk zal worden verstrekt tegen een rente van 4 procent. De woningen zullen op gronden der ge meente worden gebouwd, waarvoor geen grondhuur ten laste van de exploitatiereke ning zal worden gebracht. Hiertegen bestaat volgens B. en W. te minder bezwaar, omdat de gronden, indien deze woningen er niet op zou den worden gesticht, toch niet als bouwter rein zouden worden geëxploiteerd. Onder deze omstandigheden zal met een huur van f 3.20 per week en per woning een sluitende exploitatie worden verkregen, B. en W. stellen den raad voor bedoeld voor schot ter beschikking te stellen, hun college te machtigen een voorschot uit 's Rijks kas aan te vragen en den voor de woningen be- noodigden grond kosteloos beschikbaar te stellen. goedkoop wondermiddel tegen PIJNEN Uw gezondheid vroog Uw apotheker of drogist QOOS|6 6 stuks nsct. (Adv. Ingez. Med.) Inbraak te Aerdenhout. Sieraden en een radiotoestel gestolen. Zondagavond is tusschen half acht en half tien ingebroken in een woning aan den Zand- voorterweg. Toen de dienstbode om pl.m. half 10 thuis kwam, zag zij de garagedeur en de keukendeur openstaan. Een tafelkleed en een divankleed lagen buiten de keuken. De dienstbode waarschuwde de politie, waar na deze met haar de situatie opnam. Vermoe delijk is men door het keurenraam binnen ge komen. De bewoonster, die tijdens de inbraak afwezig was, stelde later vast, dat ontvreemd zijn eenige sieraden en een radiotoestel. De politie zet het onderzoek voort. Korps Motordienst. Successen bij wedstrijden. Voor de eerste maal sedert de oprichting van het korps Motordienst is een equipe on derofficieren van het korps op de schermwed- strijden van den Kon. Onderofficiersscherm- bond uitgekomen. Deze wedstrijden werden gehouden van 37 Febuari j.l. te 's-Gravenhage. Zooals dit altijd al is geweest stonden deze wedstrijden op een zeer hoog sportief peil. het geen van de K. O. O. S. trouwens bekend is. Bovendien mag" de K. O. O. S. zich verheu gen in de belangstelling van ons Vorstelijk Huis, getuige het feit, dat het de Koningin behaagde in plaats van wijlen Prins Hen drik het Beschermvrouwschap van den bond op zich te nemen. Het equipe van het korps Motordienst wist mooie resultaten te behalen. In het klasse ment der korpsen, over de 4 korpswedstrijden stond het korps gelijk met het le regiment- veldartillerie uit Utrecht, Beide korpsen had den 30 punten. Aangezien 1 R.V.A. echter een wisselprijs onder de verkregen prijzen had, werd dit korps no. 1. De gewonnen prijzen door den Motordienst waren: 5en prijs degen, 3en prijs sabel, len prijs floret en 2en prijs geweer. In de personeele wedstrijden op floret 2e afdeeling, behaalden de heeren J. L. van dei- Kamp en H. F. van den Broek resp. den 2en en 4en prijs. In afdeeling 1 op floret behaalde de heer H. Drenth den 4en prijs. Ffijs Limb. kwal. - Afm. 20|30 f 2,10 per H.L. 30|50 f 2,05 H.L. 12|20 f 1,80 H.L. Voor Centrale Verwarming Afm. 50|80 f 21.— per ton 8| 15 f 15.— per ton BRECHCOKES ANTHRACIETHAN DEL FR. VARKENMARKT 6 10 Spaarne bij viaduct. TEL. 1416 4 (Reuter meldt uit Abessynië, dat op het oogenblik in dat land groo te hoeveelheden koffie worden ge kocht doorItalië. De koers vati de Abessijnsche munt is hier door stijgende.) Van alles wat er leeft op onze aarde, Is 't menschdom wel het vreemdste aangelegd. Kent u een ras, dat ons ooit evenaarde, Dan zal ik dankbaar zijn, als u het zegt. Je zou zoo meenen dat de Italianen Niet op de Abessijnen zijn gesteld, Zij maken van hun land een dal der tranen En trachten het te krijgen door geweld. Zij vinden d' Abessijn om op te schieten En schelden hem in alle standen uit, Zij willen al te graag zijn bloed vergieten En 't heele land veroveren als buit. Dit feit houdt heel de wereld fel bewogen, En overal verlangt men naar het end, Een beeld van haat en nijd zweeft ons voor oogen, Maar plotseling maakt Reuter iets bekend. Itaalje levert vele „blauwe boonen" Aan Abessynië dat 's heel gewoon, Maar koopt er ook, bij schepen, koffieboopen En als 'k dat snap, danben ik ook een boon. Negotie kun je blijkbaar altijd drijven, Al steekt een man je heele huis in brand, Dan kun je toch nog handelsvrienden blijven, 'k Moet zeggen, dat gaat boven mijn verstand. Intusschen is 't voor d' Abessijn een boffie, Dat hem ook mijnerzijds graag wordt gegund, Want koopt Italië bij hem zijn koffie Dan stijgt de koers van d'Abessijnsche munt. De Italiaan krijgt dus, precies bekeken, Al sta ik er ook rondweg van verstomd, Zijn „troost" uit de vijandelijke streken, Waar hij vrijwilligop de koffie komt. P. GASUS. IJSBAAN BREDERODE HEDEN GEOPEND. RIJWIELSTALLING 5 CENT. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Nog weinig gelegenheid om schaatsen te rijden. Hoewel de vorst Zondagavond plotseling weer terug gekomen is na den dooi in de middag uren, is er in Haarlem en omstreken nog slechts weinig gelegenheid om schaatsen te rijden. Juist die paar uren dooi heeft den toestand van het ijs heel slecht gemaakt, zoodat hiel en daar wakken ontstaan zijn, hij voorbeeld op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Om streken aan de Kleverlaan en op die te Spaarn dam en te Halfweg. De banen van deze clubs zouden dan ook heden Maandag beslist nog niet open gaan. Dit geschiedt ook nog niet te Velsen en Be verwijk. Daar wacht men ook nog een beetje op toenemende vorst. Zij, die het wachten moeilijk valt, kunnen terecht op het ijs van de ondergeloopen ten nisbaan van Brederode te Santpoort, en van Rinkel te Zandvoort. Op de tennisbanen in Groenendaal wordt druk gereden. De banen van St. Moritz aan de Amsterdam sche Vaart konden heden nog niet worden opengesteld. Ook in Bloemendaal kan nog ner gens worden gereden. Als de vorst blijft aanhouden, kan men Dinsdag rijden op het ijs op ondergeloopen land te Zwanenburg. Het woord is aan. PILATUS: Wat is waarheid? ALLARD PIERSONWaar heid is een zich steeds verbeterende ziensivijze. De Bilt heeft voorspeld: De drukverdeeling wijst op aanhou den van de vorst. De wind blijft uit het Oosten waaien. Voor vannacht zijn temperaturen tusschen min. 5 en 10 graden Celsius te wachten, terwijl de -ometer morgen wel niet boven het nulpunt zal komen. Voorzorgen. Tegen brandgevaar. De t-oezending van het raadsbesluit van 30 October j.l. betreffende de vaststelling van na dere brandveiligheidsvoorschriften voor bijeen komsten in gebouwen, heeft Gedeputeerde Sta ten aanleiding gegeven tot de opmerking dat het hun beter wil voorkomen in deze strafrech telijke regeling niet te betrekken de eigenlijke bioscooptheaters, omdat daarop reeds vol doende toezicht zij het in anderen vorm krachtens de Bioscoopwet kan worden uitge oefend. Ofschoon eenige twijfel mogelijk is ten aan zien van de vraag of hier inderdaad een wet telijk bezwaar aanwezig is, en ook uit prac- tisch oogpunt de door den Raad getroffen re geling zeker de voorkeur verdient, omdat zij in één artikel deze geheele materie samenvat, heeft de rechtsgeleerde commissie uit den raad, mede ter vermijding van verdere vertra ging, geen bezwaar aan dien wensch van Ge deputeerde Staten tegemoet te komen, nu daar door alleen formeel, doch materieel ten slotte geen verandering zal komen in deze zaak. Rekening zal echter moeten worden gehou den met het feit, dat er toch ook weer bepaal de bioscoopondernemingen zijn, n.l. die ge noemd in art. 1 lid 2 der Bioscoopwet, waar over bedoeld toezicht zich niet uitstrekt en uitstrekken kan, zoodat daarvoor toch in fik geval een nadere regeling onontbeerlijk blijft. Een zekere beperking der strekking van art. 229 A. P. V. kan dus naar het oordeel der Com missie worden aanvaard. In verband daarmede stelt de commissie voor het besluit van 30 October j.l. weer in te trekken en opnieuw vast te stellen met dien verstande, dat de tweede alinea van art. 229 wordt gelezen als volgt: „Deze bepaling is niet van toepassing op lokaliteiten bestemd en ge bezigd voor den openbaren dienst, voor den openbaren eeredienst, voor bewoners of voor het ondernemen van openbare bioscoopvoor stellingen niet vallende onder het tweede lid van art. 1 der Bioscoopwet". HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL.29260 (Adv. Ingez. Med.) Twintig jaar geleden werd hevig gestreden rond Verdun. Onze foto toont den toegang tot het fort Deaumont na de bestorming door de Duitsche troepen op 25 Februari. Italiaansche vliegtuigen hebben Zondag een hevig bombardement op Dessié en omgeving uitgevoerd. pag. 4 De onlusten in Syrië nemen een ernstig ka rakter aan. pag. 4 Een hevige brand heeft in Elstree, het „En- gclsche Hollywood" groote verwoesting aan gericht. 4 De Britsche vlieger Rose heeft het record LondenKaapstad verbeterd. pag. 4 De Londensche abattoirstaking is thans geëin digd. pag. 4 Japan gaat naar olie zoeken op Borneo. pag. 3 De oorzaak van den vreeselijken brand te Am sterdam is nog niet bekend. pag. 3 Er wordt door de departementen van handel en justitie overleg gepleegd over 't wetsont werp tot het tegengaan van misleidende aanduidingen omtrent Nederlandsche her komst. Pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wintersport. pag. 1 Jhr. J. N. van der Does: Brieven van de Ne derlandsche Roodc Kruis-ambulance in Ethiopië. pag. 4 J. B. Schuil over Meisjeslyceum. pag. 11 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 11 Criticus: Mijn kijk op een ander spel. pag. 9 De Olympische Winterspelen. pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 2.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1