[CYCLOÏDE |Konirig Kogel Droeve cijfers van onzen tuinbouw-export. PRACHT RIJWIELEN S. KROM N.V. ZIJLSTRAAT 57 MAGGI5 Soepen DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 HAARDE M'S DAGBtAD 10 Duitschland liet ons geheel in den steek. Uitvoer naar Engeland in 1935 bijna gelijk gebleven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek stelt ons door zijn publicaties thans in de gelegen heid een inzicht te krijgen van de uitvoer- cijfers van groenten, fruit en vroege aard appelen over het jaar 1935, vergeleken bij 1934. Het zijn zeker in 't algemeen geen opwekken de beelden. Gedurende zes achtereenvolgende jaren zijn zoowel het totale gewicht als de totale waarde van den tuinbouwexport (groen ten, fruit en vroege aardappelen) achteruit gegaan. Het gewicht verminderde van 1929 tot 1935 van 731.087.000 tot 377.336.000 KG.. of met circa 48 procent. De exportwaarde daalde tus- schen deze jaren van 88.614.000 tot 27.633.000 gulden, of met circa 69 procent. Deze cijfers spreken boekdeelen. Zij vormen een duidelijke illustratie van den moeilijken toestand, waarin deze bedrijven verkeer en. Tot deze vermindering heeft in de eerste plaats Duitschland bijgedragen. De economi sche omstandigheden bij onze Oosterburen zijn bedroevend. Betalingsmoeilijkheden en autar kische neigingen zijn wel in de eerste plaats oorzaak, dat onze tuinbouwers hun export naar Duitschland op bedenkelijke wijze heb ben zien inkrimpen. Het totale gewicht van den hier bedoelden tuinbouw-export naar Duitschland bedroeg in 1929 rond 394 millioen K.Gin 1935 was dit gewicht tot 137 millioen K.G. geslonken, een vermindering van 65 procent. In 1934 was deze export naar Duitschland nog 195 millioen K.G,, tegenover 188 millioen K G. in 1933, dus een vermeerdering. De terugval in 1935 tot een gewicht, hetwelk zelfs ver ligt beneden dat van 1933, is een groote tegenvaller. Ook de waarde van dezen uitvoer naar Duitschland is in 1935 weder minder geworden. Tusschen 1929 en 1935 daalde deze waarde van 49.3 tot 11.1 millioen gulden; een vermindering van 77 procent. Om onzen Duitschen export draait intus- schen het al- of niet goed-gaan van deze Ne- derlandsche tuinbouwbedrijven. Zelfs op dit oogenblik bedraagt de waarde van onzen ex port naar Duitschland ruim 40 procent van de totale uitvoerwaarde. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen in Nederland heeft na gegaan welke artikelen in de eerste plaats tot deze daling van den uitvoer naar Duitschland hebben bijgedragen. Na nummering dezer pro ducten naar gelang de vermindering der ex portwaarde krijgt men het volgende beeld: 1. tomaten. 2. komkommers, 3. sla, 4. boonen, 5. bloemkool, 6. vroege aardappelen, 7. witte en savoye kool. 8. druiven, 9. aardbeienpulp, 10. doperwten, 11. augurken, 12. frambozenpulp, 13. aardbeien, 14. peen. En al moge dan de uitvoer van een groote reeks van artikelen naar Duitschland sterk zijn afgenomen, toch zijn er ook nog producten, waarvoor het tegenovergestelde beeld is vast te stellen. Dat geldt in de eerste plaats voor appelen. De uit voer bedroeg in 1935 circa 11 millioen, tegen over in 1934 ruim 4 millioen K.G. Toch zou het onjiust zijn uit deze cijfers te optimistische ge volgtrekkingen te maken. De geringe afzet in 1934 is nml. een gevolg van de uiterst slechte appeloogst in dat jaar, zoodat van uitvoeren slechts in beperkte mate sprake kon zijn. De betere oogst van 1935 maakte een grooteren uitvoer mogelijk. In totaal vermeerderde onze export van versch fruit naar Duitschland van 12.483.000 K.G. ter waarde van 1.845.000 gulden tot 17.915.000 K.G. ter waarde van 1.914.000 gulden in 1935. Ook vermeerderde in 1935 de export van uien naar Duitschland vergeleken bij 1934 en wel van 3,84 tot 7.95 millioen K.G. Enkele andere producten deelen in die gun stige positie, doch het grootste gedeelte is ach teruitgegaan. De export van tomaten daalde van 41 3 tot 24,1 millioen K.G. met een waarde vermindering van 4,8 tot 2,58 millioen gulden. De export van vruchtenpulp naar Duitsch land daalde, in vergelijking met 1934, met ongeveer één derde, zoowel naar het ge wicht als naar de waarde, nl. van 5.6 millioen K.G. ter waarde van 781 duizend gulden in 1934 tot 3.88 millioen K.G. ter waarde van 511 duizend gulden in 1935. De export van versche greenten en vroege aardappelen naar Duitschland daalde van 175,6 millioen K.G. tor waarde van 15.4 millioen gulden in 1934 tot 115,3 millioen K.G. ter waarde van 8.6 milioen gulden in 1935. Beschouwt men dezen tuinbouw-export in de laatste jaren naar Engeland, dan blijkt het totale gewicht van 198 millioen K.G. in 1929 teruggegaan te zijn tot 166 millioen K.G. in 1935. De waarde verminderde tusschen die jaren van 27,5 tot 11.4 millioen gulden. De exportcijfers voor 1934 waren 168 millioen K.G en een waardecijfer van 10.6 millioen gulden. Uit deze gegevens blijkt dus. dat deze uitvoer naar Engeland in de jaren 1934 en 1935 vrijwel gelijk is gebleven. De uitvoer verminderde in waarde een weinig, doch steeg iets in gewicht. De uitvoer van toma ten. boonen, vroege aardappelen, komkom mers en aardbeienpulp vermeerderde in 1935 belangrijk, vergeleken bij 1934. Daartegen over nam de export van peen belangrijk af. Dit op het oog gunstige beeld vertoont even wel een donkere zijde. De vermeerderde af zet van bovengenoemde producten naar En geland is alleen mogelijk door de uiterst lage prijzen dezer artikelen op de veilingen. In dien deze prijzen omhoog zouden gaan. zou den de hooge Engelsche invoerrechten hoogst waarschijnlijk een beletsel vormen voor den invoer dezer producten. De groote pulp-uit- voer is een gevolg van den misoogst van aardbeien in Engeland. De uitvoer dezer tuinbouwproducten naar België heeft zich tusschen 1929 en 1935 in zeer ongunstige richting ontwikkeld. De ge- wichtshceveelheid verminderde van 58 mil lioen tot 36 millioen K.G.. de waarde van 2.3 millioen tot 1.4 millioen gulden. De uit voer van versche groenten en fruit naar Bel gië is in 1935 vergeleken bij 1934 over de ge- heele linie achteruitgegaan. Voor bloemkool en aardbeien bedroeg deze vermindering ver geleken bij 1934 zelfs 58 en 55 procent. Ver schillende factoren hebben daartoe medege werkt. De contingenteeringsmaatregelen en het gedeprecieerde Belgische betalingsmid del hebben wel den meesten invloed uit geoefend. Gelukkig geven de exportcijfers naar Zwit serland een gunstiger beeld. De export in 1935 was hooger dan in 1930 en bedroeg 14.5 millioen K.G. Tusschen 1930 en 1935 was laatstgenoemd jaar op één na het gunstigste exportjaar. Alleen 1932 gaf een grooter uit- voercijfer te zien. De sla, tomaten, boonen, vroege aardappelen en frambozenpulp heb ben er zeer toe bijgedragen onzen uitvoer EEN BRIL NOODIG7 Voor ziekenfondi- rccepten leveren wij de (lazen gratis, ca berekenen alléén bet montuur. FIRMA KLINKSPOOR Gediplomeerd Opticien, Kampersingel hoek Kamperstraat, TELEFOON 16074i^HniH^HH (Adv. Ingez. Med.) naar dit land gunstig te beïnvloeden. Ook Zweden en Finland zijn langzamer hand voor onze tuinbouwproducten een af zetgebied van beteekenis geworden. Dat geldt in 't bijzonder voor druiven, bloemkool, tomaten, komkommers en uien. Zweden heeft daarbij belangrijke hoeveelheden drui ven afgenomen. Wij zijn daartoe in staat geweest, dank zij het handelsverdrag tus schen Zweden en Spanje, waarbij het Zweed- sche invoerrecht op druiven werd opgehe ven, waarvan wij, ten gevolge der meestbe- gunstigingsclausule profiteerden. MOLLERUS. Uitspraken van de Rechtbank. Oplichting. Twee keer zes maanden en een keer acht maanden gevangenisstraf was de eisch tegen de drie mannen, die anderen hadden bewo gen geld af te geven voor een fabricatie van valsthe bankbiljetten. De gegadigden waren er echter leelijk in- geloopen want de drie mannen dachten er niet aan bankbiljetten te maken; hun plan was alleen anderen geld af te troggelen, waarin zij wonderwel zijn geslaagd door de slechte eigenschappen der opgelichten. die op een gemakkelijke manier veel geld dach ten te verdienen. De drie verdedigers der verdachten. Mrs. J. K. M. Mathuisen. W. Loeb en W. Briët be streden de dagvaarding op juridische gron den. De rechtbank veroordeelde ieder der ver dachten tot 4 maanden en 2 weken gevange nisstraf. met aftrek van de preventieve hechtenis, zoodat allen onmiddellijk in vrij heid werden gesteld. Collectegeld ge stolen. De officier eischte bevestiging van het ver stek-vonnis van acht maanden tegen den man die collectegelden van het N.C.C. heeft gestolen. Mr. B. W. Stomps, de verdediger toonde aan hoe verdachte in vroeger jaren zeer veel goeds heeft gedaan en door tijdsomstandig heden achterop is gekomen. Hij vond dat de moeizame bekentenis van verdachte, die zich voor zijn daad schaamde, in zijn voordeel pleit. De rechtbank bekrachtigde het vonnis. Ontrouwe loopjongen. Tegen een loopjongen die gelden had ge- ind en deze niet aan zijn patroon te Bloe- mendaal had afgedragen, werd 3 maanden met aftrek geëischt. De jongen werd con form dezen eisch veroordeeld. Vervalschte handteekening. Acht maanden was de eisch tegen een man die een handteekening op een quitantie had vervalscht. De uitspraak luidde: 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. George Oversteegen. Schreef een boek tegen het communisme. Het vroegere communistische raadslid van Haarlem George Oversteegen. thans nog wo nend te Haarlem, heeft een boek van 94 pa gina's geschreven tegen het communisme. De titel is „Ik wend mijn schreden van Rusland van heden". De uitgaaf is verzorgd door „Ge loof en Vrijheid" een onderneming te Am sterdam die er naar streeft door haar, uitga ven „de bevolking op de hoogte te houden van de gevaren waarmede een God-loos Commu nisme onze heele Christelijke samenleving be dreigt". Dr. F. J. Krop, predikant te Rotterdam, schrijft in een woord vooraf: De schrijver is mij persoonlijk bekend. De verschillende uitgaven van „Geloof en Vrijheid" brachten ons met elkander in aan raking, en ik meen thans te kunnen verkla ren, dat ik den „gewezen communist" volko men vertrouw en hem gaarne de broederhand reik. De toekomst heb ik den heer Oversteegen waarlijk niet te rooskleurig voorgesteld. Zijn vroegere geestverwanten zullen alle middelen aanwenden om de kracht van zijn getuigenis te breken. En de Christenen zullen zich af vragen: „Kunnen wij op dezen on verwachten medestander wel geheel aan?"; wantrouwen, dat zeker eenigszins te verklaren is door vroe ger opgedane ervaringen. Maar de oprechtheid van bedoelen en stre ven van den schrijver zal ongetwijfeld op den duur blijken; reeds nu weet ik, dat in verschil lende kringen dankgebeden worden opgezon den tot God voor hem, die zulk een moeilijken weg doormaakte, en wien van harte kracht in den strijd, dit thans aanvangt, zij toege- wenscht. Ook is nog een inleiding opgenomen van de hand der heeren J. H. van Leyden oud-hoofd eener bijzondere u. 1. o. school te Haarlem en J. Kal, leeraar bij het m. o. te Haarlem. Zij vragen daarin belangstelling voor de be schouwingen van den heer Oversteegen. Voor de betrouwbaarheid zijner beschouwingen pleit o.a. ten zeerste de overweging, dat de schrijver zich uitsluitend bepaald heeft bij die feiten en toestanden, waarover hij op grond van eigen ervaring vermocht te oordeelen." Tenslotte deelen zij mede, dat de schrijver geenerlei financieel voordeel heeft bij deze uitgaaf. De heer Oversteegen begint met de herinne ring aan een Mohammedaansch spreekwoord „Spuw niet in den nap waaruit gij zelf gedron ken hebt". Daaraan wil hij zich dan ook niet bezondigen, maar wel wil hij er doelbewust toe bijdragen, dat zij, die uit den bolsjewisti- schen nap drinken en nog zullen drinken, voor goed weten wat zij eigenlijk drinken. Voorts betoogt hij, dat het Bolsjewisme een product van gezaaide onderdrukking in den Tsarentijd is. Vervolgens schetst hij hoe de Bolsjewiki hun macht hebben verkregen en behouden. „In Rusland is er één meester, die je aan neemt, bevordert, terugstelt ofontslaat! Dat is n.l. de meester Staat, bestuurd door de partij dictatuur. Als men ontslagen wordt, dan is het zoeken naar eèh anderen patroon on mogelijk! Wil men het wapen van staking hanteeren in het uiterste geval, dan ik ook dat al niet mogelijk. Zware straffen zouden den stakers ten deel vallen en de leiders kre gen zonder vorm van proces den kogel." Het is niet waar dat het drankmisbruik in Rusland verdwenen is. „Het aantal dooden dat als slachtoffer van het wodka-monster is gevallen en nog dagelijks sterft, is thans dub bel zoo hoog' als tijdens het tsaristische re gime". Gemiddeld worden eiken morgen te Moskou 4 lijken van .dronkaards op de straat gevonden. Ook verzekert de heer Oversteegen dat het slechts bluf is, dat Rusland veranderd is in een industrieel land dat kan wedijveren met Amerika. „Als men de groote steden en om geving achter zich heeft gelaten, dan komt men alras tot de ontdekking, dat het grootste aantal industrieën en landbouwbedrijven nog in achterlijken staat verkeert en in veel ge vallen in een deplorablen toestand ver keert." De toestand der arbeiders is verre van gunstig. „Inderdaad gespaard wordt er wel in de Sowjet-Unie. Een gedeelte van het loon blijft meestal over daar de noodzakelijkste levensmiddelen, zelfs met het rantsoenboekje in de hand, niet te krijgen zijn." „De Rus ver hongert, de buitenlander die in Rusland komt, wordt goed verzorgd." „Arm. volk van slaven." De heer Oversteegen verzekert, dat weder rechtelijke vrijheidsberooving door de bolsje wiki ook wordt toegepast op buitenlanders. Een tweetal gevallen van Hollanders wordt nog nader onderzocht, doch vaststaat al, dat ;ij verplicht zijn in Rusland te blijven. Voorts wijdt de heer Oversteegen uit over de strenge censuur in Rusland. „In Rusland leert men zwijgen." „De muitende bemanning van de Zeven Pro vinciën zou als muitende bemanning van een Sowjetkruiser zonder vorm van proces op staanden voet gefusilleerd zijn geworden, en hun gansche familie zou in de verbanning, zij het dan ook langzamer, hetzelfde resultaat kunnen boeken. In 1922, te Archangel en Kronstadt (muiting op een Sowjet-oorlogs- bodem) lieten bijna 150 muiters op de meest afschuwelijke wijze het leven." Wat het gezinsleven betreft betoogt de heer Oversteegen. dat ouderliefde en kinderplicht in de Sowjet-Unie beschouwd worden als de meest ernstige afwijking van de generale lijn van het Bolsjewistische regime." Over de bestrijding der werkloosheid zegt hij: „Zouden de overige landen dezelfde liqui datiemethode toepassen zooals in het bolsje wistische Rusland is geschied, dan zou waar schijnlijk nog in de kalmste ziel de geest des opstands binnensluipen. Als men V/> millioen bannelingen en de naar schatting 3 millioen uit de bosjewistische „gemeenschap" gestoo- tenen over het hoofd ziet, en dat doet de bolsjewistische regeering ook, dan is er in het huidige Rusland geen werkloosheid." De delegaties uit andere landen die in Rus land den toestand bestudeeren krijgen geen juist beeld van het leven in de Sowjet-Unie. Vervolgens critiseert de heer Oversteegen de nstrijd tegen den godsdienst. „Een diep verankerd christelijk religieus besef laat zich onmogelijk verbieden en zal steeds weer over winnen." Tenslotte schrijft hij: „Het behoud van den wereldvrede is een be langrijke stuwdam om de bolsjewistische vloedgolf te keeren, en een of meerdere staats hoofden, die de onvergeeflijke misdaad zul len begaan een oorlog te ontketenen, onder welk voorwendsel dan ook, die een wereldoor log ten gevolge kan hebben voltrekken hier mede dan ook een dubbele misdaad in de be schavingsgeschiedenis van mensch en maat schappij." „Nationaal en internationaal zullen de menschen, bezield door ware Christelijke naasteliefde elkander ten slotte moeten vinden. Daar, waar niet in schijn, maar in werke lijkheid plicht, orde en recht regeer en. kan geen bolsjewisme leven of zelfs maar ont kiemen." FEESTAVOND HAARL. HENGELAARSBOND. De Haarl. Hengelaarsbond heeft, zooals we reeds eerder mededeelden, zijn 30-jarig be staan met een feestavond gevierd. Gaarne voldoen wé aan het verzoek van het bestuur om te melden, dat dit feest van het begin tot het eind een keurig verloop heeft gehad, waarmee bewezen is, dat de smet, die nog wel eens op de tegenwoordige hengelaars geworpen wordt, dat zij zich aan het gebruik van alco hol te buiten zouden gaan, volkomen onge grond is. Wilt U een goede zaak koopen Wendt U zich* dan tot het kantoor GEBR. SXOECK Stationsplein Telefoon 17145 k°opErs GEJ3» koster Bestelf nu reeds Uw MARKIEZEN en ZONNESCHERMEN Levering door geheel Nederland Eente Heemtteedsche Markiezenfabriek TH. H E 8 8 E L 8 Havenstraat 39, Heemstede Tel. 2S702 Opgericht 1924 compleet 34.50. 75 cent pet- week. Wij leveren alle merken. R. KRAMER Bakeiwssergraclit 57 Ververij Chem. Wasscherij Alkmaar, Tel. 4043 (3 lijnen] Wij noteeren voor Haarlem CHEM. REINIGEN Colbert costuum.... 3.00 Japonnen vanaf 1.50 Jassen en mantels 2.00 Alle overige goederen 20 pCt. korting Winkel Haarlem: "Ik ben gewoonweg verrukt over dit bordje soep En welk antwoord gaf de chef-kok mij, toen ik naar het recept informeerde?" "Ik wil U het geheim wel ver klappen", zeide hij, "want dat verdient deze soep ten volle: het is een Maggi5 Soep. Probeert U eens stuk voor stuk de ver schillende soorten en U zult ver rast zijn door de uitstekende smaak." zijn laag in prijs en in kwaliteit de beste. COSTUUMS NAAR MAAT VANAF f45.- betere genre, betaalbaar 5.— per maand, aangeboden door gerenommeerde Maatzaak. Vraagt inzage stalencollectie. Cou peurs bezoeken U d. geh. land. B* nr. 3285 Bur. van dit Blad Iheerscht over olie rijwielen en ma chines, die licht loopen; zijn keur troepen marcheeren in de Simplex INEO vrijwiel bandrem f 37. NEO met terugtraprem 38.— INEO Simplex trommelrem 47.— CYCLOÏDE-HOLLAND 55.— LICHTMOTORRIJWIEL. .„195.- idem met Kickstarter .„205. I 37a P.K. MOTORRIJWIEL. .„255.- 13 WIELER traponderstel 90. met motor 2'/4 P.K. .„299.50 I met motor 5 P.K. .„445.— omzetbelasting inbegrepen. I Vraagt geïllustreerde prijscourant met volledige omschrijving. SIMPLEX is Uw keus; het beste rij wiel; laat U niet ompraten tot een ander merk; gaat naar den winkel, die Simplex in voorraad heeft.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8