ju?, m Het galaconcert der H. O. V. ECHTE WALES-ANTHRACIET N.V. Gebr. H. F. KIMMAN DINSDAG Tl FEBRUARI 1936 H A A R E E M'S D A 'G B E D 2 Gesprekken met dirigent en solist. Wat Karl Dammer vertelde. Gedurende de pauze van de repetitie voor het gala-concert, dat. door de H. O. V. heden avond in den Stadsschouwburg, met Karl Dammer als dirigent, zal gegeven worden, heb ik een onderhoud gehad met dezen beken den Generaal Musik Director van het Deut sche Opernhaus. Het wil wat zeggen, wanneer menschen als Karl Dammer en Rudolf Nel gratis hun medewerking verleenen om een concert van de H. O V. te doen slagen en de vereeniging te steunen! Een pauze tijdens een repetitie is maar een kort tijdsbestek om iets van iemand te weten te komen, maar wanneer men den goeden wil heeft van Karl Dammer, dan is het toch net voldoende om een indruk van de persoonlijk heid te krijgen. Dammer dirigeert het orkest van het Deut sche Opernhaus da* uit honderd en zeventien man bestaat! Het was al een lang gekoesterd ideaal om het orkest zoo groot te maken, maar toen het theater nog een stedelijke instelling was, bleek dit onmogelijk. Nu het Opernhaus door het rijk wordt gefinancierd, waren die bezwaren gauw ger.oeg opgelost en het enor me orkest speelt nu in het geheel vernieuwde Opernhaus, dat het een lust voor bogen en ooren is! Natuurlijk heeft Karl Dammer ook z'n slechten tijd gehad. Zoo had hij bijvoor beeld een contract voor twee jaren afgeslo ten in Riga. waar hij als kapelmeester optrad. Het was kort na den oorlog en de revolutie begon te gisten. Hef orkest wist niet wat het moest doen. Blijven of weggaan? De directeur- was plotseling verdwenen, hij was eh over werkt! Een paar andere leden van het orkest vonden het ook maar beter, weg te gaan, maar het grootste deel bleef, want in Riga was de goede betrekking, terwijl in Duitsch- land geen werk op hen wachtte. Toen kwam op een dag de aanzegging dat de musici moesten rtrekken. Hals over kop werden de dingen bij elkaar gepakt en ze kre gen nog net den laatsten trein die naar Duitschland vertrok. Terwijl zij wegreden begon het bombardement op de stad reeds! Eenige lederT van het orkest, die niet zoo snel weg hadden kunnen komen, moesten met een boot de reis maken. Op het randje waren ze ontkomen aan 't beleg en dein hongersnood! Toch bleek deze ellende '-ok weer haar goeden kant te hebben, want de beroemde Artur Ni- kisch had volkomen begrip voor den desolaten toestand waarin Dammer in Berlijn was te ruggekeerd en hij stond hem toe, alle repe tities en concerten bij te wonen, waardoor Dammer een schat van ondervinding opdeed, die hij niet graag zou willen missen. „En nu" zei Karl Dammer, „is het tijd voor me: oni weer aan het werk te gaan, er is nog veel te doen voor morgen." Even later begon het gezoem van het stem men der instrumenten, een korte stilte en toen zette het orkest in met ja, dat zult u vanavond zelf hoeren! Rudolf Nel aan liet woord. Rudolf Nelzelfs bij de nuchtere schrijfmachine moet ik nog glimlachen als ik dien naam neerschrijf. Een „boom van een vent" zooals wij dat noemen, met een wui- venden haardos, geestige oogen achter een vervaarlijke bril er. een mond die graag lacht. Zooals het bij een echt interview in den regel gaat. komen de officieele mededeelingen het eerst aan de beurt en zoo visch ik dan langzamerhand uit, dat Rudolf Nel uit een zeer muzikale familie is voortgekomen; zijn grootvader was klarinettist bij de H.O.V. zijn vader solo-fluitist bij de Berliner Philhar- monie. Daardoor werd Rudolf Nel in Berlijn geboren, waar hij zich jaren geleden liet na- turaliseeren. maar een tikje Nederlandsch is hij toch gebleven want tot mijn niet geringe verbazing vroeg hij in onberispelijk Hol- landsch of hij mocht rooken en ons verdere gesprek hebben we in het Hollandsch ge voerd, behalve daar waar een of ander avon tuur de speciale verve noodig had, van het hem gemakkelijker liggende Duitsch. Als je dien man daar zoo gemoedelijk en eenvoudig ziet zitten, dan is er niets dat op een zoo groot talent wijst. Geen ophef, geen „Wichtigtuerei", niets anders dan een gezellig causeur, die bij voorkeur losjes heenglijdt over die onderwerpen, waaruit zijn talent en zijn groote bekendheid zouden kunnen blij ken. Reeds vier jarer. achtereen heeft Nel als 1 altviolist meegespeeld onder Toscanini inBay- reuth, maar het is niet mogelijk hem daar over aan het praten te krijgen. „Daarover kan men niet praten dat is een zoo groote beleve- j nis, dat kan men alleen maar voelen. Die spaning, die geladen atmosfeer, zoodra Toscanini den stok opheft, dat is niet met woorden te beschrijven, dat moet men mee gemaakt hebben. Het is duidelijk dat Nel even wegdrijft met zijn gedachten en verder vragen zou onbescheiden zijn. Maar hij lacht alweer. „Weet u wat een van mijn gekste avonturen was? Ik ben eens als engel opge treden! Dat kwam zoo. Ik was nog jong en studeerde nog aan de Hoogeschool. toen er op een avond laat werd opgebeld door een gra vin, die me vertelde dat ze zich al met mijn leeraar in verbinding had gesteld en dat ik haar uit de verlegenheid moest helpen. Ze moest den volgenden dag met een gezelschap op een muzikale tournee, de rest zou ze me wel vertellen, het honorarium was zooveel en den volgenden dag moest ik maar om half elf op het perron komen. Ik kwam daar ar geloos aangestapt en schrok niet zoo zuinig toen ik daar een perron vol meisjes zag! Ver scholen achter een pilaar ontdekte ik einde lijk nog een ander mannelijk wezen, geflan keerd door een violoncel. Ik sloop naar hem toe en vroeg of hij ook bij het gezelschap be hoorde. ..Ja" zei hij. moet u hooren wat me gebeurd is. gisteravond laat werd ik opgebeld door een gravin, dat ik haar uit den nood moest helpen!" Enfin, de gravin kwam einde lijk opdagen en in den trein werd ons verteld dat het een soort van passiespelen was, waarin we moesten optreden in verschillende kerken. Alles ging goed en de repetitie liep vlot van stapel, tot opeens een van de dames er wa ren liefst tachtig meisjes! zei „Als die groote maar in je jurk kan. zeg!" „In wat voor jurk?" vroeg ik en toen bleek dat we in een wit gewaad als engelen moesten optre den: Natuurlijk verzette ik me met hand en tand. maar ik zag wel in dat het heele tooneel bedorven zou zijn als ik daar in colbert tus- schen de engelen zou staan en schikte me gelaten in m'n lot. De jurk was natuurlijk een stuk tekort en met twee beddelakens, die aan elkaar waren genaaid moest ik me behelpen. Alles ging prachtig en ik dacht dat er nu niets aan me haperde, toen opeens een dominee op me af stapte en vermanend een vinger opstak. „Nee hoor, dat gaat nietl" „Wat gaat niet?" „Die bril moet af mijnheer. Engels dragen geene brils". „Maar zonder bril kan ik niets zien!" „Dan doet u hem alleen af tijdens het loopen door de kerk, maar een engel draagt geen bril!" v Ik had me natuurlijk te schikken en in plechtige optocht liepen we door de kerk, terwijl ik met een hand het laken waardig iets ophield. Nu zie ik werkelijk heel slecht zon der bril en ik had het trapje naar het altaar niet snel genoeg opgemerkt. Om vallen te voorkomen nam ik een grooten stap, raakte verward in den zoom van het laken, trachtte me weer te herstellen met een nog grooteren stap en kwam met m'n volle gewicht neer op het laken dat krakend scheurde. Nu was het een heel warme dag en daar door het ge waad alles bedekt was, droeg ik daaronder niets anders dan een kort broekje! U begrijpt wat een gezicht het was, die bloote knieën en daaronder sokophouders met gekleurde sok ken! En wat kon ik doen? Ik ben maar gewoon doorgeloopen Terwijl we nog nalachten, viel hem een andere pech te binnen. „Het kwam wel eens voor, dat ik plotseling ergens moest invallen, dan telefoneerde ik m'n moeder, dat ze m'n koffer pakte, zoodat ik geen tijd verloor. Zoo moest ik ook eens Invallen in Frankfurt bij de opening van een concertgebouw. We repeteerden 's avonds boemelden nog wat door de stad en sliepen Zondagsmorgens uit. 's Avonds, toen het tijd was ons te klee- den, legde ik m'n smoking uit en kwam tot de ontdekking, dat m'n moeder per vergissing bruine sokken had meegegeven. Nou ja, dacht ik, dat geeft niets, dan laat ik m'n pantalon wat verder zakken; maar toen ik die aantrok, stond ik te trekken en te trekken, maar verder dan even over m'n knie reikte hij niet! Moeder had de broek van m'n vader mee gegeven en vader was een kop kleiner dan ik! In het concertgebouw moesten we over een balustrade loopen om op het tooneel te komen. Ik stelde me verdekt op achter den cellist en huppelde op een kippedrafje achter zijn instrument dat mijn beenen moest bedekken. Helaas, toen we gingen zitten, moest hij zijn cel aan den anderen kant houden en ik stond voor het publiek in een te korte broek met bruine sokken! Ja, nu lach ik erom, maar leuk was het allesbehalve!" „Neen, dat begrijp ik! Maar vertelt u eens, u hebt toch als solist gespeeld bij veel bekende dirigenten, nietwaar?" „Ah zoo, ja ik heb bij veel dirigenten ge speeld, knappe kerels waren het! Toscanini heb ik al genoemd en dan had je nog Blech, Bruno Walter, Furtwangler, Richard Strauss, Straram in Parijs, Klemperer. Ik heb veel sa mengespeeld met Edwin Fischer, een der grootste Bach-spelers. Geweldige pianist is dat!" We dwalen weer af; zoodra ik wat over Nel zelf wil weten, worden z'n verhalen vaag en hij vlucht naar een ander terrein. De menschen waarmee hij heeft samengewerkt zijn allemaal knap maar over zichzelf wenscht hij niet veel te praten. Een kenmerk van het ware. Rudolf Nel! Groot talent en groote bescheidenheid! HELEN DE BALBIAN VERSTER. FILMVOORSTELLING K XVIII. Door hét Rembrandt-Theater zal in sa menwerking met de Kon. Vereen. „Onze Vloot" Vrijdagavond a.s. in het Rembrandt- Theater een gala-filmvoorstelling gegeven worden van de K XVIII. PRIJSVRAAG GRAFBEDEKKINGEN. Zaterdag vermeldden wij dat het Centraal Genootschap voor Coöperatievern Lijkbezor ging een prijsvraag zal uitschrijven voor grafbedekkingen. Nader verzoekt men ons te melden, dat deze prijsvraag nog moet worden uitgeschre ven en dat nadere bijzonderheden nog be kend gemaakt zullen worden. De prijsvraag, die de eerste is, welke op dit gebied in Nederland zal worden uitge schreven. heeft de goedkeuring gekregen van de permanente prijsvragen commissie. KARDINAAL FAULHABER PROTESTEERT. MUNCHEN, 10 Februari (A.N.P.) Kardinaal aartsbisschop Faulhaber heeft in een rede geprotesteerd tegen de anti-Roomsch-Katho- lieke propaganda in Duitschland, die naar hij zeide, officieel wordt toegelaten. z mlil I? I'/S Mi? \V lljfll i In het Gemeentehuis van Kortenhoef is Maandagmiddag, naar wij reeds in een groot deel onzer vorige oplage hebben gemeld, tot burgemeester geïnstalleerd de heer J. E. van Nes van Meerkerk, die als volontair ter ge meente-secretarie te Hillegom werkzaam is geweest. Bij de installatie voerden het woord de heer Grootendorst, waarnemend burgemeester en wethouder de heer Gorter en de oud-burge meester van Kortenhoef, de heer J. Warmolts. Tenslotte hield de nieuwe burgemeester een rede. Voordat de installatie plaats had, welke dooi de burgemeesters der omliggende gemeenten vain Kortenhoef werd bijgewoond, evenals door mr. D. F. Pont, burgemeester van Hille gom en door den hoofdcommies en den com mies van der secretarie dier gemeente, werd den heer Van Nes van Meerkerk een zang- hulde gebracht door kinderen van de O.L. en de Bijzondere School te Kortenhoef. Op bovenstaande afbeelding hangt de loco burgemeester, de heer A. Grootendorst, den nieuwen burgemeester den ambtsketen om. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind. Toenemende bewol king. Weinig of geen neerslag. Aanvan kelijk matige, later afnemende vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 769.7 m.M. te Muenchen. Laagste 7452 m.M. te Haparanda. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Zal de vorst aanhouden? De depressie over Scandinavië trekt snel Zuidoostwaarts en heeft den hoogen druk sterk aangetast, maar er ligt nog een rug van hooge drukking tot IJsland. In Noorwegen begint de barometer weer te stijgen. De Oceaan depressie is vooral in het Zuidwesten afgenomen en in de Middellandsche zee steeg de barometer. Over het Kanaal, Engeland en Ierland waait nog een Oosterstorm die in En geland vorst, maar bij Scilly geweldige regen (61 m.M.) en een temperatuur van plus 10 graden Celsius bracht. Mede in verband met de föhntemperatuur (18 gr. Celsius) in Noord-Spanje en Frankrijk is de lucht grootendeels betrokken, maar het vriest er flink in het Noor-doosten. In Duitschland werd in het Zuiden de vorst zeer streng. Daarentegen is in Zuid-Scandinavië dooi ingevallen en al leen in Finland de strenge vorst gehand haafd. De voortgaande daling van den baro meter om de Noordzee vormt een be dreiging voor de vorst en zal de bewol king doen toenemen, zonder veel kans op neerslag. AANVANKELIJK IS MATIGE VORST, LATER AFNEMENDE VORST TE WACH TEN. DE VERDERE VOORUITZICHTEN GEVEN KANS OP AANHOUDEN VAN DE VORST. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver- koudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggetu Zon Aspirientje helpt toch maar! (Adv. Ingez. Med.J. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Waar blijven onze schaakliefhebbers Het was een goede gedachte van het be stuur van de Volksuniversiteit, om bij de le zingen over letterkunde, muziek enz., ook een uit 12 lezingen bestaande schaakcursus te voegen. Een cursus, waar onze in de schaakwereld zoo bekende heer A. D. de Groot een uiteen zetting zou geven over de aanval en verdedi ging in het schaakspel; leerzaam zoowel voor mingeoefenóen als voor meergevorderden, dus ook voer clubspelers. Hoe groot was echter de teleurstelling, toen Woensdagavond j.l. de eerste lezing gehou den zou worden en het bleèk dat slechts 6 o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. MedJ AGENDA DINSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Concert H. O. V. 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw (tuinzaal) Bak en kookdemonstratie Gem. Gasbedrijf. 8 uur. Remonstrantsche Kerk: Bijeenkomst Evan gelische Maatschappij. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo als „Anna Karenina". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De zanger van Broad way", 2,30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Roode Pimpernel". Op het tooneel: „Raimond et Fils", Sketch acro batie 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mazurka" geprolon geerd. Op het tooneel: „Rettichini Trio", dans- fantasieën. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, 104 uur. WOENSDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Voordracht avond leerlingen Muziekschool A. de Vogel. 7.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Filmvertooning voor de Volksuniversiteit. 8.15 uur. Wilsonsplein 11: Alg. verg. Levensverz. Mij. Haarlem". 2 uur. Statenzaal (Prinsenhof): Vergadering van den gemeenteraad. 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Frans Hals Museum- tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, li deelnemers zich voor dezen belangrijken cur sus hadden opgegeven. Niet prettig voor den heer De Groot en nog minder prettig voor den secretaris van het in stituut ar. Bartstra.' die moest mededeelen, dat wegens de te geringe deelnoming deze schaakcursus geen doorgang kon vin-den. Waar blijft nu dat geweldige schaak- enthousiasme van nog geen 2 maanden ge leden? Gezien dit enthousiasme moest een der gelijke serie lezingen bestormd worden! Of heeft er een afkoel-proces plaats ge had! Of heeft het publiek te weinig aandacht geschonken aan het gepubliceerde programma van de Volksuniversiteit? En maakte men het niet gemakkelijk door gratis programma's in boekvorm te verstrek ken via de Openbare Leeszaal. (Zijn nog verkrijgbaar!) Hoe het cok zij, het is jammer dat deze cursus in „hersen-gymnastiek" niet doorging. Of zullen er van heden af zooveel aanvragen binnenkomen, dat dr. Bartstra dezen cursus toch laat doorgaan? EéN VAN DE ZES. Ter overdenking. Zeer Geachte Redactie, De verslagen van de vergaderingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen, naar ik veronderstel, niet door alle lezers van Uw dagblad worden gelezen. Mag ik daarom de aandacht vestigen op twee uitlatingen van den man, die in dezen benarden tijd den moed heeft schipper te zijn op ons schip van staat? Colijn zeide in de Eerste Kamer: „Ik ben overtuigd, dat wij er op den in geslagen weg kunnen komen, als allen, die leiding hebben, den moed hebben, de werkelijkheid onder de oogen te zien." „De regeering moet overtuigd zijn van de onvoorwaardelijke trouw en gehoorzaam heid der dienaren van het overheidsgezag." Wat Colijn zei zal een vergadering niet tot gejuich brengen, maar den in de rustige sfeer van zijn kamer verblijvenden Nederlander kunnen die woorden tot nadenken stemmen. En tot handelen in den geest als Schipper Colijn van zijn opvarenden vraagt. Men bedenkeer schuilt levenservaring ach ter hetgeen Colijn van ons verlangt. Levens ervaring, die ook in crisis-tijd haar niet te devalueeren waarde heeft. W. LUBBERINK. Denkt aan de Kinabu. Geachte Redactie, Juist in deze dagen, waarin iedereen te kam pen heeft met financieele moeilijkheden door de crisis veroorzaakt, vind ik het een prachtig idee van het bestuur van Haarlem's Kinder en Meisjeskoor, een uitvoering te geven ten bate van de Vereeniging voor uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten (KINA BU) comité Haarlem In dezen tijd, nu het zoovelen ontbreekt aan het allernoodigste, tracht deze vereeniging de meest behoeftigen eenigen tijd te laten genie ten van buitenlucht en goede voeding. Hoevelen moeten niet teleurgesteld" worden aaar het geld, dat voor deze uitzending noodig is, ontbreekt. Wanneer allen, die ondanks de slechte tij den nog iets kunnen missen, het concert dat Donderdagavond a.s. door bovengenoemde ko ren gegeven wordt, bezoeken, om te genieten van de frissche kinderzang en van de goede solisten, zal de KINABU in staat gesteld wor den aan meer aanvragen te voldoen. In de hoop, dat ik later mag hooren, dat een groot batig saldo aan de KINABU kon af gedragen v/orden en met dank voor de plaats ruimte, EEN MOEDER Veiligheid voor alles. Ieder, die veel of weinig gebruik maakt van den weg, zal ervan doordrongen zijn, dat „Veiligheid voor alles" onze lijfspreuk moet zijn. Dat van overheidswege alles in het werk wordt gesteld, om iederen weggebruiker het veege lijf zoo goed mogelijk te beveiligen, kunnen wij niet anders dan van harte toe juichen. Snelheidsmaniakken in bebouwde kom, be- berijderes van onbetrouwbare vehikels waar van remmen of stuurinrichtingen niet meer aan de eischen voldoen, overtreders van ver keersverbod of gebruik van alcohol worden zwaar gestraft .indien zij het ieven van an deren daarmede in gevaar brengen. Wel zijn de lasten zwaar die drukken op de eigenaars zoowel van luxe- als vrachtwagens Voor die zware offers zien wij tenminste nog de door Rijk of Provincie modern aange legde wegen of bruggen. Dat onze provinciestad Haarlem, ook al het mogelijke doet, kunnen wij niet anders dan van harte toejuichen. Behalve met de be ruchte Ant-honiestraat, die met haar jaren lang onteigeningsplan. nu niet alleen te smal maar ook met haar wegdek levensgevaarlijk is geworden. De bestrating is zoodanig aan het verzakken, dat de tramrails niet meer gelijk, maar geheel boven het wegdek uitsteken. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, kan ieder zich levendig voorstellen, vooral door het druk tram- en autoverkeer in deze straat en vooral als men als bewoner van dit stads gedeelte het geregeld verkeer gadeslaat. Hoe soms een motor- of fietsrijder bij een buiteling er nog goed afkomt en het geluk bij een ongeluk heeft, niet voor een snel rij dende auto terecht te komen, mag tot heden wel een wonder genoemd worden. Rust dan ook niet op de overheid de plicht dat zij in de eerste plaats „veiligheid voor alles" in praktijk brengt? EEN ANTHONIESTRAATBEWONER Doet de Haarlemsche politie iets aan lawaaibestrijding? Geachte redactie, Het zal uw lezers misschien ietwat naief voorkomen, dat in een tijd van bestrijding van overbodig en zéér nadeelig straatlawaai in het algemeen en overbodig autogetoeter in 't bijzonder, een inwoner van Haarlem boven staande vraag moet stellen. Men leest, dat in New-York den taxichauf feurs door den burgemeester een belofte wordt afgenomen, op loyale wijze mee te wer ken aan de daadwerkelijke lawaaibestrijding. Men leest verder dat in geheel België het autogetoeter gedui-ende de uren van zonsonder gang tot zonsopgang geheel verboden is. Dat het nog kort geleden, om zijn nachtelijk straatrumier beruchte Parijs thans ook des nachts een der stilste steden van Europa is. Men ervaart zelf, bij een bezoek aan Londen, hoe geruischloos daar het verkeer zijn gang gaat. Men leest allerwege dat deze stilte bij Op de tentoonstelling geweest, doch nog geen keus kunnen maken? Begrijpelijk. Er was te veel te zien. Thans bent U rustig aan het overwegen, welke wagen U het meest geschikt voorkomt. Daarna zult U enkele merken laten komen om die serieus te beproe ven en tenslotte Uw keus te maken. Vergeet dan niet de OPEL TE LATEN KOMEN. (vanaf 995.—.) Product van GENERAL MOTORS. Official Dealer WAGENWEG 8—10 - TELEF. 13850 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) het autoverkeer een aanzienlijke verminde ring aan ongelukken tengevolge heeft. Maar wat doet men te Haarlem? Ik heb de ondervinding, gebaseerd op da gelij ksche waar-neming van onze verkeers- en andere agenten, dat men inzake de auto- la waaibestpling niets doet! Mocht deze conclusie niet juist zijn, dan is het misschien mogelijk, dat de Haarlemsche politie, evenals de Amsterdamsche eens pu bliceert, hoeveel processen-verbaal wegens overbodig veroorzaken van lawaai gedurende de laatste maanden zijn opgemaakt. Tot laat in den nacht, ja, tot 1 uur of zelfs later, gillen door Haarlem's straten onge straft de claxons, terwijl toch. de Haarlem sche Commissaris onlangs de order heeft uit gevaardigd. dat er in stede van claxonsignalen lichtsignalen moeten worden gegeven. Mat wat helpen zulke orders als er niet de hand aan wordt gehouden? Hoogstens wordt het gezag er door verslapt! Men leest, dat te Amsterdam, de agenten van den Verkeersdienst luisteren naar de sterkte der claxons en dat als er één is, die door bijzondere onwelluidendheid of door dringend lawaai de aandacht trekt, het num mer van de auto van dezen lawaaimaker wordt genoteerd en de eigenaar achterhaald. Na mens den Hoofdcommissaris van Politie krijgt deze autobezitter dan een aanmaning, waarin hem wordt meegedeeld, dat de claxon die hij gebruikt te veel en te hard geluid maakt en dat het toch'beter voor de rust in de stad zou zijn, als hij daarin verbetering zou brengen. Reeds moet een honderdtal van zulke brieven zijn verzonden, en het succes moet zeer groot zijn. Velen, die dezen wenk ontvingen, hebben hem ter harte genomen, en zich voorzien van een claxon, die een be scheidener en mogelijk beschaafder geluid produceert. Op deze wijze wordt bevorderd dat ooren en zenuwen worden gespaard. Het is voorts bekend, dat de actieve Amster damsche Commissaris samenwerking op prijs stelt met collega's van andere gemeenten. Zou deze samenwerking ook met Haarlem bestaan? vragen wij ons zeer weifelend af. En zoo dat niet het geval is, hoe lang moet het dan duren, voor ook te Haarlem, althans tusschen 11 uur 's avonds en 7 uur 's morgens een dusdanige stilte heerscht, dat men rustig kan slapen?" Stiltecampagnes door particulieren gear rangeerd, zijn lapmiddelen, het is hier de po litie die een taak heeft te vervullen en die daarin, ondanks het feit, dat de wetgever in grijpen toelaat en in sommige gevallen zelfs in de hand werkt, bij voortduring in gebreke blijft! Claxonneeren is geheel overbodig! Iedere goede autobestuurder, die zich aan de voor schriften houdt, weet, dat hij honderden K.M. kan rijden zonder ook maar éénmaal zijn claxon te behoeven te gebruiken. „Lang. luidruchtig claxonneeren, Doen slechts onbeschaafde „heeren"! Met dank voor de plaatsing in het alge meen belang: ADALINE-GEBRUIKER. in afwachting van de maatregelen die de Haarlemsche Commissaris zal nemen! FeiCK - Eenheid van het geheele Fransche volk, meneer?Prachtig, meneer!Maar met de linkerzijde?.... nóóit, meneerrr! (Uit l'Oeuvre.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2