In aantocht. Uitslaande brand in de Pieterstraat. Het 53e Jaargang No. 16155 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 22 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarletn-Noord, Telefoon 12236. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels /0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Februari. Komende Dingen. Zijn het inderdaad Komende Dingen, die in H. G. Wells boek: „The shape of Things to Come" worden voorspeld? Onze Londensche correspondent schrijft ons: „De beste krachten in Engeland in de kunst van de film, het tooneel en de muziek hebben hun beste kunnen gegeven aan de lang met ongeduld verbeide films „Things To Come", die thans in Londen haar open bare loopbaan begint. H. G. Wells heeft het verhaal verschaft. Alexander Korda de be gaafde Hongaar die in Engeland zijn film- vaderland heeft gevonden, heeft het in filmbeeld gebracht. De begeleidende muziek is geschreven door Arthur Bliss. En namen die klinken als klokken op het Londensch tooneel van den tijd, Ralph Richardson, Sir Cedric Hardwicke, Raymond Massey, Mar- garette Scott, zijn verbonden aan de helden en heldinnen die zich doen gelden geduren de de verwoesting van de bestaande wereld, het poovere en primitieve interregnum van een dictator en in de nieuwe wereld van staal en glas en electriciteit, die geen ver koudheden en slechte spijsverteringen meer kent maar niettemin haar massa-verbijste- ring, -ontevredenheid en opstand. Het schouwspel van „Things To Come" (het is voor alles een schouwspel) wordt ge projecteerd op een scherm dat zoowat het dubbele oppervlak heeft van het normale. Het grootsche gebeuren verlangt het. Een land wordt verwoest door de inval lende luchtmacht van een vijandelijk land dat niet formeel oorlog heeft verklaard. Wij zien het gebeurenin de hoofdstad, „Every- town", in den vooravond van Kerstmis. Het schouwspel begint met tooneelen van Kerst- winkelen op het centrale plein, een typisch •groote stadsplein met warenhuizen en biosco pen en het opwindend getwinkel van duizen den electrische lampjes. Krantenbiljetten vertellen van een dreigenden ooi-log. De radio en de telephoon in een voors'tadshuis, waar families voor Kerstmis bijeen zijn en de kin deren zich vermaken met de ingewikkelde mechanische speelgoederen van den tijd, la ten weten dat de oorlog is begonnen. Mobi- lisatietooneelen volgen, het verzamelen en marcheeren van troepen, het voorbijschieten van motorafdeelingen. Afweergeschut rijdt in stelling naar het midden van het plein, Het wordt alles ten deele realistisch ten deele in impressionistische vlietende scha duwbeelden voorgesteld. Het afweergeschut is machteloos. De bevolking zoekt in drom men, trappen afsnellend, bescherming in de ondergrondsche spoorwegtunnels. Een mach tige dreun gewaagt van de massa's vliegtui gen die een bommenregen doen neervallen op de rampzalige stad. De gebouwen storten in puin dat dood end neervalt op de vluchte lingen. Het bombardement is weergegeven op een wijze die ontzag en ontsteltenis slaat in de harten der toeschouwers. Het is slechts het begin van een verwoesting die tientallen ja ren voortgaat. Gevechten in de lucht, met gezichten van nabij op vliegers in hun toe stellen manoeuvreerend voor tactisch voor- deelige posities worden te zien gegeven. De wereld staat in brand en de brand vernie tigt alle moderne machines, methoden en materialen voor oorlog of voor vrede. Wan neer de oorlog luwt omdat er niets meer te verwoesten is of omdat de verwoestingsmid delen te primitief zijn geworden helpen epidemieën aan mensehelijke verdelging voor zoover nog niet voltooid. Uit de puinhoopen van Everytown groeit nieuwe leven. Dit is het eerste deel van Wells' boek, en dus ook van de film. In het tweede deel wordt op de puinhoopen van het oude, uit een verwil derde samenleving, een nieuwe wereld ge schapen. Het zou te uitvoerig worden dit hier alles uiteen te zetten. De beteekenis van deze nieuwe geweldige film is ongetwijfeld dat zij Wells' indrukwek kend werk, dat zeker niet tot het groote pu bliek is doorgedrongen, tot de massa zal brengen. Dat eerste deel toont op meedoogen- looze wijze de geweldige gevaren, die Europa bezig is over zichzelf te brengen. Een groot aantal menschen zal eruit leeren dat het niet meer mogelijk is, sinds de fantastische ontwik keling van het luchtvaartwapen, „den vijand aan de grens tegen te houden". Men houdt geen duizenden vliegtuigen aan een grens te gen. Ook de Belgen, ook de Franschen met hun zwaar Versterkte grenzen zullen dat niet kunnen doen. En dat de aanval zonder vooraf gaande oorlogsverklaring ingezet zou wor dennu, twijfelt men daar nog aan? Dat i s al vertoond, zij het dan buiten Europa. Nu de tijd van de anti-oorlogsfilm, die de afgrijselijkheid van den wereldoorlog 1914— 1918 toonde, voorbij is, krijgen we deze nieuwe Nog enkle weken slechts geduld, Dan zal het voorjaar komen, Ons landje raakt alweer vervuld Van zoete lentedroomen. De kievit is gesignaleerd, Als eerste lentebode, De vrouw is zwaar geïntresseerd In nieuwe voorjaarsmode. De schaatsen worden ingevet 't Is nu toch afgeloopen, Het raam wordt op een kier gezet, Wij gaan weer planten koopen. De winter hult zich in een mist En werkt nog zwakjes tegen, De vorst gaat weder in de kist, Het kwik is weer gestegen. Je voelt al haast het nieuwe groen Aan 't kale hout van struiken, Ja, 'k heb al even 't nieuw seizoen, Dat nadert, kunnen ruiken. Het komt, nog eventjes geduld, Wat is per slot vier weken, En 'k zou, van voorpret al vervuld, De vlag uit willen steken. Radio Distributie Haarlem. „Laat U niet aan banden leggen, Want waarom die ergernis Van een zwak en krakend toestel, Als er Distributie is." (Adv. Ingez. Med.) vorm van waarschuwing: de profetische vorm. Wells geeft geen commentaren: hij geeft het schouwspel zooals hij het ziet na deren. Komt er geen inkeer tot gezond ver stand,, dan zal hij zeker gelijk krijgen he laas gelijk krijgen. Dan zal al die bewapenings-verdwazing ont aarden in de grootste misdaad, de grootste zelfvernietiging die Europa ooit gekend heeft. Europa dat zelf het luchtwapen heeft gescha pen en ontwikkeld en er veel kwetsbaarder voor is dan eenig ander deel der wereld. Wat thans in Abessynië gebeurt heeft, in vergelij king daarmee, niets te beteekenen. Abessynië behoudens wat dorpen, enkele troepencon centraties in het open veld en een serie am bulances, onkwetsbaar voor het luchtwapen. Europa met zijn tallooze steden, opeenhoopin- gen van menschen met hun welvaartsbronnen, is er letterlijk de aangewezen prooi voor. U meent misschien dat „duizenden vliegtui gen" van één land een overdreven begrip is? Dan vergist gij u. In den vorigen oorlog, toen de luchtvaart nog in zoo'n primitief stadium verkeerde en de toestellen niet te vergelijken waren bij de huidige Moord uit de Lucht- machines, bouwde Fokker in een paar jaar voor Duifechland al enkele duizenden toestel len. Nu staan er in ieder groot land duizenden gereed, honderdmaal gevaarlijker bewapend dan de vorige maal, en de industrie staat klaar om hun aantal te vertienvoudigen. Als Wells dit voorspelt toont hij een vol komen-werkelijk gevaar. Misschien zal zijn waarschuwing nog bijtijds komen om inkeer te helpen verwezenlijken. Men moet het maar hopen. R. P. EEN OUD SPREEKWOORD: Ik zou het wel weten, als ik het halen mocht, in de Klompencentrale. Telefoon 11784. (Adv. Ingez. Med.) MIJNONGELUK IN POLEN EISCHT VIER DOODEN. Het A. N. P. verneemt uit Warschau: Lr de steenkoolmijn Dorota nabij Sosnowiec heeft zich in een ondergrondsche gaanderij een instorting voorgedaan. Vier mijnwerkers wer den gedood. De aanrijding in de Jan van Walréstraat. Het 7-jarig jongetje overleden. In ons nummer van Donderdag deelden we mede, dat de vorige week Vrijdag op den hoek Jan van WalréstraatHieronumus van Alphenstraat het zevenjarig jongetje A. T. Admiraal zoodanig door een wielrijder werd aangereden dat het kind een schedelbasis- fractuur kreeg. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het jongetje, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, in het St. Elisabeths Gasthuis overleden. De politie zet het onderzoek voort. Door vier stralen uitbreiding voorkomen. Een auteurs-quaestie. „Het Chineesche Landhuis". Voor Zondagavond is in den schouwburg Jansweg een volksvoorstelling aangekondigd van „Het Chineesche Landhuis". Deze zou gegeven worden door de Haarlemsche tooneel vereeniging „Door Inspanning Uitspanning". De directie van de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging deelt ons heden mede, dat zij het alleenrecht heeft voor de vertooning van dit stuk in Nederland. Zij zal daarom maatregelen nemen om deze opvoering niet te doen plaats hebben. Wij hebben ons gewend tot den heer Joh. Kaart, directeur van den Jansweg-schouw- burg. Deze deelde ons mede, dat D. I. U. dit stuk al twee keer te Haarlem heeft opge voerd. Hij kon zich pas hedenmiddag met het bestuur in verbinding stellen om de quaestie te bespreken. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging had ook hem met haar bezwaren in kennis ge steld. RIJWIELON GELUKKEN. Vrijdagmorgen moest de 38-jarige dame H. in de Spaarnwouderstraat plotseling voor het verkeer stoppen. Bij het afspringen van haar fiets viel zij, waardoor haar linker onderbeen brak. Door leden van den Ongevallendienst werd zij verbonden, waarna zij per zieken auto van de firma Mathot naar het Sint Eli sabeths Gasthuis vervoerd werd. Op den hoek van de Pijnboomstraat en het Soendaplein werd de 70-jarige wielrijder L. Vrijdagochtend door een anderen wiel rijder aangereden. De heer L. viel en brak zijn rechter knieschijf. Hij werd in de wo ning van een geneesheer voorloopig verbon den. waarna hij per taxi naar het Diacones- senhuis vervoerd werd. Aan getuigen van dit ongeluk en aan den anderen wielrijder wordt verzocht, zich bij de politie aan te melden voor het verstrekken van inlichtin gen. De Ramona te water gelaten. Modern tankschip voor de Koninklijke Shell. ROTTERDAM, 22 Febr. (A. N. P.) Heden werd van de scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam voor rekening der Kon. Shellgroep te water gelaten het 4000 tons stoomtank- schip Ramona, bestemd voor de vaart in Curacao. Dit, is de vierde tewaterlating, die binnen een tijdsverloop van nog geen twee maanden voor de Koninklijke Shell in ons land plaats vindt. Het schip, dat in April a.s. zal proefvaren, is ontworpen door de reederij en volgens haar bestekken en plannen ge bouwd. Het wordt met de modernste hulp middelen uitgerust en voldoet aan alle eischen van de scheepvaartinspectie en Lloyds register Vrijdagavond is er een ernstige brand geweest in de Pieterstraat, waarbij slechts 't snelle en energieke ingrij pen der brandweer erger heeft kun nen voorkomen. Het woord is aan.... Augustus Wat goed genoeg geschiedt geschiedt snel genoeg. Worden de Rijkskweekscholen achtergesteld? De heer K. ter Laan heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Heeft de minister aanleiding gevonden tot het nemen van maatregelen naar aanleiding i van de onderstaande opmerking in het jaar verslag over 1934 van den inspecteur van de onderwijzersopleiding? „Hoewel ook deze inrichtingen (gemeente lijke en bijzondere gesubsidieerde kweek scholen) aan de noodzakelijke bezuinigingen niet kunnen ontkomen, zijn ze nog ver van het peil van aan verarming grenzende ver sobering, dat Rijkskweekscholen hebben bereikt." 2. Zoo ja, is de minister dan bereid zoo spoe dig mogelijk voorstellen te doen tot het verlee- nen van ruimere bijdragen, opdat den Rijks kweekscholen de gelegenheid worde geboden tot aanschaffing van leermiddelen en tot betere verzorging van de schoolbibliotheken? De brandweer in actie tijdens den brand in de Pieterstraat. Even na half negen werd brand gemeld in het huis Pieterstraat 11, waar de firma Voet een sigarenfabriek heeft verhuurd aan den heer Meerman. Omwonenden zagen omstreeks dezen tijd een rossig schijnsel door de ruiten van dit huis en waarschuwden de brandweer, die nagenoeg onmiddellijk ter plaatse was, ook doordat de Pieterstraat op nog geen honderd meter afstands is van de garage der brandweerauto's. De deur van het brandende huis was zoo stevig gesloten dat deze met geweld moest worden geopend, waarna de spuitgasten het geheel met rook gevulde huis konden bin nendringen. Ook een ruit moest het ontgel den. Spoedig stond de geheele omgeving in rook. Dikke, zware en scherpe rookmassa's dreven over de huizen in de richting van de Kruis straat waar men duidelijk kon bemerken dat in de nabijheid een flinke brand woedde, Dit was ook inderdaad het geval. Lange vlamtongen lekten hoog boven het dak uit en er was zeer zeker sprake van een grooten uitslaanden brand. Het eigenaardige van het geval was dat zoowel op de bovenverdieping als op den beganen grond een vuurhaard was ontdekt, hetgeen aanvankelijk een moei lijkheid opleverde om de oorzaak te kunnen vaststellen. De huurder van het huis was om half zeven 's avonds nog in het perceel geweest, doch heeft toen niets verdachts ontdekt. Later, toen de brand nagenoeg was afge loopen, bleek dat de oorzaak gezocht moet worden in de kachelpijp, die wellicht ver stopt of vuil is geweest. Deze pijp loopt van de benedenste verdieping, door een betrekke lijk brandbare omgeving naar het dak. Boven moet de brand zijn ontstaan en door een koker zijn toen brandende stukken naar beneden gekomen, waardoor ook op den be ganen grond een begin van brand was ont staan. Dit laatste was spoedig gedoofd doch op de bovenste verdieping woedde het vuur met groote hevigheid. Vier stralen op de water leiding waren noodig om den brand te be perken, waarin de brandweer dan ook na niet al te langen tijd slaagde. Na ongeveer een half uur kon de staf in rukken en toonde een verbrand en ten deele gesloopt dak aan, dat deze week nog een ernstige brand de Haarlemsche vrijwilligers heeft bezig gehouden. Vreugdebetoogingen met ernstige gevolgen. Gebouwen der Spaansche Katholieke partij in brand gestoken. Japansch-Mandsjoeiijsche troepen aan den oever van de Liaho. In deze streken hebben den laatsten tijd geregeld grensincidenten plaats gehad. MADRID, 22 Febr. A.N P.) Het bericht van de aanneming der amnestieverordening door de permanente commissie uit de Cortes heeft in verscheidene plaatsen vreugde-be-- toogingen uitgelokt, die hier en daar tot in cidenten aanleiding gaven. Zoo werden te Boliulos del Candado in de provincie Huelva de kantoorlokalen van de Accion Popular als mede nationale vergaderingslokalen in brand gestoken. Toen de politie de brandstichting trachtte te verhinderen, werd zij met pistool- vuur ontvangen. De beambten beantwoord den het vuur, waardoor twee betoogers wer den gedood en verscheidene anderen ernstig gekwetst. De permanente commissie uit de Cortes heeft den eersten minister Azana machtiging verleend om, indien de omstan digheden dit vereischen, den staat van oorlog in het land af te kondigen. Drukte aan de Spaansch- Fransche grens. PARIJS, 22 Febr. (A. N. P.). Sinds eenige dagen heerscht een levendig verkeer aan de grens tusschen Frankrijk en Spanje. Talrijke Spaansche gezinnen hebben hun vaderland verlaten en zijn naar Frank rijk uitgeweken, terwijl aan den anderen kant vele Spaansche communisten Franschen bo dem verlaten en naar Spanje terugkeeren. SNEEUWSTORMEN WOEDEN BOVEN DENEMARKEN. Uit Kopenhagen, 21 Februari Drie dagen duren nu reeds de door den sneeuwstorm veroorzaakte verkeersmoeilijk heden. De toestand is echter nog verergerd doordat vandaag nieuwe sneeuwstormen be gonnen zijn te woeden. De trein uit Duitsch_ land, die vanmorgen om 6 uur in Kopenhagen had moeten aankomen, maar die onderweg was blijven steken, arriveerde pas vanmiddag om 5 uur, d.w.z. met een vertraging van 11 uur, in Kopenhagen. Twee personentreinen, met ongeveer 200 reizigers, zijn gisteren op Seeland in den sneeuw vastgeloopen. De rei zigers moesten den geheelen nacht en een deel van vandaag in de treinen doorbrengen, tot dat dezen er in slaagden de reis voort te zet ten. Konenhagen heeft vandaag niet meer dan de helft van de gebruikeliike hoeveelheid melk en slechts een vijfde deel van de noodige hoeveelheid vleesch ontvangen. (A. N. P.). De Spaansche Cortes nam de amnestiewet aan pag. 4 De Fransche Kamer keurde de maatregelen tegen de Action Frangaise goed. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: de verdere op- marsch der Italianen in het noorden. pag. 4 Verschillende Tweede Kamerleden noemen den toestand in Indië slecht. pag. 3 De regeering heeft verklaard dat de plannen inzake tunnelbouw te Velsen niet in het ontwerp voor versnelden bruggenbouw zijn opgenomen om dit ontwerp aantrekkelijk te maken. pag. 3 De crisis in Nederland in cijfers samen gevat. pag 2 Vrijdagavond heeft in de Pieterstraat te Haarlem een uitslaande brand gewoed. pag. 1 Ordeverstoorders bij de vertooning van „Hel- denkermis" te Haarlem zijn uit de zaal gezet. pag. 5 Bij de wereldkampioenschappen voor dames leidt Sonja Ilenie weer. pag. 6 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Komende dingen. pag. 1 Hoe ik groeide: Teleurstelling. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Een brok oud-Londen verdwijnt. pag. 1 A. H. Loeff Bokma: Een tentoonstelling van veel-zeggcnde doch stille getuigen. pag. .3 Financieele Kroniek: Over de Amerikaansche markt. pag. 9 J. B. G.: De beteekenis van den Indischen dans. pag, 15 J. H. de Bois: De Maris-tentoonstelling te Amsterdam. pag. 15 J. B. Schuil: Indisch ballet. pag. 15 Dr. W. G. N. van der Sleen: Benares pag. 7 Ko Zweeres: Er zijn nog duinen in Kennemer- land. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Vr. S.: Weder-opvoering van de eerste film- vertooning in Londen. pag. 8 Van onzen Londenschen correspondent: Het mondorgel in de Queen's Hall. pag. 8 Van een V. D. correspondent: Een Engelsche spookhistorie. pag. 5 Puzzlerubriek. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1