Maatregelen om uit de moeilijkheden te komen. ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 HAAREEM'S D A G B E X D' RAPPOR T-LIMBURG Zoo noodig een numerus clausus"? Iii het Rapport-Limburg wordt over het vraagstuk van de bevolking der universiteiten en hoogescbolen en de werkgelegenheid voor academisch gevormden, twee factoren, welke elkaar wederkeerig beïnvloeden, gezegd, dat, indien ae toestanden op de arbeidsmarkt dei- gegradueerden tot een vraagstuk geworden zijn. dat valt toe te schrijven aan wijzigingen in de structuur van het maatschappe lijk leven en in de economische con junctuur van den jongsten tijd. Sinds 1916/17 zijn in ons land de maat schappelijke kringen, die voor hun kinderen hooger onderwijs konden en wilden verkrij genT aanzienlijk toegenomen als gevolg van de stijging van de kleine en middelmatige inko mens, door den trek van het platteland naar de stad en door de uitbreiding van het aantal scholen voor voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs. Tevens zijn er meer uni versiteiten gekomen, terwijl deze tevens haar poorten wijder openden en haar arbeidsveld verruimden. Gevolg was een te snelle acade- miseering: per 100.000 inwoners waren in 1915 90 nieuw-gegradüeerden, in 1932/33 181. Naast deze oorzaken zijn nog andere te noemen: rationalisatie en mechanisatie der voortbrenging, belemmering van den vrijen arbeid in het buitenland, concurrentie van de zijde van onbevoegden. Daarnevens dient eveneens de aandacht ge vestigd te worden op den invloed van beurzen en andere tegemoetkomingen bij de studie. Het aantal Rijksstudiebeurze bedroeg in 1920- 1921 203, in 1934/35 454. Conclusies De Commissie concludeert: dat in de eerstvolgende vijf jaren in het algemeen het aanbod van afgestudeerden tweemaal zoo groot zal zijn als de behoefte der maatschappij aan universitair geschoolde arbeidskrachten. Hoewel het wenschelijk is, dat er tusschen vraag en aanbod een zekere divergentie bestaat, die een selectie tusschen de beroepscandidaten mogelijk maakt, kan, aldus de commissie, niet worden erkend, dat een verhouding, gelijk hierboven werd gevon den, de grenzen van zoodanige wenschelijk- heid verre overschrijdt. Bezien uit het oogpunt van de maatschappelijke behoefte, dreigt een ernstige overproductie van intellectueele ar beiders te ontstaan. De commissie beveelt daarom o.m. aan: beperking van de cumulatie van bezoldigde ambtelijke of halfambtelijke functies; Het niet opdragen van bezoldigd werk aan gepensionneerden Bestrijding van de werkzaamheid van onbe voegden in de geneeskunde, tandheelkunde, veeartsenijkunde en pharmacie en het onder- wils. Bevordering van de invoering van een tij delijke werkzaamheid in een proeftijd, stage of volontairsfunctie, voor die academische beroepen, waar deze niet of nog niet algemeen wordt gevonden. Nitbreiding der reeds genomen maatregelen tot werkverschaffing en werkverruiming. Bij heteindexamen der bestaande instel lingen, die voor de universiteit of hoogeschool opleidene bepalen of de voor het examen ge slaagden geschikt geacht worden voor het hooger onderwijs. In het bijzonder ten aanzien van het eind examen H.B.S. zou het volgens de commissie aanbeveling verdienen, regelen te stellen, in den geest van die, welke voorzoover de gym nasia betreft, in art. 8 sub 5 en 6 van het Kon. besluit van 26 Mei 1922 zijn opgenomen (minimum-ischen voor de examencijfers). De commissie vestigt voorts de aandacht der regeering op testonderzoekingen en be veelt haar het steunen van den wetenschap- pelijken arbeid, welke te dezer zake geschiedt, met nadruk aan. Ten einde het aantal onbekwame studenten in de eerste studiejaren zooveel mogelijk te be- j perken acht de commissie invoering gewenscht van een verbod om meer dan twee maal aan eenzelfde examen (of tentamen) deel te ne men. Zij wil dezen maatregel uitsluitend in voeren voor het (de) examen(s), dat (die) in de eerste studiejaren Moet(en) worden afge^ legd. De genoemde maatregel kan eventueel wor den aangevuld met de bepaling dat een student hetzij het recht van studie, hetzij het recht tot het afleggen van examens in de betrokken faculteit zal worden ontzegd, indien hij niet vóór een bepaalden, voor iedere studie nader vast te stellen termijn voor het (de) in de eerste studiejaren in deze faculteit af te leg gen examen*s> is geslaagd. Uitzonderingen zouden mogelijk moeten zijn. De commissie acht het gewenscht, dat de o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON <6100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg, WïlsQnsplein: „Dat wat je niet hebt.'' door Haarlem's Tooneel. 315 u. Gebouw „Het Blauwe Kruis": Lezing Ds. P. van Oossanen. 8.15 uur. Gebouw Olympia: Dansen. Frans Hals Theater: „De familie van mijn vrouw", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Graaf vair Monte Cristo", 2.30. 7 en 9-15 uur. Rembrandt Theater: „De wereldreis van de K 18. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo als „Anna Karenina" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, 10—4 uur VRIJDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Afscheids- voorstelling Indisch Ballet Menaka. 8.15 uur. Volksuniversiteit: Cursus Opvoedkunde Renronstrantsche Kerk: Openbare getuige nisavond „Kerk en Vrede". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer den van Louis Har-tz, 104 uur. arbeid van de speciale commissies der studie commissie wordt voortgezet door commissies, in te stellen door den minister en samen te stellen uit hoogleeraren van alle faculteiten, die voor het betreffende beroep opleiden en vertegenwoordigers van de beroepsorganisaties van afgestudeerden in dat beroep: dit ter re gelmatige observeering van de arbeidsmarkt. Als uiterste maatregel zou dan de wette lijke basis geschapen kunnen worden, op grond waarvan de betrokken minister de be voegdheid krijgt, deze commissies gehoord, het maximum aantal studenten aan te geven, dat tot een bepaalde beroepsopleidink kan worden toegelaten, met dien verstande, dat studie, niet voor beroep opleidend, wordt vrijgelaten. In zulke gevallen zou een vergelijkend onderzoek per studierichting kunnen worden ingevoerd. Een Italiaansche onthulling. Britsche interministerieele commissie zou de verovering van Abessynië door Italië gewenscht hebben geacht. Op sensationeele wijze publiceert de semi- officieele ..Giornale d'Italia" in zijn editie van Woensdagavond uittreksels uit het schrifte lijke rapport, dat de door de Engelsche re geering in het voorjaar van 1935 ingestelde interministerieele commissie onder voorzit terschap van Sir John Maffey uitgebracht heeft op 18 Juni 1935 over het Abessynische vraagstuk. In dit rapport, dat men in Romeinsche kringen als een politieke onthulling van het grootste belang beschouwt, blijkt genoemde commissie van meening, dat de Engelsche regeering met de overeenkomst tusschen de drie mogendheden over Abessynië van 1906 erkend heeft, dat bijna geheel Abessynië tot de invloedsfeer van Italië behoort en dat in Abessynië geen vitale Engelsche belangen bestaan, die van zoodanigen aard zouden zijn, dat de Engelsche regeering zich -zou moeten verzetten tegen een verovering van Abessynië door Italië. Van een algemeen standpunt zou het volgens het rapport zelfs toe te juichen zijn. wanneer Italië in Abes synië aan de macht zou komen, mits over eenstemming zou kunnen worden bereikt over de weideplaatsen in de grensgebieden van Engelsch-Somaliland. Volgens het Italiaansche blad luidt dar de samenvatting der conclusies ongeveer als volgt: Van het standpunt der defensie zou een onafhankelijk Abessynië te verkiezen zijn boven een Italiaansch Abessynië. Het gevaar voor de Engelsche belangen lijkt echter verder af te liggen en zou alleen gezien kunnen worden in velband met een oorlog tusschen Engeland en Italië, die voor eerst als zeer onwaarschijnlijk beschouwd kan worden. Het voornaamste belang van Engeland in Abessynië wordt gevormd door het Tana-meer en het Nijl-bekken, hetgeen tevens een Egyptisch belang is, dat de En gelsche regeering moet beschermen. Voor het geval, dat Abessynië als onafhankelijke staat mocht verdwijnen zou de Engelsche regee ring moeten trachten de territoriale controle over het Tana-meer en een overeenkomstige corridor voor zich te verzekeren, welke cor ridor het Tana-meer met den Soedan zou verbinden. Wanneer dit niet mogelijk zou zijn, zouden voor den bouw van een stuwdam aan het Tanameer minder drukkende voor waarden vei-kregen moeten worden dan thans bestaan tegenover de Abessynische re geering. In handelspolitiek opzicht tenslotte zou economische rechtsgelijkheid en de poli tiek van de open deur op Abessynisch gebied moeten worden verlangd. Hoe is het Britsche document in Italiaansche handen gekomen? LONDEN. 20 Febrauri (A.N.P.) Ten aan zien van de publicatie van een officieel do cument in de Giornale d'Italia schrijft de diplomatieke correspondent van de Daily Te legraph, dat het genoemde document eigen dom was van de Britsche regeering en, hoe wel niets bijzonder geheims in het document stond, is het toch de vraag, hoe dit document in handen van een buitenlandsche mogend heid kwam. Zonder twijfel zal dit nauwkeu rig door Whitehall worden onderzocht. Er is hier sprake van een rapport van John Maf fey. onderstaatssecretaris van koloniën, die voorzitter was van de inter-ministerieele commissie, die in 1935 was ingesteld om de Britsch-Abessynische betrekkingen te be- studeeren. De commissie was half Juni tot een conclusie gekomen, die evenwel niet werd gepubliceerd, aangezien te dien tijde de Ita liaansche actie reeds een dreigend aanzien had genomen. In het rapport wordt gespro ken over het driemogendhedenverdrag van 1906. alsmede van de Italiaansch-Abessyni- sche betrekkingen en de Britsche belangen. Hauptmann blijft zijn onschuld volhouden. „De laatste kaart uitgespeeld", aldus de advocaat Leibowitz. TRENTON, 20 Februari (Reuter) Na een onderhoud van bijna 5 uur met Hauptmann verklaarde de advocaat Leibowitz: „Ik wil niet langer een rol spelen in deze geschiedenis, ik weiger om voor dezen man te pleiten." Hij wilde niet zeggen, of hij Hauptmann schuldig achtte, doch deze is zelf overtuigd, dat hij zijn laatste kaart heeft uitgespeeld en dat hij het spel heeft verloren. Het beste wat hij thans zou kunnen doen is een volledige bekentenis afleggen van de rol, welke hij in het drama heeft gespeeld. Naar verluidt heeft Hauptmann tot het laatst in het onderhoud met Leibowitz volge houden, dat hij onschuldig is. OPBRENGST UITVOERING HAARLEM'S KINDER- EN MEISJESKOOR. Het batig saldo van de uitvoering van het Haarlem's Kinder- en Meisjeskoor op 13 Febr. 1.1. gegeven ten bate van de KINABU (Vereeniging tot uitzending van Nederland- sche Kinderen naar Buiten. Comité Haar lem) bedraagt f 192,06. terwijl de op dien avond in de zaal gehouden collecte heeft op gebracht t 106,96. ricwt35 De Bilt voorspelt: Meest matigen Zuidwestelijken tot Zuid- oostelijken wind. Gedeeltelijk beioolkt. Weinig of geen neerslag. Kouder met temperatuur om het vriespunt des nachts in het Oosten. BAROMETERSTAND Hoogste 779.1 m.M. te Haparanda. Laagste 741.2 m.M. te Stornoway. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Het wordt iets kouder. In het Noordoosten bleef de hooge druk king toenemen, zoodat in Finland een kern boven 780 mm. ontstond. De de pressie over de Britsche eilanden trok verder Noordwaarts en nam sterk af. maar in het Zuidwesten vertoont zich een nieuwe daling. De vorst is in Scan dinavië weer toegenomen en werd ook in Oost-Duitschland streng, terwijl de vorst zich Westwaarts tot dicht bij Ham burg en over Denemarken uitbreidde. Ook de bovenlucht werd veel kouder en droger. In de Alpen is weer vorst boven 1500 meter. In Schotland valt nog regen en sneeuw, in Ierland en West-Duitsch- land regen, in Oost-Duitschland sneeuw. In Frankrijk is zeer veel mist en betrok ken lucht. In het Noorden en over En geland klaart de lucht op. BIJ HET VERDER UITBREIDEN VAN DE HOOGE DRUKKING IS HET WAAR SCHIJNLIJK DAT DE NACHTEN KOU DER ZULLEN WORDEN EN LICHTE VORST WELLICHT HET OOSTEN VAN ONS LAND ZAL BEREIKEN, TERWIJL OVERDAG VRIJ ZONNIG WEER MET EEN TEMPERATUUR IETS LAGER DAN HEDEN IS TE WACHTEN. BAROMETERSTAND Vorige stand 751 m.M. Stand van heden 757 m.M. Neiging vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Tooneelwedsfrijd Noord-Scharwoude. Varia uit IJmuiden de eerste prijs. Jacob van Lennep vierde prijs. In den tooneelwedstrijd te Noord-Schar- woude waaraan Varia uit IJmuiden en Jacob van Lennep uit Haarlem hebben deelgenomen, behaalde Varia met „Ex-Ko ning Peter" den eersten prijs, Van Lennep den vierden prijs met „Drie Wijze Gekken". De tweede prijs werd toegekend aan Helmers uit Amsterdam niet „Het Lied van alle Tij den", de derde prijs aan Hierna Beter- uit Koog Zaandijk met „Najaarsstormen". Aan Varia werd de prijs voor beste aan kleeding toegewezen, terwijl de. heer Boeree in de .rol van Ex-Koning Peter den eersten prijs personeel, yerkrèeg, Verder kregen per- soneele prijzen de heer Holtslag van Varia en de heer, die den hoteldirecteur had ge speeld, De heer C. Nol te van Van Lennep verwierf een prijs voor beste bijrol. FAILLISSEMENT. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werd op 20 Februari 1936 in staat van faillissement verklaard: Gerrit Jan van Donselaar, depothouder, des tijds bierhandelaar, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Hoofdstraat 132. Rechter-Commissaris: Mr. S. J. Pit. Curator: Mr. A, Beets, advocaat en procu reur te Haarlem. DE FILM VAN HAARLEM EN HEEMSTEDE. Zooals ook reeds in het nummer van Dins dag j.l. stond vermeld, is de vertooning van bovengenoemde film, zoowel des middags als des avonds buitengewoon geslaagd. Aangemoedigd door dit groote succes, heeft het bestuur van de afdeeling Heemstede van „De Macht van het Kleine" besloten de zen zelfden avond ook nog eens te houden in het Noordelijk deel der Gemeente en wel in de kapel „Nieuw Vredenhof" aan de Johan van Oldenbarneveldlaan op Donderdag 27 Fe bruari, des namiddags 6.30 voor kinderen en 8 uur voor ouderen. Het bestuur vertrouwt dat ook uit dit deel van de Gemeente velen van de gelegenheid gebruik zullen maken kennis te nemen van het mooie werk van de verpleging van lijders aanvallende ziekte. LEZING VOOR DE WILHELMINA- FRöBELSCHOOL. Op den Woensdagavond gehouden ouder avond van de Wilhelmina-Fröbelschool trad op als spreekster mej. C. Huykman, oud- directrice van de opleiding bij het voorberei dend onderwijs te Bandoeng met als onder werp: „Is het voorbereidend onderwijs nuttig en noodzakelijk?" Moeders die hun kleintjes naar de voorbe reidende school zenden, vinden zichzelf wel eens egoïsten. Niets is minder waar dat dit, het kind is er geheel op zijn plaats en leert daar gemeenschapsmensch worden. Men denkt zoo dikwijls dat de opvoeding moeilijker wordt naarmate de kinderen ouder worden, maar de leeftijd van 3 tot 7 jaar is nauwelijks te overtreffen in moeilijkheid. De moderne kinderpsychologie verdeelt de kinderen in verschillende perioden: zuige lingenleeftijd, imitatietijdperk, lastige leef tijd en de fantasieleeftijd. Over deze perioden sprak spr. uitvoerig, 't Kind kan uitsluitend leeren door doen en om te werken heeft het een werkplaats noodig. Als dit in de huiskamer moet gebeuren gaat het wel eens moeilijk. Met een opwekking de kinderen het voorbe reidend onderwijs te laten volgen, eindigde mej. Huykman haar lezing. De tweede voorzitter dankte haar voor de vele raadgevingen en aai'dige kijkjes op het jonge kinderleven. In de pauze was gelegenheid een aardige tentoonstelling te bezichtigen van werkstuk ken van de leerlingen, die zoo in den smaak viel. dat er voorgesteld werd deze nog eenige dagen ter bezichtiging te stellen voor be langstellenden. Daarna begon een huishoudelijke vergade ring van de school. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende commissaris, de heer H. J. Cramer herkozen. Bazar ten bate van de Gemeen schap van dienende arbeidsters Eenige dagen lang zal in het perceel Ko ningstraat 25, in het gebouw van de firma Heydanus, een bazar worden gehouden ten bate van de Doopgezinde instelling, de Ge meenschap van dienende Arbeidsters, be staande uit jonge vrouwen, die hulp verleenen aan huisvrouwen die zwak zijn en geen hulp kunnen betalen en gezinnen bijstaan, die in moeilijkheden verkeeren. De bazar wordt gehouden om dezen arbeid verder mogelijk te maken. De bazar is buitengewoon aardig ingericht. In verschillende vertrekken zijn tal van stands en attracties opgesteld. Bij het binnenkomen staat men direct in een vertrek, waar tal van gehaakte, gebreide of genaaide voorwerpen ten toon gesteld zijn. Er liggen kussens in allerlei kleur en vorm, theemutsen, kleedjes, verschillende soorten handwerken, waar ieder wel iets naar zijn smaak tusschen vindt. Ook staat er een pop- penkamer, die wel in het bijzonder de aan dacht van de jeugdige bezoekers zal trekken. Naast dit vertrek is een theeschenkerij in gericht. Er zijn tafeltjes en stoeltjes geplaatst, waar men op zijn gemak een kopje thee zal kunnen gebruiken. In een volgende kamer zijn eveneens een paar stands opgesteld. Daar staat in de eerste plaats de welbekende attractie, de grabbelton. In de haverdoppen kan ieder zijn al dan niet gelukkige grepen doen. Verder liggen op een tafel tal van wandversieringen, als platen, fotografieën etc. alles keurig ingelijst. Boven dien .liggen er allerlei doozen postpapier op schrijf lustige koopers te wachten. Verder is er een schraag, beladen met een keuze van lederhandwerk. Allerlei handige en nuttige voorwerpen. Aan den anderen kant is een stalletje met babykleertjes in de meest verschillende patronen, kleuren en afmetin gen. Ook liggen er tal van kleedjes. In een volgende kamer kan men sjoelbak ken, visschen, en aan het rad van avontuur draaien. Er zijn aardige prijzen voor uitge loofd, meest verpakte levensmiddelen en ver snaperingen. In deze kamer komt ook de band „The Silver Stars", die aangeboden heeft mu zikale medewerking te verleenen, geheel be langeloos. Weer in een ander vertrek is een stand van huishoudelijke voorwerpen. Daar zijn tal van vazen, theepotjes, schoteltjes, wandborden en verschillende andere snuisterijen uitge stald. Ook kan men er aan touwtjes trekken waaraan prijzen zijn bevestigd. Verder is er nog een afdeeling waar bloe men, planten en zelfs heesters verkocht zullen worden. Op de eerste verdieping is een garderobe ingericht, terwijl achter dei-^ gang naast het huis een fietsenstalling is. Er zullen loten wor den verkocht van prijzen als schilderijen, lam pen, boeken enz., waarvan de trekking in Maart zal plaats vinden. Verder zijn er nog diverse dingen, die deze welverzorgde bazar aantrekkelijk maken. De bazar zal hedenmiddag worden geopend door den vice-voorzitter ds. M. Onnes Mzn. uit Zutfen, en zal geopend zijn vandaag, Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag, eiken dag van 2—5 en van 7—10.30 uur. OPENBARE LAGERE SCHOOL BEHOUDEN. Bij het gemeentebestuur is bericht binnen gekomen, dat de opheffing van de openbare lagere school niet doorgaat. Het verzet van B. en W. en van den Raad tegen de voorgenomen opheffing is dus met succes bekroond. Bouw van bijzondere scholen. Gemeente Amsterdam contra schoolbesturen. Woensdagmiddag werd in openbare zit ting van Ged. Staten een quaestie behan deld. die gerezen is tusschen de besturen der Vereen. St. Vincentius en de Vereen, tot Weldadigheid te Amsterdam ter eene en de gemeente Amsterdam ter andere zijde. Genoemde vereenigingen hadden nl. aan vragen ingediend voor medewerking van den Raad van Amsterdam voor het bouwen van R.-K. bijz. scholen, een jongensschool en een meisjesschool in Amsterdam (Z.-W.) Bij het verzoek was gevoegd een lijst met handtee- keningen van ouders van 186 jongens en 171 meisjes. De Raad van Amsterdam had echter ge weigerd, de gevraagde medewerking te ver leenen, o.m. omdat op de lijst verschillende moeders in plaats van vaders hadden getee- kend. Verschillende namen werden dus van de lijst geschrapt, zoodat het minimum van 150 handteekeningen niet werd bereikt. De eischen die de Noodwet-Marchant stelt om bij wijze van uitzondering medewerking te verleenen, achtte de Raad niet aanwezig. Andere R.-K. scholen in de omgeving zouden de leerlingen, die men in nieuwe scholen wilde plaatsen, kunnen opnemen, volgens den Raad. Het geheele meeningsverschil loopt hoofd zakelijk over twee punten, zoo zette de voor zitter van Ged. Staten, Jhr. Mr. Dr. A. Röell Woensdagmiddag uiteen: Is de berekening van de schoolbesturen of van de gemeente Amsterdam (wat het aantal aanstaande leer lingen betreft) de juiste? En: komt het aan tal leerlingen beneden 150, is dan de Nood wet-Marchant van toepassing? Mr. W. H. Ariëns, uit Amsterdam, zette het standpunt der schoolbesturen uiteen en vestigde er o.m. de aandacht op. dat de af standen naar de bestaande scholen voor de leerlingen te groot zullen zijn en dat er daardoor ook geen contact zal kunnen we zen met de geestelijken der parochie. De Noodwet-Marchant achtte spr. in dezen zeer zeker van toepassing. De heer J. C. van Wijk, hoofdambtenaar van de afd. onderwijs ten Stadhuize te Am sterdam, bestreed Mr. Ariëns en zeide o.m. dat het gemeentebestuur van de hoofdstad zeer verwonderd is geweest over het advies van den Hoofdinspecteur van het L.O. te Am sterdam, die tot medewerking heeft geadvi seerd. Ged. Staten zullen zich beraden en nader uitspraak doen. HEEMSTEDE JAARVERGADERING R.K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van de Ned. R.K. Volksbond haar jaarvergadering. Medegedeeld werd dat het uitzenden van jeug_ dige werkloozen naar de werkkampen plaat selijk zal geschieden in overleg met de St. Jozefgezellenvereeniging. Er is hier in Heem stede een contactcommissie, en eventueele deelnemers kunnen zich vervoegen bij den heer H. J. Kokkelkoren, Res Novaplein 17. Door de K. S. A. is een commissie gevormd om te komen tot de samenstelling van een handboekje genaamd „Katholiek Heemstede" waarin zullen worden opgenomen al de be sturen van Katholieke vereenigingen, comi- té's enz., dienende als gids voor eventueel zich hier vestigende bewoners. Het volgende voorstel zal ter behandeling on de centrale raadsvergadering ingediend worden. „De Centrale Raad draagt het Cen traal bestuur op, maatregelen te treffen dat het Verbondsblad voor elk lid der bij den Cen- tralen bond aangesloten afdeelingen verplich tend wordt gesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat het ledental thans be draagt 412. Hierna volgden de jaarverslagen van niet minder dan 19 on der afdeelingen van den bond. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren H. A. Meeuwenoord, voorzitter, N. J. v. d. Linden, le penningmeesteo.-, H. Kokkelkoren, 2e secretaris en S. J. Smit en L. Roest com missarissen. FILM OVER LATHYRUSCULTUUR. Woensdag 26 Februari a.s. des avonds te half 8. zal de heer Carlée in Café-Restaurant „Hof van Heemstede" een film vertoonen over Lathyruscultuur. Van deze film is een ge deelte in kleuren. Tevens zal de heer Carlée een causerie houden over deze zoo interes sante cultuur. LEZING MET LICHTBEELDEN VOOR DE WERKLOOZEN. Op initiatief van het algemeen comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspan ning aan de werkloozen te Heemstede, zal op Maandag 24 Februari a.s., des middags om 2 uur, in het R.-K. Vereenigingsgebouw voor de werkloozen een lezing met lichtbeelden worden gehouden over „De Zuiderzeewerken". Het comité vertrouwt, dat zeer vele werkloozen deze nuttige en belangrijke lezing, die ge- houder) wordt door den heer W. Verkerk, uit Bergen (N.-H.). zullen bijwonen. KINDEROPERETTE. Het is nu 5 jaar geleden dat door mej. Rie Kruydenberg alhier een operetteclubje werd gesticht. Het moet erkend worden, dat mej. Kruydenberg getoond heeft een uitstekende leidster te zijn. Dat is reeds eerder bewezen in vorige opgevoerde kinderoperettes, het bleek ook uit de hier gehouden propaganda- avonden voor den Volkszang, waar zij ook met haargezelschapje van meisjes en jon gens optrad. Zondagmiddag a.s. om half 3 zal door haar koortje opgevoerd worden de kinderoperette „De fee van de bron", operette in 4 bedrijven, tekst van Jac. Wilson, muziek van E. Koning. In deze operette komen mooie soli, koren, dwergen en elfendansen voor, terwijl van de décors en costuums zeer veel werk is ge maakt, zoodat het een mooie middag belooft te worden. SANTPOORT. Turn vereeniging „Santpoort". UIT DE OMSTREKEN BENNEBROEK VILLABOUW. Aan de Firma Gebr. v. d. Pol, te Heem stede, is vergunning' verleend voor het bou wen van twee dubbele villa's aan de Van Ittersumlaan alhier. GEVOLG VAN EEN VERKEERDE MANOEUVRE. Door een verkeerde manoeuvre van den be stuurder reed Woensdagavond een auto met vier inzittenden uit Steenbergen tegen het hek van de Bagatellebrug. Alle passagiers werden licht gewond, doch konden, na door Dr. v. Aalst te zijn verbonden, naar huis gaan. De nog nieuwe auto was zoo goed als ver-een buitengewoon mooi slot van deze niglcL Jubileum-uitvoering. Woensdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging in Hotel „De Weyman" haar jubi leumuitvoering ter gelegenheid van haar 10- i jarig bestaan. In zijn openingswoord heette de voorzitter der vereeniging, de heer G. Hop, de aanwezi gen welkom, in het bijzonder burgemeester Kwint en diens echtgenoote; den heer J. Hop, voorzitter van den Kennemer Turnkring en de afgevaardigden van zusterverenigin gen. Hierna huldigde spr. den directeur, den heer Marsman, dien hij uit erkentelijkheid voor het vele en goede werk, dat hij voor T.V.S. had verricht, een boekwerk overhandigde. Aan mevr. Marsman werden bloemen overhandigd. Tenslotte werd nog gehuldigd de heer J. Nol, die 10 jaar lid van T.V.S. was. Hem werd een vulpenhouder en het eere-speldje der vereeni ging geschonken. De heer Marsman, die bij de voorbereiding gezorgd had voor een flinke afwisseling, zorg de nu op den avond zelf voor een vlotte af werking. Aan dezen avond werkten behalve de gewone afdeelingen ook mede de kleuterafdeeling en de dames-seniores. Dit werd een groot succes: de kleuters, omdat zij de aardig bedachte oefe ningen zoo vrij en ongedwongen uitvoerden, de vrije oefeningen der dames, omdat deze zeer correct waren. Het applaus was zelfs zoo krachtig, dat de heer Marsman aan de dames gelegen heid gaf, nogmaals haar kunnen te toonen. Eenigen harer lieten ook nog kranig werk aan de brug zien. Veel goeds valt ook te melden van het wer ken der jongens aan den rekstok. Onder hen bleken werkelijk turners met aanleg te schui len. Ook hun vrije oefeningen mochten er zijn, evenals de brugoefeningen van de meisjes. De groote meisjes zagen we voor de pauze op muziek knotsoefeningen uitvoeren. Ze leverden hierin, mede door het feit, dat er vrijwel geen vergissing werd gemaakt, een goede prestatie. Ook het propaganda-num- mertje „Moeder en Kind", waarin te zien werd gegeven, dat het turnen voor „oud en jong" een geschikte sport is, oogstte veel succes. Van de heeren zagen we over het geheel vrij goed werk aan de brug; de oefeningen werden correct uitgevoerd. Hun zware vrije oefeningen op muziek brachten zij er kranig af, behoudens een enkel foutje van een der voorste heeren. Wanneer we nu pas de dames-prestaties be spreken, is dit, omdat we het beste voor het laatst bewaard hebben. Inderdaad, de dames-afdeeling heeft zich dezen avond al bijzonder goed geweerd. De dames Landeweert en Nol voerden in een aar dig costuumpje een sierlijken dans uit. Verder voerde het geheele gelid de zoogen. Bonds reeks 1935 uit en ook dit optreden werd een succes. Maar het meest genoten we van haar pittige, gracieuze rhythmische oefeningen, die ge slaagde jubileumuitvoering vormden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2