Het Welvaart-Comité in actie. De bom op „De Zeven Provinciën". ZXT EEDXG 7 ST'AA'KT 193S 'RSSEEEffS DS'GB'CSD B Medewerking van stad- en streek- genooten gevraagd. Een Comité van Aanbeveling gevormd. Het Welvaart-Comité heeft na de succes volle vergadering in café-restaurant Brink mann, waar de belangstelling der organisaties en van de burgerij in het streven van het Comité zoo duidelijk aan het licht trad, zijn werkzaamheden voortgezet. De aangekondigde circulaires zijn thans verzonden en bijduizenden in stad en om geving verspreid. Nogmaals wordt er in de circulaire de aan dacht op gevestigd, dat wij allen wachten op betere tijdenmaar niets doen. En toch is er in onze fabrieken, zaken, kan toren, magazijnen, winkels en werkplaatsen, in onze huizen en tuinen genoeg te doen. Er zijn zooveel dingen, die verbouwd, geverfd, gerepareerd, of zelfs vervangen moeten wor den. Hoeveel werkloozen kunnen daarmee aan werk geholpen worden: niet op een koopje, als steunverleening, doch via den geordenden weg van den bona-fide handel en industrie. Aanschaffing of aanvulling van meubilair. Weeding, gereedschap, machines enz. brengt geld in circulatie. Wérk is noodig voor handel en industrie en zal de zoo gewenschte op leving bevorderen. En dit alles kan. Als men maar wat durf, wat moed heeft, om de orders er toe te geven. Die durf moet er komen en het Wervaart-Comité wil daar toe medewerken, zooveel in zijn vermogen is, door een aansporingscampagne voor werk verruiming te beginnen, waarmede drieërlei beoogd wordt: 1. aan te sporen tot het doen verrichten van allerlei werk, dat anders aangehouden, nagelaten of uitgesteld werd; 2. te wijzen op het wellicht onbedoelde mis bruik, werkloozen of arbeiders na hun dag taak al dan niet op een koopje met werk te belasten, dat anders aan werkgevers toe vertrouwd zou zijn, die zich evenals hun werknemers door dit euvel vaak in hun bestaan bedreigd zien; 3. te bevorderen, dat er eens een ander ge luid gehoord wordt, dan het voortdurend klagen over de slechte tijden. Het Welvaart-Comité vraagt geen geld, doch werk! Medewerken aan de opleving van handel, nijverheid en industrie is een gemeenschaps- eisch. Vele kleine orders kunnen een belang rijk resultaat hebben; voorbeelden elders, o.a. te Groningen, hebben dit bewezen. De gedachte, dat men niet verantwoord is, Li dezen onze keren tijd buiten de allernoo- digste, nog andere uitgaven te doen, is niet altijd juist, want hoe velen zijn er die, hoewel ze nog een .behoorlijk of wellicht zelfs een ruim bestaan hebben, eveneens meenen te moeten bezuinigen: spaarzaamheid is en blijft gewenscht, doch het parool van bezui nigen kan ook te ver doorgedreven worden. Een belofte-formulier. Tot zoover het voornaamste uit de circu laire, waarbij een „Belofte-formulier" is ge voegd, waarin men kan vermelden, op welke wijze men het Welvaart-Comité wil steunen in zijn pogen tot het bevorderen van de zoo zeer begeerde opleving. Nogmaals: nh' met geld doch door zich be reid te verklaren iets te-koopen, te laten bou wen of verbouwen-of herstellen. Er is in het formulier ook plaats gelaten, om op te geven, door wie of wien men zijn orders wil laten uitvoeren. Wenscht men bij de behandeling van eventueele werkprojecten de tusschenkomst van het Welvaart-Comité, dan is dat gaarne bereid alle mogelijke medewerking te ver- leenen. Dat zooveel mogelijk inwoners van Haarlem en omgeving deze belofte-formulieren spoe dig en nauwkeurig invullen en ter afhaling gereed leggen! Het ligt in de bedoeling van het Comité de gegevens te verzamelen op lijs ten voor publicatie (natuurlijk zonder vermel ding van namen) onder het motto: „Goed voorbeeld doet goed volgen." Een werklijst. Om het onzen stad- en streekgenooten ge makkelijk te maken is bij de circulaire ook een werklijst gevoegd, die menigeen op de gedachte zal brengen iets te koopen of eenig werk te laten verrichten. Deze werklijst is in vier groepen verdeeld, die betrekking hebben op werk thuis, in fabriek, kantoor, magazijn of winkel, in tuinen en als vierde groep: di versen. Men beware deze lijst goed en raadplege haar nauwkeurig! Naarmate men meer laat werken zal het aantal werkloozen en ook hét bedrag, dat aan werkloozen als steun moet worden uitgekeerd, verminderen, hetgeen weer van gunstigen in vloed zal zijn op de aanslagbiljetten der be- Wij willen er nog eens aan herinneren, dat secretaris-penningmeester van het Werk comité is: Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Nassauplein 4, tel 11663. Een Comité van Aanbeveling. Het volgend Comité van Aanbeveling voor het streven van het Welvaart Comité is ge vormd: C, Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burgemeester der gemeente Haarlem. Ir. H. J. M. Bekkers, dir. N.V. Kon. Fabr. v. Rtjtuig. en Spoorw. J. J. Beynes; A. G. Boes, Wethouder der gemeente Haarlem; C. ten Boom, voorz. Christ. Middensiandsvereeni- fiftg; J. F. C. Brinkmann, dir. N.V. Café-Rest. vlh, Gebr. Brinkmann; Mevr. J. Cohen Ter- vaertKoch, Ned. Ver. v. Huisvr., afd. Haar lem; H. Ph. Dein-urn, voorz. Afd. Haarlem Ver. Red. Fabrikaat; G. J. Droste Jr., voorzitter der Kamer van Kooph. en Fabr. v. Haarlem en Omstreken; Ir. F. C. Dufour, Dir. N.V. Haarl. Mach.Fabr. v/b. Gebr. Figée; Ds. G. J. Duijven dak, predikant Luthersche Gemeente; Mr. P. Ruhri Snethlage, directeur Nuts-Spaarbank; R C. de Haas van Dorsser, directeur Maat schappelijk Hulpbetoon; Ds. A. H. Haentjes, Predikant Remonstrantsche Gemeente; Mr. J. Koog, voorz. Dep. Haarlem Mij Nut v/h. Alge meen; Th. S. J. Hooij, voorz. R.K. Midden- standsvereeniging; Ir. A. G. de Koningh, chef Centr. Werkplaats N. S.; H. J. L. Klein Schiphorst, voorz. R.K. Bond v. Nederl. Bouw- patroons; H. S. Lamp, directeur N.V. H. J. Kamp; Ds. J. M. Leendertz, predikant Doops gezinde Gemeente; Mevr. J. H. van Leijden Krijn, Christelijke Vrouwen Bond; W. J. B. van Kiemt, wethouder der Gemeente Haarlem; Ir. M. H. Maas, directeur Openbare Werken; P. A. Mees. dir.hoofdred. Stadseditie der Opr. Haarl. Ct.; G. M. Nieuwenhuis, Haarlemsch redacteur Handelsblad; J. H. van Oosten, lid M. hoofdred. Nieuwe Haarl. Courant; Robert Peereboom, dir.-hoofred. Haarlem's Dagblad; M. A. Reinalda, wethouder der Gemeente Haarlem; W. Roodenburg, wethouder der Ge meente Haarlem; H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem; H. C. Sprenger, secretaris Haarl. Handelsvereeniging; A. Staal, Haarlemsch redacteur van Het Volk; Mevr. Prof. Dr. Ste gerKraetzer, R.K. Vrouwenbond afd. Haar lem; J. J. Swens, directeur zeepfabr. „Het Klaverblad"; Jhr. F, Teding van Berkhout Jr., directeur Twentsche Bank; Ir. J. H. Telders, voorz. Dep. Haarlem Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel; E. H. Tenckinc'k, commissaris van politie; J. Vader, directeur Gem. Arbeidsbeurs; S. Ph. de Vries, Rabbijn van Haarlem; Ds. J. Weener, Predikant Ned, Herv. Gemeente; Mr. Th. Westerwoudt, directeur Spaarnebank en Mr. Th. A. Wesstra, secretaris der Gemeente Haarlem. t Het jaar 1935 voor Haarlem. De resultaten der gemeentebedrijven. De belasting opbrengsten. Kosten van Armenzorg. Uit de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem blijkt, dat de gasfabriek over 1935 23.129.387 M3 gas heeft afgeleverd tegenover 24.060.978 M3 in 1934. Alzoo een achteruitgang van 931.000 M3. Maar uit de afzonderlijke ma andstatistieken blijkt, dat deze verminde ring in de eerste 8 maanden is gevallen, de 'aatste 4 maanden gaven zelfs weer een stij ging te zien. Vooral de stijging over December was belangrijk, namelijk 174.000 M3. Daaruit kan afgeleid worden dat aan den achteruit gang van den omzet der gasfabriek een einde gekomen is. Het electriciteitsbedrijf leverde dit jaar 37.536.581 K.W.U. af tegen 36.428.343 K.W.U. in het vorige jaar. Een stijging dus van 1.108.238 K.W.U. De waterleiding pompte in 1935 2.101.573 M3. water op tegen 2.233.191 M3. in 1934. Een ach teruitgang dus van ongeveer 122.000 M3. De crisis maakt dus dat de menschen ook wat het water betreft de uiterste zuinigheid gaan be trachten. Eenige maanden geleden gaven wij een sta tistiek over den achteruitgang van het belast baar inkomen te Haarem. Uit de nu opgenomen cijfers blijkt, dat de kohieren de volgende daling vertoonen. Kohier aant. aanslagen Totaal 1932/1933 34.689 81.772.128 1933/1934 31.090 70.971.655 1934/1935 30.307 67.952.712 Aan reglementaire uitkeeringen uit gesubsi dieerde werkloozenkassen werd in 1931 uitbe taald 325.479,85, aan ondersteuning door den Werklbosheidsdienst 1.007.852,26 en aan on dersteuning vanwege Maatschappelijk Hulp betoon 1.338.063,56, totaal dus 2.671.395,67. Over i934 was dit totaalbedrag 2.318.430,92. Hoewel de uitkeeringen aan steun lager wa ren, is 't uitgekeerde bedrag hooger, waaruit dus duidelijk blijkt, dat het aantal gesteunden in 1935 belangrijk hooger is geweest. Het scheepvaartverkeer is dit jaar ook weer achteruitgegaan. Er hebben hier gelost of ge laden 9764 schepen met een inhoud van 680,627 ton tegen 11.200 schepen met 765.845 ton in houd in 1934. Er zijn dit jaar doorgevaren 6413 schepen (377.273 ton) tegen 8408 schepen (479.844 ton) in 1934. Bevolkingscijfers. De bevolking van Haarlem steeg in het jaar 1935 van 129.127 tot 131.258. Hier volgt een vergelijking met 1934. 1934 1935 Geboortecijfer 17.22 16.65 Sterftecijfer 8.22 8.37 Vestigihgscijfer 68.69 67.86 Vertrekcijfer 59.02 59.77 Er werden dit jaar 939 huwelijken gesloten tegen 1007 in 1934. Ingeschreven werden 86 echtscheidingen tegen 72 in het vorige jaar. Wat de vestiging en het vertrek van vreem delingen betreft zijn de volgende cijfers te geven In 1935 vestigden zich hier 146 mannen en 554 vrouwen, totaal 700. (1934: 867). Er ver trokken in 1935 185 mannen en 661 vrouwen, totaal 846 (in 1934: 817). In totaal is het aantal vreemdelingen te Haaarlem dit jaar dus verminderd met 146, waarvan 39 mannen. Onder de 700 personen die zich hier vestig den waren 500 Duitschers en 62 Oostenrijkers. Dit zijn natuurlijk voor het grootste deel dienstmeisjes. In het afgeloopen jaar vestigden zich te Haarlem 1747 Amsterdammers, terwijl 1351 Haarlemmers naar Amsterdam vertrokken. 515 Bloemendalers verhuisden naar Haar lem, 577 Haarlemmers naar Bloemendaal. Heemstede trok 569 Haarlemmers naar zich toe, maar stond er 447. aan Haarlem af. Naar Velsen vertrokken 445 Haarlemmers, maar 393 Velsenaren vestigden zich te Haarlem. Besmettelijke ziekten. Te Haarlem kwamen in 1935 het volgende aantal gevallen van besmettelijke ziekten voor. Er is geen rekening gehouden met het aantal niet-Haarlemmers dit in de ziekenhuizen ver pleegd werd. Tusschen haakjes zijn de cijfers over 1934 vermeld: Roodvonk 159 (311) Diphterië 7 14) Typhus 13 4) Andere ziekten 1 9) Alzoo een belangrijke vermindering, vooral van de gevallen van roodvonk. De politie. De politie maakte het volgende aantal pao- cessen verbaal in 1935. Arbeidswet en Veiligheidswet 311 (in 1934: )6). Drankwet 4 (11). Motor- en rijwielwet en gemeentelijke ver- keersvoorschriften 9025 (10.608). Winkelsluiting 1435 (1497). Misdrijven 2323 (2139). De bouwnijverheid. In 1935 werd bouwvergunning aangevraagd voor werken met een totaalbedrag van ƒ3.810.941 tegen ƒ4.001.977 in 1934. Bouwvergunning werd verleend voor werken tot een totaalbedrag van ƒ3.878.901 (in 1934: ƒ3.312.259). Het aantal woningen te Haarlem steeg sinds 1934 van 34.784 tot 35.717. Het lager onderwijs. Eind Dec. 1935 waren er bij het openbaar lager onderwijs 5869 kinderen (eind Dec. 1934: 6049) bij het bijzonder onderwijs 8976 kinderen (1934: 8759). Het Middelbaar Onderwijs. Het aantal leerlingen op de scholen voor Middelbaar en Voorbereidend onderwijs was eind 1935 (vergeleken bij eind 1934) aldus: Gymnasium 309 (300 in 1934) H. B. S. A 407 (369) le H. B. S. B 354 (388) 2e H. B. S. B 321 (327) Meisjesschool 267 (230) R.K. Gymnasium v. m. 79 69) Chr. Lyceum 456 (408) R.K. Lyceum 328 (319) R.K. Meisjesschool - 87 i 32), Collecte Maatschappelijke Zorg voor zieken Op Zaterdag 14 Maart. Men schrijft ons: A.s. Zaterdag 14 Maart zal, evenals ver leden jaar, een collecte worden gehouden ten bate van de Haarlemsche Vereeniging „Maatschappelijke Zorg voor Zieken" door een comité, waarvan de samenstelling hier onder wordt vermeld. Genoemde vereeniging bestaat reeds 18 jaar en werd opgericht op initiatief van wijlen Dr. Westerman. die bij zijn werk in het St. Elisabeth's Gasthuis telkens weer on dervond, dat patiënten bij ontslag ïiit het ziekenhuis vaak nog niet zonder meer aan hun gezin of aan hun werk konden worden teruggegeven. Een na een operatie herstelde doch nog zwakke huismoeder behoefde wel niet meer de kostbare verpleging in een zie kenhuis, doch haar taak in het gezin kon zij nog niet vervullen. Zij had nog versterkende middelen noodig of hulp in de huishouding. Ook was die hulp wel eens noodig, zoodra een patiënt in het ziekenhuis was opgenomen en het gezin onverzorgd achterbleef. Wel kon in vele gevallen door familie of vrienden hulp worden verstrekt, doch vaak werd die hulp slecht georganiseerd. Goede raad en leiding waren dringend noodig en wanneer er al geld genoeg was om hulp te betalen, dan was het aan de menschen zelf niet altijd mogelijk, geschikte personen voor die hulp te vinden. Ook was er vaak veel te regelen wanneer iemand genezen of invalide uit het ziekenhuis was ontslagen, daar de een zijn betrekking was kwijtgeraakt of daarvoor ongeschikt was geworden en de ander daarvoor, of voor een ander beroep, pas weer geschikt kon worden bijv. door een kunstarm of een kunstbeen. Ook de keuze van een ander beroep viel vaak niet mee; de mogelijkheden daarvoor wor den vaak niet overzien. Ook buiten het verband der ziekenhuizen waren dikwijls hulp en raad noodig bij ziek tegevallen; hulp in de huishouding en verple ging bij ziekte van de huisvrouw, verstrek king van kleeren aan kinderen, die noodig naar buiten gezonden moesten worden, plaat sing in inrichtingen en de keuze daarvan voor ouden van dagen, gebrekkigen onmaatschap- pelijken, het inrichten van de luiermand, hulp aan gezinnen bij sterven van den kost winner, enz. Voor al deze hulp waren „duizendkunste naressen" noodig, in staat om de gevallen be hoorlijk te onderzoeken en te beoordeelen, bekend met adressen van personen en in richtingen van verschillenden aard, geschikt om met menschen van allerlei slag om te gaan; begaafd met gevoel voor lijdende mede- menschen, doch ook weer niet sentimenteel of geneigd om te veel of overbodig te hel pen. Reeds vele jaren vervullen de thans in functie zijnde Zusters haar taak. Ieder kent ze, de Zusters Schouten, Merison en Casan- der; ieder weet hoe zij haar taak vervullen bijgestaan door haar assistenten de dames Bierens de Haan, Boeyinga en Beune. Mej Bierens de Haan is reeds vele jaren de toe gewijde hulp van Zr. Merison, de beide andere dames zijn eerst eenige maanden in functie en nog in opleiding. Het bestuur van de Haarlemsche Vereeni ging „Maatschappelijke Zorg voor Zieken" lieeft 'reeds vele jaren de grievende zorg, dat het nog niet mogelijk is geweest een behoor lijke salarisregeling voor deze dames te ont werpen, wegens gebrek aan middelen. Ook voor het werk zelf is veel geld noodig; het aantal leden loopt steeds achteruit, de con tributies worden lager gesteld en het ge meentesubsidie is belangrijk verminderd. Moge de jaarlijksche collecte de Vereeniging op de been brengen en houden Geeft toch allen iets! Geeft veel of geeft weinig, geeft zooveel gij missen kunt, maar vooral geeft allen! Het bestuur der Haarl. Ver. Maatschap pelijke Zorg voor Zieken: Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter; Arts F. A. van der Breggen, secretaris; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, penningmeester. Het Eere-comité bestaat uit: mevrouw A. Röell-baronesse De Vos van Steenwijk, eere presidente; mevrouw J. W. M. Maarschalk van Egmond en Rinnegom-Van Coppenaal; mevrouw A. A. Bierens de Haan-Temmincz, mej. J. M, Bierens de Haan, mej. M. A. Bie rens de Haan, mevrouw R. Cohen-Vos, mevr. R. Cohen-Hartog, den heer G. J. Droste, me vrouw E. J. Groen-Du Mosch, mevrouw L. Heerkens Thijssen-Van der Kun, den heer Th. M. Hoog, mevrouw C. Kersbergen-Van Soelen, mevrouw A. M. Kool-Pierson, mevr. A, van Marselis Hartsinck-Schuyt van Cas- tricum, mevrouw G. S. E. Mees-Schuckink Kool, mevrouw R. van Paassen-Kohlbrugge, mevrouw N H. M. Pliester-De Vries, mej. Zr. M. J. Rebel, mevrouw S. Rhodius-Bunge, me vrouw J. van Schuylenburch-Van den Bie- sen. den eerw. heer II. C. J. Sondaal, mevrouw A. G. E. van Steenhard! Carré-Eeftink, me vrouw C. E. baronesse Sweerte de Landas- Goedkoop, mej. Zr. A. Voorhoeve, mevrouw M. Th. J. van Wayenburg-Schmedding, me vrouw C. Westerman-Koch en mevrouw E H. Zweerts de Jong- van der Kuile. Het werkend comité bestaat uit; mevrouw L. van Dijk-van Lieshout, voorzitster; me vrouw D. van der Breggen-Spillenaar Bilgen, 1ste secretaresse; mevr. J. Fortgens-Wolven- dijk, 2de secretaresse en mevrouw Dr. W. B. Smit, penningmeesteresse. ZONDAGOCHTENDVOORSTELLING EN REMBRANDT. In het Rembrandt Theater wordt Zondag morgen een reprise gegeven van het bekende filmwerk van den ontdekkingsreiziger Frank Buck, getiteld Bring 'm back alive (Breng ze levend mee). Over deze interessante film hebben wij vroeger reeds geschreven. Propaganda voor Haarlem. Instelling van een commissie. In een Vrijdagavond ten Stadhuize gehou den bespreking onder leiding van den heer V/. J, B. van Liemt, wethouder van de Werk- loosheidszorg, welke bespreking werd bijge woond door een aantal afgevaardigden van organisaties die adhaesie hebben betuigd aan het voorstel van het lid van den gemeente raad P. J. M. van Tetering, om te komen tot de instelling van een permanente commissie uit de burgerij welke het college van B. en W. in daartoe geëigende gevallen zal adviseeren, omtrent de bevordering van de ontwikkeling en van den bloei van Haarlem als woon- en industriestad, is uitvoerig van gedachten ge wisseld over dit onderwerp. Het resultaat van deze bespreking was, dat aan B. en W. geadvi seerd zal worden over te gaan tot instelling van een commissie als bedoeld in het voorstel van Tetering. Nogmaals Interview met den officier die hem wierp. Zijn rapport werd verkeerd begrepen. De marine-officier Th. J. Coppers, heeft volgens een interview op 10 Februari 1933 de bom geworpen die „De Zeven Provinciën" heeft getroffen. De onaangename nasleep van het werpen van de bom is voor officier vlieger Coppers aanleiding geweset eervol ontslag uit den dienst te vragen, hetgeen hem met ingang van Mei a.s. is verleend. Op 10 Februari 1933 zijn de vliegtuigen vroeg opgestegen om naar „De Zeven Pro vinciën" te vliegen. Het waren er negen; men zal zich herinneren, dat eenige hiervan on derweg pech kregen, tenslotte waren er vijf over. Het vliegtuig, waarin de officier-vlieger Coppers als waarnemer was gezeten, met een sergeant als vlieger, vloog vooraan. De officier vlieger-Coppers wist dat 'n 4-tal vliegtuigen was afgevallen en wachtte nu nader bericht af van dengeen, die het com mando zou overnemen; toen berichten uit bleven en veronderstellende, dat de marine autoriteiten mogelijk niet in bijzonderheden op de hoogte waren, hoe het met het vlieg tuigeskader was gesteld, heeft hij daarover een uitvoerig telegram uitgezonden. Verder niets vernemend en begrijpend, dat er toch iets diende te worden gedaan, seinde hij aan de andere vliegtuigen, dat hij het commando van het vijftal vliegtuigen overnam; wel was hij de jongste officier, doch van de andere vliegtuig-commandanten werd door hem niets vernomen. Men was toen nog vijf kwartier vliegen van „De Zeven Provinciën" af; eerst toen hij het pantserschip voor richten in het viezier kreeg, heeft officier-vlieger Coppers, tevens rekening houdend met hetgeen hem van de opdracht bekend was, overwogen, wat hem te doen stond: óf een waarschuwingsbom, óf een treffer. Hij wist, dat om 7 uur 's morgens de krijgs wet van kracht was geworden en dat „De Zeven Provinciën" als „vijand" werd be schouwd. Hij gaf er zich rekenschap van, wat hiervan de consequenties waren, zoowel voor het nu vijandelijke pantserschip, als voor de marine-krijgsmacht, welke „De Ze ven Provinciën" achtervolgde. Op grond van dit alles besloot hij de bom zoodanig te richten, dat deze het schip moest treffen. De bom werd van een hoogte van 1200 M. geworpen; ook bij opzettelijk en juist richten, als in dit geval, bleef er toch nog kans, dat de bom langs het schip heen zou gaan, daar immers de breedte van het schip 18 M. is en dus naar elke zijde van de middellijn slechts een trefkans van 9 M. was, wat zeker niet ruim is, in aanmerking genomen de hoogte, waarvan de bom werd geworpen. Hoe dit zij, met de kwestie of de bom op zettelijk op het schip' werd gericht, heeft dit niets te maken; de officier-vlieger richtte de bom zoodanig, dat deze, behoudens toevallige afwijking, het schip moest treffen. Het is zaak hierop de aandacht te vestigen, aldus de „Indische Courant", omdat er, naar men zich zal herinneren, eerst sprake van is geweest, dat het slechte een waarsolruwings- bom zou zijn geweest, welke toevallig het schip trof. Dit nu is niet liet geval geweest. De offi cier-vlieger was ook nu, tegenover den inter viewer, zeer positief in zijn verklaring, waar bij hij trouwens een logische toelichting gaf. Hij heeft aan de marine-autoriteiten een rapport moeten opmaken en daarin heeft hij den gang van zaken aangegeven, aan de hand van de zuiver zakelijke gegevens, speciaal wat betreft het richten; iedereen die deskundig op de hoogte was, kon z.i. daarin lezen, dat de bom opzettelijk op „De Zeven Provinciën" ge richt was. Wel richtte hij, natuurlijk, de bom eenige honderden meters voor de plaats waar het schip toen was, maar dit was volkomen logisch, omdat hij rekening moest houden met de vaart van het schip. Nu heeft men echter bij de Marine dit rap port verkeerd gelezen, alsof nl. gericht was zoodanig vóór het schip, dat dit niet zou wor den getroffen. Dat was echter niet in overeen stemming met de gegevens van den heer Coppers. Deze verkeerde opvatting van zijn rapport heeft den officier-vlieger allerlei ernstige on aangenaamheden gegeven. Eerst later werd de juistheid van zijn opvatting erkend. De heer Coppers releveerde tegenover de „Indische Courant" met voldoening de verklaring door minister Deckez'S, die toenmaals nog de porte feuille van Defensie had, in de Tweede Kamer afgelegd, dat hij dezen marine-officier dekte. Tot zoover de hoofdzaken, zooals ze aan de Indische Courant verteld werden door den heer Coppers. Er is in marine-kringen heel veel over te doen geweest, waarbij deze offi cier-vlieger bejegend is op een onrechtvaar dige en dikwijls onaangename wijze, welke hij zeer zeker niet had verdiend, aldus het blad. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Fransche romans. Poulaille. Le pain quotidien: 1. Le pain quotidien. 2. Les damnés de la terre. Pourrat. Les vaillances, farces et gentillesses de Gaspard des Montagnes: 1. Le chateau des sept portes; ou les enfances de Gaspard. Simone. Jours de colère. Exacte wetenschappen. Piket en Zwikker. Definitie en meting van geluidsterkte. Huishoudkunde; Huisvlijt: Handwerken; Bin- nenhuisspelen. Brüggeman, Het verwijderen van vlekken. Deutekomvan Hasselt, van. 1001 Pracht. Loon en Euwe. Oom Jan leert zijn neefje Notgeld. Deutsches, 19141924. Album. Letterkunde. Duinkerken, van. Dichters der Contra- Reformatie. Gezelle. Volledige werken. 4 dln. Karsemeyer. De dichter Jeremias de Decker. Kuyle. Songs of Kalua. Ostayen, van. Gedichten. Woestyne, van de. Het zatte hart. Aardrijks- Land- en Volkenkunde. Arntzenius. Op bezoek bij mensch en dier, kampeerreizen door de Vereenigde Staten. Knaurs Welt-Atlas. Kohlbrugge. Systematisch en beschrijvend leerboek der volkenkunde. Priestley. English journey. Zischka. De geheime oorlog om de katoen. Bloembollencultuur. De a.s. algemeene vergadering. De 180e algemeene vergadering van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt te Haarlem gehouden op Maandag 30 Maart. De agenda vermeldt het uitbrengen der jaarverslagen. De rekening over 1935 sluit met een nadeelig saldo van f 1.405. Na de huis houdelijke zaken zal een lezing gehouden wor den door Dr. J. J. Beyer, plantkundige aan het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse over het bewaren van bolgewassen voor den verzendtijd. TERAARDEBESTELLING H. .T. VAN DER WEG. Hedenmorgen kwart voor elf werd op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. J. van der Weg, sedert 1 October 1924 werkzaam als procuratiehouder bij de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij, eerst te Amsterdam en de laatste jaren te Haar lem, waar hij één der chefs was. Er werd veel belangstelling getoond. Van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij wa ren tegenwoordig de heer H. Heybroek, di recteur, de onderdix-ecteur de heer F. Hout- graafverder procuratiehouders en veel per soneel van de maatschappij uit Amsterdam, Haarlem en Rotterdam en vele belangstellen den uit de Nedei-landsche automobielwereld. Toen de kist met het stoffelijk overschot de aula werd binnengedragen, speelde de organiste „Ex- ruischt langs de wolken". Ds. G. J. Waardexxburg spi'ak ongeveer als volgt: „Het zijn dikwijls blijde en droeve om standigheden, die ons bij elkaar brengen. Thans is het de droefheid, die dat doet, maar wanneer wij die droefheid zien in het licht van den zegen en goedheid van God, dan wordt zij anders, dan wordt het een ze gen en een blijvende winst. Toch ontkennen we de droefheid niet. Het afscheid van hen, die wij beminden is altijd smartelijk. Hier is het leven afgesneden van een man, aan wien we gedacht hadden, dat hij nog vele jaren zou mogen leven. De dood heeft oxxs echter ook hier weer verrast. De heei' v. d. Weg zou zeker niet hebben gewild, dat op deze plaats een lofrede op zijn persoon wordt gehouden. Daarvoor was hij te eenvoudig en te sober in zijn leven. Wij moeten trouwens niet bij het graf eikaars verdienste waardeeren, maar bij het leven. Maatschappelijk is het van hem een ge slaagd leven geweest. Vol van arbeid. Allen, die hem kenden, prijzen zijn bekwaamheid, betrouwbaarheid, ijver en toewijding. Hij was een liefhebbend man en vader voor zijn gezin". Tenslotte spx'ak hij woorden van troost tot de weduwe en de dochters en den bejaarden- vader en wees nog eens op de beteekenis van leven en dood. Ds. Waardenburg las daarna de slotwoor den van Romeinen 8 en eindigde zijn rede met de woorden van Psalm 73: „Wien heb lk nevens U omhoog". Terwijl de organiste wedex-om „Daar x-uischt langs de wolken speelde" werd de kist met het stoffelijk over schot grafwaarts gedragen. Ds. Waardenburg eindigde daarna de plech tigheid met gebed. FEEST IN DE KINDERBEWAARPLAATS „HAARLEM-NOORD". Men schrijft ons: 't Was feest vandaag in de Kindex^bewaar- plaats Haarlem-Noord. Vroolijk wapperde de vlag uit het dak. „We krijgen koekjes", zei een aardig klein ventje, dat zijn handje gul uitstak, want de school wordt vandaag één jaar en ik heb een mooi potje primula's meegebracht. De leid sters hadden van binnen het gebouw ver sierd met slingers, de kinderen kregen van haar vlaggetjes en mutsen en alles zag er feestelijk en vroolijk uit. In optocht gingen de kinderen zingend het geheele gebouw rond. Alles een bewijs hoe de crèche bloeit en eexi succes is gewordexi. Laten we hopen dat het zoo zal blijven gaan en het bestuur nog vele jaren de mede werking zal mogen ondex-vinderx van zoo heel veel hartelijke en liefdadige menschen, zoo als het afgeloopen jaar het geval is ge weest. Voor belangstellenden is de crèche steeds te bezichtigen Donderdags van 24>/2 uur. Dr. OTTO KLIPP's TALENSCHOOL Opl. alle praktijk-examens Kleverparkw. 142, Tel. 13269 BOEKHOUDLES Mei'curius- en Prfiktijkexnmen Grondige opl. privaatles li p. m. STAATS PRAKTIJKEXAMENS voor administratie en handel Uitsluitend privaatles 10.p.m. Alleen daglessen beschikbaar. N. J. Th. Schmidt Leeraur M.O. Boekli, Accountant Wilhelmlnalaan 4 Telef, 14506 FRANS - DUITS - ENGELS Conv. en Berlitz Meth, in zeef korten tijd correct spr., lezen en schr. Privaatles f 4.50 p. m. Twoa pers. 3, Mej.NlGROOTENBOER Spaarne 5 zwart. Telefoon 17093 Schriftverbetering 'n Lief cKng had ik er voor over, zoo ik een mooie hanrl van schrijven bezat.Weet V dat ge dit hij ons loeren kunt? Inst. REIBER—NAN Kleine Hout wég 8, Haarlem Talen instituut MERCATOR Koninginneweg: 2» Tel. 16107 S. KAMMINGA Keel-neus-oorarts hervat Maandag 9 Maart de praktijk ~H. COx~ Zomerluststraat 18 Maandag 9 Maart weg. sterfgeval AFWEZIG

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3