Avonturen in sneeuw en ijs HOCKEY DAMES-HOCKEY HENCELEN WATERPOLO GYMNASTIEK. SCHAKEN ZWEMMEN KORFBAL IJSHOCKEY. WIELRIJDEN H&XNBXü '17 FËBEÜ'A'RT '1936 HAAEL'E M'S DAGBEAD Het elftal van H. F. C. 3. V. 1. n. r.: eerste rij: Moen, Van Son, Kuijk, Elfers, Hoeflake. Tweede rij: Reinalda, Kamminga, Chapon. Derde rij: Schmal, Lips, Smit. NED. HOCKEY-BOND De uitslagen. Vierde klasse A. H.D.M. 5Victoria 5 60 Vierde klasse B: H. H. IJ. C. 7—H.O.C. 3 0—1 Vierde klasse C: H. D. M. 6H. D. M. 8 9—0 Vierde klasse D: Togo 4A. M. V. J. 3 14—0 Oostelijke afdeeling. Eerste klasse. Deventer■Arnhem 20 Zuidelijke afdeeling. Eerste klasse. Venlo—Cadetten 10 Om den Holkema-Beker, Tweede ronde. Amsterdam 1Pinokkio 21 Delftsche StudentenGooi 31 H. H. IJ. C. 2Kieviten 12 Om den Tresling-Beker. Tusschenronde Amersfoort 2Hilversum 4 22 Tweede ronde' Laren—Harlekijn 31 DAMES. Westelijke afdeeling: Eerste klasse: H. D. M.-Rood Wit 22 Overgangsklasse B. D. H. C. 2—Hurley 1—0 Hilversum—Amsterdam 2 52 Oostelijke afdeeling Eerste klasse: Zutplien'Nijmegen 21 NijmegenDeventer 20 BUITEN DE COMPETITIE BloemendaalM. H. C. (32) Daar de velden van M.H.C. afgekeurd wer den; het Bloemendaal-terrein bespeelbaar bleek en beide elftallen een oefening nuttig achtten werd een vriendschappelijke ont moeting BloemendaalM.H.C. georganiseerd. Het werd een echt vriendschappelijke, pret tige wedstrijd, waarin de teams goed tegen elkander opwogen en door snelle aanvallen trachtten de tegenpartij te verrassen. M.H.C. nam de leiding na een geslaagd schot van Me nger:waarna De Roos uit een strafcor- ner gelijk maakte. Door een mooi doelpunt van Schmeink (M.H.C.) en een goal van De Roo,s (Bloemendaal) werd de stand 22. Hiermee kwam het einde. Besloten werd te verlengen. Een doelpunt van M. Gunning besliste toen den wedstrijd ten voordeele van Bloemendaal. De resultaten van Zondag. De spanning in de eerste klasse kan weer wat langer duren, want zoowel H.O.C.,B.D. H.C. als GooiAmsterdam moesten worden uitgesteld. Intusschen leverde Rood Wit een goede prestatie door op Houtrust met- 22 gelijk te spelen tegen HJ),M. Wij hadden de Haagsche ploeg wel iets sterker geacht dan onze stadgenooten. Aan een kampioenschap zal Rood Wit dit jaar wel niet gedacht heb ben maar door dit gelijke spel is ook zelfs de theoretische kans verloren gegaan. gesp.gew.gel.verl. pnt. v.-t. gem. B.D.H.C. 9 6 2 1 14 21—4- 1.56 Amsterdam 9 5 2 2 12 19—14 1.33 Gooi 9 5 1 3 11 22—15 1.22 H.D.M. 10 4 3 3 11 22—16 1.10 Rood Wit 9 3 1 5 7 14—20 0.78 H.H.IJ.C. 10 3 0 7 6 15—28 0.60 H.O.C. 10 1 3 6 5 9—25 0.50 In de overgangsklasse bracht B.D.H.C. n het niet verder dan een magere 10 over winning tegen Hurley. Hilversum vergrootte haar voorsprong op Kieviten door een ste vige 52 zege op de Amsterdam-reserves. Het ziet er dus naar uit dat Hilversum om een plaats in de eerste klasse zal mogen spe len tegen H.H.IJ.C. of H.O.C., want de stand in de overgangsklasse luidt: gesp.gew.gel.verl. pnt. v.-t. gem. Hilversum 8 7 0 1 14 33—9 1.75 Kieviten 10 6 1 3 13 31—13 1.30 B.D.H.C. II 11 7 0 4 14 15—25 1.27 Amsterd. II 11 5 0 6 10 23—24 0.91 Leiden 10 3 2 5 8 21—27 0.80 B.H.V. 9 3 1 5 7 18—17 0.78 Hurley 9 0 2 7 2 1—27 0.22 Haarl. Hengelaarsbond 30 jaar. Zaterdag bestond de Haarlemsche Henge laarsbond 30 jaar. Dit feit is niet onopge merkt voorbij gegaan, want velen waren naar het Concertgebouw gegaan om het herden kingsfeest mede te maken. Nadat Jopie Keizer en haar band eenige vlotte marschen ten beste hadden gegeven, nam de voorzitter der feest commissie het woord. Na de openingsrede ging hij over tot de huldiging van het dagelijksche bestuur der vereeniging, waaraan men veel dank verschuldigd is. De heeren W. Peper en G. Kleijn, resp. voorzitter en secretaris van den jubileerenden bond, ontvingen het gou den insigne; de heer B. van Meurs, penning meester, die reeds drager van dit eereteeken is, werd verrast met een vulpenhouder. Ook de dames, dezer bestuursleden werden in de hul diging betrokken;, zij ontvingen fraaie bloem stukken. Vervolgens sprak de voorzitter, de heer W. Peper. Hij roemde vooral de prettige samen-r werking, die er bestaat tusschen den. Haar- lemschen Hengelaarsbond, de hengelaarsver- eeniging „Tusschen het riet" en de vischclub „Leiden en omstreken", waardoor het visch- water door het gezamenlijke pachten zich uitstrekt van Haarlem tot nabij Gouda. Het is gewenscht, dat alle clubs in Haarlem en om streken zich vereenigen in één groot lichaam, waardoor de stichting van een clubgebouw mogelijk wordt en men zou kunnen over gaan tot het kweeken van pootvisch. Namens de hengelaarsvereeniging „Tus schen het Riet" sprak de heer J. Grooteboer, die zijn gelukwenschen vergezeld deed gaan van een eere-kruis, dat een plaatsje zal krij gen in de medaillekast. De penningmeester van „Leiden en Om streken" bood namens zijn vereeniging een verguld zilveren medaille aan. Van verschil lende zusterverenigingen waren felicitaties binnengekomen. Het oud-lid J. van Luijk, die thans in Ned. Oost-Indië woonachtig is, had zijn jubileerenden bond ook niet vergeten. De eere-leden (langer dan 25 jaar lid) Wezeldijk, Bos, IJve en Burggraven ontvingen een her inneringsmedaille, evenals de leden, die reeds langer dan 20 jaar lid zijn. De dames ontvin gen bloemen. Aan het cabaret-programma werkten mede Jopie Keizer, Henk Smal, Joop Wikke en Fred. Roozendaal: Het bal werd geleid door den Booms. Wintercompetitie K. N. Z. B. Voor de wintercompetitie van den K. N. Z. B. werden Zondagavond in het Spoirtfond- senbad te Amsterdam drie wedstrijden ge speeld, waarvan de uitslagen als volgt waren: NereusPinguïns (dames) niet opgekomen. OtterD. W. R. (dames) 40 Pinguins—H. P. C. II 1—9 U. Z. C.—H. P. C. 1—4 Uitvoering van O. S. S. Zaterdagavond werd door de heeren en da- mes-afdeelingen van de gymnastiekvereeni- ging „Oefening Staalt Spieren" in „Monopole" te Zandvoort een uitvoering gegeven. Met genoegen constateerden we, dat zoowel de dames- als de heeren-afdeeling zich het laaste jaar in een sterken groei mocht ver heugen; het werk, dat we in verschillende af- deeilngen te zien kregen, stond op zeer hoog peil. Na den opmarsch openden de dames het programma met dé vrije oefeningen, die op de Bondsfeesten 1936 in Amsterdam zullen worden uitgevoerd, 't Was een lust, deze af deeling op de maat van den K.L.M.-marsch te zien werken. Op de Bondsfeesten zullen zij zeker een uitstekend figuur maken. De heeren werkten in twee afdeelingen aan de brug. Vooral de eerste afdeeling aan de hooge brug, gaf veel moois te zien, doch ook het werk van de tweede afdeeling aan de lage brug was zeer goed. De dames, die vroeger de heeren alleen wat de vrije oefeningen betrof de baas waren, schijnen er een eer in te stellen, de heeren ook aan de toestellen voorbij te streven. Van de keurig uitgevoerde hoogbrugoefeningen der dames noemen we slechts: kelderlceep en zweefkeep tot steun, schoüderstand-doorrol- len en terug rollen tot steun, schouderstand overslag en handstand wenden om eenig idee te geven van het geen de dames in deze af deeling presteerden. De boerendans in aardige bonte costuums door de meisjes uitgevoerd, viel weer zeer in den smaak. Vooral door het geestige slot kregen de meisjes een extra applausje. Van de vrije oefeningen der heeren valt niet zooveel goeds te vertellen. Door de fouten, die enkelen maakten en de slordige afwerking van eénige andere ging het effect van het geheel voor een goed deel verloren. De oefeningen aan het- laagrek voor dames en heeren werden gecombineerd. Reeds vroeger waren we in de gelegenheid het goede werk van de heeren aan dit toestel te beoordeelen. De dames zagen we dit toestel nog nooit ge bruiken. Toch mocht haar werk gezien wor den. Alles werd correct uitgevoerd. De vrije efeningen van de meisjes waren een herhaling van de Woensdagavond uitgevoerde oefening. Een groote vooruitgang was te bespeuren In de rythmische oefeningen van de dames. De oefeningen aan het paard, die we de laatste jaren op de uitvoeringen van O. S. S. misten, waren dezen keer in het programma opgenomen en al maakt het voltigeeren op 't paard meestal geen overweldigenden indruk, toch heeft de kleine groep heeren, die zich aan dit toestel waagde, door hun keurig wer ken aan het publiek eenige genotvolle oogen- blikken bezorgd. Het tweede en derde gelid der dames, die aan de lage brug werkten, lieten zeer goed werk zien. Verscheidene veelbelovende jonge krachten zullen zeker weldra tot het eerste gelid overgaan. Opvallend was de goede af werking bij het tremplin tafelspringen voor dames en heeren. Het programma eindigde met een ryth- mischen dans door de dames. Ook voor dezen nieuwen vorm van gymnastiek, die door O.S.S. nog weinig beoefend werd, toonen de dames wel aanleg te hebben. Onder de zeer goede leiding van mevr. Van Pagee zullen de dames ook hiermede in de toekomst zeker lauweren oogsten. De avond werd besloten mét een gezellig bal onder leiding van den heer F. du Mee. Cursus Wedel. Evenals vorig jaar zal de Kennemer Turn kring een cursus inrichten voor turners tot opvoering van het peil. De cursus staat weer onder leiding van den heer F. Wedel. Dinsdag wordt de eerste les gehouden in het voormalig Zander-Instituut. Tot den cursus werden toegelaten 2 turners van Olympia, 8 van Turnlust H., 2 van Ba to, 2 van O.S.S.2 van Turnlust B. en 1- van Sparta. Schaakclub „Het Oosten". Secr. A. Sierveld, Merovingenstraat 10. Bovengenoemde club speelde een massakamp tegen de Schaakvereeniging „de Uil" uit Hille- gom met als resultaat 122 voor „de Uil". Tevens speelde de heer Brugman een simul- taan-séance tegen de overige leden met als resultaat: 5 gewonnen en 1 verloren tegen W. Kolk Jr. De uitslag van de partij „Het Oosten"—„de Uil" is: SmalWoosteling 01 Seij tsHofkes VzVz Bij nema—Smits 0—1 Piersde Bol VzVz Bijsterde Bolster 01 PrinsenGogoll 01 Huizingde Rooi 01 Sierveld—v. Braam VzVz WijtskampWilens 01 v. Houtenmej. Moomes 01 Kedde—v. d. Klei 0—1 Baartse K.Wiedijk 01 v. BeemBrackman VzVz TrakselKoop 01 Rie Mastenbroek breekt wereld record 440 yards. Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de Maastrichtsche Zwem- en Poloclub hebben Zondagmiddag in het druk bezochte Sportfondsenbad te Maastricht uitstekend geslaagde internationale zwem- en waterpolo- wedstrijden plaats gehad. Rle Mastenbroek slaagde er in, het wereld record op de 440 yards te breken. Voorheen stond dit op naam van de Amerikaansche zwemster Leonore Knight met 5 min. 30 sec.; kortgeleden haalde de Deensche zwemster Hilde Hveger dit met 1 10 sec. naar beneden, wat nog niet officieel bevestigd werd. Thans bracht Rie Mastenbroek het record op 5 min. 2915 sec., terwijl Tini Wagner den schitte renden tijd van 5 min, 29 3/5 sec. maakte, even eens beneden het wereldrecord. Nieuw wereldrecord 100 M. school slag Dames. Uit Halle a. d. SaaieOp een Zondag ge houden zwemfeest van de Zwemvereeniging 1902 alhier, heeft de bekende Duitsche zwem ster Annie Hölzner een poging gedaan tot verbetering van het wereldrecord 100 Meter schoolslag, welke met succes werd bekroond. Zij tikte als eerste aan in den nieuwen we reldrecordtijd van 1 min, 23,4 sec. Zij heeft hiermede het oude, eveneens op naar naam staande record, op 15 Januari 1935 te Kopen hagen gevestigd, met 1,1 sec. omlaag gebracht. 2—12 Overzicht. Voor de competitie ontving T H. B. het Amsterdamsche Kwiek, dat eenigszins te genviel. De Boys behaalden een welverdiende 41 overwinning. Voor de Zilveren N. v. d. Dagbal kwam Vol harding naar Santpoort en won van S. V. met 1—0. Alle andere ontmoetingen werden uitgesteld De Uitslagen. Derde klasse West Noord-Holland: Afdeeling A: The Haarlem BoysKwiek 41 OM DEN ZILVEREN KORF. Eerste ronde: Blauw Wit 2Luto 05 reglementair. H.S.V.Westerkwartier 12 OM DEN ZILVEREN NIEUWS VAN DEN DAG-BAL. Noord-Holland. Eerste ronde: Amsterdam ZuidD.E.D. 2 44 Sport VereentVolharding 01 AmstelodamumD.T.V. 2 43 AvantiBlauw Wit 4 5—5 NED. KORFBALBOND. T. H. B.—Kwiek (4—1) De Boys openden de score door een keurig doelpunt van mej. Lieffering. die van ver inschoot. Niet veel later scoorde Uljee (20). De tweede aanval wist nog voor rust door Booms aan de Boys een 3—0 voorspron'g te geven. Na rust duurde het eenigen tijd, voordat Booms na keurig werk van Hermus nummer vier scoorde. De derde aanval wist door slecht combinee ren niet meer te doelpunten. Kwiek redde de eer, zoodat het einde met 4—1 voor T.H.B. kwam. z HAARL. KORFBALBOND. Aurora. Wedstrijdsecretaris H. Overweler, Timorstraat 196. Aurora 2O.G. 2 afgelast. Aurora 4—Oosterkwartier afgelast. D.S.V. 3Aurora 5 afgelast. Wordt gespeeld op 23 Februari: Aurora 2—S.V. 3 2 uur. Aurora 5Oosterkwartier 4 10 uur. Oosterkwartier. Secretaris A. Engberink, Busken Huetstr. 14. Zaterdag 15 Februari: Oosterkwartier AFlora adspir. Flora n.o. Zondag 16 Febr.: Aurora 4—Oosterkwar tier 5 afgelast Te spelen Zaterdag 22 Februari: Oosterkwartier AAnimo adsp. 2.30 uur Meerlebosch adsp—Oosterkwartier B 2.30 uur Zondag 23 Februari: Haarlem 1Oosterkwartier 1 vriendsch. 10 uur Oosterkwartier 2Ons Genoegen 1 10 uur Welke vereeniging wil een vriendschappelij- ken wedstrijd spelen tegen ons derde 12-tal? Aurora 5Oosterkwartier 4 10 uur Oosterkwartier 5—Meerlebosch 2 2 uur Ons Genoegen. Aurora 2O. O. 2 terrein afgekeurd Te spelen: 23/2: Oosterkw. 2O. G. 1, 10 uur, terr. Oost. O. G. 2 is vrij. D. S. V. Secretariaat: Romolenstraat 11. Door terreinafkeuring zijn de wedstrijden niet gespeeld. De wedstrijd: Aurora-adsp.D.SV.-adsp. is nu vastgesteld op Zaterdag 22 Februari te half 3. Te spelen op 23 Februari, 10 uur: D.S.V. 2 Oosthoek op D.S.V.-veld. Oefenen: Woensdag en Zaterdag na 2 uur. De „Blauwe Zes" neemt revanche. Uit Berlijn: De Amsterdamsche „Blauwe Zes" heeft Zaterdag revanche genomen op liet ijshockey-team van Berlijn voor de Vrijdag geleden '3—0 nederlaag. Met niet minder dan 5—1 wisten de Hollanders thans te winnen. Het Amsterdamsche ijshockeyteam.- de Blauwe Zes, heeft evenals Zaterdag ook Zon dag weer gewonnen van een Bcrlijnsch team en wel met 21 (10, 1—1. 00). JAPAN OP DE AMSTERDAMSCHE KUNST IJSBAAN. Dank zij de bemoeiingen van den Ned. IJshockeybond is men er in geslaagd, het Japansche Olympische IJshockey-team eén wedstrijd tegen de Blauwe Zes te doen spe len, en wel op Zondagmiddag 23 Februari te Amsterdam. De pauzes van dezen wedstrijd zullen ge vuld worden door demonstraties van Melitta Brunner. die ook te Amsterdam al populair Ls geworden. Deze jongedame is de wereldkam pioene der professional-kunstrijdsters. Zij zal in de pauze's haar glansnummers ten beste geven. Op Zaterdagavond 22 Februari wordt door Melitta Brunner en haar gezelschap wederom een demonstratie gegeven. Zij komt met een uitgelezen programma van meer dan 15 nummers, waarin zij zelf vijf of zes keer zal optreden. Haar partner Perrin. dien we ook aan het werk zullen zien. is de beste Zwitsersche pro fessional. De beide Weensche professionals Lilly Weilier en Rolf Stillebacher zullen een staal tje van Weensch parenrijden en dansen ge ven. Van Egmond te Antwerpen, Zaterdagavond heboen te Antwerpen wie lerwedstrijden plaats gehad. In de eerste serie van de sprint over 200 M. werd Van Egmond No. 1, maar in het eindklassement werd hij no. 3. Tooneelavond van de reciteer- club „Haerlem". De reciteervereeniging „Haerlem", onderaf- deeling van de Haarlemsche Jongemannen Vereeniging heeft Zaterdagavond in het ver- eenigingsgebouw in de Lange Margaretha- straat een tooneelavond gegeven. Het ensem- ble-IIogenbirk verleende zijn muzikale mede werking. Na 'het zingen van een loflied en liet lezen van een psalm, sprak de voorzitter, de heer Schreuders, een woord van welkom tot alle aanwezigen en meer in het bijzonder tot de ouders en de leden van den raad van commis sarissen. Hierop voerde het ensemble-Hogen- birk eenige mooie muziekstukjes uit. De voorzitter van de reciteerclub, de heer J. van Winters wij k, gaf een korte inleiding tot het tooneelstuk, dat opgevoerd zou worden. Spr. zeide, dat bij het herdenken van het 80- jarig bestaan van de Haarl. Jongemannen ver eeniging sterk de behoefte is.gevoeld aan een tooneelclub. Zoodoende is de reciteervereeni ging „Haerlem" gevormd, die hedenavond twee schetsjes ten tooneele zal voeren. De regie werd verzorgd door den heer J. Baggerman. Het eerste stuk, dat opgevoerd werd. was een grappig' éénactertje, getiteld „Een huis. met commensaals" door J. Mannoury. De komi sche situaties, het gedrag van den vreemden sinjeur uit Amerika, die alles „op z'n Ameri-. kaansch" snel deed en het vertoonde spel vie len, blijkens den luiden bijval, bij hét talrijke publiek zeer in den smaak. De hoofdrollen wa ren in handen van de dames J. van Heerden en J. Zuurendonk en de heeren E. Fortgens, J. Stomphorst en J. v. Winterswijk Na de pauze, waarin een verloting werd ge houden, voerden mej. R. van Zon en de heeren H. Kuin en N. v. d. Wall de buitengewoon aar dige schets van Charivarius: „Pak-idylle" op, die een groot en verdiend succes oogstte. Het ensemble-Hogenbirk vulde het verdere programma met op verdienstelijke wijze voor gedragen muziek. Deze tooneelavond van de Haarl. Jonge- mannenvereeniging mag ten volle geslaagd heeten. Bal-masqué in „Olympia". In gebouw „Olympia" werd, evenals op een paar andere plaatsen in de stad, Zaterdag avond een bal-masqué gehouden. Bovendien was het er Apaehefeest. In een der bovenzalen van het gebouw speelde een dansorkest onder leiding van den heer Gude en op den dansvloer dwaal den Tirolers, Schotten, matrozen, piraten, landloopers, danseressen en menschen in tro penpakken gekleed, dooreen. Wals na wals volgde, afgewisseld door fox trot, slow fox, rumba etc. Ook hier heerschte een opgewekte stemming onder de aanwe zigen. Met alleen gecostumeerden en gemasker- den dansten er, doch ook ongecostumeerden waren in de gelegenheid gesteld de dans-, kunst te beoefenen en velen maakten van die gelegenheid gebruik. Tot laat in dc-n. nacht duurde het feest voort. Laat in den avond had de jury haar taak volbracht. Prijzen werden uitgereikt aan: Boer, Schotsche'heeren, Danseresjes, de groep Film komieken, Matroosjes, Al Jolson, Weensche Dame, Apache-paar, Bridge-paar, Spaansche dansers. Klaver-vrouw, de groep Standsver schil. Argentijnsch danspaar en Pietje Puck. De uitslag van de jury was echter geen sein tot het staken van het dansen. Nog geruimen tijd duurde dit feest, dat door het dansinsti tuut Fortgens werd gegeven. FEUILLETON J. O. CURWOOD. 9) Een geweerschot klonk achter hen. Het was niet ver weg en onwillekeurig omklemde ze hem vaster. Peter stak een hand omhoog. „Geef mij de revolver, Dolores." „Neen," protesteerde zij. „Ze zullen ons niet inhalen." „Je moet mij de revolver geven," drong hij aan. „Peter, dat kan ik niet. Begrijp je. Ik kan het niet. Ik moet de revolver houden." Zij keek weer achterom. Er was geen twijfel meer aan. Hun vervolgers kwamen nader. Zij hoorde een stem, het gela-loo van voortren- nende Eskimos, een uitroep, dien zij herkende als den uitroep van een blanke en nog een geweerschot. Wapi kwam dichterbij loopen. Hij liep nu bijna tegen den achterkant dei- slede aan en zijn roode oogen waren onder het voortrennen voortdurend op haar gericht. „Wapi!" riep zij, „Wapi!" Zijn kaken sperden zich open. Zij kon zijn hijgend antwoord op haar stem hooren. Een derde schot boven hun hoofden klonk een vreemd, gonzend geluid. „Wapi," gilde zij bijna, „ga terug! Houd ze tegen, Wapi houd ze tegen houd ze tegen houd ze tegen!" Zij strekte haar armen uit, hem terugjagend, die woorden telkens en tel kens weer herhalend. Zij boog zich over den rand der slede, zich aan den stuurstang vast klemmend. „Ga terug, Wapi! Houd ze tegen houd ze tegen houd ze tegen!" Als in antwoord op haar woeste vermaning, slaakte het span achter hen plotseling een jankend gegil. Het was hun nu vlak op de hielen. Nog tien minuten. En toen zag ze dat Wapi achterbleef. Snel werd hij verzwolgen in den, door het sterren licht beschenen, nachtelijken chaos. „Peter!" riep zij snikkend. „Peter!" Luisterend naar het zich verwijderend ge luid der slede, stond Wapi als een stille scha duw op den weg. Vervolgens keerde hij zich om en keek naar het Noorden. Hij hoorde nu het andere geluid en vóór het geluid uit bracht de wind hem een geur mee. den geur van dingen, die hij haatte. Gedurende vele jaren had iets in zijn binnenste gestredelen om tot zijn begrip door te dringen en het ge jank der honden en de geur in de lucht van schepselen, die zijn beulen geweest waren, deden in hem de juichende zekerheid ontstaan, dat thans zijn levenstaak volvoerd moest worden. Weer was het geen werking van het ver stand, maar het steeds sterker zich open barend gevolg van dingen, die gebeurd waren en nog gebeurden. Hij had het gevaar gero ken toen hij voor het eerst gewaarschuwd had dat de vervolgers naderkwamen en dit gevaar was niet langer een bedriegelijk en ontastbaar iets, dat enkel zijn haat aanwakkerde. Het was nu een dichtbijzijnd en tastbaar feit. Hij had getracht om het te ontvluchten met de vrouw maar het was hem gevolgd en had hem ingehaald en de jankende honden daag den hem uit tot een gevecht, evenals zij hem uitgedaagd hadden van den dag af waarop hij oud genoeg was om voor zich zelf te zorgen. En nu had hij iets om voor te vechten. Zijn ver stand zei hem, dat de eene slede vluchtte voor de andere en dat de slede, die vluchtte, zijn slede was en dat hij voor deze slede moest vechten. Hij wachtte, bijna midden op het spoor. Niet langer vertoonde zijn lichaam de slaaf- sche onderworpenheid van een met stok en zweep geregeerd schepsel, niet langer was hij de uitgeworpene, die ontwijkt, nog sprak uit zijn houding het valsch deemoedige, toen hij daar stond op den weg, waarover zijn vijanden naderden. Hij was opgestaan uit zijn slavernij. De zwiepende zweepslag en de vrees er voor had den afgedaan. Zooals hij daar stond in het sterrenlicht, met zijn prachtigen kop opge heven. terwijl de spieren van zijn reuzen- lichaam op staaldraden geleken, zou de voor bijgaande geest van Shan Tung hem aange zien hebben voor Tao, den grooten Deen. Hij was niet opgewonden en 'toch vervulde hem een machtig verlangen meer dan dat, een ontzettend voornemen. Het gejank van opwinding der naderende Eskimo-honden, drong hem niet langer om opzij te gaan, zoo als hij dat gisteren of eergisteren gedaan zou hebben. De stemmen van zijn oude meesters deden hem niet langer wegsluipen, met een onderdrukt gegrom en zijn lichaam doorbui gen van vernedering en woede over zijn sla vernij. Hij stond daar als een rots, zijn breede borst vierkant naar hen toegekeerd en toen hij hun schaduwen zag opdoemen uit den sterren-mist op een achtste mijl afstand, was het geen geknor meer maar een gehuil dat uit zijn keel oprees; een gehuil van vage en onderdrukte begeerigheid, van een groot ver langen, dat op het punt stond om vervuld te worden. Tweehonderd meter honderd tachtig eerst toen de honden op geen vijftig meter afstand meer van hem waren, kwam hij in beweging. En toen, als een rots, die door een sterke kracht voortgestuwd wordt, viel hij op hen aan. Hij ving het aanstormend gewicht der troep, borst aan borst, op. Er werd geen waarschu wing gegeven. Noch mannen noch honden hadden de wachtende schaduw gezien. De botsing deed den leiderhond terugtuimelen, terwijl Wapi's groote tanden in zijn keel ge slagen waren en in een oogenblik rolden de veertien honden achter hem over hem heen, verwarden zich in de trekriemen, jankten, gromden en beten, terwij! boven hen mannen met ronde, vollemaansgezichten en kappen op, scehrpe kreten uitstootten en met hun zwee- pen er op los sloegen en een blanke man met een geweer in zijn handen van de slede sprong. Het was Rydal. Onder de massa honden bedolven, hoorde Wapi, de Walrus, niets van de kreten der mannen. Hij vocht. Hij vocht zooals hij nog nooit in zijn leven gevochten had. De woeste kleine Eskimo-honden hadden hem geroken en hun vijand herkend. De leider-hond was dood. Wapi had een tweede hond met één en kele beet van zijn, een duim lange tanden, den buik opengereten. Hij was nu bedolven onder de honden. Maar zijn tanden kwamen in aan raking met vleesch en beenderen en uit de verwarde massa rezen ontzettende kreten op van doodsangst, die een afschuwelijk mengel moes vormden met het getier der mannen en het gegrom en gejank der beesten die nog geen kennis hadden gemaakt met Wapi's tan den. Met drie en vier tegelijk wierpen zij zich op hem. Hij voelde hoe hun tanden, op de ma nier der wolven, zijn vleesch verscheurden. Hij had alle pijngevoel verloren. Zijn kaken sloten zich om een voorpoot, die als een stok stuk- knapte. Zijn tanden drongen aLs ivoren mes sen in de lies van een der woestelingen, die hem een gat in zijn zijde had gescheurd en een gesmoorde doodskreet steeg op. Een tand doorboorde zijn oog. Zelfs toen slaakte Wapi, de Walrus, nog geen kreet. Hij hief zijn reuzen- lichaam op. Hij ontmoette een andere keel en op dat. oogenblik rees hij op uit den troep, het leven uit zijn slachtoffer schuddend, evenals een terrier dit. met'een rat doet. (Wordt vervolgd.).'

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7