IJSBAAN BREDERODE te Besmuikte De 1e H. B. S. B, IJs. MAKE A HOME! Hoe ik groeide. „DONETZ" ANTHRACIET BOUMA'S BRANDSTOFFENHANDEL Jaargang No. 16145 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 11 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Direetie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarae 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTÏëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag es aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400,-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere ving» ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Een pleidooi voor het weer instellen van een litterair economische afdeeling. De directeur en de leeraren van de le H. B. S. B (Zijlvest) hebben aan het college van B. en W. een adres gezonden, waarin aange drongen wordt op het weer instellen van een litterair-economische klasse aan deze school. In dit adres wordt o.a. gezegd: Uit de aangiften van leerlingen voor de eer ste klasse van deze school gedurende een 14- tal jaren blijkt, dat de bloei van deze onder wijsinrichting nauw samenhangt met het al dan niet aanwezig zijn van een Litterair-Eco- nomische afdeeling. Dit is onmiskenbaar een gevolg van het feit, dat de meeste ouders voor hun kinderen in de school-zèlf twee mo gelijkheden van studierichting wenschen. Daarbij wordt de bloei van deze H. B. S. be lemmerd door haar ongunstige ligging. Uit de directe omgeving van het schoolgebouw be trekt de school zeer weinig leerlingen. Zij moet het hebben van Haarlem-Zuid, Heemstede en Aerdenhout. Tusschen het schoolgebouw van de 1ste H. B. S. B en deze woongedeelten be vinden zich het Christelijk Lyceum, en sedert eenigen tijd ook de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, die uit den aard der zaak een „wegzuigenden" invloed uit oefenen. Het behoeft in dit verband geen be toog, dat de ligging van de 2de H. B. S. B aan den „voet" van het dichtbevolkte Haarlem- Noord veel gunstiger is. Dr. Van den Hoek verzekerde dan ook, dat zijn school geen steun in den vorm van een Litteraii'-Economi- sche afdeeling van noode heeft. De vorige Directeur, Ir. W. C. G. H. van Mou- rik Broekman heeft het gevaar van de ophef fing dezer afdeeling aan de 1ste H.B.S. B reeds beseft en er bij verschillende gelegen heden van getuigd, dat zonder een Litterair- Economische afdeeling de school een kwij nend bestaan tegemoet zou gaan. Ten aanzien van één der oudste Hoogere Burgerscholen in ons land, die èn in onze stad èn daarbuiten, in 't bijzonder in Ned. Indië, gedurende tal van jaren een zeer goede reputatie mocht genie ten en wellicht nóg geniet, zijn deze sombere vooruitzichten dubbel onaangenaam. Het bestuur van onze stad, dat steeds getoond heeft een open oog te bezitten voor de be langen van ons Middelbaar Onderwijs, zal zonder twijfel de bezorgdheid van directeur en leeraren kunnen medegevoelen. Zij komen daarom vol vertrouwen tot het college om zijn medewerking in te roepen, op dat aan hun school de noqdzakelijke rugge steun in den vorm van eeiï Litterair-Econo- mische afdeeling teruggegeven worde. Veel kosten zullen daaraan vermoedelijk niet ver bonden zijn. Een Litterair Economische klasse telt volgens de ervaring ongeveer 20 leer lingen, waarvan een derde deel als regel tot de z.g. buitenleerlingen behoort. Zooals uit de leerlmgenstaten blijkt, zijn de bezoekers van zoo'n klasse bijna allen afkomstig uit de beter gesitueerde kringen, waardoor op de schoolgeldopbrengst een gunstigen invloed uitgeoefend zal worden. Daar meermalen de opvatting verkondigd wordt, dat leerlingen van de H.B.S. B, wier aanleg strookt met een litterair-economische opleiding, na het doorloopen van de derde klasse zonder veel bezwaar kunnen overgaan naar de H.B.S. A, meenen adressanten daar tegenover te moeten opmerken: a. dat door een zoodanige oplossing het be lang van de 1ste H.B.S. B niet gediend wordt, omdat vele ouders, h.i. niet ten onrechte, een verandering van school ongewenscht achten en daarmede al rekening houden bij de aan gifte voor de eerste klasse; b. dat het programma van de Litterair- Economisehe afdeeling vrij belangrijk afwijkt van dat in de 4de en 5de klasse der H.B.S. A, hoewel de einddiploma's gelijkluidend zijn; c. dat de Litterair-Economische afdeeling aan hun school gedurende de laatste jaren per klasse gemiddeld 19 leerlingen telde en dat, indien voor dit twintigtal kinderen aan dezelfde school geen A-afdeeling had bestaan, ze zeker niet allen naar de H.B.S. A zouden zijn overgegaan. Een gedeelte zou zijn weg ge zocht hebben naar de bijzondere Lycea of an dere inrichtingen van onderwijs; een ander deel van de leerlingen zou, omdat ze ongaarne van school veranderen, in de 4de klasse van de B-afdeeling hebben plaatsgenomen, hoewel ze daar het wis- en natuurkunde-onderwijs slechts moeilijk of in 't geheel niet zouden hebben kunnen volgen. Directeur en leeraren hopen dat het college van B. en W. deze „oratio pro domo" zal waardeeren. Immers zij hebben de overtui ging, dat hun betoog een veel wijder strekking heeft, omdat het hier een algemeen belang geldt, n.l. dat van het Haarlemsch Openbaar Middelbaar Onderwijs. En gezien de warme be langstelling voor dit deel van de gemeentelij ke bemoeiingen, durven zij de verwachting uit spreken, dat het college de kwestie ernstig on der het oog zal willen zien. Moge daarvan het resultaat zijn, dat met 1 September a.s. weer een Litterair-Economische klasse aan de 1ste H.B.S. B met 5-j. c. verbonden wordt zoo besluit het adres. Naar wij vernemen is dit adres door B. en W. aan verschillende onderwijs-instanties om advies gezonden. PROF. DR. HENRI RAYMOND OVERLEDEN. FREIBURG, 11 Februari (Reuter). Gis teravond is op 58-jarigen leeftijd dr. Henri Raymond, professor aan de universiteit van Freiburg, overleden. De overledene genoot een wereldreputatie, O.a. verzorgde hij den zoon van den ex-koning van Spanje. Toen in 1917 onderhandelingen werden geopend te Freiburg inzake een afzonderlijken vrede van de geallieerden en Oostenrijk, was hij agent yan de Fransche regeering. Wij hebben dus het ijs des tijds, Naar d' eisch des tijds gekregen, En (onder ons) ik heb bereids Plat op mijn rug gelegen. Maar van mijn eigen rare schaats Wou ik hier nu niet schrijven, Mijn rijkunst? door gebrek aan plaats Moet die erbuiten blijven. Ik waag vandaag slechts, in het kort Waarschuwend op te merken: Men doet het best zijn hang naar sport Op 't ijsvlak,. te beperken. Beperken dan in dezen zin, Wees met dit ijs voorzichtig, Er zit nog niet veel draagkracht in En menschen zijn gewichtig. Vertrouw niet blind op de natuur, Maar houd haar in de gaten, Een ijsbaan met een flink bestuur, Daar kunt g' u op verlaten. Maar 't ijs op vijver en op sloot, Hoe 't ook mag bekoren, Daaronder loert de kille dood, 't Heeft nog niet fel gevroren. Laat gelden 't ouderlijk gezag, De jeugd ziet slecht gevaren, Een streng vermaan op dezen dag Kan jaren leed besparen. Men moge aan vermaak op 't ijs Een hooge waarde geven Het is toch nimmer waard de prijs Van maar één menschenleven. P. GASUS. Gebruikt KROON-BEHANGSELS Alléén Groote Houtstraat 179 Tel 1 4 269 (Adv. Ingez. Med.) Van Nul tot Acteur. Op pag 3 van dit nummer verschijnt de eerste bijdrage in een nieuwe „serie" van onzen medewerker P. H. S., onder de boven staande titels. Hij schetst daarin het groei proces van een jong tooneelspeler: van nul tot acteur. Wij vragen uw aandacht en belangstelling voor deze nieuwe serie, die u veel zal ver tellen van het tooneelleven met zijn vreug den en zorgen. Dit is reeds de vijfde reeks die in den loop van dezen winter op pag. 3 haar plaats vindt. De vorige waren „Overpeinzingen van een Examinandus", die later haar logische voort zetting vonden in „Studenten-Studiën", en van andere hand „Een Hondenleven" (frag menten uit het dagboek van een teckel, den baas toegeblaft) en „Het Snelle Ding", een Autografie. Met humor als leidmotief hopen wij dezen vorm van journalistiek te 'blijven toepassen. Haarlemsche Hulpbank. Minder leeners en lager uitgeleend bedrag. Aan het verslag van den toestand en de werkzaamheden der Haarlemsche Hulpbank over 1935 is het volgende ontleend; Het kapitaal bedraagt f 47.000. De rente bleef 4 pet. voor alle bedragen. Het aantal leeners was in 1935: 655, het uitgeleende be- Vooral werden veel voorschotten gegeven drag f 150.370. aan kleine neringdoenden (326) en aan am bachtslieden (123). Aangezien ultimo December een belangrijk bedrag (f 1109.50) op debiteuren moest worden afgeschreven, werd besloten over 1935 een dividend van V/2 pet. aan aandeelhouders uit te keeren. Hiervoor werd gereserveerd een bedrag van f 1645. Aan het reservefonds werd f 335.43 toege voegd; het is daardoor gestegen tot f 3195.30. Het boekjaar kenmerkte zich door het ver schijnsel van minder leeners en een lager uitgeleend bedrag, ofschoon de tijdsomstan digheden eerder het tegenovergestelde had den doen verwachten Het vindt echter ver moedelijk zijn verklaring in de moeilijkheid voor leeners om borgen te vinden, solide ge noeg, om door ons geaccepteerd te worden. Niettegenstaande dus scherper moest worden gelet op de solvabiliteit van de aan te nemen borgen, kwamen door faillissement enz. nog vrij belangrijke vei'liesposten voor. Aan de bestaande plannen van het Gemeen tebestuur van Haarlem tot het stichten van een Borgstellingsfonds werd adhaesie betuigd en de Haarl. Hulpbank heeft zich bereid ver klaard, na het tot stand komen van dit fonds, alle medewerking te verleenen, voorzoover dit mogelijk was. Waardeerende woorden worden gewijd aan het ovexieden bestuui'slid Jhr. O. van Lenxxep, die gedurende ruim 20 jaar zijn beste krach ten aan de instelling heeft gegeven. De winst- en verliesrekening sloot met een 1 bedrag aan bedet en credit van f 5500.75y2 en de belans met een bedrag van f 86045.30. Doodstraffen geëischt in het koningsmoordproces. Tegen alle beklaagde Oestasji's. (Zie ook pag. 4) AIX-EN-PROVNCE, 11 Februari, (A.N.P.) Bij het begin vaxx het requi sitoir eischte de procureur-generaal x'eeds de doodstraf tegen, de beklaagde Oestasji's. Hij wenschte geen onder scheid te maken, aangezien volgens hem allen even schuldig zijn. Allen deden moorden. Het heeft het aanzien, dat het requisitoir' zal duren tot in de middagzitting, zoodat het niet waar schijnlijk is dat hedenavond het von nis wordt geveld, want de verdediging zal niet weinig tijd in beslag nemen. De Saint Auban zal het eerste het woord, voeren in. de verdediging, waarna de advocaten Noël, Cabassol en Bonelli zullen volgen. RESPIGHI'S TOESTAND ONVERANDERD. ROME, 11 Februari (A.N.P.) De gezond heidstoestand van den componist Respighi blijft sinds gisteren vrijwel gelijk en men hoopt dat een lichte verbetering zal intreden. DE HE BR WEUSTINK 70 JAAR. Zooals wij meldden viert de heer G. H. Weustink, oud-Inspecteur van het L.O. en lid van den Gemeenteraad alheir, heden zijn 70en verjaardag. Reeds hedenmorgen mocht de jubilaris bij deze gelegenheid tal van bloemstukken, brie ven en telegrammen ontvangexx. Hedenmiddag houdt de heer Weustink x-eceptie van 21/24y2 uur. STOOKT BETER IS ER NIET HARDER DAN Ie SOORT WALES. Afm. 22|35 p. H.L. slechts f 2,50 SA EN RED A (VI STRAAT 48, TEL. 13028 (Adv. Ingez. Med.) Salarissen en loonen provinciaal personeel. Besluit van de Kroon. Standplaatsaftrek wordt toegepast. Zooals oixze lezers weten hebben de Pro vinciale Staten in de opexxbare vergadering van 28 Januari j.l, verworpen het bekende voorstel van Ged. Staten naar aanleiding van het Kon. besluit van 5 December 1935, waar bij de Staten worden aangemaand, de salaris sen exx looxxen van het provinciaal personeel met 5 pet. te verlagen. Ged. Statexx geven in overweging aaxx de aanmaning te voldoen. De Commissie voor Georganiseerd Overleg had eveneexxs met algemeene stemmen tot verwerping geadviseerd. Thaxxs is door Ged. Staten afgekondigd een Koninklijk Besluit, waarbij ixxgetrokken wordt het besluit van Gedeputeerde Staten waarbij dit college eexx bepaling ixx het „Salarisregle ment 1920" had opgenomen, stx-ekkexxde om voor de toepassing vaxx dexx staxxdplaats- aftrek de gemeente Bloemen daal aan te mer- kexx als te zijn geraxxgschikt ixx de eerste klasse, waardoor afgeweken wordt van de regeling in het Koninklijk besluit van 30 December 1935. Bij Koninklijk besluit is nu het volgende bepaald: In het „Salarisi'eglemeixit 1920" wordt opgenomen eexx xxieuw artikel 5bis, luidende ais volgt: 1. Op de nominale bezoldiging van den ambtenaar, vermeerderd met eventueele toelagen, wordt bij wijze vaxx staxxdplaatsaftrek eexx verminde ring toegepast ten bedrage onder scheidenlijk van 3, 6 of 9 ten honderd voor de werklieden en vaxx 2, 4 of 4 ten honderd voor de overige ambtena- reix, die huix standplaats hebben ixx eexx gemeente of onderdeel van een gemeente, welke (hetwelk) in de als bijlage E aaxx het Bezoldigingsbesluit Burgerlij ke Rijksambtenareix 1934 ge hechte lijst, laatstelijk gewijzigd hij Koninklijk besluit van 1 Juni 1935 (Staatsblad no. 326), is gerangschikt in de tweede, derde of vierde klasse. 2. Voor de toepassing van deix standplaats aftx-ek wordt als standplaats aangemerkt de gemeexxte of het onderdeel vaxx een gemeente, door Gedeputeerde staten, op voorstel van het Het woord is aan Petit-Senn In alwezigheid van groote gebreken bestaat de kleine deugd van velen. hoofd van dexx dienst, dexx ambtenaar als standplaats aaixgewezen. 3. Voor de toepassing van den staixdplaats- aftrek worden als wex-kliedexx aangemerkt de ambtenaren, wier functie is geplaatst achter* een der volgnummers, 1. 2, 4 tot exx met 12, 15 tot exx met 20, 24 tot exx met 44, 46 tot exx met 97 en 106 tot en met 126 van ar tikel 1. H. In het besluit der Staten vaxx Noord-Hol land tot regeling vaxx de salarissexx vaxx en kele hoofdambtenarexx van 25 Juli 1934, wordt een nieuw punt nbis opgenomen, luideixde Op de nominale bezoldighxg vaxx de in dit besluit bedoelde hoofdambtenarexx ver meerderd met eventueele toelagexx, wordt bij wijze van staxxdplaatsaftrek eexx verrr ">de- x'ixxg toegepast ten bedrage onderscheidenlijk van 2, 4 of 4 ten honderd voor zoover zij hun. standplaats hebben ixx een gemeeixte of on derdeel vaxx een gemeeixte, welke (hetwelk) in de bijlage E vaxx het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenarexx 1934 gehechte lijst, laatstelijk gewijzigd bij Koninklijk be sluit van 1 Juni 1935 (Staatsblad no. 326), is gerangschikt ixx de tweede, derde of vierde Dit besluit is met ingang van 1 Februari 1936 in werking getreden. De minister van Binnenlaxxdsche Zaken is met de uitvoering vaxx dit besluit belast. VERHEUGENDE CIJFERS. Er zijn tegenwoordig toch ook nog wel ver heugende statistieken. Een sterk voorbeeld daarvan is: In 1934 bevatte Haai-lenx's Dag blad 41841 Groexxtjes en andere advertenties vaxx Vraag en Aanbod. In 1935 was het aantal 43326. Verheugende cijfers voor oxxs, maar zeker ook voor het weer grooter aantal duizenden, die vaxx deze rubrieken hebben geprofiteerd. Oppervl. 8000 M2. HEDEN GEOPEND. Te bereiken per autobusdienst „Storm vogels". Vertrek ieder half uur van het Kennemerplein. Toegangsprijs 30 ct., incl. busretour 45 ct. Kinderen 20 ct.( incl. busretour 35 ct. RIJWIELSTALLING 5 CENT. (Adv. Ingez. Med.) Scherpe aanvallen in den Amerikaanschen Senaat op de Japansche politiek. pag. 4 De Abessyniërs dedeix een mislukten aanval op Makalle. 4 Mgr. J. P. Huibers is heden tot bisschop van Haarlem gewijd. pag. 3 De Nederlandschc. Roode Kruis Ambulance is bij het bombardement van Dessié niet ge troffen. pag. S Dx het proces te Aix is tegen alle beklaagden de doodstraf geëischt. pag. 1 De regeering legt aan het provinciaal perso neel den standplaatsaftrek op. pag. 1 Thans kan te Haarlem en omgeving worden geschaatst. pag. 1 De directeur en leerareix van de le II. B. S. B te Haarlem hebben een adres aan B. en W. gezonden tot het wedcrinstellen van een litterair-economische afdeeling. pag. 1 Tegen den kweeker, bekend door de Mijdrecht sche millioenenzaak is twee jaar gevange nisstraf geëischt. pag. 9 De Olympische Winterspelen te Garmisch- Partenkirchen. pag. 10 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen correspondent te Genève: De moord op den leider der Duitsche nationaal- socialistcn in Zwitserland. pag 4 Van een V.D. correspondent: De aartsbisschop van Canterbury een machtig kerkvorst. pag. 9 Van onzen Farijschen cox-respondent: De oor sprong van Abessynië. pag. 9 Van onzen Weenschen correspondent: De Ko ningin en Prinses in Tirol, pag. 11 P. II. S.: Hoe ik groeide. pag. 3 J. B. Schuil over: Indisch ballet Mexxaka. pag. 11 C. J. v. T.: Onze 39: de heer S. N. Posthumus. pag. 6 Helen de Balbian-VersterHet Gala-concert der H. O. V. pag, 2 De bxirgerlijke stand van Haarlem is opge-. nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1