De Maris-tentoonstelling in Amsterdam. De beteekenis van den Indischen dans. /T7 INGEZONDEN K/ /TUKKEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 HA ARE EM'S DAG BÉ AD' 15 yKUN/T IN UTIEBEr^l INDISCH BALLET. MENAKA. Het tweede optreden van de Hindoe-danseres Menaka en haar ballet heeft ons geen nieuwe indrukken gegeven van deze Indische dans kunst. Ook nu werden wij getroffen door de fabelachtige techniek van deze dansers en danseressen, het sterke rhythme, de onverge lijkelijke gratie der vrouwen, de prachtige plastiek van Ramnarayan, de vlugheid vooral in de armbewegingen van Gauri Shankar en de kleurenweelde der costuums, Wij voelden wel weer heel. duidelijk, dat de dans voor deze Indische dansers een eere- dienst is. Het programma van gisteren was voor ons, Westerlingen, nog interessanter dan dat van den eersten avond, omdat het niet zoo vol van voor ons raadkélacht-ige symbolen was. Reeds dadelijk die, eerste dans, de Kreeda Nritya was prachtig van Oostersche sfeer. Hoe mooi en bevallig van bewegen dat voortschrijden van die twee jonge meisjes met de waterkruiken on .nun hoofd, van welk een aanbiddelijke jeugd dat gracieuse dansen om de bron. En hoe licht en speelsch die vlieger-dans van Malati en Gauri Shankar met dat telkens laten vieren en intrekken van het vliegertouw. Ook was er thans een veel grootere plaats ingeruimd voor het. dansen van Menaka. Een vreugde vooral was het haar weer terug te zien in Usha, waarin zij het ontwaken van de aarde bij het aanbreken van den dag weergeeft, een dans, die zij ook 5 jaar geleden op haar pro gramma had. Hoe fijn en etherisch, die lichte, golvende armbewegingen der danseres, wan neer alles tot leven opbloeit, hoe geestig en voornaam het trippelen van den pauw met dat breed uitplooiend kleed en daarna Menaka's extatische dans, wanneer de dag is aangebro ken. Van welk een te ere gratie was ook de dorps- dans met die golvende bewegingen der armen en het kleurenspel van deivbreeden uitwaaien den en cirkelenden rok! Dit dansen blijft altijd van nobele distinc tie, zelfs, in het speelsohe koketteeren met den man, zöoails in Yovana Nritya, den dans van de jeugd. En het is ook steeds van een sierlijke bevalligheid. Ik denk hier bijvoorbeeld aan dat zich ontdoen van de juweelen van Radhika in het ballet na de pauze en dat zich weer sieren en opmaken voor Shri Krishna, wan neer hij zijn komst heeft aangekondigd. Zeer sterk herinnert zij mij in dezen dans vooi-al in haar arm- en hoofdbewegingen aan Jod- jana in zijn IJdelen Koning. Ook nu was Ramnarayan bewonderenswaar dig in zijn plastiek, vooral in zijn dans van Shiva. Hij deed daarin telkens denken aan een beeld van klassieke schoonheid. Ramna rayan is in zijn dansen een Indische godheid, Gauri Shankar blijft meer de mensch in zijn vlugge bewegelijkheid en zijn vurige gepas sioneerdheid. En welk een eenheid is er in dat dansen en de muziek! De bellen van de banden, welke zij om hun enkels dragen, ge ven even sterk en zeker steeds het rhytme aan als de slag- en snaarinstrumenten van het Indisch orkest. Er is hier een duidelijke overeenkomst te herkennen met den Spaan- sehen dans, zooals een Escudero dien gaf. De belangstelling voor dezen tweeden dans avond was helaas niet veel grooter dan bij het eerste optreden van Menaka en haar dansgroep. Maar de bijval was spontaner en warmer, zoodat deze Indische dansers toch misschien op hun verdere tournee een goede herinnering aan Haarlem zullen meedragen. J. B. SCHUIL. SCHILDERKUNST (Stedelijk Museum). Na uit Den Haag naar de hoofdstad te zijn overgebracht zet deze tentoonstelling haar werk van opfrissching der vereering voor dit wondere drietal broers: Jacob, Willem en Matthijs, voort. Er is méér dan toeval in dit met breed gebaar hervatten van een bewonde ring voor wat men erkende vaste waarden weet, er is ook iets in van een zich willen ont trekken aan de oververmoeidheid, waardoor men, door te overvloedige experimenten op schilderkunst-gebied, de laatste tientallen jaren bevangen raakte. Door het Haagsche Museumbeheer als typisch Haagsch verschijn sel in de nieuwe museumsgebouwen gefêteerd is dat feest van algemeener beteekenis gewor den doordat een onuitgesproken verlangen be vredigd werdin de kunst van gisteren de rust van het bereikte te mogen stellen tegenover de onrust van het te wispelturig experiment in de kunst van vandaag. Hoezeer wij ook bereid zijn dat verlangen te eerbiedigen en persoonlijk ons verheugen over de herleefde belangstelling in wat de picturale glorie onzer jeugdjaren uitmaakte, het valt niet te ontkennen dat der Marissen kunst historie, zij het dan schitterende historie, geworden is en dat de kunst van heden, zoo ze al gelijkwaardige grootheid in zich verborgen mocht houden, toch op andere wijze zich zal ontwikkelen. Maar het nuttig effect dezer op leving ligt in de les die het levenswerk dezer broeders (en hun vrienden) nog immer bevat en te vaak veronachtzaamd werd: zonder kun de geen kunstwerk en het kunstwerk vóór het gethéoretiseer er over. Veel van wat wij later als mislukking hebben moeten erkennen dankte zijn schipbreuk aan de negatie dier grondstellingen. Is het dan te verwonderen dat men weer op zijn verhaal tracht te komen bij dit drietal geniale schilders die zoowel de kunde bezaten als het theoretiseeren verme den. Want zelfs ten opzichte van den wonder lijken Matthijs geve men niet te zeer aan de neiging toe allerhand onschilderkunstige din gen in zijn werk „hinein zu interpretieren" hetgeen zoo vaak op stuitend slijmerige wijze geschiedde. Het zou immers best kunnen zijn dat zijn meest verdroomde, verwaasde dingen der latere jaren juist de grens beduiden die met schilderkunstige middelen niet meer te overschrijden was, en hij zichzelf daar, als voor een gesloten poort staande, manifesteert. Doch wat deert dat onze bewondering voor een schilderij als het Meisje met de Geiten (uit Glasgow) waarin zoowel de schilder als de dichter in Matthijs het volle pond krijgen en daardoor een meesterwerk voor alle tijden ont staat. Wie ter tentoonstelling dit schilderij goed in zich opneemt heeft, mijns inziens, van Matthijs' grootheid een onvertroebeid beeld mee naar huis genomen. Wat, schilderend, te hereiken was, is hier bereikt: een droom kreeg Torm door een groot artist die zijn aandoening Volkomen beheerscht. Tegenover dit doek staande heeft men geen oogenblik het gevoel dat de grens van het met verfmaterie bereik bare is overschreden en, als bij de groote scha penhoedster, de emotie in een nevel is opge lost. Het visueel genot dat dit Schotsche schil derij schenkt is volstrekt niet minderwaardig aan de raadselachtige aandoeningen die de bijna mediamieke ijlheid van sommig laatste \verk oproept; al naar onze eigen geaardheid zullen wij óf deze óf het andere verkiezen. De figuur Thijs Maris blijft van het drietal de gecompliceerde, de meest omstredene, de meest vereerde. Nimmer zag men geloof ik zooveel van zijn werk bij elkaar, en al mist men enkele sublieme dingen die de jaren door, in ons geheugen gehecht zijn gebleven, als het Meisje met de vlinders, dat in de prachtige reproductie in kleur, ik meen door Buffa uitgegeven, indertijd zooveel harten staltoch is hier een niet licht weer-kee- rende gelegenheid met deze uitzonderlijke kunstenaarsfiguur een intiemer contact te krijgen.. Aanvankelijk loopen Jacob en Thijs niet zoo ver uit elkaar. Behalve dan dat Thijs, zooals Jacob zelf dadelijk erkende, veel knapper was. Maar al heel spoedig blijkt hij ook de meest vatbare voor de gedroomde schoonheid van het onwezenlijke, terwijl Jacob's kunst hoe onafhankelijk ook van de natuur toch in deze voortdurend haar steun en uitgangspunt blijft vinden. De Duitsche romantiek van een Rethel vond in Matthijs weerklank; Jacob, nuchter der en positiever, vond in de schilders van Barbizon een even romantische, doch minder maanzieke reeks mentoren, die hem voor het zich verliezen in bespiegeling en mijmerij geen aanleiding gaven. Ook Thijs onderging den invloed van Parijs en de Barbizonners doch hij verwerkte dien reeds anders en nadat zijn levenslot hem in '77 voor goed naar Londen gevoerd had, raakt de geestelijke samenhang met de broers geheel oo den achtergrond. Het is prachtig op deze tentoonstelling de fases van Matthijs kunstenaarsinzicht te vol gen. Het wordt dan begrijpelijk dat vroege akademie studies van de twee broers vaak voor eikaars werk verwisseld zijn geworden. Maar nog vóór hij naar Londen gaat en hij te Parijs de twee beroemde hier aanwezige stadsgezichten 'schildert, is de scheiding al compleet. Voor het wonderlijk mooie Souvenir d' Amsterdam" fungeerde waarschijnlijk een foto als intermé diair, maar wel zelden zal de foto voor den kunstenaar vereerender taak volbracht heb ben. En „De vier Molens" vroeger in de John Day-collectie, zouden uit de herinnering aan de Haagsche geboorte buurt der Marissen in Parijs geschilderd zijn, wat weer op verwant schap met Jacob wijst, die ook zijn eigen ste den bouwde, maar naar den geest toch reeds zoo geheel anders van opvatting is. Alleen de wijde ruimte geeft ook Thijs even magistraal als Jacob. Zoo men de schilderij slechts uit reproductie kent, denkt men een omvangrijk doek te zullen zien; staat men er voor dan is het een werk van 24 bij 30 c.M. ongeveer! Over het belangrijke Londensche werk van Matthijs en de ons meer gemeenzame arbeid van Jacob en Willem willen wij in een volgend stukje schrijven, doch reeds nu onze lezers aanraden de Maristentoonstelling niet ongezien te laten. Ze blijft tot 8 Maart te bezichtigen, de toe gangsprijs is twee kwartjes en voor één kwartje krijgt men een catalogus, op zich zelf een royaal geïllustreerd boekdeel als souvenir. J. H. DE BOIS. VOORDRACHTAVOND CHARLOTTE KÖHLER Ciharlotte Kohier zal op Dinsdag 25 Fe bruari vooa: den tweeden keer te Haarlem in den stadsschouwburg gedeelten uit Het Oude Testament voordragen en wel De Prediker, Het Hooglied en eenige' "Psalmen. Een voor een voordrachtskunstenares wel heel onge woon programma dat in de uitbeelding van Charlotte Kohier een zeer grooten indruk "maakt. In dezën Bijbelschen tekst heeft Char lotte Kohier zich wederom volkomen inge werkt en het is verwonderlijk welk een trans formatie zij als het ware ondergaat in de voordracht van den somberen, contemplatie ven Prediker en het meer Oostersch gepas sioneerde Hooglied. Zoowel de diepe ernst van De Prediker als de schoonheid van het woord Het Hooglied komen in deze voor dracht volkomen tot ons en het is daarom, dat ik gaarne de aandacht vestig op dezen avond van wel zeer aparte voordrachtkunst. J. B. SCHUIL. KENNEMER FOTOKRING „HAARLEM" De Kennenier Fotokring Haarlem houdt Woensdag 26 Februari een vergadering in de Sociëteit „Vereeniging", Zijlweg. Op de agenda komt o.m. voor: voordracht en demonstratie van den heer Dick Boer over het bepalen van de gevoeligheid van platen en films volgens de Din-methode. Op 11 Maart zal Dr. F. Brouwer uit Amster dam een lezing houden over de kleurenfoto grafie, zooals de heer Bern. Eilers uit Amster dam die toepast. Deze zeer belangrijke lezing wordt georganiseerd door den. Kennemer Fotokring, waarschijnlijk in samenwerking met de Haarl. Amateur-Fotografen Vereen, en de. af deeling Haarlem van de Ned. Smalfilm Liga. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond 25 Februari een vergadering in Hotel „Lion d' Or". Op de agenda staat o.a.: Beantwoording der vragen: „Kan men in de fruitteelt bemesten met A. S. F. korrels?" en „Hoe snoeit men klimrozen". Naar aanleiding van Menaka's optreden. Naai" aanleiding van de dansavond van Menaka en haar ballet plaatsen wij onder staande beschouwing. In de Hindoe-cultuur, welke Menaka ver tegenwoordigt, heeft elke kunstvorm een geestelijke beteekenis. Volgens de legende is de danskunst van Brahma zelf afkomstig. Er wordt van het ontstaan van theater- en dans kunst verteld dat Brahma reeds de vier Vedas, de vier Heilige Boeken der Hindoes geschapen had, toen de enkelen-heerscharen hem vroegen om een vijfde Veda te vormen waarin aan den menschen op bevattelijke, minder-philosofische wijze, de oer-oude wijs heid zou worden geopenbaard, zoodat de ge wone niet-wijsgeerig aangelegde mensch ge makkelijk de lessen zou kunnen leer en door hooge wijsheid in dramatischen vorm gego ten. Toen schiep Brahma de vijfde Veda, waarin alle voorschriften opgenomen waren ten opzichte van tooneelspel en danskunst. De oorspronkelijke danskunst der Hindoes is dan ook aan strenge regels gebonden. Elk gebaar, elke beweging, elke voetstand en elk rythme heeft een vaste beteekenis. Het zou ons te ver voeren om daar dieper op in te gaan. Men kan bijv. in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam verschillende houdingen van de handen zien in de oude Hindoe-beel den. Elk dier houdingen heeft een bijzondere beteekenis. Zoo was het o.a. ook voorgeschreven dat geen kunstenaar het spel kon beginnen zon der èerst de ranga-pujah te verrichten dat is een ceremonieel waarbij de gunst dei- engelen van de schoonheid wordt ingeroe pen. Wie dit ritueel verwaarloost, zal geruï neerd worden. In hoever Menaka ook aan dit voorschrift voldoet, is ons niet bekend, daar het niet in het openbaar geschiedt. De dans van Shiwa, door Ramnarayan weergegeven, is van een buitengewone schoonheid. Shiwa is in de Hindoe-drieëen- heid de derde persoon, het goddelijk wezen, dat als een vuur alle werelden doordringt en het diepst ingrijpt in het leven op aarde. Vandaar dat hij zoo vaak wordt voorgesteld als de goddelijke danser, die tijdens zijn dans de stoffelijke planeten en alle vormen schept en die heerscht te midden van het eindeloos beweeg van myriaden sterren. Wie met deze gedachten de Shiwa-dans aanschouwt, zal telkens getroffen worden door de schoonheid er van. Zoo heeft ook het Krishna-ballet een die pere beteekenis. De legende van Krishna en de Gopis of de herderinnen luidt aldus: Terwijl zij bezig waren haar kudden te hoe den, hoorden zij het zoet gefluit van Krishna en door een mystiek verlangen beroerd, ver laten de meisjes haar werk en zoeken naar den goddelijken minnaar. Ramnarayan, de danser, geeft in zijn standen dan ook tel kens den fluitspelenden Krishna .weer. Als de herderinnen eindelijk den hemel- schen musicus gevonden hebben, kent haar vreugde geen grenzen. Zij dansen op de paar lende tonen van de fluit en verliezen zich in een extase. Maar Krishna zelf is niet tevre den. Er is een herderin, die met Sakha ge trouwd is en door hun beider liefde hebben zij de aandacht van Krishna getrokken. Want Krishna stelt in de religie der Hindoes de vertegenwoordiger van mystieke liefde voor. Wie intens liefheeft, ontmoet hem tel kens weer op zijn weg, maar wie door trots of zelfzuchtige begeerten bevangen wordt, verliest hem. Zoo is het ook in deze dans. De gopis en Radhika verliezen hem als trots in haar rijst om de ontmoeting met Krishna. En als hij weer weg is, wordt Radhika door smart terneergeslagen en doet al haar siera den af. Dit gedeelte van de dans is van een sublieme schoonheid. Menaka bereikt in dit gebarenspel een groote hoogte van waarach tige kunst. Door het intens lijden geroerd komt Krishna weer tot Radhika en de gopis terug. En ook Sakha, Radhika's echtgenoot, on dergaat met de anderen de extase van de ge sublimeerde liefde en zoo eindigt dit ballet in een aanbidding van den hemelschen ge liefde. De diep-geesbelijke beteekenis van deze le gende is de kosmische dans-van de zon en de planeten in het heelal. De Hindoe-mytho logie is vol van dergelijke verhalen, die de poëzie, danskunst en beeldhouwkunst dei* Hindoes geïnspireerd hebben tot een cultuur, welke vele eeuwen heeft stand gehouden en thans we.er, na een inzinking, zulke kunste naars aLs Tagore en Menaka tot nieuwe kunst hevelt. J. B. G. GEMASKERD BAL VAN „DE OOSTHOEK". Evenals andere jaren houdt ook- dit jaar de Ovei ysselschGelderschDrentsche Vereeni ging „De Oosthoek" weer een gemaskerd bal voor haar elden, op Zaterdag 29 Februari Mooie prijzen zijn aanagekocht, die te be zichtigen zijn in de etalage der Amsterdam - sche Schoenmakerij Gen. Cronjéstraat 77. In Ohio raakte op een rivier drijvende olie in brand. Men wist het vuur te blusschen, voordat het kon overslaan naar een aantal met benzine gevulde tanks. DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DE VER TOONING VAN „HELDENKERMIS". (Zie pag. 5) Uit het politierapport vernemen wij nader, dat gedurenden de eerste avondvoorstelling ruim dertig personen wegens het veroorzaken van wanorde uit de zaal verwijderd zijn. Zij werden allen in gereedstaande auto's naar het politiebureau gebracht. Tegen 17 hunner werd proces-verbaal opgemaakt, alsmede tegen een bezoeker, die een wapenstok bij zich bieek te hebben. Even vóór de voorstelling werd van den Schoterweg bij het Frans Hals Theater het opdringende publiek door de politie met behulp van politiehonden verspreid. GETUIGSCHRIFT VOOR SPORTMASSAGE. Bij ht examen voor het Nederlandsch getuig schrift voor Sportmassage slaagden mej. A. C. Honders, Amsterdam en de heeren W. Haze laar, A. Bijlstra, J. E. v. d. Houwen, den Haag en A. Peterse, Delft. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. De Coöperatieve vereeniging associatie voor lijkbezorging houdt op 27 Februari haar ledenraadsvergadering in de Sociëteit „Ver eeniging". Er moet een verkiezing plaats hebben van 2 bestuursleden door periodiek aftreden van de heeren F. C. R. Smit en W. H. de Laat en van een commissaris, door periodiek aftreden van den heer E. W. Goedhart aan het jaar verslag wordt ontleend, dat het ledental met 111 in het afgeloopen jaar is achteruitgegaan. De oorzaak hiervan wordt geweten aan de slechte tijdsomstandigheden en vertrek naar elders. Er werden in 1935 in totaal 223 begrafenis sen uitgevoerd, waaronder 21 crematies. De balans sluit op 31 December met een bedrag van 10.485.43. De exploitatierekening had een nadeelig saldo van 24.93. ONZE BLOEMBOLLENUITVOER. De uitvoer van bloembollen bedroeg in Januari 1936: 1.144.124 K.G. (waarde 461.457) tegen 1.294,565 K.G. (waarde 548.321) in Januari 1935. HUISONDERWIJS Aan het 19e jaarverslag' van de Commissie ter Voorziening in het onderwijs aan Zieke en Zwakke Kinderen te Haarlem en Omstreken over 1935 'ontleenen wij Het onderwijs werd in 1935 voortgezet met 21 leerlingen. Gedurende het jaar werden 26 nieuwe leer lingen ingeschreven, terwijl op Brederodeduin aan 2() leerlingen onderwijs werd gegeven. In het afgeloopen jaar werd alzoo aan 6< kinderen huisonderwijs gegeven. In den loop van het jaar werden afgevoerd 4 leerlingen wegens gevorderden leeftijd, 2 we gens vertrek naar elders, 18 konden de school weer bezoeken, terwijl van de 200 kinderen op Brederodeduin er 17 weer naar huis terug keerden. Op 1 Jan. 1936 werd het onderwijs voortge zet met 23 leerlingen, n.l. 20 te Haarlem en 3 te Brederodeduin. Met lust en opgewektheid wordt door de leerkrachten het onderwijs gegeven. Bij de ouders vindt de commissie altijd veel waardeering en medewerking; bijna allen droegen naar vermogen bij in de kosten van het onderwijs. NAT. RAD. VERBOND „ALGEMEEN BELANG". Congres te Utrecht. Het Nationaal Radicaal Verbond „Algemeen Belang", Verbond tot bevordering van het Gemeenschapsbelang in Staat, Provincie en Gemeente, heeft sinds de stichting op 9 Februari 1935, het eerste congres gehouden te Utrecht. In zijn Openingsrede wees de voorzitter van dit Verband mr. J. H. Schultz van Haegen erop, dat .Algemeen Belang" zeer zeker en inderdaad uit den nood dezer tijd is geboren. Deze maatschappij voldoet niet meer voor een volk dat zich in plaats van door staatsman nen door politici geregeerd ziet. Het Recht komt uit het volk zelf, aldus spr. terwijl de Staat daaraan ondergeschikt is. Dr. R. de Waard uit Groningen die tot on derwerp had „Is Ons Vertoond een Utopie?" ging aan de hand van de geschiedenis na, of dit Verbond op een utopisch ideaal is ge bouwd. Spr. concludeerde dat dit geenszins het geval was. Mevrouw A. VenemaSchaaf uit Assen, sprak over „Vrouwen en Politiek" en zeide dat zij zich tot dit Verbond aangetrokken gevoelde omdat de vrouw thans de kans krijgt om zich vrij te maken van de feministische bewering: „de vrouw gelijk aan den man" en daartegen te strijden. Het Verbond wil de vrouw gelijkwaardig aan den man doen zijn. De heer R. van Gent uit Waalwijk, sprak over „Politieke nacht over Nederland". VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. De afdeeling Haarlem van de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie houdt Dinsdag 25 Fe bruari a.s. in Bloemendaal een propaganda- bijeenkomst in de bovenzaal van Hotel Vree burg tegenover de Ned. Herv. Kerk. waar de heer E. Geerts uit Haarlem zal spreken over „De vrijzinnig-democratische gedachte", ter wijl de voorzitter der organisatie een korte uiteenzetting van doel en streven der orga nisatie zal geven. Er is gelegenheid tot ge- dachtenwisseling. Alle belangstellende jon geren zijn welkom. DE HEER KRELAGE NAAR INDIë. Naar het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt zal de heer E. H. Krelage, eere-voor- zitter der Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur, met mevrouw Krelage over eenige dagen naar Indië vertrekken, voor een vacantiereis en een bezoek aan hun kinderen. In den nazomer zullen de heer en mevr. Krelage terugkeeren. VERBETERING In onze foto-pagina van Donderdag namen wij een foto van een beer in Artis op. Het. beest is evenwel onjuist aangeduid als een wasch- beer, het is een Maleische beer. UIT DE PERS. Heldenkermis". v De Haagsche Post schrijft: „Het is jammer, dat de bekende journalist en rijksfilmkeurder pater Hyacinth Hermans niet eerder voor den dag is gekomen met zijn commentaar op het kabaal, dat bij de ver tooning van de film „Heldenkermis" gemaakt is. Want door dit commentaar is deze zaak in een doodelijk-ridicuul daglicht geplaatst. Pater Hermans heeft namelijk onthuld, dat de film zooals deze hier in Nederland ter ver tooning is aangeboden, door de importeurs reeds bij voorbaat is ontdaan van de scènes die in Vlaanderen protest hebben gewekt! De lieden, die in Amsterdam spectakel hebben gemaakt, deden dat dus op gezag van hooren- zeggen. Zij hebben geprotesteerd tegen iets wat er niet was. Iedere appreciatie of des appreciatie van de in Nederland niet ver toonde gedeelten terzijde latende (want wij hebben die gedeelten niet gezien) signaleeren wij dit feit slechts omdat het teekenend is voor de mentaliteit van hen. die rumoer ver- webken zonder dat zij blijkbaar weten waaróm zij dat doen. KUNST AAN IIET VOLK. Voor de leden van ..Kunst aan het Volk" zal Woensdagavond 26 Februari in den Stads schouwburg optreden de pianist Alex. Bo- rovsky, met werken van Bach, Mozart, D. Scarlatti, A. Scriabine en Chopin, Op 6 Maart volgt dan een voordrachtavond van Ben Royaards en Georgette Hagedoorn. R.-K. HARMONIE „ST. CAECILÏA". De R.-K. Harmonie „St. Caecilia", direc teur de heer S. A. Noom, geeft Zondagavond 23"Februari een uitvoering in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat, met medewerking van den conférencier-humorist Johnny Rovo. Tot slot een bal onder leiding van den heer Schroder met vstenavondamusemen- ten. VRIJWILLIGE BURGERWACHT Maandag 24 Februari zal door de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem een propagandamarsch met muziek door de stad worden gemaakt, waaraan 20 leden van de bereden afdeeling te paard zullen deelnemen. Afmarsch te half negen van de Infanterl'e- fcazerne aan den Koudenhorn. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. SANTPOORT 20 Februari 1936. M. de R. Zou ik even uwe gastvrijheid mogen vragen voor een klein plaatsje in uw veel gelezen blad om nog eenige aanvulling te geven op het ingezonclene van den heer P. W. Kuipens? Midden in zijn ingezonden stuk wijst hij er op wie de oorlogsmisdadigers zijn en wie niet, doch hij heeft daair nog één persoon vergeten, en dit is wel de voornaamste. Deze eene per soon heet IK. Als de heer Kuipens eens achter de coulissen, van het leven ziet zal hij ook wel bemerken, dat we de .schuld niet behoeven te zoeken bij anderen, maar dat U en ik de schuld dragen van adde oorlogsellenden, en zoo lang IK be staat zal het wel zoo blijven,. Zoo lang de mensch nog eigendomsrecht kent, hoifdfc de oorlog nooit op. Wat is de schoone Bergrede in het vergeetboek geraakt, niet waar? Bijna niemand weet wat daarin staat, men kent al leen dezen kant; al het uwe is het mijne maar om te zeggen; al het mijne is het uwe, ja daar wachten IK en Gij wel voor. Wij vertrouwen elkaar voor niet één cent, en zoolang er geen vertrouwen onderling is, blijft alles, zooals het ongeveer 6000 jaar gegaan is. J. GROEN. Oorlog en de Mammon. Geachte Heer Kuipens! Naar aanleiding van uw schrijven in Haar lem's Dagblad, wil ik U even van antwoord dienen. Dat oorlogen aan bolsjewiki, olie- magnaten, joodsohe geldkoningen en Uni levers, adviseurs te wijten zijn, mijns inziens hebt U dit ietwat mis. Is het niet eerder af gunst en grootheidswaanzin, om iets te heb ben wat je niet krijgen kunt en in de oogen. van anderen een held te schijnen? Mussolini heeft het zijn oorlog' genoemd, maar heeft hij zich wel rekenschap gegeven, dat hij duizen den jonge menschen in den dood jaagt en kin deren tot weezen maakt? Dat de vrouwen en haar kinderen door bommen vermoord worden, wat hindert dat. Haar echtgenooten kunnen zich toch niet uit dc lucht wreken. (Dit is toch zeker wel een fascistische oorlog). Wanneer wij een moord begaan verdienen wij straf en hier komen duizenden onschuldigen om. Dat de sympathie der wereld voor de Abessyniërs is, is niet omdat wij dit volk zoo lief hebben, maar omdat de Negus alles heeft gedaan om zijn volk te vrijwaren voor zoo'n ongeluk en dat zij zich niets willen laten ontnemen, wie zal hen ongelijk geven? U wilt toch zeker ook niet hebben, dat ze iets van U wegnemen. Wat den oorlog '14'18 betreft, misschien was de moord te Serajewo de aanleiding. Maar zaten er misschien niet wat hooggeplaatsten achter, die graag de heldenkroon op hun hoofd ge plaatst wilden hebben? Bovengenoemde maat schappijen en de bolsjewiki zullen er wel on schuldig aan zijn geweest. Waarom bewape nen Frankrijk. Engeland, België enz. zich? Toch zeker, omdat Duitschland zich bewapent, die nu eenmaal geen oorlog wil (waarom dan die kostbare bewapening?) Zijn daar ook de bolsjewiki c.s. de schuld van? Van joodsch geld willen zij nu eenmaal niets weten. Wat de oorlogen van vroeger betreft, niet alleen wa ren de menschen ruwer en onbeschaafder, maar ook daar was het om roem te doen; niettemin werd dit ook toen afgekeurd. Waren bedoelde maatschappijen al niet voor den oorlog rijk, dus niet door den oorlog, Uni lever is na den oorlog opgericht en van bolsje wiki hoorde men toen niet. Hier te lande zijn geen geldkoningen. Wel bankiers, de Joden zijn een minderheid. Deze bankiers zullen zeker geen oorlog bekostigen en in het buitenland denk ik ook niet. Het zal hun wel even te duur worden. Had Italië geen land kunnen koopen en door jongelui laten ontginnen? Dat zou zeker veel minder gekost hebben dan een oorlog en een nieuw jong ge slacht. Geachte heer Kuypens laat deze dames en heeren gerust hun gang gaan om een petitie op touw te zetten. Het is nog maar een klein druppeltje en laten wij hopen dat het spoedig een straal zal worden over de geheeel wereld tegen het ellendige gedoe van oorlog. Laat ons blijven een vrij land in Europa Met of zonder mammon, waar wij eigenlijk niet buiten kunnen, met een vrije gedachte en waar ieder een eigen meening mag hebben, mits wij niet schelden op onze medemenschen, kleur of ras. Dan zullen we ondanks de zorgen van tegenwoordig toch gelukkig zijn omdat wij in een vrij land leven. ABONNS,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3