>tij kaan odmttinen De oorsprong van Abessynië. KEOEFt'OEST De aartsbisschop van Canterbury, een machtig kerkvorst. DINSDAG '11 FEBRUARI 1936 HAARL'E M'S DAGBEAD blue band 4Si-02?9H (Adv. Ingez. Mcd.) Fransch geleerde over een interessante ontdekking. (Van onzen Parijschen correspondent). Professor Paul Lecour is een -wereldberoemd geleerde. Jaren geleden heeft zijn standaard werk „A la recherche d'un monde perdu" (Op zoek naar een verloren wereld) enorm veel opgang gemaakt in wetenschappelijken kring en nog steeds wordt door héél de we reld zijn boek beschouwd als de eenig se rieuze leidraad voor hen, die zich verdiepen in 't zoo uiterst interessante en boeiende on derwerp: Atlantis, de geschiedenis van het verzonken werelddeel, waar duizenden jaren voor onze beschaving reeds een groote cul tuur zou hebben bestaan. Er waren over het bestaan, maar vooral over de plaats waar Atlantis eens boven den Oceaan uitstak, vele theorieën, totdat professor Lecour na jaren lange ontdekkingsreizen en archaeologeische onderzoekingen met groote zekerheid heeft kunnen vaststellen, dat Atlantis verzonken ligt in den Atlantischen Oceaan, tusschen de Afrikaansche kust, ter hoogte van de Golf van Guinea en Mexico. Maar belangrijker nog wordt het vraagstuk, wanneer men pro fessor Lecour volgt in zijn studies of er he den op onzen aardbodem nog bewijzen wor den 'gevonden, dat de bewoners van Atlantis inderdaad reeds op een trap van beschaving stonden. Met groote stelligheid heeft professor Lecour beweerd, dat Abessynië, het land, waarover nu zooveel te doen is, een véél oudere bevolking heeft dan die ten tijde van de Koningin van Scheba, en dat de Ethio piërs de rechtstreeksche afstammelingen zijn van bewoners van Atlantis. In wetenschap pelijken kring toonde men zich zeer onthutst over deze verklaring, want het leek er op of professor Lecour zijn eigen theorieën over de plaats, waar Atlantis verzonken ligt, onder ste boven gooide. Maar de geleerde zeide, dat het grondgebied, dat nu Abessynië heet, niet een aan de oppervlakte gebleven stuk At lantis was, doch een kolonie van de bewoners Van Atlantis. En daar is nu enkele dagen geleden in Amerika teruggekeerd de beroemde Poolsch- Amerikaansche ontdekkingsreiziger, graaf Byron de Prorok, die verklaart op zijn reis in de binnenlanden van Ethiopië, in de streek van Wallega steenen met inscripties en era- ven te hebben gevonden, die getuigen van een oer-oude zon-vereering, welke van dui zenden jaren vóór het rijk van de Koningin van Scheba dateert. En precies diezelfde overblijfselen vond graaf Byron de Prorok in Mexico bij afstammelingen van de oude Mayas! Men ziet, met deze interessante ont dekking wordt de veronderstelling van pro fessor Lecour enorm veel kracht bijgezet en we hebben dan ook, vooral waar alles wat Abessynië en zijn geschiedenis betreft zoo in het middelpunt van de belangstelling staat, aan den eminenten geleerde willen vragen wat Zijn meening war Met bereidwilligheid heeft professor Lecour ons dit onderhoud toege staan en ons onmiddellijk de foto's getoond èn van de Ethiopische èn van de Mexicaan- sche steenen, welke graaf Byron de Prorok hem reeds had toegezonden. De inscripties, voorstellend zon met zonnelichamen zijn volkomen identiek en 't kan dus niet anders of er moet duizenden jaren voor Columbus de nieuwe wereld bereikte een communicatie (over land) hebben bestaan. Mijn theorie, waarover men vroeger zoo verbaasd was, wordt dus bevestigd door de stomme getuigen, zoo zei professor Lecour met eenige begrijpelijke zelfvoldoening. Maar let wel, ik had niets „uitgevonden", maar al leen waarde gehecht aan hetgeen anderen lang voor mij hadden beweerd. Maar neen, dat waren maar dichterlijke veronderstellin gen. daar moest een ernstig geJeerde geen aandacht aan schenken, enz. enz. En toch heeft Plinius Ethicpië al Atlantis genoemd. Het oudste bekende ooek, ouder dan de Bij bel, het boek van Enoch draagt den naam Okeanos. En hier hebt u de reproductie van een heel oude Duitsche kaart.... zooals u ziet noemde men daar het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan: Oceanus Ethiopi- cus. Het woord Ethi-ops (in 't Grieksch: verbrand gelaat) duidt er op. dat we met een apart ras te doen hadden, dat niet ver ward moet worden met negers. En de phy- sieke onderscheidingskenmerken van de Ethiopiërs vindt men, precies dezelfde, aan de overzijde van den Oceaan, bij de Inca's en de roodhuiden. De zigeuners, wier juiste oorsprong men nooit met zekerheid heeft kunnen vaststellen, maar die ook die gelijkenis toonen. hebben nog altijd als schutspatrones Sarah-de- Ethiopische. De Fransche zendeling, pater Azais, een van de geleerdste archaeologen, heeft in de omstreken van Addis Abeba hunebedden gevonden en verscheidene mo numenten die èn wat vorm ènwat de inscripties betreft, alle ter eere van het zon nestelsel, overeenkomen met onze Bretonsehe „menhirs" (megalitische monumenten, steenklompen). Eigenaardig is het ook, dat een deel van de Ethiopische bevolking „Gal- la's" heet, hetwelk aan 't woord Gallië. Gaule en Galliër. Gaulois herinnert. Die „Galla's" hebben evenals de Kelten heilige boomen en de mistel, die daarop groeit, wordt be schouwd als een gelukstakje. Het offeren van een stier bij hen herinnert aan de iden tieke plechtigheid ter eere van Mithra, den zonnegod. U denkt nu misschien, dat ik te vèr zoek, te ver ga, en ik zie de menschen al een gezicht trekken bij de gedachte, dat een Bretonsch boertje, een Galliër, eenige overeenkomst zou hebben met een onder den van den negüs. maar verveet u n'el- hoe man op de Iersche, de Schotsche. de Fransche kusten precies dezelfde fossielen, afdruksels van 'bepaalde diersoorten en plan ten heeft gevonden als op de Oostkusten van 't nieuwe werelddeel, dezelfde delfstoffen, grondstoffen En men moet toch eens verder zoeken, wanneer men maar altijd als dood-doener op de vraag, waar komt dit of dat volksge bruik vandaan, te hooren krijkt: dat ont stond in de een of andere periode der Mid deleeuwendie Middeleeuwen moeten 't toch ook van iemand hebben geërfdDat Atlantis heeft bestaan, dat weten we nu, maar 't doet me toch genoegen nu aan de hand van de laatste ontdekkingen bewezen te zien, dat mijn veronderstelling juist was: de Ethiopiërs zijn afstammelingen van de bewoners van Atlantis. Nog één vraag, professor. Waarom ver halen alle antieken, dat de Ethiopiërs het meest godsdienstige volk waren en dat alle go den in het land van den Koning der Konin gen zijn geboren? Ik durf dat niet met groote zekerheid te zeggen, maar ik vermoed dat het is omdat sedert Cambyses geen koning er in is ge slaagd het land te veroveren Ohals de Duce daar eens aan had gedacht. HENRY A. TH. LESTURGEON. HAARLEMSOHE AMATEUR-FOTOGRAFEN - VEREENIGING. Op den werkavond van Donderdag 13 Febr. te houden in het Vereenigingslokaal der „Haarlemsche" Gedempte Oude Gracht 104, zal de daarvoor ingestelde comissie behande len het maken van vergrootingen mèt chloor- bromide papieren. Tevens zal aan den wanden, hangen een nieuwe collectie foto's van den bekenden amateur-fotograaf A. P. W. van Dalsum te Amsterdam, voorzitter der N.A.F.V. OPWEKKING S SAMENKOMSTEN. Het comité voor bovengenoemde bijeen komsten deelt mede, dat Donderdagavond 13 Februari in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan zal spreken de Evangelist J. Sevensma uit Amsterdam. Donderdag 27 Februari wordt een lezing met lichtbeelden gehouden met als onderwerp „De geestelijke en stoffelijke nood in Oost-Europa". Auto kwam aan den linkerkant van den weg. Het kost een jongeman het leven. Op den Oostenburgergracht te Amsterdam is Maandagavond een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een 24-jarige wielrijder werd daar aangereden door een auto, waarbij hij zoo ernstig werd gewond, dat hij tijdens zijn overbrenging naar het O. L. Vrouwe Gast huis overleed. De zoo ongelukkig om het le ven gekomen jongeman werd gegrepen door den auto, toen deze geheel links reed en het slachtoffer geen ruimte werd gelaten om uit den weg te komen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. NIEUWE LEDEN- EN ZAKENBESLUIT VAN DEN NEDERL. BIOSCOOPBOND. In de Maandag te Amsterdam gehouden druk bezochte buitengewone ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond is het door het Hoofdbestuur voorgestelde concept- nieuwe leden- en zakenbesluit goedgekeurd. Het besluit, dat in de plaats treedt van het op 15 Februari a.s. expireerend besluit inzake de z.g. afsluiting van het Nederlandsche film en bioscoopbedrijf, zal voorloopig tot 17 Fe bruari 1937 gelden. Ontaarde grootouders. Kleinkind gruwelijk mishandeld. Een 39-jarige mijnwerker te Heerlen is ge arresteerd wegens gruwelijke mishandeling van zijn kleindochtertje, een kindje van nog geen twee jaar. Zijn vrouw heeft bekend haar man bij zijn misdadig optreden te heb ben geholpen. De ontaarde grootouders heb ben het kind.meermalen zoo geslagen, dat het bewusteloos geraakte, waarna zij het in een hoek gooiden en het kind lieten liggen tot het uit zichzelf weer bij kwam. De moeder, een nog zeer jeugdig meisje, heeft van de mishan deling geen aangifte durven doen uit vrees voor wraakneming. De kramp wordt vaak opgelucht door één be handeling met ■WERKT O2 MAMiEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) De mandie de Britsche koningen kroont. Dr. Cosmo Gordon Lang en koning George V. (Van een V.D.-correspondent). Koningen te kronen en ten grave te dra gen, hen hi den echt te verbinden en hun kinderen te doopen, de kroon van den keizer van Indië te zegenenen te vervloeken, dit alles is het privilege van de aartsbisschoppen van Canterbury. De leiders der Engelsche Kerk, de heeren van Lambeth Palace en van de kathedraal van Canterbury, verwierven 4 eeuwen geleden van Hendrik VIII volmachten, die hen in Engeland machtiger maken dan de Paus ooit geweest is. In de koninklijke bibliotheek van Windsor bewaart men de bul met het zegel van Hendrik VIII, waarin hij Canterbury tot het vaticaan van Engeland maakt, omdat de Paus weigerde het huwelijk met Catharina van Arragon te ontbinden. Sedert dien bleven de kerkvorsten van Can terbury de vertrouwelingen der koningen; vaak wisten zij meer af van de verschillende staatszaken dan de verantwoordelijke poli tici van het land. Dr. Cosmo Gordon Lang verwierf zijn hooge waardigheid van aartsbisschop van Canter bury acht jaar geleden. Zijn voorganger dr. Davidsons heerschte vijf en twintig jaar lang achter de muren van het Lambeth Palace. Het was voor den nieuwen aartsbisschop geen gemakkelijke taak; de eereplaats, die hem uit hoofde van zijn functie ook in de, koninklijke familie zelf toekwam, te verove ren. Als aartsbisschop van York stond hij reeds in 'nauw contact met den koning. De hartelijke 'verhouding, die in de laatste jaren tusschen den thans overleden heerscher en den aartsbisschop bestond, was ontstaan tijdens de ernstige ziekte van George in 1929, toen de hooge geestelijke bijna iederen dag aan het ziekbed- van den monarch ver scheen. In de avonduren van deze zorgenvolle dagen zat de aartsbisschop van Cauterburv in ,''1" bibliotheek en zocht naar kracht en ver- trouwengevende woorden, die hij den k..uing den volgenden dag voorlas. Hij vertelde hem de gezegden van groote mannen tijdens hun ziekbed, van de wijze woorden van groote artsen en beroemde geleerden. Deze steun hielp den koning indertijd niet minder dan de bekwaamheid van zijn artsen. De zachte elluiaende, kalmeerende en tegelijk op- vloolij kende stem van den aartsbisschop schonk- den heerscher nieuwen levensmoed die hem, naar hij zelf erkende, de kracht schonk de zware ziekte te overwinnen. Deze bibliotheek, waaruit dr, Lang zijn ver kwikkende wijsheid putte, is een der interes santste van het land, misschien wel van de wereld. De waardevolste letterkundige en filosofische werken staan naast de belang rijkste theologische geschriften uit alle deelen der wereld. Men zou deze bibliotheek het geestelijke middelpunt van Engeland kunnen noemen. De talrijke kunstschatten, die zich in het paleis bevinden dat sedert de twaalfde eeuw de residentie der aartsbisschoppen van Canterbury is, maken het „vaticaan van Londen" tot 'n bedevaartsoord van alle kunst minnaars en een bezienswaardigheid voor alle vreemdelingen. De voorgangers van den tegenwoordigen aartsbisschop, wier portretten, geschilderd door Holbein, Hogarth, van Dyk en Reynolds, in de wandelgangen van het paleis hangen, hebben nog dictatoriale macht in juridische zaken uitgeoefend. Thans beperkt zich deze macht nog slechts tot het eigen district en ook dan betreft het alleen onbelangrijke ge vallen Ondanks de beknotting van hun macht zijn de aartsbisschoppen van Canterbury nog steeds de machtigste „peers" van het land. Zij genieten den voorrang boven alle andere waardigheidsbekleders aan het hof en zijn na d'e leden van de koninklijke familie de aan zienlijkste persoonlijkheden van het rijk. „Zij zoeken niet naar macht, maar naar liefde en vertrouwen", verklaarde dr. Cosmo Gordon Lang. „Wij beoefenen niet de macht van dictators, maar beperken ons tot de bevorde ring van den vrede in en buiten ons rijk". Men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat de aartsbisschop van Canterbury scherp stel ling nam tegen den Afrikaanschen oorlog, dat hij in zijn reden opkwam voor de be langen van den Volkenbond. Vaak gaven zijn worden de meening van den koning weer. In den loop van veertien eeuwen is dr. Lang de zeven en negentigste aartsbisschop van Canterbury. Hij was eere-kapelaan van ko ningin Victoria eh gedurende negentien jaar aartsbisschop van York. Door zijn welspre kendheid en zijn groote intelligentie oefende 'dj in 't Hoogerhuis een prooien invl™i uit Het sociale werk. dat hij in de verschillende- industrie centra verrichtte droeg niet weinig tot ,zijn aanzien in het Britsche Rijk bij De Mijdrechtsche millioenen- zaak. Nu twee jaar geëischt. Verd, blijft volhouden, dat de stukken echt zijn. Maandag heeft de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam onder presidium van mr. Thöne het getuigenverhoor voortgezet in de strafzaak tegen den Mijdrechtschen kweeker B. Zooals men weet is deze man reeds jaren lang bezig rechten te doen gelden op een groot gedeelte van de millioenenerfenis van mevrouw de weduwe van Wieringén. In 1932 produceerde hij stukken, die zouden moeten bewijzen, dat hij recht had op een groot ka pitaal en veel landerijen. De stukken werden door een aantal deskundigen valsch ver klaard en B, hoorde zich door de rechtbank tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeelen. In hooger beroep werd het er niet beter op: het hof verhoogde de straf tot vier Jaar. Ook na het strafproces ging verd. bijge staan door zijn beide raadslieden mr. Ven huizen en mr. Ten Bokkel voort met het voeren van civiele processen. Verdachte leg de een koopacte over, een acte van décharge en een .cahier, waarin verschillende onder handelingen waren vastgelegd. Uit deze stuk ken zou moeten blijken, dat hij recht had op landerijen ter waarde van drie ton, toebe- hoorende aan mevr. van Wieringen. Wederom maakte het O. M. een strafver volging tegen hem aanhangig wegens het gebruik maken van een valsch stuk. Ver dachte houdt weer vol, dat de stukken echt zijn. De deskundigen a charge, dr. Schrijver en Romer komen tot de conclusie, dat de handteekeningen valsch zijn: dr. Brunner uit Zurich concludeerde tot echtheid van de stukken. Op 28 Januari is het getuigenverhoor a charge gehouden. De verklaringen van verd. werden voor het grootste deel door de getuigen weersproken. Zijn groote vriendschap met mevr. Van Wie- ringen zou volgens de a charge getuigen slechts In de verbeelding van verd. bestaan. Hij kwam nooit op het landgoed en mevr. van W. had zich o.a. tegenover den notaris ongunstig over den kweeker uitgelaten, Maandag was het woord aan de getuigen a décharge. De deskundige dr. Schrijver werd nogmaals over enkele punten gehoord. Er zijn nog twee briefjes in het geding gebracht, die ook geschreven zouden zijn door mevrouw van Wieringen. Het eerste briefje is volgens des kundige een zeer slecht falsificaat. Het tweede lijkt voor een leek echt; het is echter geschreven door een „schrijfmaniak". Het is te mooi en iedere deskundige zal het als valsch herkennen. Tal van primaire valsch- heden komen aan het licht bij nauwkeurige beschouwing. Verschillende letters zijn „ge- teekend" en later bijgewerkt. Naar de meening van deskundige zijn ook deze stukken, evenals de reeds eerder be sprokene valsch en naar alle waarschijnlijk heid afkomstig van de hand van dezen ver dachte. De verdediger Mr. ten Bokkel begint zijn pleidooi met er op te wijzen, dat verdachte de nieuwe civiele procedure heeft aangevan gen. waarbij de geïncrimineerde stukken in het geding zijn gebracht, terwijl hem van te voren was meegedeeld, dat een strafvervol ging tegen hem zou worden ingesteld, indien hij van die stukken gebruik zou maken. Uitvoerig gaat pl. dan de zakelijke ver houding tusschen verd. en mevrouw van W. na, zooals die, naar zijn meening heeft be staan. Verdachte B. houdt vol, dat de stukken, w.o de koopacte, echt zijn. De acte is door verd. opgemaakt en geschreven en zou door mevrouw v. W. onderteekend zijn. De Officier van Justitie releveert dan de feiten, zooals die zich hebben voorgedaan in het proces van 1932. „Ls het mogelijk", zoo vraagt spr. zich af, „dat deze verd. de groote vertrouwensman van mevrouw de weduwe v. W. is geweest?" Het décharge verhoor heeft op dit punt letterlijk niets opgeleverd. Er is niemand naar voren gebracht, die kan verklaren, dat hij groote zaken met verd. heeft gedaan (die verd. zegt voor de oude dame te hebben uit gevoerd) Komende tot de vraag, wie de valsche stukken heeft geteekend, zegt de Officier, dat dit er in dit geval niet toe doet, zeker is, dat niet mevrouw v. W. de handteekenin gen heeft gezet. Betreffende de dorpspraatjes over mevr. v. W„ zeide de Officier er prijs op te stellen, te -Verklaren, dat mevr. v. W. in het dorp zeer veel goed heeft gedaan. Met milde hand heeft zij arme dorpelingen geholpen. De Officier is er van overtuigd, dat ver dachte schuldig is aan het gebruik maken van valsche stukken, Spr. wil er rekening mee houden, dat deze zaak nauw verband houdt .met de vorige strafzaak en eischt een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar tegen verd. Mr. Ten Bokkel zegt dan in zijn pleidooi, dat er nog een tweede ..vertrouwensman" is geweest, een soort „super" vertrouwensman, die weer toezicht op verdachte moest hou den. Die geheimzinnige figuur heeft anonie me briefjes gestuurd, maar zijn naam heeft hij niet geopenbaard! Na nog verschillende punten te hebben besproken, concludeert pl. de vaste overtui ging te hebben, dat verd. onschuldig is, al weet hij, hiervan het overtuigend bewijs niet geleverd te hebben. Vervolgens is het woord aan den tweeden verdediger, mr. Venhuizen, die het deskun digen onderzoek onder de loupe neemt, Pl. wijst er op. dat, uit de rapporten van dr. cph.-nvor en f|r van T.edö°n blijkt, dat deze deskundigen geen zekerheid omtrent de valschheid hebben; voor hun de finitieve conclusie zoeken ze steun in het dossier. Dr. Brunner verklaart de handtee keningen positief voor echt. Uitvoerig be spreekt pl. dan de getuigenverklaringen, waarna hij de mogelijkheid behandelt of er inderdaad een zekere zakc-lij'ke verhouding bestond tusschen mevr. Van W. en verd. Pl. concludeert evenals zijn confrère tot vrijspraak van verd. Na re- en dupliek wordt de uitspraak vast gesteld op 21 Februari a.s. Geen verklaringen meer in reclame-vorm. Vragen van den heer Van Vessem beantwoord. Op de schriftelijke vragen van den heer Van Vessem, betreffende een door het rijks instituut voor de volksgezondheid afgegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band mar garine 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den directeur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid in reclamevorm af gegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band margarine, welke op 30 Januari j.l. in ver schillende dagbladen als advertentie op de eerste bladzijde is geplaatst en door welke verklaring de indruk wordt gewekt, dat het gebruik van Blue Band margarine voor de volksgezondheid beter zou zijn dan het ge bruik van de beste Hollandsche winterboter? 2. Is de minister bereid te onderzoeken, door welke invloeden de bedoelde ambtenaar er toe is gekomen op deze wijze met terzijdestel ling van het belang der volksgezondheid zijn ambtelijke positie aan te wenden ten be hoeve van reclame voor een internationaal margarinebedrijf en ter benadeeling van het nationale zuivelbedrijf en van de nationale veehouderij 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor herhaling van een dergelij ke handelwijze voorkomen kan worden? Heeft de minister van sociale zaken geant woord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord 2. De ondergeteekende is niet voornemens het gevraagde onderzoek in te stellen. De in- sinueerende tendenz, die aan deze vraag ten grondslag ligt, heeft den ondergeteekende zeer onaangenaam getroffen,. 3. Verklaringen, als in verschillende dag bladen opgenomen, zullen voortaan niet meer ter publicatie afgegeven worden. MINISTER DECKERS ZAL DE NARCISSEN- TENTOONSTELLING TE SASSENHEIM OPENEN. 518 Februari a.s. zal te Sassenheim de groote jaarlijksche narcissenten toonstelling in het gebouw Bloemlust worden geopend. De offi- cieele openingsplechtigheid zal worden ver richt door minister Deckers. Nu dit jaar de invoer van narcissen in de Vereenigde Sta ten van Amerika wordt vrijgegeven, is er meer belangstelling voor de jaarlijksche ten toonstelling dan ooit te voren. De geheele beschikbare ruimte is reeds gereserveerd. De heer P. A. Schwarz Tweede Kamerlid? Bij den voorzitter van het Centraal Stem bureau is bericht ingekomen van Mr. J. A. de Wilde, waarin deze te kennen geeft zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer der Sta ten - G ene raai niet aan te nemen (vacature Rutgers). Thans heeft de voorzitter tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer P. A. Schwarz, te Krabbendijke. MAANDBLAD VAN HET NATIONAAL RADICAAL VERBOND. Van het orgaan „Algemeen Belang", maandblad van het Nationaal Radicaal Ver bond, is de eerste aflevering verschenen: het Januarinummer. Hoofdredacteur van dit maandblad is mr. J. H. Schultz van Haegen te Aerdenhout. Het nummer opent met een artikel van de hand van den hoofdredacteur, getiteld „Smeedt het ijzer terwijl 't heet is", waarin deze de verwording van het parlementaire stelsel beschrijft en erop wijst, dat het alge meen belang dienstbaar wordt gemaakt aan het partijbelang en dit op zijn beurt weer aan het eigenbelang. „Algemeen Belang" zal onverflauwd pogin gen blijven aanwenden tot zuivering van het huidige parlementaire stelsel en van de ge heele staatshuishouding, waardoor het ver trouwen in een goed en normaal geregeerd vaderland zal terugkeeren", zoo eindigt het artikel. Verder bevat het blad de artikelen „Alge meen Belang" van den secretaris G. A. Wei man, „Iets uit de voorgeschiedenis" door dr. R. de Waard, „Ons Onderwijs" door J Keizer, „Onze naam, ons karakter en ons streven" door A. van Gent, „Nooit versagen" door J. Meyer. Verder bevat het een beginselverkla ring en de aankondiging van het eerste con gres, dat te Utrecht zal plaats vinden in hotel Terminus op Zaterdag 15 Februari. De agenda vermeldt een openingsrede van den voorzit ter, mr. J. H. Schultz van Haegen te Aerden hout. Verder spreken dr. R. de Waard. Groningen, over „Is ons verbond een utopie?", mevr A. VenemaSchaaf, Assen, over „Vrouwen en politiek", de heer A. v. Gent, Waalwijk, over „Politieke nacht over Nederland", de heer J. Meyer Jr., Velp, over „Richtlijnen". De agenda der huishoudelijke vergadering vermeldt o.a.: Verkiezing van een definitief bestuur, van v>ct uro gram, vaststelling van statuten en huishoude lijk reglement, voorstel tot aanvraag der ko ninklijke goedkeuring, -

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7