Mgr. J. P. Huibers tot bisschop van Haarlem gewijd. H Nederlandsche ambulance niet getroffen. OE IK GROEIDE DINSDAG 11 FEBRUARI 193S HAARDE M'S DAGBC'AD 3 Groote plechtigheid in de eenvoudig versierde Kathedraal. Kerkklokken klinken door de koude lucht Een over het algemeen eenvoudige, doch toch treffende plechtigheid is de wijding van Mgr. J. P. Huibers tot bisschop van Haarlem geworden. Uit alle streken waren de belangstellenden gekomen, die de plechtigheden in de kathedrale kerk St. Bavo aan de Leidschevaart te Haarlem hebben bij gewoond en getuige zijn geweest hoe Mgr. Huibers, die verleden maand be zit heeft genomen van het bisdom, heden tot bisschop werd gewijd. Reeds lang voor het begin der plechtigheden was het bij de kathedrale kerk een drukte van belang, doch de politie had voor een goede regeling gezorgd, waardoor opstoppingen ge heel werden vermeden. Ondanks de vrij scherpe koude, waren er voor de kathedrale kerk heel wat toeschou wers, die het oogenblik afwachtten waarop de nieuwe bisschop ter kerke zou komen. Voor het echter zoover was, kwamen eerst de vele genoodigden aan, wien allen een plaats in de kerk was toegewezen. En terwijl de tram, die vlak bij de kerk een extra halte had ge maakt, de bussen, die een specialen dienst onderhielden van het station naar de kathe draal, taxi's, auto's en fietsen de honderden belangstellenden brachten, zochten zij, die reeds in de kerk waren de hun toegewezen plaatsen op. Onder de stroomen kerkbezoekers merkten wij op als belangstellenden de gezanten van België, Portugal, Polen, Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Voorts de minister van Justitie Mr. van Schaik; de minister van Nijverheid Handel en Scheepvaart, prof. dr. ir. Gelissen; de minis ter van Landbouw en Visscherij, mr. dr. Deckers;; Mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Zaken; Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Minister van StaatJhr. Mr. Dr. A. Roell, Commissaris van de Koningin en echt- genooteMr. T. J. Verschuur, oud minister van Econ. Zaken; Mr. PI. P. Marchant, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; Prof. dr. Alph. Steger, lid van de Eerste Kamer; Mr. J. N. J. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer en oud-wethouder van Haarlem; Mr. Goseling, Ch. v. d. Bilt. H. Hermans, A. J. Loerakker, E. J. M. Stumpel, Mr. Fr. Teulings (Leden der Tweede Kamer) Mr. A. J. B. Biaisse, Amsterdam, Lid van de Radboudstichting; Mr. C. Prinzen, Secr. Col lege van Curatoren Universiteit te Nijmegen; W. de Jong, Scheveningen, Secr. v. d. Rad boudstichting; H. M. J. Blomjous, Vice-voor- zitter Curatorium R.K. Handelshoogeschooi; Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, Amsterdam; Senaat R K. Universiteit, Nijmegen; Prof. dr. Granpré Molière, Delft; Mr. dr. P. J. Witte- man. Lid van Ged. Staten van Noord-Holland; Jhr. Mr. L. van Fisenne, Lid Ged. Staten van Zuid-Holland; Mr. J. H. H. Stieger, Lid van Ged. Staten van Zeeland, Goes W. J. B. van Liemt, wethouder van Bedrijven en Armen zorg, die ook den Burgemeester vertegen woordigde. Mr. Wesstra, secr. d. gem. Haarlem; Leden van den gemeenteraad van Haarlem; Mr. H. C. Leemhorst, burgemeester van Hoorn; H. v. d. Weijer, Inspecteur L.O. Haarlem; J. W. A. Beynes Haarlem; L. A. P. M. v. d. Broeke; C. J. G. Struijcken, Den Haag; L. M. Wete- rings, Haarlem; C. Th. J. v. d. Bergh, J. A. Helminck en L. C. J. Nieuwenhuis, Leden Kerk bestuur Kathe vaal; G. Weustink, Kerk meester Kathedraal; De Regelingscommissie: W.-J. Speller, Haarlem en echtgenoote; H. W. M. van Os, Haarlem, P. J. M. van Tetering, Haarlem, C. J. Veitman, Inspecteur-Opzichter der kerkelijke gebouwen in het Dekenaat Haarlem; L. Kuipers, administrateur van de Kathedraal; Vrijwillige Burgerwacht te Haar lem; M. van Ooyen. Haarlem; Mr. Th. J. M. A. Westerwoudt, directeur Spaarnebank, Haar lem; J. A. Schippers, Dir. Ned. Landbouwbank, Amsterdam; Dr. J. Hoge, Geneesheer-Directeur Mariastichting, Haarlem; Bestuur R.K. Staats partij, Den Haag; J. B. van Bockxmeer, wet houder van Ploorn. Verder waren er vertegenwoordigers van organisaties op gebied van onderwijs, Sociale Vereenigingen, Charitatieve Vereenigmgen en Jeugdvereenigingen. Op de tribune waren zusters en broeders van de verschillende congregaties. Geruimen tijd voor het werkelijke begin der plechtigheden moesten de deuren der kathedraal worden gesloten. Reeds om half tien was de kathedraal geheel gevuld en was er nauwelijks nog een plaats te vinden. Eenvoudige versiering. De kathedraal was op eenvoudige wijze ver sierd. Dit was geschied op den uitdrukkelijken wensch van den nieuwen bisschop, wien het in dezen tijd niet gepast voorkwam een groot- sche v-vsiering van d° kathedraal goed te keuren. De roode draperieën die de gewone feeste lijke versiering uit maken, hangen af van de pilaren in het middenschip en in de zijbeuken van deze groote kathedraal. Op de draperieën zijn gouden emblemen aangebracht. Eenvou dige plantenversiering hier en daar en dooi den heer H. Bijvoet vervaardigde wapenschil den aan de pijlers, luisteren voorts het aan zien op. Behalve het schild van den Paus en dat van de Koningin, zien wij ook het wapenschild van den overleden bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent en der stad Haarlem. Het begin der plechtigheden. Het is precies tien uur als de auto's voor rijden, waarin gezeten zijn Mgr. Huibers en de wijdende bisschoppen, evenals Mgr. P. Giobbe, de consecrator en pauselijke internuntius in Den Haag. Evenals aan het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht staat ook hier, aan de kathe draal, een eerewacht gereed, om de hooge geestelijken te ontvangen. Deze eerewacht, die uit ongeveer honderd personen bestaat, is ge vormd door leden van de Graal, verkenners en kruisvaarders. Er ontstaat in de kathedraal eenig rumoer. Alle aanwezigen keeren zich naar den ingang om de stoet te zien binnenschrijden. Het orgel heeft opgehouden te spelen en even daarna zet het koor in: „Sacerdos et Pontifex". Ook het gelui der klokken, dat zwaar dreunde dooi de kathedraal en in de naaste omgeving van het gebouw, neemt af. De stilte der plechtig heid begint. Dicht bij de plaats waar de plechtige han delingen worden verricht, zitten in de ka- nunnikenbanken Mgr. Dr. J. de Jong. cor adjutor van Utrecht, Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, en de missiebisschoppen, Mgr. Dr. F. J. Vesters, Mgr. Dr. J. M. Buckx, Mgr. J. Mangers, Mgr. F. H. J. van Valenbcrg, Mgr. Dr. H. M. Mekkelholt. Voorts de Kanunniken Mgr. M. P. J. Möll- mann, L. A. A. M. Westerwoudt, Mgr. Dr. G. van Noort, M. W. A. Wijt-en'burg, J. W. van Heeswijk, en de Vicaris-Generaal Mgr. Th. W. Pichot, alsmede de eere-kanunniken: L. Stolk, H. C. J. Sondaal, J. L. Dankelman en de secretaris van de Intemuntiatuur Mgr. L. Punzele. In het hoogkoor zijn de abten: Magister-Generaal W. van Dinter O.S.Cr., Abt. J. de Puniet de Parry, O.S.B Prelaat H. Stöcker, O.Praem. Vervolgens: Mgr. Dr. B. J. Eras, Procura tor van het Ned. Episcopaat te Rome De Huisprelaat: Mgr. Th. M. P. Bekkers; de Geheim-Kan^erheeren: Mgr. P. Groenen, Mgr. Dr. Th. Verhoeven, Mgr. Dr. P. van Gils. Prof. Dr. F. Weve, O.P., de Dekens van de verschillende Dekenaten, de Provinciaals der Regulieren die zielzorg uitoefenen in het Bisdom Haarlem, de regent van het Sem. Hageveld, N. Ammerlaan, de oudste professo ren der drie seminaria; de nieuwe plebaan F. Filbry, de Kolonel-Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, J. J. J. Noordman. Verder de Pastoors-Klasgenooten van Mgr. Huibers, de Deken van Almelo, eerekan. H. van der Waarden e.a. Voor en opzij van het hoogkoor zijn de professoren van de Seminaria, pastoors, di recteuren van Diocesane Congregaties, de directeuren van het Mannelijk en Vrouwe lijk Jeugdwerk, Rectoren en kapelaans van het bisdom, ongeveer 470 priesters. Daarach ter studenten van het Theologicum en Phi- losophicum, ongeveer 200. Tegenover den troon van den Bisschop van Haarlem zit de familie van den wijdeling. Wanneer de stoet langzaam is verder ge schreden en de bisschoppen een korte aan bidding hebben gehouden, zullen de wijdings- plechtigheden beginnen. Naast het bisschops altaar liggen de bisschoppelijke onderschei dingsteekenen, zooals de ring. de mijter, de handschoenen, staf en borstkruis. De eed wordt afgelegd. De plechtigheden worden ingeleid doordat de pauselijke benoemingsbul wordt voorge lezen en de nieuwe bisschop den eed aflegt, waarbij hij trouw en eerbied aan den Paus belooft. Bij deze .groote, plechtige bisschopswijding waren de functies als volgt verdeeld: Consecrator: Mgr. P. Giobbe, electus: Mgr. J. P. Huibers, eerste assistent: Mgr. P. A. W. Hopmans, tweede assistent: Mer. A. F. Diepen, presbyter-assistens: Mgr. H, J. M. Taskin, troondiakens: kanunnik J. C. Aal berse, kanunnik J. PI. Niekel, diaken: deken A. Hollenberg, subdiaken: deken A. J. C. Schraag, caeremoniarius: seceretaris H. W. Agterof, sub-caeremoniarius: kapelaan E. B. J. A, Determeyer, capellani electi: secre taris F. J. Bank, kapelaan C. Pouw, capel lani I Assïstensis: secretaris L. O. J. C. Bec kers. leeraar: P. J. A. Juffermans (Hageveld) caoellani II Assistensis: secretaris (van 's-Hertogenbosch) leeraar: M. M. PI. Haring (Hageveld), ad librum Consecratoris: kape laan G, P. Regeer, ad librum Electi: R. D. J. C. A. Huibers, ad mitram: nastoor J. de Vlieger, ad baculum. pastoor F. C. van Beu kering, ad faldistoriumpastoor Th. H. Roorda O.F.M.. ad gromiale: pastoor P. Roo- vers. ad candelam: kapelaan H Bakker, ad asnersoriumpastoor L. J. Scbalke. ad am pullas: pastoor H. P. A. van Dille, ad Lavabo: pastoor J. P. Reynenberg O.F.M.. ad thuri- bulum: pastoor A. P van Feden, ad intorti- tia: leeraar: J. H. A. Everts (Haieveld). ad intortitia: leeraar: C. P. M, Holtkamp (Ha geveld), ad caudaim: misdienaar. Het koor. uit leden van de Haarlemsche kerkkoren de Scola Cantorum van het Theo logicum te Warmond en de ioneenskoren van de Kathedraal en van de kerk van St. Jan den Dooper in de Amsterdamstraa t zin,et den Introïtus van de Mis van de Verschijning van O. T., Vrouw onder leidine van kapelaan dr. L. Kat evenals de barokke melodie van Antonio Lot-fi's feestmis. De nieuwe bisschop zegent de geloovigen. Voor het altaar zegent de consecrator de mijter en plaatst dit onderscheidingsteeken op het hoofd van Mgr. Huibers. Ook de handschoenen worden gezegend en worden den nieuwen bisschop gegeven. Doch voor het zoover was, werden eerst talrijke plechtigheden verricht, die men niet direct tot de hoogtepunten der wijding kan rekenen. Wanneer tenslotte de nieuwe bisschop het recht heeft de christeliike vergadering voor te zitten, nadat hij heeft plaats genomen op den bisschoppelijken troon, leiden de plech tigheden naar het einde. Terwijl luide klinkt het gezang van alle aanwezigen, treedt de nieuwe bisschop van Haarlem. Mgr. J. P. Huibers, tusschen de twee assisteerende bisschoppen. Mgr. Hop mans en Mgr. Lemmens te midden van de aanwezigen. Voor de eerste maal geeft de nieuwe bisschop aan de geloovigen zijn bis schoppelijken zegen. Nu beieren de klokken van de kathedraal luide uit over de stad dat de plechtigheden zijn geëindigd en dat Haarlem weer zijn bis schop heeft. En met deze klokken, luiden de andere klokken in de stad van de katholieke kerken en katholieke eebouwen door de koude lucht. Ook hebben zij de vlaeeen uitgehangen ten teeken dat heden een dag van feestvreugde en dankbaarheid is. Dezelfde kleine stoet, die eenige uren eer der was eekome". vprtrekt om ongeveer kwart voor een. Daarna kunnen de honder den belangstellenden het kerkgebouw verla ten, om evenals zij zijn gekomen, huistoe te gaan. Gauw even naar Uw winkelier om te zorgen dat dit voordeel U niet ontgaat. Tot de hierop aangegeven datum ontvangt U voor onderstaande bon 3 pak ken Presto, waarde 22'/! ct. voor slechts 15 ct. Niet verzui men hiervan gebruik te maken, omdat Presto wat prijs en kwa liteit aangaat ongeëvenaard is. BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 7 MAART A.S. Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 74 ct. zeeppoe- der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. N.V. WASCHOLINEFABRIEK Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTOgeen andermerk zeeppoeder aani U heelt recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U, (Adv. Ingez. Med.) K. N. I. L. M. zit vol toekomst plannen. Onderhoud met den heer Nieuwenhuis. Onfortuinlijke reis met „Kievit" en „Kwak". Een verslaggever van het A.N.P. is in de gelegenheid geweest, met den vertegenwoor diger van de K.N.I.L.M. in Indië, den heer Nieuwenhuis, die op zijn onfortuinlijke dienstreis naar het moederland zoowel de Kievit" als de „Kwak" in den steek heeft moeten laten en Maandag met het gewone lijntoestel der K. L. M. van Parijs op Schip hol is aangekomen, een kort" onderhoud te hebben. De heer Nieuwenhuis, die van 1928 af verte genwoordiger van de K. N, I. L. M. in Neder- landsch-Indië is en zelf een twintigtal jaren „in de vliegerij" heeft gezeten, was dadelijk bereid het een en ander over zijn door te genslag achtervolgde reis naar het moeder land te vertellen. Wat het ongeval betreft, dat te Jodphur met de ..Kievit" waarmede de heer Nieuwenhuis aanvankelijk naar Neder land reizen zou, is geschied, deelde de zegs man mede, dat dit van geen beteekenis is ge weest, doch alleen ernstige stagnatie heeft, veroorzaakt. Het gebeurde, toen in den vroe gen morgen van Dinsdag j.l. de mecanicien, terwijl de overige leden van de bemanning en de passagiers nog niet aan boord waren, het toestel startklaar maakte. Het achterste gedeelte is toen bij het draaien van de machine op het veld tegen een hekje gebotst, tengevolge waarvan het staart vlak beschadigd werd. De schade had zeer snel verholpen kunnen worden als men de beschikking had gehad over een bepaald on derdeel, doch aangezien dit ontbrak en het eenige dagen duren zou voor het Jodphur be reikt zou hebben is de „Kwak" ingelegd. Vol bewondering was de heer Nieuwenhuis over de prestatie van Smirnoff. Zonder de minste waaghalzerij aldus de zegsman heeft Smirnoff de eerste etappes in een for midabel snel tempG afgelegd en wij hadden er al op gerekend. Vrijdagavond thuis te zijn, toen Vrijdagmiddag Bari aller verwach tingen dienaangaande den bodem insloeg. Smirnoff bad daar wegens het slechte weel een landing gemaakt en deze verliep zeer vlot. Toen het toestel echter stond, wisten wij meteen, dat het met de gesteldheid van den bodem volslagen mis was, want toen wij er goed en wel uit waren, waren de wielen reeds geheei in de modder weggezakt. Daar een Douglas geen sporttoestelletje is, begreep ik wel dat de „Kwak" er niet spoedig weg zou komen en ben ik Smirnoff en de zijnen in een niet zeer vriendelijke stemming over de ondervonden pech achterlatende per trein doorgereisd naar Rome, met. de bedoeling om, als d~e „Kwak" mij nog „achterop" mocht ko men, alsnog met Smirnoff naar Amsterdam door te vliegen. Het heeft echter niet zoo mogen zijn, zoo dat ik per trein naar Parijs ben gegaan en daar het K.L.M.-toestel naar de hoofdstad heb gepakt. Wat de positie en de toekomst van de K. N. I. L. M. betreft, hierover toonde de heer NieuwenhuL zich zeer enthousiast. De gewel dige uitgestrektheid van Indië, zoo zeide hij. draagt er toe bij, dat wij ook onze plannen groot zien. De oogen der werld zijn thans ge richt op den Stillen Oceaan en met Engeland Frankrijk en Amerika neemt ook Nederland hier door zijn koloniën een zeer belangrijke positie in. De leiding van de K.N.I.L.M. is zich van dit feit terdege bewust en laat zich, wat de uitbreiding van haar diensten aangaat het gras niet voor de voeten weg maaien. Zaterdag is de wekelijksche lucht- verbinding naar Balik Papan op Borneo ge opend, een evenement van groote beteekenis, dat. ik belaas niet heb kunnen bijwonen. Over eenige maanden hopen wij de lijn te hebben doorgetrokken naar Tarakan en bin nen afzienbaren tijd zullen ook de Philippij- nen in deze ernorme verbinding zijn opge nomen. Ook zal er een verbinding komen met Indo-China. met welks gouverneur ik reeds op zeer aangename wijze besprekingen heb gevoerd en zoo breidt zich de stralenkrans van de luchtlijnen over een onmetelijk gebied geregeld uit. Twee bommen vielen echter vlak bij. Dr. Winckel. Reuter meldt uit Addis Abeba: Omtrent het bombardement van Dessie heeft de Abessynisohe regeering een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin zij spreekt over een „opzettelijke poging" tot bombardeeren van de Nederlandsche Roode Kruis eenheid. Honderden bommen werden zoo gaat het communiqué verder op Dessie geworpen door zeven driemotorige Caproni-bommenwerpers. Eén persoon werd gedood, drie werden gewond. De eerste beide bommen waren opzettelijk, gericht op het Nederlandsche Roode Kruis en kwamen slechts op een afstand van enkele meters daar vandaan neer. Telegram der Ned. Ambulance. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis deelt mede, dat het. van dr. Winckel een telegram heeft ontvangen, waarin hij mede deelt, dat bij het bombardement van Dessie op 9 dezer de leden der Neder landsche Roode Kruis-ambulance ongedeerd zijn gebleven en al het materiaal onbeschadigd is. VIJF JAAR IN LIMBURGSCHE MOORDZAAK GEëlSCHT. Den Bosch, 10 Februari (A.N.P.) Heden is voor het gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den ar beider W- C. C„ wonende te Thorn in Limburg die voor de rechtbank te Roermond heeft terechtgestaan, verdacht op 13 October van het vorige jaar te Thorn den 26-jarigen Jan Wolters zoodanig met een mes te hebben ge stoken, dat deze eenige dagen later is over leden. Wolters die in Lutterade woonde en voor de Kermisdagen naar zijn ouders te Thorn was overgekomen heeft den bewusten avond in een café een woordenwisseling gehad met den 50-jarigen C. uit Thorn. Op de achter plaats van het café had een vechtpartij plaats tijdens welke W. een steek in de borst kreeg, tengevolge waarvan hij 17 October overleed. C. ontkende en bleef voorloopig op vrije voe ten. Op zijn sterfbed had W. aan den rechter commissaris verklaard, dat C hem op den be wusten avond had gestoken. Voor de recht bank te Den Bosch bleef C. pertinent ontken nen. Hij werd niettemin tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld. Voor het gerechtshof in Den Bosch zijn nog enkele getuigen verhoord. De advocaat-generaal requireerde tegen ver dachte wegens mishandeling met doodelijken afloop vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 11 Februari: UIT DE VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE HAARLEM. In den aanvang der zitting werd be sloten tot het beschikbaar stellen van f 100.—, ter verplaatsing van het wacht huisje der kommiezen, aan de Zijlpoort, ten einde als lokaal voor den politie post aan het station dienst te doen, daar laatstgenoemd, door brand beschadigd zijnde, thans onbruikbaar is. De vermindering van het subsidie aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen vond bij de heeren De Kan ter en Van Eyk eerst bezwaar, wijl het subsidie aan de geheele school en niet aan den af te schaffen cursus was toegekend. De heer Berkhout, lid van het bestuur der school, deelde mede, dat het bestuur verklaard had de i 500.— zeer goed te kunnen missen, omdat het tot afschaf fing van den cursus besloten had. De heeren De Kanter en Van Eyk hadden daarna geen bezwaar meer. De heer F. M. Berens was tot stads omroeper en de heer L. Rijneveld tot m^i-ktmeester van de kermis ermeeste1^. Op een vraag van den heer Enschedé waarom van al de stadstorens slechts die der Groote Kerk was geassureerd, ver klaarde de Voorz., dat. men vroeger in die torens niets dan lastposten voor de gemeente had gezien, waaromtrent men geheel onverschillig was, en nu alleen die der Groote Kerk als een bouwkundig monument op prijs stelde, weshalve die verzekerd was. VAN NUL TOT ACTEUR Pa IS bo os. Met een daverenden slag kwam m'n vaders vuist op de tafel terecht, De kopjes rinkel den er van. Nou, zei mijn moeder, zoo erg hoeft 't nu ook weer niet. De jongen is geen boosdoener. Ais je maar begrijpt, dat- er niets van komt. Ik wil er geen woord meer over hoo- ren. En daarmee basta, brieschte vader. Hij had werkelijk iets van een ouden leeuw met zijn al grijzende krullen en zijn vervaarlijke snor. Ik zei maar niets. Ik kende vader en ik wist: als hij zoo begon, was 't maar het heste het zwijgen er toe te doen. want dan was er geen land -met hem te bezeilen. Maar in mijn hart dacht ik: en tóch geef ik het niet op. Nooit en nooit. Het was zoo gekomen: in het stadje mij ner inwoning bestond een oude deftige Let terkundige Vereeniging die uit de 18e eeuw stamde en den roemxuehten naam Kunst na Inspanning voerde. Toen ik in de 5e klas van de H.B.S. zat, had het Bestuur van K.N. I. mij als zoon van een der notabelen uitgenoodigd een rolletje te spelen in het tooneelstuk dat de vereeniging op de plan ken zou brengen. Tr kwam een verlegen, slungelige jongen in voor en later heb ik pas begrepen, dat ze mij alleen gevraagd had den, omdat geen van de leden zin had dat onbelangrijke rolletje, waar geen greintje succes in zat, te spelen. Maar toen voelde ik mij 'biutengewoon gevleid door het verzoek. Alleen zou ik mogen? Als je werk er niet onder lijdt en de Directeur het goed vindt, zei vader. Ik geloof, dat hij ook wel een beetje gevleid was met de eer die zijn zoon te beurt viel. Want spe len in K.N.I.. dat was werkelijk geen kleinig heid. Als hij geweten had wat de gevolgen zouden zijn van zijn voorloopige toestem minghij zou zich de haren uit het hoofd hebben getrokken. Vol angstige voorgevoelens klopte ik aan de deur van de Directeurskamer en kwam met mijn verzoek voor den dag. Thuis vinden ze het best. Als u geen bezwaren heeft. Van dat lijdende werk liet ik voorzichtigheidshalve maar achterwege. De Baas keek me lang aan over zijn brille- Je weet wel, zei hij toen, ieder woord met den noodigen nadruk uitsprekend, dat je behoort tot de middelmatige leerlingen. Je kunt mee. maar 'e moet er voor werken. Het waait je niet aan. Ik voelde dat het den goeden kant uitging en dus knikte ik met de vereischte hoeveel heid deemoed. Overwegende bezwaren heb ik niet. ging de langzame doceerende stem voort, maar ik behoud me het recht voor je vader er van in kennis te stellen, wanneer ik ook maar het minste of geringste spoor van verwaar- loozing constateer van je naastbiiliggende plichten. Ik zal de docenten op de hoogte stellen en vragen je scherp ln het oog te hou den. Het laatste derf van het betoog woei vol komen over me heen. Ik mocht! Twee dagen later stapte ik vol verwach ting het repetitielokaal van K.N.I. binnen. Ik zat den heelen avond vol spanning te wachten, maar toen we naar huis gingen, was alleen het eerste bedrijf gerepeteerd en ik kwam er eerst aan het slot van het tweede aan te pas. Toch was ik, geloof ik, niet erg teleurgesteld. Ik had zooveel menschen ge zien, zooveel nieuws moeten verwerken en was bovendien zoo verlegen, dat ik het maar heel best vond zoo met rust gelaten te wor den. Thuis waren ze natuurlijk ook vol belang stelling, want K.N.I. was nu eenmaal dè vereeniging. dè club. En ik weet nog goed hoe ik plotseling een ontzettende minach ting kreeg voor het Letterlievend Genoot schap ..Bilderdiik". dat al in zijn naam het kenmerk van zijn jeugd droeg en oneindig veel minder was dan het stokoude K.N.I. Elke repetitie van het stuk was een ge beurtenis voor mij. En toen ik dan eindelijk de woorden die ik al tijden lang uit mijn hoofd kende, hardop mocht zeggen, voelde ik mij Bouwmeester geliik. Nu heb ik alleen nog niet verteld, waarom mijn vader zoo hard met zijn vuist op tafel sloeg en er niet meer van wou hooren. Maar dat komt nog. P. H. S, i

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5