Uit Haarlem's Gemeenteraad. Rubriek voor Vragen. D N n' E R15 A 'G T2 M A A R" T '1936 H A A REE RTS D A G B E A TS S Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad. Dadelijk ging de raad over in een zitting met gesloten deuren. Na drie kwartier werd de openbare verga dering heropend. Geldleeningen. Op voorstel van B. en W. werd besloten om eenige geldleeningen aan te gaan. Allereerst een leening van 1.000.000 met het Indische pensioenfonds, looptijd 25 jaar, rente 4 koers 98f.r. Verder een leening van ƒ555.000 met ae R.V.S., looptijd 25 jaar, rente 4 1/4 koers 99.6 (Bovenstaande Is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Vergoeding aan Penningmeesters. De heer Visser (C.H.) besprak nogmaals de quaestie van de vergoeding aan de penning meesters van de vakvereenigingen voor den arbeid dien zij, ten dienste der gemeente, doen ten opzichte van de vverkloozen. 1-Iij waardeert het werk der vakvereenigingen in het alge meen, maar met dit voorstel is men op den verkeerden weg. Het is een financieel voor deel voor de vakvereenigingen dat de steun via de organisaties wordt uitbetaald, want daardoor krijgen ce vakverceviginaen ook de contributies van hun leden binnen. Ais de pen ningmeesters oen vergoeding moeten hebben, moet die door de vakve re exiling zelf betaald worden. Verkeerd zou het zijn cm van ge meentewege een vergoeding te geven. Spreker diende een motie in era geen ver goeding van gemeentewege aan. de "penning meesters te geven, maar de vakorganisaties uit te noodigen den penningmeester hulp te geven van een betaalde hulpkracht. De heer Castricum (R.K.) vond de ver dediging der vakorganisaties van den heer Visser niet gelukkig. Hij zet de zaken op hun kop. De georganiseerde arbeiders hebben zich ter wille van de werkloosheidsverzekering jaren lang geldelijke offers getroost. Het is dus zeer goed te verklaren, dat de overheid de steun der uitgetrokkenen thans ook laat uitbetalen via de organisaties. De heer Mars (s.d.a.p.) verdedigde het geven van een vergoeding door de gemeente. Het rijk is in deze al reeds lang voorgegaan. Door andere gemeenten wordt ook reeds ver goeding gegeven. De organisaties hebben extra uitgaven voor huur van stempellokalen, sclirijfloonen, bureaukosten, enz. De heer Wolzak (A.R.) steunde het betoog van den heer Visser. De uitbetaling via de organisaties is een belang der organisaties en der aangesloten leden. Daarnaast moet geen vergoeding gevraagd worden voor het werk dat daaraan vast zit. Desnoods zouden werkloozen de behulpzame hand kunnen bieden. De heer B ij v o e t (r.k.) wees er op, dat de uitbetaling via de organisaties indertijd inge voerd is op verzoek der organisaties. Is het juist dat de vergoeding nu alleen gevraagd wordt voor extra uitgaven die de organisaties moeten doen? De heer Klein (r.k.) zei dat de vakver eenigingen zeer veel werk hebben aan hun be moeiingen voor de werkloozen. Er is ook veel administratie en controle voor noodig. Het is niet doenlijk het werk door een werklooze kan toorbediende te laten verrichten. De heer Visser heeft niet het rechte gevoel voor de vak vereenigingen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei dat de penningmeesters ook zorgen dat de contribu ties voor de werkloosheidsverzekering binnen komen. Nu de crisis al 5 jaar duurt wordt ein delijk door de organisaties om een kleine ver goeding gevraagd. Die is noodig voor zaalhuur, bureaukosten, enz. De vakvereenigingen heb ben in den loop der jaren veel derving van inkomsten gezien tengevolge van deze lang durige crisis. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat B. en W. veel waardeering hebben voor het geweldige werk dat de vakvereenigingen in deze verrichten. Daardoor worden voor de ge meente veel uitgaven bespaard. Er zouden anders heel wat ambtenaren aangesteld moe ten worden. Menig penningmeester moet 's avonds in zijn huis veel menschen ontvan gen. Dat kost vuur en licht en de vakvereeni gingen kunnen daarvoor geen vergoeding geven. De vergoeding die gegeven zal worden zal slechts klein zijn. De heer Visser (C.H.) vroeg bescherming tegen de persoonlijke verwijten die de heer Castricum aan hem heeft gericht. De voorzitter: wie kaatst moet den bal verwachten. De heer V is s e r: ik zal aan den heer Castri cum geen woord meer wijden. Ik kom niet voor eeix enkele groep op, maar voor de geheele bevolking. De heer Castricum: dat is ook een in sinuatie jegens ons. De heer Visser: B. en W. hebben reeds aan een organisatie f 300 uitbetaald waar voor een betaalde hulp is aangesteld. Het ,vooi*stel Visser werd verworpen met 4 stemmen voor. Het geven van danslessen. In handen van B. en W. voor praeadvies werd gesteld een adres van O. E. Schmid om opheffing van het verbod tot uitoefening van zijn beroep vaix dansleeraar in het per ceel Westerhoutstraat 26. De heer Peper (communist) drong aan op een gunstig praeadvies. De heer B ij v o et (r.-k.) vond het onjuist, dat de politie den man verbodexx heeft zijn bedrijf uit te oefenen. Als er een servituut op het huis rust moet de rechtbank een be slissing geven. De heer Re in a ld a (s.d.a.p.) zei dat B. en W. geen verbod hebben uitgevaardigd. De uitbreiding van het stadhuis. B. en W. hebben aan den raad medege deeld. dat het in hun voornemen ligt aan de architecten F. A. Eschauzier. G. H. Holt. A. J. Kropholler, Ir. A. J. v. d. Steur en Ir. H. T. Zwiers een uitnoodiging te zenden voor het maken van een voorïoopïg ontwerp voor de uitbreiding van het Stadhuis in de Ko ningstraat. Het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst stelt voor naast de door B. en W. genoemde architecten, gelegenheid te geven plannen in te dienen aaix architecten of bouwkundigen wonende te Haarlem. Voor eventueele vergoeding wil hij een prijs van 500 en 250 beschikbaar stePen. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) verdedigde zijn voorstel. De Haai'lemsche architecten moeten ook een kans krijgen. Vooral de jonge menschen onder hen die al veel jaren rondloopen zonder werk moeten in de gelegenheid gesteld worden hun be kwaamheid aan de burgerij te toonen. De heer Me ij ers (s.d.ap.) betreurde het dat B. en W. zich niet geheel gehouden heb ben aan het advies van den B.N.A. Hij nam evenwel aan dat B. en W. daarvoor goede motieven hebben gehad. Het voorstel Klein Schiphorst kan zonder meer niet worden aangenomen. Niet de raad maar B. en W. moeten uitnoodigen. Boven dien gaat het niet aan voor een betrekkelijk klein object een groobe prijsvraag uit te schrijven. De heer Visser (C.H.) zei dat de ge meente niet gebonden is aan het advies van den B.N_A. Ook de raad staat vrij. Het voorstel Klein Schiphorst steunt spi"e- ker van ganscher harte. Het zou eens kun nen zijn, dat een der nu niet uitgenoodigde Haarlemsche architecten zoo'n goed ontwerp maakt, dat wij er de voorkeur aan eeven. De heer Blankevoort (V.B.) zou het niet vreemd gevonden hebben als alleen Haarlemsche architecten uitgenoodigd wa ren. Als er goede Haarlemsche architecten zijn, waarom dan daaruit geen keuze gedaan. De heer Re in al da (s.d.a.p) wethouder, zei, dat een keus gedaan moet worden uit drie methoden. Ie. een opdracht aan één architect, 2e, een beperkt aantal architecten uitnoodigen voor een voorloopig project, 3e. een prijsvraag. Bij de begrooting hebben B. en W. reeds gezegd, dat zij den vorm van een beperkte opdracht hadden gekozen. Uit- het zwijgen van den raad mochten B. en W. dus aflei den. dat de raad het daarmede eens was. Moet de raad nu daarop terug komen, zoo als de heer Kiein Schiphorst nu wil? De strekking van zijn voorstel is een prüsvraag uitschrijven. Men kan niet aan 5 architec ten een beperkte opdracht geven en dan daarnaast r.og een prijsvraag uitschrijven voor Haarlemsche architecten. Zoo iets gaat. niet. Spreker kent verscheidene Haarlemsche architecten die volkomen bekwaam zijn het project te maken. Maar wij hebben hier met een nationaal project te maken. Daarom hebben B. eix W. zich afgevraagd wie zijn in het land de menschen die daarvoor aller eerst aangewezen zijn. De Haarlemmers zijn daarbij niet vergeten. Wil de raad anders dan moet de raad zich uitspreken voor een prijsvraag. Daaraan zitten niet alleen de prijzen vast, maar ook de hooge kosten van een jury, Het is niet gewenscht aan meer dan 5 architecten een beperkte opdracht te geven. Reeds nu heeft het Werkfonds er op gewezen, dat zijn goedkeuring noodig is voor de extra uitgaven die daaraan verbonden zijn. De gemeente heeft dus reeds de kans. dat zij 4 beperkte opdrachten voor haar rekening zal moeten nemen. De heer Klein Schiphorst (R.K.) heeft niet den indruk gehad dat de raad al vast zat aan het systeem van een beperkte opdracht. De prijsvraag voor Haarlemmers kan uitgeschreven worden ïxaast de beperkte opdracht die B. en W. willen geven. De heer B ij v o e t (R.K.) vroeg wat het ge volg zou zijn als de Haarlemsche prijsvraag eens een ontwerp leverde dat algemeen hoo- ger gesteld wei'd dan de ontwerpen der 5 uitge noodigde architecten? Dan is de raad toch vrij. Feitelijk kan men de prijzen van 500 en 250 laten vervallen. Het is in elk geval voldoende als niet-uitgenoodigde Haarlem sche architecten ook in de gelegenheid ge steld worden hun krachten eens te probeeren. De ingekomen ontwerpen kunnen tentoon gesteld worden. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) wees op de nationale beteekenis van het project. Als er in Haarlem sluimerende talenten zijn, zou dit toch wel aan den B.N.A. bekend zijn. De raad mag B. en W. die, met instemming van den raad, al uitvoering gegeven hebben aan het besluit om een beperkte opdracht te geven, nu geen figuur als modder laten slaan, door nu weer over te gaan naar een prijsvraag. De heer M e ij e r s (S.D.A.P.)de heer Klein Schiphorst had eerder met zijn voorstel voor een prijsvraag moeten komen. De heer Castricum (R.K.) wilde de ge legenheid voor Haarlemmers openen om "op eigen initiatief ook een project te maken. De heer Klein (R.K.) verdedigde het voorstel van B. en W. Van ontwerpen van vrijwilligers komt niets, want zoo'n ontwerp is alleen te maken als de ontwerpers precies ingelicht worden welke interne eischen aan 't nieuwe gebouw gesteld moeten worden ook al gaat het alleen voor het maken van een gevel-ontwerp. De heer Van E n ge 1 e n (K.D.P.)als er vrijwillige ontwerpen komen, zullen die dan ook beoordeeld worden? lllllllllllllllllll'llllllllllllllllllllllllllli DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antiooorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt mén advocaat? 2. Hoe maakt, men banketbakkersroom? 3. Hoe maakt men banketbakkersslagroom? 4. Hoe maakt men bladerdeeg voor roomho rens? ANTWOORD: 1. Advocaat. Klop 6 eierdooiers met 2 a 2V2 °ns suiker en een weinig geraspte nootmuskaat goed glad. Doe er dan langzaam onder gestadig roeren 250 gram sherry bij. Klop dan de 6 eiwitten stijf en doe er dit eiwit boven op. 2. Banbetbakkersroom. Benoodigdheden: 1 lit. melk, C eierdooiers. 1 stokje vanille, 100 gram bloem. 100 gram suiker. Laat gedurende langen tijd de vanille in de melk trekken, roer de eier dooiers met de suiker en de bloem tot een gladde pap, direct zooveel melk toevoegen ais noooig is om de massa dik vloeibaar te maken. Voeg zoo- dra de melk kookt de eierdooiers enz. bij de melk en laat de vla even doorkoken. Verwijder het vanillestokje. Giet de dikke vla in een platte schaal, roer ze even door en bestrijk dan den bovenkant met een stukje boter om vliesvorming te voorkomen. Geef de „room" ruimschoots gele genheid om af te koelen. Gebruik ze na alge heels bekoeling als vulling voor roomhorens, tus- 1 schen taarten enz. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder, las de notulen voor om vast te stellen dat de raad genoegen genomen heeft met een be- perkte opdracht.. De vraag of de deur van het Haarlemsche Stadhuis gesloten is voor niet- uitgenoodigde architecten om alsnog een ontwerp in te leveren kan beantwoord worden met: Wel neen! Men moet even wel voorkomen dat het mis gaat, zooals het in Leiden mis gegaan is. De vraag is even wel, hoe kan een niet-uitgenoodigde archi tect aan de gegevens komen die hij noodig heeft. Er moet een nauwe samenwerking zijn tusschenij Openbare Werken en den architect wil er een goed ontwerp komen. Mag die samenwerking, die zal plaats hebben tusschen O.W. en de 5 uitgenoodigde architecten, nu uitgebreid worden tot ieder die zich aan meldt? Spreker meent van niet. Wel kunnen wij in zoo'n geval aan een gegadigde wel een situatie-teekening en leiddraad geven. De heer Klein Schiphorst (R.K.) zei dat bij een prijsvraag de gevel hoofdzaak is. Met de laatste toezegging van den wethouder is spreker tevreden. Hij trok daarna zijn voor stel in. Eervol ontslagen. De heer H. van Leeuwen verzoekt eervol ontslag als hoofd van school 34. Wordt verleend onder dankbetuiging. De heer L. Broekhuizen vraagt eervol ont slag als hoofd der Dr. Huëtschool. Wordt verleend eveneens onder dankbetui ging. Mej. A. A. Moojen vraagt en krijgt eervol ontslag als onderwijzeres aan school 5. Revue Van hamer stukken. Zonder /discussie werden de volgende voor stellen goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een schenking voor het Frans Halsmuseum. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen voor de bij zondere school in de Louise de Colignylaan. Voorstel van B. en W. inzake onteigening aan de Raaks. Voorstel van B. en W. tot niet uitvoering vaix het raadsbesluit tot toekenning van den vacantietoeslag. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een uitkeering aan mevr. de wed. V. Loosjes. Voorstel van B. en W. tot overneming va"h gr-ond ten W. van de Delft nabij het station Bloemendaal. Voorstel van B. en W. tot vex-koop van grond aan de Delftlaan aan H. Bijl. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing vaxx nieuw materiaal voor het sneeuwruimen. Voorstel van B. en W. tot het aanschaffen vaix verkeerssignaal-inrichtingen op den Kruisweg en de Groote Markt. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van 11.732 voor uitkeering van den B.-steun (aanschaffing van kleeding enz.). Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Paaschvacantie op het Gymnasium en de Middelbare Scholen. Huren van Woning- bouwvereenigingen. De heer Peper (communist) zei dat blij kens de begrootingen enkele complexen een voordeelig saldo opleveren. Kan men dan de huren niet verlagen? De heer Reinalda (s. d. a. p.) wethouder zei, dat indertijd besloten is" alle woninghu- ren in één pot te gooien om van de dure com plexen de huren te kunnen verlagen. De batige saldi hebben dus al een bestemming. Kindervoeding. De heer W e u s 11 n k (i\ k.) had geen be zwaar om de rekening van Kindervoeding goed te keuren. Hij heeft evenwel deze gele genheid willen aangrijpen om hulde te bren- aan allen die zich beijveren voor „Kindervoe ding". Fr wordt in deze mooi werk verricht (applaus). De toonkamer der gasfabriek. B. en W. ontraden de aanneming van het voorstel-Blankevoort tot afschaffing van de toonkamer van het gasbedrijf. De heer van T e t e r i n g (r. k.) stelde voor het „voorstel Mx*. C. Blankevoort inzake opheffing toonkamer gasbedrijf" thans van de agenda af te voeren en B. en W. uit te noo digen den Raad voor te leggen, los van de be grooting, balansen der exploitatie gedurende* de laatste vier jaren van den Gemeentelijken •Gaswinkel en na kennisneming dezer balan sen met winst- en verliesrekeningen, het voor- 111II1II1IIII1I1I1II11I111II1II1IIIIIIII1I1IIII11I1IIIIIIIW 3. Doe goede room (geen z.g. koffieroom) in een bak of kom met suiker en klop, tot de massa stijf is. (Een deskundige verzekerde ons, dat er geen „banketbakkersslagroom" bestaat!). 4. Het maken van bladerdeeg (feuïlleté) ver- eïscht veel zorg. Het recept beslaat eenige blad zijden in een kookboek, dat u in onze tijdingzaal kunt komen inzien. VRAAG: Hoe maakt men wax-men wijn en welke wijnsoort wordt hiervoor het meest ge bruikt? ANTWOORD: Benoodigdheden: een flesch ge wone roode wijn, een flesch bessenwijn, pl.m. 100 gram suiker. 1 sinaasappel, bestoken met 20 kruidnagelen en een paar stukjes pijpkaneel. Wasch den sinaasappel, steek er de kruidna gelen en een paar stukjes pijpkaneel in, doe hem in den wijn, die in een melkketeltje is ge- ;goten. Sluit tuit en deksel goed af en ver warm ,de vloeistof langzamerhand op een zacht vuur. Laat ze eenigen tijd trekken, voeg er de suiker bij en schenk ze zoo warm mogelijk. (In plaats van den sinaasappel kan men ook een citx-oen nemen), VRAAG: Weet u een of ander middel om den zacht geworden dus golvenden rand van een bruin vilten padvindershoed weer hard te ma ken? (Men raadt wel eens een suikeroplossing aan. doch dit is zoo'n kleverige methode). ANTWOORD: Den rand aan beide zijden af borstelen met een oplossing van witte gummi arabicum. Deze weekt men een nacht in lauw water, den volgenden dag in kokend water op lossen en verdunnen. Tenslotte den hoed zoo leg gen dat de. rand vlak ligt en rustig laten drogen. RECHTZAKEN VRAAG: Is een meerderjarig meisje verplicht, aan haar toezienden voogd, die tevens haar va der is, toestemming te vragen voor haar huwe lijk? ANTWOORD: Een meerderjarige staat niet meer onder voogdij. Zij heeft de toestemming van den vader noodig, zoolang ze nog geen 30 jaar oud i® BELASTING ZAKEN VRAAG: Zegt art. 128 van de Wet op de In komstenbelasting dat de eerste 1000 van pen sioen slechts voor de helft belastbaar zijn? stel-Blankevoort weer op de Raadsagenda te plaatsen. De heer Roodenburg (C. H.) wethouder, zei dat B. en W. het voorstel van Tetering overnamen. De brug over de Brouwersvaart. Voorstel van B. en W. tot bouw van een brug over de Brouwersvaart bij de Tulpen kade. De heer van Kessel (r. k.) vond de plaats voor de nieuwe brug niet juist. De brug ligt dan te dicht bij de Hoofmanstraat. In de toekomst komt 200 Meter verder weer een nieuwe brug, namelijk op de plek waar de 42 M. breede provinciale verkeersweg de vaart zal kruisen. Over een afstand van 300 meter zouden dandrie bruggen komen. De heer Reinalda (s. d. a. p.), wethou der, zei dat het uitbreidingsplan, dat dooi den raad is vastgesteld, reeds de plaats voor deze brug aangeeft. Ten N. van de Zwem school komt een groot terrein in bouwexploi- tatie. "Ten Z. van de zwemschool is al een be bouwd kwartier. Deze menschen moeten voor het verkeer met het N. van de stad de nieuwe brug over de Brouwersvaart hebben Men kan niet wachten op de brug die bij den provin cialen weg komt, die bovendien voor het ver keer dat men nu op het oog heeft, te Weste lijk ligt. De heer van Kessel zei, dat hij niet overtuigd was. I11 de naaste toekomst is het noodig de Houtvaart te verleggen. Als B. en W. met de grondexploitanten gaan onderhan delen is het misschien mogelijk dit werk reeds nu uit te voeren, dan is de nieuwe bmg over de Brouwersvaart in het geheel niet noodig. De heer Reinalda: als morgen de grond eigenaren komen om hun grond over te dra gen voor het verleggen van de Houtvaart, gaat overmorgen de spade in den grond. Maar ook dan zal behoefte blijven aan de nieuwe brug bij de Tulpenkade. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stem van den heer van Kessel tegen. Benoemingen. Benoemd werden tot lid der Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken (vacature M. A. Reinalda) Meijers. tot lid der commissie voor Tramplannen (vacature Mr. J. Gerritsz) Reinalda. tot Gemeente-Archivaresse mej. Dr. G. H. Kurtz té-Utrecht. tot tijdelijke leeraren aan het Gymna sium: F. Nuys, R. van der Velde en J. Smits. tot leeraar aan de H. B. S A met 5-j. c. H. Zanen. tot hoofd van school 39 (voormalig Spaarn- dam)M. Geertsma. Geen zegels geplakt. 38.of 38 dagen", is het vonnis van den kantonrechter. Een veer tig-jarige handelaar uit Haarlem moest voor den kantonrechter komen omdat hij voor iemand, die in zijn dienst was, geen rentezegels had geplakt. De verdachte verdedigde zich met het betoog dat de betrokkene door hem was gepension- neerd. Wel betaalde hij den man nog zes gul den per week. hetzelfde loon als vroeger, doch dit was meer het gevolg van zekere vei-plich- tingen, die verdachte tegenover den man had. De ambtenaar van het openbaar ministerie en de kantonrechter waren de meening toege daan dat de verdachte den man had gepen- sionneerd om de zegelkosten te sparen, het geen de verdachte pertinent ontkende. Een controleur van den Raad van Arbeid had den betrokkene opgezocht in St. Johannes de Deo. Een ziekmelding was niet binnengeko men. De betx-okkene verklaarde dat hij „ge- pensionneerd" was, doch dat in den toestand, vergeleken met vroeger, niets was veranderd. „De man was ziekelijk", zie de verdachte, kwam wel in de zaak. doch voerde er niets uit. „Ik geloof dat u comedie speelt." zei de kan tonrechter. „Wat deed de man dan in uw zaak; vliegen vangen soms?" De vex*pleegde had ook nog tegen den ambte naar van den Raad van Arbeid gezegd dat de verdachte hem had gezegd, op een desbetref fende vraag van den Raad van Arbeid over een rente kaart, te antwoorden dat hij, (de betrok kene), geen werkgever had. De ambtenaar van het openbaar ministerie was de meening toegedaan dat hier sorake was van opzettelijk geen zegels plakken. Hij eischte daarom voor elke week, waaiïn de overtreding was begaan, een boete van f 2 of twee dagen hechtenis, hetgeen neerkwam op acht en der tig maal twee gulden of twee dagen. De kantonrechter halveerde den eisch tot acht en dertig boetes vaxx een gulden of acht en dertig maal een dag hechtenis. fliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ANTWOORD: Art. 123 luidt: „Van het "bedrag dat een belastingplichtige geniet aan pensioe nen. wachtgelden en lijfrenten, die vóór het in werking treden dezer wet zijn ingegaan, zijn de eerste 1000 slechts voor de helft aan belasting onderworpen. Deze bepaling is niet van toepas sing op lijfrenten die bij liuwelijksche voorwaar den of ter zake van huwelijk, door bloedverwan ten of aangehuwden in de rechte opgaande linie, ten behoeve van kinderen of andere afstamme lingen zijn gevestigd". De wet is in werking getreden 19 Dec. 1914. DIVERSEN VRAAG: Mijn vader, die overleden is. had 3 per week ouderdomsrente. Heeft de weduwe (met 2 minderjarige kinderen) nu nog recht op een wekelijksche uitkeering van den Raad van Ar beid? ANTWOORD: Als de vader een routekaart heeft gehad, kan de weduwe weduwenrente krijgen als zij 60 jaar is. Is zij nog geen 60, dan kan zij al leen weduwerente krijgen, als zij invalide is. Wendt u tot den Raad van Arbeid. De leeftijd der kinderen is ook nog van beteekenis. VRAAG: Hoeveel percent van de koopsom "be dragen de oversclirijvingskosten (registratie, no taris. enz.) bij verkoop van een pand (huis en zaak)? ANTWOORD: Registratie altijd 3 procent. Het notarishonorarium is tot 2000 4 percent plus 20, van 2000 tol en met 25000 4 percent plus 15, boven de 25000 alleen 4 percent eix bij 50.000 wordt het 3^ percent. VRAAG: Wanneer is de Titanic vergaan? ANTWOORD: In den avond en nacht van 14 op 15 April 1912. VRAAGBestaat er een gemeentelijke radio storingsdienst? ANTWOORD: Neen. Wordt op een bepaald punt van de stad een storing geconstateerd, dan kan men zich tot den P. T. T.-dienst wenden met een verzoek, voorzien van minstens tien handtee- keningen, VRAAG: Wanneer wordt radio op den Klever- parkweg gedistribueerd? ANTWOORD: Dit zal nog wel een paar maan den duren. Lezing over kleurenfotografie. Het werk van den Amsterdammer Bernard Eilers. Gisteravond heeft dr. F. Brouwer uit Am sterdam in de sociëteit „Vereeniging" een voordracht met lichtbeelden gehouden over de kleurenfotografie van den bekenden Amster- damschen fotograaf Bernard Eilers. Deze avond was georganiseerd door den Kennemer Fotokring in samenwerking met de Haarlem sche Amateur Fotografenvereeniging en de Nedei-landsche Smalfilm Liga. De heer Brouwer heeft zijn talrijk gehoor een uitvoerige en voortreffelijk gedocumen teerde uiteenzetting gegeven van Eilers' pro cédé en met behulp van een uitgebreide col lectie projectiebeelden de beteekenis daarvan in het juiste licht gesteld. Aan dezen fotograaf is gelukt, zoo vertelde spreker, wat voor hem nog door niemand bereikt was. hij is er n.l. in geslaagd met „één druk op den knop" een op name te maken, waarvan men zooveel kleu renafdrukken kan maken als men wil. Er is aan dit succes een enorme studie voorafge gaan, want Eilers kreeg met allerlei kleinig heden te doen waardoor het procédé kon mis lukken. Dr. Brouwer behandelde in details de drie vraagstukken, die Eilers op te lossen kreeg, n.l. Ie welke plaatsoort gebruikt moest worden, 2e het kleurstoffen- en het. filterpro bleem en 3e de technische moeilijkheden, die hij moest overwinnen met de opname-camera. Als een der sleutels, waarmede het lichtpro- bleem tot oplossing gebracht werd, behan delde spreker het door Eilers ontworpen ge schilderde spectrum. Hoezeer de arbeid van den Amsterdammer een levenswerk is geweest blijkt wel uit het feit, dat hij ongeveer dertig jaar zijn krachten aan het kleurenprocédé ge wijd heeft; de oplossing van de filterkwestie vond hij reeds tien jaar geleden. Dr. Brouwer constateerde, dat Eilers niet alleen een geniaal fotograaf, maar ook een kunstenaar is en die uitspraak zal iedereen beamen, aie de impo sante beelden van stillevens, bloemstukken exi andere onderwerpen op het doek heeft zien verschijnen. De aanwezigen waren dan ook unaniem vol bewondering voor dit oeuvre. Spreker was van oordeel dat na Eilers voor loopig wel geen tweede fotograaf van zijn for maat zou opstaan. En in dit verband vergeleek hij hem met Rembrandt; diens leerlingen mochten al op de hoogte zijn met de techniek van hun meester en de samenstelling van zijn verf, zijn genialiteit heeft geen hunner kun nen benaderen. Dat Eilers' werk ook buiten onze grenzen de aandacht heeft getrokken blijkt wel uit de vele pogingen, die buitenland- sche firma's doen om niet hem in connectie te komen, Voorts vertelde spreker, dat op de Leipziger Messe een wand gewijd is aan zijn kleurenfoto's. De heer J. C. Uhlenbroek, die di\ Brouwer bij het begin van den avond namens den Ken- nemer Fotokring en de Haarlemsche Ama teur Fotografenvereeniging verwelkomd had, heeft den spreker na afloop in een waardee- rende toespraak dank gezegd voor zijn interes sante voordracht. Namens laatstgenoemde ver eeniging werd nog gesproken door den hees Schaap, die eveneens woorden van dank bracht en zijn voldoening uitsprak over de samenwerking der drie organiseerende ver- eenigingen. De plannen voor een wet- gevenden raad in Palestina- Mr. K. J. Edersheim spreekt voor den Zionistenbond. De afdeeling Haarlem van den- Néderï, Zionistenbond heeft gisteravond in een der - zalen van café-restaurant Brinkmann eeit openbare vergadering gehouden, waar mr. K„ J. Edersheim het woord voerde over het on derwerp „De instelling van den wetgevende raad in Palestina". De Joden hebben op het oogenblik groote bezwaren tegen de instelling van een soort parlement in Palestina, aldus ving mr. Eders heim zijn rede aan. Het parlementaire rege ringsstelsel is het Joodsche volk sympathiek, want niet alleen leveren dictatoriaal gere geerde landen den Joden geen kans op een menschwaardig bestaan, maar ook gaan de Zionisten uit van het denkbeeld, dat het vrije, Joodsche volk in zijn staat souverein moet zijn. Van onderen op moet de Joodsche ge meenschap opgebouwd worden. Op zich zelf werd de geste van de Engelsché regeering door spr. op hoogen prijs gesteld, daar zij in het belang van het land en het volk is. De bezwaren tegen een wetgevenden raad in Palestina zijn dan ook van anderen aard. De Joden doen goed aan de wereld hun; recht duidelijk te maken, aldus mr. Edersheim. De kwestie van de instelling is niet nieuw. Reeds van 1922 af heeft Engeland dit plan ge koesterd. De Arabieren hebben zich er toen tegen verzet. Wat er op het oogenblik vaix zal terecht komen, is nog niet duidelijk. Wel is de huidige hooge commissaris een man, die vaxx doorzetten houdt. De zaak moet dus ernstig onder de oogen gezien worden. In de verschillende mandaatslanden worden1 tegenwoordig parlementen ingesteld, maar een vergelijking tusschen die landen en Pale stina is niet mogelijk. In die andere staten wonen reeds volkeren, die een min of meer homogeen geheel vormen; in Palestina daarentegen woont nog niet de bevolking, die er volgens het mandaat moet komen, want hierbij is bepaald, dat er een Joodsclx natio naal telxuis gesticht moet worden. Het man daat erkent niet in Palestina een z.g. bi-natio- nalen staat, waarin een Arabisch en een Joodsch volkselement vertegenwoordigd zijn. Bovendien is in het mandaat bepaald, dat bij de samenstelling van den wetgevenden raad, een adviseerende stem wordt toegekend, aan de Jewish Agency, de vertegenwoordiging van de Zionisten over de geheele wereld. Be halve de in Palestina wonende Joden hebben dus ook de diaspora-Joden zeggenschap. De Engelsche regeering denkt zich de sa menstelling van den raad als volgt: er zullen 28 leden zijn, waarvan 12 gekozenen. Drie hier van zullen Joden zijn, 8 Mohammedanen en 1 Christen-Arabier. De rest wordt door Enge land benoemd. Er zullen in de eei-ste plaats 5 Engelsohe ambtenaren komen, verder 3 Mo hammedanen, 2 Christen-Arabieren, 4 Joden en 2 „zakenmenschen" (waarvan 1 Jood en 1 Engelschman). Naar aanleiding van deze samenstelling be staat de vrees, dat Engeland de huidige situa tie wil kristalliseeren. Elk besluit van dezen raad behoeft de sanc tie van de Exxgelsche re geer in g, die van dit recht een goed gebruik zal weten te maken. De macht van dezen raad is niet groot, terwijl bovendien over de kwestie van grondaankoop en tegen de bepalingen van het mandaat geen beslissingen genomen mogen worden. Enge land wil de instelling van dezen raad uitslui tend om de verschillende volksgroepen beter in de hand te kunnen houden, vooral in dezen tijd van spanning rondom de Middellandsche Zee. De belangen van Engeland bepalen het lot van het Joodsch nationaal tehuis en niet de belangen van het Joodsche volk. Palestina is voor het Joodsche volk het eenige troostpunt. Daarom moeten de Joden hun recht ten Opzichte van Palestina verde- - digen met hand en tand, zoo besloot mr. - Edersheim zijn rede.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10