Een levenswerk. J. VAN DAIVS Onze handel met Engeland Hd BdtMtQtijkstt 53e Jaargang No. 16154 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 21 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 1 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 Februari. De Toekomst der Academisch Gegradueerden. Sinds eenige dagen geven wij uittreksels uit het rapport van da Commissie-Limburg over de toekomst der academisch gegradueer den. Deze commissie heeft na tweeënhalf jaar arbeid een boekdeel van 630 pagina's druks gepubliceerd, dat ondanks zijn ge- duchten omvang zeer practisc-h is ingedeeld, en voorts verduidelijkt met een groot aantal ■tabellen en grafieken. Derhalve zou ik het willen aanbevelen aan ouders, die hun kin deren willen laten studeeren in een bepaald vak en die omtrent dat vak zonder groote inspanning een helder statistisch overzicht van-mogelijkheden in de bewuste foliant zullen vinden. Opwekkende lectuur zal het niet voor hen zijn. Academische overproduc tie blijkt zeer sterk. Wellicht, ja waarschijn lijk zal dit rapport dan ook wel een zekere mate van preventieve werking doen gelden. Het zal althans tengevolge hebben dat velen zich precies op de hoogte gaan stellen al vorens hun kinderen te laten studeeren in een of ander vak, dat klaarblijkelijk niet binnen afziehbaren tijd redelijke kans opent op het verwerven van een vaste betrekking. In dit nummer komt een bijdrage voor van onzen medewerker mr. E. Elias, zelf ge gradueerde van de Leidsche Academie, waar in hij in den vorm van een deels humoristi sche maar grootendeels ernstige boutade het rapport der commissie-Limburg te lijf gaat. Hij attaqueert het voornamelijk om zijn be grenzing tot een kille zakelijkheid, die niet voldoende met allerlei menschelijke factoren rekening houdt, en vanwege enkele van zijn conclusies. Hij doet voorts een aanval op de Nederlandsche mentaliteit die altijd maar zweert bij examens en titelsde uitdruk king „hypertrophic van de titulatuur" resu meert zijn bedoelingen hij waarschuwt tegen maatregelen die een selectie van de studeerenden, beoogen. In kunstmatige be perking van het aantal door weer nieuwe zwaardere- eischen te stellen ziet hij' een groot gevaar, ómdat men daardoor niet de besten zal kunnen uitzoeken. In een verbod om meer dan tweemaal aan hetzelfde exa men deel te nemen (de Commissie-Limburg beperkt dit voorstel tot de examens, die in de eerste studiejaren moeten worden afge legd) ziet hij eveneens groot nadeel. En ten slotte komt hij tot de conclusie: „laten uit zieken, dan zal men vanzelf tot de ontdek king komen dat het niet alles is „intellec tueel" te zijn. Met deze conclusie van onzen medewerker gaan wij niet accoord, evenmin als met ieder argument in zijn betoog, maar wij gelooven dat hij zooveel waars te berde brengt dat zijn bijdrage de overdenking ten volle waard is. Dat in ons land een overdreven waarde aan de beteekenis van examens wordt toe gekend is ongetwijfeld waar, en ons gansche bedrijfsleven ondervindt dat al sinds lang aan den lijve, want de taxatie van diploma's is lang niet altijd in overeenstemming met de vereischte bekwaamheden van den sollici tant. Het opjagen van de hoeveelheid leerstof bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs heeft daarbij funeste gevolgen gehad. Dat de Nederlandsche hoogleeraren er over kla gen dat de meeste nieuw-aankomende stu denten alleen maar volgepropt zijn met ken nis en evenmin zelf hebben leeren denken als zelf leeren werken hebben wij kort ge leden nog uitèeiagezet. Ik herinner o.a. aan een interview met prof. dr. Jan de Vries te Leiden, in deze. rubriek verschenen. De overdreven hoeveelheid leerstof bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs doet haar nadeelen natuurlijk niet alleen gelden voor diegenen die gaan studeeren, maar ook voor alle anderen die wel volgepropt zijn maar niet voldoende zelf hebben leeren den ken en werken. Dit wetende leest men met een zekere huivering de zesde aanbeveling van de Commissie-Limburg: „Zoolang een reorganisatie van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs niet is doorgevoerd, beveelt de Commissie aan dat bij het eind examen der openbare instellingen, die voor de universiteit of hoogeschool opleiden, zal worden vastgesteld of de voor het examen geslaagden geschikt geacht worden voor het hooger onderwijs. ■Deze beoordeeling wordt aan den candi- daat medegedeeld, doch niet op diploma of cijferlijst vermeld en uitsluitend via het des betreffende Departement ter kennis ge bracht van de administratie der universiteit of hoogeschool, waaraan de gediplomeerde studeert. Degenen, wien de studie aan uni- versiteit of hoogeschool is ontraden, zullen niet mogen rekenen op faciliteiten in den vorm van beurzen of examen-verlichtende tentamens. Door zijn waarschuwende wer king verwacht de Commissie van dezen (Een 72-jarige Bulgaarsche dame heeft een tapijt, waaraan zij 50 jaar lang heeft geioerkt en loaar- voor zij nergens een Icooper kon vinden, aan een museum ver maakt.) Een halve eeuw van naarstig werk, Aan één tapijt, bedenk eens even, Dat is als staaltje wel heel sterk, In dezen tijd, waarin wij leven. Een nieuwe dag, een nieuw tapijt, Gefabriceerd door een machine, Is meer de stijl van dezen tijd, Wanneer de maker wil verdienen. Je ziet die jonge dame daar Beginnen, vijftig jaar geleden, Nu is haar levensarbeid klaar En z' is een oude dame heden. Zij weet wel, binnen korten tijd, Moet zij van het tapijt verdwijnen, Voordien zou zij voor haar tapijt Nog graag een kooper zien verschijnen. Geen mensch heeft haar ervan verlost, Het bleef voor haar een ij del hopen, Een stuk dat vijftig jaren kost Kan, en ook wil, geen mensch meer koopen. Hoe mooi en duurzaam het mag zijn, 't Vindt geen voldoende appreciatie, 't Is niet modern in kleur en lijn En menschen eischen variatie. Haar leven loopt nu spoedig af, Misschien krijgt zij een mausoleum, Haar levensarbeid vindt zijn graf, Een praalgraf ook, in een museum. En 't is misschien ook wel zoo goed, Want in de eeuw van de machine, Worden geen menschen meer ontmoet, Die zulk een levenswerk verdienen. P. GASUS. I KLEURENWEELDE KROON-BEHANGSELS I ALLÉÉN GR. HOUTSTR. 179, TEL. 1426© (Adv. Ingez. Med.) maatregel, welke de vrijheid van studie niet aantast, een algemeen remmenden invloed op den toeloop naar het hooger onderwijs". Het wil ons voorkomen dat toepassing van deze aanbeveling tot een nieuwe opdrijving van het middelbaar en gymnasiaal onder wijs zou leiden: een opdrijving over de ge- heele linie. Het staat ook niet vast welke middelen ter vaststelling van die speciale geschiktheid zouden worden toegepast. De commissie komt met interessante rapporten over de vorderingen der psycho-tecimiek, maar is deze jonge wetenschap voldoende gevorderd en voldoende georganiseerd om binnen afziehbaren tijd alle eind-examinan- die afdoende te kunnen beoordeelen? Na tuurlijk niet. Ook kweekt men op de uni versiteiten en hoogescholen slechts een ge ring' percentage „beroepsgeleerden"; de overgroote meerderheid wordt voorbereid voor een practische levenstaak waarin ka raktereigenschappen van veel overwegender beteekenis zijn dan de mate van verworven kennis. Neem éen voorbeeld: dat der medici. Het is waarschijnlijk dat er onder de beste doktoren in ons land meer zijn, die met moeite hun studie hebben volbracht dan menschen die zich daar cum laude en zon der eenig tijdverlies of mislukt examen doorheen geslagen hebben. Het advies „laten uitzieken" van onzen medewerker mr. Elias kunnen wij evenwel niet deelen. Ten eerste zijn er verscheidene aan bevelingen van de Commissie-Limburg (o.a. betreffende het tegengaan van cumulatie, geen bezoldigde arbeid voor gepensionneer- den, bestrijding van de werkzaamheid van onbevoegden, werkverschaffing en werkver ruiming) die heel goed uitvoerbaar zijn. Ten tweede gelooven wij dat het toch noodig zal zijn om de zakelijke waarheid omtrent de toe komst der academisch-gegradueerden tot leer lingen en ouders te doen doordringen, zoodat zij weten waaraan zij beginnen als de univer sitaire opleiding gekozen wordt. Preventief kan dat veel uitwerken. Tegen nieuwe selecties bij eindexamens, te gen verbod om meer dan tweemaal hetzelfde examen te doen, tegen alles dat de hoog-opge- jaagde eischen nog verder zou opjagen moet o.i. worden gewaarschuwd. R. P. Het jubilea-jaar 1937. Ook de teekenscliool der St. Jozefs Gezellen- vereenigïng. Men deelt ons mede, dat ook de teekenschool der St. Jozefs Gezellenvereeniging te Haar lem in liet volgend jaar zal jubileeren. Deze school werd 1 October 1897 (dus 40 jaar ge leden) onder den naam teekenschool St. Jozef van den Ned. R.K. Volksbond gesticht. Thans is deze school, waarvan de heer J. K. C. van Brussel directeur is, in het vroegere ge bouw der Ambachtsschool in de Kamperstraat gevestigd. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 Costuums n. maat met 2 pantalons vanaf f 4-0. Coupe - Afwerking - Stoffen ONDER VOLLE GARANTIE!! Het huis voor solide kleeding naar Maat!! (Adv. Ingez. Med.) Het Verbond van Britschelndustriëelen ontevreden over ons. Ook over Denemarken Onze Londensehe correspondent schrijft: De tariefcommissie van het Verbond van Britsche Industrieelen heeft met aandacht den uitvoerhandel van Groot Brittannië naar Ne derland gevolgd en is tot de conclusie geko men, een conclusie welke ze betreurt dat d.e Nederlandsche regeering in het geheel niet bereid is („completely unwilling") aan de wenschen van Engeland tegemoet te komen, hoewel Holland er geen van de betalingsmoei lijkheden enz. ondervindt waarmede het el ders te kampen heeft. Het Verbond van Brit- sche Industrieelen heeft den onbevredigenden aard van de handelsbetrekkingen met Neder land onder de aandacht van den Board of Trade (Mr. Runeiman's ministerie van Han del) gebracht en voorgesteld dat, indien niet spoedig een bevredigende handelsovereenkomst wordt bereikt, de Britsche regeering een clearing-maatregel tegen Nederland zal ne men. Het Verbond verklaart in de uiteenzet tingen die het aan den Board of Trade heeft gegeven dat de handelsbalans van het Veree- nigd Koninkrijk met Nederland de afgeloopen drie jaren steeds slechter is geworden. In 1933 was de balans 4.500.000 en in 1935 was deze gegroeid tot 9.000.000 ten gunste van Ne derland. Aan den anderen kant zijn de expor ten van Groot-Brittannië naar Nederland in die periode verminderd. Verder wordt vastge steld dat de onderhandelingen met Holland in 1934, die eindigden met het sluiten van een modus viveiidi (voorloopige schikking) weinig- meer bereikten dan de opheffing van de Ne derlandsche contingenteering met betrekking tot Britsche goederen, een contingenteering, die tegenover Engeland niet billijk was. De onder handelingen bleven in gebreke het verlangen van Groot-Brittannië naar een ruimere markt in Holland te bevredigen. Aldus de tariefcommissie van het Verbond van Britsche Industrieelen die, naar blykt, volhardt in de simplistische theorie, strijdig met elk gezond economisch beginsel, dat de billijkheid in internationalen handel eerst dan herberg heeft gevonden wanneer elk land van elk land evenveel koopt als het er aan ver koopt. Over Denemarken is de commissie om ge lijksoortige redenen even ontevreden. SPEELTUIN VEREENIG ING „WELTEVREDEN" INDISCHE BUURT Woensdag 19 Februari vergaderde de op 5 Februari j.l. opgerichte speeltuin vereeniging Indische Buurt opnieuw met haar leden in het Schoolgebouw Weltevredenplein. De vergade ring besloot de vereeniging den naam te geven van „Speeltuinvereeniging „Weltevreden", In dische Buurt". Het dagelij ksch bestuur werd officieel gekozen en samengesteld uit de hee- ren H. J. J. Wehnes, voorzitter. P. A. ter Maat, Bantamstraat 90. secretaris, C. A. Steenken, penningmeester. Overige leden van het bestuur zijn: mevr. van As, mevr. Bakker, mevrouw Brands, mevr. van Duin en de heeren Em- brechts en Scheepers. Verder werd besloten tot aansluiting bij de Haarlemsche Speeltuinfederatie. Voor het be stuur der federatie werden gekozen mevrouw van As en de heer Wehnes. Statuten en Reglementen werden behandeld en behoudens enkele wijzigingen goedgekeurd. IIET DIACQNESSENHUIS. In ons vorig nummer namen wij onder de lijst jubilea in 1937 op het 50-jarig bestaan van het Diaconessenhuis. Wij onleenden de zen datum aan de oude kronieken van het jaarboekje der stad Haarlem. Nader blijkt ons evenwel dat daarbij een misverstand in het spel is. Wel zal het 31 Augustus 1937 50 jaar geleden zijn dat het Diaconessenhuis aan de Hazepa terslaan ge vestigd werd. maar de stichting ik.1, is al 62 jaar oud. De zusters verrichtten voor 1887 haar werk in een huis aan de Nieuwe Gracht. Aanslag op prof. Minobe. Door tegenstander van zijn z.g. orgaan- theorie. TOKIO, 21 Februari (A. N. P.) Een revol veraanslag is gepleegd op den bejaarden prof. Minobe. den vader van de fel-omstreden or gaantheorie. Minobe werd ernstig gewond. De dader, een 31-jarig werkooze, die in de woning van Minobe was binnengedrongen, is bij de arrestatie doodelijk gewond. In verband met de orgaantheorie is het her haaldelijk tot ernstige meeningsverschillen gekomen tusschen de regeering, de militairen en de nationalistische kringen. Minobe werd gedoodverfd als benadeeler van den staat en vijand van de .ware keizersgedachte. Nederlandsche motorhchter op den Weser geramd. Vijf der opvarenden omgekomen. BREMERHAVEN, 21 Febr. (A.N.P.) In den afgeloopen nacht is op den Beneden-Weser in de nabijheid van Rechtenfleth de met hard vet geladen Nederlandsche motorlichter Dipping V, die op weg was van Brake naar Har burg, door onbekende oorzaak door het Britsche stoomschip Lagosian van de United Africaline geramd. De mo torlichter is gekanteld en dreef met de kiel boven. Hierbij zijn de kapitein, zijn vrouw en twee kinderen en een lid van de bemanning om het leven ge komen. Een ander lid van de beman ning bevond zich in het voorschip en wist door klop teekenen duidelijk te maken, waar hij zich bevond. In dezen verschrikkelijken toestand moest hij vijf uur wachten, eer hij werd gered. De bergingsmaatschappij Schuchmann heeft onmiddellijk twee sleepbooten gezonden, welker bemanning er in slaagde den man te redden. Het Nederlandsche motorschip Dip ping V, dat in de nabijheid van Bre merhaven is vergaan, hoort thuis te Rotterdam. Het schip was in 1931 ge bouwd en had een inhoud van 204 bruto ton. Tijdens mist overvaren Omtrent het vergaan van den Nederland- schen motorlichter Dipping V op den bene- den-Weser vernemen wij nog het volgende: Het schip was gisteravond te negen uur van Brake met bestemming naar Ha-r.iburg ver trokken. Het vaartuig voer geregeld op deze route, in verband met de mist is de Dipping voor anker gegaan. Toen het schip stil lag is het door het Britsche stoomschip Lagosmao overvaren en onmiddellijk gezonken. Aan boord van het schip bevonden zich de kapitein, de 33-jarige P. de Vries uit Groningen en zijn vrouw, geboren Caroline Andries, van on geveer gelijken leeftijd en hun beide jonge kinderen. Verder bevonden zich waarschijn lijk nog een Duitsche stuurman en een knecht aan boord, van wie één gered schijnt te zijn. De Londensehe Beurs en bewapening. Onze Londensehe correspondent meldt: De Londensehe Effectenbeurs, welker luste loosheid in overeenstemming met die van de meeste beurzen in de wereld de laatste jaren tennaastebij normaal is geworden, is deze week plotseling van stemming veranderd. De geldtempel in Throgmorton Street is een en al levendigheid en opgewektheid geworden. De prijsstijgingen die er de aanleiding toe waren zijn echter nagenoeg beperkt geble ven tot de aandeelen in ondernemingen, die oorlogsmiddelen vervaardigen, of die de grondstoffen winnen die voor bewapening noodig zijn. Aandeelhouders in zulke onder nemingen hebben in enkele dagen vele dui zenden ponden verdiend of liever gewonnen en sommige handelaars tellen hun winsten ha tienduizenden ponden sterling. De aan deelen van enkele maatschappijen zijn 50 percent duurder geworden dan ze in het be gin van de week waren. De vraag naar beleg gingen in vliegtuigfabrieken en motorfabrie- ken was zoo groot dat, prijzen ongekend hoo- ge vluchten namen, alsof ze de vleugels had den gekregen van de machines die ze helpen scheppen. Een verklaring van de prijsstijging ligt voor de hand. De vraag naar deze aandeelen stijgt en daarmee hun prijs, omdat beleggers aan zienlijke winsten voor de bewapeningsfabrie- ken tegemoet zien en dus hoogere dividen den. De koopers der aandeelen kunnen dan niet het minste belang toekennen aan de toe zeggingen van de regeering in het Lagerhuis, toen onlangs daar de vrees tot uiting kwam, dat de nieuwe bewapening de belangheb bende ondernemingen zou kunnen bewegen woekerwinst te zoeken. De minister voor Luchtvaart zeide bij die gelegenheid o.a. dat daartegen zou worden gewaakt door middel van de instelling van een speciaal orgaan in zijn ministerie, dat tot taak zou hebben de prijzen te beheerschen, hetgeen het zou doen door de geldelijke waarde van bestellingen te begroeten in verband met bekende kostprij zen en met andere middelen. Indien dit or gaan zijn werk doeltreffend verricht kan er geen reden zijn zoodanige winsten te ver wachten in ae bewapeningsbedrijven, als overeen zouden komen met verdubbeling van de waarde van aandeelen. Verhoogde produc tie zal uiteraard tot verhoogde winst leiden, maar de „boom" moet doen veronderstellen, dat beleggers veel meer verwachten dan zulke redelijke winst, Wij teekenen hierbij aan dat een „ople ving" op basis dpr bewapenings-industrie slechts schijnwelvaart beteekent. Zij moet Engeland op den duur opnieuw uitputten door improductieve uitgaven. Aan de ultime gevolgen van opgedreven bewapening behoe ven wij niet te herinneren. Die zijn overbe kend. Het woord is aan.... Emantiel Wertheimer: De meeste schrijvers zou den meer gelezen worden als zij minder hadden geschre ven. Nieuwe sancties weinig waarschijnlijk. Zal dr. Benesj bemiddelen? PARIJS, 21 Febr, (A.N.P.) De Oeuvre meent, dat het vrij onwaarschijnlijk is, dat nieuwe sanctiemaatregelen tegen Italië zul len worden getroffen. Het blad acht het ver moeden bevestigd, dat de minister van bui- tenlandsche zaken Flandin te Genève niet het initiatief zal nemen, doch zich zal aan sluiten bij de meerderheid. De Oeuvre gelooft verder te kunnen bevestigen, dat het Va ticaan den Tsjecho-SlowaaksC'hen president Benesj heeft uitgenoodigd, als bemiddelaar in de Abessynische kwestie op te treden, Benesj zou zijn toestemming hebben verbonden aan de volgende twee voorwaaixlen„Italië" moet zijn nieuwe eischen bekend maken. Het moet zich verplichten een regeling te aanvaarden, waarbij met deze eischen rekening is gehou den". Het schijnt dat er weinig kans op suc ces is voor dergelijke bemiddelingspogingen. „Engeland's belangeloosheid bij de verdediging van Abessynië bewezen." Britsche pers over de publicatie van het document. LONDEN. 21 Februari (Reuter) Alle Brit sche bladen leveren commentaar op de publi catie van het Britsche geheime document en men is het erover eens, dat hierdoor de positie van Italië niet verbeterd is. Het, document be wijst de belangeloosheid van Engeland. „Times" schrijft: „Wat werkelijk geheim zinnig is de kwestie van het document is, dat de Duce dacht, dat publicatie nuttig was. Het rapport verhaalt een eigen geschiedenis en bewijst, dat de Britsche regeering geen enkel zelfzuchtig belang had, om Abessynië te ver dedigen. Het systeem van slavernij is een oud bar- b ar isme, een barbarisme van de 20ste eeuw is een aanvalsoorlog. De regeerder van Abessy nië traoht zichzelf te bevrijden van het eerste barbarisme, doch de regeerder van Italië be roemt zich op het tweede." PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer C. J. van der Voort is benoemd als len violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl. Amerika Lijn. De nieuwe Spaansche regeering zal o.m. de oude gemeenteraden in hun functie her stellen. pag. 4 Duitschland heeft te Bern geprotesteerd te gen het verbod der N.S.D.A.P. pag. 4 In Rijnland en Westfalen zijn verscheidene geestelijken en communistenleiders gear resteerd onder beschuldiging van „gemeen schappelijke hoogverraderlijkc actie." pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: de opmarsch der Italianen in het noorden. pag. 4 De Tweede Kamer over het Indische beleid. pag. 3 Wegens doodelijke aanrijding is op de Am- sterdamsche Vaart tegen een 66-jarig Haar lemmer f 5000 boete of 50 dagen hechtenis geëïscht. pag. 3 In den Haag worden voorbereidende handels besprekingen met Hongarije gevoerd. pag. 3 Op den Weser is een Nederlandsche motor lichter geramd; vijf opvarenden zijn ver dronken, pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R, P.: De toekomst der Academisch gegra dueerden. pag. 1 Mr. Elias: Het intellectueele proletariaat. pag. 3 Van onzen Londensclien correspondent: Onze handel met Engeland. pag. 1 Van onzen Londensc-hen correspondent; De Londensehe Beurs en bewapening. pag. 1 J. B. Schuil over Najaarsstormen door Varia te IJmuiden. pag. 9 V.: Studententooneel in Amsterdam. pag. 9 W. SCH.: Frans Hals vertoont Ileldenfcermis. pag. 9 Voor de Jeugd. pag. 11 en 12 De Burgerlijke S.tand van. Haarlem is opge nomen or pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1