Kapper-keper. IB'lflMiMRiS ANTURACIETen BRCCUCOKES Bankier Schaap krijgt 4j jaar met aftrek. tiet Beêmfsqfate 53e Jaargang No. 16147 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 13 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1-75. elke regel meer f 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Februari. Charlie Chaplin. De wereldroem van den film-clown Charlie Chaplin blijkt bestendig te zijn. Het is een heel bijzonder geval. Uit een speciale corres pondentie uit Londen in dit nummer blijkt, dat de première van Chaplin's nieuwe film „Modern Times" (Moderne Tijden) zoowel in Londen als in Amerika een geweldig succes is geworden. En toch is het weer een zwij gende film. Toen de sprekende film haar veroveringstocht begon, nu al jaren geleden, dachten velen dat het einde van Charlie Chaplin's roem bereikt was. tenzij hij er kans toe zag met den nieuwen koers mee te gaan. Chaplin zag daar blijkbaar geen kans toe. De onweerstaanbare aantrekkingskracht van zijn clownerie verdraagt het gesproken woord niet. Hij moest dus blijven zwijgen. Dat heeft hij gedaan, en hij is geslaagd. „Modem Times" geeft een sterke muzikale illustratie, maar een zwijgende Chaplin, op een uitzondering na. Hij zingt er namelijk een enkel liedje in. Natuurlijk is dit moment met zorg voorbereid: hij maakt eerst aan stalten. hij aarzelt lang, het publiek wordt in stijgende spanning gebracht, tenslotte zingt hij met een lage, melodieuze stem. De woorden zijn onzin, maar het succes is groot. Dat deze merkwaardige filmacteur er ove rigens in slaagt, zijn zwijgzaamheid te hand haven en toch onweerstaanbaar te boeien kenmerkt hem wel als een kunstenaar van buitengewone gaven. De gemiddelde duur van een filmster is vijf jaar, zooals de Ameri- kaansche statistiek aantoont, en dat geldt dan nog voor diegenen die de evolutie van de film normaal hebben gevolgd. Voor Charlie Chaplin alleen gelden deze wetten niet, en hoeveel jaren vermaakt en soms: ontroert hij de wereld nu al? De enorme vorderingen van de filmtech niek, en de enorme kosten, daarmee gepaard, zijn hem overigens ook niet bespaard geble ven. De eerste film van Chaplin, in den „ouden tijd", kostte f 2500 aan voorbereiding en werd in éen week gemaakt. Aan „Modern Times" heeft hij twee jaar gewerkt en de Amerikanen beweren dat de film drieënhalf millioen gulden gekost heeft. Er is zelfs be rekend dat het drievoudige van dit bedrag aan toegangsbewijzen voor bioscopen in de ige- heele wereld zal moeten worden betaald, eer de kosten er uit zijn en Chaplin dus aan zijn nieuwe scheptp'n°" zal beginnen te verdienen. Dit zijn geweldige cijfers. De adepten van het „ouderwetsche levende tooneel" moeten wel eenigszins huiveren als zij weer eens le zen met welke geweldige bedragen hu' oot- ste concurrent tesenwoordig werkt. Natuurlijk zijn de tijdsomstandigheden Chaplin gunstig. De huidige wereld is zóo rijk aan tragische rollen en verraders-rollen dat de menschheid met ware verlichting een genialen komiek begroet. Misschien doet de afwezigheid van het gesproken woord daar bij nog wel extra-weldadig aan ook. Er zijn misschien nog nooit zooveel holle woorden gesproken, er is misschien nog nooit zooveel gezwetst als in deze periode der wereld historie. Verklaart dit wellicht de opvallende uitlating van een Londensehen bewonderaar van „Modern Times": „Er wordt geen woord jn de film gesproken; dit is een heerlijke gewaarwording"? Een logische samenhang van gebeurtenis sen geeft de film niet. Zij is blijkbaar een stuk revue van de wonderlijke avonturen van een onhandigen, linkschen zwerver- door-het-leven, die ditmaal een gezellin vindt die hem op zijn tochten trouw vergezelt en dus niet meer als de Eenzame van een vroe gere film compareert. Chaplin's wereldvermaardheid schijnt on aantastbaar. Zij zal hem, in de toekomst, vermoedelijk nog lang overleven ook. Al zul len er weer tijden komen, waarin de wereld minder hunkert naar den clown die haar aan 't schaterlachen kan brengen, dan dat nu het geval is. R. P. Brand in het s.s. „Hoogkerk". Spoedig gebluscht. In het Nederlandsche s.s. Hoogkerk, meten de 5137 bruto ton, toebehoorenóe aan de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij te den Haag, is in de haven te Ant werpen Woensdag een brandje uitgebroken in dat gedeelte van het schip, waar een lading van 250 balen jute lag opgeslagen. De oorzaak van het vuur, dat gebluscht kon worden voor dat het een omvang van eenige beteekenis had gekregen, is broeiing van de jute. De brandweer is den geheelen morgen bezig ge weest met het lossen van de jute. Tegen den middag was men daarmede gereed gekomen, zoodat toen ieder gevaar geweken geacht kon worden. De jute was te Hamburg ingenomen én bestemd voor Rotterdam, (Te Rotterdam is een kap-per ge arresteerd, die reeds een tijd tang systematisch geld heeft ontvreemd uit de overjas van een klant en tot een totaal bedrag van onge veer 3000 gulden.) 'k Vond het wel betreurenswaardig, Toen ik dit berichtje las, Voor het baardig en kunstvaardig Achtenswaardig kappersras. Onder 't kapmes neergezeten, Wil de machtelooze klant, Ook zijn jasje veilig weten Aan den kapstok aan den wand. En de klant is als begapte Er niet mede gecoiffeerd. Als de kapper in 't verkapte Zich als kaper demonstreert Daarvan moeten kapsies komen, Want al wordt de klant normaal Door hem bij den neus genomen, Dat kost hem geen kap-itaal. Hij laat zich wel gaarne scheren Door den vaardigen barbier, Zooals alle gladde heeren, Maar dan niet op die manier. En zoo is die vreemde kapper Niet aan 't droef gevolg ontglipt. Hij zit nu per slot als gapper Zelf geschoren engeknipt. De Jamboree 1937 te Vogelenzang. Nog geen definitieve beslissing Allerlei voorbereidingen worden getroffen. Alhoewel een definitieve beslissing over het terrein bij Bloemendaal nog niet gevallen is, kan vrijwel met zekerheid gezegd worden, dat de wereldjamboree 1937 aldaar gehouden zal worden. Intusschen zijn de voorloopige werkzaamheden van de commissie reeds in vollen gang. Deze zijn inderdaad niet ge ring er moeten barakken gebouwd, wegen aangelegd en verhard worden, voorzieningen worden getroffen voor het vervoer en distri butie van voedsel naar de verschillende kam pen, voor sanilaire inrichtingen enz. Het be hoeft niet gezegd te worden, dat waar dit alles geschiedt voor 30.000 tot 50.000 man, de voorbereidingen heel wat voeten in de aarde hebben. De voorzitter der propaganda-com- missie gaat een dezer dagen naar Londen om besprekingen te voeren met het Internationaal Bureau der Padvinders en met eenige andere organisaties en vervoerslichamen aldaar. Op 22 Februari zal de hoofdverkenner voor de Bho'hi tot de Ned.-Indische padvinders spre ken ter gelegenheid van den verjaardag van Lord Baden Powell of Gilwell. Het Ontwerp Vaste Lasten. Onze Haagsche correspondent meldt: Gelijk de Standaard gisteren mededeelde is de toezending aan de Tweede Kamer van de Memorie van Antwoord met nota van wijziging inzake het vaste lasten-ontwerp binnenkort te verwachten. Men is evenwel nog bezig met de laatste hand er aan te leggen en de ministerraad zal omtrent de ontworpen wijzigingen zijn beslissing nog dienen te nemen, want de veranderde voorstellen zijn in den minister raad nog niet aan de orde geweest. NOG EEN GIFT VAN DEN BISSCHOP. Mgr. J. P. Huibers heeft ter gelegenheid van zijn inwijding tot Bisschop ook 1000 ge schonken voor de R.K. armen in Haarlem. BROCHURE TE DEN HAAG IN BESLAG GENOMEN. DEN HAAG. 12 Februari (A. N. P.) Gister avond heeft de politie op den hoek van de Laan van Meerdervoort en Anna Paulowna- straat twee colporteurs aangehouden, die een brochure, getiteld „Colijn's doodendans-' trachtten te verkoopen. De inhoud van deze brochure werd beleedigend geacht voor minis ter Colijn. Ongeveer 100 exemplaren werden in beslag genomen. De brochure vermeldt als uitgever het comité „De gemuilkorfde eend". De politie stelt thans een onderzoek in naai de herkomst van deze brochure en in het bij zonder naar genoemd comité. Nyenrode-zaak in Mei a.s. weer in behandeling. Naar wij vernemen zal de strafzaak tegen den heer O. van Nijenrode hoogstwaarschijn lijk in Mei a.s. weer worden behandeld. Zooals men weet is de heer O. langen tijd onder behandeling van een dokter geweest, na een keeloperatie te hebben ondergaan. Met het oog hierop was de behandeling van deze strafzaak in hooger beroep uitgesteld, tot de toestand van den heer O. voldoende was verbeterd, om zijn belangen te beplei ten. Als verdediger van den heer O. die in eer ste instantie door de Rechtbank te Amster dam is vrijgesproken, zal wederom optreden, Mr. Th. Muller Massis. HAARLEM TEL10070 - HEEMSTEDE TEL. 29280 (Adv. Ingez. Med.) Haarlem's rechtbank beveelt de gestolen stukken aan de eigenaars terug te geven. De Wormerveersche bankier Schaap is hedenmorgen door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest tot en met 27 Februari a.s. Behoudens enkele détails van de dagvaarding werd bewezen geacht, dat de verdachte op verschillende tijd stippen verschillende effecten uit safe-loketten heeft genomen en deze heeft beleend bij bankinstellin gen. Wegens den ernstigen aard van dit misdrijf moest een strenge straf wor den opgelegd. De rechtbank bepaalde dat de ge stolen stukken aan de benadeelde eigenaar-safelokethouders. moesten worden teruggegeven. Belgische kotter gezonken. Bemanning' door Nederiandschen logger opgepikt. Te IJmuiden is binnengekomen de logger Katwi,jk KW 153 met aan boord vier opvaren den van den Belgischen motorkotter A 4, thuisbehoorende te Antwerpen. Het vaartuig werd door den logger in zinkenden toestand bij Terschelling opgepikt en op sleeptouw ge- gezonken. De bemanning was inmiddels op den nomen. Tijdens het sleepen is het scheepjé logger overgegaan. Geen bedrijfsraad voor de Limburgsche mijnen. Op het gemeentehuis te Heerlen vergader de Woensdagmiddag de Commissie van Advies betreffende instelling van een Bedrijfsraad voor de Limburgsche Mijnen. Daar de particuliere mijnen zich hiervan af zijdig hielden, meende de Commissie, dat een Bedrijfsraad voor de Mijnen op het oogenblik niet mogelijk is. In dezen geest zal de Commissie rapport aan de regeering uitbrengen. EEN EENVOUDIG SYSTEEM. Deze tijd lijdt er in velerlei opzicht aan, dat de dingen te ingewikkeld worden gemaakt. En het gevolg daarvan is dat eenvoudige systemen steeds grooter toepassing vinden. Het is uiterst eenvoudig (en ook goedkoop en afdoende) om een „Groentje", advertentie van Vraag en Aanbod, in Haarlem's Dagblad te plaatsen. Daarom worden er jaarlijks ver over de 40000 geplaatst. Brand in een Haagsche polikliniek. Brandweer tweemaal achtereen uitgerukt. DEN HAAG, 13 Febr. (A.N.P.) In den af- geloopen nacht omstreeks één uur werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand die uitgebroken was in het gebouw van de po likliniek van „De Volharding" aan den Ge- dempten Burgwal. Het bleek dat in een klee- renkast, staande op de eerste étage, waarin de kleeding der werkvrouwen en van een liftboy was geborgen, brand was ontstaan. Men waar schuwde onmiddellijk den voorzitter van „De Volharding", die spoedig ter plaatse was en alle noodige voorzorgsmaatregelen liet nemen voor de veiligheid van de zieken, die in het nevengebouw worden verpleegd. Voor alle ze kerheid werden de patiënten, vertoevende op de derde étage naar een ander deel van het gebouw overgebracht. Nadat de brand met een straal op de waterleiding gebluscht was kreeg de dienstdoende zuster opdracht om een oogje in het zeil te houden. Dit bleek geen overbo dige maatregel te zijn, want tegen vier uur werd de brandweer opnieuw gealarmeerd, na dat de zuster tot haar schrik tot de ontdek king was gekomen, dat de verbandkast. die zich in de nabijheid van de afgebrande kast bevond, in brand stond. Onmiddellijk gingen twee spuiten uit de Prinsenstraat en van den Rijswijkschen weg naar het gebouw, waar men met twee stralen op de waterleiding het vuur ook ditmaal wist te blusschen. Een gedeelte van den vloer brandde evenwel uit. De brand weer bracht de overblijfselen van de afge brande kast met inhoud naar buiten en bleef nog geruimen tijd water geven. Reeds bij het uitbreken van den eersten brand waren twee doktoren naar het gebouw gekomen om de noodige maatregelen in het belang van de verpleegden te nemen. In het belendende ge bouw bevonden zich 50 patiënten. Men tast nog in het duister omtrent de oorzaak van de zen brand. VREES VOOR ONTVOERING VAN JACKIE COOGAN'S VERLOOFDE. CHICAGO, 12 Februari (A.N.P.) De mogelijkheid van een samenzwering welke ten doel zou hebben Betty Grable te ont voeren, wordt thans door de politie-autori- tenten onder cogen gezien naar aanleiding van een juweelenroof. De ouders van Betty hebben den geheelen middag beraadslaagd met den chef van de recherche van Chicago. Zij spraken hun be zorgdheid uit over de veiligheid van hun dochter. Vanochtend vroeg werden Betty en haar verloofde Jackie Coogan van hun juweelen, wele een waarde zouden hebben van 5000 dol lar, bestolen. Nieuwe ernstige grens gevechten in Mandsjoekwo. Spanning weer toegenomen. SJANGHAI. 13 Febr. (A.N.P.) Er wordt gemeld, dat de staf van het .,/wantoengleger mededeelino- heeft gedaan over een nieuwe, ernstige botsing tusschen een Japansch- Mavidsjoerijsche afdeeling en 200 Mongolen. De botsing zou hebben plaats gehal ten Wes ten van het Boeir-meer. waar de Mongool- sche afdeedling het grensstation Olahodka ou hebben bezet. Van Japansche zijde verluidt, dat het den Japansch-Mandsjoerij- schte troepen is gelukt, Woensdag het station te heroveren. Aan Japansche zijde vielen acht dooden, terwijl tien soldaten werden gewond. De Mongolen zouden bij de gevechten zelfs van twee bombardementsvliegtuigen hebben ge bruik gemaakt. De Japanners melden verder, dat zij verscheidene stukken geschut en een aantal machinegeweren en geweren hebben uitgemaakt, die voor een deel van Russische c erkomst zijn. Nadat het afbreken van de onderhandelin gen tusschen den vice-minister van buiten- landsche zaken van Mandsjoekwo en den Russischen consul-generaal veel verbittering hed verwekt, is de spanning door de laatste incidenten opnieuw verhoogd. Adolf Hitler voerde het woord tijdens de plechtigheden, die voorafgingen aan de bijzetting te Schwerin van Wilhelm Gustloff, den vermoorden leider der Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland. (Men zie pag. 4.) Het woord is aan.... Ernest Renan.- De grootste mannen van een natie zijn diegenen, die zij ter dood brengt. Britsche pers over het Geneefsche deskundigen rapport. LONDEN, 13 Febr. (A.N.P.) Uit het rap- port van de Volkenbondscommissie van pe- troleumdeskundigen concludeert het meeren- deel der bladen, dat een effectief embargo op het oogenblik moeilijk in te stellen is. De Daily Telegraph schrijft dat het duidelijk is. dat een pctroleumembargo zonder de medewerking der Ver. Staten geen succes kan hebben. Te gelijkertijd meldt het blad uit Washington, dat het feit. dat de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken zich heeft uitgesproken voor verlenging der geldende neutraliteitsbe- palingen beteekent, dat de Ver. Staten waar schijnlijk niet zullen overgaan tot. beperking van den petroleumuitvoer naar Italië. Pogin gen om de Amerikaansche regeering op mo- reele gronden te overtuigen, hebben aldus het blad. volkomen schipbreuk geleden. Indien de Volkenbond tot een embargo zou besluiten, zouden de Amerikaansche exporteurs waar schijnlijk de geheele Italiaansche behoefte aan petroleum kunnen verzorgen. Daardoor zal het tot nieuwe wrijving en wrok komen, hetgeen in alle richtingen catastrofale gevolgen zou kun nen hebben. Vrijdag overdracht van het aartsbisdom Utrecht. UTRECHT. 13 Februari. (A.N.P.) N'» r wij vernemen zal mgr. J. H. G. Jansen, aarts bisschop van Utrecht, Vrijdagmiddag te 12 uur het aartsbisdom overdragen aan "in opvolger, den coadjutor mrg. dr. J. de Jong. De overdrachtsplechtigheid zal plaats hebben, in de kathedrale kerk. Te 12 uur zal mgr. dr. De Jong, begeleid door de kanunikken de kerk betreden. De proost van het kapittel. J. C. van Schaik, zal voorlezing doen van den ont slagbrief van mgr. Jansen en vervolgens van den benoemingsbrief van mgr. De Jong. De twee oudste kanunikken zullen den nieuwen aartsbisschop naar de bisschopstroon bege leiden. De proost van het kapittel zal vervol gens een toespraak houden, die mgr. De Jong zal beantwoorden. De plechtigheid wordt be sloten met het zingen door het koor van het Te Deum Laudainus. Wij vernemen verder, dat de plechtigheid door den K.R.O. op gra- mofoonplaten zal worden opgenomen en Za terdagavond te 8.10 uur zal worden uitge zonden. DE DRIE OESTADJI S UIT HET KONINGS MOORDPROCES ZIJN TOT LEVENSLAN GEN DWANGARBEID VEROORDEELD. pag. 4 De commissie der Geneefsche deskundigen in zake een olie-embargo heeft haar rapport uitgebracht. pag. 4 Hitler heeft een felle rede gehouden bij de bijzetting van Gustloff te Schwerin. De idee van het defensiefonds ontmoet in de Kamer niet veel bezwaren, wel de finan- cicele uitwerking. pag. 3 Regeeringsplannen voor den landbouw: Ge leidelijke verlaging der richtprijzen. pag. 3 Binnenkort worden nadere regceringsplannen bekend omtrent het vaste lastcnontwerp. pag. 1 De bankier Schaap is tot 4Vi jaar gevangenis straf met aftrek veroordeeld. pag. 1 De Engelsche rechter acht bij de aanvaring van de Prinses Juliana twee derde schuld aan Nederlandsche zijde. pag 2 Verslag van de vergadering van den Haar- lemschen Gemeenteraad. pag. 6 De Olympische Winterspelen te Garmisch Partenkirchen. pag. 12 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Charlie Chaplin. Hoe ik groeide: „Debuut". pag. I pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Droe vig lot van een Hongaarsche vlag. pag. 4 Van onzen Londensehen correspondentDe „huisvesting" van een Mount Everest Expe ditie. pag 4 K. de Jong: De Stem des Volks. pag. 11 G. J. Kalt: Leerlingcnuitvoering Toonkunst. pag. 11 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 11 Vr. S.: „Modern Times", opnieuw een echte Chaplin-film. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 8 Schaakrubriek. pag. 11 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1