Vis a Vis. Huis in de Leliestraat door brand vernield. Hei Beiauftijksle 53e Jaargang No. 16150 Verschijnt dagelijks, behalve bp Zon- en Feestdagen. Maandag 17 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, I 7 Februari. De Nooden van Europa. Het Boek leeft tegenwoordig kort. Dat geldt niet alleen voor de roman, maar blijkbaar voor alle geschriften in boekvorm, die zich tot een publiek van onbegrensden omvang rich ten. Alleen wetenschappelijke leerboeken zou den dus kunnen worden uitgezonderd. Als het Boek niet als studiemateriaal aan den een of anderen cursus gebonden kan worden schijnt het niet langer dan een jaar meer te leven, al behaalt het in dat jaar ook nog zoo'n uitbundig succes. Zoo spreekt men nu ook al niet meer over „De Opstand der Hor den" van den Spaanschen professor José Or tega y Gasset, dat niettemin pas 2V2 jaar ge leden in Nederlandsche vertaling verscheen en toen heel sterk de aandacht heeft getrok ken. Ik waag het toch het nog meer eens te ci- teeren, omdat deze begaafde en scherpzinnige analyst zooveel belangrijks over de Nooden van Europa heeft gezegd. Ortega bestrijdt de meening dat Europa „in verval" zou zijn. Het eenige teeken van verval, zegt hij in zijn boek, is het geheel der economische moeilijkheden waartegen Europa moet strijden. Als men evenwel den aard van die moeilijkheden wat nauwkeuriger nagaat bemerkt men dat geen daarvan ernstig de macht tot het 'scheppen van welvaart aan tast, en dat het oude werelddeel heel wat ernstige crises van dit soort heeft doorgemaakt Gevoelt zich wellicht de Duitscher of En- gelschman nu niet in staat meer en beter te produceeren dan vroeger? Het tegendeel is waar. Het merkwaardige is immers juist dat de onmiskenbaar gedrukte stemming geen. gevolg is van het feit dat men zich minder tot produceeren in staat zou voelen, maar integendeel van het feit dat men zich tot krachtiger werkzaamheid in staat acht en door noodlottige slagboomen weerhouden wordt te verwezenlijken wat men zou kunnen verrichten. Deze slagboomen zijn de politieke grenzen van de respectieve landen. Naar Ortega's meening komt het gevoel van onmacht, dat in deze jaren- onloochen baar de Europeesche vitaliteit neerdrukt, voort uit de wanverhouding tussehen de grootte van de tegenwoordige Europeesche productiekracht en den omvang van de poli tieke organisatie waarin zij moet werken. De aandrift om de ernstige, dringende vragen op te lossen is nu even sterk als tevoren, maar hij wordt in al zijn eerste uitingen belemmerd door het netwerk van bepalin gen voortvloeiend uit het samenstel van kleine staten, dat tot heden toe Europa heeft uitgemaakt. Het pessimisme en de moede loosheid die nu de gemoederen van het vas teland neerdrukken gelijken veel op de ter neergeslagenheid van een vogel van groote vlucht, die bij het uitslaan van zijn mach tige wieken zich wondt aan de tralies van zijn kooi. Er zijn geen programma's die overeenko men met de werkelijke afmetingen die het leven in iederen enkeling van Europa heeft gekregen. Zal Europa zich kunnen bevrijden van overleefde instellingen of zal het voorgoed daarin opgesloten blijven? Want het is reeds eerder in de geschiedenis gebeurd dat een groote beschaving ten onder ging omdat zij de traditioneele opvatting van den Staat niet kon veranderen Deze dingen schreef Ortega y Gasset eeni ge jaren geleden. Hoe is het nu geworden? Er wordt heel weinig meer over „het verval van Europa" gesproken. De economische toestand is niet temin nog veel slechter geworden, en men redekavelt nu over den ondergang van Europa, aangezien de productieve energie der staten geen beteren uitweg heeft kun nen vinden dan een nieuwen wedstrijd in bewapening. Alle wapentuig vertegenwoor digt niet alleen dood kapitaal (want het pro duceert niets) maar bovendien een steeds toenemend gevaar, want het kan alleen ver nietigen. Als men Ortega's treffend beeld van den vogel met de groote vlucht overneemt moet men thans constateeren dat Europa de tralies van de kooi niet wil wegbreken en er zich op is gaan toeleggen dat de vogel zich bij het uitslaan van zijn machtige wie ken ten doode toe zal verwonden. Men durft den vogel niet. los te laten omdat men de tralies niet durft aan te tasten. Men durft niet, en daarom bewapent men zich. Er is veel meer moed noodig om met traditie te breken dan om maar weer de oude paden te betreden, elkaar voortdurend toe te roe pen „de historie herhaalt zich" en sceptisch te wezen over alle ingrijpende veranderingen die ingrijpende verbeteringen zouden zijn. Europa houdt zich bezig met „het Duitsche (Het Centraal Nederlandsch Hen- gelaarsverbond heeft per request bij den Minister geprotesteerd tegen de actie van de beroeps- visschers, ivaardoor de sleephen- gel, de peur en de met visch ge aasde hengel voor het vrije ge bruik verloren zijn gegaan.) Er zijn twee soorten hengelaars, (Of hebt gij d' uitleg niet van noode) De hengelsportbeoefenaars En dan de visschers om den broode. De eerste soort haait sport en visch Uit meren, vaarten en kanalen, Terwijl het doel der andren is Er ook den kost mee op te halen. Zij „azen" op eikaars terrein, Dat is nu eenmaal niet te mijden, Wie vischt gaat daar, waar visschen zijn, Dat grondbeginsel volgen beiden. Nu is helaas de man van 't vak In dezen droeven tijd een tobber, Hij leidt geen leven van gemak, Maar heeft een ergen harden dobber. De enthousiast der hengelsport, Laat zich de kaas van 't aas niet eten. Wanneer hij dus gedwarsboomd wordt. Wil hij ook graag de reden weten. Ik zal mij in dien hengelstrijd Als leek op dit terrein, niet mengen, Ik hoop, dat een autoriteit, Hier gauw den vrede weer zal brengen. Ik denk alleen nog aan de visch, Die, bij die strijdige belangen. Toch ook nog belangwekkend is, Zij is 't, die zich moet laten vangen. De stomme visch wordt niets gevraagd, Hoewel, als één partij in dezen, Zeer gerechtvaardigd zich beklaagt, Dan moet dat toch de visch wel wezen. Het vischrecht kent voor visch geen recht, Hoe vreemd het lijkt, om het te zeggen, En hoe 't dispuut ook wordt beslecht, De visch zal vast het loodje leggen. P. GASUS. MODERNE BEHANGSELS Ie SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H.M. BAKKER, 11^7'35HN Vakkundig personeel Voor zelfbehangers snijden beschikbaar. wij gratis randjes af. (Adv. Ingez. Med.) gevaar". De geschiedenis herhaalt zich op dit punt inderdaad. En het kan geen overleg met Duitsc-hland plegen, het kan geen munt- stabilisatie tot stand brengen, het kan den weg naar Briand's Europeesche Federatie niet vinden. Waarom kan dit alles niet? Uit gebrek aan moed, uit gebrek aan ondernemingsgeest, of schoon intusschen Amerika met ongerustheid en Azië met leedvermaak zitten te wachten op het onvermijdelijke rampzalige resultaat, dat het voortgaan op dezen weg van wij- kunnen-nie-t zou moeten brengen. „Het is reeds eerder in de geschiedenis ge beurd dat een groote beschaving ten onder ging omdat zij de traditioneele opvatting van den Staat niet kon veranderen Dit waarschuwende woord van Ortega y Gasset schijnt, eenige jaren geleden toen men even algemeen naar hem luisterde en zijn boek opgang maakte, niet krachtig ge noeg geklonken te hebben en niet diep genoeg te zijn doorgedrongen. Maar men kan eraan herinneren, en het misschien nog tot grooter uitwerking bren gen. Als kleine naties als Zweden, Zwitserland, België, Nederland en zoovele andere thans met weerzin gevolgd zijn in het opvoeren van hun bewapeningen, niet omdat zij op verove ring uit zijn maar omdat zij een vage hoop hebben door preventieve maatregelen mis schien den aanval op hun landen te kunnen verhoeden, dan vraagt men zich af of al deze kleine naties zich niet aaneen zouden kunnen sluiten tot een gemeenschappelijk protest en gemeenschappelijke voorstellen. Dan vraagt men zich daarbij ook af, of die kleine volken zich niet direct tot de groote volken zouden kunnen richten, en een beroep op hen doen. Dit is in strijd met de traditie, en het zou dus een tralie uit de kooi breken. Maar het ware tenminste een daad! Een daad van goe den wil en ruim inzicht. Dat is het vormen van een stalen ring om Duitschland niet. Geen enkel klein volk van Europa kan er ooit be lang bij hebben, den huidigen gang van zaken te doen voortduren. Laat men dan nieuwe we gen beproeven! Het is hoog tijd het kleine vlaggen-gewapper te laten rusten en de groote vlag van Europa te hijschen. R. P. Door dronkenschap in den Kampersingel gereden. Een doode bij ernstig auto-ongeluk. Politieagent wilde nog ingrijpen! Zondag, vroeg in den morgen, is bij de Turfmarkt een schandelijk ongeluk gebeurd, waarbij door misbruik van alcohol door den bestuurder een auto in het water is gereden en een 25-jarig meisje is verdronken. Twee heeren uit Enkhuizen, een 27-jarige koopman en een 26-jarige leeraar aan de Enkhuizensche H. B. S., kwamen Zaterdag avond met een auto in Haarlem in de bedoe ling hier uit te gaan. Tegen half elf bezochten zij een cabaret in Haarlem, waar gedanst werd en feest gevierd tot vijf uur in den morgen. In het cabaret werd kennis gemaakt met een paar meisjes en toen het uur van sluiting was aangebroken besloten de beide heeren twee meisjes mee te nemen, om haar na een toertje door de stad, naar huis te brengen. Te ruim vijf uur begaf men zich op weg, de auto reed door verschillende wijken van de stad en de drank was in den man Eenigen tijd ging het goed. Een der meisjes, van wie men slechts weet dat zij Corrie moet heeten, werd naar huis gebracht, „waar schijnlijk" in het Leidschekwartier. Dit „waar schijnlijk" duidt erop dat de heeren niet erg nuchter waren, toen zij de nachtelijke rit door Haarlem maakten. Welke route de auto nu precies heeft geno men zal wel altijd een geheim blijven, want de bestuurder was zeker niet in staat zich dat later nog te herinneren. In elk geval kwam de wagen tegen kwart voor zes op den Koudenhom terecht. Agent wilde den dronken man arresteeren. Een surveilleerend agent van politie zag hier namelijk een auto, die hem nogal ver dacht voorkwam. De wagen stond stil en tegen een der portiers leunde een man, die kennelijk in staat van dronkenschap verkeerde. Zijn geheele manier van doen wees er trouwens op dat hij niet nuchter was. De agent spoedde zich naar de auto toe, met de bedoeling den wagen aan te houden en zoo noodig den chauffeur ervan in verzekerde be waring te stellen, opdat hij zijn roes kon uit slapen, eer de autotocht voortgezet kon wor den. HelaasDe inzittenden van de auto za gen den agent naderen, de dronkeman stapte ijlings weer in en voort ging het. De Kouden hom af, in de richting van de Turfmarkt De politie-agent, die tegen eiken prijs de auto nu wilde aanhouden, ging zoo snel mo gelijk den wagen achterna, doch kon hem na tuurlijk niet inhalen. Op de Turfmarkt gekomen wilde de be stuurder van de auto de Eendjespoortbrug op rijden, althans in die richting zijn weg ver volgen. Daarbij heeft hij niet gezien dat de weg een betrekkelijk flauwe bocht naar links maakt. Hij reed pardoes op het water van den Kam persingel aan en bemerkte pas op het aller laatste oogenblik dat hij van den weg was ge raakt. Remmen hielp niets meer en met een smak viel de auto met de drie inzittenden in het water. Inderdaad kan onbekendheid met den weg op dit punt even tot moeilijkheden leiden, vooral wanneer het donker en misschien zelfs mistig is. Doch een goed chauffeur, die in nuchter en toestand verkeert, zal bijtijds kun nen zien dat de brug een weinig scheef te genover de Turfmarkt ligt. Hulp van alle zijden. Van verschillende zijden dook hulp op, om e drie drenkelingen op het droge te brengen. De haak aan de brug bracht een der heeren redding, die naar zijn zeggen nog kans had gezien een deur van de auto te openen' terwijl deze in het water viel. De tweede heer, die achter in de auto niet het meisje zat, kon ook nog worden gered, doch alle pogingen om de bijna 25-jarige lam- pekappennaaister uit de Harmenjansstraat te redden, mislukten. Wat men ook deed, het was onmogelijk haar te bereiken. De carrosserie was door den val in het water en den stoot tegen den walkant verwrongen, zoodat de achterdeuren niet te openen waren. Met een boot kwam men dicht bij de auto. Anderen daalden met een ladder in het water af en trachtten zoo nog bijtijds het meisje uit de in het water liggende auto te halen. De wagen was geheel onder water verdwe nen en gekanteld bovendien. Daardoor lag een zijde van de auto tegen den walkant, zoodat hier geen hulp geboden kon worden. Zooals gezegd is, alle moeite bleek helaas vergeefsch te zijn en toen eindelijk ('t was in middels half acht in den ochtend geworden) de auto uit het water gehaald kon worden, kwam met het wrak het stoffelijk overschot van het meisje naar boven. De beide Enkhuizenaren zijn naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht, nadat zij eerst in een naburig huis waren verzorgd. Ook het lijk van het meisje is naar het St. Elisabethv Gasthuis gebracht. De politie heeft den bestuurder gehoord, die bekend heeft bier en andere alcohol-houdende dranken te hebben gebruikt, evenals de leeraar, die bij het ongeluk achterin zat. Hoeveel er is gedronken konden de heeren zich niet meer herinneren. Natuurlijk is er proces-verbaal opgemaakt en zal deze zaak voor den bestuurder van de auto nog zeker niet ten einde zijn. Politie vraagt getuigen. Naar aanleiding van dit ernstige ongeluk vraagt de politie het meisje, dat 't eerst naar huis is gebracht, voor het ongeluk is geschied en van wie men slechts weet dat zij „Corrie" of „Blonde Corrie" wordt genoemd en waar schijnlijk in het Leidschekwartier woont, zich te melden aan het bureau in de S me des tra at om nadere inlichtingen te geven. Dit verzoek strekt zich voorts uit tot allen, die op de een of andere wijze over deze zaak inlichtingen kunnen verstrekken. De agent van politie, die in den vroegen morgen zich te water heeft begeven, kon zijn dienst nog niet hervatten. Het is te hopen dat hij geen ernstige gevolgen van zijn redding pogingen zal ondervinden. Dit ongeluk heeft met helaas zeer schrijnen de bewijzen aangetoond dat het ernstig tijd wordt paal en perk te stellen aan den zeer ernstigen wantoestand dat bestuurders van motorrijtuigen alcohol gebruiken, waardoor reeds zooveel ongelukken zijn gebeurd, nog meer misschien door toevallige omstandighe den zijn voorkomen en dit keer een menschen- leven is verloren gegaan. Het Bureau voor Beroepskeuze De arbeid blijft ongewijzigd. Er is misverstand gerezen over het Ge meentelijk bureau voor beroepskeuze te Haar lem. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 hadden B. en W. een voorstel ingediend om dit bureau uit bezuinigingsoverwegingen op te heffen. Dit voorstel is door het college evenwel op het laatste moment ingetrokken onder de mededeeling, dat er een nieuw voor stel gedaan zou worden in verband met een hangende reorganisatie. Wij vernemen even wel, dat deze reorganisatie uitsluitend van internen aard zal zijn. Voor het publiek blijft het bureau voor beroepskeuze werken als voorheen. Dezelfde ambtenaar blijft voor het bureau beschikbaar zoodat ieder zich op den ouden voet tot het bureau om advies kan wenden. De verandering bestaat alleen hierin dat de betrokken ambtenaar zijn werkkracht tevens zou wijden aan de verzorging van de belangen der jeugdige werkloozen. TOONEELVEREENIGING OPGERICHT. Dezer dagen is opgericht de tooneelver- eeniging „Door Vriendschap Vereenigd" met de bedoeling organisaties of vereenigingen welke feestavonden wenschen te organisee- ren, te helpen door belangiooze medewer king te verleenen, I Het woord is aan. Ortega y Gasset: De waarachtige toestand vaji Europa zou dus deze blijken te zijn: zijn luister rijk en lang verleden heeft het tot een nieuwe levens taak gevoerd, waarin alles grooteren omvang heeft ge kregen. maar tegelijkertijd zijn de in stand gebleven in stellingen van dit verleden dwergachtig klein, en belet ten zij den tegenicoordigen groei. Slapende bewoners nog juist bijtijds gevlucht. Zaterdag, laat in den avond, is brand geweest in de Leliestraat, waar bij een huis geheel is uitgebrand en de bewoners in allerijl moesten vluchten. Even na elf uur werden de bewoners van Leliestraat 23 wakker door het geknetter van vlammen. De slaapkamer is aan de voorzijde van het huis gelegen en toe men verschrikt de deur naar de gang opende, hadden de vlammen uit de achterkamer de gang reeds bereikt. Met grooten spoed vluchtten de bewoners naar buiten, waar onmiddellijk alarm werd gemaakt. Om vijf minuten over elf werd de brand weer van twee zijden gewaarschuwd voor een uitslaanden brand in de Leliestraat. Toen de brandweerauto na korten tijd in de Leliestraat was, stond het geheele huis reeds in lichterlaaie. Ook voor de aangrenzende huizen was gevaar te duchten daar de huizen dicht opeen zijn gebouwd en het overslaan van de vlammen een geenszins denkbeeldig gevaar opleverde. De buren brachten eenig eigen huisraad voor alle zekerheid vast de straat op, doch gelukkig was dit een overbodige maatregel zooals later bleek. Met drie stralen op de waterleiding tastte de brandweer het vuur aan. dat ongetwijfeld in de achterkamer is ontstaan, dicht bij de daar brandende kachel. Het blusschlngswerk viel lang niet mee. Eenerzijds door de groote hitte, anderzijds door de weinige ruimte die de brandweer had. Bovendien is het verbrande perceel niet groot, zoodat aan redding van een en ander nauwelijks te denken viel. Na zeer korten tijd was het pleit dan ook beslecht en was het geheele huis uitgebrand. De heer- Dautzenberg. die wel verzekerd is, moest toezien hoe bijna al zijn bezittingen in vlammen opgingen. De gebeurtenis trok groote belangstelling onder de buurtbewoners, die van hun zijde zeer behulpzaam waren, voor zoover hulp nog kon baten! Het was ongeveer kwart voor twaalf toen de brandweer kon inrukken en niets anders overbleef dan smeulende, geblakerde en ver teerde voorwerpen Zaterdag is te Haai-lem een Medisch-Opvoedkunaig Bureau geopend, waarbij wet houder A. G. Boes de openingsrede heeft uitgesproken. V. 1. n. r.: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de heer A. G. Boes, wethouder van Onderwijs, mej. dr. Lekkerkerker, mr. A. Beets en de heer Th. Lancée. De Italianen hebben ten zuiden van Makalle een groote overwinning behaald, welke stra tegisch van veel belang moet zijn. pag. 4 Een der leiders van de Action Francaise is naar aanleiding van de molestatie van Léon Blum in staat van beschuldiging gesteld. pag. 4 Litwinof zou naar Tokio gaan om besprekin gen over den gespannen toestand te be ginnen. 4 Aan de daling van de vermogens is blijkbaar een einde gekomen. pag. 3 De Nederlandsche Vereeniging voor Inter nationaal Recht heeft haar 25-jarig be staan herdacht. pag. 3 Te Haarlem is Zaterdagmiddag een medisch- opvoedkundig bureau gesticht. pag. 3 Zondagmorgen is een auto te Haarlem in den Kampersingel gereden; een inzittend meisje is verdronken. pag. 1 Zaterdagavond is een huis in de Leliestraat te Haarlem uitgebrand. pag. 1 De winterspelen te Garmisch-Partenkirchen zijn Zondag gesloten. Noorwegen wint ze ven Olympische titels. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Nooden van Europa. pag. 1 Mr. E. Elias: Den Haag in Lentebelofte. pag. 3 J. B. Schuil oVcr Bruintje Beer pag. 2 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1