SLAOLIE CALVÉ- KWAUTEIT 1 's Nachts opstaan DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 HA AR GEM'S DAGBESD Lezing voor de Vereeniging van Huisvrouwen. Mevr. J. M. SterckProot spreekt over Wilhelmina van Oranje. Mevrouw J. M. Sterck-Proot hield Maandag middag in de tuinzaal van het Gem. Concert gebouw voor de Vereeniging van Huisvrouwen een lezing over „Prinses Wilhelmina van Oranje en het meest sympathieke stadhouder lijk gezin". Er bestaan veel misverstanden over prinses Wilhelmina, begon mevr. Sterck. o.a. door den roman van Jo van Ammers-Küller. Van prin ses Wilhelmina weten wij in het algemeen weinig meer dan dat zij de zeer voortvarende vrouw van een weifelenden stadhouder was. De mislukking van haar politieken tocht naar Goejanverwellesluis heeft aan haar persoon veel afgedaan. Over prinses Wilhelmina is van de hand van Johanna Naber. zoo vertelde mevr. Sterck. een mooi boek verschenen, dat een keuze is uit de brieven van de leden van het stadhou derlijk huis. In die brieven blijkt duidelijk, dat toen de grondslag is gelegd voor de karak tervorming van het latere Nederlandsche vor stenhuis. Wilhelmina blijkt een buitengewoon goed gezinsmoeder te zijn en bovendien een hoog staande Hollandsche. De brieven waren in de hoftaal, het Fransch, gesteld, maar waren zeer Nederlandsch van geest en men leert Wilhel mina uit deze brieven beter kennen, dan men ooit in de schoolbanken heeft geleerd. Vooral uit de briefwisseling tusschen haar en haar dochter Louise blijkt de gezinsliefde. Steeds steunt zij haar dochter in de eerste ongeluk kige huwelijksjaren van deze aan het Bruns- wijksche hof. Reeds vroeg waarschuwde zij haar tegen de tijdkwaal, de sentimentaliteit. Ook uit brieven aan Wilhelmina's zoon spreekt, haar moederlijke bezorgdheid. Veel aandacht, besteedde zij aan de opvoeding. Zelf breidde zii haar kennis steeds uit. Zij musiceerde en schilderde, maakte wandelingen of ritten te paard, vervaardigde ook handwerken. Heel anders was stadhouder Willem V, die vel? zwakke karaktertrekken had. Prinses Wilhelmina merkte zijn fouten op en ergerde zich daaraan, doch niemand sprak of schreef zij over zijn tekortkomingen. Zij trachtte steeds het huwelijk zoo gelukkig mogelijk te maken en steunde haar man bij de moeilijk heden door de patriottische woelingen. Ouders en kinderen waren zeer muzikaal en liefheb bers van kunst en tooneel. In de Oranjezaal in het Kuis ten Bosch werden tooneelstukken opgevoerd, terwijl de famüie vaak voorstel lingen bezocht. Wat haar politieke houding ln Nederland betreft, blijkt dat Bilderdijk geheel onjuist heeft beweerd, dat zij een groep vormde, naast die van haar man. Ten onrechte is haar de schuld van de interventie der Pruisen in de schoenen geschoven, na de aanhouding in Goejanverwellesluis. Het was Willem V die zijn zwager had gewaarschuwd. Ook na de vlucht uit Nederland was zij het niet. die po gingen in het werk stelde het stadhouder schap van Willem V hersteld te krijgen, doch haar dochter. Zijzelf weigerde op het voorstel dat zij de keizerin van Rusland om hulp tegen de Franschen zou verzoeken, in te gaan. De toestand werd voor de stadhouderlijke familie moeilijker. In het begin van 1795 naderden de Fran schen, terwijl de patriotten op allerlei wijzen de regeering tegenwerkten. Niettegenstaande de onhoudbare situatie werkte de prinses voor haar land en zij schreef in die dagen: „Wij gaan niet weg als er nog één middel is om Holland te redden van de Franschen". Tenslotte, voornamelijk ook door het dralen van Willem V, moest men vluchten met ach terlating van vele kostbare goederen, waaraan de prinses gehecht was. Na den overtocht van Scheveningen naar Engeland beklaagde de stadhouder zich, doch Wilhelmina zag direct weer de zonzijde van de ontvangst in Engeland en had dadelijk weer bemoediging voor familieleden. De ontvangst door het Engelsche vorsten huis was bijzonder hartelijk, het hielp het ge zin van Willem V op verschillende wijzen. Van nu af streefde prinses Wilhelmina naar hereeniging van het gezin, doch ook bleef zij belangstelling voor het politieke leven toonen en bovendien sloeg niettegenstaande armoede en het verdriet over den dood van een zoon in Padua in 1799, zij zich steeds moedig door alles heen. Aan het Engelsche hof genoot de familie zeer van muziek (zij woonde de eerste uitvoe ring van Haydn's Schöpfung bij) en tooneel- kunst. Ook werd er veel gedanst en langza merhand begon Wilhelmina, die eerst zoo ge kant was tegen de dansrage, „huppelage" zoo als zij het noemde, zelf mee te doen. Na eenigen tijd trok de familie naar Nas sau. waar Wilhelmina een soort nijverheids school opende. In 1806 stierf Willem V en kort daarna moest de prinses door de komst der Franschen vluchten, eerst naar Schwerin, daarna naar Sleeswijk, waar zij met haar dochter in armoede leefde, voordat ze naar Weimar konden gaan, waar ze o.a. Wieland en Goethe ontmoetten. Later vestigden zij zich bij Berlijn, waar de Duitsche koningskinderen bij haar inwoonden. Gelukkige dagen kwamen er nog, toen Wil helmina naar Nederland kon terugkeeren en haar zoon koning Willem I werd. Zij woonde eenigen tijd in het Paviljoen in Haarlem en haar zorg ging de laatste jaren uit naar Wil lem I en Willem II. Zij is haar gezin immer tot grooten steun geweest en haar invloed heeft in haar nako melingen voortgeleefd, besloot mevr. Sterck. De vice-pres. mevr. Dyserinck-v. a. Pais, dankte de spreekster namens de aanwezigen voor haar lezing. VOLKSTUINDERSVEREENIGINGEN. „Ons Buiten", „Eigen Tuin" en „Zonder Werken Niets", hebben een lezing met licht beelden georganiseerd op Vrijdag 14 Februari 1936 in gebouw „Caecilia", Jansstraat. Spreker is de heer S S. Lantinga met het onderwerp: groenteteelt, zaaibloemen, vaste planten, plantenziekten, tuinkunst, volks tuintentoonstellingen. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De Brigade zal een ontspanningsavond voor haar leden organïseeren in hotel „Royal" op heden, Dinsdagavond. Onder meer zal vertoond worden de nieuwe Bondsfilm, ver vaardigd door de heeren Joh. M. Schmidt te [Haarlem en Ph. J. van Veen te Rotterdam. Deze film heeft slechts eenmaal in Haar lem gedraaid en wel op proef voor het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen. Optreden van buitenlandsche sprekers. Elk geval wordt op zichzelf bekeken. Wij ontvingen eenige brieven van lezers over het optreden van buitenlandsche sprekers. Een hunner schrijft: „Het is al meermalen ge beurd. dat een niet-Nederlander (Duitscher of ïranschman) in Nederland zou spreken over den toestand in zijn eigen land, maar dan werd dit door de autoriteiten verboden met de mededeeling, dat wij er geen behoefte aan hebben een buitenlander in ons land te laten spreken over toestanden in het buitenland. Maar nu heeft G. Fast, een Rus, wel vergun ning gekregen j.l. Donderdagavond in de Waalsche kerk te Haarlem een rede te hou den over de toestanden in Rusland. Dit geval lijkt wel op het meten met twee maten". Wij hebben bij den Commissaris van Politie geïnformeerd. De heer E. II. Tenckinck deelde ons mede, dat er wat het toestaan van spreek beurten aan buitenlanders betreft geen systeem bestaat. Elk geval wordt op zich zelf bekeken. In het algemeen krijgen buitenlan ders geen toestemming als er reden is te vreezen. dat er onaangenaamheden door kun nen ontstaan. Iets anders is het evenwe; wan neer een spreker in een kerk optreedt en daar den buitenlandschen toestand van een gods dienstig standpunt bekijkt. Op de vergadering in de Waalsche kerk is, zooals trouwens wel verwacht werd, geen enkele wanklank gehoord. Tot zoover de Commissaris. Een ander lezer komt op tegen hetgeen de heer Fast op die bijeenkomst in de Waalsche kerk gezegd heeft. Hij keurt af, dat deze spre ker niet te controleeren verhalen gedaan heeft over ontroerende gebeurtenissen, in Rusland. „Wanneer wij" zoo schrijft hij moeten gelooven, dat in Rusland de meeste kinderen voor hun tiende jaar van honger sterven en dat bovendien dagelijks duizenden naar het hooge Noorden (waar?) verbannen worden, waar zij van ellende sterven, dan zou men tot de conclusie moeten komen, dat de Sovjet- Unie uitgestorven is. Maar dat is onwaar, waaruit reeds blijkt, dat de gruwelverhalen, die de hegr Fast lanceerde, niet op waarheid berusten." Verder verwijst deze schrijver naai de rede die Ds. Snethlage, predikant te O.ven (N.B.) -dezer dagen te Haarlem eehouden heeft en waarin een heel ander licht op de ge beurtenissen in Sovjet-Rusland geworpen werd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen en dieren aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur.) Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Damesbeurs met inhoud: Hoofd dorp, Hoofdweg 321. Autodop: Laarschot, Voor zorgstraat 47. Lederen étui met teekengereed schap: Huizing. Ursulastraat 11. Dames arm bandhorloge: v. Laar, Timorstraat 165. Hon den: Asyl Ridderstraat 11. Katten- Asyl Rid derstraat 11. Halsketting: Wolhof, Gr. Hout straat 78. Maandkaart: v. d. Putten, Roosveld- straat 76. IJsmuts, Muts, Nummerplaat: Po litiebureau Smedestraat. Portemcnnaie met inhoud: Ravenhorst, Boschlaan 69, Bioemen- aaal. Rijwielplaatjes: Moerkerk. Perseusstr. 35, Steijnen, Viersterrenstraat 1, Jagi. Mamix- straat 13, Dereijer, Gasthuislaan lS9rd., Poli tiebureau Smedestraat, Rob, Ruijsdaelstr. 22. Sleutel: Klok. Oranjeboomstraat 138. Dames- tasch met inhoud: Stevens, Plataanlaan 14, Bloemendaal. Actetasch, inh. o.a. brood: Po litiebureau Smedestraat. Damestasch: Politie bureau Smedestraat. Kindertasch: v. Bruggen, Arnulfstraat 23. LIJST VAN MAIL VERZENDING EN LU CHTPOSTVERZ ENDING. t.m. 16 Februari 1936. Nederlanasch-Indië zeepost via Amsterdam per m.s. Christiaan Huygens 12 Febr. gew. st. 3.25 Mail via Marseille per m.s. Poelau Tello 12 Febr. gew. st. 5.45; alléén brieven, brief kaarten 12 Febr. gew. st. 19.10. Vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 12-15 Febr. gew. st. 3.25. Suriname vliegdienst New York-Paramaribo 11 Febr. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, mail en zeepost via Amsterdam 12 Febr. gew. st. "3.25, vlieg dienst New YorkMaracaibo 12 Febr. gew. st. 19.10. Amerika, Canada. Mexico, Cuba 11, 12, 13 Febr. gew. st. 19.10; Mexico alléén 13 Febr. gew st. 16.45; via Liverpool 14 Febr. gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay via Lissabon 14 Febr. gew. st. 16.45, idem 16 Febr. gew. st. 2.15. Brazilië en Chili. Vliegd. D.land—Zuid- Amerika 12 Febr. gew. st. 9.25. Vliegdienst Frankrijk—Zuid-Amerika 15 Febr. gew. st. 10.—. China. Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije, Jehoi via Siberië 10.13 gew. st. 18.— China, Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Nederl.-Indië. Britsch-Indië via Marseille 13 Febr. gew. sto. 10.— Vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 12.15. gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via Istanbul 13 Febr gew. st. 3.25 Vla Istanbul 17 Febr. gew. st. 2. Vliegdienst als Britsch-Indië. Ceylon via Marseille 13 Febr. gew.st. 12.30 Vliegdienst als Britsch-Indië. Penang, Siam, via Marseille 12 Feb. gew. St. 2.15. Vliegdienst als Nederl.-Indië. Singapore via Marseille 12 Febr. gw. st. 5.45. Alléén brieven en briefkaarten 12 Febr. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Nederl.-Indië. Egypte via Marseille 12 Febr. gew. st. 5.45. Egypte via Napels 15 Febr. gew. st. 13.15. Egypte via Piraeus 16 Febr. gew. st. 22.30. Vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 12,15 gew. st. 3.25. Vliegdienst LondonCairoJohannesburg 15 Febr. gew. st. 16.45. Oost-Afrika via Marseille 12 Febr. gew. st. 5.45. via MarseilleAden 13 Febr. gew. st. 10.—. vliegdienst LondonKaapstad 12 Febr. gew. st. 3.25. Vliegdienst LondenJohannesburg 15 Febr. gew. st. 16.45. Zuid-Afrïka via Southampton 13 Febr. gew. st. 16.45. vliegdienst als Oost-Afrika. Australië via Marseille 13 Febr. gew. st. 10.— Vliegdienst AmsterdamBandoeng 12-15 gew. st. 3.25. Vliegdienst LondenSingapore—Port Dar win 15 Febr. gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland via Southampton—Cher bourg 13 Febr. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Australië. EXTRA 85. LhanS^ C L. exclusief flesck statiegeld Set. de. zuinigste det>este (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -POLITIERECHTER had gevonden en dat hij het ten zeerste op prijs moest stellen, dat men zich voor hem interesseerde. De jongen zei, dat hij dit deed, maar het kwam er uit. alsof hij tegen zijn baas zei, wanneer die hem een boodschap opdroeg: ,,'t Komt in orde baas!" De officier hoopte dan ook, dat het in orde zal komen en stelde voor een reclasseerings- rapport te vragen om te zien of een voorwaar delijke straf hier op haar plaats is. De rech ter besloot dienovereenkomstig. De baloorige vischventer. Een IJmuider vischventer ging op 2 Januari met zijn auto met visch naar Amsterdam in de hoop, het nieuwe jaar met een goede re cette te kunnen beginnen, maar hij had strop, zoo hij zei, want ze waren daar in de hoofd stad in Zondagsstemming en moesten van de visch niets hebben. Dat maakte hem baloorig en toen hij bekenden ontmoette, die nog in nieuwjaarsstemming waren, liet hij zich uit baloorigheid trakteeren en het gevolg was, dat hij dronken werd. In dien toestand ging hij achter het stuur zitten, kwam in IJmuiden, maar daar reed hij tegen de huizen op en scharrelde zoo raar, dat een agent hem vroeg te stoppen en uit de ca bine te komen. Dat deed hij niet. maar hij gaf gas, reed den agent haast van de sokken en bracht het tot de Breesaapstraat, maar daar achter haalde hem de politie en trok hem uit zijn huisje om hem naar het bureau te brengen, wat niet vlot ging, want de baloorigheid was er nog niet uit. Hij wist er nu allemaal niets meer van, maar wat je dronken doet, moet je nuchter boeten 14 dagen voor wederspannigheid wa ren eisch en uitspraak. Het geannexeerde personeel. De gebroken rait. De jonge man, die er van verdacht, werd, dat hij een winkelruit had vernield, had er niet het juiste begrip van, hoe men zich voor den rechter heeft te gedragen. Woorden, die in de fabriek, op de markt en desnoods onder fa milie kunnen worden gebezigd, zijn voor -ie rechtbank niet altijd toelaatbaar. Een grooten mond opzetten en een ander voor leugenaar uitmaken, moet daar achterwege blijven, want er bestaat, wat men noemt, eerbied voor het rechterlijk gezag en wie dat mocht verge ten of meenen, dat hij. zich daaraan niet heeft te storen, moet ondervinden, dat een zaak ook buiten zijn tegenwoordigheid" behandeld kan worden. Zoodoende werd de jonge man met den groo ten mond buiten de zaal gebracht, toen hij zijn geliefde uitdrukking „smerige leugens" niet achterwege wenschte te laten, waarmee hij de verklaring van den getuige betitelde. Elk vogeltje zingt, zooals het gebekt is; dit vogeltje was dan al heel raar gebekt en de of ficier van justitie putte er de overtuiging uit, dat iemand, die zoo onbeschaafd optreedt voor de rechtbank, ook tot de categorie van lieden kan behooren, die zich niet ontzien bij een ander een ruit in te slaan. Nu had echter niemand hem dit feit zien plegen, maar de bewoner van het huis, waar de ruit was vernield, was op het glasgerinkel komen aanloopen en had den verdachte zien wegfietsen. Dit nu zou op zich zelf geen be wijsgrond opleveren, maar verdachte had kennis gehad aan de dochter van getuige, die hem echter niet als schoonzoon begeerde en de dochter had zich daarnaar geschikt, zoodat de jongen de bons gekregen had. Er was dus een verklaring voor de vernieling te vinden, maar geen verschooning en het meisje in kwestie kwam nog verklaren, dat, toen de jongen haar had opgezocht aan de woning, waar zij diende, hij ook daar een ruitje had stukgeslagen om zijn woede te koelen, toen het meisje de verbroken band maar stuk wilde laten. De verdachte zei, dat hij de ruit niet had vernield en dat hij op het tijdstip, waarop dit moest zijn geschied, in de Frans Halsbioscoop had gezeten. Hij had zijn broer meegenomen om dat te bevestigen. De officier voelde er wat voor dat eens na te pluizen, want hij geloofde er niets van, maar de rechter beëindigde de zaak maar door te verklaren, dat het wettig bewijs niet geleverd was, zoodat de jongeman werd vrijgesproken. Het smoking costuum. Als iemand met lekke schoenen loopt of met een armzalig jasje, dat niet tegen de kou be schut en hij zou dan zeggen geld te hebben gestolen of achtergehouden om een paar schoe nen te koopen of een tweedehandsch winter jas, zou dit aannemelijk klinken, maar toen de loopjongen, die een klant van zijn baas f 10 te kort gedaan had, zei, dat dit was voor een smoking, keek de rechter toch wel even verwonderd. Dat in dezen tijd een loopjongen, die f 14 in de week verdient, meent er een smokingcostuum op na te moeten houden, is mogelijk, maar dat hij er voor gaat stelen is toch wel buiten de lijn. Als gezegd, de rechter vond het vreemd en kon niet nalaten te vra gen: „Maar waarvoor heb jij dan een smoking noodig?" Het antwoord, dat gegeven werd, verraste1 en bevredigde, want terwijl we al dachten te1 zullen hooren, dat hij het wilde aantrekken als hij ging trouwen of op de bruiloft van zijn zutser, of als hij naar de bioscoop ging, wat alles zou getuigen van zekere hoogmoeds- bevliegingen, zei hij, dat hij in zijn vrijen tijd assistent dansmeester was en het smoking pakje was dus een beroepscostuum, zoo goed als zijn manchester pak met de beenkappen bij zijn baas. Het raadsel was dus opgelost, maar niet gerechtvaardigd was dat hij, toen hij bij een klant van f 25 moest teruggeven, het dienst meisje listiglijk één briefje van f 10 in de han den stopte in plaats van twee en toen latei- bij zijn baas zei, dat het niet waar was. De politie kwam er bij te pas, de jongen trok bakzeil en de klant pleitte bij den baas voor indienstblijving van den jongen man. waarop de baas hem hield, wat alles hrel prij zenswaardig is, en het is te hopen, dat de jonge man inziet, zooals de rechter opmerkte, dat hij bij ontslag wellicht geen ander werk Over het premieverhaal. Onlangs deelden wij mede, dat met ingang van 1 Januari j.l. het gemeentebestuur van Haarlem opnieuw een korting van 10 pet. heeft toegepast op het geannexeerde gemeen- tepersoneel. niettegenstaande enkele maanden tevoren door Ged. Staten van Noord-Holland was beslist, dat het gemeentebestuur het in de Annexatiewet gegarandeerde loon of sa laris moest uitbetalen. Het met ingang van 1 Januari wederom toepassen van de 10 pet. verhaal der pensioen premie wordt door het gemeentebestuur ge grond op een door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, als Ambtenarengerecht, ge nomen beslissing in een analoog geval van ge annexeerd personeel in de provincie Utrecht. Het gemeentebestuur is van oordeel, dat deze beslissing ook van toepassing is voor het ge annexeerde personeel te Haarlem. Wij vernamen, dat eenige der betrokken personen, ambtenaren en werklieden, weder om beroep hebben ingesteld bij Ged. Staten van Noord-Holland. Veel beteekenis voor de betrokkenen kan de uitslag niet meer hebben, omdat, wordt het Bezuinigingsontwerp aangenomen, de An nexatiewetten daarmede gewijzigd zijn en de salarissen en loonen dan zullen worden ge bracht op het peil der gemeenten, die an nexeerden. HET NIET GOEDGEKEURDE UITBREIDINGSPLAN. Nu bij Koninklijk besluit d.d. 9 Januari 1936 goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Raad d.d. 12 September 1934, tot vast stelling van een uitbreidingsplan, „Wijziging No. 12, behoorende bij de bladen 11 en 15" van „Noord", voor het gedeelte der gemeente gelegen ten oosten van de. z.g. Vogelenbuurt, ten zuiden van de Heksloot, ten westen van- het Noorder Buiten Spaame en ten noor den van de Jan Gijzenvaart, komt het B. en W. gewenscht voor om voor 't zooevenbedoeld gedeelte der gemeente een nieuw uitbreidings plan te ontwerpen. Te dien einde is het nood zakelijk dat de Raad thans reeds, overeen komstig het beplaalde bij art. 36.4 der Wo ningwet. bepaalt, dat voor dit gedeelte der ge meente een herziening resp. vaststelling van een uitbreidingsplan wordt voorbereid. 't Nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies van Energie, Branding en Krampen kunnen het gevolg zijn van slechte werking van de NIEREN. Het doktersrecept Cyste* voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem vandaag nog Cyste*, Uw apotheker of drogist heeft het. (Adv. Ingez. Med.) POSTDIENST. In het perceel de Ruyterweg 24 is een rijks- depot van postzegels enz. gevestigd NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. In het tijdvak van 1 Januari tot 28 Januari 1936 verdronken in ons land 3 jongens, bene den 16 jaar, 1 meisje idem, 13 mannen en 2 vrouwen, te zamen 19. Bij auto-ongelukken verdronken 5 menschen, dus te zamen 24 slachtoffers. Er werden in dat tijdvak gered: 3 jongens, beneden 16 jaar, 2 meisjes idem, 5 mannen en 3 vrouwen, tezamen 13. Van deze geredden werden 11 zwemmend gered, 1 door middel van handreiking en 1 met behulp van een boot. Er reden in dien tijd niet minder dan 20 auto's en vrachtauto's te water; daarbij wer den gered of wisten zich veilig te stellen 35. Het aantal geredden bedraagt dus in totaal 48. ZWEMONDERWIJS AAN BLINDEN In het Sportfondsenbad wordt 's Maan dagsavonds een liefderijk werk verricht, n.l. zwemonderwijs aan blinden. Een werk dat met veel liefde, geduld en toewijding wordt uitgevoerd door de leidster van het bad, Me vrouw C. Schmidt-Müsler, door het personeel der inrichting en door leden van de Haar- lemsche Reddingsbrigade. Eenige weken gele den gaven we hiervan een kort verslag. We zijn weer eens gaan kijken We waren ver baasd over den vooruitgang. Elke blinde heeft, een eigen instructeur of instructrice; bij allen zagen we groote vorderingen op zwemgebied. Er werd reeds gedoken en allen zwommen reeds een keurig uitgevoerden schoolslag. Padvinders hebben vrijwillig de taak van begeleiding der blinden naar het bad en te rug naar huis op zich genomen. De blinden waardeeren zeer de toewijding, voor hen aan, den dag gelegd, S. N. POSTHUMUS. De heer Posthumus, de deskundige voor de Lager Onderwijszaken van de sociabl-demo- cratische fractie, zit ongeveer lVz jaar in onzen raad. Hij is als opvolger van den heer W. Kop pen, die 0111 gezondheidsredenen aftrad, tus- schentijds gekozen. In den ouden raad is hij minder op den voorgrond getreden, want toen behartigde de heer G. A. Scholl immers al die onderwijsbelangen. Slechts een enkelen keer trad de heer Posthumus toen als reserve voor het front, speciaal als het ging over technische quaesties, waarin hij daarover straks meer in het bijzonder specialiteit is. In den nieuwen raad heeft de heer Posthu mus, nu ds heer Scholl van het raadstooneel verdwenen is, in de eerste gelederen zijner fractie een plaats gekregen, want het lager onderwijs, en alles wat daarmee samenhangt, is voor de 3.DA-P. een belangrijk onderwerp van bemoeiing, niet het minst in dezen tijd van bezuiniging nu veel, dat in den goeden tijd werd opgebouwd, wegens financieelen nood moet worden afgebroken of ingekrompen. De S.D.A.P. schaart zich bij de groepen die er naar streven, ter wille van het kind en van de onderwijzers, die offers zooveel mogelijk te beperken en er bovenal naar te streven er voor te waken dat door de versobering de vi tale belangen van het onderwijs niet worden aangetast. Eerst in het kort iets over den levensloop van dit raadslid, een man die met ons on denvijs als het ware is samengegroeid. De heer Posthu mus. die thans 60 jaar is, heeft aan de Rijks kweekschool te Deventer zijn opleiding als on derwijzer gekregen. Eerst stond hij eenigen tijd in Friesland voor de klas, aanvankelijk natuurlijk als onderwijzer, later als hoofd. Daarna trok het buitengewoon onderwijs (voor zwakzinnigen) hem aan, waarom hij zijn po sitie als hoofd prijsgaf en weer als onderwijzer naar den Haag trok. De heer Posthumus is altijd een ij veraar voor de organisatie geweest. In den Haag was hij vele jaren voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Bond van Onderwijzers. Zijn werk trok zooveel aandacht, dat de bond hem benoemde tot gesalarieerd hoofdbestuurder; eerst was hij secretaris- penningmeester, maar de laatste 3 jaar is hij belast met de zeer belangrijke functie van voorzitter. De leiding van deze groote organi satie berust dus voor een groot deel in zijn handen. Ook is hem opgedragen het bepleiten der belangen van onderwijzers bij de beroeps instanties, o.a. bij de colleges van Gedeputeer de Staten van Noord- en Zuid-Hlolland. Dit maakt dat hij veel tusschen de spoorwielen zit. De onderwijzers hebben in hem een uit stekend advocaat. Dit bleek nog duidelijk in een gesprek dat ik dezer dagen met den heer G. H. Weustink, oud-inspecteur van het Lager Onderwijs had. Deze zei mij„De heer Posthu mus is een politieke tegenstander, maar ik wil hem graag de eer geven, dat er weinigen in ons land zijn die zóó goed thuis zijn in de tech nische onder wij squaesti es als hij. Zijn kennis van wetten en koninklijke besluiten is verba zingwekkend. Ik ben overtuigd dat als men hem plotseling uit den slaap wekt en vraagt wat er staat in dit of dat koninklijk besluit, dat het antwoord onberispelijk is." Deze kennis komt den onderwijzer ten goede. Juist heden vermeldt het orgaan van den Bond de volgende waarschuwing: „Tracht bij kwesties over salaris-, pensioen en wachtgeldbepalingen niet zelf den weg te vinden in het doolhof van wetten en Konink lijke besluiten. Raadpleeg uw vakbondsbestuur. Anders kunt gij uzelf en uw gezin onherstel baar benadeelen. De ongeorganiseerde drage zelf het volle risico van zijn afzijdigheid, de georganiseerde make gebruik van het vak bondsapparaat, dat tot zijn beschikking staat." De heer Posthumus is een goed redenaar, hij weet bovendien zijn gedachten vlot en in zuiver Nederlandsch te uiten. C. J. VAN T. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Engelsche romans: Hawthorne. The house of the seven gables. Lobogola. An African savage's own story. Moon. Dark star. Parker. An adventure of the North. Stern. Debonair; the story of Persephone. Sinslair. Arnold Waterlow a life. Algemeene werken. AmmersKüller. Twaalf interessante vrouwen. Zede- en Zielkunde. Jung. De banden tusschen het ik en het onbewuste. Meerloo. Jong blijven rechtop loopen en. doorspelen. More. De vier uitersten. Natuurlijke historie. Beebe. Achthonderd meter onder de zee spiegel. Binsbergen. Trekvogels. Gedenkboek Dr. Jac. P. Thijsse. Stoppelaar. De Wuivende wieken. Letterkunde: Duinkerken, van. Twintig tijdgenooten; Nederlandsch proza na 1930. Leopold. Verzamelde verzen. Marsman en du Perron. De korte baan; nieuwe Nederlandsche verhalen. Stuiveling. De Nieuwe Gids als geestelijk brandpunt. Geschiedenis. Bac. Intimités du second empire, 3 deelen Bock. Deutsche.? Handwerk im Mittelalter. Faber. De geschiedenis als theologisch pro bleem. Maurois. Lyautey,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10