Krachtiger optreden van Justitie gevraagd. Tarwe richtprijs kan niet boven f 9.komen. TOT RUST AANGESPOORD. Hoe ik groeide DONDERDAG 12 MAART 1936 HAARDE M'S DAGBDAD J EERSTE KAMER. Rijnvaartpremies of steun voor Amsterdam en Rotterdam? DEN HAAG, Woensdag. Rotterdam's 'burgemeester Mr. Droogleever Fortuyn vond het niets aardig, dat Dordt de haventarieven verlaagd had. Voor onder linge concurrentie moesten onze havenste den, die 't toch al zwaar te verduren hebben door den trek naar Antwerpen, zich wach ten. Algemeene tarievenpolitiek ware de juiste methode. Minister Gelissen die verklaarde heele- maal niet warm te loopen voor devaluatie, oftewel uitverkoop van het bedrijfsleven gaf in zijn lange rede o.m. te kennen, dat voor hem het algemeen belang richtsnoer is, of al of niet ordening dient plaats te heb ben. Het bedrijfsleven dient in 't algemeen zooveel mogelijk vrij te blijven en de staat houde daarvan zijn handen zooveel moge lijk af. Nadat we vernomen hadden, dat de con- tingenteeringen geenszins tot een prijsver- hooging van ongeveer 150 millioen gulden zouden hebben geleid, doch vermoedelijk niet meer dan 1 millioen, en de Minister voorts het een en ander over de industriali satie had opgemerkt, kwam hij aan de wet op de evenredige vrachtverdeeling. De daar tegen aangevoerde bezwaren erkent hij ten volle. Als hij maar een middel wist om de binnenschipperij te helpen, zou hij deze wet over boord werpen. Met betrekking tot de scheepvaart en ten deele ook tot onze havens liet de Minister eenige optimistische geluiden hooren. Onze scheepvaart heeft van 1932 af. toen 't laagste punt bereikt was. den opgang van den wereld handel meegemaakt. Op bescheiden schaal is er dus in dezen een opleving gaande. Het havenverkeer is. behalve een kleine daling te Amsterdam, zoowel voor geheel Nederland als voor Rotterdam toegenomen. Maar de verschuiving aan Rijnvaarttransport van Rotterdam naar Antwerpen verontrust den Minister. De Regeering overweegt dan ook ernstig iets voor onze Noordzee-havens te doen. De keuze gaat dan in hoofdzaak tus- schen steunverstrekking aan Rotterdam en Amsterdam, opdat men daar zonder schade voor de gemeentelijke kas de haven-kade- gelden enz tot het peil van Antwerpen kan laten zakken, of Rijnvaartpremies. Dit laat ste is eventueel een heel kostbaar grapje en het gevaar bestaat natuurlijk, dat België er dan ook weer een schepje bovenop zal doen, daarop wij weer en zoo kan men maar voort gaan. Prof. Gelissen hoopt dan ook, dat als het tot Rijn vaartpremies komt, een gevecht tusschen Noord en Zuid achterwege zal blij ven en dat men eerder er toe over zal gaan het met elkaar eens te worden aan de groene tafel. Na re- en dupliek kwam Justitie aan de orde. De eerste spre ker, de c.-h. senator Kolff klaagde steen en been over de voort durende agitatie van N.S.B. zijde, waarte gen hij sterke repres sieve maatregelen ver langde. Helpt dat niet dan zou hij hoezeer hem dat leed zou doen, de vraag ge rechtvaardigd achten of het geen zin had bij de komende Hermans |S-D.) Grondwetsherziening preventieve maatregelen mogelijk te maken. Mr. Jansen (R.-K.), die evenals de vorige spreker klaagde over de overbelasting van verschillende kantongerechten en over 't feit, dat men tegenwoordig al te veel en te lang gebruik (misbruik) maakt van onbezoldigde krachten op griffies en bij het parket, hield zich ook met de nat. socialisten bezig. Ech ter meer met de buitenlanders, die binnen onze grenzen aan politieke actie doen. „Strijd voor zelfbehoud" eischt hier streng toezicht en onverbiddelijk optreden volgens dezen af gevaardigde. Na hem kwam Mr. v. Vessem (nat. soc.) betoogen, dat „Volk en Vaderland" als poli tiek strijdblad op een hoog peil staat, dat zijn geestverwanten zich heusch niet aan erger uitlatingen schuldig maken dan in an dere partijen geschiedt. Spr. merkte hierna een" en ander omtrent de zaak van 't Sant (gewezen hoofdcommissaris van politie in den Haag) op en beweerde, dat „Volk en Vaderland" ook dit geval met groote kieschheid had behandeld. Verder nog 'n klaagzang over 't feit, dat er speciaal scherp zou worden opgetreden tegen Duitschers, die aan politiek doen, en toen betrad de sociaal-democraat Hermans het strijdperk. Meer doortastendheid wenschte hij den Minister toe, terwijl hij ook scherper op treden van justitie en politie tegen relletjes- schoppers verlangde. Aan zijn eigen fel-poli- tiek verleden bleek deze afgevaardigde on gaarne herinnerd te worden, toen hij met eenige pakkende voorbeelden schetste welke gezagondermijnende uitlatingen van N. S. B.- kant zoo al ten beste zijn gegeven. De voor zitter verzocht hem dergelijke aanhalingen Janssen (R.-K.j Het ontslag aan Prof. Van Calcar. Zaak voor het Ambtenarengerecht behandeld. Woensdag is voor het Ambtenarengerecht in Den Haag behandeld de ontslagverlening aan prof. R. P. van Calcar als directeur van het laboratorium van hygiëne en bacteriologie aan de Universiteit te Leiden. Als raadsman van prof. Van Calcar trad op mr. Gerüngs, die na het getuigenverhoor, waarbij o.m. oud minister Marchant verscheen, behalve ver nietiging van het ontslagbesluit een beslis sing van het ambtenarengerecht vroeg over het niet-verschijnen van prof. Slotemaker de Bruine als getuige. De landsadvocaat Mr. Telders concludeerde tot handhaving van het besluit. Het Ambtenarengerecht zal Woensdag 1 April a.s. uitspraak doen. niet voort te zetten aangezien het te treurig was om aan te hooren! Morgen voortzetting van deze rede en van de Justitie-begrooting. TWEEDE KAMER Besprekingen over versnelden bruggenbouw beginnen hedenavond. De gemaakte opmerkingen over de afdee- ling „Akkerbouw en veehouderij" gaven den Minister aanleiding opnieuw de verlaging van den richtprijs voor tarwe tot f 9 te verdedigen. Verlaging van dien prijs voor de peulvruchten is niet op komst. Voorzichtigheid is geboden bij 't voortgaan met de uitbreiding van de graanteelt. Groote uitbreiding van den graan bouw zou leiden tot weer meer steunbedragen. Over meer aardappelmeel in 't brood zal Dr. Deckers eens met zijn collega van Sociale Za ken spreken. Nadat de Minister o.m. nog ver klaard had, dat hij t.a.v. den bacon spoedig een nieuwe regeling in 't leven hoopt te roepen, beter dan 't oude contract, en dat de verha len omtrent uitvoer van vee naar Rusland te gen zeer lage prijzen uit den duim gezogen zijn, kwamen „Melk en Zuivel" aan de orde. Uitbreiding der exportmogelijkheden voor zui velproducten, opheffing der regeling voor con- sumptiemelk, aangezien daardoor de consu ment te veel voor z'n melk moet betalen, vormden eenige wenschen van den heer Lou- wes (lib.), terwijl de heer Hiemstra (s.d.) de Regeering melk van de boeren wil laten „af nemen" om haar op de scholen te distribuee- ren en de heer v. d. Weyden (R.K.) leger en vloot met natuurboter wil aansterken. Het zelf maken van margarine neemt hoe langer hoe nieer toe: men kan nu eenmaal niet elke keu- kenprisses door 'n crisisambtenaar laten ter zijde staan. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) wist 'n prachtmiddel om per jaar 125 millioen K.G. versch vleesch uit de markt te doen ver dwijnen: het moet goedkoop beschikbaar ge steld voor werkloozen. Via de gevaren voor den gezondheidstoestand in Amsterdam, in ver band met de rundertuberculose, waarover de v.d. Ebels sprak, kwamen we weer bij de mar garine terecht, die in den heer Kupers (s.d.) een warm pleitbezorger had evenals in den heer v. d. Heuvel (a.r.). De voorzitter had nog 'n kleine verrassing. Aangezien de Kamer weldra met de agenda gereed zal zijn en dan 'n tijd lang niet in 't openbaar bijeen zal komen, zullen de dames en heeren morgenavond nog 't ontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw onder handen nemen. E. v. R. Wettelijk toezicht op pleeg ouders Minister Slingenberg overweegt de mogelijkheid. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van der Heide in verband met de mishandeling van een kind te Heerlen in gezinsverpleging, heeft de minister van So ciale Zaken medegedeeld dat hij bereid is, de mogelijkheid van het treffen van een wette lijke regeling van toezicht op pleegouders in den geest van het rapport, uitgebracht door de commissie in zake de ongecontroleerde kindertehuizen, onder het oog te zien. Salarissen der rechterlijke macht. Regeering wijst bezwaren tegen verlaging af. De regeering is niet voornemens, aldus deelt zij in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer mede de verlaging der salarissen voor de leden van den Raad van State, de Algemeene Re kenkamer. de rechterlijke macht en de mili- tairreehteriijke macht te verschuiven naar een tijdstip, vallende na de afkondiging van de wet, waarbij die verlaging tot stand komt. Het ware, zegt zij, zeker niet billijk om, nu de tijdsomstandigheden tot verdere verla ging ook van de ambtenaarsbezoldigingen dwingen, bij de rechterlijke macht halt te houden. Het aanzien, dat de rechterlijke macht terecht geniet, is niet afhankelijk van eenige mutatie in de salarieering, doch be rust op eigenschappen van geest en karakter, welke niet op en neer gaan met verhooging van salaris, wanneer de omstandigheden deze gedoogen en verlaging wanneer de nood daartoe dwingt. Aan het salaris wordt te groote beteekenis gehecht, wanneer als een absoluut beginsel geldt, dat het uitoefenen van gezag steeds tot uitdrukking moet komen in een hooger sala ris. De regeering ducht van de salarisverla ging geen moeilijkheden voor een behoor lijke bezetting der rechterlijke functies. Regeling van steun aan kleine boeren. Wie voor steunverlèening in aanmerking komen. DEN HAAG, 11 Maart (A. N. P.) De mi nister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden in ver band met het voornemen van zijn ambtgenoot van landbouw en visscherïj om als steun aan de categorie der z.g. kleine boeren een gelde lijke uitkeering te doen. Voor deze steunuit- keering komen alleen in aanmerking zij. wier hoofdberoep is het uitoefenen van akkerbouw of veehouderij, die niet zijn aangeslagen in de inkomsten- of vermogensbelasting en tijdens de gehouden inventarisaties maximaal drie melkkoeien hielden, terwijl zij van 1 Januari 1936 tot het tijdstip van de voor deze uitkee ring afgegeven verklaring niet door de ge meenten of door een burgerlijke instelling van weldadigheid zijn ondersteund dan wel in het laatstelijk genoemde tijdvak te werk zijn gesteld bij een van Rijkswege gesubsid eerde werkverschaffing noch op 1 Januari 1936 aan gesloten waren bij de werkloozenkas eener vereeniging. gesubsidieerd ingevolge het werk- loosheidsbesluit-1917. De provinciale land bouwcrisisorganisaties zullen in verband met bovenstaande aan de gemeenten een staat zenden, waarop alle voorloopig voor een uit keering in aanmerking komende kleine boe ren zijn vermeld. In verband hiermede wordt in bovenstaande circulaire de medewerking der burgemeesters ingeroepen. De minister wijst er daarbij op dat het welslagen van de uitvoering der ontworpen steunregeling in hooge mate afhankelijk is van het spoedig ontvangen der actieven. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 12 Maart: Op 13 en 27 Maart e.k. zal, respectieve lijk uit Rotterdam en Amsterdam, geen stoomschip der Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij naar New-York vertrekken en zal alsdan derhalve geen gelegenheid bestaan om uit de genoemde plaatsen, rechtstreeks over zee, brieven en andere stukken naar Amerika te verzenden. Nog verdere uitbreiding van Beverwijk? Sommige Kamerleden dringen daarop aan. Het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot Samenvoeging. Aan het Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vereeniging van de ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin wordt het volgende ontleend. Enkele leden verklaarden tegen de voorge stelde algeheele samenvoeging van deze ge meenten wel eenig bezwaar te hebben. Zij vestigden er ae aandacht op. dat Wijk aan Zee, dicht aan de zeekust gelegen en geheel afgescheiden van Wijk aan Duin tdat met Beverwijk één geheel vormt) een eigen histo rie en een eigen karakter bezit. Te Wijk aan Zee is het oorspronkelijk volkskarakter nog steeds bewaard; er vestigden zich weinig vreemdelingen, in tegenstelling met Wijk aan Duin. De bewoners van Wijk aan Zee zijn door eeuwenoude tradities aan hun geboorte grond gehecht en toonen zich uiterst gevoelig, nu men hun de gemeentelijke zelfstandigheid wil ontnemen. Deze leden zouden het juister geacht hebben, indien men het historisch ge groeide had laten voortbestaan; door een grenswijziging had dan Wijk aan Duin bij Beverwijk gevoegd kunnen worden. Zeer vele andere leden konden met de voor gestelde samenvoeging van de beide gemeen ten instemmen. Eenigen hunner waren evenwel van mee ning, dat het ter wille van een veelzijdige ont plooiing van het gemeentelijk leven van Be verwijk aanbeveling zou verdienen, nog eenigszins verder te gaan. Hetzelfde wat voor de annexatie van Wijk aan Zee en Duin is aangevoerd, geldt in bijna even sterke mate voor dat gedeelte van de gemeente Velsen, dat sedert eeuwen onder den naam „Wijkeroog" met ,.De Wijck" een ondeelbaar geheel uit maakte. De samenhang tusschen Beverwijk en dit deel van Velsen is nog versterkt, toen dit laatste door het graven van het Noordzeeka naal van het overige gedeelte van de ge meente Velsen werd gescheiden. Deze leden waren van oordeel, dat er alle reden is om ook het bedoelde gedeelte van Velsen bij Be verwijk te voegen, mede omdat, naar zij meen den, de gemeente Velsen dit gedeelte van haar gebied eenigszins verwaarloosd heeft. Voor het haven- en industrie-gebied van Be verwijk ware ook een grootere frontbreedte aan het Noordzeekanaal wenschelijk. Voorts betoogden deze leden, dat er ge gronde redenen bestaan, om ook Heemskerk met Beverwijk samen te voegen. Dezelfde moeilijkheden, die zich thans voordoen met betrekking tot Wijk aan Zee en Duin, zullen huns inziens over eenigen tijd ook ten aan zien van Heemskerk niet te vermijden zijn. Daarbij komt nog, dat thans reeds het strand leven groote moeilijkheden oplevert. Het ge deelte van het strand, dat tot Wijk aan Zee en Duin behoort, is slechts 1200 M. lang; daar buiten strekt zich aan de zuidzijde de ge meente Velsen en aan de noordzijde de ge meente Heemskerk uit. Het toezicht moet dus door drie gemeenten worden uitgeoefend. Wijk aan Zee heeft steeds een scherp toezicht uit geoefend. Velsen heeft er zich weinig of niets aan gelegen laten liggen en ook het toezicht van Heemskerk heeft te wenschen overgela- tenten. Samenvoeging van Heemskerk en het noordelijk gedeelte van Velsen met de nieuwe gemeente Beverwijk zou ook in dit opzicht een verbetering beteekenen. Wat Heemskerk aangaat, wezen deze leden er nog op, dat volgens door hen verkregen inlichtingen de grootst mogelijke meerderheid van den raad dier gemeente vóór samenvoeging met Be verwijk is. Andere leden zagen de noodzakelijkheid van de hier bepleite verdere samenvoeging niet in. In ieder geval, zoo meenden zij, kan daar van thans, bij gelegenheid van de behande ling van dit wetsontwerp geen sprake zijn. Wat Heemskerk betreft, werd er nog op ge wezen, dat de kom van deze gemeente' vol strekt niet, als die van Wijk en Duin aan Beverwijk is vastgebouwd, terwijl de wensche- lijkheid van verbetering van het toezicht aan het strand, waarover deze leden zich thans geen oordeel konden vormen, zeker geen vol doenden grond kan opleveren voor een zoo ingrijpenden maatregel als samenvoeging van gemeenten. Winterploeg van infanterie en wielrijders niet met groot verlof. Zuiver militair-technische maatregel. Minister Colïjn heeft Woensdag avond over de beide zenders een radiorede gehouden, waarin hij een kort overzicht heeft gegeven van den internationalen politïeken toestand en mededeeling heeft gedaan van het besluit der regeering om de dienst plichtigen van de z.g. winterploeg van de regimenten infanterie en het regiment wielrijders niet met groot verlof te zenden, doch tot nader order in werkelijken dienst te houden. Dit is een maatregel, welke slechts op militair-technische gronden nood zakelijk is en welke niets inhoudt, waarom men zich ongerust behoeft te maken. De regeering hoopt en ver trouwt zelfs, dat deze in dienst hou ding van zeer korten duur zal zijn. Hieronder laten wij de korte toespraak in haar geheel volgen: Uit de uitvoerige berichten en beschou wingen de laatste dagen in onze dagbladen verschenen heeft ook het Nederlandsche volk kunnen vernemen, dat de politieke spannin gen in Europa weer grooter geworden zijn. Het ligt niet in mijn voornemen tot u te spreken over het geschil zelf dat daartoe aan leiding gegeven heeft. Nederland is daarbij niet rechtstreeks betrokken, omdat wij geen partij zijn bij het verdrag van Locarno. Met de internationale rechtsvragen die met het ontstane geschil verbonden zijn hebben wij dus geen directe bemoeienis. Dientengevolge gaat dus ook de afwikkeling van de stn.id- vraag, zooals ik de zaak thans zie, buiten ons om. Daarentegen moet door ons wél rekening worden gehouden met de mogelijke gevol ge n die het voorgevallene zou kunnen hebben voor het behoud van den vrede in Europa En dan prijs ik mij gelukkig er reeds dadelijk op te kunnen wijzen, dat blijkbaar allerwege de neiging aanwezig is om het gevaar voor oor log te keeren, om langs den weg van onderlinge besprekingen den vrede in Europa te handhaven. Frankrijk heeft zich gewend tot den Raad van den Volkenbond, Engelands minister van Buitenlandsche Zaken heeft een bezadigde houding aangenomen en tot overijlde daden is het nergens gekomen. Er Is dus, zooals de zaken nu staan, reden om te vertrouwen dat men er in zal slagen langs vredelievenden weg tot oplossing van het gerezen geschil te geraken. Dit neemt intusschen niet weg dat het geraden moet worden geacht de ontwik keling van den gang van zaken met nauw keurige oplettendheid te blijven volgen. Men kan niet zeggen, dat alle gevaren reeds verdwenen zijn, omdat in de eerste phase van het conflict koele beradenheid den toon aangaf. De mogelykheid van toenemende spanning mag niet geheel uit gesloten worden geacht en met die mogelijk heid moet dus rekening worden gehouden. Dit geldt met name voor een land met zoo blootgestelde ligging als Nederland; een land, welks legerstelsel bovendien zoo is ingericht, dat niet het geheele jaar door beschikt kan worden over een voldoend aantal geoefende militairen om de noodige voorzorgsmaatrege len te treffen tot verzekering eener mobili satie wanneer die noodig mocht blijken. In zulk een periode bevinden v" nns thans, nu a.s. Zaterdag voor de dien- *gen van de z.g. winterploeg het tijdst'.p -.ijn aan gebroken om met groot verlof hur waarts te keeren. Ging dit door. dan zou een zoodanige vermindering van de sterkte aan geoefende militairen intreden, dat daardoor gemist zou worden wat juist in dagen van internationale spanning niet kan worden ontbeerd. Het is in verband hiermede, dat de Regee ring besloten heeft de dienstplichtigen van de Regimenten Infanterie en van het Regiment Wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huis waarts zouden keeren, tot nader order in wer kelijken dienst te houden. Ik spreek het vertrouwen uit, dat men in dezen maatregel niet meer zal zien en er vooral niet meer in zoeken zal dan er werkelijk in gelegen is. De Regeering vertrouwt, dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost, maar zij acht het niettemin noodzakelijk aan de nu eenmaal in ons legerstelsel bestaande lacune tegemoet te komen op een wijze, die de geringste bezwaren voor de be trokkenen meebrengt en internatio naal het minste stof opjaagt. Indien toch de winterploeg aan het einde der week met groot verlof ging. en de om standigheden zouden er onverhoopt eens toe leiden, dat oproeping van groot-verlofgangers noodig werd. dan zou dit en in het eigen land èn naar buiten een veel ernstiger indruk maken dan de maatregel die thans genomen zal worden. Ik hoop en ik vertrouw zelfs, dat de aanhouding van de dienstplichtigen die anders binnen enkele dagen naar hunne haardsteden zouden terugkeeren, van zeer korten duur zal zijn. Binnenkort zal de toe stand zich wel duidelijker gaan afteekenen. En verloopt de strijdvraag zooals de Regee ring denkt dat zij vermoedelijk verloopen zal. dan zal de bijzondere maatregel die nu ge nomen wordt weer spoedig tot het verleden behooren. Daarom maan ik nog eens aan om zich niet te laten verontrusten. Het is beter dat men later getuigen moet dat de Regeering wel heel erg voorzichtig is geweest dan dat haar met hoe geringe kans ook, later verweten zou kunnen worden, dat zij gedut had op een tijd dat waakzaamheid plicht was. Ik verzoek den luisteraars dan ook om, wanneer zij straks hun legersteden opzoeken, even rustig te gaan slap?n als zij dat ook andere nachten doen. Er is voorshands geen enkele reden om ongerust te zijn. Morgen is hei Vrijdag en... is hei M.S.S.-dag! Wilt Gij gezond en opgewekt blijven, wilt Ge U a.s. Zondag eens echt prettig voelen. Maak het U dan tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte den Vrijdag en den Zaterdag te maken tot Uw M.S.S.-dag. Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond voor t naar bed gaan één of twéé van die ver rassend werkende M.S.S.-cachets. Het is als 't ware een wekelijksche zuive ring van al datgene, hetwelk Uw gestel in dien langen arbeids-week is gaan be zwaren: Uw ingewanden worden zacht ont last, Uw organen. Uw gestel opgefrischt. Vol lust en energie staat Ge nu 's Zondags morgens op, vol plannen, goed gehumeurd. Gijzelf vooral, maar ook al Uw huisgenooten zullen den prettigen weerslag van Uw goede M.S.S.-gewoonte ondervinden. Probeert het: Volg de M.S.S.-gewoonle M.S.S.-cacheli (ook wel genaamd, Laxeet- Akkerljei) lijn verkrijgbaar bij alle apoihekort en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes ol in de nieuwe blauwe vierkante kokorljes. De samenstelling is echter van beide geheel golijk. Als Uw gewone leverancier soms géén J mocht hebben, vraag hem dan :o evon vo te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 (Adv. Ingez. Med.) VAN NUL TOT ACTEUR De liefde. Nu heb ik al over zooveel belangrijke figu ren in de tooneelwereld gesproken en nog heb ik geen woord gewijd aan haar, die in iedere troep bij iedere voorstelling, bij elke repetitie, ja op reis en overal de hoofdrol speelt: de Liefde. Er zijn twee Liefdes: de liefde öp en de liefde achter de schermen. De eerste is belangrijker voor het publiek, de tweede voor den acteur. De eerste wordt uitgezocht door den Directeur, de tweede door den speler zelf. Meestal zijn ze dan ook verschillend, behalve wanneer de Directeur zelf meespeelt. De eerste tooit zich met geleende veeren de woorden van den schrijver de tweede dikwijls ook. Geen acteur voelt zijn hart sneller kloppen, wanneer hij op de planken een actrice in gloedvolle bewoordingen zijn eeuwige liefde verklaart, voor haar knielt en stamelt dat hij voor haar wil sterven. Het is wel eens voor gekomen, dat een acteur zoo'n scène met gloed en edel pathos speelde, maar intusschen voort durend naar een jong meisje keek, dat tus schen de coulissen stond. Maar toen is de aangebeden vrouw öp 't tooneel wel zoo duve- katers nijdig geworden, dat je het in de derde rij stalles nog duidelijk kon hooren. Tenslotte heeft ook een acteerende actrice haar ponte- neur. Het is merkwaardig een verliefden acteur gade te slaan. Vooral als hij zoo de veertig nadert, er uitziet als dertig en doet als achttien. Uren voor de trein naar Groningen vertrekt loopt hij al op het perron heen en weer. Hij kleedt zich altijd goed, maar nu zie je toch aan hem dat er iets bijzonders aan de hand is: zijn hoed staat gewoonweg jolig op zijn bol; zijn wijde reisjas wappert breed uit; hij heeft zoowaar een bloem in zijn knoopsgat. Als zij nu ook vroeg komt hij heeft het haar zóó gevraagd, hij heeft haar hand vast gehouden (net als in het tweede bedrijf van De Vreemde Gast), haar diep aangekeken en gezegd: toe, doe het. Ik zou me zoo gelukkig voelen (net als in: Liefdes Spel, derde bedrijf) als zij nu werkelijk vroeg komt, dan kunnen ze nog een eerderen trein halen en hebben ze het rijk alleen. Anders heb je dadelijk weer ge klets van collega's. (Dat hebben ze nu ook, want iedereen mist hen dadelijk). Daar is ze. Ze is gekomen! En met heel zijn ziel speelt hij de jeune amoureux, zonder te weten dat hij hem speelt. Zij een koffertje dragen? Niet zoolang hy leeft. Een kopje koffie voor de trein gaat? Neen? Dan zal hij een coupé voor haar uit zoeken. De koffer in het net. geef mij je man tel maar. Wat een snoes van een hoedje heb je op. Zit je gemakkelijk? Het karretje met 'lekkernijen ratelt voorbij. Wat zal het zijn? Bonbons, vruchten, chocola? Wie langs ae coupé komt en de idylle ziet, gaat voorbij. Stoor ze niet in hun jong geluk. Gearmd loopen ze in Groningen naar Frigge. Hij heeft ook voor haar een kamer besteld en ze eten samen. Iets lichts, iets fijns, iets bij zonders. Anders pleegt hij te kaarten tot half negen: hij treedt pas halverwegen het tweede bedrijf op. Nu is hij om kwart over zeven in den schouwbure: zij begint het stuk. Terwijl ze speelt staat hij achter te kijken en zijn handen krampen zich tot vuisten, als hij zier dat die beroerling van een collega haar een échte zoen wil geven, Maar zij ontwijkt hem. die lieve schat. Met dien kerel zal hij nog wel eens een woordje spreken; wat verbeeldt hij zich, die lamme lummel? Na de voorstelling is het weer gezellig. Ze zitten allemaal samen in het hotel en als je bescheiden gedineerd hebt. kan je net van je séjour zoo om een uur of twaalf nog iets eten en dat noem je dan je souper. Er wordt gepraat, gelachen, gekaart, ver teld. Hij is dol op een spelletje, maar zij kaart niet en zonder eenige spijt laat hij de kaarten liggen. Hij kan amusant vertellen; hij weet het en hij doet het graag. Al zijn verhalen zijn voor haar alleen. Hij' ziet geen ander dan haar. Hij houdt van haar en hij weet: deze liefde is nu eindelijk voor eeuwig. Vage herinneringen, dat hij dat al eens een keer of wat eerder heeft gedacht, worden weggeduwd. Toen bleek het een vergissing, maar nu niet. Nu niet. 's Morgens reizen ze samen terug, een trein later dan de anderen. Hij spreekt op vervoer den toon, hij verklaart haar in gloedvolle be woordingen zijn liefde: hij knielt voor haar en stamelt dat hij voor haar wil sterven (zie boven). Af en toe schemert hem ietswaar heb Ik cDt alles toch al vaker gezegd? Het is zoo moeilijk om de twee liefdes ge scheiden te houden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5