n f Nadenken en oplossen. ïecltH HET DIETSVELD. Een tentoonstelling met attracties. ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD Onze wekelijksche puzzle-rubriek- Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 22 Zoo gemakkelijk als het naamkaartje te vin den was, zoo moeilijk waren de beide kruis- woordpuzzles, zoo schreef een inzender. En an deren waren een andere meening weer toege daan: zoo gemakkelijk de beide eerste opga ven, zoo lastig te vinden was nummer drie. Men ziet: verschil van opvatting; iets, wat bij een puzzle-rubriek nu eenmaal wel altijd zal blij ven bestaan, want wat de een gemakkelijk vindt, dat vindt de ander lastig. Toch waren deze drie opgaven in doorsnee niet aan den lastigsten kant. Voor de eerste kruiswoordpuzzle luidden de verschillende omschrijvingen als volgt: Horizontaal: 1 locomotief, 8 resten, 9 Mook, 11 leges. 13 Posen, 15 reet, 16 nel, 18 nsi (nis», 19 Ate, 21 tal, 23 geel, 25 kapen, 28 Ennis, 30 Rene, 31 reepen, 32 Stephenson. Verticaal: 1 lomp, 2 cros, 3 Oeken, 4 otl (tol), 5 teer, 6 Ingen, 7 fasti, 10 Oosten, 12 eesten, 14 net, 17 lak. 19 agens, 20 eenre, 22 Laren, 24 liep, 26 pens, 27 neen, 29 seh (hes). Hor. 1 is locomotief, die in 1814 door 32 (Stephenson) uitgevonden werd. Voor de tweede kruiswoordpuzzle luidden de verschillende omschrijvingen als volgt: Horizontaal: 1 Stephenson, 8 eenman, 9 Anne, 11 Saaie, 13 lasso, 15 daad. 16 tor, 18 koe. 19 pet, 21 rag, 23 alag (laag), 25 mogol, 28 Asben, 30 Bono, 31 Arabië, 32 locomotief. Verticaal: 1 1 stal, 2 eens, 3 peest, 4 Ems. 5 naad, 6 snaak, 7 Neede, 10 nagels, 12 Laocon, 14 oor. 17 ram, 19 paarl, 20 tabac, 22 Gobi, 24 gero, 26 goei, 27 loof, 29 nam. Hor. 1 is Stephenson, die in 1814 de locomo tief 32 uitvond. HET KAARTJE VAN DEN PILOOT. Het „moeilijk-makkelijke" naamkaartje van Piloot Schamper, geeft, ontcijferd, het volgen de te zien: PARIJS—ROTTERDAM—SCHIPHOL. Onze hoofdprijs vijf gulden valt ten deel aan: O. S. Baarda, Spaarnwouderstraat 45 rood, Haarlem. De tweede prijs twee gulden: L. C. van Meurs. Marnixplein 20, Haarlem. De vijf troostprijzen elk een bedrag van een gulden: Mevr. H. BoerlageDonkers, Meervlietstraat 4, Velsen. A. Baas, Dickmanstraat 1, Haarlem (Post- best. Overveen) L. H. Koolhoven, Plein 18, Haarlem. P. Barnasconi, Verspronckweg 50, Haarlem. Mej. A. Wytema, St. Elisabeths Gasthuis, Haarlem. Tot slot de „Mr. Nadenker"-prijs het fraaie geheel gevulde album „Zeeland" van Jacob Bussinks Koekfabrieken te Deventer. Dit album werd gewonnen door: L. de Freytag, Rijnstraat 21. Heemstede, naar ik hoop een Zeeuw van geboorte? De Administratie zal de prijzen aan de prijswinnaars doen toekomen. Onze nieuwe puzzle no. 23 Het drama van den Pettenwinkelier. Deze week zet ik U weer eens een denkpro- bleem voor: het drama van den Pettenwinke- lier. Ziehier, het verhaal. Onze petten winkelier had eens een goede bui; hij loofde onder zijn 3 jongens een prijs uit, en wel op de volgende voorwaarde. Ik heb zoo sprak de vader 3 witte en 2 zwarte petten. Ik zet jullie achter elkaar en ik zet jullie, zonder dat je het ziet, een pet op. Wie dan raadt, welke pet hij op heeft, krijgt den prijs. Vader plaatste zijn zoons Jan, Piet en Klaas als volgt tegen den muur. Toen zette hij ieder een pet op, zoodat Jan dus niets zag. Piet zag, welke pet Jan op had en Klaas zag, welke petten zijn beide broertjes op hun hoofd hadden. De jon gens moesten dus door nadenken, raden. Toen vroeg Pa aan Klaas: „Welke pet heb jij op?" Klaas antwoordde: „Dat weet ik niet!" Hetzelfde vroeg Pa aan Piet. die in verband met het antwoord van Klaas, ook antwoordde: „Dat weet ik niet!" Dezelfde vraag aan Jan, die nadacht over de beide antwoorden van zijn broers en toen zeide: „Ik heb een witte pet op!" Hetgeen juist was, en waardoor Jan den prijs kreeg. VRAAG: Hoe komt Jan dit zoo precies te weten? Men zende de oplossing aan: Mr. Na- denker van Haarlems Dagölad te Haarlem, vóór a.s. Woensdagmiddag 4 uur. Met het oog op de yelë andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing in- D zenden. Het hierbij afge- Irukte „identiteitsplaatje" P. 23 Puzzle no. 23), moet aan de oplossing worden gehecht of er op geplakt worden. Niet op de envelop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een beck'ag van vijf gulden, als tweeden prijs twee gulden, bene vens vijf troostprijzen van één gulden, welke zoo snel mogelijk per postchèque aan de prijs- winners worden toegezonden. Oplossing en uitslag worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor ant woord ingesloten is. MR. NADENKER. ZIJLSTRAAT 87a - TEL. 11322 RADIO-SPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL Haarlemsche Tooneelclub. Eénacter-avond. Het is een goede gewoonte van het bestuur van de Haarlemsche Tooneelclub om eens in het jaar aan de jongeren een kans te geven. Want wil een tooneelvereeniging blijven bloeien, dan moet zij steeds tijdig voor reser ves zorgen. Voor zulk een proef-avond, waarop de jon geren aan de beurt komen, is een groot stuk minder geschikt. Het blijft immers altijd min of meer een risico beginnelingen belangrijke rollen toe te vertrouwen. Bij mislukking is het publiek, dat er een heelen avond naar moet kijken, het meest dupe. Daarom stelt de H. T. C. voor zulke avonden altijd een pro gramma van eenacters op, waarin zoo veel mogelijk nieuwe krachten kunnen meespelen. De regisseur ziet al gauw bij wie talent aan wezig is en zal uit de nieuwelingen voor de volgende voorstellingen zijn keuze kunnen doen. Zoo'n eenacter-avond is dus eigenlijk een soort examen en de kritiek is dan aan het be stuur en de regie en niet aan den recensent. Wij zullen ons dus van kritiek over de exami nandi onthouden en willen alleen zeggen, dat in het bekende Plak-avondje uit De Familie Kegge door mej. Wessels met deze beginne lingen reeds heel wat is bereikt. Dat was vooral van de dames aardig van typeering en goed ook van figuratie en samenspel. Voor de pauze kregen wij twee eenacters De Lila Handschoen en Aristocraten en de bekende „levenstragedie" Het Drempeltje. Dit laatste was waarschijnlijk op het pro gramma geplaatst „ter opluistering", want het werd door twee geroutineerde krachten mevrouw M. Schröder-van Gogh en den heer J. de Reede gespeeld. Al struikelde het vrouwtje eiken keer weer over het drem peltje. dat was dan ook het eenige struikel blok in deze vlot levendig en met animo ge speelde huwelijkstriptiek. De Lila Handschoen was als proefstukje voor debutanten niet slecht gekozen, omdat het vooral van Margot en Heinz spel vereischt. Qua tooneelstukje vond ik het niet van veel beteekenis, daar het nog al een ge forceerd en erg onwaarschijnlijk gevalletje is en de dialoog ook niet bepaald overvloeit van geest. En „Aristocraten" kon ik nu ook niet bepaald bewonderen om zijn dramati sche qualiteiten. Die scène, welke Barbara Monaphan met den ouden graaf speelde, was wel wat heel erg.... variété. Het was alles nog al vieux jeu en heel het stukje is blijkbaar geschreven om een actrice een groote solo-scène te laten spelen, waarbij de graaf niet veel.meer dan figurant is. De rol van Barbara werd vervuld door een der geroutineerde krachten van de H.T.C. Voor deze dilettante bleek zij echter wat te zwaar. Wil het stukje succes hebben, dan moet Barbara met virtuose schittering en élan gespeeld worden en dat is van een lief hebster bijna niet te verwachten. Zoowel in dictie als in snel eischt de rol welke feite lijk een actrice verlangt als een Fientje de la Mar meer dan deze dilettante vermocht te geven. Er was voor deze opvoering minder be langstelling dan wij anders bij de H.T.C. ge woon zijn. Over het succes hadden de spe lers overigens niet te klagen en als debutan ten-voorstelling mogen wij dezen eenacter- avond zeker geslaagd noemen. J. B. SCHUIL. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Daar de Duitsc'->e violiste Maria Neusz. die Vrijdagavond het Vioolconcert van Dvorak zou spelen, bericht vair verhindering wegens ziekte gezonden had. was men genoodzaakt geweest een plaatsvervanger te zoeken. Carl Dammer, die als gastdirigent het laatste gala concert der H.O.V. leidde, was het bestuur van ons orkest ter wille, door den concertmeester van het Deutsche Opernhaus eenige dagen verlof te geven en deze de violist Bernhard Lessmann was bereid tot vervanging op kor ten termijn. Maar als zoo vaak bracht de eene vervanging de andere mee. Dvorak maakte plaats voor Beethoven en als gevolg daarvan Brahms' Tragische voor Beetho ven's Prcmetheus-Ouverture. De voorzitter der H.O.V deed mededeeling van de verschillende Intiem parkje, met buitengewoon aardige huizen. bovenstaande ioto Sieit voor riet .uiets- veld, een rustig, intiem parkje, gelegen bij de Caninefatenstraat te Haarlem-Noord. In bijna elk stadsdeel treft men van die enkele gedeelten aan, waarvan iedereen on middellijk zegt: wat is dit 'n gezellig plekje. Zoo'n aardig plekje is ook Het Dietsveld. Men loopt er maar niet zoo tegen aan, dat is gewoonlijk het geval met dergelijke aardige hoekjes, maar de wandelaar die er. eens komt kijken, wordt toch telkens weer ver rast door het aardige uitzicht. Het Dietsveld is gelegen achter de Cani nefatenstraat, en direct bij de Jan Gijzen- vaart. Vlakbij komt een brug over de Jan Gijzenvaartde weg is reeds gedeeltelijk gereed. Daarbij komt nog dat de plannen de tram door te laten loopen naar het voormalig Oud-Schoten steeds vaster vorm aannemen. Wanneer deze beide zaken hun beslag heb ben gekregen, dan eerst zullen de bewoners van Het Dietsveld trotsch zijn op hun huis en de fraaie omgeving, en hun bezit, bij wijze van spreken, voor geen geld zullen willen missen. Want mei a.iecn, dat het geneel zeer aan trekkelijk is, ook de huizen waarvan bij gaande foto er een vertoont, zijn juweeltjes in hun soort. Wat het plantsoen betreft: dit zal zeer binnenkort door de Gemeente aangelegd en beplant worden. Deze huizen, voorzien van alle comfort, bevatten 2 kamers en suite, keuken, voor- en achtertuin, schuurtje en vrije poort. Voorts boven drie slaapkamers, badkamer, groote zolder. Achter waranda. De verdere bijzonderheden zijn als volgt Vestibule met glas in lood in de tochtdeu ren. Betonnen hal met kelderkast, betegelde W. C. met fonteintje, groote keuken met granieten aanrecht. In de twee kamers en suite bevindt zich ook al glas en lood in de schuifdeuren. De schoorsteenmantels zijn evenals de vensterbanken van marmer. Bei de kamers hebben een keurig behang en een zeer practische ventilatie. Voorts is de trap naar boven ruim en gemakkelijk. De badka mer is voorzien van geyser en ringdouche. natuurlijk is ook de badkamer geheel betegeld en van ventilatie voorzien. De slaapkamers kunnen door een vernuf tige verbinding met de kamers beneden zon der kosten verwarmd worden. De flinke zol ders van deze huizen kunnen geheel afge sloten worden, wat vooral in den winter van belang is (warmtebesparing). Wanneer men van meening is dat deze huizen wel een hoogen huurprijs zouden heb ben, dan is dit ook alweer een aparte bij zonderheid. De huurprijs bedraagt namelijk maar iets meer dan zeven gulden per week. Ook de koopprijs is zeer laag. Het behoeft geen betoog, dat deze huizen voor diegenen die zelf een huis willen koo- pen, of eenige huizen voor geldbelegging wil len hebben, met recht „het neusje van den zalm" zijn. Dergelijke practische en zeer solide huizen plus de mooie omgeving, vindt men slechts zelden. Voor geldbelegging vindt men in het gansche land geen beter object, immers deze huizen zijn in een tijd gebouwd waarin de prijzen van vele artikelen hun laagste punt bereikt hebben, sommige bouwmaterialen zelfs beneden den kostprijs geleverd worden. Wanneer dit niet het geval was. was de bouw van deze huizen in deze omgeving nooit mogelijk geweest. Geen wonder dus dat er van het geheele complex thans nog slechts een 15 huizen te huur of te koop zijn. De huizen zijn te bevragen bij de bekende firma N.V. Roosrn's Bouwbedrijf, Dietsveld 17 cn Floresstraat 81. De huizen zijn te bezichtigen iederen dag van 2—4 uur aan het Dietsveld. Telef. 23649. (Adv. Ingez. Med.) wijzigingen en dekte daardoor ons, voor zoo ver tijdig aanwezig, voor het gevaar ze, al thans wat de werken betreft, niet te bemer ken. Verwisseling van Bernhard Lessmann met Maria Neuss was vanzelf uitgesloten. En zoo kregen we na de vlot en prettig ge speelde Prometheus-Ouverture, Beethoven's Vioolconcert te hooren. Als ik zeg, dat het me om dat van Dvorak speet, begrijpt men wel, dat dit alleen het geval was, wijl dit laatste werk, dat toch veel schoons en gees tigs bevat, betrekkelijk weinig ten gehoore gebracht wordt; niet, wijl mijn bewondering voor het concert der concerten iets vermin derd zou zijn. Ik hoorde het nu Vrijdag voor de zooveelste maal. Maar het laat ruimte voor verschillen in de opvatting en die van Less mann week merkbaar van de meestal ge hoorde af. Zij neigde min of meer naar den romantischen kant. In stee van magistrale breedheid gaf ze ons vrijheid in de tempo's te hooren. die verschillend gewaardeerd zal zijn, maar in elk geval een element in de ver tolking bracht, waardoor deze boeide. De doorwerking van het eerste hoofddeel werd er m.i. waf onrustig door. Opmerkelijk was ook in de coda na de cadens het accelerando, dat dit hoofddeel met ongewone vaart ten einde drong. De voordracht van het Larghetto en van het Rondo dat zeer levendig gespeeld werd leverde weinig stof tot verschil van meening. Afgezien van enkele kleine onvol komenheden. die door het onvoorziene der plaatsvervanging gereedelijk te verklaren zijn stond Lessmann's spel op 'n hoog peil. zoowel wat techniek als wat toonkwaliteit betreft, ook in de cadenzen van Kreisler. Kreisler's cadens voor het eerste Allegro bevat zeer ver nuftig gevonden combinaties van het zang thema met een thema uit de slotgroep. die echter zeer hooge eischen aan de bekwaam heid van den speler stellen. Lessmann deed ons van zijn prachtig polyphoon spel genie ten; in de cadens van het Rondo trof zijn meesterlijke stokbeheersching. Groot was de bijval; hij toonde er zich erkentelijk voor door een toegift: het Preludium uit de Sonate in e kl t. voor vioolsolo van Max Reger. Schumann's Eerste Symphonie vulde het tweede deel van den avond. Marinus Adam. die in Beethoven's Concert wel eens moeite had gehad om den solist in zijn tempo-nuan ceeringen op den voet te volgen, was in die Symphonie weer alleenheerscher en deed er een frissche en goed geschakeerde vertolking van geven, tenminste voor zoover Schumann's niet steeds practische of effectrijke orkestra tie hem daartoe de gelegenheid schonk. Daar deze Symphonie ook op het aanstaand Zon- dagmiddagconcert uitgevoerd zal worden, hoop ik er dan op terug te komen. K. DE JONG. Weer een doorrijdend chauffeur. Voetganger door auto gegrepen. Vrijdagavond had op de Houtkamp te Doetinchem een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer H. Gerritsen die met zijn zoontje liep te wandelen, werd plotseling door een auto aangereden. De chauffeur reed door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren.. De heer Gerritsen werd met een zware hersen schudding, hoofdwonden en een beenbreuk in het ziekenhuis te Doetinchem opgenomen. De 53ste beurs der Dameskroniek. Te Amsterdam wordt in het R. A. I.-gebouw de drie en vijftigste beurs der Dameskroniek gehouden, evenals vorige jaren vooral voor de dames een evenement van belang. Het woord „beurs" doet eigenlijk denken aan een groote markt, een plaats waar koo- pers en verkoopers elkander treffen. In zeke ren zin is dat ook het geval met de beurs der Dameskroniek, die echter in vele opzichten meer van een tentoonstelling heeft dan van een beurs, zooals dat bij voorbeeld met de Utrechtsche Jaarbeurs het geval is. Hoe het ook zij. in het R. A. I.-gebouw zul len tot 8 Maart de dames kunnen zien wat er dit jaar weer allemaal wordt geboden, nieuwe dingen, vernieuwde dingen en zaken die reeds van ouderen datum zijn. In een warreling van kleurige en veelvor mige stands, ontmoeten wij op de Dameskro niek-beurs van alles wat. Er zijn gedresseerde parkieten, een margarinefabriek in werking, parfums in honderdlei soorten en meubelen groot en klein. Men vindt er moderne zaken en antieke voorwerpen. Woninginrichtingen volgens de nieuwe zakelijkheid en oude kleeden uit Per- zië en Beloudchistan en nog verder weg. Schoenen dringen zich op in grooten getale, een „onderwerp" in meer dan een beteeke nis, dat zich speciaal in de belangstelling der dames mag verheugen. Wasscherijen toonen haar kunde, een thee firma schenkt thee, andere firma's geven ook geschenken, waaraan de beurs der Dames kroniek een speciale vermaardheid te danken heeft. Maar er zijn nog meer attracties dan die van de gratis thee en koekjes. Er is een or kest dat geregeld muziek ten gehoore brengt, er is een cabaret met een conferencier, er is een goochelaar, er zijn komische dansers, acrobaten eneen modeshow. Op deze show worden de nieuwe modellen getoond, een feit van groote beteekenis, voor haar die gaarne spoedig op de hoogte zijn van de belangrijke gebeurtenissen in het komende jaar! Op twee plaatsen van deze beurs kan men zien hoe men een flat-woning kan inrich ten. Deze wijze van inrichten vindt den laat- sten tijd hoe langer hoe meer belangstelling en het is geen overbodige luxe ook hieraan op deze tentoonstelling een plaats in te ruimen. Afgezien echter van den zichtbaren inhoud van deze beurs, valt er nog iets anders op te merken, dat van belang is. Dat is de onder nemingsgeest die door vele exposanten aan den dag wordt gelegd. Dit is zeer zeker een verheugend teeken. Het feit dat er verschil lende fabrikanten en firma's zelfs zeer ruime stands hebben betrokken, bewijst dat ook nu nog het nut en het doel worden ingezien van de reclame. Ongetwijfeld is een beurs voor dames bezocht door dames een welkome ge legenheid voor velen te toonen welke „nieuw tjes' 1936 voor de dames in petto heeft. Doch ook anderen die uit den aard der zaak geen nouveaute's konden toonen. hebben bewezen in de beurs der Dameskroniek iets van belang te zien. En daarin hebben zij zich niet vergist. Holl. Voorschotbank. Het jaar 1935 was een moeilijk jaar. In het verslag der N.V. ..De Holiandsche Voorschotbank", gevestigd te Haarlem, over 1935 zegt de directie o.m. het volgende: „Het jaar 1935 behoort zeker tot de moei lijkste jaren in het bestaan van de Bank. De steeds ongunstiger wordende toestand op de huizenmarkt bracht mee. dat de daarbij betrokken debiteuren, die een aanzienlijk deel van onze clientèle vormen, voort durend minder goed of zelfs in het geheel niet meer aan hun verplichtingen konden voldoen. Bij onderscheiden posten zal. daar de le hypotheekhouder niet geheel voldaan zou worden en dus voor ons als 2e hypo theekhouder niets van de opbrengst van het onderpand zou overblijven, gewacht moeten worden op een in een meer of minder verre toekomst liggende verbetering van de hui zenmarkt. Het is dan ook aan den teruggang van de betaalde renten op voorschotten, ge dekt door 2e hypotheek te wijten, dat de binnenkomende rente de te betalen rente op onze schuldbrieven niet meer geheel dekt. Kwamen de renten niet naar wensch binnen, nog minder was dit het geval met de perio dieke aflossingen, voor het doen waarvan meermalen vrijstelling moest worden gege ven. Dit op zijn beurt had weer een terug slag op de Commissie-rekening, daar het kapitaal dientengevolge niet voldoende rou leert. en zoodoende nieuwe voorschotten niet in die mate konden worden afgesloten als wel wenscheiijk is- De onzekerheid omtrent de rechten van hypotheekhouders noopt bo vendien tot de grootste omzichtigheid. De bedrijfsonkosten waren dit jaar lager dan het voriee jaar; bedroegen deze over 1931 f 32.603,72» en over 1934 f 23.222.66, thans bedragen zij f 18.210.33. Verwacht mag worden, dat nog verdere besparingen zullen worden verkregen. Inzake de afhandeling van ons geschil over de belangrijke vordering op een gemeente zijn wij in overleg getreden om tot een min nelijke afdoening te geraken. Verder is hier nog te vermelden, dat in October 1935 een inkoop bij inschrijving van. onze schuldbrieven plaats vond, waarbij toe- eewezen werden f 23.750.4'A pet. schuld brieven a 45 pet., f 29.400.— 5 pet. schuld brieven a 50 pet. en f 18.900.6 pet. schuld brieven a 51 pet. Op voorschotten stellen wij voor af te schrijven een bedrag van f 53.957.90: het- be treft hier enkele posten, welke in dit jaar waardeloos werden en een deel der belang rijke vordering, waarover hier boven reeds eesproken werd. Op onroerende goederen zal een bedrag van f 3.443.25 moeten worden afgeschreven, zijnde het verschil tusschen op brenest. bij verkoop en boekwaarde van een perceel te Zandvoort. dat wij dit jaar ver kochten. Verder stellen wij voor op debiteu ren f 4.944.10 af te schrijven. Hierdoor sluit onze Winst- en Verliesrekening, na afboe king van de Reserve voor bepaalde voor schotten. met een saldo verlies yan f 12.139,84',A, inbegrepen het saldo verhes over 1934 ten bedrage van f 3.800.97 1/2. Op 1 Januari 1935 was uitgezet in voor schotten f 910.322,75 Gedurende 1935 werd verleend f 43.784,o9!'2 Totaal f 954.107.34 1/2 Gedurende 1935 werd afgelost f 104.310,80 Op voorschotten wordt afgeschreven f 53.957.90. Totaal f 158.268,70. Zoodat aan het einde van het boekjaar een bedrag van f 795.838,64 1/2 in voorschotten was uitgezet. JUBILEUM VAN DE VARA. Ter gelegenheid van het 10-jarig' bestaan van de VARA wordt op Dinsdagavond 17 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal een jubileum-revue opgevoerd, getiteld: „En nu vooruit kameraad!", geschreven door Arie Pleysier en S. de Vries Jr. Wereld-gebedsdag voor Vrouwen. Gebeds-samenkomst in de kapel van Bethesda-Sarepta. Vrijdag is evenals andere jaren over de ge heele wereld een Gebedsdag voor vrouwen gehouden. Voor de samenkomsten in de heele wereld was één programma opgesteld door een Zuid- Amerikaansche vrouw met het onderwerp: „Vrede op aarde, in de menschen een wel behagen", welk programma in het Neder- landsch was vertaald door mevr. baronesse van Boetzelaer van Dubbeldam. Te Haarlem werd dit programma behoudens enkele kleine wijzigingen gevolgd onder leiding van mevr. A. HoorwegTom en mej. J. Blooker, kringleidster der Ned. Meisjesclubs. Deze leidsters spraken elk een helft van het liturgische programma; mevr. Hoorweg de eerste, mej. Blooker de tweede. In het flink gevulde kerkgebouw1 van Bethesda Sarepta werd om half negen begon nen. De liturgie was geheel gericht op den vrede. Tusschen verschillende bijbelsche teksten en profetieën, betrekking hebbende op den vrede en den oorlog, werden door de leidsters geza menlijk teksten gezegd en werden verschei dene psalmen en gezangen gezongen. De leidsters spraken van de beloften van vrede, vrede op aarde, het groote gebod, ter wijl de verschillende teksten en gebeden door korte stiltes werden afgewisseld, 't Gebed dat de kern van deze bijeenkomst vormde, luid de: Laat ons bidden, dat het besef, dat oorlog zonde en nood lottige verwoesting is, verdiept moge worden in den enkelen mensch, zoowel als in de vol keren dat de volken, die nu in oorlog zijn. of aan den rand van oorlog, zich mogen bezinnen op hun houding, en zich keeren tot den vrede, zelfs wanneer dit naar den uiterlijken schijn de eigenwaarde zou schaden of het prestige; dat de kerk, als vertegenwoordigster op aarde van den Vredevorst, haar standpunt tegenover eiken oorlog duidelijk en resoluut moge bepalen, en alle middelen moge steunen die leiden tot een vreedzame oplossing van alle moeilijkheden, die tot een oorlog aan leiding zouden kunnen geven; dat wij onze eigen roeping en taak in deze steeds beter moge leeren verstaan en waar lijk behooren tot de vreedzamen, die Christus zalig spreekt. Gezamenlijk werd door de leidsters het Onze Vader gebeden en nadat het vierde vers van gezang 50 gezangen was. besloot mej. Blooker: De Heere nu des vredes zelf geve u vrede allen tijd, in allerlei wijze. De Heere zij met u allen. Hiermede was de gebedssamenkomst van het jaar 1936 geëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9