Het Trekpaard. Hei teê*$tiijkste 53e Jaargang No. 16169 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 10 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1--4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of BeenDreuk 30. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 Maart. In Frankrijk. Het moet Iedereen wel duidelijk zijn dat de Fransche regeering-van-het-oogenblik, geleid daor den Centrum-politicus Albert Sarraut, tengevolge van Hitler's jongste optreden in een uiterst lastig parket verkeert. Op rechts gronden staat zij zeer sterk. Hitier heeft on getwijfeld het Pact van Locarno geschonden door het op te zeggen zonder dat eenige onder teekenaar inbreuk op de verdragsbepalingen had gemaakt, en nadat hij enkele weken ge leden tegenover den Engelschen minister Eden nog zijn trouw aan dit Pact bezworen had. Het nieuwe Fransch-Russische verdrag is niet in strijd met de bepalingen van Locar no. Maar wat baat het Sarraut dat hij gelijk heeft? De onloochenbare werkelijkheid is dat de Duitschers weer aan den Rijn staan, en dat zij zeker het Rijnland niet meer vrijwillig verlaten zullen. Tegenover de openbare mee ning in Duitschland zou de dictator Hitier zich dat nooit kunnen veroorlooven. Bovendien is uit Eden's rede in het Lagerhuis al gebleken, dat Engeland een gematigde houding aan neemt. Het keurt Hitler's optreden scherp af, maar het is bereid over zijn nieuwe voorstellen te praten. Het verzekert dat het Frankrijk en België zou steunen als tijdens het onderzoek dezer voorstellen Duitschland hen aanviel maar daar blijft het bij. Sarraut kan dus wel zeggen dat hij niet praten wil, maar hij zal wel moeten. Hij kan ook aftreden, en daarmee een kabinetscrisis veroorzaken. Maar dat is niet zoo eenvoudig, want wie zou bereid zijn te regeeren in deze omstandigheden, met de algemeene verkiezingen binnen zeven weken op het programma? Politiek geredeneerd is het voor den slimmen Pierre Laval weer een fortuintje dat hij bijtijds is afgetreden. Men staat in Frankrijk voor een nieuwe si tuatie, die men onder oogen moet zien. Men staat inderdaad voor een. „fait accompli". En op groote sympathie in de rest van Europa, od groote instemming met zijn „rechtsgron den" behoeft men niet te rekenen. De open bare meening in andere landen heeft allang grondig genoeg van het eeuwige gehakketeer tusschen Frankrijk en Duitschland, en van de eindelooze reeks diplomatieke voorstel lingen waarin nu de een, dan de ander weer „gelijk heeft". Dat verdragen behoorlijk wor den nagekomen verwacht men ook allang niet meer. Zij worden beschouwd als min of meer handige comedies, waaraan staten zich ont trekken zoodra zij merken dat ze niet meer stroken met hun eigenbelang. Daarbij is het voor andere volken zeer moeilijk de eeuwige Duitsche verongelijkt- en slachtofferigheid, en het even-eeuwige Fransche gejammer om „sëcurité", veiligheid, te blijven verwerken. De andere volken zijn er evenmin goed aan toe als Duitschland, en zij worden bijna alle even sterk door oorlogsgevaar bedreigd als Frankrijk. Zij beseffen dat de chronische her rie tusschen dit tweetal de kern is zoowel van het wantrouwen en van de economische ver arming in Europa als van het oorlogsgevaar, en daarom is iedere journalist in ieder ander land geneigd te schrijven: Laten die twee in Godsnaam eindelijk open kaart met elkaar spelen en in eerlijk streven hun eindelooze ge schillen begraven. Zonder eenigen twijfel leeft deze wensch ook in de Duitsche zoowel als in de Fransche bevolking. Geen van beide volken heeft eeni gen lust in een oorlog. Maar temidden van beide doen zekere belangen grooten invloed gelden. In Frankrijk regeert naast het parlementa risme een oligarchie die de Banque de France beheerscht. Deze circulatiebank, door Napo leon ingesteld, is geen Staatsbank maar een particuliere instelling. De Engelsche journalist John Gunther zegt ervan in zijn pas versche nen boek „Inside Europe" dat Frankrijk in werkelijkheid bestuurd wordt door 200 finan- ciëele -families, en dat de Derde Republiek een pion is in handen van de achttien regenten van de Banque de France. Deze Bank maakt en breekt Fransche regeeringen. Alleen de tweehonderd grootste aandeel houders hebben stemrecht, in 1933 waren er ongeveer 40.000 aandeelhouders, waaronder tienduizenden heel kleine. Maar dat doet er niets toe. want slechts 200 hebben de macht. Deze tweehonderd vormen een traditioneele oligarchie. Hun families vormden de topklasse van de bourgeoisie tijdens Napoleon. In sa menwerking versterkten zij hun macht_tijdens de Restauratie. De kring is zeer gesloten, in- dustrieele millionnairs van de na-oorlogsche jaren als Coty en Citroën hebben er nooit toe behoord. Wel werd ongeveer dertig jaar gele den, de wapenindustrieel Eugène Schneider erin toegelaten. Van de achttien regenten worden er drie de gouverneur en de twee vice-gouverneurs door den Staat benoemd. De gouverneur is in de practijk afhankelijk van het college van regenten. Hij moet honderd aandeelen bezit ten; de noteering van een aandeel is tegen- (Dezer dagen is een, in ons land vervaardigde, film vertoond, die de economische waarde van het Nederlandsche trekpaard belicht.) Het trekpaard heeft zijn vrienden en het zal die altijd houden. Zij hebben nu zijn waarde op de filmband vastgelegd, Daar velen onzer anders 't brave dier vergeten zouden, Zijn lof mag waarlijk weieens met een paardenbloem gezegd, Het trekt niet meer de aandacht, maar het trekt wel zware lasten, En economisch ziende komt geen trekkracht het te na, Al is het dan wat al te traag voor Snelheidsenthousiasten, Op korten afstand kan ze mee, de trouwe 1 P.K. Het paardenmiddel wordt versmaad in deze vreemde tijden, Al werkt het ook het zekerst en het veiligst op den duur Men laat maar ingemaakte paardenkrachten zich bevrijden, Al raakt men ook bijwijlen door de snelheid overstuur. En als wij dan in autos over asfaltwegen jagen, Het paard voorbij, dat er ook komt, zij het wat meer bedaard, Bepeinzen wij paradoxaal de zorg van deze dagen Och, zaten wij wat veiliger en steviger te paard. P. GASUS. Brengt warmte in Uw woning KROON-BEHANGSELS Alléén Groote Houtstr. 179, Telef. 14269 (Adv. Ingez. Med.) woordig ongeveer 10.000 francs. De vice-gou- verneurs moeten er vijftig hebben. Het drietal wordt uit den kring der ambtenaren gekozen. Zelden kan een candidaat een half millioen of een millioen francs voor de vereischte aandeelen betalen. De practijk is geworden dat regenten het geld aan den gouverneur en de vice-gouver neurs leenen. En wanneer zij aftreden, krijgen zij mooie betrekkingen in.het bankbedrijf, dat de oligarchie in. zijn macht heeft. Dan zijn er nog drie regenten, allen ambtenaren, die het Fransche ministerie van financiën vertegen woordigen. Zij worden zorgvuldig uit bepaalde „goede" families gekozen. De overige twaalf vormen eigenlijk de be slissende macht. Zes zijn groote bankiers, de zes anderen groot-industrieelen. Tot deze laatsten behooren Francois de Wendel, voor zitter van het Comité des Forges (het cartel der staalindustrie)drie directeuren van chemische fabrieken w.o. de markies de Vogüé, een lid van de oude aristocratie, en de papierfabrikant Darbley. De Vogüé is ook directeur van de groote wapenindustrie Creusot-Schneider. In alle landen doen natuurlijk de groot banken en de grootindustrie veel invloed gelden, maar een organisatie als deze Fran sche, een oligarchie in voortdurende onder linge- samenwerking, bestaat nergens. Geen wonder dat de Fransche linksche partijen de nationalisatie van de Banque de France eischen. En zij hopen op een verkiezingsover winning binnen zeven weken! Wat zal er in middels gebeuren? Heeft Sarraut de oligar chie achter zich als hij een afwijzende hou ding tegen de Duitsche voorstellen blijft aannemen? Durft de oligarchie desnoods een oorlog aan? John Gunther beweert dat alle wapen- industrieelen daar tenslotte op hopen. Men mag het betwijfelen, sinds de luchtvaart hun bedrijven bedreigt zooals nimmer tevoren. Maar ik heb een en ander geciteerd om aan te toonen dat ook in Frankrijk andere mach ten heerschen dan alleen die van het parle ment en de regeering. Flandin, de huidige mi nister van Buitenlandsche Zaken, viel Wz jaar geleden als premier toen hij zich tegen de Bank verzette. R. P. DE „NEDERLAND" DOET GIBRALTAR EN PALMA AAN. Tot nog toe deden de schepen van de Stoomvaart Mij. „Nederland" op weg naar of op den terugtocht van Indië de havens South ampton, Algiers, Villefranche en Genua aan, waardoor een gelegenheid ontstond voor toe risten om op aangename wijze een zeetocht naar de Middellandsche Zee te maken, waar van vooral in de afgeloopen jaren zeer veel vacantiereizigers gebruik hebben gemaakt. Met inagng van 15 April a.s. zullen de toeris tische mogelijkheden, die hierdoor geboden worden, aanzienlijk worden uitgebreid, aan gezien van dien datum af de schepen van ge noemde maatschappij ook Gibraltar en Palma op het schildearchtige eiland Mallorca zullen aandoen. Het eerste schip, dat deze nieuwe route zal volgen, is de op 15 April uit Amster dam vertrekkende „Marnix van St. Alde- ;onde". DIE WACHT AM RHEIN. Bewondering van de Duitsche schooljeugd. Engeland wenscht de Fransch- Duitsche verzoening te verwerkelijken. Ook Baldwin ziet geen onmiddellijke bedreiging in het Duitsche besluit. De Britsche premier Baldwin heeft giste ren na de rede van Eden in het Lagerhuis een motie voorgesteld, waarin de Engelsche politiek, gelijk door Eden ontvouwd, wordt goedgekeurd. Daarna leidde hij het debat over het Wit boek en de bewapeningsvoorstellen in met de opmerking, dat het Huis na de gebeurte nissen in de laatste 48 uur wel meer dan ooit overtuigd zou zijn, dat er voor Enge land geen andere weg open bleef dan haar verplichtingen als lid van den Volkenbond te vervullen, maar tevens dat het zelf in staat moest zijn om alle mogelijke gebeurtenissen het hoofd te bieden. Wij hebben, zei Baldwin verder o.m. onze eigen moeilijkheden, maar in ons leeft toch het sterke verlangen om onze pogingen om Frankrijk >en Duitschland tot elkaar te bren gen en om met deze beide landen in vriend schap te leven, voort te zetten. Onze eenige hoop is om deze vriendschap tot werkelijk heid te maken. Voordat dit geschied zal zijn, zullen er ernstige en minder ernstige crises in de onderlinge betrekkingen zijn. die mo gelijk een paniekachtigen omvang zullen hebben. En op de momenten dat onze invloed oppermachtig zal moeten zijn, is een zwak Groot-Brittannië het laatste wat te wen- schen valt. Baldwin was overigens van oordeel dat de houding van Duitschland niet noodzakelijke bedreiging met vijandelijkheden insloot. Te Genève verwacht men een invloed van Engeland. GENèVE. 10 Maart (AN.P.) In Volkenbonds kringen heeft men den indruk, dat de rede voering van Eden in het Lagerhuis, vooral gezien in verband met de door Baldwin daarna afgelegde verklaring, beschouwd moet worden als uiting van een in wezen gematigde houding, zoodat mag worden ver wacht. dat Engeland een remmenden invloed zal uitoefenen op eventueele verlangens tot drastisch optreden tegen Duitschland. Verbroken verdrag kan niet geschonden worden, aldus de Voelkische Beobachter. BERLIJN. 10 Maart (A.N.P.) Ten aanzien van de verklaringen van Eden en Baldwin in het Lagerhuis schrijft de Voelkische Beobachter. dat Eden hierin de ethische trouw aan verdragen bespreekt, op welk punt Duitschland minstens zoo gevoelig is als Engeland. Jaren lang eischt een groot volk herziening van een onteerend vredes verdrag en even lang kent de politiek van de nabuurstaten geen ander doel dan een dergelijke herziening onmogelijk te maken. Dit is van belang in verband met het ver drag van Locarno. Duitschland heeft er op gewezen, hoe dit verdrag zoowel volgens de letter als volgens den geest door 't Fransch- J. A. TRAANBERG t In den ouderdom van acht en zeventig jaar is te Zandvoort qverleden de heer Jacobus Al- bertus Traanberg, voormalig lid van het Haarlemsche Burgerlijk Armbestuur, welke functie hij tal van jaren heeft bekleed. De heer Traanberg was vroeger werkzaam bij Openbare Werken alhier; daarna vestigde hij zich als particulier architect. In 1927 kwam onder zijn toezicht tot stand de verbouwing en gedeeltelijke inwen dige moderniseering van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel en het Haarlemsche Kindertehuis, eveneens aan den Schotersingel. De begrafenis is bepaald op Donderdag 12 Maart op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. „DE BRUINE BEUK" ONDER SLOOPERS- HANDEN. Het oude heerenhuis op den hoek van den Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar en de Overtonstraat, dateerend uit den tijd van het ongerept-landelijke Schoten en tegelijk het eenige perceel van dat type langs den Rijks weg naar Santpoort, is nu onder sloopers- handen. De laatste jaren was het huis meer bekend als „de bruine beuk" een café met ervóór een ruim terras, overdekt door de groote en fraaie kruin van een zwaren beu kenboom. De vrijkomende grond zal wel gauw bezet worden met een paar nieuwe perceelen. Een klein stukje van wat nog rest aan het vroe gere oude Schoten verdwijnt met de slooping van „De bruine beuk". Het woord is aan.... Offo von Leixner.- In tijden waarin de gees telijke krachten verslappen hoort men veel meer spreken van menschenr echten dan van menschenplichten. Russische verdrag werd geschonden. Een verbroken verdrag kan niet meer worden geschonden, aangezien het niet meer be staat. Minister Eden heeft er in zijn rede ook op gewezen, dat op het oogenblik geen reden bestaat om aan te nemen, dat de Duit sche actie een bedreiging met vijandelijkhe den insluit, hetgeen door minister-president Baldwin werd onderstreept Het blad hoopt hieruit te kunnen besluiten dat Engeland rekening houdt met de Europeesche ontwik keling, welke een militaire en juridische dic tatuur van Frankrijk niet meer toelaat. In dien de woorden van Baldwin en Éden in dezen zin kunnen worden opgevat, dan mag men een werkelijke verlichting in de Euro peesche situatie verwachten. Fransche pers gereserveerd over de rede van Eden. PARIJS, 10'Maart (A.N.P.) De Fransche bladen leggen ten opzichte'van de redevoe ring van Eden een zekere reserve aan den dag. Aan den eenen kant geven zij uiting aan hun voldoening over het Engelsche standpunt ten opzichte van Locarno. Aan den anderen kant wijzen zij op zekere lacu nes. Pertina schrijft, dat de redevoering van Eden is verzacht tengevolge van het aan dringen van verschillende ministers, met name Baldwin. Hij concludeert dat, wanneer Eden en Halifax geen machtiging krijgen op te treden volgens de resolutie van den Vol kenbondsraad van 16 April 1935, de repres sieve maatregelen, die tegen Italië zijn toe gepast, moeten worden herroepen. Haarlem's stadhuis wacht op uitbreiding. Hoe de voordracht van vijf architecten tot stand kwam. De kwestie van de uitbreiding van het Haarlemsche stadhuis, een voor Haarlem be langrijke gebeurtenis, is nog steeds in een stadium van voorbereiding. De uitbreiding zou betreffen het deel in de Koningstraat tot aan de Jacobijnestraat en het Prinsenhof. Zooals onze lezers reeds weten hebben B. en W. van Haarlem besloten aan vijf architecten een uitnoodiging te zenden voor een voorloo- pig ontwerp. Deze vijf zijn de heeren F. A. Eschauzier, architect B. N. A. in Den Haag, Ir. A. J. van der Steur, architect B. N. A. te Amsterdam. Ir. I-I- T. Zwiers. architect B. N. A. te Haarlem, G. H. Holt, te Haarlem en A. J. Kropholler te Wossenaar. Het college van advies inzake de keuze van een architect ingesteld door de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Bond van Nederlandsche Architecten, had geadviseerd wegens de groote architectonische waarde van dit ontwerp een enkelvoudige opdracht te geven aan één architect. De uitwerking zou dan ter zijner tijd in haar geheel door den raad beoordeeld kunnen worden, om even tueel daarna aan een ander de opdracht te geven, waardoor vermeden wordt dat de be trokkene zich binnen bepaalde grenzen zou moeten bewegen. De directeur van openbare werken meent dat in deze wijze van handelen veel aantrek kelijks schuilt, doch is anderszins van mee ning dat de Importantie van dit werk roden moet wezen meer architecten een uitnoodi ging te sturen. Daartoe was van de zijde van openbare werken een viertal opgesteld waaraan B, en W. nog hebben toegevoegd den heer Krop holler. Ook een kans voor Haarlemsche architecten. Het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst, stelt wat de uitbreiding stadhuis betreft, voor. naast de door B. en W. genoemde architecten, gelegenheid te geven plannen in te dienen aan architecten of bouwkundigen wonende te Haarlem. Voor eventueele vergoeding wil hij een prijs van f 500 en f 250 beschikbaar stellen. Duitsche troepen trekken over de Rijnbrug te Mainz om daar hun garnizoen te betrekken. Eden heeft in het Lagerhuis het optreden van Duitschland veroordeeld, maar tegelijk mede gedeeld. dat Hitler's voorstellen bestudeerd zullen worden. pag. 4 Duitschland is uitgenoodigd de zitting van den Volkenbondsraad op Vrijdag a.s. bij te wonen. pag. 4 Het kabinet Hirota is in Japan gunstig ont vangen. pag- 4 Het blijkt, dat de militaire activiteit der Ita lianen in Abessynië voortduurt. pag. 4 De Spoorwegen zullen de electrische tractie uitbreiden. pag. 3 Onverflauwd optimisme ter 34ste Utrechtsche Jaarbeurs. pag. 3 De Memorie van Antwoord der regeering over het vaste lastenontwerp. pag- 3 De regeering heeft een vestigingswet voor be drijven van vreemdelingen ingediend. pag. 3 Een Hillegomsch kweeker, die zieke bollen naar Engeland had willen uitvoeren, heeft voor den Kantonrechter terecht gestaan. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: In Frankrijk. pag. 1 Hoe ik groeide: De pit. pag- 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Hit ler's laatste zet. pag. 4 Van onzen Londensche correspondent: Brit sche meeningen over het Duitsche besluit. pag. 2 Jhr. dr. J. Mollerus: Een overzicht van de wilde binnenvaart in ons land. pag. 7 J. H. de Bois over de Voorjaarstentoonstelling van Kunst zij ons doel. pag. 7 J. B. Schuil over: Het onbekende meisje. pag. 7 C. J. v. T. Onze 39: M. Meyers. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. .9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1