Komkommertijd. KROON BEHANGSELS J. VAN DAM Hel Bdmsfsljhle 53e Jaargang No. 16160 Verschijnt dagelijks, behalve Op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 28 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Februari. Spelen met Vuur. Er is weer eens een periode ingetreden waarin de wereld speelt met vuur en ieder streven naar bescherming van den vrede op den achtergrond schijnt te geraken. Dreigen met toenemende bewapeningen overheerscht, ofschoon de enorme kosten die daarmede ge paard gaan door geen enkel staatsbudget ver werkt kunnen worden. De financiëele positie van bijna alle groote mogendheden is slecht. Vooral is dit het geval met Japan, dat zijn bewapening geheel uit leeningen financiert, met Italië, dat financiëel al heel zwak stond toen het aan het geldverslindende oorlogs- avontuur in Abessynië begon en nu bezig is het volksvermogen op te soupeeren, met Duitsch- land welks geldelijke manoeuvres overigens vol raadselen zijn, met de Vereenigde Staten die een fantastisch-kostbare welvaartspolitiek voeren en tenslotte met Frankrijk dat ook lioven zijn financiëele krachten leeft. De wapenindustrie beleeft dan ook wel een tijd perk van ongekende hoogconjunctuur, de macht der Stille Krachter. overheerscht, en wat zal er door sommige personen gelachen worden als iemand herinnert aan wijlen de Ontwapeningsconferentie! Geen wonder inderdaad dat velen in deze uiterst critieke omstandigheden hoop beginnen te zoeken' in de studiewerken diergenen die den bouw der Groote Pyramide als een Openbaring Gods uitleggen en een wereld-regeneratie ingaande op 16 September 1936 voorspellen. Als geen Hoogere Macht ingrijpt stormt de menschheid rechtstreeks naar haar ondergang, zeggen diegenen. Het verloop der gebeurtenissen in Japan stemt tot stijgende ongerustheid, die dan ook vooral in het bedreigde China heel duidelijk tot uiting komt. Het blijkt nu dat de ultra- militaire opstandelingen die den premier Okada, minister Takahasji, admiraal Saito (adviseur des keizers) en generaal Watanabe vermoord hebben zich in sterke positie bevin den, dat zij „op voet van gelijkheid" hebben onderhandeld met den oppersten oorlogsraad en hun eischen hebben gesteld ten aanzien van de samenstelling der nieuwe regeering. Dat dit mogelijk is nadat zij drie der voor naamste raadslieden van de Kroon (waaronder twee admiraals) en den generaal die aan het hoofd der militaire opleiding stond hebben vermoord werpt een eigenaardig licht op de onderlinge verhoudingen bij leger en vloot. De eenige vermoorde burger-minister was Taka hasji, de andere vermoorden waren alle drie zelf: ópperofficier, en buitendien raadslieden des Keizers. Niettemin moet namens den Keizer met de opstandelingen „op voet van gelijk heid" worden onderhandeld! Welke is de wer kelijke macht van den Keizer? De voornaamste conclusie is evenwel, dat in het licht dezer gebeurtenissen de vorming van een regeering van ultra-militairisten haast onvermijdelijk schijnt. Waartoe moet dit anders leiden dan tot wilde oorlogsavonturen? En wie financieren de bewapening van Japan, die door het Japansche volk zelf niet bekos tigd kan worden? Een Japansch-Russische oorlog zou een ge weldig gevaar ook voor Europa ontketenen. Frankrijk heeft zijn heil gezocht in een pact met Rusland, dat gisteren na groot lawaai door de Fransche Kamer met aanzienlijke meer derheid is geratificeerd. De oppositie meende dat Russische steun met Duitschland in geval van een oorlog weinig te beteekenen zou heb ben, omdat Rusland niet aan Duitschland grenst. Maar de oud-minister Pierre Cot gaf hoog op van de Russische luchtvloot, die uit drieduizend moderne vliegtuigen bestaat. Luchtvloten hebben zich niet aan territoriale grenzen te storen. Neen natuurlijk niet, dat is „het mooie" van het moderne vüfde wapen. En bij de Russische manoeuvres hadden 97 vliegtuigen vier bataljons, zestien kanonnen, vier automitrailleurs, vier tanks en vier ver bindingswagens achter de vijandelijke linies gebracht. De heer Cot was er heelemaal enthousiast over. Het is belangwekkend ter overpeinzing voor de naïevelingen, die nog meenen dat kleine landen „hun grenzen ver dedigen kunnen" en daarbij den Moord-uit-de- Lucht" maar heelemaal negeeren. Dit Russisch-Fransche verdrag heet een spe cimen van „collectieve veiligheid". Ten on rechte. De collectieve veiligheid kan alleen in Genève geregeld worden, en niet door pacten als deze. Onze Berlijnsche correspondent schrijft dan ook vandaag, dat men in Duitsch land zeer ongerust is over dit pact. Duitsch land acht het in strijd met het Pact van Lo carno, met den „geest van Locarno". Ach, de geest van Locarno! Zijn grafstem verheft zich al sinds lang naast die van de Ontwapenings conferentie. Maar Duitschlaxxd schijnt geen juridische redenen tot opzegging van het Pact van Lo= (Te Eist zijn de eerste kaskom- kommers aangevoerd en voor ■prijzen van 37 en 40 cent per stuk verkocht.) Dit bericht in Februari Treft als een meirkwaardigheid, In een wereld vol bombarie Is dit geen komkommertijd. 't Blijkt weer op ons stukje aarde Luistert niets naar d' oude wet, Elk symbool van oude waarde, Wordt maar op z'n kop gezet. Als wij slechts van kommer praten, Past dat in ons tijdsgewricht, Die vervult ons bovenmate En 't verschiet toont weinig licht, 't Is de tijd van balanceeren Voor de zakenlieden thans, De fortuinlijksten dier heer en Blijven nauwlijks in balans. Dit zijn kommervolle dagen, Als men 't resultaat besomt En na 't tellen der bedragen, Tot een saldo kommer komt. Als men peinzend zit te treuren. Over hoe het is en was. Met een lijst van crediteuren En een chronisch leege kas. Ja, wanneer wij 't zoo bekijken. Dan lijkt toch weer uit dit feit, Onomstootelijk te blijken, 't Is wel kas-komkommertijd. Smaakvol...! en toch goedkoop...? Alléén Cr. Houtstraat 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) carno te hebben, want het Fransch-Russische Pact is er niet naar den letter mee in strijd, en nu doet het pogingen om met Italië, een andere „garant" van het Pact en den geest van Locarno, onder een hoedje te spelen. De Europeesche verdeeldheid spitst zich dus toe. Waartoe zou dit moeten leiden als een Rus sisch-Japansche oorlog de Russen noopte vrij wel al hun macht op Azië te concentreeren? En als Rusland de nederlaag leed? Wat zou men moeten beginnen met een overwinnend Japan? Hoe staat Europa überhaupt tegen over deze Aziatische grootmacht? Verdeeld, verzwakt, verarmd, sterk alleen in het intri geeren Het Volkenbondssecretariaat is deze week verhuisd naar het nieuwe Volkenbondspaleis, dat evenwel pas gedeeltelijk gereed is. Wanneer zal het heelemaal gereed zijn? Indertijd zei men al in Genève, met bittere ironie; „Als de volgende wereldoorlog uitbreekt". Enfin, de aandeelen van de internationale wapenindustrie vliegen omhoog. Er daagt hoogconjunctuur op de beurzen in dien uiterst belangrijken hoek. Men speelt met vuur. Een epidemie van gezond verstand wordt dringen der dan ooit vereischt. R. P. Nederland en de landsverdedi ging in België. Onze regeering voert geen besprekingen. In de pers zijn berichten verschenen no pens door den Belgischen minister-president gegeven uiteenzettingen voor de katholieke, parlementaire fractie over de Belgische lands verdediging. Voorzoover daaruit zou kunnen worden opgemaakt dat met Nederland be sprekingen gevoerd zijn over aangelegenhe den van militairen aard, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat in overeenstemming- met de politiek der Nederlandsche regeering besprekingen van dien aard niet zijn of wor den gehouden, dan wel voor overweging in aanmerking komen. Brandspuit was niet in orde UDENHOUT. 28 Febr. (A.N.P.) Een felle brand heeft gistermiddag drie arbeiderswo ningen in Udenhout in de asch gelegd. De brand is ontstaan in de woning van de familie Weyters, waarschijnlijk door een defect in den schoorsteen. In minder dan geen tijd laaiden de vlammen hoog op uit het met een rieten dak bedekte huis, waarna het vuur oversloeg naar de aangrenzende woningen van den heer J. Broeders en de weduwe Jansen, welke laat ste in manufacturen handel drijft. Men slaag de er in uit dezen winkel eenig meubilair en winkelgoederen te redden. Overigens ging alles in de vlammen op. De brandweer van Uden hout kon niets uitrichten, aangezien de spuit niet in orde was. Men alarmeerde toen de Til- burgsche brandweer, die na ruim een half uur met een motorspuit verscheen, doch het was toen reeds te laat. De woning en winkel der weduwe Jansen waren verzekerd, doch de bei de andere perceelen niet. De bejaarde weduwe Van Laak. die aan de overzijde woont, kreeg, toen zij den brand zag uitbreken, van schrik een toeval. Haar toestand is hoogst zorgwek kend. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 Gostuums n. maat met 2 pantalons vanaf f 40. Coupe - Afwerking - Stolfen ONDER VOLLE GARANTIE!' Het huis voor solide 611 kleeding naar Maat!! (Adv. Ingez. Med.) Onderhandelingen mef de Japansche muiters mislukt. Opstandelingen weigerden zich op het laatste oogenblik over te geven. Naar militaire dictatuur onder Araki? TOKIO, 28 Februari (Reuter). De onder handelingen met de muiters zouden zijn mis lukt. Vannacht hebben Goto en de andere ministers met de militaire leiders in het paleis de te nemen maatregelen besproken. Het ka binet is hedenmorgen opnieuw bijeengekomen, waarschijnlijk in verband met het mislukken der onderhandelingen. De prinsen van den bloede, die hooge, titulaire rangen in het le ger en bij de vloot bekleeden, o.a. maarschalk Nasjimoto, admiraal Voesjimi, chef van de generale marinestaf en de prinsen Nigasji- koemi, Araki, Koeni, Takamatsoe, Tsjitsjiboe en Takeda hebben zich naar het paleis be geven. Een nader telegram bericht: Men gelooft, dat de regeering krachtige maatregelen zal nemen, indien de muiters zich niet onverwijld overgeven. Gemeld wordt dat de mi nister van oorlog, generaal Kawasji- ma, zich naar het paleis heeft bege ven. Om acht uur boden de straten der hoofdstad een verlaten aanblik en nergens zag men een spoor van de muiters. Toestand te Tokio verscherpt. Uit Shanghai meldt het A. N. P.: Te oordee- len naar de weinige berichten, die de opnieuw ingestelde censuur ongewijzigd hebben kun nen passeeren, is in den toestand te Tokio hedenmorgen opnieuw een ernstige wending gekomen. Den geheelen morgen werd geen enkel telegram uit Tokio ontvangen en daarna werd het bekend dat de muiters geen uitvoer hebben gegeven aan hun belofte om zich voor acht uur vreedzaam over te geven en dat men hun hiertoe nog tot uiterlijk twaalf uur des middags den tijd heeft gelaten. De marine scheen mariniers aan land te hebben gezet, die elk verkeer in de nabijheid van het Hi- biyapark, waarin de meeste van de bezette, openbare gebouwen zijn gelegen, beletten. Men geloofde dat de operaties tegen de mui ters op het punt stonden te beginnen. Een der laatste uit Tokio ontvangen, doch nog niet bevestigde berichten meldt, dat generaal Araki, die van 1931 tot 1934 minister van oorlog was, een militaire dictatuur heeft ingesteld. Chineesche politici voorzien ernstige gevolgen. SJANGHAI, 28 Februari (Reuter) In voor aanstaande, Chineesche, politieke kringen is men ervan overtuigd dat de gebeurtenissen te Tokio voor Noord-Clxina ernstige uitwer king zullen hebben. Men is van meening dat, hoe de Japansche regeering ook samengesteld zal zijn, zij onvermijdelijk een meer vooruit strevende continentale politiek zal gaan voe ren dan tot dusver het geval is. In wel ingelichte Britsche kringen wordt deze mee ning gedeeld. „Opstand van binnelandsche politieleen aard", zegt de Japansche regeering. TOKIO, 28 Febr. (A.N.P. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de buitenlandsche poli tiek van Japan als gevolg van de huidige ge beurtenissen geen enkele wijziging zal onder gaan. Hij verklaarde voorts dat in tegen stelling met bepaalde commentaren in de bui tenlandsche pers, de huidige ci'isis geen gevolg is van ontevredenheid iix het leger ten aanzien van de gematigde politiek der regeering tegen over China en de Sovjet-Unie in Buiten- Mongolië, doch dat deze uitsluitend is te weeg gebracht door oorzaken van binnenlandsch politieken aard. Soezoeki's toestand verontrustend. Blijkens een Reuterbericht uit Dairen is admiraal Soezoeki niet overleden; zijn toe stand is evenwel zeer verontrustend. Japansche vloot op alles voorbereid. TOKIO, 28 Feb. (Reuter) De min. van marine heeft een conferentie van hooge officieren belegd om den toestand onder de oogen te zien. De uit mariniers bestaande wacht voor het ministerie van marine is versterkt en de bemanningen van het eerste eskader, dat in de baai van Tokio voor anker ligt, zijn op alles voorbereid. Om half een, een half uur dus na het middaguur, waarop de muiters zich uiterlijk hadden moeten overgeven, scheen alles in de stad rustig. Gisteren zijn aan de Japansche bank voor een totaal bedrag van 1 milliard yen aan deposito's opgevraagd. De keizer heeft nog geen beslis sing genomen Uit Sjanghai: Nadere berichten uit Tokio melden, dat de leden van den oppersten oor logsraad op het oogenblik in conferentie zijn met den commandant van het garnizoen te Tokio, generaal Kasji. Ofschoon het in de stad rustig is, heerscht er groote spanning en men verwacht elk oogenblik een beslissende ARAKI, de vroegere Japansche minister van oorlog. wending in den toestand. Uit de houding dei- rebellen maakt men op dat deze kunnen re kenen op den steun van machtige deelen van het leger, die niet zouden dulden dat de re geering verantwoordelijk was voor den dood der patriotten. Intusschen schijnt de keizer nog steeds geen besluit te hebben genomen en wil hij het advies inwinnen van prins Saionji, alvorens een nieuw kabinet te vormen. In fi- nancieele kringen spreekt men de meening uit dat slechts een sterke coalitieregeering Japan van de militaire dictatuur kan redden. Ten slotte wordt nog gemeld dat baron Ikki, de voorzitter van den geheimen raad, wiens steun aan de liberale partij bij de militaire partij zooveel kwaad bloed heeft gezet, beslo ten zou hebben af te treden. Armenzorg en werkloozen- steun te Heemstede. De steunbijslag aan taxi-chauffeurs. De Gemeenteraad van Heemstede ver eenigde zich Donderdagavond met de con clusies van de commissie ad hoe. waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Maatschap pelijk Hulpbetoon haar belofte, de loonbij- slagregeling vopr taxi-chauffeurs stop te zet ten, zal vérvulxen. De Commissie had vooi-geste:d dat de door M. H. in dezen gevolgde handelwijze zou wor den afgekeui'd en verder dat M. H. de af- deeling Armenzorg zal behoudeix, maar dat de werkloozenzorg onmiddellijk onder B. en W. zal komen, met een commissie van bij stand. LOGISCH GEVOLG. Wanneer in een blad Vraag en Aanbod advertenties geen of weinig succes hebben, gaat hun aantal achteruit, hebben zij wel succes, dan worden er steeds meer ter plaat sing opgegeven. Haarlem's Dagblad plaatste in 1934: 41841 en in 1935: 43326 Groentjes, advertenties van Vraag en Aanbod. De politiesalarissen te Heemstede. Een amendement van de lieeren De Tello c.s. aangenomen. De Heemsteedsche i Gemeenteraad behan delde Donderdagavond een door B. en W. voorgestelde nieuwe verordening op de ran gen, salarissen enz. van het politiepersoneel, waarin tegemoet werd gekomen aan de wen- schen van den minister, volgens welke de jaarwedden zouden bedragen: a. voor den inspecteur van politie f 3200— f 3900. b. voor een hoofdagent van politie f 2000 f 2250. c. voor een agent van politie le kl. f 1600— f 1900. d. voor een agent van politie 2e kl. f 1500— 1 1800 e. voor een kantoorbediende bij de politie f 900—f 1500. De heer De Tello (s.d.a.p.) diende op het voorstel van B. en W. mede namens de heeren Rijkes en van der Linden een amen dement in. volgens hetwelk de jaarwedden zouden zijn: Inspecteur f 3550f 4250; hoofd agenten f 2300f 2600; agent le klasse f 1700—f 2200; agent 2e klasse f 1600—f 2100; en kantoorbediende f 900f 1500. (Deze be dragen gelden in de thans bestaande verorde- ning). De Raad vereenigde zich met dit amende ment met 8 tegen 6 stemmen. Het woord is aan.... Paul Brulah Het onbekende neemt toe tegelijk met het bekende. De negus ziek of gewond? Abess.vniërs spreken de geruchten tegen. ROME, 28 Februari. De medische adviseur van den keizer van Abessynië zou volgens een uit Djiboeti afkomstig bericht met spoed uit Addis Abeba naar Dessie ontboden zijn, om zich naar den keizer te begeven. Men ge looft, dat de keizer ziek is. of. zooals te Dji boeti het gerucht de ronde doet, dat hij ge wond is. Ook Havas maakt onder het grootste voorbehoud melding van een telegram, dat te Rome ontvangen is van den correspondent van het blad „Piccolo" te Djiboeti, volgens hetwelk de particuliere lijfarts van den Negus uit Addis Abeba dringend naar Dessie geroepen zou zijn. Het blad voegt er aan toe, dat geruchten de ronde doen. als zou de Negus ernstig ziek of gewond zijn. Het Italiaansche persagentschap Stefani weet reeds te vertellen, dat Ras Kassa van de gelegenheid gebruik zou maken om zich als opvolger van den keizer op te wei-pen. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt verklaart de Abessynische regee ring officieel dat de gezondheidstoe stand van den Negus uitstekend is. Hier wordt nog aan toegevoegd dat alle geruchten omtrent verwondin gen en ziekten, zuivere verzinsels zijn. 3X3 12. Van 2 tot en met 7 MAART geven wij bij iedere 3 rol 1 rol CADEAU. Vraagt onze staalboeken en ziet onze enorme sorteering MODERNE BEHANGSELS. Vakkundige behangers beschikbaar. Voor zelfbehangers snijden wij GRATIS randjes af. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) DE ONDERHANDELINGEN MET DE MUI TERS TE TOKIO ZIJN MISLUKT. pag. 1 De ratificatie van het Fransch-Russisch pact is door de Fransche Kamer aangenomen. pag. 4 Italië wenscht nog geen vlootaccoord te tee kenen. pag 4 De Belgische legervoorstellen zijn door de Kamercommissies verworpen. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: Overwinning der Abessyniërs bij Aksoem? pag. 4 De begrooting van Sociale Zaken is door de Eerste Kamer z.h.st. aangenomen. pag. 3 Ons land wil Indic wel helpen, doch het moet zulks ook kunnen doen. pag. 3 Donderdagmiddag is bij Beekbergen een vrachtauto door een lokaaltrein gegrepen; de chauffeur is gedood. pag. 3 Bij luchtbeschermingsoefeningen in Gelder land heeft een K. L. M. vliegtuig alle opge geven plaatsen zonder moeite gevonden. pag. 3 Willy den Ouden en Rie Mastenbroek verbe teren een wereld-, Sipkema een Neder- landscli record. pag. 7 De zesdaagsche te Antwerpen is gewonnen door DeneefDe Kuyscher. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Spelen met vuur. pag. 1 Mr. E. Elias: Den Haag is voor Volksfeesten te Haagsch. Pag. 3 Van onzen Rerlijnschen correspondent: Het Fransch-Russische militaire pact. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De huwelijken van Gretna Green. pag. 4 Van onzen Gcneefschen correspondent: De winterzitting van het Internationale Ar beidsbureau. Dag 13 A. K. van R.: Eden's eerste mmisterieele La gerhuisrede. pag. 15 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Is een reisbelasting wel gewenscht? Dag 13 Sport in 't Kort. pag. 7 Damrubriek. pag. 7 Voor de Jeugd. pag. 11 en 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- genomen op pag. 8.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1