ip>©oit m 1 ICogit DAMRUBRIEK Willy den Ouden en Rie Mastenbroek verbeteren weer een wereldrecord. V R IJ D A G 28 FEBRUARI 1936 HAARL'E M'S DAGBC A' D 7 Een Hollandsche wereldkampioen in een Japansehe sport; De verbetering'van het tandem-uurrecord; De gevaarlijkste leeft'jd voor auto-bestuurders; Gewonde spelers in inter nationale matches; Over „benefits" en transfers; Het wedden op voetbalwedstrijden en de bestrijding; Referee Fogg moet veel loopen. Een Fransch sportblad constateert met ver bazing, dat het Jiu-Jitsu, het Japansch wor stelen, in vele landen van Europa zeer popu lair blijkt te zijn, terwijl het in Frankrijk bijna niet beoefend wordt. Wij kunnen ons deze verbazing heel goed voorstellen, want wij wisten evenmin, dat er onder onze landgenoo- ten een aspirant-wereldkampioen in dezen tak van sport schuilt en wel een zekere Nieuwen- huisen, een leerling van professor Hio Tibulu. Het is alleen jammer, dat het deze Nieuwen- huisen zelf is, die dit heugelijk nieuws door middel van bedoeld blad de wereld heeft in gezonden, want we vermoeden, dat het anders wellicht nooit bekend geworden was. Aange zien Hollandsche wereldkampioenen niet lederen dag aan den sporthemel schitteren, is het van belang te vermelden, dat Nieuwen- huisen 79 kilo weegt en 1.81 meter lang is, dat hij 24 jaar oud is en sinds zijn vijftiende jaar als leerling van den vroegeren wereldkam pioen, professor Tibulu in alle mogelijke lan den is opgetreden en dat genoemde professor, die thans tot de veteranen behoort, zijn titel aan onzen landgenoot heeft overgedaan. Dit laatste nu is een zeer sympathieke geste, die helaas zelden onder wereldkampioenen gebrui kelijk is. Voorts is Nieuwenhuisen pijnlijk getroffen door het feit, dat terwijl de zwaargebouwde Duitschers bijna allemaal het jiu-jitsu be oefenen en 'n volledige competitie hebben in gericht, de athletische en elegante Franschen zich daarentegen in het geheel niet aan een sport wijden, die toch zoo bij uitstek geschikt voor hen is. Onze beroemde landgenoot heeft voorts slechts nog één wensch, welker bescheidenheid prettig aandoet. Hij zou gaarne den Europee- schen kampioen Gasch ontmoeten om nu eindelijk eens uit te maken, wie de beste jiu- jitsiier ter wereld is. Een nobel plan, dat waard is in vervulling te gaan en eerlijk gezegd kun nen we het oogenblik bijna niet afwachten, waarop de wereldpers, mitsgaders de radio ons zal melden, dat Nieuwenhuisen zijn van professor Tibulu cadeau gekregen wereldtitel na moedigen strijd behouden heeft. Overigens kunnen we de verbazing van het goed geloovige Fransche sportblad wel eenigs- zins begrijpen Ter gelegenheid van de in het volgend jaar te Parijs te houden wereldtentoonstelling zul len belangrijke sportgebeurtenissen worden georganiseerd. Men bestudeei-t thans de moge lijkheid een der bestaande stadions te ver- grooten, zoodat 80.000 toeschouwers er een plaats zullen kunnen vinden. Daartoe zou óf het Pare des Princes-stadion óf het Pershing- stadion verbouwd moeten worden, wat in het eerste geval 4 millióen francs zóu kosten. Het is voor de Franschen te hopen, dat te gen dien tijd het nationale voetbal-elftal be tere prestaties levert dan kort geleden tegen Holland en Tsjecho.-Slowakije, want anders zullen er van de 80.000 plaatsen zeker vele on bezet blijven. De wielrenners Dayen en Richard hebben op de baan te Arcachon het wereld-uurrecord voor tandems, dat met 45 K.M. 474 M. op naam van de Engelschen Southall en Watkins stond, tot 48 K.M. 668 verbeterd, wat dus geen halve maatregel is. Dayen vertelt over deze prestatie het vol gende: „We hadden liever gewacht tot een namiddag in September, omdat dan als regel de atmosferische condities het beste zijn. Maar we hadden ons dit plan nu eenmaal in het hoofd gezet en dus hebben we het er maar op gewaagd. Het was tamelijk koud en de wind, hoe gering ook, bezorgde ons veel last, vooral in de eerste tien minuten, omdat we met ons groote „verzet" (een gearing van 28 op 7, dat is bijna 9 meter) niet goed op gang konden komen. Er diende speciaal op gelet te worden, de tandem, die spoedig gaat slingeren, in rechte lijn te houden en we durfden om die reden niet zoo laag mogelijk te rijden, omdat de onderkant van de baan door zakken zand was afgezet. Toch hebben we rondes afgelegd met een gemiddelde van 51 kilometer. „De koude wind veroorzaakte ons de meeste last en onze oogen hadden daarvan danig te lijden. Ofschoon we het record met ruim drie kilometer verbeterd hebben, geloof ik toch, dat een afstand van 50 kilometer in het uur bereikbaar is". De vorige week vertelden we, wat volgens een Engelschen dokter de beste leeftijd voor de beoefening van diverse sporten zou zijn. Daarin werd het automobilisme niet vermeld en het is daarom maar goed, dat de officiëele statistiek van den Engelschen minister van het transportwezen ons de gelegenheid biedt, nauwkeurig vast te stellen, wie het meest, in aanmerking komt om achter het stuurwiel te zitten. Welnu dan, van de 7400 chauffeurs, die het slachtoffer werden van een auto ongeluk ln het afgeloopen jaar, waren er 2100 tusschen 21 en 26 jaar oud, 1850 tusschen 26 en 31, 2200 tusschen 31 en 41 en 1250 tusschen 41 en 51 jaar. Hoe ouder, hoe bezadigder; het blijkt, dat de chauffeurs, die ongeveer een halve eeuw op dit ondermaansche vertoeven, de minste „brokken maken", terwijl de prille jeugd in haar onbezonnenheid het gevaar niet beseft, getuige het feit, dat 3950 bestuurders tusschen 21 en 31 jaar van het rechte pad afdwaalden. En geen wonder! Dat toch is de leeftijd van overmoed en zelfvertrouwen, waarbij men het gevaar niet onder het oog ziet. Het zijn tevens de jaren, waarin men een sportmodel boven een rustig wagentje prefereert. De Engelsche verzekeringsmaatschappijen houden daar ter dege rekening mede en hebben de desbetref fende premies tot 75 pCt. verhoogd. Lezing van deze statistiek geeft ons oude ren dus reden tot rechtmatiggn trots: het is een der zeldzame gelegenheden om verheugd te zijn over het stijgend aantal lentes, dat sinds onze jeugd over het vergrijsde hoofd is heengegaan en daarin die rust en voorzichtig heid heeft gebracht, die voor automobilisten de moeder van de motorkap is. Daarentegen is de leeftijd van 20 tot 30 jaai de gevaarlijkste, zoowel voor het lichaam als voor de portemonnaie. De Arsenal-middenvoor Ted Drake is, terwijl hij met het Engelsche elftal tegen Wales mee speelde, zoodanig gewond, dat hij dit seizoen niet meer kan spelen. Dat is voor de Londen- sche club natuurlijk een geduchte tegenvaller, vooral met het oog op de bekerwedstrijden en men zal het thans met den rechtsbinnen Bow- den of met Jimmy Dunne op de middenvoor plaats moeten pro'oeeren. Zooals men weet, speelde laatstgenoemde aanvankelijk met veel i succes voor Sheffield United, alvorens hij naar Londen kwam. Bij Arsenal paste hij min der goed in het geheel en hij werd spoedig vervangen, waarna andere clubs trachtten zijn „transfer" te bewerkstelligen. Het beviel Dun ne echter zoo goed bij de Highbury-club, dat hij te kenner, gaf. liever voortdurend in het reserve-elftal te spelen dan te moeten ver trekken. Thans komen zijn diensten weer van pas en het is lang niet onmogelijk, dat hij dit seizoen nog een bekermedaille wint. Het valt licht te begrijpen, dat in het alge meen de groote clubs hun spelers niet gaarne voor een internationalen wedstrijd afstaan, want eerstens wordt op dien dag hun mede werking in de League-match gemist en ten tweede bestaat de kans, dat de speler een ver wonding oploopt. Dat deze kans lang niet denkbeeldig is, blijkt uit het geval Drake en tevens uit die van Marsden en Whittaker. Marsden van Sheffield Wednesday speelde destijds met Engeland tegen Duitschland te Berlijn, een match, die door onzen landge noot Mutters geleid werd en in een 3-3 gelijk sper eindigde. Een zeer ernstige verwonding noodzaakte een langdurig verblijf in het zie kenhuis, waarna hem werd verteld, dat hij nooit meer actief mocht voetballen. De Wed nesday verloor een uitstekend halfback, die thans als trainer bij H. B. S. in Den Haag- werkzaam is. Whittaker van Arsenal, eveneens een mid denspeler, werd bij de tour van het Engelsche team in Zuid-Afrika ernstig gewond en ook zijn loopbaan was daardoor geëindigd. Het Arsenal-bestuur stelde hem echter als trainer aan en als zoodanig heeft hij veel tot het suc ces van de ploeg bijgedragen. Intusschen is het geval Thorpe nog niet op gelost. De dood van den Sunderland-keeper heeft vele pennen in beroering gebracht en is aanleiding geweest tot het instellen van een diepgaand onderzoek door de Football Asso ciation. Voorlcopig heeft de Sunderland-direc- tie besloten, het bedrag aan benefiet-geld, dat Thorpe te goed had. op een bank te be leggen, opdat zijn zoontje er later profijt van zal hebben. Elke speler heeft n.l. recht op een benefiet van ten hoogste 650 pond sterling, nadat hij vijf jaar voor een club is uitgekomen. Vroe ger werden voor dat doel de ontvangsten van een bepaalde match terzijde gelegd, waarbij tevens nog gecollecteerd werd en er was toen geen limiet. Aangezien de spelers der kleinere clubs op die wijze wel erg bij hun meer be gunstigde collegas werden ten achter gesteld, is thans het maximum op 650 pond bepaald, wat gewoon uit de clubkas betaald wordt. Wordt nu een speler na vier jaar aan een an dere vereeniging overgedaan, dan ontvangt hij 4/5 gedeelte van zijn benefiet-bedrag uit den transfer prijs. Er zijn spelers, die niet minder dan drie maal een benefiet van dezelfde club ontvingen en dus 15 jaar achtereen hun plaats in de ploeg behielden. Ook bij cricket kent men deze belooningen. Daar wordt echter nog steeds een bepaalde match aangewezen en de geheele opbrengst van de drie dagen, dat de wedstrijd duurt, komt ten goede van den betreffenden speler. Vooral bij de grootste county-clubs, zooals Yorkshire, Lancashire en Middlesex, loopen deze bedragen dikwijls in de duizenden pon den en bekende spelers als George Hirst en Wilfred Rhodes brachten het tot meer dan 4000 pond. Op 16 Maart wordt telken jare de gelegen heid tot transfers van spelers gesloten, ten einde te voorkomen, dat de clubs hun kansen op promotie door middel van dure „sterren" trachten te verbeteren of degradatie probee- ren te ontgaan. Daarom kan men ook ditmaal weer in de komende twee weken nog opzien barende aankoopen verwachten. Reeds is de lersche internationale rechts binnen Peter Doherty voor een dikke 500ü pond van Blackpool naar Manchester City verkocht. Weliswaar werd melding gemaakt van een re- cordprijs van meer dan 10.000 pond, doch de reclame spreekt ook een woordje mee en in werkelijkheid was het bedrag niet hooger dan de helft. Grappig is, dat Doherty, ofschoon hij gaarne voor de eerste divisieclub wilde spelen, niet eerder het contract wenschte te teekenen, alvorens hij met zijn verloofde de kwestie be sproken had. De jongedame werd toen des avonds laat nog per auto naar de kantoren van de Blackpool-club ontboden en na lang over en weer praten, waaraan de directeuren der beide clubs op volle sterkte deelnamen, gaf zij eindelijk haar toestemming. Waarna Peter zijn handteekening zette. Er wordt op de resultaten der voetbalwed strijden in Engeland zwaar gewed en dit heeft langzamerhand zulk een omvang aangenomen, dat de F. A. thans terecht tegen dit kwaad gaat optreden. Zooals men weet wordt reeds in Juli het programma voor het geheele sei zoen samengesteld, zoodat alle gok-instellingen daarnaar hun aanbiedingen kunnen doen. Nu heeft de I'. A. bekend gemaakt, dat het pro gramma van Zaterdag a.s. zal worden gewij zigd, wat de uitspelende clubs betreft, en het gevolg is, dat de ontvangende vereenigingen niet voor Donderdag weten, wie hun tegen stander zal zijn. Een dergelijke maatregel zal wel niet veel helpen en het is jammer, dat de F. A. niet van de Hollandsche inhaalpro gramma's heeft gehoord, waarbij wedstrijden dikwijls Vrijdag worden vastgesteld om tot driemaal toe geen doorgang te vinden. Overigens is Arsenal thans zwaar favoriet voor den beker, gevolgd door Derby en Shef field United. In dit verband is het aardig aan de woorden van Fred Keenor, 'destijds aanvoer der van het in de final'e zegevierende Cardiff City, te herinneren, die, gevraagd naar de kan sen van zijn elftal, het volgende antwoordde: „Er is maar één bal en we hebben, evenals de tegenpartij, elf spelers. Als het geluk eerlijk verdeeld worden, hebben we een kans op de overwinning". Arsenal is vooral sterk door haar rotsvaste verdediging, waarvan de beide backs Hapgood en Male in het Engelsche elftal uitkomen. Juist in dit soort wedstrijden is een goede defensie van zeer veel belang, omdat de eerste goal dikwijls de partij beslist. En met spelers als de onovertroffen James, die voor de beker- ma tches gespaard wordt, Bastin, Hulme en Bowden in de voorhoede, zijn de kansen na tuurlijk groot, dat Arsenal dat eerste doelpunt maakt. Tot slot nog een paar Engelsche voetbal nieuwtjes. Grimsby ontvangt Middlesbrough voor den beker, waardoor de League-match tusschen deze clubs op hetzelfde terrein moet worden uitgesteld. Daardoor moet Grimsby aan haar tegenstandster schadevergoeding be talen, omdat de competitiewedstrijd thans in mid-week moet worden ingehaald. De bekende scheidsrechter Fogg heeft on langs met behulp van een pedometer gecon stateerd. dat hij bij het leiden van een match 7V2 mijl, dat is ruim 12 Kilometer, had afge legd. Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN Koediefslaan 42 Heemstede Alle correspondentie, deze rubriek betreffende gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. EEN INTERESSANT PARTIJ-GEDEELTE Onderstaande stelling kwam voor in or correspondentie-partij, gespeeld tusschen C'- Gerritsen te Bennebroek met Wit en O. van Veen Jr. met Zwart. PARTIJ-FRAGMENT No. 2273. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 3, 6, 8, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 en 21. Wit 11 schijven op: 25, 27, 29, 32, 35, 36, 38, 39, 42, 43 en 45. Deze partij verliep als volgt: Wit; Zwart: 3—9 29—24 20 29 27—22 17 48 39—34 48 30 25 3 2126 Gedwongen 317 13—19 (of 1728 15—20 (of 28—46 20—25 Dreigt 19—24 (46 10) 9—14 (10 30) en Zwart wint. 38—32 De eenige winstvoortzetting. 9—13 Vrijwel de eenige zet, wat andere zet ten verliezen vrij snel, zooals gemakke lijk is na te gaan. 32—28 25—30 A. 35 24 19 30 46—37 Belet 30—34 wegens 37—48 enz. 1420 Gedwongen. 363i 20—24 B. 28—23 6—11 (Of Indien 30—35, dan volgt Wit 4540. 23—18 37—48 enz. en op 16—21 volgt Wit 23—18, 37—48 enz. 3748 26 37 48 4 11—17 (Of 23—19 24 13 46 30—34 Op 16—21 volgt Wit 6—39 6—17 17 26 26—21 Wit: 16—21 34—39 Zwart geeft op. Variant B. Zwart: 20—25 30—35 26 37 28—23 37—48 48 9 Verhindert 2530 wegens 925. 16—21 (of 23—19 21—26 19—14 25—30 14—10 30—34 9—25 35—40 25—39 26—31 45 34 31—37 10—5 37—42 5—37 42 31 3948 en Wit wint. Variant A. 13—18 45—40 6—11 40—34 11—17 46—37 16—21 049Q 1790 Op 21—27 volgt 28—23 enz. Op 1822 volgt 2823 enz. Op 20—24 volgt 29—23, 35—30, 28—22 enz. 23—17 21 12 36—31 12—17 (of 2924 en Wit wint. De diverse onder-varianten verliezen snel. Om in dit eindspel alle onder-varianten aan te geven, zou teveel plaatsruimte vergen en bovendien verliezen deze onder-varianten toch veel sneller dan de drie hoofd-varianten. Een bijzonder interessant en leerrijk spel- gedeelte, door den Wit-speler uitstekend be handeld. VOOR ONZE PROBLEEMVRIENDEN. Wij geven hieronder ter oplossing een bij zonder fraaie en origineele compositie van Chr. Gerritsen te Bennebroek. PROBLEEM No. 2274. Auteur: Chr. Gerritsen, Bennebroek. Eerste publicatie. ZWART B n m m 11 11 2 B m B 8 n 11 !H 8 8 11 8 B SI 9 j§ S 11 8 8 s 2 B 8 11 8 iü 8 B 11 11 8 Iü 11 jü H W, il WIT Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 4, 11, 13, 14, 19, 23. 24, 30, 34 en 40. Wit 11 schijven op: 22, 26, 27, 28, 31, 32, 35, 38, 39, 44 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit vraagstuk worden niet ingewacht. Wij publiceeren deze in onze volgende rubriek. OPLOSSINGEN. No. 2272. G. Grakist, Arnhem. Wit: 25—20: 39—33: 34 43; 26—21; 43—39; 37 8; 83; 3 5 en wint. Zwart; Steeds gedwongen. ZWEMMEN. De H. P. C. 'er Sipkema verbetert een Nederlandsch record. Willy den Ouden. Sipkei. Ten bate der Stichting Arbeidsinrichtingen voor Geestelijk Onvolwaardigen waren Don derdagavond in het Sportfondsenbad te Am sterdam nationale zwemwedstrijden georgani seerd, weike in alle opzichten een buitenge woon succes hadden. Te acht uur moesten de deuren van het Sportfondsenbad gesloten worden, alles was uit verkocht; 1500 toeschouwers vulden de zwemhal. Ook het sportieve gedeelte leverde een ongekend succes op. Immers, twee nieuwe wereldrecords op een avond is een groote zeldzaamheid. Willy den Ouden verbeterde haar eigen wereldrecord over de 100 meter vrije slag en bracht het van 1 min. 4,8 sec. op 1 min. 4.6 sec. De andere Rotterdamsche zwemster Rie Mastenbroek siaagae er in het wereldrecord op de 100 meter rugslag te heroveren op Mevrouw Eieanor HolmJarrot door den tijd van 1 min. 16,3 sec. op 1 min. 15,8 sec. terug te brengen. En bij deze phenomenale prestaties bleef het niet. Want de H.P.C.-er Sipkema slaagde erin het Nederalndsch record 200 M. vrije slag, dat op naam stond van Treffers (Neptunus Bandoeng) met een tijd van 2 min. 22,6 sec. met 0,4 sec naar beneden te brengen. De 100 M. vrije slag werd in twee series gezwommen. In de eerste serie kwamen uit van Leeuwen (R.D.Z.), Hüsken (A.D.Z.), Olsen (R.D.Z.), van Veen 'R.D.Z.) en van Voorst (A.D.Z.i De jeugdige zwemster van Veen werd hier eerste in den uitstekenden tijd van 1 min. 13 sec. In de tweede serie startten Annie Timmer mans van de R.D.Z.. Jopie Selbach van de A.D.Z., Rie Sieberg van de H.Z. P.C., Willy den Ouden van de R.D.Z. en Tine Wagner van 't Y. Willy den Ouden nam direct een voorsprong, doch Tine Wagner gaf haar goed partij. De Y-zwemster bleef uitstekend volgen. Op on navolgbare wijze ging Willy den Ouden door het water; insiders zagen dadelijk, dat het wereldrecord bedreigd werd. Met een fraaien eindspurt, wederom op enkele meters gevolgd door Tine Wagner, legde Willy den Ouden de laatste 25 meter af. Even duurde het, voordat de tijd bekend werd gemaakt: 1 min. 4,6 sec, nieuw wereldrecord! De tijd van Tine Wagner dient echter ook met eere vermeld te worden. Immers 1 min. 7,6 sec. is nog nimmer door haar gehaald. Deze c. Rie Mastenbroek. tijd van 1 min. 7,6 sec. blijft zelfs nog onder het Duitsche record, dat op naam staat van Gisela Arendt. Op de 200 M. vrije slag ging de strijd in hoofdzaak tusschen Sipkema, Mooi en Mole naar. De drie heeren gaven elkaar strijd op eiken meter; het verwekte dan ook geen ver wondering, toen de tijd van den winnaar Sip kema bekend werd gemaakt, 2 min. 22.2 sec., waarmede het Nederlandsche record, dat op naam stond van G. Treffers (Neptunus Ban doeng) met een tijd van 2 min. 22,6 sec., met 0,4 sec. was verbeterd. Als tweede arriveerde op dit nummer Mooi, eveneens van de H.P.C. in den tijd van 2 min. 23 sec., terwijl Molenaar van 't Y als derde aantikte in den tijd van 2 min. 23,6 sec. Na de pauze werd de 100 M. rugslag voor dames gezwommen, waarbij o.m. Rie Masten broek van de O.D.Z. en Nida Senff van de A.D.Z. aan den start verschenen. Mej. Mastenbroek nam dadelijk de leiding, waarbij mejuffrouw Senff uitstekend volgde. Met krachtige slagen ging de O.D.Z.-zwemster door het water. Mevrouw Braun had zich bij de finish opgesteld; natuurlijk werden door haar de tijden opgenomen. Met enkele krach tige slagen in den eindspurt tikte Rie Masten broek als eerste aan, waarbij mevrouw Braun niet kon nalaten te roepen: „Geslaagd, we reldrecord!" En vol trots toonde zij aan de omstanders haar chronometer. Rie Masten broek had met een tijd van 1 min. 15.8 sec. het wereldrecord heroverd. Op 26 Januari van het vorige jaar had Eleonor Holm-Jarrot te Chi cago over dezen afstand een tijd van 1 min. 16,3 sec. genoteeerd. Nida Senff noteerde als tweede een tijd van 1 min. 18 sec. De 3 x 50 M. wisselslag voor dames wacht wederom een nieuw Nederlandsch record. Het werd hier zelfs een dubbel record. Na een prachtigen strijd werd de R.D.Z. met de dames Willy den Ouden, G. Brouwers en A. Timmer mans met niet merkbaar verschil eerste in den tijd van 1 min. 44.6 sec. De ploeg van O.D.Z. niet de dames B. Martin. C. Eykenbroek en R. Mastenbroek had denzelfden tijd. De gemaakte tijd was weer een nieuw Ned. record. Het oude récord dat op naam stond van de O.D.Z. met 1 min. 46.8 sec. en 11 November 1.1. te Schie dam gevestigd was, was dus met niet minder dan 2,2 sec. "verbeterd. IJSHOCKEY. CANADEESCHE OLYMPISCHE PLOEG TE AMSTERDAM. Door enkele wijzigingen, die zijn aange bracht in de tournée. die de Canadeesche Olympische ploeg thans door Europa maakt, zullen de wedstrijden, die dit team op de Kunstijsbaan te Amsterdam zal spelen, plaats hebben op 5 en 6 Maart en niet op 4 Maart, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Beide wedstrijden worden gespeeld tegen de Blauwe Zes. die voor deze gelegenheid ver sterkt zal worden met 4 of 5 van de beste in Europa vertoevende Canadeesche spelers (die dus niet tot het Canadeesche Olympische team behooren.) Er zal in de Amsterdamsche ploeg een Canadeesche voorhoede spelen, terwijl de andere voorhoede nog één of twee Canadee- zen in haar gelederen heeft. De achterhoede zal bestaan uit Van Marle (keeper) en B. v. d. Stok en H. Gerritsen (verdediging). WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Antwerpen Piet van Kempen uit den strijd genomen. Uit Antwerpen: Donderdagmiddag even na twaalven is Piet van Kempen uit den strijd genomen, daar hij geen koppelgenoot heeft kunnen vinden. Tegen drieën deden Smetsvan Nevele een poging om uit te loopen, zij kregen evenwel geen kans want onmiddellijk wer den zij op de hielen gezeten door Ronsse Schön. Al spoedig volgde het heele peloton en na eenigen strijd was de orde in het veld hersteld. De sprints van drie uur hadden het vol gend resultaat: 1. Smets: 2. Loncke, 3. Van Buggenhout, 4. Charlier en 5. Slaats. Zoodra de sprints afgeloopen waren ont ketende zich een felle jacht: de positie van de renners wisselde voortdurend. Tenslotte keerde de rust weer. Tegen den avond werden de tribunes stampvol. DeneefDekuyscher winnaars. Na de sprints van 6 uur werd er onophou delijk tot half tien gejaagd. Voortdurend wisselden de koppels elkaar in de kopgroep af. Te 8 uur moest het koppel Dayen— Pecqueux wegens te groote vermoeidheid den strijd staken. Onze landgenooten Braspen- ninx—Van Hout werden te 9 uur uit het pe loton genomen.. De beslissing. Te half tien begonnen de laatste klasse mentsprints. In totaal werden er 18 verreden. PijnenburgSlaats en Wals—Pellenaars, die zagen, dat zij tegen de vereende Belgi sche krachten toch niet opkonden, reden ten slotte zóó ontmoedigd, dat zij eindigden met 5 ronden achterstand. De eindstand van dezen Antwerpschen Zes- daagschen wielerwedstrijd was: 1. DeneefDekuyscher 259 punten. 2. Charlier—Depauw 147 punten. 3. Ronsse—Schön 54 punten. Met 1 ronde achterstand: 4. LonckeBilliet 154 punten. 5. Smetsvan Nevele 136 punten. 6. AertsMagne 104 punten. 7. VerreyckenHaezendonck 83 punten. 8. DeryckDictus 64 punten. Op 5 ronden achterstand: 9. PijnenburgSlaats 191 punten. 10. WalsPellenaars 105 punten. Op 6 ronden achterstand: 11. Meerschaert—van Buggenhout 72 p. GYMNASTIEK Uitvoering T. V. IJmuiden. Donderdagavond gaf voor een matig bezette zaal de T. V. IJmuiden onder leiding van mej. A. Tijm en den heer J. Sauer een uitvoering in Thalia. Na den opmarsch heette de voorzitter van T. V. IJ., de heer A. van der Zee, de aanwezi gen welkom, in 't. bijzonder burgemeester Kwint en zijn echtgenoote, en voorts den eere voorzitter. den heer A. W. Driessen. De vereeniging kwam uit met een program ma. dat minder dan dat van vorig jaar gele genheid gaf tot schittering van de hoedanig heden van de T. V. IJ. Ook de nummers, welke met die van de vorige uitvoering overeenkwa men, stonden niet op 't zelfde peil. 't Kan zijn, dat de wisselvalligheden, waar van een gymnastiek-uitvoering altijd 200 af hankelijk is, de IJmuider vereeniging parten heeft gespeeld, 't Is zelfs waarschijnlijk, want wij zouden maar één fout kunnen aanwijzen, die oorzaak was van het niet geheel naar wensch gelukken: de begeleiding, waarbij de eenheid tusschen muziek-inhoud of -tempo en beweging dikwijls zoek was. Niet geslaagd kan de uitvoering evenwel allerminst worden genoemd. Zoo denken wij 3an het optreden van de kleuter-afdeellng. Welk een frïsch en verrassend nummer gaf deze jongste spruit van T. V. IJ.'s stam! En hoe wordt niet gelet op de afwerking, blijkens het toestelturnen van de meisjes en ook van de jongens! De IJmuider adspiranten bleken in een en ander ook in gehalte van goede hoedanigheid. De heeren, te weinig in getal voor het vor men van meer dan één gelid, kwamen on danks dit beletsel voor een doeltreffend gym nastisch vorderen voldoende uit ln het brug- turnen met lichte oefenstof. In paardspringen overtroffen merkwaardi gerwijze de dames de heeren. Het ringen- nummer van de dames gaf van enkelen oefe ningen te zien, die reeds gingen in de richting van den eersten graad. Van de noodige vlotheid en afwisseling en van een ernstige voorbereiding gaf deze uit voering, de laatste vóór de viering van het 35- jarig bestaan van de T. V. IJ., tot in alle on derdeden blijk. Een dikwijls geestdriftig ap plaus was dan ook de belooning voor het werk van haar leden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13