Om zeep. Berooving te Haarlem. tiet Betokfujkste 53e Jaargang No. 16164 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 4 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD «irecöe: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3u26, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verliee van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 Maart. De Reisbelasting. Minister Oud heeft zijn ontwerp-belasting öp buitenlandsrfhe reizen ingediend. Vijftig cent per dag voor de eerste acht dagen, vijf enzeventig cent voor de vier volgende, een gulden voor de daarop volgende is de heffing die hij voorstelt. De uitvoering moet geschie den door zegeltjes-plakken op paspoorten. Dit herinnert eraan dat we allang een buiten- landsche reisbelasting betalen in den vorm van onze dure paspoorten, waarin heelemaal geen progressie zit. De controle op de nieuwe belasting moet door de douane verricht wor den, hetgeen vermoedelijk weer heel wat extra vertraging aan de grensstations zal geven. Op het eerste gezicht lijkt de belasting niet hoog, maar als men gaat rekenen valt zij niet mee. Wie veertien dagen over de grens gaat moet 9 per gezinslid (boven de achttien jaar) betalen, wie zich drie weken kan ver oorloven 16 per gezinslid. De progressie is weliswaar sterk, vooral als men in aanmerking neemt dat de kleinste beurzen zich toch ook maar de kortste vacanties kunnen veroorlo ven en er dan voor zeven dagen met 3.50 afkomen, maar het is niet te ontkennen dat „de gemiddelde man" de zwaarst-getroffene zal zijn. Men zou zich een amendement kun nen voorstellen waarbij de eerste veertien da gen met 0.50 per dag en de daarop volgende met 1.50 worden belast. Er zijn trouwens meer amendementen denkbaar. Het schijnt nog wel zeer de vraag te zijn of dit belasting- ontwerp genade zal vinden in de oogen der Staten - Generaal. Het eenige doel dat de regeering ermee heeft is blijkbaar, de inkomsten van de schat kist te versterken. Représailles te nemen tegen maatregelen van andere landen, die buiten- landsche reizen van hun ingezetenen belem meren, is niet de bedoeling. Het bevorderen van het Nederlandsche hotel- en restaurant- wezen wordt blijkens de toelichting als een bijkomstige factor beschouwd, want de minis ter zegt: „Mocht de voorgedragen heffing naast verkrijging van de gewenschte baten er toe leiden, dat hetgeen minder aan buiten- landsche reizen wordt uitgegeven deels ook aan het Nederlandsche reis- en bedrijfsleven ten goede komt, dan zal dit als een bijkomend voordeel der heffing zijn te beschouwen". Deze toelichting verzwakt het ontwerp in hooge mate. Zij moet wellicht verklaard. wor den als een argument tegenover het buiten land, maar in het Kamerdebat zal zij de re geering in een ietwat gewrongen positie plaat sen, want de bestrijders van het ontwerp zul len dit achteropstellen van de belangen van het binnenlandsche bedrijfsleven uitbuiten en de minister zal niet kunnen zeggen: nou ja, maar ik reken er eigenlijk op dat het voor deel voor het binnenlandsche bedrijfsleven van veel belang zal zijn. Als Z.Exc. dat ten minste denkt. Représailles tegen het buitenland zijn na tuurlijk gevaarlijke dingen, want er volgen altijd weer représailles tegen ons op. De oude natuurwet, die zegt dat actie reactie uitlokt, laat zich ook in de internationale verhou- I dingen te allen tijde onverbiddelijk gelden. Contingenteeringen door ons lokken contin- genteeringen door het buitenland uit, met ver hoogde invoerrechten gaat het niet anders, en dit noodlottige stelsel heeft het welvaarts peil van het in-vakjes-verdeelde kleine we relddeel Europa al zoover omlaag gebracht, en den internationalen handel dermate ge fnuikt, dat het begrijpelijk is dat de regeering ervoor huivert met deze reisbelasting weer nieuwe handelsbelemmeringen uit te lokken. Rest dus het argument: baten voor de schatkist. In een Amsterdamsch blad las ik een betoog, waarin ook dit argument bestre den wordt, en de bereikte belastinggrens er tegen wordt aangevoerd. Dat is onjuist. Al eerder is in deze rubriek er de aandacht op gevestigd, dat het voorstel len van een reisbelasting niets met de be lastinggrens te maken heeft. Alleen belas tingen waaraan men zich niet onttrekken kan raken dit punt. Aan een belasting op bulten- landsche reizen kan men zich wel onttrek ken. Zij is, als verteringsbelasting, in feite een heffing op een luxe-artikel. Minister Oud heeft onlangs gezegd, dat hij van de instel ling van nieuwe belastingen geen stijging van de totale inkomsten meer verwachtte. Neen, maar hij verwacht er blijkbaar wel van dat hij de tekorten op andere belasting-ramingen er geheel of gedeeltelijk mee zal goedmaken. Hij zet zooveel fuiken voor ons open dat wij of in de eene, of in de andere moeten zwem men. Zijn reisbelasting is fuik nr. zooveel. Als Pietersen zijn auto heeft afgeschaft en daar mee zooiets als 350 per jaar aan Wegen-, Personeele- en benzinebelasting heeft bezui nigd, zal minister Oud een gulden of vijftig van hem terug krijgen voor zijn buitenland- sche reis, en als Pietersen vrijgezel is zal hij hem nog wel eens steviger te pakken nemen. Pit is de historie, die ik al eens meer verteld 'Volgens een Engelsche statistiek heeft ons land met 11.35 K.G. per hoofd der bevolking per jaar het grootste zeepverbruik en met 8.41 per 1000 het laagste sterftecijfer.) Op het gebied der zindlijkheid Zijn wij een groote natie, Wij hebben reeds sinds langen tijd Daarin een reputatie. Hoe zwak w' in andre zaken zijn, Hier is, mag men wel zeggen, Bij ons als reinen alles rein, Wie zal 't nu nog weerleggen. 't Is niet zoozeer het veege lijf, Dat wij op zeep tracteeren, Als have, goed en woonverblijf, Waaraan wij haar spendeeren. De huisvrouw komt de hulde toe, Voor wasschen, schrobben, boenen, Zij maakt de groote beurt en hoe, Als schoonheidskampioene. De statistiek uit Engeland Brengt sterftestatistieken, Met deze reinheid in verband, Want smerigheid maakt-zieken Waarmee ik dus maar onderstreep, Al doet het wel wat vreemd aan, In ons land gaan wij 't minst om zeep, Doordat wij 't meest om zeep gaan. P. GASUS. heb: De bezuinigende, zich aanpassende be lastingbetaler vlucht voor minister Oud, en minister Oud, speurend waarheen hij vlucht, zet- telkens een nieuwe val voor hem uit. Het is geen prettig beeld; het is nochtans begrij pelijk uit het oogpunt van den minister van financiën, die reeds „aan het hoofd staat" van vele ingrijpende bezuinigingen, er niet temin nog steeds niet komen kan en alles moet doen wat- in zijn vermogen is om de in komsten eenigszins op peil te houden. Populair zou deze belasting al evenmin als andere zijn. De hinderlijke zegeltjesplakkerij zal haar voor velen extra-irriteerend maken. Maar in haar wezen sterk aanvechtbaar lijkt zij ons eerlijk gezegd niet, al achten wij de blijkbaar-onvermijdelijke toepassing ook op zakenreizen een nadeel en al zouden wij ons de progressie beter-geregeld kunnen voor stellen. R. P. Prins Saionji kabinets formateur in Japan. Prins Kqnoye weigerde de opdracht te aanvaarden. TOKIO, 4 Maart. Prins Konoye, voorzitter van het Hoogerhuis, waar van hij tot de rechterzijde behoort, werd vanmorgen door den keizer met 't ministerpresidentsehap belast. Hij weigerde echter een nieuwe regeering te vormen in verband met zijn slech ten gezondheidstoestand. Een dergelijke weigering is zonder precedent. De keizerlijke prins Saionji is daarop belast met de samenstelling van een nieuw ministerie. Naar verluidt zou Yoeasa, minister van het keizerlijk huis, tot groot-zegelbewaarder wor den benoemd. In zijn oude functie zou hij worden opgevolgd door den ambassadeur te Londen. Speciale krijgsraad voor de opstandelingen. TOKIO, 4 Maart (Reuter)Officieel wordt medegedeeld, dat een speciale krijgsraad onder voorzitterschap van den minister van oorlog is ingesteld, waarvoor de medeplichti gen aan den jongsten opstand terecht zullen moeten staan. Voorts wordt in een officieel communiqué medegedeeld, dat meer dan 1400 officieren en minderen, behoorende tot het derde regiment infanterie, tot de divisie dei- keizerlijke garde, tot ae eerste en derde regi menten van de eerste divisie en tenslotte t-ot het zevende regiment zware artillerie aan den opstand hebben deelgenomen. Aanklacht wegens militaire rebellie. SJANGHAI, 4 Maart (A. N. P.) Volgens berichten uit Tokio heeft de Japansche ge heime staatsraad besloten dat de officieren, die zich aan deelneming aan de militaire nutsch hebben schuldig gemaakt, zullen wor den aangeklaagd wegens militaire rebellie. Men ziet hierin een definitief stelling nemen tegen de opstandige beweging in het leger. Inbraak op de Nieuwe Gracht. Tusschen Maandagnamiddag vijf uur en Dinsdagmorgen acht uur heeft iemand zich toegang verschaft tot perceel Nieuwe Gracht 5 A. Door de dubbele voordeur met geweld open te drukken is hij binnen kunnen komen. Alle kamers in het gebouw heeft hij door zocht. Met behulp van een bijltje, dat in het huis lag, heeft hij de deur van één der ver trekken op ruwe wijze opengehakt. Vele voor werpen heeft hij verplaatst en door elkaar geworpen. Maar de buit was heel gering. Ver moedelijk zijn ontvreemd een electrisch scheerapparaat, een klokje en een strijkbout, ook beide electrisch. Waarschijnlijk heeft de man het gebouw langs denzelfden weg ver laten. De politie stelt een onderzoek in. Radiodistributie, Haarlem. Venters van ontvangtoestellen Roepen „Wees geen domme Hans, Word geen lid der distributie, Honni soit qui mal y pense". (Adv. Ingez. Med.) Vijf dooden bij auto-ongeluk. Auto in Stadsgracht te Sneek gereden. Onmiddellijke hulp bleek toch nog te laat te komen, In den afgeloopen nacht te om streeks twaalf uur zouden 5 per sonen uit Leeuwarden, vier heeren en een dame, die het café Reen aan het Martiniplein te Sneek hadden be zocht, per auto huiswaarts keeren. Waarschijnlijk door de mist misleid en mede tengevolge van onbekend heid met den weg, is de chauffeur in de stadsgracht aan dat plein ge reden. De stadsgracht is daar ter plaatse zeer diep, zoodat de wagen onmiddellijk geheel onder water ver dween. Een hoofdagent van politie, die het ongeluk bemerkte, riep direct asssistentie in. Met medewerking vaai vier agenten slaagde men er na zeer veel moeite en groote inspanning in de auto aan de bovenzijde te ope nen. Door deze opening wist men de vijf inzittenden naar boven te bren gen. Zij werden naar het in de on middellijke nabijheid gelegen politie bureau vervoerd, waar een zestal in middels gewaarschuwde doktoren met zuurstof-apparaten trachtten de le vensgeesten op te wekken, evenwel zonder resultaat. De namen van de omgekomenen zijn: De caféhouder Hempenius met echtgenoote, De Vries, Oosterhof en Jansen, allen wonende te Leeuwarden. Nader vernemen wij nog: De inzittenden van de auto, een gesloten wagen, hadden een uitstapje gemaakt naar Sneek. Daar zijn, naar het onderzoek heeft uitge wezen, twee café's bezocht, het laatst, dat van den heer Reen aan het Martiniplein. Toen de auto van dit café wegreed, zag de hoofd agent, die op de stoep van het naast het café gelegen politiebureau stond, dat de wagen regelrecht op de gracht toereed en even later over den rand in het water verdween. On middellijk maakte hij alarm, waarna hij zich naar de onheilsplek begaf en met behulp van eenige agenten, die hem onmiddellijk na het alarmsignaal waren gevolgd, pogingen deed de inzittenden van den geheel onder de op pervlakte van de ter plaatse zeer diepe stads gracht verdwenen wagen uit hun benarde po sitie te bevrijden. Terwijl mede eenige zich in de nabijheid bevindende burgers te hulp waren geroepen, werd getracht het portier van den wagen te openen, hetgeen na eenige moeite gelukte. Ook slaagde men er in, de kap van den wagen open te scheui-en, doch dit werk nam. gehandicapt als men was door de duisternis, eenigen tijd in beslag, zoodat na ongeveer een kwartier het eerste der slachtoffers op den wal was gebracht. Via het portier en de geopende kap werden hierna ook de anderen een voor een bevrijd. Ofschoon de inmiddels gewaarschuwde dok toren geruimen tijd bezig waren met aanwen ding van zuurstof te trachten de levensgees ten bij de slachtoffers op te wekken, mocht hun dit bij geen van hen gelukken. Vermoedelijk heeft de heer Jansen de auto bestuurd. In den loop van den nacht is de wagen met behulp van een kraanwagen ge licht. Dame op de N. Gracht een taschje ontrukt. Dader in een auto gevlucht. Op klaarlichten dag is Dinsdagmid dag aan een 48-jarige dame op de Nieuwe Gracht een taschje met geld ontrukt door een jongen man, die in een auto wist te vluchten. De dame was even twaalf uur in het bijkan toor van de Incasso Bank in de Kruisstraat geweest en terwijl zij aan een der loketten werd geholpen, kwam een man binnen, die naar den koers van de Mark informeerde, daarna nog even bleef talmen en tegelijk met de dame het kantoor verliet. Toen zij te 12.20 uur op de Nieuwe Gracht ter hoogte van perceel liep, stopte vlak naast haar een beige- kleurige auto, waarin twee mannen zaten. Eén daarvan stapte uit den wagen, ontrukte de dame haar taschje en sprong weer in de auto, welke met groote snelheid wegreed. Hoewel de dame hevig geschrokken was, wist zij nog het nummer van de auto op te nemen. Ook had zij gezien, dat de dader van den brutalen roof de man was, die tegelijk met haar in het kantoor van de Incasso Bank was geweest. Te kwart voor één deed zij van het gebeurde aangifte bij de politie. Bij onderzoek bleek het nummer van de auto aan een inwoner van Den Haag te behooren, zoodat de Haagsche politie gewaarschuwd werd. De eigenaar van het bewuste nummer bezat evenwel geen auto, wel een motorfiets. Hij bleek met den straatroof niets te maken te hebben. De auto van de daders was dus blijkbaar van een valsch nummer voorzien. De dame kon een vrij nauwkeurig signale ment van den dader geven, dat nog in den loop van den avond per politieradio is omgeroepen. De dader is een ongeveer 28-jarige man van slank postuur, met licht blond haar en bleeke gelaatskleur. Hij droeg een donkerblauwe overjas en had een slordig, ongunstig voor komen. Hij was blootshoofds. De auto had een modern stroomlijn-model en droeg het num- men HZ 28416. Wat er in de tascli zat. De inhoud van de tasch bedroeg f 156, be staande uit vijf bankbiljetten van f25, drie biljetten van f 10 en een gulden, verder een blauwe damesportemonnaie met overslag en knipsluiting en drie vakjes, inhouden de f 6,98, twee spaarbankboekjes van de Nutsspaarbank ten name van J. E. M. Goetz en aan toonder, met een tegoed van ruim f 2000 en tusschen twee- en drièhonderd gulden; twee girobiljetten aan de Stichting tot Woningverbetering en een aan Grippeling, Keizersgracht 196, te Amsterdam; een tienrittenkaart en een stamkaart met foto van de N.Z.H.T.M., twee a drie zakdoeken, een huissluetel, Lipsmodel merk B.K.S. en een reep chocolade. De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt opsporing en aanhouding van den dader en in beslagneming van het ontvreemde. Aan hen, die den roof gezien hebben wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlich tingen aan het politiebureau Smedestraat-, af- deeling recherche, te willen melden. Aan het bureau hebben zich eenige burgers gemeld, die eveneens een vrij nauwkeurig sig nalement van den dader wisten te geven. De Nutsspaarbank is onmiddellijk van den diefstal der beide spaarbankboekjes in kennis gesteld. BRITSCH JOURNALIST WEGENS LASTER VAN HITLER VEROORDEELD. ALEXANDRIë, 3 Maart (Reuter). De journalist Maurice Fargeon is wegens het schrijven van een artikel, dat beleedigend was voor Hitier, veroordeeld. Fargeon bekende de schrijver van het bewuste artikel te zijn, doch voerde te zijner verdediging aan. dat het een antwoord was op een ant-isemietisch ar tikel. gepubliceerd door de Duitsche kolonie te Kaïro, alsmede op een artikel van de hand van een Egyptenaar. Het woord is aan. LUIS COMPANYS, de vroegere president van Catalonië, is dezer dagen in zijn oude functie hersteld. De „blyde incomste" van Companys (met baskenmuts) te Barcelona. Rudolf Krauss: Hoe wordt uit duizend ver standige menschen één en kele zot gemaakt? Pers hen heel dicht opeen, en het kunstwerk is volbracht. Engeland's bewapening. Uitbreiding van de zee- en luchtvloot. LONDEN, 3 Maart. In het heden ge publiceerde witboek over de bewapening wordt gezegd, dat krachtens het vlootverdrag van Londen tot 31 December 1936 geen nieuwe slagschepen kunnen worden gebouwd, doch daarna kan het vervangingsproces niet langer worden uitgesteld, zoodat men voornemens is, in het begin van 1937 nieuwe slagschepen op stapel te zetten. Het is de bedoeling, dat het aantal kruisers wordt uitgebreid tot- 70. Verder overweegt men een regelmatig ver vangingsprogram voor torpedojagers en duik- booten. Spoedig zal een nieuw vliegtuig moederschip van kleiner type op stapel wor den gezet. De groeiende beteekenis van de luchtmacht der marine zal een aanzieniyke versterking noodig maken. Het zal noodig zijn, het per soneel der marine uit te breiden om nieuwe schepen te bemannen en om de bestaande te korten aan te vullen. Deze uitbreiding moet geleidelijk geschieden. Verwacht wordt, dat zij 6000 man zal beloopen. De regeering stelt zich voor het leger met vier nieuwe infanteriebataljons uit te breiden. Het wordt dringend noodzakelijk ge acht, dat de bestaande formaties van de meest moderne wapenrusting worden voor zien; hiervoor zijn plannen uitgewerkt. De regeering zal alles doen om het dienst nemen in het landleger aan te moedigen. De kustverdediging in het Vereenigd Koninkrijk en daarbuiten zal gereorganiseerd worden, evenals de luchtafweerdiensten. Er zullen vier hulpeskaders der luchtmacht worden gevormd, die met het landleger zullen samen werken. Het aantal vliegtuigen zal gebracht worden op bijna 1750, waarbij de toestellen der marine niet medegerekencl zijn. De uit gestrektheid van het rijk maakt het noodig dat op verschillende punten der strategische luchtwegen eenheden kunnen worden ge plaatst. Ongeveer 12 nieuwe eskaders wil de regeering daartoe doen bouwen. Het departement voor de bescherming tegen luchtaanvallen, een onderafdeeling van het ministerie van binnenlandsche zaken, heeft voortdurend overleg gepleegd met de plaatse lijke autoriteiten, waarbij bevredigende vorde ringen zijn gemaakt. Er zullen binnenkort maatregelen moeten worden ten uitvoer ge legd, die buitengewoon zware offers zullen vergen. Daarom is het noodig, dat de plannen zorgvuldig georganiseerd worden en dat in- dust-rieelen en leiders der vakvereenigingen er aan zullen medewerken. Teneinde aan de behoeften zoowel in oorlogs- als in vredestijd te kunnen voldoen, heeft de regeering besloten tot het scheppen van reservebronnen, die in tijd van nood benut kunnen worden. Daartoe zal men een aantal ondernemingen uitkiezen die anders geen oorlogsmateriaal vervaardi gen, doch wel tot die vervaardiging in staat zijn. doordat zij een geschoolden staf van arbeiders en ingenieurs bezitten. Japansclie legerautoriteiten hebben hun ont slag ingediend. pag. 4 Aan het noordelijke front in Abessynië is ook het leger van Ras Imroe verslagen. pag. 4 Frankrijk is bereid tot het teekenen van een vlootaccoord buiten Italië om. pag. 4 Opnieuw zijn 25 Duitschers, o.w. Arnold Zweig, van hun nationaliteit vervallen verklaard. pag- 4 De Tweede Kamer zet de behandeling der Koloniale begrooting voort. pag. 3 De bouw van de Moerdijkbrug vordert snel; de zevende spanning is reeds geplaatst. pag. 3 Te Middelie zijn twee kinderen onder een hoeveelheid hooi terechtgekomen en gestikt. pag. 3 Te Sneek zijn hedennacht vijf menschen met een auto te water geraakt en verdronken. pag. 1 Dinsdagmiddag heeft te Haarlem een brutale berooving plaats gehad. pag. 1 Prins Saionji is belast met de vorming van een Japansch kabinet. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De reisbelasting. Pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Duitsch-Zwitsersche oneenigheid. pag. 4 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 M. d. L.: Reisbelasting. pag. 3 J. Bastiaans: Waardeering voor kind, onder wijzer en hoofd der school. pag. 9 Concert der H. O. V. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 5.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1