Europeesch Concert. Hit 53e Jaargang No. 16152 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 19 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreérd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-. Verlies Duim 75.- Verlies wijsvinger /75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Omwentelingspoging in Spanje spoedig voorkomen. Morgen een nieuwe regeering? (Zie ook pag. 4) Portela Valladres, de Spaansche minister president. MADRID, 19 Februari. De regee ring heeft gisteravond snel ingegrepen toen zij vernam, dat een complot was beraamd, teneinde de linkschen te be letten de macht in handen te nemen. De autoriteiten hebben iedere poging van de zijde der hooge legerofficieren, een staatsgreep te doen, in de kiem gesmoord. Generaal Goded, die ervan verdacht wordt de leiding van de op standige beweging te hebben gehad, is gearresteerd. Naar aanvankelijk medegedeeld werd, was ook generaal Franco, een vriend van Gil Robles gearresteerd, doch dit werd later tegenge sproken. Om kwart voor vijf hedenmorgen werd door de directie van de Sureté Nationale ten stel ligste ontkend, dat het leger in opstand was gekomen, of een poging in die richting was ontdekt, doch een feit is het, dat het hoofd der politie in allerijl uit Saragossa is teruggekeerd en de plaatselijke politiechefs voor een confe rentie op het hoofdbureau van politie heeft uitgenoodigd, terwijl de geheele politie ge consigneerd is. Het agentschap Fabra meldt aan den ande ren kant, dat de geruchten, die vannacht de ronde deden omtrent den militairen opstand, die te Cuatro Vientos zou zijn uitgebroken, niet zulk een ernstig karakter hadden, als aan vankelijk werd verondersteld. Deze geruchten zouden door de linkschen in de wereld ge bracht zijn. Gil Robles heeft verklaard dat de regeering de bijeenroeping van de nieuwe Cortes moest af wachten, alvorens af te treden. De linkschen zouden den val van het- kabinet willen ver haasten, teneinde zoo spoedig mogelijk hun politiek te kunnen doorzetten. Zonder twijfel is hierin de oorzaak te vinden van het ont staan der geruchten inzake de opstandige be weging. Deze nadere uiteenzettingen zijn gevolgd op de berichten, die melding ervan maakten dat op het vliegveld te Cuatro Vientos een mili taire opstand werd voorbereid, en dat de auto riteiten drie officieren hadden gearresteerd. Deze geruchten veroorzaakten te Madrid groote opwinding. Gemeld werd, dat de generaals Goded en Franco overal in het land werden gezocht, en dat een bevel tot arrestatie tegen hen was uitgevaardigd. Het Volkshuis heeft de socialistische com munistische en syndicalistische jeugdgroepen gemobiliseerd en gedeeltelijk bewapend. Men gelooft, dat de regeering Portela Valladares nog vandaag zal aftreden, en dat Azana morgen de macht in handen zal nemen. De reden, waarom dit met zooveel haast geschiedt, is dat men ongeregeldheden en betoo gingen van de linksche partijen wil- vermijden. FRAUDE BIJ DE STEUNVERLEENING TE MAASSLUIS. MAASSLUIS, 19 Februari (A.N.P.) De po litie is er, in samenwerking met den con- troler" bij de steunverleening, in geslaagd verschillende gevallen van fraude bij den werkloosheidssteun op te sporen. In verband hiermede zijn 11 werkloozen aangehouden. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat rijk en gemeente voor een bedrag van on geveer f 1500 zijn benadeeld. Tegen de be trokkenen is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij weer op vrije voeten zijn gesteld. Verzet in de Belgische Kamer tegen het militaire wets ontwerp. BRUSSEL, 19 Februari. (Reuter). De be raadslagingen der Kamerfracties over het nieuwe militaire wetsontwerp dér regeering hadden tot dusver tot resultaat dat een toe nemende tegenstand tegen dit wetsontwerp bij de partijen te bespeuren valt. Dinsdag middag hebben de Vlaamsche afgevaardig den dei' katholieke partij hun positie inzake het wetsontwerp bepaald en zich daarbij eenstemmig uitgesproken tegen het plan van den minister van oorlog, Devèze. Verder be sloten de afgevaardigden eenstemmig, van de regeering de opzegging te eischen van de in 1920 gesloten militaire overeenkomst met Frankrijk. De vooruitzichten voor het wets ontwerp zijn er hierdoor niet beter op ge worden. (Een lid der Eerste Kamer heeft gezegd, dat Nederland in het Európeesche concert niet de eerste viool moet willen meespelen Om eerste viool te spelen In het Europeesch orkest, Dat. men kan 't zich niet verhelen, Past ons landje niet zoo best. Maar is men daarom tevreden, Dat men zich met niets bemoeit, Als viooltje op te treden, Dat in het verborgen bloeit? Vele instrumenten geven Samen 't Europeesch concert, Dat wel nooit in 's menschen leven, Moeizamer gegeven werd. Daar zijn nog de klarinetten De triangel, de hobo, Daar zijn harpen en trompetten, Cel en bas en piccolo. En dan is er nog de trommel, Pauken en de Turksche trom, Maar dit achtergrondsch gerommel, Neen, daar geven wij niet om. Als wij de violen laten Aan de allervoorste rij, Blazen wij, in mindre mate(n) Toch een nuttige partij. Met zoo af en toe een phase, Dat het heel orkest verstomt En van ons, correct geblazen, Ook een stukje solo komt. Daarbij geldt, naast grooter bazen, Als beginsel voor ons land, Beter niet te hard geblazen, Dan voor straf den mond gebrand. Nieuwe straatnamen. In het stratenplan tusschen Brouwersvaart en Westergracht. B. en W. hébben besloten de volgende na men te geven aan de. straten op de gronden tusschen de Westergracht en de Brouwers vaart: Denijs van Hullelaan, Hospeslaan, Lambrecht van Dalelaan, Pieter Wantelaan, Gillis Schoolmeesterlaan, 'De Mijterlaan, Jan Bontelaan, Willem Buyslaan (ontleend aan bleekers aan 't einde van de 16e eeuw) Rollandslaan, Engbert Prinsstraat (Schout van de banne Overveen pl.m. 1600)Leendert Meeszstraat (Schepen van de banne Tette rode) Bloys van Treslonglaan (bevelhebber der watergeuzen, overleden in 1594)Brou wersvaart, De- Ruyterweg. Lorentzkade, Jan van Galenstraat (bevelhebber der Middel- landsche Zeevloot 16041653); Lumeystraat (admiraal der watergeuzen, overleden in 1578)Bestevaerstraat, Joos de Moorstraat (vice-admiraal van Zeeland, overleden in 1618); Abel Tasmanstraat ('bekend door een ontdekkingstocht in 1642). Verder is besloten vervallen te verklaren den naam „Brouwersvaartnad" voor het wég gedeelte met de letters MH aangeduid, en den naam Callierstraat te veranderen in Bis schop Callierstraat. De president en vice-president van Paraguay hebben ontslag genomen. pag. 4 Het Spaansche leger deed een mislukte po ging om zich meester te maken van de macht, pag. 4 en 1 De Zwitsersche regeering heeft de N.S.D.A.P. verboden. pag, 4 De Eerste Kamer spreekt haar oordeel uit over het beleid van minister De Graeff. pag. 3 Het Defensiefonds is door de Tweede Kamer aanvaard. pag. 3 Tegen een slagersknecht in den Haag, die zijn gewezen verloofde heeft gedood, is veer tien jaar gevangenisstraf geëischt. pag. 3 De regeering heeft niet het voornemen de al- gemeene steunnormen te verlagen. pag. 5 Voorzichtigheid met petroleumvergassers is noodig. pag. 1 De werkwijze van de commissie-Limburg. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Jr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Een pe- troleumsanctie tegen Italië? pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Cochran's nieuwste revue. -'•a. 4 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 5 G. J. Kalt over Harold SamueL pag. 5 Willy van der Tak: Van den strijd tusschen twee Parijsche heuvels. pag. 9 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7, WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f4600.- RINKE MA-ROOSDORP Inl. o. h. werk, Stuyvesantplein 4, ook tel. 26429 AERDENHOÜT Huurprijs vanaf f 32.50 p. mnd. (Adv. Ingez. Med.) Oud-strijders bewerkten de revolutie in Paraguay. ASUNCION, 19 Febr. (Reuter). Gonza- lez, een der leiders van de revolutionnaire beweging, heeft verklaard, dat deze op touw is gezet door oud-strijders uit den Chaco-oor- log, o.a. door jonge officieren. Deze militai ren eerbiedigen en erkennen de verdiensten van president Ayala. doch zij waren ontevre den over de vergissingen, die na den oorlog door generaal Estirribia waren begaan en de traagheid, waarmede de regeering de economische crisis bestreed. De toestand werd nog verergerd door de verbanning van kolo- •nel Franco, die als de glorie van het Para- guaansohe leger wordt beschouwd. Gonzalez verklaarde voorts, dat binnen drie maanden nieuwe verkiezingen zouden worden gehou den.. De reserve-officieren hebben zich erte gen verzet, dat vice-president Ribeiro het pre sidentschap waarneemt. Waarschijnlijk zal senator Da Rosa voorloopig het president schap van de burgerlijke regeering op zich nemen. Scherp gestelde nota van Franco. ASUNCION, 19 Febr. (A.N.P.) In den af geloopen nacht is een oproep van kolonel Franco van 6 Februari verspreid, waarin de ze de thans gevallen regeering en de opper ste legerleiding, waarmede waarschijnlijk de intusschen gearresteerde generaal Estigarribia is bedoeld, van verraad beschuldiga. In dezen oproep werd het vredesprotocol van Juli j.l. ,.een hondsche wapenstilstand genoemd, die een dolkstoot beteekent in den rug van het strijdende, zegevierende leger, dat leeg moet bloeden om land en volk aan buitenlandsche kapitalisten uit te leveren." Dit omvangrij ke document is ook in zijn verdere uiteenzet tingen uiterst scherp gesteld. Toenemend brandgevaar. „Weest voorzichtig met petroleum vergassers!" zegt onze Brandweer. Men weet dat de noodlottige brand te Am sterdam, die aan 8 menschen het leven kostte, veroorzaakt is door het omvallen van een petroleumkachel. Daar ons ook gebleken is dat den laatsten tijd te Haarlem eenige branden aan petroleum geweten moeten worden, hadden wij een onderhoud met den waarnemend commandant van onze Brand weer den heer G. Spaan. Inderdaad zoo zei hij het toenemend gebruik van petroleum heeft de taak dei- Brandweer verzwaard. Dit jaar zijn van de 21 branden niet minder dan 3, dus ongeveer 14 pet. aan petroleum te wijten. Het waren twee binnenbrandjes en de uitslaande brand in de Ursulastraat. Vroeger werden er ook veel branden door petroleum veroorzaakt, maar toen het gas de petroleum verdrongen had, behoorde het tot de zeldzaamheden als wij in onze statistieken over de oorzaken van branden het woord petroleum moesten schrijven. Nu is daar weer een wijziging in gekomen doordat velen uit zu-inigheidsover- wegingen hun gas weer voor petroleum ver wisseld hebben. Ik ben overtuigd, dat er ook nog vele gevallen van begin van brand door petroleum ontstaan die niet ter kennis van de Brandweer komen doordat de bewoners er in slagen zelf het vuur te blusschen. Groote voorzichtigheid met petroleum ls geboden. Vooral met petroleumvergassers, want die kunnen een gevaar opleveren. Oor spronkelijk zijn deze dingen gemaakt om te gebruiken door kampeerders, enz. Nu wor den ze evenwel ook aanbevolen voor verwar ming binnenshuis. Wil men voor gevaren gevrijwaard zijn dan is het absoluut noodig de toestellen dikwijls te reinigen. Er moet voor gezorgd worden dat vooral het buisje van den vergasser steeds schoon is, want als dit verstopt kan een ontploffing daarvan het gevolg zijn. De vergassers worden wel als ..zonder gevaar" verkocht, maar twee van de drie hierboven bedoelde petroleumbranden zijn veroorzaakt door vergassers. Sommige menschen zetten vergassers in slaapkamers voor zij naar bed gaan. Het is evenwel zeer gevaarlijk om de toestellen zonder toezicht te laten omdat als er dan iets Het woord is aan.... Weber In het ondermaansclie is elke volmaaktheid een nega tief begrip, en de volmaakt ste staatsinrichting is slechts deze, die de minste gebreken heeft. gebeurt de vooi-raad petroleum die er in is aanleiding kan geven tot een ernstigen brand. Petroleumkachels en kooktoestellen leve ren minder gevaar op, maar ook daarbij is properheid en voorzichtigheid geboden. Na tuurlijk mogen een toestel of kachel nooit gevuld worden als die nog branden. Kachels moeten zoo geplaatst worden dat er geen gevaar bestaat voor omgooien. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Afdeeling F Vliegtuigbouwkunde. Bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936 is de instelling van een afdeeling Vliegtuigbouw kunde aan de Middelbare Technische School te Haarlem goedgekeurd. Deze zal met ingang van September a.s. in werking treden. Hier door zal het mogelijk zijn, in 1937 de eerste diploma's voor Vliegtuigbouwkunde uit te rei ken, voorloopig ook de eenige wettelijk erkende diploma's Tot het laatste jaar van dezen nieuwen cursus kunnen worden toegelaten, voor zoover plaatsruimte gevonden kan worden, afgestu deerden van de afdeelingen Werktuigbouw kunde of Scheepsbouwkunde van elke M. T. S. in Nederland, mits met een behoorlijke cijfer lijst en een diploma, dat in September niet ouder zal zijn dan 27 maanden. Tot het eerste en tweede studiejaar worden voor den volledigen 4-jarigen cursus leerlin gen toegelaten onder dezelfde voorwaarden als vooa- de andere afdeelingen van de M. T. S. waarvoor verwezen wordt naar het prospectus, dat op aanvraag gratis verkrijgbaar is. BB? - OI?6H 'lAdv. Ingez. Méd£ 1

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1