IE - T dn DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 HAAEEEM'S D A G B t A D 12 Iedere vrouw heeft om zoo te zeggen een „ondergoed-complex", de een is het zich be wust. de ander niet! Mooie dessous vormen een der geheime vreugden van iedere dame. Ik heb eens een meisje gekend, die zei: „Het kan me lang zooveel niet schelen om een oude jurk aan te hebben, dan oud ondergoed, want dat laatste vind ik gewoon afschuwelijk! Het moderne ondergoed is zoo eenvoudig ▼an vorm, dat het heelemaal geen moeite kost om het zelf te vervaardigen. Het materiaal, dat men ervoor gebruiken kan is batist, toile de soie, crêpe de chine, charmeuse, enz. Door postuurnaadjes en stikseltjes geeft men het kleedingstuk den goeden pasvorm. Soms geeft men het kleedingstuk heelemaal geen garnee ring; een anderen keer brengt men er kleine eenvoudige motiefjes op aan. De bovenste il lustratie toont u een alleraardigst garnituurtje van witte crêpe de chine, gegarneerd met tule en eenvoudige broderie. Het andere stelletje is van batist en heeft heelemaal geen garnee ring. Een chapiter, waar ook aandacht aan besteed wordt, is dat van de ochtendjassen en happy coats. Links bovenaan een aardig ge- heel bestaande uit een broek van effen mate riaal, waarop een jasje van genopte crêpe de chine. Apart zijn de mouwen van de peignoir ernaast. Het rechtsche gedeelte van de teeke- ning toont een nachthemd van gebloemde zijde. De pyjama's voor de heeren der schepping zijn over het algemeen zeer eenvoudig van snit en materiaal, iets nieuws op het gebied der heeren- en jongensonder kleeding is de armen loopt. Een galon vormt de garneering. Rond geschulpt is de breede schouderpas van het derde figuurtje. De mouwen zijn laag en met ruimte aangezet. Een shawltje vormt een aardige afsluiting. De hoedjes zullen dit voorjaar niet over matig schuin gedragen worden. De gedistingeerde vrouw draagt haar hoed slechts een weinig op het rechteroor getrok ken. Het haar, dat er Onder uit komt, mag vol gens de nieuwste mode niet al te zeer ge kruld zijn. Slechts een bescheiden ondulatie is geoorloofd. Kleine voiletjes en koordgarnee- ring blijven ook dit voorjaar nog en vogue. Ideeën voor Carnavalcostuumpjes. De maand Februari is reeds begonnen en met snelle schreden nadert het carnaval. Voor diegenen, die nog niet weten in welk costuum zij de „blijde incomste"- van prins Carnaval zullen vieren, geven wij hier eenige aanwijzingen. WASCH DROGEN IN DE KEUKEN. Niemand en zeker de huisvrouw niet, kan het gemak van keukenkasten loochenen. Als men eenige ruime kasten in de keuken heeft, behoeft er zelfs niets aan de muren te hangen en het vertrek wint aan netheid en orde. Maar helaas, de moderne keukens hebben over het algemeen geen kasten en zoo zij er wel een hebben, is dit dan toch in ieder geval geen groote. Vele huisvrouwen gaan er dan ook toe over om losse houten kasten in de keuken te plaatsen; ofschoon deze, vooral in 'n kleine keuken tamelijk veel plaats innemen en natuurlijk het voordeel van een muurkast, die bergruimte biedt en geen plaat-s inneemt, geheel missen. Iedere huisvrouw weet, dat bezems en plu- meaux, hoe weinig het er ook mogen zijn, die aan een muur of achter een deur gehangen worden, geen bijzonder aardig aspect opleve ren. Daarom zal men er toch goed aan doen een smalle hooge kast te laten timmeren, die dan geschilderd wordt in de kleur van het overige houtwerk in de keuken. Hierin vinden bezems, stofdoekenmandje, plumeaux e.d. een plaatsje. Daar de meeste moderne huizen geen zolders hebben en uit financiëele overwegingen de meeste huisvrouwen de wasch aan huis doen of laten doen, levert ook het drogen van het waschgoed nog al eens moeilijkheden op. Ook hiervoor hebben we een oplossing. Bo venin de kast maken we eenige haakjes, waar aan we waschlijntjes bevestigen. Aan den tegenoverstaanden wand slaan we evenveel haakjes. Wanneers het waschgoed nu gedroogd moet worden, bevestigen we 's avonds de lijn tjes aan deze haken en hangen daar het waschgoed op. Het heeft dan een heelen nacht om te drogen, en in de meeste gevallen is dat ook wel voldoende. Men moet er echter aan denken een raam open te laten, opdat er frissche lucht in de keuken kan komen. Anders hangt er den volgenden ochtend een benauwde, bedompte lucht in het vertrek, die het verblijf erin, minder prettig maakt. Wanneer de wasch droog is, worden de lijntjes afgenomen, het kastje wordt dichtgemaakt en niemand kan meer zien, dat de keuken 's nachts als droogvertrek dienst heeft gedaan. hebben, anders krijg ik dikke kringen onder mijn oogen en ben ik gauw op m'n teentjes getrapt. Wat zal het fijn zijn, zoo echt de „vader" van de passagiers te zijn. Ik neem nooit vrachtgoed mee, dat maakt zoo'n rommel en met menschen kun je nog eens wat beleven; de stemming is uitstekend, er zijn veel fees ten en er wordt veel toilet gemaakt. Leuke nieuwe japonnetjes met heldere vroolijke kleuren; dat staat aardig tegen de donkere avondkleeding van de heeren en dan wil ik een echt strijkje aan boord hebben, dan houden we eiken avond .bal. Ik met mijn mooie uniform aan! Natuurlijk maken we ook vaak storm mee. Ik kan er dan uitstekend tegen. Alleen wil ik liever nooit vergaan. Stel je voor wat jammer van zoo'n mooie boot. Maar ik wil natuurlijk wel graag veel beleven. Het is zoo echt als je thuis bent, al die verhalen-uit- boeken te vertellen. Ik zou best een keer aangevallen willen worden door zeeroovers, en dan overrompeld worden door vijf of zes man. Die houd ik dan met mijn revolver in bedwang en lever ze in de eerste de beste haven, die we aandoen, aan de politie over. Van de dankbare bemanning en passagiers krijg ik dan een schitterend gouden kompas met inscriptie. En één keer ga ik echt schipbreuk lijden. Het „echtste" zou natuurlijk zijn als we met man en muis vergingen, behalve ik dan. Maar dat is jammer van de passagiers. Nee, dan kunnen we eigenlijk beter op een onbewoond eiland aanspoelenals die er nog zijn ten minste. Iedere dag wild en gevogelte roosteren fruit eten, en dag en nacht een vuur laten branden om ontdekt te worden. En stel je de vreugde voor als je dan op zekeren dag gered wordt door een voorbijkomend schip, dat je weer heelhuids thuis brengt. Wat een weer zien, wat een weerzien!! H. v. d. S. Èmftrn in iie nieuwste- mode tint en (fsatis ntoddien. tytn. Cctoijéshoat 129 11365 11 >65 (Adv. Ingez. Med.) Ons Wekelijksch Knippatroon. HANDWERKJES. Behalve brei- en haakwerk verheugt ook het kleurige appliqueerwerk zich wederom in de gunst der dames. En als men bedenkt, welk een bijzonder aardige resultaten er mee te bereiken zijn, valt dat ook niets te verwonde- 01. Vooral voor de kinderkamer is het de aan gewezen decoratie. We kunnen van overgeble ven lapjes de aardigste voorstellingen maken. Op kussens, stoel-overtrekjes enz. appliqueeren we Langoor, het konijn. Aardig is om met zijde in een fel afstekende kleur op te werken. Ook op het wandkleedje achter het bedje kun nen we aardige tafereeltjes appliqueeren. Op kinderkleertjes staat een appliquat-ie altijd gezellig. De twee wandelende eenden, die u op het schortje ziet, zijn in geel, rood en wit gehouden. Bloemmotieven zijn bijzonder geschikt om van kleine lapjes geappliqueerd te worden. Men kan daar alle mogelijke materialen en kleuren voor gebruiken, ofschoon een zekere harmonie natuurlijk gehandhaafd dient te blijven. Maar behalve appliqueerwerk is er nog an der handwerk ook, dat met voorliefde voor de dames beoefend wordt. En in het bijzonder is dat wel weefwerk. De miridergevorderden stel- len zich tevreden met het weven van kussens, shawls en tasschen. De knapperen maken gor dijnen, tafelkleedjes enz. Heel mooi is ook het Smyrna-weefwerk, waar men ook kussens, vloerkleedjes, enz zelfs divankleeden van kan vervaardigen. Het werk, dat op zichzeif zeer eenvoudig is, vraagt echter veel geduld en een uitgesproken smaak. Een andere „rage" zouden wij bijna zeggen, is het borduren van ontbijtlakens, al of niet met bijpassende vingerdoekjes. Deze lakens kan men in alle mogelijke kwaliteiten krijgen,' van katoen tot zijden damast. De patronen, meestal in steelsteek, zijn gemakkelijk te werken. Men kan de kleeden wit en gekleurd krijgen. Voor wie een tuin heeft en daar 's zo mers in ontbijt, is het een bijzonder geschikt cadeautje. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK LUCHTIGE LUCHTKASTEELEN. „Zeeman". ZONDAG: roomsoep; kalfsoesters, doppers (bus), gekookte aard appelen; appelmoes met beschuit. MAANDAG: Geldersche worst, stamppot van andijvie uit het zout en aardappelen; flensjes. DINSDAG: carbonaden, savoye kool, gekookte aard appelen; fruit. WOENSDAG: runderlapjes, spruitjes, gekookte aardappelen; vanillepudding. DONDERDAG: gehakt, Brusselsch lof, gekookte aardappelen;, rijstrand met abrikoosjes. VRIJDAG: gestoofde schelvisch, botersaus, gekookte aardappelen; drie-in-de-pan. ZATERDAG: erwtensoep; wentelteefjes. NIEUWE UITGAVEN. Van het handige boekje „Van Dag tot Dag in den Tuin", door J. F. Ch. Dix, is bij de uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam een derde en verbeterde druk verschenen. De wei-kzaamheden aan onze planten en in den tuin zijn van maand tot maand en van dag tot dag in dit werkje vervat, terwijl het iovendien een aantal teekeningen bevat, wel ke de verschillende handelingen verduidelij ken. Nr.. 1: is „bridge". Dit costuum wordt in rood en zwart gehouden. Op de roode deelen appliqueert men zwarte schoppen- en klaver figuurtjes, terwijl de zwarte deelen emt roode hartjes en ruitenfiguurtjes versierd worden. Lange zwarte handschoenen, een rood mas kertje en een kroontje met de vier speelfi- guren voltooien dit toiletje. In twee kleuren gehouden is ook het costuumpje van „Dwaas heid". Hiervoor kan men geel en groen, rood en blauw, wit en zwart, enfin welke spreken de 'kleurcontrasten men maar wil, kiezen. Koperen belletjes aan alle punten van het pakje laten bij de minste beweging der draagster hun rinkelend geluid hooren. Tenslotte nog een schalksche Pierrette in een costuum, dat iets minder algemeen is, dan de meeste. De eene kant wordt wit ge laten, terwijl de andere zijde van rood-blauw geblokte zijde is. Een Pierrotkraag, een drie kantig „chasseurtje" en een paar elleboog- lange handschoenen voltooien het geheel. RITA. overhemd-pantalon, waarvan ge hier de af beelding ziet. Van popeline of katoen vervaar digd, is het een kleedingstuk, dat vooral in den zomer gaarne door de heeren gedragen zal worden. En dan nog enkele woorden over de komende voorjaarsmode. Men zal veel jurken zien met gladde schouderstukken, waar dan de japon met eenige ruimte aangezet is. Zoo ziet men op de illustratie, links een jurk, waarvan de schouderpas den vorm heeft van een „Konin- gin-Christina-kraag". Mouwen en voorpand zijn tamelijk ruim aangezet. De blouse ernaast heeft een rond schouderstuk, dat ook over de De beide onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 25. ets. per stuk te verkrijgen in verschillende maten en wel: Gister bedacht ik opeens dat ik graag zeeman zou willen zijnStel je voor dat ik nu bezig was koffers te pakken! Natuurlijk veel dikke blauwe truien en van die leuke petten, met een klep even scheef flatteus boven je rechteroog. Ik zou ze natuurlijk altijd wit willen hebben, met een donker marine blauw lintje. En dan de naam van mijn schip er in gouden letters op! Natuurlijk ben ik zelf de Kapitein van mijn schip. Ik weet zeker dat ik altijd zelf wil sturen. Is het niet fijn den heelen dag zoo hoog op je eigen „zeekasteel" te zitten, te varen waar je wilt, en te draaien aan dat groote stuur met prachtig gepoetst koper. Onder het eten laat ik de boot dan stil liggen of zóó langzaam varen dat we weinig van richting veranderen. Want ik en nie mand anders mag sturen!.... En natuurlijk gooien we 's nachts het anker uit. Ik weet nu eenmaal dat ik voldoende nachtrust moet Maat 1; bovenwijdte 100 c.m.; taillewijdte 82 c.m.; heupwijdte 104 c.m. Maat 2: bovenwijdte 102 c.m.; taillewijdte 86 c.m.; heupwijdte 107 c.m. Maat 5: bovenwijdte 112 c.m.; taillewijdte 96 c.m.; heupwijdte 120 c.m. Nr. 626: eenvoudige, aardige japon van dia gonaal gestreepte wollen stof. De sluiting van de blouse valt links, terwijl de openspringende plooi in den rok rechts is. Brandebourgs vor men de garneering van dit japonnetje. Benoo- digd materiaal: 3 meter stof van 130 centi meter breedte. Nr. 627: huisjapon van geruite wollen stof. De bies langs de voorbaan is schuin geknipt, om het geheel een beetje fleuriger te maken. Benoodigd materiaal: 4 meter stof van 100 centimeter breedte. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het al of niet aanknippen van naden het pa troon passend kan maken voor het eigen fi guur. Men begrijpe dus goed, dat men deze pa tronen in een der bovenstaande maten tegen den prijs van 25 ct. per stuk kan verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 cents porto kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht duidelijk het nummer van het verlangde pa troon en de gewenschte maat op te geven en naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de toezending.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14