1 HEERENKLEEDING J. VAN DAM COSTUUMS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD STADSNIEUWS Schapen- en kippenzaken voor de rechtbank. Te Wijk aan Zee. Twee mannen hebben uit een wei te Wijk aan Zee vier schapen gehaald en per auto de beesten naar Leeuwarden gebracht. Daar zijn ze voor f 42 verkocht. Van te voren hadden de mannen'afgespro ken hoe de beesten gestolen zouden worden. De zaak is ontdekt doordat een veldwach ter. toen de auto in Friesland een panne had, schapen koppen uit een luxe-auto zag steken. Later werden de beesten nog" op de markt achterhaald. Tegen den een. een recidivist die als de aanstichter werd beschouwd werd een jaar met aftrek geëischt. Tegen den ander, over wien een gunstig rapport was binnengekomen, werd 3 maan den gevangenisstraf geëischt en 5 maanden voorwaardelijk. Mr. A. C. F. Hendrikse, die den eersten verdedigde meende dat beiden schuld had den en pleitte clementie. Mr. B W. Stomps pleitte voor den ander een geheel voorwaar delijke straf, omdat deze een slachtoffer der omstandigheden is geworden. Herhaling zal niet voorkomen. Te Wormerveer. De man, die in de eerste zaak als de aan stichter werd aangezien, moest wederom voor schapendiefstal, nu te Wormerveer terecht staan. Hij ontkende, doch nadat de president hem op het onverstandige van zijn houding had gewezen,,zei de verdachte: ,.Ik heb het' wel gedaan". Een taxi-chauffeur, die de schapen op ver zoek van den verdachte van Wormerveer naar Purmerend heeft vervoerd, zei dat hij de beesten naar de markt heeft gebracht. De verdachte zegt dat de chauffeur hem bij het inladen wel heeft geholpen, doch dat hij er geen vergoeding voor kreeg en ook niet wist dat het gestolen beesten waren. Met het geld wilde de verdachte een koe betalen, omdat zijn vader hiertoe niet kon komen. De eisch in deze zaak was acht maanden. Mr. A. C. F. Hendrikse vroeg wederom cle- men ie en refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Oude kippen voor jonge hennen duur laten betalen. Een kippenhar.delaar. die in de Haarlem mermeer vaak zaken doet. had. naar hij zei- de. adressen opgekregen van menschen die jonge kippen wilden hebben. Hij was toen naar een kruidenierster gegaan en had haar negentien kippen verkocht, den volgenden dag was hij gekomen om de kisten terug te halen en toen had hij kippen geruild. En de weduwe, die de kippen gekocht had. wachtte een heelen tijd op eieren, want de kippen waren al minstens een jaar oud. Dat zeiden eenige getuigendeskundigen op pluimveege- bied De koopman stond nu terecht wegens bedrog. De weduwe verklaarde de overtuiging te hebben gehad, dar, verd. door een bekende firma op pluimvecgebied was gestuurd, toen hij Jn September. Ï935 bij. haar verscheen. Daarom was zij op de aanbieding ingegaan. Verd. had gezegd: „Het zijn mooie jonge hennen van Mei 1935, ze zijn dadelijk aan den leg". De prijs was f 1.50 per stuk ge weest. Een postbode, die was langs gekomen en zelf verklaarde niet zeer deskundig te ziin. had de kippen niet erg mooi gevonden. Toch had de weduwe ze gekocht en toen verd. was weggegaan, bleken een paar kip pen niet erg tierig te zijn, Den volgenden dag was verd. terug gekomen om de kisten te halen, Hij ruilde kippen, gaf nog een ge zonde cadeau. Later was hij, toen er klach ten waren geuit, gekomen en had aangebo den de kippen tegen f 1 per stuk terug te nemen, doch dit was niet doorgegaan. Dit waren de verklaringen van de weduwe en haar zoon. Verd. verklaarde, dat hij niet over het jaar van geboorte der dieren had gesproken en alleen maar had gezegd, dat de jonge klonen gauw aan den eersten leg toe waren. Hij hnd ook niet gezegd gestuurd te zijn door de pluimveefirma, maar alleen dat hij o.a. het adres van de weduwe had opgekregen. Een majoor van de rijksveldwacht vertelde dat er meer klachten over verd. waren geko men. Verd. betwijfelde dit: ,,Ik word dag aan dag in de Haarlemmermeer op handen „ge dragen". zei hij. „Dan toch niet door deze juffrouw", merkte de president op. De maioor zei ook. evenals andere kippen- deskuneigen, dat de kiopen minstens een jaar oud waren. Ze hadden kalkpooten. lan ge nagels, en waren in de rui. terwijl een jonge kip daaraan niet mag lijden. Het wa ren geen jonge hennen meer. ofschoon kip pen van meer dan een jaar nog wel aan den eersten leg konden zijn. kwam na eenige dis cussie vast te staan en de prijs werd te hoog geacht. Een vierde kippendeskundige noem de kippen aan den tweeder leg nog jong. het geen eveneens een uitvoerige beschouwing over dit onderwerp uitlokte. De officier meende, dat het er om ging of verd- te kennen heeft gegeven door de be kende pluimveefirma gestuurd te zijn en of het jonge kippen betrof of niet. Getuigen deskundigen hebben de kippen gezien en ge zegd. dat het oude waren. Ook is gebleken, dat hij heeft doen voorkomen door de firma gestuurd te ziin. Hij eischte derhalve wegens oplichting f 50 of 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. De Leeuw was van mee ning dat, uit het gedrag van verd. geen sa menweefsel van verdichtsels, waarmee op lichting volgens de wet wordt gepleegd, is gebleken. Er ls eerder sprake van bedrog bij koon, dan van oplichting. Verd. had geen be- driegelijken opzet. Omdat hij een adres heeft gekregen van een vertegenwoordiger van de pluimveefirma hoeft hij nog niet gestuurd te zijn. Verd. heeft de transactie misschien te mooi voorgesteld, maar niet om zich we derrechtelijk te. bevoordeelen. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging' of vrijspraak, terwijl hij anders om voorwaar deliike veroordeeling zou willen verzoeken onder bepaling, dat verd. aan de benadeelde een door de rechtbank te bepalen som geld moet geven. Poging tot oplichting en een inbraak. Itlk ben advocaat. Een Haarlemmer heeft een Heemskerker tot betaling van een som gelds willen dwingen, doordat hij zich had uitgegeven als een advo caat. die uit naam van 'n anderen advocaat kwam. Verdachte had zich uitgegeven als rechtskundig adviseur van een incassobureau. Daarvoor stond hij nu voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Verdachte ontkent zich als advocaat uitge geven te hebben of uit naam van een anderen advocaat te zijn gekomen. Hij zegt wel houder van een informatie- en incassobureau te wezen en als zoodanig wilde hij 200 incassee- ren, welk bedrag later verminderd werd tot circa 100. De verdachte heeft voorgesteld f 25 direct te doen betalen en de rest in drie accepten a 25 anders zou hij faillissement aanvragen! De getuige heeft inderdaad 25 betaald, doch niet aan den verdachte. Dit was een ge volg van dreigbrieven van verdachte, die ge schreven werden, ofschoon reeds aangifte van een en ander was gedaan. Verdachte ont kende dat de betaling een gevolg is geweest van dreigbrieven. Op een vraag van den verdediger. Mr. H. O. Drilsma erkent de getuige ten deele dat hij aan iemand geld schuldig was. Doordat het geleverde niet aan de eischen voldeed, wilde de getuige slechts 100 van het totaal vol doen. welke vordering in handen was gesteld van den verdachte. De verdachte bekent een valschen naam opgegeven te hebben, doch niet gezegd te hebben namens een ander te komen. De officier eischte wegens poging tot op lichting twee maanden gevangenisstraf. Hij vond de wijze van doen van verdachte zeer ernstig. Mr. Drilsma legde er den nadruk op, dat de getuige het geld wel schuldig was, waar door het element van oplichting vervalt en de valsche hoedanigheid waaronder verdachte optrad, overblijft. Het middel was valsch; het doel echter niet. Daarom vroeg de verdediger een geldboete, Uitspraak op 12 Maart. 133 maanden in de gevangenis. In den nacht van 20 op 21 October zou een Amsterdammer in een als winkel en werk plaats ingerichte schuur te Zwanenburg heb ben ingebroken en daar een fiets met onder deden hebben gestolen. De verdachte die er een uitgebreid straf register op na hield ontkende de inbraak te hebben gepleegd. Het strafblad gaf zestien „gevallen" aan. tot een totaal van 133 maan den gevangenisstraf. ,„Ik heb de fiets gekocht van iemand", zei de verdachte en liet een kwitantie zien. Dat ging echter niet op, want niet alleen dat het schriftkundig onderzoek uitwees dat de ver dachte de handteekening zelf had gezet, ook was hij zoo onnadenkend geweest om zijn eigen naam met den van den gefingeerden verkooper op de kwitantie van plaats te doen verwisselen, waardoor een eigenaardig beeld ontstond De man, die van den verdachte de fiets heeft gekocht voor 12.50 (en het rijwiel al weer heeft verkocht voor 20), herkende in den verdachte den verkooper. De verdachter had ook nog een alibi, doch ook dit ging niet op. Want een schipper, die dit alibi zou moeten bevestigen, verklaarde dat de man wel ergens was geweest, doch op een geheel ander tijdstip. Dat de verdachte zich een en ander niet geheel zuiver kon her inneren was te verklaren uit het feit dat de schipper, die anders twee flesschen spiritus per reis noodig heeft, dit keer 12 heeft ge bruikt. omdat de verdachte ertien heeft leeggedronken. Dit verklaart tevens de vol komen dronkenschap van den man op het bewuste tijdstip. Verdacht zegt nog dat hij „altijd" bekent, als-ie wat gedaan heeft. Dit keer ontkent hij, dus zou hij het niet hebben gedaan. Een der-rechters maakte bij de trotsche op^-. merking- van. den verdachte dat hij altijd be kent de tegen-opmerking, dat hij hiervoor zeker een eervolle vermelding had willen hebben De eisch was een jaar met aftrek. De verdediger, Mr. L. G. van Dam vroeg een psychiatrisch onderzoek en ter beschikking stelling van de regeering, waartegen de ver dachte geen enkel bezwaar had, ook al zou dit eenige jaren moeten duren. Uitspraak op 12 Maart. JONGE LIBERALEN Voor de afdeeling Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen zal Donderdagavond 5 Maart 1936 Prof.-Mi'. C. W. de Vries in het Con certgebouw te Haarlem spreken over het on derwerp: „Gerechtigheid boven autoriteit". Eerste motorladderwagen voor Bloemendaal's brandweer. De gemeente Bloemendaal heeft korten tijd geleden een nieuwen motorladderwagen voor de brandweer aangeschaft, den eersten dier het Bloemendaalsche corps rijk wordt. Gistermiddag had zich een aantal autori teiten met burgemeester Jhr. mr. C. J. A. den Tex aan her hoofd verzameld bij den ingang van huize „Duinrust" te Overveen, waar de overdracht van den wagen door B. en W. aan den staf van de Vrijwillige Brandweer zou plaats hebben. Precies om drie uur zwenkte het hei-rood gelakte gevaarte net terrein op. Direct begon men met het uitschuiven dei- ladders en al waren de brandweerlieden nog wat onwennig met de bediening van de nieu we aanwinst, spoedig konden vier van hen den langen ladder bestijgen. Zij hadden een slang mee naar boven genomen en weldra spoot een dikke waterstraal de lucht in en viel kletterend neer op het leien dak van ..Duinrust", wel een beetje te hard, want en kele leien waren hier niet tegen bestand en legden het loodje. Dit was het gevolg van de minder doelmatige bevestiging van de straal- pijp aan den top van den ladder, zoodat de straal voerder er moeilijk mee kon manoeu vreeren. Maar hier zal men nog wel wat op weten te vinden. Om te voorkomen dat nog meer leien zouden sneuvelen, werd de ladder een halven slag omgedraaid en bespoot men een ander gedeelte van het dak, dat met zink bedekt was. Doch ook ditmaal bleef de pech niet uit: uit huize „Duinrust" kwamen nood kreten over een lekkage op den zolder Nadat de watertoevoer zoo snel mogelijk was stopgezet, zag men van verder spuiten af. En noodig was dit ook niet, want waar het maar op aan kwam de demonstratie van den ladderwagen was volkomen geslaagd. De Magir'usladder, vervaardigd door de firma.Geesink uit Weesp, is dan ook een zeer vernuftig en nuttig hulpmiddel bij de brand- blussching. Met enkele eenvoudige handgrepen kan de ladder opgericht, uitgeschoven en gedraaid worden. De grootste hoogte, die bereikt kan worden, bedraagt 17 meter, wat voor een ge meente als Bloemendaal, die geen abnormaal hooge gebouwen bezit, ruimschoots voldoen de is. De veiligheid is volkomen gewaar borgd: in elkaar vallen kan de ladder nooit; automatisch slaan er pallen aan, als er eens een onderdeel mocht breken. Op een onge lijk terrein kan de wagen zoo gesteld worden, dat de ladder altijd rechtop blijft staan. Aan de uitrusting van deze nieuwe aanwinst voor Bloemendaal's vrijwillige brandweer ontbreekt dus niets en wij kunnen het. corps dan ook gelukwenschen met zijn eersten mo torladderwagen. Haar rheumatiek en zijn spit verdwenen. „Jaren leed ik aan rheumatische pijnen. Ik begon met evenveel hoop in Kruschen Salts als ik gehad zou hebben om de ..Irish Sweep stake" t,e winnen. Tot mijn vreugde deed het mij zooveel goed, dat ik maandenlang zonder onderbreking met Kruschen ben doorgegaan. Niet alleen dat mijn pijnen verdwenen, mijn teint werd nu ook beter en mijn oogen ston den weer helder. Maar nu nog het mooiste: Mijn man had een ernstige aanval van spit Maar hij wilde geen Kruschen nemen. Iedere morgen deed ik nu de dagelijksche dosis in zijn eerste kop thee, ook deed ik het bij kleine beetjes in de groente. Het resultaat? Hij loopt nu weer als een kievit. Toen ik het hem ver telde, was hij verstomd. Maar toch kreeg ik van hem een prachtig paar bonthandschoe nen als belooning. Ik dank U hartelijk voor alles wat Kruschen Salts voor ons deed." Mevr. F. C. te L. Rheumatische pijnen, spit en ischias ont staan doordat afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopt. Uit deze afvalstoffen vormt zich het gevaarlijke urinezuur, dat de oorzaak is der pijnlijke rheumatische zwellin gen in spieren en gewrichten. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardeer de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed gezuiverd wordt. De pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, bovendien voelt ge U frisscher en „fitter", het is of met het frissche bloed de jeugd tot U terugkeert. Krusohen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flescli, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Voor het betere genre Ged. Oude Gracht 78 Tel. 12236 vanaf f 15.-tot 37.50 (Adv. ingez. Med.) Rijksweg Amsterdam- Haarlem. De natriumverlichting komt zeer spoedig. De K.N.A.C. deelt mede, dat het' aanbrengen van een complete natriumverlichting langs den Rijksweg Amsterdam-r-Haarlem thans is ge gund en dat met hét werk onmiddellijk een aanvang wordt gemaakt. Aangebracht zullen worden 385 lichtpunten, zigzag langs den weg opgesteld, met een licht punthoogte van 9 m. De afstand van de palen langs de wegas gemeten wordt 32V2 m„ de on derlinge afstand van de palen aan een zijde van den weg wordt dus 65 m. Het lichtnet wordt gevoed van enkele onder stations uit. De voedingskabel is aan de Zuid zijde van den weg gelegen en gaat op sommige plaatsen onder den weg door voor de voeding van de lichtmasten aan de Noordzijde. De palen worden uitgevoerd als Differdinger masten. De lampen van 550 deca lumen wor den aangesloten op 220 Volt wisselstroom en hebben een stroomverbruik van 220 Watt. Naar de meening van de K.N.A.C. zal het uiterst gewenscht zijn, indien na het voltooien van deze verlichting op dezen weg licht met volle koplampen van motorrijtuigen wordt ver boden. DANSINSTITUUT W. FORTGENS. Door een clubje jongelui werd 12'/2 jaar ge leden een dansclubje opgericht, waarvan ook de heer W. Fortgens lid was. Deze werd be noemd tot leider. Spoedig was de belangstel ling zóó groot, dat er nog meer clubjes ge vormd konden worden. Reeds het volgend sei zoen werd het dansinstituut W. Fortgens op gericht. Van het begin af zijn de lessen gegeven in het Gebouw „Olympïa" aan den Kinderhuis singel. Ook in omliggende gemeenten had de heer Fortgens verschillende clubs, o.a in Hotel „Sistermans" te Hillegom, in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal en in Café-Rest. v. Schooten te Overveen enz. Er heeft zich een feestcommissie gevormd bestaande uit de heeren Landwerd, Hessels en Willemse, welke namens de leden en oud leden het jubileum van den heer Fortgens wil vieren. Het feest heeft plaats op Zaterdag 14 Maart in Café „Dreefzicht", waarvoor verschil lende artisten hun medewerking zullen ver- leenen. Des middags wordt in hetzelfde gebouw een receptie gehouden. De H. O. V. concerteert in Rembrandt Theater. Bij „Een Midzomernachtdroom". In het Rembrandt Theater werd Donderdag een gala-voorstelling gegeven ter gelegenheid van de vertooning van Max Reinhardt's film van Shakespeare's Een Midzomernachtdroom. Onder de genoodigden waren o.m. aanwezig de burgemeester, de heer C. Maarschalk en de wethouders, de heeren W. J. B. v. Liemt en M. A. Reinalda, Als bijzonderheid trad het volledige orkest der Haarlemsche Orkest Vereeniging op, dat de ouverture van Een Midzomernachtdroom van Mendelssohn uitvoerde. Bij deze uitvoering werd de zaal in het duister gehuld en werd een tule gordijn neer gelaten da.t het orkest van de zaal scheidde. Op een deel van dit doek werden toen de dan sen, behoorende bij Mendelssohn's muziek ge- projee/eerd, waardoor een bijzonder effect werd verkregen. Het was nu niet de bedoeling dat de muziek de film aanvulde, zooals gewoonlijk het geval is, doch dat de film de muziek aanvulde. Een dankbaar applaus bewees dat ook deze gala-avond van het Rembrandt Theater ten zeerste werd gewaardeerd. TERAARDEBESTELLING MR. A. A. v. d. VALK. Onder veel belangstelling had gistermiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de terdaardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van onzen oud-stadgenoot Mr. A. A. v. d. Valk, ambtenaar van het Op. Ministerie bij het Kantongerecht te Maastricht, res.-offi- cier van het Ned. Leger. Van den motordienst was een deputatie aan wezig, bestaande uit kapitein T. C. van Dieren- donck, 1ste Luit. H. C. J. Ruempol en 2e Luit. C. v. Weekhout. Verder waren aanwezig Mr. L. R. Schreinemaker, advocaat te Maastricht, Mr. D. Visser, advocaat te Utrecht, de heeren H. M. van Bemmelen, eere-voorzitter der Kon. Ver. Onze Vloot, H. D. Tjeenk Willink, D. G. Hogenbirk, directeur der fa. Brinkman en Co.. H. G. Broos, allen alhier, dr. C. A. H. 'Gerke te Zandvoort, A. P. Schram de Jong te Voorschoten, E. L. Hamelberg, L. C. Westhoff, L. Salomonson, P. Dresselhuys Jr. en anderen. Er werd niet gesproken. De broeder van den overledene heeft dank gezegd voor de belang stelling. Er waren bloemstukken van de Leidsche academie-vrienden, den Kantonrechter te Maastricht, het parket te Utrecht, waar de overledene vroeger werkzaam was, enz. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Verordening op rangen enz. van politiepersoneel aanvaard met een amendement De Tcllo. De zorg voor jeugdige werkloozen. Critiek op Maatschappelijk Hulpbetoon. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagavond, onder leiding van den bur gemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer Audretsch. Jeugdige werkloozen. Ingekomen is een brief van de Commis sie van Toezicht op het Agentschap der Ar beidsbemiddeling van 10 Febr. j.l. naar aan leiding van de circulaire van Ged. St. van 13 Nov. j.l. betreffende jeugdige werkloozen, waarin wordt medegedeeld, dat het in ver band met het betrekkelijk gering aantal in geschreven jeugdige werkloozen vooralsnog niet noodzakelijk moet worden geacht over te gaan tot het vormen van een comité als in die circulaire bedoeld. B. en W. kunnen zich met dit advies volko men vereenigen. De heer Voors (C. H.) wil toch de Com missie vragen om een plan om iets voor de jeugdige werkloozen te doen, al dan niet in .de richting door den Minister van Sociale Zaken bedoeld De heer D i s s e 1 k 0 e n (S. D. A P.) zou eerst oen onderzoek willen naar den omvang van de werkloosheid onder de jongeren. De heer v. d. Erf (R.K.) vindt het prettig dat deze zaak blijkbaar de aandacht heeft. Zoo kan er misschien wat steun gegeven wor den aan de vaders van jeugdige werkloozen tusschen 15 en 25 jaar. De heer R ij ke s (V. B.) zegt dat bij de Ar beidsbemiddeling op 27 Februari 21 jeugdige werkloozen ingeschreven waren tusschen 15 en 21 jaar. Wethouder Dr. Droog. (R K.) betoogt, dat er toch voor de jeugdige werkloozen in Heem stede wel wat wordt gedaan. Hun aantal is in Heemstede niet zoo groot als men misschien wel denkt. Maar zij laten zich niet allen in schrijven. De heer van der Erf (R.K.) zegt dat het aantal niet-ingeschrevenen veel grooter is, dan het aantal ingeschrevenen. De heer Dissel koen (S, D. A. P.) krijgt uit de debatten nog sterker den indruk dat een onderzoek naar de werkloosheid onder de jeugd te Heemstede moet worden gedaan. Wethouder Dr. Droog (RK.) zegt dat B. en W. wel genegen zijn, eens een onder zoek in te stellen, Maar wat moet men er aan doen? De gemeente had weinig aan de circu laire van den minister. Besloten wordt, dat B. en W. een onderzoek zullen instellen. Steunregeling voor werkloozen. Aangehouden wordt het rapport van 11 De cember 1935 van B. en W. omtrent de steun regeling voor de werkloozen volgens de Rijks voorschriften met advies van de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeids bemiddeling van 15 Febr. j.l. omdat het rap port der Commissie ad hoe pas verschenen is Huurbijslag. Ingekomen is een brief van Maatsch. Hulp betoon van 13 Febr. j.l., waarin wordt mede gedeeld, dat in verband met de daling der huishuren besloten is. aan werkloozen bij ver huizing slechts huurbijslag toe te kennen tot ten hoogste f 1.35 per week, terwijl deze maat regel eveneens geldt voor werkloozen. die tot heden niet als werkloozen ingeschreven zijn geweest. De heer Meeuwenoord (R.K.) stelt voor. dat de Raad zijn ontstemming aan Maatsch. Hulpbetoon zal te kennen geven over zijn veel te eigenmachtig optreden bij de verlaging van den huurbijslag De heer Kromhout (C. D. U.) zou een onderzoek willen doen instellen naar de huur- bijslagen bij de Woningbouwvereenigingen. De voorzitter zal nog eens een onder zoek doen instellen naar de juiste bedoeling van Maatsch. Hulpbetoon. Steunbijslag taxichauffeurs, Ar menzorg en werkloozenstcun. Aan de orde komt het rapport der Coxunis- sie ad hoe inzake den steunbijslag voor taxi chauffeurs, armenzorg en steunregeling aan werkloozen. (Dit rapport is niet officieel ge publiceerd. maar wordt nu toch in openbare zitting behandeld.) Er wordt door eenige leden ontevredenheid geuit over het feit, dat M. H. zijn ongeveer twee jaar geleden gegeven belofte, den steun bijslag aan taxichauffeurs te zullen stopzet ten, niet heeft gehouden De Commissie ad hoe stelt voor, dat de door M H. gevolgde handelwijze inzake den steun bijslag voor taxichauffeurs zal worden afge keurd: verder dat M. H. Armenzorg zal be houden maar dat de werkloozenzorg onmid dellijk aan B en W. zal komen, met een com missie van bijstand. De Raad aanvaardt deze voorstellen. Waterlevering door Amsterdam B. en W. stellen voor. een nieuwe overeen komst met Amsterdam aan te gaan inzake water le vering. De heer van Unen (V. B.) herinnert er aan, dat B. en W. hebben toegezegd een onder zoek in te stellen naar de mogeliikbeid van eventuele tariefsverlaging. Zijn daarover al besprekingen gehouden? De voorzitter antwoordt dat dit nog niet gebeurd is. De heer van Un en betreurt dit en vraagt de zaak met den meest mogelijken spoed te behandelen. De heer va n d e r E r f (R. K.) ondersteunt dit. De voorzitter zegt dat pas een week lang B. en W. weten dat Amsterdam zich met dit contract zal vereenigen. Maar n u kunnen B. en W. verder gaan. De heer Rijkes (V. B.) brengt hulde aan den directeur der bedrijven voor wat hij in dezen in het belang der bedrijven en der ge meente heeft gedaan Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aan genomen. De salarissen van het politiepersoneel. B. en W. stellen den Raad een nieuwe ver ordening voor op de rangen, salarissen enz. van het politiepersoneel, waarin tegemoet ge komen wordt aan de wenschen van den mi nister. De heer R ij ke s 'V.B.) betoogt dat de agen ten nu in woningen zullen moeten gaan wo nen van zeer lage huur en dus beneden hun stand. Kan de burgemeester als hoofd der po litie dit goedkeuren? De heer De T e 1 1 0 (S.D.A.P.) zegt dat Georg. Overleg alleen bezwaar heeft tegen art. 3 der concept-verordening. Mede namens de heeren R ij k e s en Van der Lin den stelt spr. voor art, 3 als volgt te lezen: Inspecteur f 3550f 4250, hoofdagenten 2300—2600, agent le kl. 1700—/' 2200, agent 2e kl. 1600—/" 2100 en kantoorbedien de 900—f 1500. (Volgens de bestaande ver ordening dus). De heer Kromhout (C.D.U.) begrijpt de zwenking van B. en W. in deze zaak niet, al zal er aan de zaak zelve wel niet veel te doen zijn. Spr keurt het af dat de lagere poli- tie-ambtenaren de grootste salarisverlaging zullen krijgen naar verhouding. Zal de Raad voor zulk een onrechtvaardigheid de verant woordelijkheid op zich durven nemen? De heer Van der Erf (R.K.) vraagt den heer De Teilo, lid der commissie van Ge org. Overleg of die commissie het met zijn amendement eens is. De heer V a 11 U n e n (V.B.i meent het voorstel van B. en W. te moeten steunen. Sinds eenigen tijd heeft nu eenmaal de re geering aan zich getrokken de salarieering van de politie in het geheele land. Tegen stemmen helpt toch niet. De heer Von Meyenfeldt (A.R.) betoogt dat de zaak in een ander stadium is gekomen. De Raad heeft zich neer te leggen bij wat de Regeering wil. De heer Voors (C.H.) meent ook, dat nu het eindstation in deze zaak is bereikt. Dat de Raad een ander inzicht heeft dan de mi nister is vroeger al duidelijk genoeg gebleken. De Voorzitter zegt dat B. en W. en vooral spr. persoonlijk betreuren, dit voor stel te moeten doen. maar alle onderhande lingen hebben niet geholpen. Reeds eenige ja ren wordt nu al geleefd inzake de politie op niet-goeögekeurde verordeningen. Dit gaf veel moeilijkheden. Nu is het Kon. Besluit geko men en hebben B. en W. wel een andere hou ding m 0 e t en aannemen. De verlaagde sala rissen worden anders toch van hooger hand opgelegd. Zoowel de organisaties als de Commissie van Overleg zullen wel achter het amende ment van den heer De Tello staan. De heer De Tello (S. D. A. P.) be veelt nog eens aanneming van zijn amende ment aan; daardoor zullen de belangen van het personeel het best tot haar recht komen. De heer K r 0 m h.o u t. (C.D.U.) betoogt dat, ais de. Raad het voorstel van B. en W. aanneemt, dë Raad de verantwoordeliikheid draagt: legt de "minister de salarisregeling op, dan draagt deze bewindsman de verantwoor delijkheid. De heer Van U n e n (V.B.) maakt de opmerking dat aanneming van het amende ment-De Tello misschien andere voor het per soneel gunstige bepalingen in gevaar zal brengen, Het amendement van den heer De Tello wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen (voor stemmen de heeren De Tello, Disselkoen, Kromhout, Rijkes, Van der Erf, Van der Lin den, Jonckbloed en Meeuwenoord). De aldus geamendeerde verordening wordt nu z. h. s. aangenomen. Bijslag op loonen in de bloembol- lenbedrijven. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot het geven van bijslag op de loonen in de bloembollenbedrijven. <5 pCt. van hetgeen aan loon wordt uitgekeerd boven een voor elk be drijf afzonderlijk vast te stellen minimum loonbedrag). De heer R ij k e s (V.B.) betoogt dat de gemeente zal moeten meedoen aan de rege ling van 1936. Daardoor zal de werkloosheid in de gemeente tenminste eenigszins vermin deren. De heer Disselkoen (S. D. A. P.) vraagt opgave van wat de regeling 1935 aan de gemeente heeft gekost. Willen B. en W. ook later zulk een opgave doen ten opzichte van den loonbijslag 1936? De heer Van der Erf (R.K.) wil een onderzoek naar den omvang van de jeugd werkloosheid. De Voorzitter zegt dat 1935 van September af 3200 heeft gekost. Over 1936 zullen B. en W. ook een opgave doen. Aan de jeugdwerkloosheid zullen B. en W. aan dacht schenken. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Den heer Kromhout (C.D.U.) is ter oore gekomen dat er menschen zijn, die in dienst der gemeente langer dan 48 uur wer ken, soms wel 70 a 80 uur (bij de Sportparken). Hij vraagt een onderzoek. Wethouder v. d. P 0 1 1 (C.H.) zegt dat de aard van het bedrijf dit mee brengt maar zegt een onderzoek toe. De heer v an der Erf (R.K.) vestigt de aandacht op slechte afwatering in de Landzichtlaan. Wethouder Dr. Droog zegt, dat er wat aan gedaan is en er nog meer aan gedaan zal worden. De heer Meeuwenoord (R.K.) vraagt maatregelen voor meer veiligheid bij bios coopvoorstellingen. De Voorzitter zegt, dat de voor-, schriften zeer streng zijn en dat op de uit voering scherp wordt gelet. Naar een bepaald door den heer Meeuwenoord genoemd geval zal een onderzoek worden ingesteld. Te half 12 wordt de openbare vergadering gesloten. De Raad gaat in besloten zitting be handelen het voorstel van B. en W. inzake on- derhandsche verpachting van het verver- schingshuis in Groenendaal. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting nog aangenomen de voorstel len van B. en W. inzake: ondevhandsche ver pachting van weiland aan de westzijde van de Vrijheidsdreef; ruiling van grond aan de Westzijde van den Heerenweg nabij de Rijn straat; ophooging terrein in werkverschaf fing ten O. van de Wagnfex-kade (met de stemmen van de heeren Kr 0 m h o u t en Disselkoen tegen), verleening van me dewerking aan het Voorzieningsfonn- --oor Kunstenaars en geldleening.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10