W*T Dl EF ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 H A A R E E M'S D A G B E 'A D S afscheidelijk Is van het geluid van het mond orgel, dan voelt men dat men er het best aan doet dit instrument „bij algemeen goed vinden" op zijn nederige plaats te laten. A. K. VAN R. Een Engelsche Spookhistorie. Spoken voor de microfoon. „Shakespeare" aan het woord. Op tien Maart zal de B. B. C. een merkwaardige radioreportage geven. De microfoon zal om mid dernacht in de donkere hall van een „betooverd slot" staan en wachten totdat de geesten van het huis zich door den aether aan de millioenen luisteraars openbaren De voorbereidingen van dit expe riment staan onder leiding van professor Price. (Van een V.D. correspondent). Slechts zelden zien de bewoners van het in de nabijheid liggende dorp duidelijk de om trekken van Combermere Abbey, dat in den regel achter nevels schuil gaat. Dit sombere kasteel is een plek waar spoken zich even goed op hun gemak moeten voelen als mr. Harry Price in zijn lichte laboratoria in het Londen- sche Psychologische Instituut. Het was dan ook geen wonder, dat de grijze huismeester van Combermere wantrouwig werd toen hij den helderen blik van den professor in de psy chologie op zich gericht zag. „Die man hoort hier niet", dacht hij. Mr. Price toonde hem een introductie en mocht toen de hall van het kasteel binnen, waar zich sedert eenigen tijd niemand meer durfde te begeven. Hier immers had drie weken geleden een groepje menschen den geest van Lord Combermere gezien. Plotseling zat hij op den zwaren eiken stoel. Tegelijkertijd weerklonk vanuit den wijnkelder een kreet en trad uit de bibliotheek een ouderwets gekleede man. Shakespeare", riep een der aanwezigen en op hetzelfde oogenblik verdween de merkwaardige ver schijning. In ieder ander land zou men over dit voorval gezwegen hebben. Engeland echter, het land der spiritisten, gelooft aan bezoeken uit het hiernamaals. De verschijning van Com bermere Abbey werd via pers en radio bekend gemaakt. Op deze wijze hoorde ook professor Price er van, die zich tot taak gesteld heeft het geloof aan geesten en spoken te bestrij den. Wanneer ergens in het Schotsche Hoogland een huis behekst is of in Yorkshire een spipok ronddwaalt, dan verschijnt ook Harry Price. Zijn jacht op spoken heeft nog nimmer een resultaat opgeleverd, dat het geloof aan gees ten zou kunnen rechtvaardigen. Ratten, mui zen, wind, hinnikende paarden, krakende deu ren, dat zijn in den regel de spoken. In Com bermere Abbey beleefde Price werkelijk een groote verrassing. Met een verslaggever onder zocht hij de asch in de open haard, toen zijn metgezel hem bij den arm greep. Hij draaide zich vlug om en dacht inderdaad op den stoel een schaduw te zien. De reporter onderscheid de zelfs de omtrekken van een man met een zwarten hoed en stelde onmiddellijk zijn foto toestel in werking. De ontwikkelde plaat ver toont een lichten nevel op den stoel Nu interesseerde zich de spokenjager nog meer voor Combermere Abbey. Zou men er nu werkelijk in slagen het aanwezig zijn van spoken te constateeren? De professor wil zijn experiment in het openbaar nemen. Hij wend de zich tot de B.B.C. met het verzoek zijn proefneming door de radio uit te zenden. Thans heerscht in het ,betooverde kasteel" een koortsachtige drukte. In eeuwenoude muren worden transformatoren geïnstalleerd, draden getrokken, controlelampen aange bracht. Bij die gelegenheid vond men achter een houten lambrizeering brieven van een Italiaanschen edelman, die in September 1774 te Arezzo gevangen gehouden werd. maar die toch op denzelfden tijd aan het sterfbed van Paus Clemens gezien werd. Hij stond dus in verbinding met de heeren van het Engelsche spokenslot. Teneinde de minste sporen van de „geesten" .vast te leggen, worden de vloeren met weeke was bestreken. Alle ramen en deuren worden verzegeld, teneinde het binnendringen van vreemdelingen te voorkomen. Het zal ook niet mogelijk zijn, dat de aanwezige personen on der den invloed van suggestie dingen zullen zien, die in het geheel niet gebeuren. De aan wezigheid van geesten zal slechts door con troletoestellen geconstateerd worden. Deze toestellen melden de buiten wachtende onder zoekers, door lichtseinen of een deur vanzelf open gaat. Camera's zullen automatisch in werking treden, wanneer een geest de een of andere activiteit aan den dag zou leggen. En overal staan microfoons opgesteld. Zulien zij de stem van den geest van Lord Combermere door geven, of de stem van Shakespeare? Zal de schreeuw van een gemartelde ziel doordringen in de Engelsche huiskamers? Geheel Engeland wacht vol spanning op de resultaten van deze spokenjacht. Zullen de acteurs uit het hier namaals voor de microfoon verschijnen? BOEFJE. Wegens het groote succes, dat de 500ste opvoering van „Boefje" mocht beleven, heeft de directie van het "er. Rott. Hofstad-Too- neel besloten, no°m"een vertooning van dit stuk in den Stadsschouwburg alhier te geven op Maandag 24 Februari met Annie v. d. Lugt Melsert-Van Ees in de titelrol. JAN MUSCH NAAR HET CABARET. Wij vernemen, dat Jan Musch zich ver bonden heeft aan het cabaretgezelschap van Louis Davids en in den Stadsschouwburg te Haarlem begin April in dit cabaret zal op treden. De K. 18 in den storm. (Rembrandt.) JeanetLe MacDonald de hoofdrol vervutl is men van goede zangkwaliteit verzekert. Maar ook haar partner Nelson Eddy heeft een stem, die gehoord mag worden. Tezamen zingen zij o.a. het welbekende „Ah, sweet mystery of life Men moet De ondeugende Marietta beschou wen als 'n zuivere amusementsfilm en als zoo danig is zij een goede vertegenwoordigster van het genre. De bewonderaars van JeanetLe zullen ongetwijfeld met veel genoegen de ze rolprent volgen. Het voorprogramma bestaat uit een uitge breide serie wereldnieuws en een teeken filmpje, dat in fraaie kleuren is opgenomen en een griezelige historie betreft met den dui vel als hoofdpersoon. (iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir (Speciale correspondentie.) LONDEN. 20 Februari. In December van het jaar 1895 vertoonde M. Louis Lunuère. de uitvinder van de „dne- matographe" voor het eerst bewegende figu ren op het doek. Die vertooning vond plaats in het sousterrain van een Parijsch boule vard-café tegen een entrée-prijs van 20 sous en duurde 20 minuten. Twintig minuten van weergalooze verwondering voor het aanwezige publiek! Op den 20sten Februari van het jaar 1896 vertoonde Lumière zijn vinding te Londen in het gebouw van het tegenwoordige Polytech nic-theater in Regent Street. Om die merk waardige gebeurtenis te herdenken, kwamen vanmorgen veel druk gesticuleerende en hand- schuddende bejaarde heeren bijeen; pioniers der film, om met den thans 71-jarigen Louis Lumière in hun midden, opnieuw het program ma, dat 40 jaar geleden de toeschouwers ge vangen hield, voor hun oogen te zien af draaien. Hetzelfde projectie-apparaat, dat toen dienst deed, projecteerde de films vandaag op hetzelfde 40 jaar oude doek en de man. die het apparaat bediende, de Engelsche film pionier Will Day, vervulde ook thans die taak. En wij. die de film hebben hooren spreken en zingen, die de schittering, de vaart en den humor der beste Amerikaanscche ..showfilms" hebben gezien, die verwend zijn door de meest grootsch opgezette schouwspelen; we gingen plotseling 40 jaar terug en beleefden den schrik van het publiek, dat voor het eerst een heuschen trein op zich af zag komen en dat zoo overstuur raakte door een heel regiment cavalerie, dat op hen in scheen t,e komen rij den, dat het, volgens den heer Will Day, met een schreeuw van de zitplaasten oprees. Daar was het eerste filmpje van M. Trewey, die zijn vaardige toeren met een hoed ver richt slechts enkele minuten, want langer waren de films niet; daar waren de ploffende ouderwetsche motor-vehikels en de opnamen van het sloopen van huizen, waarbij men den muur echt kan zien vallen. Het is merkwaar- Luxor Sound Theafer: De Ondeugende Marietfe. „De ondeugende Mariette" werd verfilmd naar een operette van Victor Herbert en zij voert ons terug naar het Frankrijk ten tijde van Lodewijk XV. De geschiedenis speelt zich voor een groot deel af in de kringen der „beau monde" en het spreekt dus vanzelf, dat de toeschouwer vergast wordt op menig tafereel van achttiend'eeuwsche schoonheid en gracie. En waar het hier een operette geldt ligt het dus evenzeer voor de hand, dat de zang een voorname plaats in het stuk in neemt. Jeanette MacDonald is de ondeugende Mariette, of juister gezegd: zij is de ondeu gende prinses de Namours, die zich voor haar dienstbode Mariette uitgeeft en daardoor haar adellijke omgeving in hevige mate com promitteert. De zaak is namelijk, dat het prinsesje een huwelijk opgedrongen wordt met een even weigestelden als onsympathie ker. Spanjaard Don Carlos genaamd, een verbintenis waar het meisje niet. het minste voor voelt. Zij ziet kans in Mariette's kleeding te vluchten en op origineele wijze den grooten haringvijver over te steken, waarna zij na een sensationeel avontuur op zee in de stad New-Orleans terechtkomt. Hier begint haar groote liefdesroman met kapitein Warring- ton, aan wien de pseudo-Mariette het behoud van haar leven dankt. Die gelukzalige dagen schijnen wreed verstoord te worden, wanneer onverwacht oom Nemours met Don Carlos op het tooneel verschijnt. Gelukkig is kapitein Warrington behalve mannetjesputter ook een scherpzinnig man en hij weet juist op het kritieke punt de ongewenschte Fransche gas ten om den tuin te leiden om vervolgens met zijn geliefde de plaat te poetsen. Dit wat. zeer in 't kort althans, den inhoud van de film betreft. Waar de charmante Een Hemel op Aarde wezen Maar de finesses zijn nog erger dan erg! Een meter film bestaat bestaat namelijk uit twee en vijftig beeldjes, die alle stuk voor stuk geteekend moeten worden. Wel zijn er hier en daar twee beeldjes achter elkaar die gelijk zijn voor de langzamere bewegingen, of is mogelijk door schablone-werk veel arbeid te besparen, wanneer bij voorbeeld slechts een deel van het beeld veranderd hoeft te worden. Hetgeen toch niet wegneemt dat altijd twee en vijftig beelden op een meter moeten wor den gemaakt en in sommige gevallen dus ook nog gekleurd. Een meter film duurt ongeveer twee secon den. zoodat in een minuut circa dertig meter film voor de lens worden langs gedraaid. Daaruit is weer te berekenen dat voor een minuut teekenfilm circa vijftien honderd en zestig beeldjes noodig zijn en dat een teeken film, die tien minuten duurt vijftien duizend en zes honderd beelden bevat, die geteekend zijn, gekleurd en welke bewerkingen er alle maal nog niet meer bij te pas komen Geen wonder dat de teekenfilms zeker niet tot het goedkoopste deel van het program behooren. Maarzij zijn het waard! Weder opvoering van de eerste film-vertooning in Londen. Louis Lumière als gast. De Spanjaard, die de stad Boom bezet. (Frans Hals.) In de tweede avondvoorstelling werd voor het eerst de Fransche versie vertoond, welke in vele opzichten beter is dan de Duitsche. Tempo en dialoog zijn hierin vlotter, bewijzend dat een Franschman de leiding heeft gehad bij de samenstelling van dit product. Zoowel in de Fransche versie als in deDuitsche zijn nogmaals eenige coupures aangebracht. Het voorprogramma heeft, behalve het nieuws van alle zijden, een bijzonder aardige teekenfilm van Popeye, waarin weer eens te meer wordt bewezen dat teekenfilms ook een opvoedende en eenpsychologische waarde hebben. Want leert Popeye niet rid derlijkheid jegens de bakkeren en moed waar moed vereischt is? Waarbij zijn Spinach de bron van kracht is. zoodat men zou wen- schen dat ieder op kritieke oogenblikken in het leven zoo'n blikje bij zich had! in Cinema. Een scène uit „De ondeu- Welk een attractie namen als Heinz Rüh- mann. Adele Sandrock. Hermann Thimig, Theo Lingen en Hans Moser hebben, bleek Vrijdagavond weer eens in Cinema, waar het publiek in grooten getale was opgekomen, om dat het begreep dat er wat goeds zou zijn in Cinema. En inderdaad, er is wat goeds ge brouwen van „Een hemel op aarde", al was het alleen al door het uitstekende spel van de vijf hierboven genoemden. Heinz Rühmann staat bovenaan, hij is bij uitstek geschikt om een film te dragen, waar de zotheid ten top is gedreven, en als Adèle Sondrock dan nog regelend op wil treden, behoe ven we heelemaal niet bang te zijn, dat we ons zullen vervelen. De film na vertellen is niet goed mogelijk zonder nadeel te doen aan het geheel en vóór alles is het 't spel dat het publiek in de vroolijkheid Heinz Rühmann. meesleept. Om een klein beeld te geven van wat Een hemel op aarde in houdt, het volgende: Heinz Rühmann is ver liefd op een meisje, maar kan haar niet vra gen, omdat hij geen geld heeft. Zijn tante. Adèle Sandrock, wil alleen geld geven, als hij getrouwd is. Gevolg: aan tante schrijft hij, dat hij getrouwd is. Hermann Thimig. componist, is getrouwd met de dochter van Hans Moser, eigenaar van een restaurant. Deze fourneert geld om het landgoed Landenau te koopen. Zijn schoonzoon moet dan vée houden en kippen en Moser ham, kaas en eieren leveren voor zijn restaurant. Hermann Thimig laat schoonpapa rustig denken, dat hij Landenau exploiteert en blijft kalmpjes componeeren, terwijl Heinz Rühmann aan het heereboeren is. Alles gaat goed tot èn schoonpapa, èn tante Adèle te gelijk op het idee komen hun familie in Landenau te gaan opzoeken, toevallig in de zelfde coupé komen en direct onaangenaam heden met elkaar krijgen. De moeilijkheden van deze beide zijn voor de jonge menschen bijna niet om te over komen. iiann^i ir^nInieeste^ Welke complicaties uit dezen opzet voort llP vloeien is gemakke- J' lijk te begrijpen. Tan te Adèle verras: haar ..nichtje" in een tee- X -M der tête a tête met Adèle Sandrock. den, wat zij denkt, rentmeester en staat er op, dat haar neef den rentmeester ontslaat. Schoonvader vindt den' rentmeester van zijn schoonzoon een onaangenaam mensch, die overal zijn neus in steekt en verlangt ook het ontslag van den rentmeester. De eene zotheid volgt de andere op en dit alles tot groot vermaak van het publiek, dat zich allerkostelijkst amu seert. Fox Movietone geeft het slot van de Olym pische Winterspelen 1936. Zeer interessant en fotografisch prachtig. Een grappig filmpje „Twee Jantjes met verlof laat o.a. de ongelooflijk lenigheid en de uitzonderlijke danskunst van deze beide Jantjes bewonderen. Een teekenfilmpje ..Brandalarm" voltooit het aanbevelingswaardige programma. Rembrandt prolongeert de film der K18. Behelve natuurlijk het nieuws, is het geheele programma van Rembrandt Theater geprolon geerd, hetgeen zeggen wil dat de gekleurde teekenfilm is gebleven evenals het verhaal van de reis van Hr. Ms. K XVIII. Aan deze film hebben wij reeds meermalen een bespreking gewijd, waarin werd gememo reerd dat de film is opgenomen door den lui tenant ter zee tweede klasse, M. S. Wytema, gende Mariette" met Jeamiette MacDonald. (Luxor Theater.) daartoe in de gelegenheid gesteld door de Haarlemsche filmfabriek Polygoon. Luitenant Wytema die uiteraard geen film operateur is, heeft een bijzondere prestatie geleverd, door niet alleen onder vaak moei lijke omstandigheden opnemingen te maken, ■doch ook door de volledigheid en de origineele wijze waarop hij heeft gewerkt. Zondagochtend naar Japan. In de Zondagochtendvoorstelling van Rem brandt-Theater zal Prof. Dr. J. G. Sleeswijk nogmaals de inleiding en toelichting houden van twee origineele Japansche geluidsfilms. Deze films munten uit door zeer goede fotografie. De Japansche camera-man toont eerst de twee oude steden Nara en Kyoto, waarna volgt „Japan in de vier jaargetijden" De films geven een goed beeld van het land van de Rijzende Zon, waar de drang van de Westersche beschaving te profiteeren. zich zeer op den voorgrond dringt. Het mondorgel in de Queen's Hall Een nieuw soort concert. Onze Londensche correspondent schrijft: De harmonica-guiten van Borrah Mine- vitch zijn altijd welkom op het variété-too- neel. Zij krijgen er opgetogen bijval en zij verdienen het want wat zij er ten beste ge ven is onderhoudend en getuigt van virtuo siteit die hoorders den adem dreigt te be nemen en hooge waarde toekent aan den adem der artisten. Het tiental opgewekte blazers heeft voor een enkelen Zondagmid dag zijn groepnaam veranderd. Het ver scheen op het podium van de Queen's Hall het verdronk er bijna in onder den ver zamelnaam van Symphonic Harmonicas. Minevitch z'n troepje speelde indien men het zoo noemen mag een bloemlezing uit Rimsky-Korsakov's Scheherazade, losjes aan eengeregen, de onvermijdelijke i-hapsodie in ..blue" van Gershwin, Ravel's Bolero en De Dans der Uren uit Ponchielli's opera Gio- conda. De laatstgenoemde compositie maak te deel uit van e?n arrangement, voor De Vlucht van de hommel van Rimsky-Korsa- kov. In het .program werd verklaard of ver ontschuldigd dat „the boys" de Dans dei- Uren zoo graag spelen. Het veronderstelt een nieuwen maatstaf voor de samenstelling van een concertprogram. Maar alles was natuurlijk nieuw aan dit concert. En het is immers de taak van een correspondent het nog nooit vernomene en nog nooit gehoorde aan te teekenen. In den tempel die in Londen gewijd is aan de mu ziek van de beste hoedanigheid, weergege ven met de hoogst ontwikkelde instrumen ten. was voor een enkele maal het nederig mondorgel aan het woord. De boys onthiel den zich van de fratsen die deel hebben aan hun nummers op het variété-program. Een zekere plechtigheid weinig minder pot sierlijk dan die van Charles Chaplin had zich aan hen medegedeeld. Elke speler had een muziekstandertje en een tafeltje voor de harmonica's die hij uit zijn zak had gehaald. De Queen's Hall was tot den nok toe ge vuld. Wanneer Horowitz of Hubermann er een Zondagmiddag komen spelen loopt men gevaar geen plaats te zullen krijgen wan neer men een kwartier voor het begin aan komt. Nu de harmonisten van het mond orgel er optraden stonden er reeds een uur voor den aanvang van het concert borden met de mededeeling ..uitverkocht" aan den ingang. De trouwe bezoekers van de Zondag middag-concerten waren er echter niet. Het .publiek bestond eensdeels uit hen wier ge- moederen muzikaal vooral of uitsluitend door een mond-harmonica kunnen worden bewogen of die hun gemoederen alleen door middel van dat instrument kunnen uitstor ten en anderdeels uit menschen die veel voelen voor meer sportvelden voor de jeugd en die gekomen waren om het doel van het Nationaal Verbond voor Sportvelden te steu nen. Het was dus een liefdadigheidsconcert. Maar Minevitch wil niettemin dat men ernstig aandacht zal schenken aan zijn bij drage in muziek-historie, met nadruk op „muziek". Hij wil „het mondorgel, dat bij algemeen goedvinden laag gehouden is, ver heffen naar het rijk der ernstiger muziek". Wanneer men dit concert heeft gehoord, waarin wat er aan kleur is nagenoeg teloor gaat achter dat scherm van gezoem dat on- dig te zien, hoe natuurlijk de bewegingen in die allereerste producten der filmkunst waren en hoe rustig de projectie op het doek is. M. Lumière gebruikte namelijk in zijn apparaat, dat camera en projectie-apparaat tegelijk was, dezelfde perforatie in zijn films bij het opne men èn projecteeren. Een weinig later, als de film commercieel goed wordt, is dit niet meer mogelijk en dan beweegt het beeld vaak hor tend over het doek op en neer. Een oud Amerikaansch fiimpje met Mary Pickford 15 ongetwijfeld een der grappigste fiim-reliquien, en het primitieve begin van de liefdesdrama's, waarop Amerika zich later zoo overdadig zou toeleggen. Technisch aardige vondsten schuilen er in het filmpje van den man, die zoo moest niezen, dat lantaarnpalen en huizen als kaartendoozen om hem heen in elkaar vielen, een geschiedenis, die eindigt in wat wij thans een ouderwetsche klopjacht noemen. De camera zelf stond bij al die opnamen als een huis zoo vast. De acteurs en actrices speelden hun rol en bewogen voor die onbe weeglijke camera, die niets anders deed dan hun bewegingen registreeren. Er moesten nog vele jaren voorbijgaan voordat de camera een eigen onafhankelijk bestaan ging leiden en de acteurs ging volgen, om hem heen begon te bewegen en hen aan alle kanten bespiedde met een bijna menscheiijk-viug oog. (Alleen Chap lin blijft ook in zijn allernieuwste film „Mo dern Times" aan dien ouden regel vasthouden en stelt zijn camera in iedere scène zorgvul dig op, om hem daar opgesteld te laten staan). Tenslotte werd vanmorgen een interessante opname vertoond van de begrafenis van Ko ningin Victoria, waarbij Koning Edward VII, voor de lens aangekomen, een oogenblik bleef stilstaan en den heelen stoet ophield om voor altijd, te paard gezeten, voor het nageslacht te worden bewaard. Dat bewijst misschien meer dan iets anders met hoeveel respect en interesse de ontwikkeling van de film werd gadegeslagen in die dagen. Vr. S. Heldenkermis in twee versies in Frans Hals. De film „Heldenkermis" heeft aanleiding gegeven voor onaangenaamheden, die zich echter beperkten tot de eerste avondvoorstel ling. Voor een uitvoeriger verslag van deze gebeurtenissen zie men elders in dit nummer. Tien minuten teekenfilm heeft 15600 teekeningen! v De film waarin de fantasie vrij spel heeft. Er zijn menschen die speciaal voor de tee kenfilm naar de bioscoop gaan. Er zijn ook menschen die aan de teekenfilm de hoogste waarde toekennen. Charley Chaplin, die aan zijn eigen films de hoogste eischen stelt en herhaaldelijk de opnamen laat vernieuwen, heeft over de teekenfilm gezegd dat dit de eenige soort film is, waarin de fatasie de vrije loop gelaten kan worden. Dit is juist wat zoovelen trekt. Geen andere film, dan juist de teekenfilm kan verwerken wat door de fantasie wordt opgeroepen. Alles wat, in op, boven en onder het ondermaansche is, kan door de teekenfilm worden uitgebeeld. Kleuren en vorming, tempo en afbeelding, geluid en montage, alles vindt in de teeken- film onbegrensde moge- êlijkheden. De kunst is nu van deze groote kansen geen misbruik te maken. De ware kun stenaar, die deze soort films teekent en maakt, moet zich bewust wezen dat hij veel kan doen, zeer veel, doch. nimmer te ver mag gaan. Een van de laatste populaire creaties van Endit is Flipje. d€n bekenden Fleischer is Popeye. the Sailorman. De man die niets kan, totdat hij zijn pakje Spinach voor den dag haalt. Dit eenvoudige middel is voldoende om hem de ongeloofelijkste dingen te laten doen. De kans op overdrijving bestaat niet snel en aan den grens van het absoluut- onwaarachtige wordt Popeye weer de ware, gewone mensch. Er zijn er meer. zulke beroemde figuren: Betty Boop, het dansende balletje, dat de wijs en maat aangeeft en een van de aller eerste beroemdheden op het terrein van de teekenfilm: Mickey Mouse van Walt Disney. Zij zijn de ware baanbrekende fantasie- film-figuren, waarbij in den laatsten tijd de kleuren-teekenfilm is gekomen, waardoor het kluchtige karakter van de eerste teekenfilms kon verdwijnen om plaats te maken voor de fijnere uitvoering, gesteund door de kleuren. Maarheeft u zich wel eens rekenschap gegeven van het enorme werk dat zoo'n filmpje vereischt? Ongetwijfeld zult u wel eens hebben gezegd: „Hoe maken ze 't? Wat een werk zal 't

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14