1 —/muwwiïglooiLh De Italiaansche vrouw in oorlogstijd. WERELDJAMBOREE VAN GROOT BELANG VOOR BLOEMENDAAL. WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 HA ARE EM'S DA'GBEAD 5 STADSNIEUWS „Harmonie-Crescendo" jubileert! Zaterdag 29 Februari a.s. herdenkt „Har- moiue-Crescendo" haar 40-jarig' bestaan door het geven van een feestconeert in de Gemeentelijke Concertzaal met welwillende medewerking van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". In 1895 bestond te Haarlem een zangkwar tet, gevormd door de he eren Barmentlo (treinsmid). Larnboo (arbeider), Joop (voor man arbeider), en Janssen (klerk), allen be- hoorende tot het personeel der Hollandsche Uzeren Spoorwegmaatschappij; de vergade ringen van de vereeniging „Recht en'Plicht" van het spoorwegpersoneel werden door dit kwartet opgeluisterd. Het idee kwam op. een muziekvereeniging op te richten. Een circulaire werd verzonden, er werd vergaderd met een 40-tal belangstel lenden. waarvan er 21 toetraden tot een ver eeniging. Geld was er niet, maar ijverig werd •met lijsten aan het werk gegaan om dona teurs en kunstlievende leden te werven, wat wonderwel gelukte. Met deze lijsten trok men naar de firma Kessels te Tilburg, die medewerkte door de instrumenten op afbetaling te leveren, zoo dat op 9 October 1895 tot definitieve oprich ting werd overgegaan van het Corps: „de Harmonie", in de wandeling „Spoorcorps" genoemd. Als directeur werd benoemd de heer Wec- kesser, gep. stafmuzikant van het Ned. O.-I. leger. Met lust en ijver werd gestudeerd, zoodat na 7 maanden van hard aanpakken de stoute schoenen werden aangetrokken en men zoo waar reeds naar een concours te Leeuwarden trok. waar in de derde afdeellng voor ver- eenigingen, die voor de eerste maal aan een concours deelnamen, de eerste prijs werd be haald. Groot was de vreugde, toen de eerste medaille, een bronzen, aan het vaandel kon worden gehecht en den directeur een pen dule met coupes ten deel viel. Ja, dat vaandel! Dat had nog heel wat voeten in de aarde, eer deze aangelegenheid geregeld was. Maar een stuk carton, fraai geschilderd, bracht de oplossing; 'men had in Leeuwarden, de lachers op zijn hand! Wegens vertrek van den directeur naar Enschedé werd na ruim een jaar de heer Eernhard, oud-kapelmeester der huzaren, bereid gevonden, de Harmonie te leiden en vooruit te brengen. In 1901 overleed hij. Toen werd de heer H. W. Hofmeester aan gezocht den dingeerstaf op te nemen en nog heden zwaait hij dezen met groote energie, zoodat hij op een bijna 35-jarige werkzaam heid ten bate van het corps kan terugzien. In 1917 associeerden zich ..Crescendo" en „Harmonie", beide corpsen uit spoorwegper soneel samengesteld, en onder den naam van „Harmonie-Crescendo" werd onder de bezie lende leiding van den heer Hofmeester het werk voortgezet. Ruim 125 medailles, takken en kransen sieren het vaandel, de meeste onder zijn di rectie behaald; hij bracht zijn vereeniging dan ook in de hoogste afdeeling, voor dilet tanten bereikbaar. Een ieder kent „Harmo nie-Crescendo", want nimmer wordt tever geefs een beroep gedaan op haar medewer king; hetzij bij jubilea, nationale feestdagen of liefdadigheidsuitvoeringen. „Harmonie- Crescendo" staat klaar! Grooten dank is de vereeniging verschul digd aan hen, die als beschermvrouw of -heer optraden, achtereenvolgens: de be schermvrouwe: mevrouw Vissers van Hazers- woude en de beschermheeren Herbert Cre- •mer en Minister Kalff, terwijl reeds meer dan 20 jaren de heer Ed. A. van Bilderbeek als eere-voorzitter niet genoeg te waardeeren steun verleende. Thans heeft ..Harmonie- Crescendo" den heer A. van Weerden bereid gevonden, het beschermheerschap op zich te nemen. Deze zal op het feestconeert van a.s. Zater dagavond het woord voeren. Het bestuur heeft, ondanks den ongunst der tijden, gemeend bij het jaarlijksche con cert voor de leden, het 40 jaar standhouden van deze muziekvereeniging te moeten her denken en v/ij twijfelen niet, of de vereeni ging zal dan vele blijken van medeleven ontvangen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: W. Burger, voorzitter; J. S. van der Schalie, le secretaris; H. Prang. 2e secretaris; J. Kie viet. Ie penningmeester; H. Tuin, 2e pen ningmeester; T. van der Hoeven, muziekcom- mïssarls; K. Braun, commissaris. Een fraai concert staat den bezoekers te wachten; „Harmonie-Crescendo" zal haar beste beentje voorzetten en „Zang en Vriend schap" werkt mee. Het programma luidt als volgt: „Harmonie-Crescendo": 1. Death of Glóry, Marsch, R. B. Hall; 2. La Poupée de Nürnberg, Ouverture, Adam; 3. Skandinavische Suite, E. J. Fkederiksena, Hoch auf dem Bergen (Norwegisches Idyll); b. Auf dem Lande (Skandinavischen Bnuern Tanz)c. Troll Tanz (Intermezzo caractéristique)d. Einzug dei- Vikings (Weltausstellung in Argentiniën 1910); 4, Die beiden kleinen Finken, H. Kling, (Polka voor 2 picolo's, voor te dragen door de heeren de Nijs en de Graaf Jr.,). „Zang en Vriendschap": Hymne a la nuit, Laurent de Rillé; Totenvolk, F. Hegar. Na de pauze zingt „Zang en Vriendschap" „Het lied des Storms" van Sem. Dresden. „Harmonie Crescendo" speelt dan nog: Cythère, Fantasie Ballet van F. Popy; Die Schone Helena, ouverture uit de operette van J. Offenbach en Valse Interrompue van L. Montagne. Na afloop zal den bezoekers onder de to nen van „The Harlem Kings" en onder lei ding van den heer H. Kwekkeboom gelegen heid gegeven worden tot een gezellig dansje. Het taxibedrijf. Naar men ons mededeelt zijn de belangheb benden in het Luxe Verhuur- en Taxibedrijf in Haarlem en Omstreken reeds eenige malen bijeen geweest, teneinde zich te beraden om verbetering te brengen in dezen bedrijfstak. Thans zal op Vrijdagmiddag 28 Februari 1936 in Café-Restaurant 't Bolwerk, Kenne- merplein alle ondernemers bijeen geroepen worden, teneinde kennis te nemen van een concept-voorstel, dat door een Commissie uit deze groep is samengesteld en welk concept na goedkeuring aan het College van Burge meester en Wethouders van Haarlem zal wor den toegezonden. JEUGD-HARMONIE „VOORWAARTS". Het bestuur der Jeugd-Harmonie „Voor waarts" is thans definitief samengesteld als volgt: le en 2e voorzitter J. I-lansen en A. Vermeer secretaris M. A. v. d. Burgh (Maas straat 26), penningmeester B. J. Blanket; muziek-comm. Domhof, algem. functionaris M. Bogaert en commissarissen N. La Court en Kleinhout. LIJST VAN MAILVERZENDING EN LUCHT POSTVERZENDING T./M. 1 MAART 1936. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per .m.s. Djambi 28 Febr. gewone stukken 2.15; mail via Marseille per m.s. Sibajak 27 Febr. gew. st. 14.15; vleigdienst Amsterdam- Bandoeng 29 Febr. gew. st. 3.25. Aruba, Bonaire, Curasao, mail via Liver pool 28 Febr. gew. st. 8,55. Amerika, Mexico, Cuba, via Cherbourg 27 Febr. gew. st. 10.10; via Liverpool 28 Febr. gew. st. 8.55. Canada, via Cherbourg 28 Febr. gew. st. 19.10; via Southampton 28 Febr. gew. stukken 8.55; via Glasgow 27 Febr. gew. st. 16.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lis sabon 1 Maart gew. st. 2.15; via Londen (be halve Brazilië) 28 Febr. gew. sfc. 5.45; via Lissa bon (alléén Brazilië) 29 Febr. gew. st. 16.45; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 29 Febr. gew. st. 10. China, Hongkong, Phllippijnen, Japan, Mantsjoerije, Jehol, via Siberië 27 Febr. gew. stukken 18. China, Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Nederl. Indië, Britsch Indië, via Brindisi 27 Febr. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 28 Febr. gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via Istanbul 27 Febr. gew. st. 3.25; 2 Maart gew. st. 2. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Marseille 27 Febr. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang, Siam, via Marseille 27 Febr. gew. st. 12.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Marseille 27 Febr. gew. st. 14.1.5. Vliegdienst als Nederl. Indië. Egypte, via Marseille 27 Febr. gew. st. 14.15; via Napels 29 Febr. gew. st. 13.15; via Piraeus 1 Maart gew. st. 22.30; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 29 Februari gew. st. 3.25; vlieg dienst LondenCairoJohannesburg 29 Febr. gew. st. 16.45. Oost-Afrika, via Marseille 28 Febr. gew. st. 5.45; vliegdienst LondenJohannesburg 29 Febr. gew. st. 16.45. Zuid-Afrika, via Southampton 27 Febr. gew. st. 16.45; via Dover 29 Febr. gew. st. 5.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Marseille 27 Febr. gew. st. 10.vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 20 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen— Singapore 29 Febr. gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland, via Cherbourg/San Fran cisco 27 Febr. gew. st. 19.30. Vliegdienst als Australië. Als hij weer een pakje Sneeuwwit-gloor mag halen voor zijn moeder, want dan krijgt hij weer zoo'n leuk Sneeuwwit- gloor cadeautje, HBS* iykeJit feldefo ,mi"" GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen, vulpotlood; armband, Politiebureau, Smedestraat 9; arm band, Huizinga, Oranjestraat 164; hoornen bril, Cramer, Korte Vlamingstraat 3; fluit in étui, Bruin, Spaarnwouderstraat 97 rd„ ka narievogel. Van Rossum, 2e Zuid Polderstr. 21; lorgnet,. De Neys, Kampervest 27; kwar- tiermuts, Van Waveren, Korte Houtstraat 17 parapluie, Steffens, Bakkerstraat 38 rd.; pa- rapluie, Kortenhof( Schoterweg 2O0; rijwiel- pomp, Huizinga, Bakenessergracht 61 rd.; rijwielbelastingplaatje, Van Dijk, Hoofman- straat 17; idem, Mulders, Berkenstraat 50, Lipssleutels (twee), Velthuien, Bantamstraat 24; kindertaschje, Vennik, Seringenstraat 20; Terug te bekomen bijPolitiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; houten passer; v. Berk, Allanstraat 74, atlas; Kater, Zocherstraat 66, autoband met velg; de Jong, Kruistochtstraat 76 rood, autoped; Malherbe, Zaanenstraat 43, schoolboekje; LycLama, Oosterstraat 11, damesbeurs met inhoud; Kool, v. Zeiggelenstmat 30, postduif; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, hond; katten; Schoor 1, Kleverparkweg 184, muziekstukken; Turkenbua-g, Byzantiumstraat 55, zakmes; Reemer, Wo uwer man straat 27 rood, fiets pomp; Koster, Jansstraat 48, pakje, inh. o.a. borduurgaas; v. Beek, Pijlslaan 98 B, rijwiel plaatje; Braans, Indischestraat 69, Lipssleu- tel; Blom, Korte Weg 22, kindertasch met in houd; v. d. Bint, Schreveliussbraat 10 rood, tasch, inh. gereedschap; Hoes, Veenbergplein 33, vulpen; Nobels, Neptunusstraat 7 rood, vulpen. H.ï. Zeepfabriek v/h. De Haas v. Brero, Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-rechtbank te Haarlem op Dins dag 25 Februari 1936. Th. P. van der Mey, slager, wonende te Hil- legom, Meerstraat 11; Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Jack Havik, melkhandelaar, voorheen wo nende te IJmuiden, thans te Westzaan; Cu rator: Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. J. Dykstra, zaakwaarnemer en koopman, wonende' te IJmuiden, Julianakade 9; Cura- triee: Mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalingen Dols te Haarlem. D. Swart, veehouder, wonende te Zaandam, Pie ter Latensteinstraat 23; Curator: Mr. B. W. Stomps te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen is Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgeheven is het navolgende faillissement wegens gebrek aan actief: R. van der Klip, handelaar in auto's enz. wonende te Haarlemmermeer: Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem. Geëindigd is het navolgende faillissement wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: Th. J. (D.) Goemans, oliehandelaar, voor heen wonende te Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht no. 40. Curator: Ma'. H. O. Drils- nra te Haarlem. EEN BRIL NOODIG: Voor ziekenfonds- recepten leveren wij de glazen gratis, en berekenen alléén het montuur, FIRMA KLINKSPOOR Gediplomeerd Opticien. Kampersingei hoek Kamperstraat, TELEFOON 16074HnnHHHnnHi De Fasci Femminili'' zorgen voor de achterblijvende betrekkingen der frontsoldaten. (Adv. Ingez. Med.) (Bijzondere correspondentie) ROME, 21 Februari Bij den strijd tegen het economisch beleg, dat Italië heeft te verduren wij zijn reeds in de vierde maand bij den strijd om den moreelen en den materieelen weerstand van het volk te versterken, is door de fascistische partij een belangrijke rol toegekend aan de Fasci Femminili, aan de vrouwen, die actief lid zijn van de partij. Niet alleen is haar de taak opgedragen de huisvrouwen op alle mo gelijke wijze voor te lichten, hoe zij daadwer kelijk aan de „tegensancties" kunnen mee helpen, maar ook vervullen zij een belangrijke taak bij de organisatie van de „Ufficii per l'Africa Oriëntale". Deze bemiddelingsdienst heeft ten doel den band te onderhouden tus- schen de verwanten van soldaten, vrijwilligers, zwarthemden en werklui in Oost-Afrika, en den Fascio eenerzijds, en tusschen den Fascio en de vertrokken kameraden anderzijds. Hier in Rome hebben de meeste Fasci Rionali, de Fascistische wijkvereenigingen, ruime gezellig ingerichte lokalen ter beschikking gesteld van de familieleden van de strijders in Afrika. Er hangen kaarten, waarop zij dagelijks de ver schillende étappes van den opmarsch der Italianen kunnen volgen. Hier kunnen zij luisteren naar de radiotransmissies uit Asma ra: hier vinden zij een willig gehoor, als zij graag een brief van man of zoon uit de ge vechtszone willen voorlezen; hier heerscht de verbroedering van menschen, die allen dit ge meen hebben, dat zij hun dierbaren in gevaar weten. Hier zijn steeds de vrouwelijke fascis ten aanwezig, die vooral hun liefderijke zor gen wijden aan de vrouwen en de moeders van de soldaten. Is er een belangrijke overwinning geweest, dan wordt er feest gevierd: een extra tractatie, wat practische geschenken worden uitgedeeld en er wordt gezongen. Naast de of- ficieele „Marcia Reale" en „Giovinezza" heeft zich ook het onofficieele, maar niet minder geliefde „Facetta Nera" een vaste plaats op het programma verworven. Het is een liedje, waarin de Italiaansche soldaat belooft spoedig het Abessynische slavinnetje te komen be vrijden: „Se tu daU'altipiano guardi il mare, Morerta clie sei schiava fra gli schiavi Vedrai come in un sogno tante navi e un tricolore sventolar per te (Als jij van de hoogvlakte naar de zee kijkt, jij Moortje, die slavin bent onder de slaven, dan zul je als in een droom een heele massa schepen zien verschijnen, en een driekleur zal voor je wapperen). En dan het refrein: Facetta nera, Bell'Abessina, Aspetta e spera, Che gia l'ora s'avvicina. (Zwart gezichtje, mooie Abessynische, wacht en vertrouw, want het uur nadert). Dit liedje, dat eindigt met de belofte aan het mooie Abessijntje haar mee naar Rome te nemen, en met haar voor den Duee en voor den koning te défileeren, wordt in tegenstel ling met de lichtelijk sentimenteele woorden, in vroolijk marsch tempo gezongen, en zelden is het een Schlager beschoren geweest in kor ten tijd zoo populair te worden als deze „Fa cetta Nera". Wij hebben „Facetta nera"-beeld- jes in zwart hout en nikkel. Op liet nikkel staat gegraveerd „l'ora s'avvicina", het uur nadert. Wij hebben Facetta nera-bonbons, ver pakt in zakjes in de nationale kleuren, waar op tekst en muziek staan afgedrukt. Het is duidelijk, dat bij zoo'n populariteit een aan klacht wegens plagiaat niet kon uitblijven. In- Gemeente verleent alle mogelijke medewerking. WEGENKWESTIE OOK GEREGELD. Ruim een maand geleden is het besluit ge vallen, dat de Wereldjamboree der padvinders, die in 1937 in Nederland zal worden gehouden, gebruik za] maken van het daarvoor beschik baar gestelde terrein aan den duinrand te Vogelenzang, onder de gemeente Bloemendaal. Zeer- lang had men geaarzeld tusschen dit terrein en het eveneens aangeboden Gooireser- vaat, en verschillende instanties hadden ten slotte op een beslissing aangedrongen omdat de tijd drong. Anderhalf jaar van voorberei ding voor een reusachtige onderneming als een wereldbijeenkomst van padvinders is waarlijk niet te veel, en dus mocht men aannemen, dat na het vallen van het besluit alle betrokken instanties met kracht aan liet werk zijn ge gaan. Dat de gemeente Bloemendaal er geen gras over heeft laten groeien is ons gebleken uit een onderhoud, dat wij mochten hebben met den voortvarenden burgemeester dezer ge meente, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. „Men mag het aandeel der gemeente Bloe mendaal bij de Jamboree niet overschatten, noch wat de lasten, noch wat de voordeelen betreft", verklaarde Jhr. Den Tex, „doch van den aanvang af zijn wij onmiddellijk bereid geweest, alle mogelijke medewerking te ver- leenen. Het voordeel bestaat o.a. uit de pro paganda voor den naam Bloemendaal en voor liet natuurschoon van de omgeving, die van de Jamboree zal uitgaan, maar waarvan men voor de naaste toekomst heusch geen reus- achtigen stroom van vreemdelingen en toe risten behoeft te verwachten. Een tweede voordeel is. dat de organisatoren zich verplicht hebben, bij het'voorbereidende werk arbeids krachten uit de gemeente Bloemendaal te be trekken, waardoor dus een aantal werkloozen tewerkgesteld zal kunnen worden. Ook uit Haarlem zullen werkloozen tewerkgesteld wor den, en wel in een verhouding van 2 1, omdat Bloemendaal 20.000 gulden in het garantie fonds heeft gestort en Haarlem 10.000 gulden. Bovendien heeft de gemeente Bloemendaal 5000 gulden a fond perdu gestort voor den bouw van houten barakken voor het voortrek kerskamp." ,Want tyt Jamboree mag dan al geen direct groot voordeel voor de gemeente Bloemendaal opleveren", verklaarde Burgemeester Den Tex, „wij achten het niettemin een nationaal be lang, dat zij in alle opzichten slaagt, en daar willen we gaarne het onze toe bijdragen". Het voornaamste punt, waarvoor de orga nisatoren de medewerking der gemeente Bloe mendaal noodig hadden, was de sluiting voor het openbaar verkeer van den Vogelenzang- scheweg, den hoofdverkeersweg der gemeente naar het Zuiden en naar Den Haag. Deze weg loopt langs de Oostzijde van het kampterrein, en juist larigs dezen weg liggen de terreinen, groote hooggelegen weilanden, die zich het beste leenen voor het opvoeren van groote spelen, waar ook het meeste publiek naar zal komen kijken. Bovendien vormt deze weg een prachtige hoofdader. voor het interne kamp- verkeer zelf, waar o.a. de intendance over goede transportmogelijkheden moet beschik ken. Derhalve vroegen de organisatoren de vol ledige beschikking over dit gedeelte van den Vogelenzangscheweg en over gedeelten van den Vogelenzangschen Duinweg en van de Beckslaan, met sluiting van deze wegen voor het openbaar verkeer gedurende drie weken in de maanden JuliAugustus 1937. Voor de ge meente Bloemendaal beteekende het toestaan van dit verzoek geen geringe moeilijkheid, die echter niet onoverkomelijk was. Zoo noodig kan het verkeer immers omgeleid worden langs twee parallelwegen, nl. den weg langs de Leidschevaart en den weg van Haarlem over Heemstede en Hillegom. Ondanks de ingewikkelde procedure, die de Wegenwet voor een dergelijk besluit noodig maakt, heeft het gemeentebestuur van Bloe- emndaal, begrijpende dat er spoed achter de zaak moest worden gezet, met groote snelheid gehandeld. Op 27 Januari j.l. bereikte haar het desbetreffende verzoek van de organisatie commissie der Jamboree, om de genoemde wegen tijdelijk aan het openbaar verkeer te onttrekken. De wet schrijft voor, dat alvorens hiertoe besloten wordt de belanghebbenden gehoord moeten worden. Als belanghebbend moeten beschouwd worden alle ingezetenen, die aan den af te sluiten weg wonen, maar ook bijv. hun leveranciers, waarvan een groot aantal in de gemeente Bennebroek woont. Nog denzelfden dag werden circulaires naar deze belanghebbenden gezonden en werden de be woners van Bennebroek per advertentie opge roepen, hun bezwaren vóór 5 Februari ter ken nis te brengen. Een korter en termijn kon men den menschen al moeilijk laten. Van de 46 betrokkenen hebben er 45 gereageerd, en wel 25 schriftelijk,8 mondeling en 12 naar aanlei ding van de advertentie. De antwoorden liepen uiteen van de grootst mogelijke welwillend heid en medewerking tot de meest opgeblazen en overdreven bezwaren. De gemeente bleek echter in staat, aan de meeste wenschen tege moet te komen en reeds op 7 Februari nam de Raad de voordracht aan, die naai' het Depar tement van Waterstaat werd gezonden. Naar burgemeester Den Tex ons verzekerde is het hem bekend, dat men ook in Den Haag den grootsten spoed betracht,en als de goedkeu ring van het Departement nog niet is afgeko men, schijnt dat voornamelijk het gevolg te zijn van een formeele kwestie, die het ge- wenseht maakt, dat de gemeente Bloemendaal de aangenomen voordracht aanvult met een bepaling, die het zeker maakt dat de eigenaars van de tijdelijk te sluiten wegen na afloop van de sluitingsperiode deze wegen weer voor het openbaar verkeer open zullen stellen. Ook hierin heeft het Bloemendaalsche gemeente bestuur echter reeds voorzien, en zoo kan de zaak practisch als reeds in orde beschouwd worden. Het is thans de taak der organisatie-com missie der Nederlandsche padvinders om het voorbereidende en organisatorische werk met kracht voort te zetten. Op de medewerking van Bloemendaal kan zij rekenen, evenals op den steun der omliggende gemeentebesturen, wier burgemeesters zich thans reeds bereid hebben verklaard tot samenwerking bij een centrale verkeersregeling voor de geheele streek tijdens de Jamboree en ook bij andere gevallen, die zich voor kunnen doen. i derdaad zijn er twee Chansonniers, die bewe ren, dat de componist Ruccione de muziek van hen gestolen heeft, en wel de vier eerste maten van den een en het refrein van den an der, Op dezen grond eischen deze heeren honderdduizend Lire schadevergoeding. Of de muziek nu is gestolen of niet, de groote popu lariteit van het liedje zal wel voornamelijk verband houden met de woorden, die wonder wel passen bij de romantiek van de Ita liaansche „Faiiti", die aan hun „missie" in Afrika graag een ridderlijk tintje geven. Aan deze „Ufficii per L'africa Oriëntale" is ook een inlichtingendienst verbonden, die op aanvrage zoowel aan de familieleden in Ita lië, als aan de strijders in Afrika informaties geeft. Voor de inlichtingen aan familieleden staat zij in voortdurend contact met het Mi nisterie van Oorlog. Voor de inlichtingen aan de soldaten zorgen de Donne Fasciste. Bijv.: een soldaat schrijft: „Toen ik vertrok was mijn oude moeder ziek. Ik heb sindsdien niets meer vernomen. Hoe gaat het haar? „Oogen- blikkelijk gaat een afgevaardigde van de Fasci Femminili er op af, om te kijken, wat er aan de hand is. Niet alleen krijgt de zoon bericht hoe het met zijn moeder gaat, maar ook wordt de oude vrouw geholpen als zij gebrek lijdt, of medische hulp'noodig heeft. Want ook deze taak rust op de fascistische vrouwen: die van het huisbezoek van de achtergelaten betrek kingen, om zich te vergewissen of er steun noodig is. Er wordt geholpen met geld en le vensmiddelen doch zooveel mogelijk wordt ernaar gestreefd zoo spoedig mogelijk werk te verschaffen. Een nuttige instelling is ook de zgn. „Ranci del Popoio". Deze maaltijden voor het volk worden geheel gratis verstrekt, en vormen een onderdeel van de Fascistische winterhulp. In al de Fasci Rionali zijn volks gaarkeukens ingericht, waar werkloozen, en vooral behoeftige verwanten van de „Combat- tenti" in Afrika dagelijks een uitstekende, voedzame warme maaltijd wordt verstrekt. De meeste van deze volksgaarkeukens zien er bij zonder aantrekkelijk uit. Een voorbeeld. Langs blauw betegelde wanden staan tafeltjes met heldere wit en blauw geruite tafelkleedjes. Blinkende alluminium borden en bekers, kris tal heldere waterkraften. Op elk tafeltje staat een vaasje met bloemen. Bij elk bord een crêpe-papieren servetje. Rondom blauw ge lakte stoelen. Groote bogen verdeelen het lo kaal in verschillende afdeelingen. waardoor het ongezellige van de groote ruimte wordt weggenomen, en het geheel een huiselijker aanzien krijgt. Het eten wordt binnengebracht op groote blauwgelakte dienwagens van vier verdiepingen. De Fascistische vrouwen, in frissche witte mouwschorten, met blauwe strikken, bedienen bij de verschillende tafel tjes. Er is knappend versch brood, en de ge boden maaltijd is uitstekend. In vele der ge zellige Romeinsche Trattoria's eet men niet beter. Een voortdurende controle waakt ervoor dat het gehalte van de maaltijden op peil blijft. Op de onverwachtste momenten komt een of andere hooge persoonlijkheid de maal tijden „proeven", zoodat elke groep zijn best doet geen slecht figuur te slaan. Om tot deze maaltijden te worden toegela ten moet men een verzoekschrift indienen bij de Fascio, en het zijn wederom voor een groot deel de Donne Fasciste, die er na gedaan huis bezoek en ingewonnen inlichtingen, hun rap port over uitbrengen. De tijden, dat de Ita liaansche vrouw „thuis zat en wol spon" zijn voorgoed voorbij. Jeeovitol levertraan wetenschappen^ de beste levertraan voor U en Uw kina. Verkrijgbaar bij apothekers en ^L, drogisten a f 0.75 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) Vergadering van Tuinbouw en Plantkunde. In hotel Lion d' Or heeft de afdeeling Haar lem van de Kon. Nederl. Maatsch. voor Tuin bouw en Plantkunde gisteravond een vergade ring gehouden onder praesidium van den waarnemend voorzitter, den heer Dix. Op een verzoek van B. en W. om advies ten aanzien van de mogelijkheid van zijderups- teelt, zooals men die in 't Gooi uitoefent heeft het bestuur geantwoord, dat - de Ver. voor SchooL en Werktuinen in overleg met Tuin bouw en Plantkunde nog dit jaar een proef hiermede zal nemen. Namens den penningmeester, die door ziekte verhinderd was, deed de secretaris, de heer R. M. van der Hart, mededeelingen over de financieele positie van de afdeeling. In het af- geloopen jaar is deze positie verbeterd ten opzichte va.n 1934. Men zal er natuurlijk re kening mee moeten houden, dat de afdeeling tengevolge van de verlaging- der contributie een moeilijk jaar tegemoet gaat. De voorzitter vestigde nog de aandacht op het legaat van f 10.000, door den heer Droog aan de Maatschappij nagelaten. De heer Spijker gaf vervolgens antwoord op een vraag, in de vorige vergadering gesteld, aangaande het snoeien van klimrozen. Het snoeien van deze planton wordt eigenlijk al leen gedaan om de sierende functie van de klimroos te verhoogen. Als de planten op de goede plaats staan, valt er betrekkelijk weinig te snoeien. De hoofdzaak is, het overtollige hout er uit te halen. Wanneer men de rozen zooveel mogelijk aan de natuur overlaat en doelmatig bemest, groeien zij het best. De heer R: M. van der Hart vertelde hierna het een en ander over de bemesting met A. S. F.-korrels, speciaal voor boomgaarden. Met deze bemesting zijn zeer goede resultaten te bereiken, mits men het juiste mengsel in de juiste verhouding gebruikt. Verschillende Rijkstuinbouwconsulenteii hebben met de A. S. F. korrels proeven genomen, die alleszins bevredigend zijn geweest. Naar aanleiding van de beantwoording van deze vragen, kwamen uit de vergadering ver schillende belangwekkende mededêelingen. Tenslotte besprak deheer D. Post eenige mee gebrachte heesters en bloemgewassen. Bij de onderlinge tentoonstelling werden aan een Gasteria Vernucosa 8 punten en aan een Echeveria 6 punten toegekend. Beide plan ten waren ingezonden door den heer J„ Hoppenbrouwer. PERSONALIA. Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. De heer P. C. Nieuwstad, te Haarlem, is ge slaagd voor het voorloopig machinisten-*» diploma.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10