Bei$. AuiUti&üei ,4e Spmtuestad" Carnaval. ANTURACIETen brecucokcs 53e Jaargang No. 16153 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 20 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlie6 van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-= Mem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Februari. Een Groot Onderwijsbelang. Het Gemeentelijk Lyceum is eenigen tijd geleden „teruggebracht" tot de eenzijdige richting van H.B.S b, en dat heeft de school geen goed gedaan. Natuurlijk niet. De mo lens bestemd tot herziening, verbetering, modern is eering van het Nederlandsche M. O. malen uiterst langzaam. Met groote inspan ning hebben zij indertijd het Lyceum gepro duceerd. Onder gemeentelijk beheer werd het in Haarlem ontwikkeld door een man van buitengewone gaven -en karaktereigen schappen, den zoozeer betreurden Van Mou- rik Broekman, die het nog heeft moeten be leven dat men zijn werk weer afbrak. Sinds dien heeft zijn school de gevolgen ondervon den in een sterk dalende jaarlij ksche aan melding van nieuwe leerlingen. Sindsdien hebben ook de vele ouders, die vertrouwen in deze school stellen, in haar traditie en haar sfeer, in haar leiding en haar leeraren- corps, het betreurd dat maar weer éen rich ting voor hun kinderen daarin is openge steld. Thans wordt een poging gedaan om al thans de litterair-economische afdeeling op deze school in eere te herstellen. Wij meenen dat dit een gemeentebelang en een onder wijsbelang van den eersten rang is, wij mee nen dat de bewuste school gehandhaafd moet blijven als een der beste en voornaam ste van ons district, en wij hopen en ver wachten dat van B. en W. het voorstel zal uitgaan om de litterair-economische afdee ling daarom opnieuw in te stellen. Het frnancieele bezwaar mag ten deze den doorslag niet geven. De kosten van weder- instelling der afdeeling bedragen slechts en kele duizenden guldens per jaar. Het* nadeel dat Haarlem als gemeente zou lijden door met deze „afgebroken formatie" te blijven doorsukkelen zou grooter zijn. Laat men wel bedenken dat velen die zich hier komen vestigen, en ook Hollanders in Indië die hun kinderen hierheen zenden, dat steeds ge daan hebben op grond van de goede duali teiten van ons onderwijs. Dat goede gehalte en die reputatie' hebben een leelijken knak gekregen door de afschaffing van het Ge meentelijk Lyceum, met name van de litte rair-economische afdeeling, die in haar kort bestaan vele goed-opgeleide, maatschappe lijk uitstekend-bruikbare jonge menschen had afgeleverd. De school heeft een ander zeer groot ver lies geleden. Dat was het heengaan van haar directeur Van Mourik Broekman die, door een zwakke gezondheid tot aftreden genoopt, kort daarna stierf. In Dr W. van den Berg, die hem opvolgde, blijkt zij een uitstekend leider te hebben zooals reeds al gemeen erkend wordt. Dr. van den Berg, voordien conrector van het gymnasium, heeft in zijn nieuwe school een sfeer en een taak gevonden die hij met enthousiasme heeft aanvaard. Hij en de school hebben elkaar gevonden. Als hij thans, de Broek man-traditie overnemend, met kracht aan dringt op wederinstelling van de L. E.- afdeeling en daarmee op herstel van die dif ferentiatie in het onderwijs, die voor de leerlingen van het M. O. zoo zegenrijk is gebleken, verdient hij allen steun. Het is een bekend feit dat de inspecteur van het Middelbaar en Gymnasiaal Onder wijs, dr. S. Elzinga, geen voorstander is van de weder-instelling der L. E.-afdeeling aan de H.B.S. b. Natuurlijk behoort hij tot de instanties die ten deze het gemeentebestuur van advies hebben gediend, en als dit ad vies openbaar wordt gemaakt zal blijken dat het afwijzend is. Wij zijn van meening dat de inspecteur in deze aangelgenheid een niet voldoende breed standpunt inneemt en de belangen van het Haarlemsche M. O. niet juist ziet. Wij zijn niet de eenigen die er zoo over denken. Vele auto riteiten, ook deskundigen op het gebied van het onderwijs, deelen deze meening. En tenslotte kan een advies van den inspec teur toch niet a priori als identiek met een voorstel van B. en W. en een besluit van den gemeenteraad worden beschouwd. Aller minst. Het gemeentebestuur vormt zijn eigen oordeel en de Raad neemt zijn eigen beslissing. Wij gelooven, dat onze wethouder van On derwijs, de heer Boes, Haarlem en den Haar lemmer een belangrijken dienst van blijven de beteekenis zal bewijzen als hij den knoop doorhakt en als leider tot verwezenlijking van dit waarachtige onderwijsbelang optreedt. Wij meenen dat zijn collega van Financiën, de heer Roodenburg, geenszins behoort tot de menschen die een directe kleine bezuiniging willen vasthouden ten koste van een veel grooter nadeel op den langen duur. Daarvoor weet de wethouder uit zijn ervaring veel te goed, wat zaken doen is. Het geldt hier een Schreeuwen, brallen, lachen, zingen, Duwen, dringen en gehos, Uitgelaten dansen, springen, Uit het dwangbuis even los. In het narrepak verkleeden, Op het hoofd een zottekap. Uit den ernst des levens treden, In 't bestaan van grol en grap. Enkle uren uit de zorgen 'En de nooden van den tijd, Zonder angsten voor den morgen, Slechts de dwaasheid toegewijd. Veilig zijn voor buurman's oogen Met een masker voor 't gelaat, In een maalstroom meegezogen, Die geen tijd voor tobben laat. Eventjes zich overgeven Aan een carna-valschen schijn, Even uit den strijd van 't leven, Dwaas en onbekommerd zijn. Aan het eind der schijnpret-entie Wordt dit masker afgedaan, En het masker der conventie Vangt zijn functie weder aan. beperkte uitgave, die haar rente in de toe komst ruimschoots zal opbrengen. Met volle overtuiging bevelen wij het her stel van de litterair-economische afdeeling aan de eerste H.B.S. b aan. Feesten te Haarlem in 1937? Het Frans Halsmuseum zal dan 75 jaar bestaan. Nog meer jubilea. Tijdens de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1936 is in den Haarlemschen raad door den heer P. J. M. van Tetering aangedrongen op het brengerr van meer ver tier in onze stad. Van de tafel van B, en W. werd steun voor dit denkbeeld toegezegd. Eir is aanleiding te vinden om in 1937 groote feesten te Haarlem te organiseeren. Op velerlei gebied. Allereerst denken wij aan het 75-jarigei be staan van het Frans Halsmuseum. Dit ge meentelijke museum werd 30 Juni 1862 in eenige lokalen van het Stadhuis geopend. In 1913 werd het nieuwe museum aan het Groot Heiligland (het vroegere weeshuis der Ned. Herv. Gemeente) geopend. Amsterdam heeft zijn Rembrandt-tentoonstelling gehad, den Plaag zijn Maris-expositie. Het zou ongetwij feld een aantrekkelijkheid voor onze stad zijn als het Frans Halsmuseum het volgend jaar, ter gelegenheid van dit jubilé, er in kon sla gen een groote tentoonstelling van de werken van onzen grooten Haarlemschen meester te organiseeren. Ons museum heeft mooie Hal- sen, maar die collectie is tijdelijk nog belang rijk uit te breiden. Wij vestigen reeds nu op dit feit de aan dacht omdat aan zoo'n tentoonstelling een lange tijd van voorbereiding moet vooraf gaan. Er zijn evenwel nog veel meer jubilea die aangegrepen kunnen worden om in 1937 veel bezoekers naar Plaarlem te trekken. In het begin van dat jaar beginnen wij met het 75-jarig bestaan van de Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Aanvankelijk was deze gehuisvest in een huis aan de Kleine Krocht, vervolgens werd een pand aan den Koudenhorn betrokken. Thans heeft de school in een mooi nieuw gebouw aan de Leidsche vaart een waardig onderdak gekregen. Als in 1937 alle nog levende onderwijzers die aan deze school te Haarlem hun opleiding kregen, eens naar Haarlem kwamen om fees telijkheden bij te Wonen? Twee Haarlemsche ziekenhuizen vieren in 1937 hun gouden feest, namelijk het Diaco- nessenhuis (op 31 Augustus) en Johannes de Deo (juiste datum is ons niet bekend). Dit zou een aanleiding kunnen zijn om aan die herdenkingen een tentoonstelling op het gebied van het ziekenhuiswezen te orga niseeren. Daaraan zouden dan ook congres sen kunnen worden verbonden. Ook is er een motief te vinden voor een middenstandstentoonstelling. De Haarlem sche Handelsvereeniging viert 10 Mei 1937 haar 45 jarig bestaan-en de R.K. Midden- standsvereenigihg 15 April 1937 haar 30-jarig feest. Openlucht-tooneelfeesten zouden georgani seerd kunnen worden door de Kon. letterlie vende vereeniging ,,J. J. Cremer", die 2 April 1882 werd opgericht, dus 55 jaar bestaat en door de tooneelvereeniging „Door inspanning uitspanning" die op 28 Juni van dat jaar 65 jaar bestaat. De Friesche vereeniging „Gijsbert Japicx" zal 22 Dec. 1937 40 jaar bestaan. Een mooie gelegenheid om ook de Friezen het volgend jaar naar Haarlem te trekken De sport behoeft ook niet vergeten te wor den. De voetbalvereeniging „E. D. O." bestaat 1 Maart 1937 40 jaar. MAARLEM TEL.10070 HEEMSTEDE TEL. 29280 g (Adv. Ingez. Med.) Relletjes bij colportage. Politie trekt sabel en lost een schot. Woensdagavond half elf is het bij. colportage door N.S.B.'ers in de Tulpenstraat rumoerig geweest. Mannen en vrouwen in die straat en omgeving wonende, draaiden de lantarens uit, drongen op en achtervolgden de N.S.B.'ers schreeuwend en scheldend. Toen zij zich niet wilden verwijderen, heeft de politie ze met ge bruik maken van de sabel en de motorzijspan verdreven. Toen zij later opnieuw opdrongen, werden zij wederom door de politie verjaagd. De menschen vluchtten in het Tulpenhofje, waar ook de lantaarn uitgedraaid was. Uit die poort werd met een stuk steen en een stuk ijzer naar de politie geworpen, waardoor nie mand getroffen werd. Een hoofdagent heeft toen ter waarschuwing een schot in de lucht gelost, waarna de rust hersteld werd. De col porteurs hebben zich ook verwijderd. Nachtelijk ongeluk te Putten. PUTTEN, 20 Februari. (A. N. P.) He denmorgen te omstreeks half vier werden de bewoners van de Verlengde Dorpsstraat te Putten opgeschrikt door een hevigen slag. Bij onderzoek bleek, dat een vrachtauto, komende uit Bmmen, beladen met 110 kisten eieren be stemd voor Rotterdam, tegen een der langs den weg staande boomen was gereden. In de cabine, die geheel was ingedrukt, zaten drie personen. De bestuurder-eigenaar, de heer H. Sliers nit Bmmen, was er het ernstigst aan toe. Den man werd de borstkas ingedrukt terwijl hij ernstig aan het gelaat werd ge wond. Hij is in het ziekenhuis Salem te Er- melo opgenomen. Zijn toestand is levensge vaarlijk. De chauffeur en een 23-jarig meis je, eveneens uit Emmen, die ook in de cabine zaten, werden door de voorruit geslingerd. De chaufeur 'kreeg lichte verwondingen aan handen en armen, terwijl het meisje niet werd gewond. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen, is niet bekend. Op het oogenblik van de botsing zaten zoowel de chauffeur als het meisje te slapen. Vermoed wordt 'dat de bestuurder door een „tegenlig ger" is verblind. De actie bij de firma Carels. Nog geen overeenstemming. hrnü- Prijs Limb. kwal. Afm. 20|30 f 2,10 per H.L. 30|50 f 2,05 H.L. 12|20 f 1,80 H.L. Voor Centrale Verwarming Afm. 50|80 f 21.per ton 8| 15 f 15.per ton BRECHCOKES ANTHR ACIETHAN DEL FR. VARKENMARKT 6-10 Spaarne bij viaduct. TEL. 1416 4 (Adv. Ingez. Med.) Van de besturen van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Choco lade- en Suikorbewerkingsbedrijf, den Ned. R.K. Bond van brood-, koek-, banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers en den Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders in de voedings- en genotmiddelenbedrijven ontvin gen wij het volgende communiqué: Dinsdag kwam het personeel der N.V. Luxe Bakkerij Qarels in vergadering bijeen ter be spreking van de resultaten, die uit het, met de directie gevoerde, overleg dienden voort te vloeien. De vertegenwoordigrs van de arbeidersorga nisaties hebben niet kunnen mededeelen, dat de besprekingen zijn geëindigd op een wijze, zooals mocht worden verwacht, omdat op ernstig verzet bij de directie van Carels' bak kerijen is gestuit met betrekking tot a. het behoorlijk regelen en toepassen van voor het bakkerij-personeel geldende loonen; b. de getalsverhouding van jeugdig tot vol wassen personeel en c. het éénmaal bezorgen op Zaterdag. De voorstelling van zaken, die de bedrijfs leider van Carels' bakkerij in de bladen heeft gegeven, lokte heftig protest uit. Immers, er zijn slechts enkele menschen, die het „hooge" loon, door hem genoemd, ontvangen, waar voor deze menschen dan ook een verantwoor delijke functie hebben of door het maken van meer uren dan toelaatbaar is worden schade- os gesteld. Het personeel ging er mede accoord, de ge- wenschte regeling van de loonen, etc. nader ter kennis van bedoelde directie te brengen met de mededeeling, dat het personeel op de toepassing daarvan, ingaande 2 Maart, zal rekenen. Wij brachten dit communiqué onder de aan dacht der firma Carels. De bedrijfsleider al hier, de heer G. J. Wanders, antwoordde het volgende Alhoewel iin de conferenties niet is bespro ken het verhandelde aan de openbaarheid prijs te geven, schuwen wij de openbaarheid niet. Ten aanzien van: Punt a: De loonen vermeld in het persbe richt van 13 Februari j.l. betreffende arbei ders in vasten en volledigen dienst worden in bovenstaand artikel door de Arbeidersorgani saties als juist erkend en het is zeer logisch, dat arbeiders, die geen verantwoordelijk werk hebben ook niet dezelfde loonen ontvangen als zij die het wel hebben. Het meeningsver- schil bestaat echter ten aanzien van enkele jeugdige krachten, waarvoor de loonen naar de leeftijdsgrens worden bepaald. Een halfwas, die in militairen dienst geweest is, liep daarna nog geruimen tijd werkloos en vernam dat in defabriek een jeugdige kracht werd gevraagd; hem werd medegedeeld, dat zijn leeftijd een bezwaar zou zijn in verband met het loon, hij verzocht echter om toch aangenomen te wor den, daar hij geen ander werk kon vinden, hetgeen gebeurde. Een andere jeugdige arbei der kreeg direct f 2 loon méér dan hij bij z'n vorigen patroon verdiende; is thans ruim 10 maanden in dienst en heeft inmiddels weer loonsverhoogïng gekregen zonder daarom ge vraagd te hebben. Punt b: Het is in vakkringen overbekend, dat door een surplus van werkkrachten het rouleeringssysteem traineert, zoodat de vol wassen arbeiders hun plaatsen behouden, die dus niet door jeugdige personen bezet kunnen worden. Verschillende oudere arbeiders zijn reeds door de firma gepensionneerd om jeug dige arbeiders een kans te geven. Put c: Door de firma wordt een proef ge nomen om op economische wijze zooals in de conferenties breedvoerig is uiteengezet haar clientèle op Zaterdagmiddag van versch brood te voorzien. Uit bovenstaand bericht zou de meening ge concludeerd kunnen worden, dat in het bedrijf de arbeidswet op schromelijke wijze zou wor den overtreden, hetgeen absoluut het geval niet is. Het personeel zelf kan getuigen, dat de controle door de Arbeidsinspectie meer malen geschiedt en de dienstroosters steeds in orde worden bevonden. De besturen bedoe len met meerdere uren slechts één geval, waarin de betrokken arbeider huns inziens te lang werkt. Dit betreft een broodbezorger die tevens Zaterdags in de bakkerij werkt en daarna voor eigen rekening een middag wijk loopt om zoodoende z'n loon op te voeren. De overwinning van de Italiaansche troepen bij het Amba Aradamgebergte ten Zuiden van Makalle heeft in Italië tot groote demonstraties geleid. De betoogers zongen strijdliederen en voerden borden mee met overwinningsleuzen en caricaturen van den Negus. Het woord is aart.... Minister de Craeff: Wat ware het alternatief, als Nederland uit den Vol kenbond liep? Terugkeer tiaar den t.oesta?id die voor 19Ï4 bestond? Dan zou men dezelfde fout begaan als de Bourbons, die na de restau ratie toonden niets te heb ben vergeten en niets te heb ben geleerd. Neen, wij moe ten het niet meer gaan zoe ken in het Recht van de Macht, maar in de Macht van het Recht. (Rede in de Eerste Kamer op 19 Fe bruari 1936.) Woedt de strijd in Tembien voort? Abessyniërs zouden niet wijken. ADDIS ABEBA, 20 Febr. (Reuter.) Van niet-officiëele zijde wordt medegedeeld dat een bloedig gevecht plaats heeft in Tem bien tusschen de strijdkrachten van Ras Kassa en Ras Seyoem en de Italianen. De Abessyniërs werden door de zwarthemden aangevallen, doch naar men zegt, weken de Abessyniërs niet en leden zij ook geen ern stige verliezen, hoewel de zware artillerie van de° Italianen duizenden granaten op de Abessynische stellingen afschoot. Het hevigst is het gevecht aan de rivier Maiweri, die in het Takazze-meer uitloopt. DESSIE, 20 Febr. (Reuter.) De inlandsche mecanicien, die door de Abes synische regeering is gezonden om de motoren van het Italiaansche vliegtuig, dat 17 dezer is verongelukt, te onderzoeken, beweert dat hij het lichaam van een vrouw in het toestel heeft gevonden. Haat tegen alle vreemdelingen in Abessynië? BRUSSEL, 20 Febr. (Reuter.) De Indépendance Beige deelt mede, dat luitenant-kolonel Reul, die aan het hoofd van de Belgische missie van reserve-officieren naar Abessynië vertrok, ernstig ziek is geworden. Het blad voegt hier aan toe: Volgens zijn ver klaringen aan zijn vrienden ontwikkelt zich in Abessynië een haat tegen de vreemdelin gen van welk land dan ook. De Abessynische krijgers weigeren meer en meer onderscheid te maken tusschen de Italianen en andere Europeanen. Azana heeft gisteren de nieuwe Spaansclie re geering, voornamelijk bestaande uit Links- Republikeinen, gevormd. pag. 4 De besprekingen over de kabinetsformatie in Griekenland leveren moeilijkheden op. pag. 4 Frankrijk heeft buiten de vlootconferentie om een démarche te Washington gedaan inzake de slagschepen. pag. 4 Minister de Graeff heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat Nederland geen vierkante meter grond zal afstaan. pag. 3 Prof. v. d. Bergh v. E.vsinga is tot gewoon hoogleeraar benoemd aan de Amsterdam- sche Universiteit. pag. 3 De luchtlijn op Praag wordt naar Boedapest doorgetrokken. pag. 3 De Engelsche industrie is ontevreden over den uitvoer naar ons land en wenscht clea ring. pag. 3 In 1937 zal het Frans Halsmuseum 75 jaar bestaan. pag. 1 Conclusies uit het rapport Limburg betref fende de overbevolking onzer Universiteiten pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een groot onderwijsbelang. pag. 1 Franqois de Tessan: Frankrijk en Centraal Europa. pag. 4 Hoe ik groeide: Engagement. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Droeve cijfers van on zen tuinbouwexport. pag. 10 J. Bastiaans: De lach in het schoolleven. pag. 9 J. B. Schuil over: „Zoekende Jeugd". pag. 9 Langs dc straat: Waarom er op het Verwulft verkeerslichten kwamen. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 12 Sport in 't kort. pag, 11 Damrubriek. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1