Op vleugelen der liefde 53e Jaargang No. 16149 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 15 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250 - Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim ƒ75 - Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 5 Februari. De Daling der Inkomens. In vijf jaar tijds is het totaal der inko mens in ons land met dertig procent gedaald. Dat toonen, in onverbiddellijke cijfers, de ge gevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek die wij vandaag publiceeren. Interessant is het ook, eruit af te leiden, hoeveel verder „de groote crisis" heeft door gewerkt dan die, welke onmiddellijk op den oorlog volgde. In 19211922 bedroeg het totaal der Ne- derlandsche inkomens 4292 millioen gulden. Tot en met 19241925 zakte het met stevige jaarlijksche dalingen tot 3761 millioen. Dat was het laagste punt na de eerste crisis, waarop de oorlogsgevolgen ons onthaalden. Een nieuwe stijging trad in, tot 4367 millioen in 19301931 (gebaseerd op de belastingaan giften van het vorige kalenderjaar) en daarop begon de groote tuimeling, met jaarlijksche verminderingen van resp. 161 millioen, 549 millioen, 500 millioen en 115 millioen tot een totaal van 3042 millioen, ruim drie milliard dus, voor 19341935. Wij zijn dus nu nog 719 millioen lager dan in 19241925, ruim" twin tig percent lager dan na de vorige crisis. Natuurlijk geven de belastingopbrengsten een hiermee, overeenkomend beeld van de situatie. En als men nu de groepen van inkomens bekijkt, worden wel heel groote verschuivin gen naar beneden zichtbaar. Alleen de groep inkomens beneden f 1400 is voortdurend ge stegen. Dat is de laagste groep in de lijst. Haar omvang bedroeg in 19211922 nog geen derde van het aantal aangeslagenen (31.62 pet.) In 19341935 begon zij de helft al te naderen (44.88 pet.) In deze nieuwste statistiek omvat voorts de groep inkomens van f 1400;f 2000 meer dan een kwart der bevolking (27.28 pet.) waaruit dus af te leiden valt dat tweeën zeventig procent van de Nederlandsche be lastingbetalers geen hooger jaarlij ksch in komen dan f 2000 meer hebben. Verdient gij meer dan tweeduizend per jaar, dan behoort gij tot de 28 pet. van liet Nederlandsche volk die er het best aan toe zijn. Nog-veel meer begunstigd kan ieder zich voelen die meer dan f 3000 verdient. Im mers, de groep met inkomens van f 2000 f 3000 omvat 15.03 pet. van de aangeslage nen, zoodat igij met meer dan drieduizend gulden inkomen tot een top-categorie be hoort die slechts 13 pet. der aangeslagenen omvat. Dan volgt bijna acht procent met inkomens van f 3000f 5000, zoodat de ge lukkigen met meer dan f 5000 inkomen maar vijf procent (om precies te zijn: 4.92 pet. der bevolking) uitmaken. Deze groep boven de f 5000 geniet 25 pet. van het totaal der inkomens 'maar betaalt natuurlijk een veel grooter percentage van de totale belastingopbrengst, namelijk 59.32 pet. In afgeronde cijfers is de toestand der halve zoo, dat 5 pet. van de bevolking, zijnde alle menschen met inkomens boven f 5000. een kwart van het totale inkomen ontvangt en zestig procent van het totaal der belas tingen betaalt. Hier blijkt dus de sterke be lasting-progressie. Daartegenover staat dan, dat 95 pet. der bevolking driekwart van het totale inkomen geniet en veertig procent van het totaal der belastingen opbrengt. Dit zijn wel sprekende cijfers. Wie ze tij dens het week-end eens met aandacht be studeert zal allicht tot het besef komen dat hij zich deze cijfers toch eigenlijk nooit zoo heeft voorgesteld. t Het gemiddelde inkomen van den Neder lander is natuurlijk ver gezakt. In 19211922 was het f 2619. De eerste crisis deed het mét f 300 zakken. Het steeg weer wat en daalde daarna tot f 2105 over 19341935. Hoeveel rijkaards zijn er nu nog in ons midden? Het aantal menschen met inkomens hoven de f 20.000 bedroeg in 19341935 nog vier tiende procent van de bevolking, dus vier op de duizend aangeslagenen. R. P. Binnenkort een Britsche leening aan Frankrijk? Bedrag van 60 millioen genoemd. LONDEN, 15 Febr. (A.N.P.) De Daily Telegraph verneemt uit Parijs, dat de onder handelingen over een Britsche leening aan Frankrijk tot een goed einde zijn gebracht. Het leeningscontract zal binnenkort worden geteekend. Uiterlijk in het midden der vol gende week kan een officieele mededeeling over deze aangelegenheid worden verwacht. Bijzonderheden ten aanzien van de voorwaar den zij nnog niet bekend. Naar verluidt is een bedrag van 60 millioen pond tegen 3 pro cent rente terug te betalen na een jaar, ge doemd. (Don Juan Pombo, een Spaansche vlieger, is over den Oceaan naar Mexico gevlogen, heelt daar, tegen het verbod van haar ouders Elena Rivero geschaakt en is dezer dagen in Madrid met haar getrouwd.) Bestaat er heusch geen romantiek, In 't zakelijk moderne leven? Die Spanjaard heeft ons de repliek Op deze groote vraag gegeven. Hij liet zich door geen oceaan En door geen ouderpaar verschrikken, Om naar Elena toe te gaan, Die hij in oog en hart mocht blikken. Op vleugelen der liefde is Hij ijlings in de lucht gevlogen, Romantischer geschiedenis Heeft toch wel nooit ons hart bewogen. Hij vloog Elena om den hals En wist haar vliegensvlug te schaken, Was pa opvliegend en niet malsch. Van een vervolging was geen sprake De vlieger is goed opgegaan Zij waren in de wolken samen, Waarna zij over d' oceaan Weer goed en wel in Spanje kwamen. 'k Hoop voor Elena, dat haar man, Na die romantische bedrijven, Al is hij dan een Don Juan, Haar onverbreekbaar trouw zal blijven. En dat hij, met dit avontuur Der nieuwste romantiek voor oogen, Niet hoeft te zuchten op den duur: En toch ben ik erin gevlogen. P. GASUS. Gladde straten en wegen. Onaangename verrassing in den vroegen morgen. Wie vanmorgen vroeg de deur uit moest en in de veronderstelling verkeerde dat het „een beetje regende", werd bij het verlaten van zijn woning verrast door een spiegel gladde ijskorst op de straten of wegen. In derdaad: het regende een beetje, maar daar er wat men noemt „hal in den grond" was, veranderde elke regendruppel op den grond dadelijk in een ijsbolletje, zoodat de wegen zoo goed als, of tenminste uiterst moeilijk, begaanbaar waren. Voetgangers bewogen zich voetje voor voetje en met de grootst mogelijke voorzich tigheid voort en tal van fietsers gleden af naar de zijkanten van den weg of maakten slippertjes en buitelingen. Menig wielrijder voegde zich met de fiets aan de hand ten slotte maar bij de voetgangers, maar dat viel ook weer niet mee, want met die glad heid wil je karretje, ook al houd je het vast, wel eens anders dan je zelf wilt! Tram- en busdiensten. De tramdiensten AmsterdamZandvoort en lijn 1 ondervonden van de gladheid geen moeilijkheden. Anders was het met de bus diensten. Met de bussen van de N.Z.H.TM. was het echter gedurende de eerste uren van den dienst hopeloos. Er kon niet dan zeer voor zichtig gereden worden en er waren oogen- blikken, dat de bussen niet voor- of achter uit konden. In dezen toestand verkeerde bij voorbeeld te ongeveer half 9 een N.Z.H.-bus in de buurt van het Nooi'der Bad. De inzit tende leerling van het Kennemer Lyceum zal wel te laat gekomen maar het zal hem ver geven zijn! Zoo ongeveer half 9 marcheerden de busdiensten van de N.Z.H. weer eenigs- zins, maar er kon toch nog niet van een tien minuten-dienst gesproken worden. De Brockway-bussen verkeerden natuurlijk in den zelfden toestand. Toch werd zooveel mogelijk gereden: met lijn 1 tot de Groote Markt en met de beide andere lijnen tot de Turfmarkt. Maar van een geregelden dienst was natuurlijk in de eerste uren geen spra ke. Te ongeveer 10 uur liep alles echter weer normaal. Ongelukken. Verschillende menschen kwamen natuur lijk op min of meer gevoelige wijze met de straatsteenen in aanraking. Zoo werd de hulp van den Ongevallendienst ingeroepen voor verschillende personen die zich door de gladheid niet staande hadden kunnen hou den: op de Turfmarkt, de Kleverlaan. de Raaks hoek Zijlvest, in de Mr Cornelisstraat en in de buurt van het Proveniershuis. In de omgeving. Te Bloemendaal begon men vóór 7 uur met zand strooien en te Heemstede werd onge veer kwartier over 7 begonnen: eerst de hoofdwegen en geleidelijk de zijwegen. Heel wat menschen vielen, maar men had bij de politie te Bloemendaal hedenmorgen geen ernstige ongelukken te melden. Te Heemstede had een 16-jarig meisje uit Hillegom het ongeluk te vallen bij den over weg aan den Glipperweg Zij bleef bewuste loos liggen en werd door dokter Laeyendec- ker behandeld. Nadat zij was bijgekomen kon zij per taxi naar haar woning worden vervoerd. Hedenmorgen ongeveer kwart over negen verloor de bestuurder van een auto op de Zuiderhoutlaan door de gladheid de macht over het stuur, zoodat hij met zijn wagen in den greope1 langs het H.F.C.-terrein te recht kwam. Het liep gelukkig zonder per soonlijke ongelukken af. De bestuurder kon zonder hulp uit de auto kruipen. Het woord is aan.... Lao-Tze: Voorkom het moeilijke door het gemakkelijke goed te doen. Ook vrijstelling van veerkosten verlangd. Twee mannen, die heel wat op hun kerfstok hadden. Dokter C. van Bemmel. t Te Bloemendaal is gisteren overleden de heer C. van Bemmel, arts en geneeskundige bij de Arbeidsinspectie o.a. bij het zesde dis trict Haarlem. De heer Van Bemmel bereikte den leef tl] van 51 jaar. werd in 1909 bevorderd tot arts, heeft 13 jaren practijk uitgeoefend o.a. te Bleskensgraaf. waarna hij werd aangesteld bij de Arbeidsinspectie. DE PRIJSRAADSELIVEDSTRIJD VAN DE H.O.V. LéON DAUDET, de leider der thans verboden Action FraiKjaise, bij wien, naar aanleiding van de molestatie van den socialistenleider Léon Blum, huiszoekingen werden verricht. Hét Zal een grenscommissie worden ingesteld voor de grensbepaling tusschen Mandsjoe- kwo en Sovjet Rusland? pag. 4 De drie Oestadji's uit het koningsmoordpro ces zullen geen beroep tegen het vonnis aanteekenen. pag 4 De Italianen hebben Dessie en omgeving op nieuw gebombardeerd. -. 4 De Nederlandsche inkomens blijken zeer sterk te zijn gedaald. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de onderwijsbezuini- ging goedgekeurd. pag. 3 De regeering wil de girodiensten bij de wet regelen. pag. 3 Een wereldpetitionnement voor den vrede. pag. 7 De Olympische Winterspelen te Garmisch- Partcnkirchen. pag. 8 Bioscopen. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De daling .der inkomsten. pag. 1 Hoe ik groeide: ..De Eerste Barricade". pag 3 Van een specialen A. N. P. verslaggever: De koninklijke familie in Silezic. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Over onderwijs in Engeland. 4 Mej. J. A .Jansen Heytmajer: Pen^oonlijk- heidsonderwijs. pag. 2 Dr. W. G. N. van der Sleen: BangkokRan goonBenares binnen 24 uur. pag. 5 M. BekkersZürcher: H. D. Vertelling. „Het besluit". pag. 5 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 5 Financieele Kroniek: De hypotheekbanken en de dividenduitkcering over 1935. K. de Jong: Radiomuziek der week. J. B. Schuil over Der blaue Vogel. K. de Jong: Concert der H. O. V. J. H .de Bois: De eeretentoonstelling va Louis Hartz. pag. 2 Puzzlerubriek. oag. 7 De burgerlijke stand van Haarit;.,; is opge nomen. op pag. li, pag. 9 pag. 3 pag pag TERUG VAN DE NOORDPOOL? Hoe het vrachtschip „Pilsoedski" dezer dagen in de haven van New-York aankwam. Tengevolge van de hevige koude, die sinds eenigen tijd in de Vereenigde Staten heerscht, was het geheele schip met ijspantser omgeven. Zeeuwsch-Vlaanderen ageert tegen de Reisbelasting. Goede vangst der Amster- damsche politie. Zooals bekend werd op het concert van de H.O.V. van Vrijdagavond, aangekondigd als raadselconcert, een prijsraadselwedstrijd ge houden. naar aanleiding van het uitgevoerde, maar geheim gehouden programma. Naar wij vernemen zal de uitslag binnen eenigen dagen bekend worden. Er waren on geveer 60 biljetten in de bus. Daar het pro gramma niet eenvoudig was. zijn waarschijn lijk van niemand alle oplossingen „goed". AMSTERDAM, 15 Febr. (A.N.P.) Op ini tiatief van de Ver. van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal een breede actie worden op gezet tegen de in het voornemen der regee ring liggende reisbelasting, die vooral de in woners van Zeeuwsch-Vlaanderen zal treffen bij hun bezoek aan België. Tevens zal worden geageerd tegen de hooge veerkosten, die zij hebben te betalen bij een bezoek aan Noord- Nederland. Men zal vrije overtocht op de Zeeuwsche stroomen eischen voor alle Zeeuwen. Een voorloopige vergadering, waar bij alle gemeentebesturen en dageiijksche be sturen van verschillende vereenigingen zijn uitgenoodigd, zal worden gehouden op Vrijdag 21 Febr. a.s. te Oostburg. De „Manoeran" keert naar Nederland terug. Moeilijkheden met de motoren. AMSTERDAM, 15 Febr. (AN.P.) De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft van den gezagvoerder van het motorvrachtschip Maioeran, dat na de aanvaring in het Noord zeekanaal met het stoomschip Algenib van Van Nievelt Goudriaan en Co. te Rotterdam in de hoofdstad is gerepareerd en gisteren naar zee was vertrokken, bericht ontvangen dat het schip naar Amsterdam terugkeert, aan gezien op zee moeilijkheden zijn ont staan met de motoren, waaraan te Am sterdam veranderingen waren aangebracht. De bedoeling was, dat men eerst op zee 24 uur zou proefvaren en indien de motoren dan in orde waren bevonden, de reis naar Indië zou voortzetten. Aan dit voornemen heeft men thans door de opgetreden moeilijkheden geen gevolg kunnen geven. Een dezer nachten werden op heeterdaad betrapt bij een poging tot inbraak aan de Prinsengracht te Amsterdam, twee mannen gearresteerd. De politie blijkt hiermee een zeer goede vangt te hebben gedaan. Behalve dat reeds twee oude inbraken tot klaarheid zijn gebracht, bestaat er gegronde reden voor de veronderstelling dat het tweetal zich den laatsten tijd aan nog verscheidene an dere misdrijven op dit terrein heeft schuldig gemaakt. Het instrumentarium, dat op hen gevonden is, wijst er reeds op dat zij zich, wat hun uitrusting betreft, grondig op hun nachtelijke escapades hadden voorbereid. Van deze uitrusting maakt o.a. deel uit een groot formaat „blikopenei-", een met groot vakmanschap vervaardigd voorwei-p. dat een meter lang ls. omdat het als koevoet moet worden gebruikt en aan het eind waarvan zich een scherpe, stalen klauw bevindt. Dit voorwerp is uitneembaar, zoodat het gemak kelijk in een binnenzak kan worden ver voerd. De politie zou gaarne eens nader ken nis maken met den vervaardiger van dezen „blikopener", niet zoozeer omdat hij een meester in zijn vak is dan wel vanwege het feit, dat hij begrepen moet hebben, voor welke doeleinden hem deze opdracht is ver strekt. De aangehoudenen laten zich hier omtrent niet uit. DOOR DEN VERKEERDE GEHAALD. Donderdagmiddag kwam L. de B., wonende te Haarlem, tot de onprettige ontdekking dat de portretten van de Koningin en Prinses Juliana, welke hij den vorigen dag aan de huizen langs de Iepenlaan te Bloemendaal op zicht had aangeboden, door onbevoegden waren teruggehaald. Daar een bewoner één portret had gekocht was daarvoor het geld in ontvangst genomen. De B. deed van dit gebeurde aangifte bij de politie, waarop deze een onderzoek instelde, dat Vrijdagavond tot de aanhouding van den Haarlemmer H. L. leidde. De man heeft bekend en is in arrest ge steld. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, opende Vrijdag de jaarlijksche bloemententoonstelling van de bloemïstarbeidersvereeniging. De burgemeester bewondert de door de jeugd gekweekte bloemee.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1