Een zaak van gewicht. Het verzet te Tokio thans gebroken? Het Beianpl^kste 53e Jaargang No. 16161 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 29 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Mem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Ned. Herv. Kerk. De ontslagneming der ouderlingen. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat moeilijkheden gerezen waren tu&sehen het college van ouderlingen en het ministerie van predikanten der Ned. Hervormde kerk te Haarlem, wat voor de ouderlingen aanleiding is geweest ontslag te nemen. Vrijdagavond is een vergadering van het college van ouderlingen gehouden in welke bijeenkomst de gerezen moeilijkheden bespro ken zijn. Ons wordt medegedeeld, dat het waarschijn lijk is, dat binnenkort een conferentie ge houden zal worden tusschen de ouderlingen tn de predikanten. KOMENDE GEBEURTENISSEN. Wij gaan alweer aan de lente denken en daarmede aan de groote schoonmaak. En met de groote schoonmaak aan het op ruimen van menigen sta-in-den-weg, die over bodig geworden is, maar dien een ander mis schien nog best kan gebruiken. Sinds jaar en dag plaatst de Haarlemmer voor dit opruimingsdoel een Groentje, vraag- en aanbod advertentie, in Haarlem's Dagblad. Wacht er niet te lang mee. Verkeerscommissie Haarlem en Omstreken. Nog verschillende verkeersverbeteringen noodzakelijk. Wij ontvingen het jaarverslag van de Ver keerscommissie Haarlem en Omstreken, over het jaar 1935. Begonnen wordt met de vraag te stellen, of de maatregelen tegen het steeds toene mend verkeer wel voldoende zijn. Het aantal motorvoertuigen op den weg neemt steeds toe. De 'Commissie koestert niet de hoop, dat vooral in de oude stad Haarlem, radicale doorbraken zullen worden uitge voerd, om het verkeer de ruimte te geven. Het streven der Overheid is meer en meer gericht, het groote verkeer te leiden om de steden. Hiervan zal het gevolg zijn, dat het snelverkeer bevorderd wordt en het pleiste ren vermeden. De steden welke het aandur ven breede toegangswegen open te stellen, zullen hierdoor bloeien. De stad welke dit niet tijdig inziet,- zal een doode veste wor den, gelijk de doode steden rondom de vroe gere Zuiderzee. De Commissie spreekt den wensch uit. dat Haarlem niet zal achter blijven, maar gerust is zij niet. Wat tot- nu toe tot stand is geko men is vrij poover. Alleen Noord-Holland wordt vrij goed ontvangen van de Noorde lijke grens af. Kennemerplein en Stations plein zijn goed. Zoodra de nieuwe weg gereed is. zal het verkeer van Amsterdam de Amsterdamsche Poort niet meer binnenkomen en het groot ste deel van Haarlem vermijden. Het verkeer uit Den Haag wordt vrij vriendelijk ontvan gen tot den Wagenweg, waar de toegang in een benauwde slurf eindigt en aan welker einde het uitzicht naar rechts wordt belem merd door een transformatorhuis en een ver- verschingskraam. De Zijlweg is goed geworden, maar is als toegang naar Haarlem van minder beteeke- nis. De Commissie blijft echter hopen dat in dien de gemeente Haarlem verbeteringen op het program heeft staan, dit op royale wijze zal geschieden. De verkeerslichten bij en op het Verwulft, zijn een verbetering. De aanduiding van rechts en links af. moet echter op doelma tiger wijze geschieden, en ook moet voor voetgangers altijd zichtbaar worden, of de signalen al dan niet op veilig staan. Dat. ook de verkeerspunten B air tel jorisstraat Zijlstraat, Stationsplein en Rozenstraat van verkeerssignalen zullen worden voorzien, neemt de Commissie aan. Het nu al opheffen van het vaste corps verkeersagenten, lijkt haar voorbarig. Vaste verkeersagenten op verkeersposten blijven noodzakelijk. De zomer van 1935 kenmerkte zich door het. vele opbreken van straten. Zeker in het belang van het verkeer. Toch meent de Com missie, dat deze werkzaamheden te veel ge lijktijdig geschiedden 'in dien tijd van den zomer, wanneer Haarlem zooveel mogelijk gastvrijheid moet betrachten. Hieraan moet echter toegevoegd worden, dat ..Flora" niet onschuldig zal zijn aan de regeling van bovengenoemde werkzaamhe den. Het Verk eersonder wijs op de scholen door Veilig Verkeer was voor Haarlem een succes. De medewerking welke de commissie van de politie-autoriteiten heeft ondervonden was voortreffelijk. Tevredenheid wordt uitgesproken over de verkeersmogelijkheid, ontstaan toen de reor ganisatie van het Verwulft. De Commissie deelt verder nog mede. dat eenige verkeersverbeteringen zullen worden of zijn uitgevoerd. Zoo zal o.a. het trottoir op den hoek van de Oude GrachtRaaks, voor beteren fcoegan°- tot de Raaks ver smald worden en wordt overwogen de Bloe menmarkt naar de Nassaulaan te verplaat sen. De berijdbaarheid van gladde straten bij sneeuwval en ij zei, vooral voor de autobus lijnen en de verdere hoofdverkeerswegen in Haarlem, hadden de volle aandacht, der Com missie. De eerste stap om verbetering te doen ont staan, werd op het einde van dit jaar voor- lerefd. AA*. (In Duitschland zal binnenkort het pond als officiëele gewichts eenheid worden afgeschaft.) Duitschland gaat het pond verdrijven, Wordt ons uit Berlijn bericht, En daar moet ik over schrijven, Als een kwestie van gewicht. Wat zijn, vraag 'k me af. de gronden, Waarop dit nu wordt gedaan, Is het pond te licht bevonden, Dat de schaal niet door wil slaan? Wegen sommige factoren Zooveel zwaarder dan het pond, Dat toch al zoo lang tevoren, Overal waardeering vond. Bij ons zal het blijven wegen, Volgens het geijkte plan, Eens het volle pond gekregen, Doen wij er geen afstand van. Slechts zoo kunnen w' ernaar streven, Hoewel 't dan niet altijd lukt, Dat de zorg van 't samen leven, Elk pondspondsgewijze drukt. Radiodistributie Haarlem. 't Is er nu dan van gekomen, Thans is het een feit: Haarlem is met distributie Van het aethernieuws verblijd. (Adv. Ingez. Med.) Forensen en hun wenschen. Alg. vergadering van den Forensenbond. In de tuinzaal van Brinkmann hield de Fo rensenbond Vrijdagavond een algemeene ver gadering, waarin de heer A. J. Torley Duwel. de secretaris van den bond-, een overzicht gaf van d.en algemeenen toestand. Gezien, de omstandigheden mag het leden aantal, dat ongeveer zes honderd bedraagt, niet onbevredigend genoemd worden. De volgende resultaten werden verkregen: verbetering van den tramdienst naar Amster dam op de spitsuren, voorziening in het euvel der railsrestanten op de bruggen te Haarlem, een wachthuisje van de tram bij de halte Mid denlaanWillem de Zwijgerlaan, er werd een actie gevoerd inzake de gevaarlijke halten Paleisstraat èn Westermarkt te Amsterdam: het aantal treinen, dat stopt aan de halte Aer- denhout werd vergroot, de halte-aanwijzing van de Brockway werden gewijzigd, de duur van de rittenkaarten dier maatschappij werd verlengd, de trajectkaarten ZandvoortAm sterdam werden ook geldig verklaard naar HeemstedeAerdenhout, er werd een voorzie ning getroffen in den treindienst Haarlem Uitgeest, de toezegging werd gedaan, dat de Leidschevaart bij de verffabriek zal worden verbeterd en op verzoek van den bond stopt de trein van 7.39 uit Aerdenhout thans ook aan de halte Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag. Bij de bestuursverkiezingen werden de hee- ren dr. H. van Beeck Vollenhoven, voorzitter, en J. B. Kayser bij acclamatie herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver- jadering. die in Amsterdam zal worden ge houden werden aangewezen de heeren Torley Duwel en de heer Th. Terwey uit Over veen. Dr. H. van Beeck Vollenhoven, voorzitter van de afdeeling Haarlem, deelde mede dat het hem onaangenaam getroffen had dat de wet houder van Amsterdam, Mr. G. C. J. D. Krop man in de Eerste Kamer heeft gezegd dat de afschaffing van de forensenbelasting een be treurenswaardige vergissing is geweest en dat deze belasting eigenlijk maar weer ingevoerd moest worden. De voorzitter zou dit een groote onbillijkheid vinden, want de gemeenten zijn door de des tijds afgeschafte forensen-belasting reeds op andere wijze schadeloos gesteld. Gelukkig staat de betreffende minister ook niet sympathiek tegenover het plan van den heer Kropman, zoodat aan weder-invoering van de forensenbelasting nog niet gedacht hoeft te worden. Uitvoerige discussies ontstonden over de vraag hoe meer propaganda gemaakt kon wor den voor de vereeniging. Tegenover het voor stel van den secretaris om een gesalarieerd propagandist aan te stellen, stond het plan van den heer Th. Terwey uit Overveen, om de vergaderingen van den forensenbond ook eens in de randgemeenten te houden en niet altijd in Haarlem. Beide voorstellen vonden instemming. Er wordt een propagandist aangesteld met een propaganda-commissie en er zullen vergade ringen gehouden worden in de gemeenten om Haarlem. Bij de rondvraag kwamen de buslijnen der N.Z.H. ter sprake. Waarom bus B 's winters aan het begin van Kweekduin naar het sta tion afbuigt en niet doorrijdt en waarom bus A niet naar Heemstede doorrijdt, waren twee vragen. Ook vond men het onnoodig dat bus B door het Kleverpark rijdt, hetgeen uiteraard een omweg beteekent. Ten slotte werd de mo gelijkheid besproken de trajectkaarten der Nederlandschè Spoorwegen voor het baanvak HaarlemOverveen ook geldig te doen wezen op het traject HaarlemBloemendaal en om- 1 gekeerd. Deze kwestie zal met de Nederland- sche Spoorwegen worden besproken. WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f 4600.' RINKEMA-ROOSDORP Inl. o. li. werk, Stuyvesantplein 4, eek tel. 26429 AERDENHOUT Huurprijs vanaf f 32.50 p, mnd. (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche gemeente- personeel. Besprekingen over de nieuwe salaris verlaging. Bij Kon. besluit van 5 December j.l. werd het gemeentebestuur van Haarlem uitge- noodigd een herziening van de bezoldiging van het gemeentepersoneel ter hand te ne men, in dezen zin, dat de loonen en salaris sen met ongeveer 5 pet. moeten worden ver laagd. Zooals men weet, hebben B. en W. aan den raad toegezegd, dat zij alles zullen doen om deze nieuwe verlaging, die zij niet ge- wenscht achtten, te voorkomen. Daartoe zal met de regeering worden onderhandeld. Nu zal de salaris-quaestie worden behandeld in een vergadering van de centrale-commissie van georganiseerd overleg en van het politie personeel op Donderdag 5 Maart in de Raad zaal. Daarna zullen B. en W. praeadvies aan den raad uitbrengen. JUBILEUM BIJ DE HAARL. HYPOTHEEKBANK. Naar wij vernemen zal het 1 Maart a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Busscher te Hoofddorp bij de Haarlemsche Hypotheek bank in functie trad als Inspecteur. Jaarvergadering der Liberale Vrouwen vereeniging in Lion d'Or. Openingsrede van de presidente. In Lion d' Or wordt heden gehouden de al gemeene vergadering van de Vrouwengroep der Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond. De presidente, mej. Johanna Westerman, gaf in haar openingsrede, nadat zij verschil lende aanwezigen had begroet; onder wie rnr. W. C. Wendelaar partijvoorzitter, een over zicht van den algemeenen toestand. Hierin liet zij voornamelijk uitkomen, dat veel mi sère uit de laatste jaren te wijten is aan het feit, dat men den liberalen weg heeft verlaten ofschoon tegenstanders juist meenen, dat het liberalisme schuld is aan veel ellende. In den loop van haar rede besprak zij enkele kwesties, waaronder ook die van universitaire studie voor meisjes, waarbij het haar voor kwam, dat een strengere schifting moest wor den toegepast en in ieder geval zij, die de eigen taal niet voldoende meester zijn, van de universiteiten moeten worden geweerd. Zij noemde het een gelukkige omstandig heid, dat nog vele, zoogenaamde niet-vrou- welijke beroepen voor de vrouwen openstaan, doch betreurde het, dat in de openbare col leges nog te weinig vrouwen zitting hebben. Dit is voor een belangrijk deel te wijten aan het feit, dat de vrouwen, na vijftien jaar stem recht, nog geen goed gebruik weten te maken van haar stembiljet-. Politieke opvoeding is dus nog steeds zeer noodzakelijk. Aan het einde van haar rede besprak zij nog enkele belangrijke dingen, die zich in het af- geloopen jaar hadden voorgedaan, waarbij zij zei, dat de vrouwen het natuurlijk wel konden billijken, dat de liberale fractie haar stem heeft gegeven aan de versterking der weer macht,, omdat het als een verzuim beschouwd zou worden, wanneer de regeering het land niet in staat van verdediging zou brengen. Salarieering van 'personen in overheids dienst moest h.i. geschieden niet naar behoef te, doch naar prestatie. Zij besloot haar rede, dat de vrouwen moesten blijven strijden voor het motto: Wijheid, verantwoordelijkheid, arbeid. Hedenmiddag zouden enkele dames ver schillende onderwerpen behandelen. Muiters naar hun kazernes teruggekeerd. Keizer gaf instructie eventueel met geweld op te treden. (Zie ook pag. 4) SJANGHAI, 29 Febr. (A.N.P.) Na zich drie dagen lang te hebben verzet, hebben de muiters te Tokio zich, met uitzondering van een hand jevol mannen, Zaterdagmorgen om half twaalf overgegeven, aldus een verklaring van de Japansche ambas sade alhier. Een tija lang waren alle berichten van To kio uitgebleven en alle pogingen om tele grafisch of telefonisch met de stad verbin- dig te krijgen faalden. Plotseling kwam het bericht dat om half zes in den morgen op persoonlijke instructie van den keizer bevel was gegeven met kracht tegen de muiters op te treden, doch hiermede heeft men zoo lang mogelijk gewacht, teneinde de muiters een laatste kans te geven. Vliegtuigen wierpen strooibiljetten uit, waarin de muiters drin gend werden verzocht, zich over te geven en toen tenslotte de troepen begonnen op te marcheeren. gingen bijna alle rebellen, wier aantal inmiddels door het zich overgeven van kleine groepjes gedurende den nacht tot 500 was geslonken, er toe over hun onderwer ping aan te bieden. De rebellen, die zich over hadden gegeven, keerden naar hun kazer nes terug. Voorwaarden bedongen? SJANGHAI, 29 Febr. (A.N.P.) Uit de berich ten uit Tokio is nog niet op te maken of de muiters zich onvoorwaardelijk hebben over gegeven. Generaal Kasjii. de militaire gou verneur van Tokio, heeft medegedeeld dat de officieren en manschappen, die aan den opstand hadden deelgenomen, als muiters zullen worden behandeld. Nog enkele leiders ver zetten zich. LOS ANGELES, 29 Febr. (Reuter». Volgens een radiobericht uit Tokio geadresseerd aan het te los Angeles verschijnende Japansche dagblad Rafoe Sjimpo, hebben alle soldaten en onder-officieren om half twaalf de re- geerïngsgebouwen ontruimd. Vier kapiteins en een luitenant, die den opstand leiden, zouden echter nog de ambtswoning van ad miraal Okada bezet houden. De onderwer ping vond plaats, nadat vliegtuigen boven de bezette gebouwen proclamaties hadden uit geworpen. De opstandelingen werden voornamelijk gecommandeerd door kapitein Isjiraro. den chef van het 7de regiment infanterie. In het telegram wordt voorts nog gezegd, dat kapitein Ymagoesji in een proclamatie heeft verklaard, dat „het kabinet-Okada blijk had gegeven van zijn gemis aan oprecht heid". DE GRAVIN VAN REVENTLOW ONDERGAAT EEN ERNSTIGE OPERATIE. LONDEN, 28 Februari: Naar Vrijdagavond werd medegedeeld heeft de gravin van Revent- low een operatie ondergaan. Haar toestand is zeer ernstig. (Reuter), Het woord is aan.... Publilius Syrus: Eén ondankbare doet schade aan alle ongelukkigen. Japan's minister-president nog in leven. Als gijzelaar door de muiters vastgehouden TOKIO, 29 Februari (Reuter). Het kabinet deelt mede dat de minister-president Okada levend is teruggevonden. Generaal Kasjii heeft heeft voor de radio verklaard, dat de opstand om 12.50 uur plaatselijken tijd geheel was onderdrukt. Bij ge brek aan nadere mededeelingen uit Tokio kan men aannemen dat de re bellen, toen zij bezit namen van het paleis van den minister-president, dezen niet hebben -edood. doch hem als gijzelaar hebben gehouden. Dit zou dan wellicht verklaren, waarom de autoriteiten zoo weinig haast heb ben getoond om drastische maatre gelen tegen de opstandelingen te ne men. Achttien leiders van den opstand plegen zelfmoord. TOKIO, 29 Februari (Reuter) Op last van de autoriteiten hebben 18 officieren die de leiding van den opstand hadden met den revolver zelfmoord gepleegd. De muiters geven zich bij groepen tegelijk over en 390 zouden zich reeds hebben on derworpen en de wapens hebben neerge legd. De eerste berichten omtrent den mi nister-president schijnen er op te wijzen dat de'rebellen bij vergissing diens zwa ger hebben vermoord, den kolonel b. d. Matsoei, die men wegens de groote ge lijkenis voor den minister-president zou hebben gehouden. Nader bericht het A.N.P. uit Tokio: Bevestigd wordt thans, dat bijna alle muiters zich hebben overgegeven zonder dat een schot is gelost. Het ï'adiostation. deelt officieel mede dat de opstand de finitief is onderdrukt. De L. Z. 129, het grootste luchtschip ter wereld, dat te Friedrichshafen gebouwd wordt, nadert zijn voltooiing. Een kijkje in de zakelijk en geriefelijk ingerichte eetzaal. HET VERZET TE TOKIO IS THANS GEBRO KEN: DE MUITERS ZIJN NAAR HUN KA ZERNES TERUGGEKEERD. pag. 1 DE JAPANSCHE PREMIER OKADA BLIJKT NOG IN LEVEN TE ZIJN. pag. 1 De oorlog in Oost-Afrika: De Italianen be zetten den Amba Aladzji. pag. 4 In Chili is door militairen een mislukte po ging gedaan tot een staatsgreep. pag. 4 Italië zal op de eerstvolgende Volkenbondszit ting niet vertegenwoordigd zijn. pag. 4 De regeering heeft toegezegd Rotterdam niet zonder hulp te zullen laten. pas. 3 Dr. Colijn acht kolonisatie, van Europeanen op Nieuw Guinea voorloopig nog niet erg aan te bevelen. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Hoe ik groeide: Wijze lessen. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De gekleede jas in Engeland. pag. 4 Financieele Kroniek: De militaire rebellie in Japan. pag. 9 Van onzen Weenschen correspondent: Neder lander maakt een film van de Wiener San- gerknabcn. pag. 11 Van onzen correspondent te Genève: Volken - bondsverliuizing. pag. 11 Vr. S.: Over 17de eeuwsche schilders. pag. 11 J. B. Schuil: Eenacter-avond Haarlemsche Tooneelclub. pag. 5 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 5 Van onzen Scandinavischen correspondent: Tooneel te Stockholm. pag. 8 Amy Groskampten Have: Voedt de ouders op! pag. 7 P. H. S.: H. D. Vertelling. Het vreemde beest. pag. 7 Willy van der Tak: Waar Holland zich al niet roert. pag. 7 P. v. d. Hem: In het land van de rijzende zon. pag. 3 Puzzlerubriek. Pag. 5 Bioscopen- pag. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1