Eén kit Ze is beter! „Be Spaarnestad" CAREL VAN HUIZEN KI. Houtstraat 13-Telefoon 14112 ECHTE WALES-ANTHRACIET Haarlemmermeerspoor in handen der N.Z.H. MXANDA'G 17 FEBRUARI 1936 HA ARE EM'S DAGBEKD 2 Bal masqué van „Door Inspan ning Uitspanning".. In den schouwburg aan den Jansweg was het- Zaterdagavond groot feest. Daar werd na melijk het jaarlijksch-balmasquë van de too- neelvereeniging „Door Inspanning Uitspan ning" gehouden. Dit feest is een succes geworden in alle op zichten. Voor de dansenden was het groote aantal aanwezigen aanleiding tot vele verrassingen. Voor de toeschouwers, en die waren er in grooten getale, gaf de dansvloer met de kleu rige. vroolijke troep gemaskerden een aller- aardigsten aanblik. De meest fantastische en dwaze costumes waren er te zien. Een symbool van interna tionale verbroedering leek het paar, voor de eene helft bestaande uit een inwoonster van Tirol, voor de andere helft uit de Stars-and- stripes. Tallooze matrozen zweefden over den dansvloer, eveneens Perzen en piccolo's, dam borden en een paar in Uitverkoop-pak gesto ken Edellieden uit de middeleeuwen dansten naast een paar cabaret-artisten voort. Een inlandsche schreed langzaam langs een paar hofdames uit den tijd van een der Lodewij' ken. Twee vuurroode duivels schenen in het ge^ heel geen verschrikkenden indruk te maken op een gezelschap kampeerders, die in kamp tenue gestoken het advies meedroegen „Breng uw vacantie in eigen land door". Ook de oudheid was vertegenwoordigd. Een Romeinsch patriciër zag zich tegenover twee Griekinnetjes geplaatst. Op den dansvloer fla neerde een Cubaansche naast... een auto maat, waarboven en waaronder resp. het be- mutste hoofd en de schoenen van een kok te voorschijn kwamen. Verder waren er piraten, vertegenwoordi gers van de luchtvaart, een oud vrouwtje, een wandelende reclame voor de feestgevende vereeniging enz. enz. Te midden van een zeer uitgebreid college van Jordaansche vis- schers met hun vrouwen, een troep, voorstel lende een huwelijksbureau, boeren en sym bolen van den nacht, de Aga Khan en een Spaansche. en een viertal met vlokken be zaaide sneeuwballers daverde een ezel (twee- mannenkracht) rond, die zich wel zeer hard nekkig verzette tegen de pogingen van twee clowns, die hem wilden temmen. En zoo waren er nog veel meer aardige costumes, te veel om op te noemen, die alle op hun manier hilariteit of bewondering wek ten. Bij de muziek van de band van den heer T"'.missen en van de „Musical Lunatics", v.u-d vroolijk gedanst, De heer Schroder, dansleeraar hier ter stede had de leiding bij dit feest. Toen tenslotte het middernachtelijk uur was gekomen had de jury den uitslag voor de prijs- verdecling gereed. Bij de letterlijke ontmaske ring der aanwezigen werd die bekend gemaakt. De jury had de prijzen als volgt verdeeld: Groepen: Vischcollege „Het dronken dob bertje", Winterpret, Clowns met ezel. Huwe lijksbureau „Cupido", Dames (Zwart Wit), Va cantie in eigen land Familie Komkommer, Amerika ansche Matrozen. Paren: Propagandagirls, Grieksch paar. Danspaar. Sigarenbandjesverzameling (zwart). Sigarenbandjesverzameling (wit). Euwe Aljechin. Dag en Nacht (wit zwart), Dag en Nacht (wit blauw), Engelsche matrozen, Mu- ziekpaar. Dames: Biedermayer, Carmen, Engelsche Pierrette, Bloemen verkoopstertje, Midinette, Januari-uitverkoop, Baboe, Strandnymph, Ber liner bollen verkoopster, Surinaamsche negerin Liftboy,'Oude tijd. Heeren: De nacht, Automaat, Heer met pop dame, Zeerooverskapitein, Sigarenbandjes ver zamelaar, Indiaan, Man met waterhoofd, August de domme. Publieksprijs: Vischclub „Het dronken dob bertje". maar niet duurder afm. 22135 2 35 per H.L. 32 55 2.45 H.L. 12|22 1.95 H.L. vraagt GRATIS MONSTER. ANTHRACI ETHAN DEL FR. VARKfcNSMARKT 6 10 Tel. 14164, Spaarne bij Viaduct (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 17 FEBRUARI Lange Veerstraat 16: Bijeenkomst Soefi-be- weging. 8.15 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplem: „Als je maar een baantje hebt", (abonnementsvoor stelling). 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De familie van mijn vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Graaf van Monte Cristo". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De wereldreis van de K 18. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo als „Anna Karenina" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, 104 uur. Zandvoort: Vergadering van den ge meenteraad. 7.30 uur. DINSDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Bach-avond Pianist Harold Samuel. 8 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Lezing met lichtbeelden voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia'8.13 uur. Hotel „De Leeuwerik": Aandeelhoudersver gadering Maatschappij „De Toekomst" 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij, Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, 104 uur. Commandant C. J. v. d. Broek 40 jaar bij de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer. Dinsdag 31 Maart a.s. zal het 40 jaar gele den zijn dat de heer C. J. van den Broek tot Vrijwilliger bij de Haarlemsche Brandweer werd aangesteld. Reeds dadelijk bleek, dat het zijn vaste voornemen was, de opgenomen vrijwillige taak, met volle ambitie te vervullen. Na eerst als vrijwilliger en later als pijp- leider uitgeblonke.n te hebben, werd hij op 15 Mei 1902 benoemd tot sergeant en ge plaatst bij spuit no. 4, welke benoeming op 22 November 1910 werd gevolgd door bevor dering- tot Sergeant-Majoor bij spuit no. 1. Oen 29sten Februari 1916 werd hij 2e lui tenant en tevens overgeplaatst naar spuit No. 10, de oefenschool voor de Vrijwilligers. Ook hier toonde hij zich volkomen op zijn plaats en het was dan ook met instemming van het geheele korps, dat hij door B. en W., op voorstel van de toenmalige Stafleden, op 26 April 1922 tot Commandant werd be noemd. Nu was hij eerst recht in zijn element en had hij ten volle gelegenheid, zijn veelzijdige capaciteiten en zijn groote werkkracht te ontplooien. De eerste zorg was „snelrijdend materiaal", als gevolg waarvan op 16 December 1924 de eerste automobiel-gereedschapwagen in Haarlem verscheen, spoedig gevolgd door een automobiel-motorspuit met afneembaren, mechanischen ladder. Voor eerste hulp in Noord werd een motor fiets met zijspan aangeschaft, waarin een baby-motorspuit, ingericht voor twee stralen. Een tweede automobiel-motorspuit van lich ter model was vervolgens aan de beurt, ter wijl na de grenswijziging nog een draagbare motorspuit verscheen, ten dienste van het landelijk gedeelte der gemeente. Op het oogenblik is weder een motorspuit in bewer king. Toen door de automatiseering van de Tele foon het oproepen bij brand door het Te lefoon personeel onmogelijk werd, kwam na veelvuldige besprekingen en alarmsysteem tot stand, dat zijn wedergade in Nederland nog niet had. Hierdoor werd het mogelijk aan alle Vrijwilligers thuis direct bericht te zen den waar de brand was. In den loop der jaren werd deze inrichting gaandeweg nog verbe terd. zoodat thans binnen 2 minuten na het inkomen van het bericht zoo noodig de ge heele brandweer gealalmeerd is. Heeft de Commandant dus veel gedaan voor alles, wat rechtstreks in verband staat met het bestrijden van branden, niet minder had het preventieve gedeelte, het voorkomen van branden, zijn volle aandacht. Betrof dit bij zijn benoeming tot Com mandant alleen schouwburgen, bioscopen, enz., gaandeweg werd het toezicht uitgebreid tot andere perceelen, zoodat thans geen ge bouw van eenig belang in Haarlem wordt ge zet of verbouwd of het oordeel van het Col lege wordt gevraagd omtrent de brandvei ligheid. Geen bazar, tentoonstelling, fancy- fair of iets dergelijks heeft plaats, of de Com mandant heeft persoonlijk de veiligheids maatregelen genomen en in de meeste geval len zelf geïnspecteerd. Hoe hij bij zijn druk ke werkzaamheden daartoe altijd weer den tijd kan vinden, is zelfs voor de College leden. die dagelijks met hem omgaan, een raadsel, maar getuigt van buitengewoon groote werkkracht en niet minder groote toe wijding. Bij dit alles weet hij op bijzonder prettige wijze een uitstekende discipline te handha ven. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de geheele Brandweer zich opmaakt, om 31 Maart 1936 voor hem tot een onvergetelijken dag te maken. Op welke wijze dit zal geschieden hopen wij nader te melden. MELKAUTO AANGEREDEN. Zaterdagavond wilde de melkhandelaar v. Staveren met zijn met een paard bespannen melkwagen, komende uit de Haarlemmermeer van den Provincialen weg links de Molen- werf slaan oprijden. Terzelfder tijd naderde een auto, komende uit de richting Heemstede, bestuurd door N. L. K. uit Hoofddorp. Daar het nog al regenachtig en mistig was, en daar ter plaatse weinig of geen verlich ting is, zag de bestuurder der auto de melk wagen blijkbaar niet. Het linkerdeel der auto raakte den melkwagen aan de achterzijde, en het lichte wagentje kantelde om, met het ge volg dat pl.rn. 150 L. melk, een aantal eieren en melkflesschen op de straat terecht kwam. Het paard, dat ook viel, kreeg geen letsel, wel werd de wagen en het tuig beschadigd, terwijl ook de auto licht beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie maakte proces-verbaal op. ONTIJDIG EINDE VAN EEN NIEUWE AUTO. Zaterdagmiddag zou de lieer O. J. R. verte genwoordiger van de Internationale Automo- bielmaatsohappij met een nog geheel nieuwe auto, een Studebaker, een demonstratie gaan geven bij een toekomstigen kooper in Aerden- ïout. Het was de eerste rit die de auto maakte. Om de plaats van bestemming te bereiken, wilde de bestuurder uit de Adr. Pauwlaan den Heerenweg oversteken om de Laan van Rozen burg in te rijden. Terzelfder tijd naderde uit de richting Haarlem een auto, bestuurd door den heer A. S. F. uit Heemstede, met een naar beweerd wordt gewone snelheid. Daar de heer R. geen voorrang verleende botste de auto, bestuurd door den heer F. te gen de rechterzijde der nieuwe auto. De aan gereden auto sloeg een slag in het rond, en kwam omgekeerd in de uitrij der Laan van Rozenburg te staan. De prachtige nieuwe wa gen was in enkele seconden een geschikt ob- ;ect voor het autokerkhof. Ook de andere auto werd zwaar beschadigd en moest even eens weggesleept worden. Het mag zeker een wonder genoemd worden, dat beide bestuurders er zonder letsel af kwamen. Alleen een persoon die naast den heer R. zat werd licht aan het gelaat gewond, maar kon, na door Dr. de Groot te zijn ver-' bonden, huiswaarts keeren. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is UW ADRES Opticien Leverancier van alle Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken ivind. Nevelig tot zwaar be wolkt. Wellicht eenigen regen. Tempe ratuur om het vriespunt des nachts. Overdag lichten dooi. BAROMETERSTAND: Hoogste 767.5 m.M. te Haparanda. Laagste 738.4 m.M. te Valentia. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Weinig verandering. Sinds Zaterdag is de hooge drukking in het Noordoosten weer belangrijk toege nomen. Over Frankrijk bewogen zich stijg- en daalgebïeden in snel tempo en de laatste daling bracht den wind hier weer in het Oosten met hier en daar lichte vorst. De daarop volgende stijging zal overdag dén dooi wel doen aanhou den, maai' een zeer diepe depressie in het Zuidwesten zal den wind later weer Oost maken en koude uit Duitschland en Polen doen toevloeien. In Scandinavië houdt de strenge vorst in het Noorden aan. In Duitschland is de vorst sterk af genomen. Zelfs op de Britsche eilanden kwam gisteren nog vrij veel vorst voor. Thans is deze slechts tot een enkel sta tion daar beperkt. Van West-Frankrijk tot midden-Duitschland strekt zich- een mistgebied uit. IN DE EERSTE 24 UUR IS WEINIG VERANDERING IN HET WEER TE WACHTEN. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging vooruit. 755 m.M. 753 m.M. Opgave van: Fa. A. FEDERMANNOpticien Groote Houtstraat 37, Haarlem o.a. a 2.25 WITTOP KONING HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) De H.O.V. Een Nederlandsche avond. Als vervolg op de Landen-^avonden wordt Dinsdag a.s. door de Haarlemsche Orkestver- eeniging onder leiding van Frits Schuur man een Nederlandsche Avond gegeven, die zeer de aandacht verdient. Medewerking hieraan wordt verleend door Louis Zimmer- mann, viool, bij het Concertstuk voor viool en orkest van Henriëtte Bosmans, terwijl de Haarlemsche toonkunstenaar Jacob Bijster de solistische vertolking op zich heeft geno men van een eigen werk; Piano-concert in fis kl. terts. Het. programma vermeldt verder drie Oud- Neaerlandsche Dansen van Corn. Dopper, fragmenten uit de tooneelmuziek bij Baltha zar Verhagen's ..Marsyas" van Alph. Diepen- brock en de Orkest-Suite „Uit het Zuiden" van G. H. von Brucken Fock. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Zondagavond is de bloemententoonstelling, georganiseerd door de bloemistarbeidersver- eeniging gesloten. Stellig als gevolg van het slechte weer van Zaterdag en Zondagmorgen is het bezoek niet geweest als voorgaande jaren, wat zeker jam mer was voor de groote moeite die de leden zich getroost hebben, om weer zulk een mooi geheel te krijgen Zaterdagmorgen hebben de kinderen der diverse scholen onder geleide der onderwij zers een bezoek aan de tentoonstelling ge bracht, en al waren, zooals wij reeds meld den, de schoolinzendingen nu niet als vorige jaren, velen zullen toch weer plannen ge maakt hebben om het volgend jaar met nog meer ijver hun bloemen op te kweeken. En al is het voor de inzenders een tegen valler geweest dat de belangstelling niet groo- ter was, het zal toch voor hen een voldoening geweest zijn dat verschillende patroons- broeiers het gepresteerde ten zeerste prezen. FEESTAVOND VAN 'T KOPJE. Zaterdag hield de Middelbare Meisjes school ,,'t Kopje" haar jaarlijkschen feest avond in het gebouw van de Kennemer Golf en Countryclub in de duinen nabij de Zand- voortschelaan. De avond was hoofdzakelijk aan den dans gewijd. Een band, „The Blue Rhythm Brea kers", onder leiding staande van Sam Vles- sing, wist er een opgewekte stemming in te brengen. Mej. I. Bierens, voorzitster van de „Kopjes Club", sprak een woord van welkom tot de talrijke genoodigden. Als extra-num mer werd door een der aanwezigen een exoti sche dans uitgevoerd op de muziek van de Black and Tan fantasy" van Duke Ellington. Eenigen der leerlingen zongen een „Ode aan de kleeren". Beide nummers hadden veel succes. De talrijke feestgenooten waren over verschillende zalen verdeeld. Een uitstekende luidsprekersinstallatie zorgde ervoor, dat de muziek overal uitstekend tot haar recht kwam. Tot slot werd door allen, met bege leiding van de muziek, het Wilhelmus ge zongen. Autobusbestuurder den weg bijster geraakt. In een sloot gereden. In den afgeloopen nacht te half een is een autobus van de firma Maarsse en Kroon, die op den Slotenveg, uit de hoofdstad komende in de richting Haarlemmermeer reed, met een twintigtal reizigers in een sloot geraakt en omgeslagen Het ongeluk had plaa-ts ter hoogte van per ceel 600; een dichte mistbank schoof over den weg en deed den autobusbestuurder het goede spoor bijster worden. Tot groote ont steltenis van de inzittenden sloeg de bus rechts van den weg in de sloot, waar zij op haar kant terecht kwam. Zoodra men zich had gerealiseerd, wat er gebeurd was, trapten de door elkaar geworpen passagiers de ruiten van de bus in en krabbelden met bemodderde en gescheurde kleeren, dan wel kletsnat door de ramen naar buiten. Verschillende reizigers liepen hierbij snijwondjes op. Een jongeman echter had het ongeluk een pees van zijn rechterhand door te snijden; hij moest naar het Wilhelmina-Gasthuis worden overge bracht. Omwonenden en voorbijgangers, die op den slag en het angstgeschreeuw waren toege sneld, hielpen zooveel mogelijk de onfortuin lijke reizigers. De autobusonderneming liet taxi's aanrukken om de passagiers verder te vervoeren, terwijl sommigen door particuliere auto's naar hun woningen of de door hen op gegeven adressen werden vervoerd. Aanrijding in het Duinlustpark Motorrijder gewond. Zondagavond om ongeveer 8 uur had op de hoek DuinlustparkwegNoordlaan een aanrij ding plaats tusschen een auto en een motor fiets. De auto kwam uit de Noordlaan. De be stuurder daarvan, de 18-jarige A. S. uit Bloemendaaal, wilde den Duinlustparkweg in de richting Brederodelaan oprijden en dus linksaf slaan. De motorrijder, de 26-jarige A. H. M., eveneens uit Bloemendaal, reed op den Duinlustparkweg. Hij had de auto aan zijn rechterhand, doch verleende geen voorrang De motorrijder M. kreeg een hoofdwonde bo ven het rechteroog en een lichte hersenschud ding. Dr. M. onderzocht den gewonde en liet hem per ziekenauto naar de Marias richting te Haarlem vervoeren. Het voorwiel van de motor werd vernield terwijl van de auto het linker voorspatbord werd ingedrukt. De politie heeft het geval in onderzoek en maakt" proces-ver baal op. PAARD GING ER MET DEN MELKWAGEN VAN DOOR. Zaterdagavond tegen zes uur meldde de melkhandelaar G. uit Zandvoort aan de poli tiepost te Aerdenhout dat zijn paard er met de melkwagen vandoor was gegaan, toen hij op den Schulpweg een flesch melk afleverde. Op den Zandvoorterweg zag een agent het span uit de Eikenlaan komen, den Zandvoor terweg oversteken en den van Lennepweg in- rennen. Op den Boekenrodeweg. waar geluk kig geen verkeer was, haalde hij het in en wist hij het paar om den nek te springen. Beiden, agent en paard, belandden op de berm van den weg enbeiden kwamen er zonder verwon dingen af. De eigenaar nam het span weldra weer over. Botsing op den Bloemendaalschen weg Zaterdagavond had te ongeveer 8 uur een aanrijding' plaats tusschen twee auto's op de hoek Korte KleverlaanBloemendaalsche weg te Bloemendaal. Een der auto's, bestuurd door H. J. v. d. R. uit Amsterdam, reed vanaf de Korte Kleverlaan den Bloemendaalscheweg op in de richting Moilaan. Toen v. d. R. vrij wel door de boeh was, werd hij aan de linker zijde aangereden door een auto die over den Bloemendaalscheweg uit de richting Overveen was gekomen. De bestuurder van dezen wagen was J. Z. uit Bloemendaal. Eerstgenoemde auto werd aan linkerportier, -treeplank en -achterspatbord beschadigd en de andere wagen aan het rechtervoorspatbord. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De po litie stelt naar het gebeuren een onderzoek in en maakt proces-verbaal op. TOONEELUITVOERING „NUT EN GENOEGEN" TE HEEMSTEDE. Bovengenoemde tooneelclub gaf Zaterdag avond in restaurant „Lommeroord" voor hare donateurs een tooneeluitvoering. De zaal was geheel bezet. Opgevoerd werd het blijspel „Polly Per kins", een spel van list en liefde in 3 bedrij ven, vrij naar Douglas Murray, door Gerard Nielen. De inhoud van het stuk komt hierop neer, dat een jonge weduwe, mevr. Calthorpe. die in haar eerste huwelijk niet gelukkjg was ge weest, op een reisje kennis maakte met een op leeftijd zijnden Canadees die haar ten hu welijk vroeg, maar afgewezen werd. De oude heer kwam spoedig te overlijden, en liet zijn schatten na aan zijn neef, onder voor waarde echter dat hij trouwde met mevrouw Calthorpe. Nu komt de jonge Canadees, om een kans je te wagen de schatten te bemachtigen, doch de jonge weduwe, die haar toekomsti gen echtgenoot op de proef wil stellen be sluit, zich als kamermeisje uit te geven, en maakt den jongen Canadees wijs dat mevr. Calthorpe voor eenigen tijd afwezig is. En in dien tijd wordt de jonge Canadees zóór verliefd op het kamermeisje, dat hij er de erfenis aan geeft. Maar dan komt er een telegram dat mevr. Calthorpe thuis komt. en is de zaak spoedig opgelost. De verwikkelingen in dit stuk zijn zoo ko misch dat de lach gedurig door de zaal da- vert. Dit was óók te danken aan het vlotte en goede spel van het meerendeel der speelsters en spelers. En dan noemen wij in de eerste plaats mej. Harren als de jonge weduwe en den heer J. Loerakker als den jongen Ca nadees. De heer J. Meijer als de oom en zaakwaar nemer der weduwe voldeed eveneens zeer goed. Van de overigen mag zeker genoemd worden de heer H. Braber en mej. Versteeg die beiden voor het eerst op de planken kwa men en een goede aanwinst zijn voor het ge zelschap. Ook de overigen voldeden zeer goed Extra vermelding verdient ook zeker de muzikale medewerkin" van de Argentina- band" onder leiding van den heer Koenho- ven, die de pauzes aanvulde en de muziek bij het bal verzorgde. MAXIMUMSNELHEID TE BENNEBROEK. De Raad der Gemeente Bennebroek heeft de volgende verordening vastgested: ..Het is den bestuurder van een motorrij tuig verboden op de wegens in de bebouw de kom der gemeente te rijden met een grootere snelheid dan 40 kilometer per uur. Deze maximumsnelheid wordt aangeduid aan de grenzen der bebouwde kom". Geruchten over plannen van een Alphenaar. Er steken geruchten op dat de afgedankte spoorlijn door de Haarlemmermeer, die van Haarlem naar Uithoorn en Alphen aan den Rijn weer in exploitatie zou worden geno men. „Inderdaad hebben deze. geruchten eenigen grond van waarheid afschoon zij van zeer voorbarigen aard zijn". Aldus is de mededeeling samen te vatten van den burgemeester van Alp'hen aan den Rijn den heer P. A. Colijn. die meende niet te mogen ontkennen dat een inwoner van Alphen aan den Rijn voornemens had om tot de uitvoering van een plan te geraken waarbij Alphen aan den Rijn, Uithoorn en Haarlem weer door een spoor in verbinding zouden komen. Juiste uitwerking van de plannen is nog niet bekend. Het. zou er om gaan een half uur dienst in te stellen tusschen Haarlem en Aalsmeer, een uurdienst tusschen Uithoorn en Alphen aan den Rijn voor het vervoer van reizigers en goederen. Medewerking van de spoorwegen en de ge meenten, evenals van andere lichamen die belang hebben bij de weder-indienststelling van een regelmatig spoorwegverkeer zou on misbaar wezen. Wel vernemen wij dat de plannen behelzen een jaarlijksche subsidie van enkele dezer in stanties tot een bedrag van f 30.000. De bedoeling van den Alphenaar was met een groote tramwegmaatschappij in onder handeling te gaan. Daarvoor heeft de betrok kene, aldus verzekerde ons de heer Colijn, burgemeester van Alphen aan den Rijn. reeds een bespreking gevoerd met Ir. W. J. Burgers dijk, directeur van de Noord Zuid Holland- sc-he Tramweg Maatschappij, die in deze stre ken uiteraard veel belangen heeft. De nadruk moet er echter op worden ge legd dat alles nog in een zeer aanvankelijk stadium verkeert en dat geeneriei zekerheid bestaat, dat alles zoo zal loopen als de be treffende Alphenaar had gedacht. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Door de Andijker Reddingsbrigade is de heer A. J. Meijerink uitgenoodigd daar een voordracht met lichtbeelden te houden op Dinsdag 18 Februari, over hulp aan drenke lingen uit auto's. Door den heer Joh. M. Schmidt zal na af loop der voordracht de nieuwe Bondsfilm worden vertoond en toegelicht. ^MJN/T EN UITEREN^ HET TOONEEL DE HAGESPELERS. BRUINTJE BEER. Men kan niet voorzichtig genoeg zijn met het meenemen van de kleinen naar een kin dervoorstelling. Dat zag ik Zaterdag weer eens bevestigd bij de opvoering van Bruintje Beer. Hoe is dat mogelijk bij Bruintje Beer, die voor de kinderen toch niets afschrikwek kends heeft? zal men misschien vragen. Maar dan vergeet men, dat er 'n heel verschil is tus schen lezen of hooren vertellen en zien. Wan neer een kind leest of hoort van den Mooren koning Saforel en zijn zwarte slaven, dan zal het daar niets griezeligs in vinden, maar het is heel wat anders, als de zwarte Mooren daar woest tandakkend en brullend in levenden lijve op het tooneel en zelfs in de zaal ver schijnen. Je mag nog zoo uitdrukkelijk aan je kleinen verzekeren zooals een moeder het achter mij in de Stalles deed dat het maar 'n sprookje is, voor de kinderen zijn die griezelige zwarte kerels echt. Zij weten immers nog niet, wat tooneel is; wat zij zien bestaat voor hen, juist omdat zij het met hun eigen oogen aanschouwen. Ik zag om mij heen enkel van angst ver trokken gezichtjes, ja, het werd zelfs nu en dan 'n heele huilpartij in mijn hoek. De va ders en moeders hadden het erg druk met de kleinen te sussen. Na het eerste bedrijf ver dween een grootvader met zijn kleindochtertje en de kleine was met geen stok meer in de zaal te krijgen. „Ik vind het eng, opa!" hoorde ik haar huilend zeggen. „Mag ik weg?" vroeg 'n kleine hummel achter mij en de begeleid ster was zoo onverstandig het kind niet te laten gaan en het te willen beduiden, dat het maar 'n sprookje was! Alsof het er iets van geloofde! Vraag niet, hoe vele nachten die kinderen van die griezelige zwarte kerels zullen droomen en er nachtmerries van zullen krijgen. O zeker, er waren ook heel wat kinderen vooral onder de ouderendie er erg veel plei- zier in hadden en in het geheel niet bang waren, maar de organisatoren van kindervoor stellingen moeten in de eerste plaats aan de sensitieve, nerveuze kinderen denken. Nog beter is het zulke ukkies in het geheel niet mee te nemen, wanneer men niet volkomen zeker is, dat de opvoering werkelijk voor over gevoelige kinderen geschikt is. Dan zal het niet noodig zijn, dat zooals Zaterdag ettelijke moeders met hun kinderen in de pauze verdwijnen. Maardan is het natuur lijk al te laat. De groote fout van deze opvoering van Bruintje Beer was, dat de spelers met volko men gemis aan begrip van de kinderpsyche, alles wat eng en griezelig voor kleinen" is, zoo sterk hadden aangedikt. De zwarte Mooren brulden en trokken gezichten om kinderen mee naar bed te jagen. Onder Verkade's regie had men dit veel meer getemperd en werden Bruintje Beer en Wim Das de hoofdfiguren. Er was nog maar heel weinig te herkennen van het goede, dat er vroeger in de vertooning is geweest. Het stond nu alles op een artistiek veel lager peil, het was heel erg rommelig en sommige personen zooals Koning Saforel maakten er maar wat van. En wat misten wij Zaterdag Corrie Vonk, die als Wim Das de vroolijke kwajongens onder de dieren was. Freddy Smit kon niet in Das' schaduw staan. Neen, aan zulke kindervoorstellingen hebben wij werkelijk geen behoefte, De middag van Zaterdag was geen reclame voor Bruintje Beer. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2