Begrooting van Sociale Zaken aangenomen. Financieele hulp aan Indië. Stop dien hoest ABDIJSIROOP VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 HAARDE M'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Klachten over Amsterdamsche werk-forensen. DEN HAAG Donderdag. Minister Slingenberg verorberde eerst wat hors d' oeuvres waaronder hij o.m. het versche kadetje rangschikte, dat hij gaarne iedereen zou gunnen. Maar met den heer de la Bella meent de Minister, dat de nachtarbeid hier door niet mag gaan herleven en de kleine bak ker er niet 't slachtoffer van mag worden. Welnu, hij vraagt het advies van een zoo al zijdig samengesteld college als den Hoogen Raad van Arbeid. Tegen objectieve voorlich ting kan toch geen bezwaar bestaan en als nu de techniek gemoder niseerd is, dan zou alleen een conserva tief man hiervan niet willen weten omdat reeds vroeger de H. R. v. A. afwijzend gead viseerd heeft. Naar aanleiding van de in het debat ge oefende critiek op te veel verleenen van overwerkvergunnin- gen merkte Mr. Slin genberg op, dat voor die vergunningen toch zeker aanleiding is, wanneer daardoor vermeden kan worden, dat arbeidsgelegenheid voor ondernemingen hier te lande verloren zou gaan. Na deze voorgevechten, kwamen andere spij zen ter Ministerstafel, zoo b.v. de kwestie van verbindend verklaring van het collectieve ar beidscontract. Geen verbindend verklaring van loonen maar wel van een aantal sociale bepalingen in die overeenkomst voorkomende. Aldus 's Ministers standpunt. Verstarring van loon voor langen tijd is vooral in deze moei lijke economische periode uit den booze, Daarom moet t.a.v. loonen de verbindend ver klaring achterwege blijven maar met de socia le bepalingen is 't anders gesteld, want die voorzieningen gelden ook reeds voor 't Rijks personeel. Een groot goed zou voor de arbei ders te loor kunnen gaan als te hunnen be hoeve niet gezorgd werd, den minst socialen 011 dernemers te beletten zich langzamerhand aan die sociale voorzieningen te onttrekken. Of verordenende bevoegdheid voor de bedrijfs- raden 'n deugdelijk middel zou zijn om deze instelling een grootere plaats te doen inne men. betwijfelt de Minister. Noodeioos maakt men door dit dringen vele werkgevers afzij dig om tot oprichting van bedrijfsraden over te gaan wat de Minister betreurt. Langzaam aan dan breekt 't lijntje niet, is hier Mr. Siin- genberg's parool, die er op wees, dat men ver keerd zou doen ten dezer te forceeren. Gelei delijke groei is veel beter. Den heer Werker is de Minister zeer dank baar voor diens op groote deskundigheid be rustende waarschuwing i.z. eventueele plannen om bij de uitvoering der industrieele ongeval lenwet de bedrijfsverenigingen in te scha kelen. In hooge mate zal spr. rekening houden met Mr. Werker's advies. Naar aanleiding van 's heeren d' Ansem- bourg's bewering, dat de Regeering in tegen stelling met wat ze wel voor de invaliditeits verzekering doet, al sinds jaren in strijd met de voorschriften in gebreke zou zijn een bepaald bedrag in het Algemeen Mijn werkersfonds te storten, verklaard de Minister dat heel dit verhaal 'n volkomen raadsel is. Niemand die iets afweet van of te maken heeft met ons verzekeringswezen, kan ook maar 'n oogenblik begrijpen hoe de hat. soc. senator tot die bewering komt. Ook diens an dere opmerkingen i.z. de sinds 1 Januari j.l. werkende wettelijk voorgeschreven jaarlijk- sche bijdrage aan het Rijk van f400.000 (ge durende 75 jaar) ter versterking van het Algemeen Mijnwer kersfonds waren er, naar de Minister aan toonde, naast en be rustten kennelijk op „vergissingen". Sprekende over den voortreffelijken staat der volksgezondheid (1935 was 'n record jaar), gaf de Minister aan Mr. v. Rappard te verstaan, dat hij voor menging van aardap pelmeel in 't brood alleen kan voelen als de voedingswaarde voor de volle 100 pet. gehand haafd blijft. Mr. v. d. Hoeven kreeg te hooren dat eer we 'n jaar verder zijn het drinkwa- tervoorzienings-rapport publiek zal zijn. Van het drinkwater naar de Blue Band, d.w.z. naar Mr. v. Vessem, die nog eens te hooren kreeg, onder bravo's van tal van leden, dat als hij weer vragen formuleert in N. S. B.-jargon met zinspelingen op corruptie van volkomen in tegere ambtenaren, hem wederom eenzelfde bejegening ten deel zal vallen. Tot den heer Rugge zegt de Minister, dat de gemeenten den grond voor het bouwen van goedkoope arbei derswoningen, dien zij in hun bezit hebben, zonder winst moeten beschikbaar stellen wat niet altijd gebeurt. Er is geen sprake van dat de Regeering 't woningpeil wenscht te drukken maar wel is zij vastbesloten bij wo ningbouw met Regeerinssteun niet meer toe te staan dan strikt noodzakelijk is. Dat de Regeering niet stil zit wat betreft po gingen om de werkloosheid te bestrijden, kan zekeren critici nog eens duidelijk gemaakt worden door 's Ministers opsomming van alles wat hij en zijn ambtgenooten tot nu toe reeds ten dezen hadden gedaan en voortgaan te doen. Jaariijks keert de overheid liefst 300 mil- lioen gulden aan steun uit. Zeer veel is 'reeds dank zij de werkverschaffing bereikt. Honder den Hectaren woest land zijn zoodoende ont gonnen en al jaren arbeiden 50 a 60.000 man in werkverschaffing. Mr. Slingenberg gaf voorts nog eenige voorbeelden van vorderin gen die dank zij de aanpassingspolitiek ge maakt zijn en merkte verder op, dat hij met de vertegenwoordigers der werknemers- en werkgevers-organisatie wil gaan praten over mogelijkheden om hier en daar de 40-urige arbeidsweek vrijwillig in te voeren. Maar als heilmiddel valt hiermee niets te bereiken, wan neer men niet zeker is, dat alle andere landen eveneens 'n 40-urige werkweek zullen toepas sen. Toen aan 't slot van zijn betoog de Mi nister verzekerde, dat hij alles zal doen om al het moois, dat op sociaal gebied .voor de Nederlandsche arbeidende bevolking bereikt is, ongerept te handhaven, klonken bravo's. Bij de replieken voerden nog het woord de heeren Mr. Knottenbelt, prof. de Savornin Lohman, Mr. Werker, de la Bella, ter Haar, mr. v. Vessem, die gemis aan eerbied van den Minister tegenover hem, lid der Kamer, con stateerde. uitkomende in de weigering van den bewindsman om op hem niet welgevallig ge formuleerde vragen te antwoorden, en de Bruyn. Mr, Slingenberg zeide bij zijn beantwoording o.m., nog, dat hypotheekbanken enz. inderdaad helaas spaarzaam zijn geworden met 't be schikbaar stellen van gelden voor 't bouwen van nieuwe woningen en somde verschillende factoren op. die hiertoe geleid hebben. Nu is er wel eenigermate verbetering ingetreden, maar men wacht blijkbaar nog even op het binnen komen der M. v. A. omtrent het vaste lasten- ontwerp. Zeer spoedig zal die Memorie ver schijnen en dan zal blijken dat er geen sprake is van aantasting der hoofdsommen. Mr. v. Vessem werd tenslotte nog gecritiseerd over de wijze van debatteeren van dezen afgevaardig de. die verzuimd had aan te toonen. dat de Minister ten onrechte uit de bewuste vraag van dat Kamerlid een onbehoorlijke tendens had gelezen. Ook in de toekomst zal mr. Slingenberg blij ven weigeren dusdanig opgestelde vragen te beantwoorden. Nadat Sociale Zaken z.h.st. was aangenomen met aanteekening dat Mi*, v. Vessem tegen is, kregen we den feestredenaar bij Binnenland- sche Zaken, den heer Hermans (s.d.) te hoo ren, die constateerde, dat hij z'n zilveren ju bileum vierde als door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken met een kluitje in 't riet gestuurde vrager naar vermeend gebrek aan beleid van burgemeesters. Op 't Torentje pleegt men z.i. de burgervaders al te zeer de hand boven 't hoofd te willen houden. Verder klaagde de heer Hermans o.m. over gebrek aan eerbied voor de gemeentelijke autonomie,'over de aanwezigheid van N. S. B.'ers in sommige burgerwachten en over 's Ministers onwil om sociaal-democraten tot burgemeester te benoemen. De critische beschouwingen van den heer Andriessen (R.-K.) over de wijze waarop Den Haag richtlijnen voor de gemeentelijke werklieden-loonen aangeeft, waren allesbe halve opwekkend. Zijn partijgenoot Krop man (R.-K.) stelde met voldoening vast. dat de Minister oog heeft voor het feit. dat de gemeenten eigen structuur, eigen leven heb ben. Ook in een der schoonste steden van Europa, gelijk v. Devssel Amsterdam ty peerde, heerscht een sterk stuk gemeentelijk besef. „De gemeenten zijn geen product van Grondwet of wetmaar historisch ge groeide plaatselijke corporaties", schreef Struycken en spr. is er zeker van dat de Minister dit onderschrijft, dus zeker het streven bedenkelijk zal vinden om bij de wet aangelegenheden te regelen, die veel beter in plaatselijke verordeningen thuis hooren (vestigingseischen, uitverkoopen). Op het gebied van het recht en van de financiën moet men meer den gemeenten geven, wat haar toekomt. In de bestaande regeling der fïnancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten ziet spr. nu juist de fout, dat daarin de gemeen ten niet voldoende als zelfstandige eenheden behandeld worden. In de sfeer der thans legendarische hooge belastingopbrengst heeft men in 1929 in de wet betreffende de financieele verhoudin gen. de belasting der werkforensen afge schaft. De werkforensen betalen daardoor niets in hun werk-gemeenten, waar zij in be langrijke mate van de gemeentelijke voor zieningen profiteeren: in dezen tijd is dit in hooge mate bedenkelijk voor de werkge- meenten en ook onbillijk tegenover de daar gevestigde burgers. Met cijfers toont spr. aan. in wélk een belangrijke mate de foren sen onderdeel van Amsterdam zijn en tevens tot de meest draagkrachtigen behooren. Se dert tal van jaren is er een vestigingsover schot van lagere en een vertrekoverschot van hoogere inkomens. Het voor Amsterdam nadeelig saldo is in de laatste jaren nog be langrijk toegenomen. Het aantal Amster damsche forensen bedraagt ongeveer 13000 en dat van de personen, die buiten de hoofd stad wonende tenslotte leven van in Am sterdam genoten inkomsten (hieronder dus ook de winkeliers, in de forensenplaatsen, die onder de forensen hun klanten hebben), bedraagt wel een kleine 100.000. TWEEDE KAMER Van het slot van het algemeen debat, zij slechts aangestipt, dat Minister Colijn nog eenige aangename, zij toch niet veel om het lijf hebbende, toezeggingen aan Ir. Feber deed en dat hij nogmaals verklaarde, dat Nederland Indië wel financieel wil, doch ge zien den huidigen toestand niet kan helpen. De Minister herhaalde nog eens z'n bereid verklaring tot 'fc instellen eener commissie, i.z. economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië, maar moest er meteen aan toevoegen nog weinig bereidheid van de Ka merleden te hebbe bespeurd om in zulk een commissie zitting te nemen. Tenslotte stippen we nog aan, dat Dr. Colijn zich te gen eenzijdige opzegging van de schuld (ge dwongen conversie) uitsprak, aangezien dat met 't oog op het crediet zeer gevaarlijk zou kunnen zijn. Z.h.st., met aanteekening communisten en de heer Sneevliet (rev. soc.) tegen, nam de Kamer het eerste hoofdstuk (Regeering en Hooge Colleges) aan. waarna bij Justitie o.m. de heer v. Boetzelaer (c.-h.) tegen poe nale sanctie op Nieuw-Guinea waarschuwde, waar die maatregel niet noodig zou zijn. om dat men er daar met inheemsche en niet met van elders geïmporteerde arbeidskrach ten te maken heeft. Ook de a.-r. van Dijk achtte voorzichtigheid ten dezen geraden en kwam verder op voor nog meer Zondagsrust in de plantersregeling. E. v. R. HET VERGAAN VAN DE DIPPING V. Het wrak van den gezonken Nederland- schen motorlichter Dipping V is Woensdag in het dok opgenomen, waar de lading zal wor den gelost. Het schip vertoont geen belang rijke averij; alleen het voorste gedeelte aan stuurboord is sterk verbogen en ingedeukt, terwijl verder de stuurhut ontbreekt. De lich ter zal op de werf „Weser" te Bremen worden gerepareerd. Het stoffelijk overschot van de vrouw van den kapitein en van de beide kinderen, het welk te Rechtenfleeth is opgebaard zal in Ne derland worden ter aarde besteld. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe versterkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ..codeine' De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,.'s Werelds béste Koest-siroop". AKKER's verslèrkte Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f2.-. f 3.50 p. flacon (Adv. Ingez. Med.) Luchtbeschermingsoefeningen in Gelderland. K. L. M .-vliegtuig spoort alle plaatsen op. Waterwegen blijven ook 's nachts duidelijk zichtbaar. Onder leiding van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, zijn Donderdag in een groot aantal Geldersche gemeenten, gelegen in het gedeelte van de provincie Gelderland ten Westen van de lijn Voorst-Brummen-Roo- zendaal-Arnhem-Elst. luchtbeschermings oefeningen gehouden, waarvoor van officieele zijde groote belangstelling bestond en die o.a. ook werden bijgewoond door den Commissaris der Koningin in de Provincie Overijsel, Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst. Bij een bezoek aan Renkum werd een over zicht gegeven van de organisatie van den luchtbeschermingsdienst in deze uitgebreide gemeente, die o.a. uit het dorp Renkum. Oos terbeek, Heelsum en Wolfheze bestaat, en waar ongeveer 500 personen boven den dienstplich tigen leeftijd deel uitmaken van den luchtbe schermingsdienst, welke beschikt over ambu lance-, opruimings- en herstellings- en ont- smettingsafdeelingen, vijf centrale telefoon posten, een optischen seindienst en een uit gebreide vervoerafdeeling. De diensten zelf kunnen ondergebracht, worden in speciaal daarvoor ingerichte kelders, waarvoor o.a. de telefoonkabels onder den grond zijn gelegd, zoodat men in tijd van nood in deze onder- grondsche schuilplaatsen 'toch verbinding met de buitenwereld kan hebben. In totaal zijn in Renkum 15 kelders zoo goed als gereed om voor luchtbeschermingsdoelein den te dienen, en het gezelschap heeft eenige van deze kelders bezocht. Daar waren in de eerste plaats bestaande kelders van gewone woonhuizen, die door een speciale wijze van stutten, die in korten tijd konden worden aan gebracht, scherf vrij, en door het aanbrengen van een gassluis en gasdichte ramen gasvrij gemaakt konden worden. Naar men verklaarde behoefden de kosten van dergelijke werkzaam heden niet meer dan circa 60 gulden te bedra gen. En verder bezichtigde het gezelschap de kelders van de in aanbouw of bijna gereed zijnde huizen, die voorzien waren van een betonzoldering en van gasdichte deuren en vensters. Hoewel deze kelders niet tegen een voltreffer bestand zouden zijn, kunnen zij zeker als scherfvrij beschouwd worden. Donderdagavond is een veronderstelde aanval uit de lucht gedaan op Nijkerk, Putten, Harderwijk. Apeldoorn, Ede. Oosterbeek, Wa- geningen, Kesteren, Tiel, Geldermalsum en Culemborg. Het vijandelijk eskader, dat dezen aanval zou doen, werd voorgesteld door een daartoe dooi den Generalen Staf gecharterd K.L.M.-vlieg- tuig, een tweemotorige F. 8. die boven ge noemde plaatsen zoo mogelijk seinpatronen zou afschieten, terwijl genoemde gemeenten ernaar zouden streven, zooveel mogelijk in het duister gehuld te blijven. Een redacteur van het A.N.P. heeft deze vlucht meegemaakt met de machine, die be stuurd werd door den bekenden K.L.M.-gezag- voerder A. Viruly, en waarin o.a. hadden plaats genomen de kapiteins J. H. van Riesen en II. W. G. R. Dietz van de Afdeeling Luchtbescher ming van den Generalen Staf. Kort voor 7 uur steeg de Fokker op van het vliegveld Soesterberg en weldra was het opge slokt door de duisternis. Uit de cabine zag men slechts de blauwe uitlaatvlammen achter aan de motorgondels en het boorlicht aan het einde der vleugels. Na terugkomst op Soesterberg moest gecon stateerd worden, dat Viruly, hoewel een be kwaam nachtvlieger onbekend met nacht vluchten op het thans door hem,afgelegde tra ject. zonder eenige moeite alle hem aangegeven punten had aangevlogen. Daarbij had hij in het geheel geen gebruik gemaakt van radio peilingen en waren de omstandigheden boven dien vrij ongunstig voor een nachtelijken aan valler. Er hing immers op 400 meter hoogte een gesloten wolkendek, zoodat er licht van maan noch sterren was. Bovendien liep het te volgen traject langs grillige lijnen, die ver gissingen zeer goed mogelijk maken en een veel ingewikkelder navigatie eischen dan bijv. de eenvoudige opdracht om van een bepaaid punt aan onze grens rechtstreeks naar een be paalde stad te vliegen om deze te bombardee ren en daarna terug te keeren. Het zijn vooral onze waterwegen, die ondanks de diepste duis ternis ook des nachts uit de lucht zichtbaar blijven, en aangezien al onze voornaamste centra en groote steden aan belangrijke water wegen liggen, is het na de ervaring van Don derdagavond een vitale vraag, of het mogelijk is, onze belangrijke steden door verduistering bij een luchtaanval voldoende te camoufleeren of hun ligging aan het gezicht van een boven ons land vliegend eskader te onttrekken, m.a. w. of wij op andere middelen van luchtbe scherming moeten zinnen. (A.N.P.) DE HEER W. VIS t Hedenmorgen is in zijn woning aan de Ju- lianalaan te Hoofddorp overleden de heer W. Vis, hoofd van de Openbare Lagére en ULO- school aldaar. De heer Vis is ruim 37 jaar bij het openbaar lager onderwijs werkzaam geweest, waarvan ongeveer acht jaar als hoofd van de school. Den Haag is voor Volksfeesten te Haagsch. Kwasi-Carnaval, onprettige Koninginnedag en wandelende Hagenaars. Het blijft altijd voor den Zuiderling een vrij trieste vertooning wanneer hij een Haagsche poging-tot-Carnaval bijwoont. Met dien naam tooien zich een reeks van ge- costumeerde en gemaskerde bals, die men moet bijgewoond hebben om te beamen, dat zij met de ware zuidelijk-Nederlandsche Vastenavond-stemming niet het minste of geringste gemeen hebben. Het is wel druk op die feesten en duizenden bewegen zich ge maskerd en geeostumeerd in de ruime zalen van den Dierentuin; in de champagne-bar en op de galerijen wordt menige innige vriendschap gesloten en bij het souper heerscht een uitgelaten stemming, maar het eeheel is een bal. een geanimeerd feest van menschen die het feestvieren-om-niets niet in het bloed hebben en zoo wordt dat dan wel eens wat opgeschroefd en kwasi-uitgelaten. meer brooddronken dan geestig en in hooge mate conventioneel wat ae aankieeding be treft. Het is merkwaardig om ieder jaar en op elk geeostumeerd bal weer te ervaren, dat men zijn fantasie nóg steeds niet verder heeft laten gaan dan een pierrot- of pier- rettepakje. een matroosje, een Oostersche vorst of een Spaansch edelman en wat de groepen betreft: daarvan is al niet veel be ters te zeggen. Op een der groote bals waren wel zes negussen-met-gevolg en dat was dan het toppunt van „originaliteit". En op éen dier bals. daar was dan een wel zéér „origi- neele" groep: twee Nederlandsche roode- kruis-soldaten (die dat vermoedelijk ook in derdaad waven, want hun uniformen waren geheel volgens de voorschriften) torsten een baar, waarop een gewonde Nederlandsche soldaat uitgestrekt lag. Aan beide zijden van de baar liepen twee als verpleegsters ge- kleede jongedames. De gewone was „geheel natuurgetrouw": zijn hoofd was verbonden en om zijn borst was een zwachtel gelegd: om het zoo „mooi" mogelijk te doen gelijken, waren op die verbanden met roode verf bloedpekken nagebootst. En zóó trok dit heele misselijke gevalletje hossend door de zaalsmakeloozer, onkiescher voorstel lis heb ik zelden bijgewoond. Ik heb mij ge- ergerd aan deze ongevoeligheid, aan deze wreede demonstratie van gebrek aan humor maar het allermeest toch nog aan het feit dat blijkbaar niemand hier aanstoot aan nam. dat deze grove vertooning lachend werd toegelaten en dat geen der organisatoren van het bal er aan dacht, deze zielige en ergelijke grapjasserij te verbieden. Ziet. dat was voor mij nu toch wel een symptoom van het geringe begrip dat men van humor en jolijt heeft op onze Haagsche „Carnavals", en dat men geen flauw besef heeft van wat het échte Carnaval beteekent. Bovendien is dit, hier allerminst een massaal feest. Het zijn betrekkelijk weinigen die er aan mee doen en die dan ook alle bals af- loopen en onder hen is véél kaf, dat er niet toe meewerkt de sfeer aangenaam te maken. Trouwens van echte volksfeesten heeft me hier geen verstand. Of liever: de Haag sche burgerij met haar tallooze standsbegrip pen en haar uitgebreide code van wat men wél of niet kan doen, is daarvoor niet ge schikt. Ik heb hierover onlangs eens gepraat met de heeren die zich er moeite voor geven zulk soort feesten in Den Haag ingang te doen vinden. Aan hen, den voorzitter en den secretaris van de Vereeniging voor Volksver maken. ligt het waarlijk niet dat het nog steeds niet gelukt is, hier verschillende na tionale gedenkdagen tot werkelijke volks- feestdagén te maken. De voorzitter, oud-ge neraal Wagner, en de secretaris, de heer van der Heiden hebben mij over dit manco uit gebloeid ingelicht. Men moet in de eerste plaats daarbij niet uit het oog verliezen dat Den Haag een zeer uitgebreide stad is. die naar men wel eens zegt. Parijs in opper vlakte evenaart. Van de zee tot aan Voorburg en Wassenaar en van de grens van het West- land tot de duinen is het allemaal Den Haag. En om die oppervlakte in feestvreugde, in algemeene jolijt te brengen, dat is voorwaar een onbegonnen werk. Wie den 28sten Augus tus in Groningen kennen, zooals die daar als een echt volksfeest, alle lagen van de bevol king in vuur en vlam zettende, wordt ge vierd of den 3den October in Leiden, de feesten van Alkmaars ontzet en de ouder- wetsche kermissen zooals die in onze goede provinciesteden gevierd worden, die begrij pen Zij het met eenigen weemoed dat dat hier in Den Haag onmogelijk is. Want dat de éénë stand den anderen een arm zou geven om gezamenlijk een rondedansje te makenneen, wanneer dat in Den Haag- mogelijk zou worden, dan zou Den Haag Den Haag 'niet zijn. Zoodat generaal Wagner, cum suis, verdienstelijke en werkelijk niet kortzichtige burgers, zich dan maar bepalen tot muziek-uitvoeringen. illuminaties, wed strijden voor de jeugd en andere vermakelijk heden, die den deelnemers ongetwijfeld veel vreugde bereiden, doch die allerminst tot een waarachtig volksfeest worden. Zoodat óók Koninginnedag in Den Haag. juist in de residentie dan toch, een naar- geestig-triestigen aanblik geeft van have- looze jochies en mannen met marmotten en apen: van bedelaars die met gebroken stem men liedjes en liederen galmen of met een harmonica meestal zeer onwelluidende mu ziek plegen. Neen. op het gebied van eenvoudig en al gemeen feestvieren staat Den Haag er héél wat armoediger bij dan de provincie. Hoe grooter de stad. hoe meer de mensch op zich zelve is aangewezen. Hce uitgebreider de gemeente, hoe kleiner de kennissenkring. Of dit. een voordeel of een nadeel van de groote stad is, ik waag het niet te beoordeelen. ieder zijn meug en ieder denkt er anders over. Moge de intimiteit van het- gezelligheidsleven voor velen dan al ontbreken in den Haag. een on vergelijkelijk genot wordt ons geschonken door de natuur in haar meest intieme en meest, „gezellige" vormen. En misschien is er wel geen stad in Nederland, waar het wandelen zóó zeer integreerend deel van het openbare leven uitmaakt als bij ons. Oude dames en op hun rust gestelde Indische verlofgangers en gepensionneerden doen hun kuiertje langs den Oude Scheveningsche weg of door de Boschjes, jongeren maken uitgebreide wandel tochten langs de zee of door de duinen. Menige Hagenaar heeft, het zich tot een goede ge woonte gemaakt des Zondags van Schevenin- gen naar Katwijk te loopen, een flinke tippel, die nooit verveelt, omdat de zee met haar wisselende aspecten altijd anders en immer boeiend is. En het gebeurt dikwijls dat de lan delijke gelagkamer van de herberg 't Zwaan tje te Katwijk aan Zee op zoo'n frissche, win- .terschen Zondag een zéér gemengd gezel schap van Haagsche dames en heeren en Kat- wijksche visschers om zijn gloeienden pot kachel ontvangt. Bovendien zorgen trams en bussen ervoor dat wij ook elders ons kopje thee kunnen drinken. De voortreffelijke „blauwe" tram ver bindt Scheveningen met Noord wijk, met Lel den. met Haarlem.... zelfs met Amsterdam en Volendam; de gele Haagsche tram stelt ons in staat vlug, comfortabel en goedkoop alle mooie plekjes in Wassenaar te bereiken en loopt door tot Leiden. Een van de geliefdste „Haagsche" theeschenkerijen ls dan ook de Beukenhof te Oegstgeest. een merkwaardig- mooie inrichting, door eenige ondernemende en met goeden smaak gezegende tuin-architec ten in een oude rustieke boerenbehuizing ge vestigd. Het is daar, in die ruime vertrekken, waar de koperen ketel boven het knappende haard vuur hangt en waar warm-kleurige persjes op den vloer van roode tegels liggen, een mon dain va-et-vient van Hagenaars en vreemde lingen die er. na een frissche wandeling, wat warmte komen halen. Al zijn wij Hagenaars, dan ook niet in staat gezamenlijk en in vereeniging vroolljk en uit bundig te zijn. rustig en familie of op ons celibataire ééntje kunnen wij, ingetogen en gezellig, in den bijna-letterlijken zin des woords de bloemetjes bést buiten zetten. Voor iederen smaak biedt den Haag alles. Op dit gebied, óók voor iedere beurs. En zélfs voor menschen zónder beurs. Voor hén op de aller eerste plaats, zou ik zeggen. Voor hén aller eerst is de natuur de groote. milde troosteres. Het bosch ruischt voor den kleinen beambte even geheimzinnig als voor 't Haagsche freu- letje. de vijvers spiegelen zich voor hem onder de klaarte van den hemel en de stille duin- weggetjes schenken hun intieme stille beko ring aan ieder die hen betreedt, hetzij op een rank glanzend paard gezeten, hetzij wande lend op schoenen die hoognoodig eens gelapt en gezoold moeten worden. En het potje bier van drie stuiver in zoo'n half kroegje half boerderijtje, die bij tientallen op stille plekjes langs de wegen staan, smaakt even goed als de thee-complet van een gulden, warm ge houden onder een rose-kanten mutsje, die wordt opgediend in de gelegenheden waar glimmende, glanzende auto's af- en aan zoe ven, op mooie wintersche dagen zoo goed als in den zomer. Dat is een van de móóie dingen van den Haag. Mr. E. ELIAS. Lokaaltrein botst op vracht auto. Chauffeur gedood. Locomotief ontspoord. Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft op den spoorweg ApeldoornDieren, halfweg Beek bergen een ernstig ongeval plaats gehad. Eei: vrachtauto, bestuurd door den ongeveer 35-jarigen H. Nieuwenhuis. werd op den ombewaakten spoorweg overgang in den Haarweg door den lokaaltrein, welke om 16.35 uur uit Apeldoorn naar Dieren vertrokken was, gegrepen. Over een afstand van 170 meter werd de auto mee gesleurd. waarna de locomotief derailleerde. De bestuurder van de auto was op slag dood. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. Met een extra trein uit Dieren zijn de rei zigers na te zijn overgestapt naar Dieren ver voerd. Het ongeval is waarschijnlijk een gevolg van onoplettendheid van den vrachtrijder, daar het uitzicht op den overweg goed is. Zes jaar tegen inbreker geëischt. Voor de Bossche Rechtbank stond Don derdag terecht de 44-jarige voerman A. M. H., bijgenaamd de Saai uit Eindhoven, die met den in Amsterdam gedetineerden W. van H. en Kcosje van Berne, een bekende uit de Ossche strafzaken, in 1930 te Eindhoven twee inbraken had gepleegd. De verdachte ontkende, maar de beide an dere inbrekers zeiden, dat hij aan de inbraak had deelgenomen. De officier van Justitie wees op den samen hang van deze inbraken met de Osscher straf zaken, waarvan de rechtbank er binnenkort nog eenige zal behandelen. Doordat de Osse- naren gingen spreken werd het bewijs tegen dezen verdachte verkregen. Hij is een ge vaarlijk misdadiger, inbreker en brandstichter en werd ook van een overval verdacht. Spi eischte derhalve zes jaar gevangenis straf. Luchtdoop van den nieuwen Fokker D. 21. Geslaagde proefvlucht. Vrijdag ging op het vliegveld Welschap bij Eindhoven de nieuwe Fokkerjager D 21, waar van de verschijning in de gehcele vakwereld met belangstelling tegemoet was gezien, voor het eerst de lucht in. Deze jager is speciaal volgens de wenschen van de Ned.-Indische luchtvaart afdeeling gebouwd, bij welke wen schen uiteraard met meest moderne denkbeel den en eischen op militair-technisch gebied rekening is gehouden. De D 21 werd op zijn eerste vlucht bestuurd door den invlieger der Fokkerfabriek, den heer P. Melnecke. Zijn verrichtingen werden met belangstelling ge volgd door kapitein B. van Lent van dc In dische luchtvaartafdeeling. die het toezicht op den bouw heeft uitgeoefend. Mede waren aanwezig de heeren L. Walraven van den technisehen dienst der luchtvaartafdeeling te Bandoeng, dr. E. Schatzki, chef van 't con structiebureau en ir. F. Stok van de weten schappelijke afdeeling der Fokkerfabriek. De' eerste vlucht verliep geheel naar wensch. Thans zal nog een uitgebreide serie proefvluchten volgen, waarbij de prestaties van het toestel nauwkeurig worden gemeten en de verschillende details afzonderlijk wor den getoetst. Met het oog op den toestand van het vliegveld Schiphol zullen voorloopig ook de verdere proefvluchten van het vliegveld Welschap af worden uitgevoerd. Kropman (r.k.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5