DE SOCIALE VERZEKERING. ECHTE WALES-ANTH RACIET Zwembad aan de Houtvaart wordt verbeterd. DONDERDAG 12 MAART 193fi ÏÏAAELE M'S DAGBt'AD 9 De voordeelen die een rentekaart biedt. Per jaar wordt nu reeds meer dan 29 miüioen uitbetaald. Hoe hoog de rente kan oplocpen. Een gunstige bepaling voor werkloozen. Hoewel over de sociale verzekering in het algemeen en over de Invaliditeitswet in het •bijzonder in vroeger jaren veel is geschreven, blijkt thans dat veie personen niet weten wel ke voordeelen den ingevolge de Invaliditeits wet verzekerden geboden worden. In enkele artikelen die de Raad van Be roep te Haarlem ons zond worden de voor deelen besproken en aangegeven op welke wijze deze verkregen kunnen worden. Voordeelen eener rentekaart. Het bezit eener rentekaart geeft cp grond van de op de rentekaarten geplakte zegels recht op: 1. Ouderdomsrente. 2. Invaliditeitsrente. 3. Weduwenrente. 4. Weezenrente. Geneeskundige behandeling of verpleging als blijvende invaliditeit dreigt en deze nog te voorkomen is kan verstrekt worden in dien de verzekering niet is verwaarloosd. Volgens de laatste gegevens wordt per jaar aan verzekerden en hun nagelaten betrek kingen betaald aan: Ouderdomsrenten f 15.389,000. InvaMiteitsrenteai 6.035,000. Weduwenrenten 4.082,000. Weezenrenten 2,193,000. Verpleging of behandeling ter voorkoming of opheffing van invaliditeit 1,529,000. in totaal een bedrag van ruim: 29 millioen gulden. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het gezamenlijk bedrag, dat aldus ten behoeve van de verzekerden en hun weduwen en weezen wordt uitgegeven, met pljm. twee mil lioen per jaar toeneemt. Ondanks de vele feiten die dit weerspre ken, is de meening van vele personen nog steeds dat met ee>n rentekaart slechts een rente kan verkregen worden van f 3 per week op 65-jarigen leeftijd. In het overgangstijdperk, dat tot 3 Decem ber 1943 duurt bedraagt de ouderdomsrente op 65-jarigen leeftijd inderdaad f 3 per week. Voor de arbeiders die bij het inwerking treden der wet op 3 December 1919 nog geen 41 jaar waren en voor alle jonge arbeiders die daarna in de verzekering zijn opgenomen, loopt de rente op tot een maximumbedrag van f 334.36 per jaar of per week f 6.43. Wanneer men nu naast zijin rentekaart, waarop men plm. f 6 rente kan krijgen, een O.V. (Vrijwillige Ouderdoms Verzekering) sluit eveneens van f 6 dan kan in zulke geval len f 12 per week ouderdomsrente worden genoten. Dit bedrag staat gelijk met de rente van een bedrag van f 15.60-0 a 4 pet. 's jaars. Het is voor niet veel menschen weggelegd een zoo danig kapitaal bij elkaar te krijgen, doch wel is het mogelijk voor de meesten om door regelmatige premiebetaling een pensioen te halen, dat voor het levensonderhoud dezelfde waarde heeft. Hoeveel zegels moeten er geplakt zijn om voor ouderdomsrente in aanmerking te ko men? Ter verkrijging van deze rente wordt ver- eischt, dat betaald zijn gemiddeld 47 pre miën. per jaar voor ieder jaar. gelegen tus- schen 3 December 1919 en den 60sten verjaar dag, vermeerderd met 39 premiën per jaar van het 69ste tot 65ste jaar. Voor hen, die op of na 31 December 192/1 doch voor 1 Juli 19:2,2 tot de verzekering wer den toegelaten, moet de berekening van 31 December 1921 af gemaakt worden, mits kan worden aangetoond, dat opneming in de ver zekering in de periode 3 December 1919 tot 31 December 1921 niet mogelijk was, omdat een jaar loon van f 2990 of meer werd genoten. Is op G5-jarigén leeftijd het vereisohte aan tal premiën niet aanwezig, dan moet na den 65sten verjaardag zoolang worden doorgepüafct tot dit aantal is bereikt. •Deze eischen hebben onverzwakt gegolden tot 10 Juni 1929. Bij de op dien datum In werking getre den Wijzigingswet is evenwel een gunstiger regeling getroffen voor die verzekerden, voor wie wegens ziekte af gebrek aan werk niet werd geplakt. Welke is die gunstiger regeling. Van 10 Juni 1929 af geldt de regeling, dat zij, voor wie het vereischte aantal zegels niet werd geplakt, omdat zij ziek zijn geweest of omdat zij met veelvuldige werkloosheid had den te kampen, toch rente kunnen krijgen, als maar de waarde van de geplakte zegels zoo hoog is, dat daaruit zooveel maal 25 cent kan worden betaald als het vereischte aantal premiën bedraagt. De „meerwaarde" van de premiën van 69 cent, 50 cent enz. wordt dan omgeslagen over de z.g. „distributieweken", dit zijn de weken, waarin wegens ziekte of ge brek aan werk in het geheel niet werd ge werkt. Voor distributie van premie komen slechts ln aanmerking de weken, waarin in het ge heel niet is gewerkt, derhalve niet de weken, waarin wel arbeid is verricht, zij het dan ook slechts een of twee dagen. Bovenbedoelde omrekening is daarom niet mogelijk voor een werkster die regelmatig één dag per week uit werken gaat. Nogmaals word/t er op gewezen, dat deze gunstige bepaling alleen geldt voor die arbei ders, voor wie wegens ziekte of gebrek aan werk niet werd geplakt. Zij werkt- derhalve niet ten aanzien van den verzekerde, wiens loon de loongrens van f 3900 heeft overschreden en voor wien de werkgever mitsdien niet meer behoefde te plakken. Zij werkt evenmin ten aanzien van hem, die na eerst in loondienst 'te hebben ge werkt, voor zich zelf is begonnen. Hetzelfde geldt voor de vrouw die in het huwelijk treedt en geen arbeid in loondienst meer gaat ver richten. Indien in de aangegeven gevallen door de belanghebbenden wordt verzuimd de verzeke ring voor eigen rekening voort te zetten en zij dientengevolge op 65-jarigen leeftijd het werkelijk aantal premiën dat voor de rente toekenning wordt vereisdit, niet in rekening kunnen brengen, dan moet na den 65sten ver jaardag zoolang worden doorgeplakt tot het vereischte aantal zegels aanwezig is. Dit beteekent dus. dat men, als men cp 65- jarige leeftijd 260 zegels te kort komt, nog 260 weken, derhalve nog 5 jaar moet door- plakken en dus niet voor het 70ste jaar in het genot van de ouderdomsrente kan worden ge steld. Betaling van den geheelen achter stand ineens is nl. niet mogelijk. Het z.g. „naplakken" dit is het betalen van premie op een rentekaart, waarvan de geldigheidsduur reeds is afgeloopen. kan alleen geschieden, in dien sedert den datum, waarop de rente kaart afliep, nog geen jaar verstreken is. Met nadruk wordt er op gewezen dat de verzekerde voor. wie niet geplakt is wegens gebrek aan werk, dit bij de aanvrage om ouderdomsrente moet kunnen aantoonen, zoodat het raadzaam is zich bij werkloosheid bij een arbeidsbeurs te laten inschrijven. Nu iets over de ouderdomsrente na het overgangstijdperk. Gedurende het overgangstijdperk dat 24 jaar duurt en op 3 December 1943 afloopt, is de ouderdomsrente vastgesteld op een voor allen gelijk bedrag van f 3 per week of f 2,50 per week indien man en vrouw beiden ouder domsrente genieten (tezamen dus f 5 per week.) Geniet evenwel één van beiden invali- diteitsrente en de andere ouderdomsrente, dan vindt de vermindering van f 3 tot f 2,50 per week niet plaat-s. Momenteel bedraagt indien regelmatig zegels van 60 cent zijn ge plakt. de invaliditeitsrente f 4 per week. Een dergelijk echtpaar kan derhalve thans aan rente ontvangen f 4 plus f 3 is f 7 per week. Ook wordt, indien van een echtpaar, dat te zamen f 5 aan ouderdomsrente geniet, een van beiden komt te overlijden, de rente van de(n) overlevende van f 2,50 tot f 3 verhoogd. Is eenmaal het 24-jarige overgangstijdperk voorbij, dan kunnen de verzekerden voor wie tenminste 1248 (24 x 52) premiën zijn be taald, op een hoogere ouderdomsrente aan spraak maken. Iemand, die bij de in-wer- king-treding der Invaliditeitswet op 3 De cember 1919 juist 41 jaar oud was en voor wien regelmatig zegels- van 60 cent werden geplakt, ontvangt dan een rente van f 239.98 per jaar. Dit bedrag stijgt naarmate meer pre mie is betaald, zooals onderstaande cijfers aantoonen. 25 jaar zegels van 69 cent geplakt, rente f 243.36 per jaar; 45 jaar zegels van 60 cent geplakt f 313,30 per jaar. Hieruit blijkt reeds dat door het regelmatig plakken van rentezegels een hoogere rente verkregen wordt hetgeen wij met een paar voorbeelden zullen toelichten. Nu enkele voorbeelden. Verzekerde A, voor wie(n)- tot aan den 65- jarigen leeftijd gedurende 39 jaar zegels van 60 cent zijn geplakt ontvangt f 281,04 per jaar. Verzekerde A voornoemd heeft van de 30 jaar dat zijn verzekering heeft geduurd 5 jaar voor eigen rekening gewerkt en heeft gedurende die 5 jaren geens zegels geplakt. Hij ontvangt nu rente tot een bedrag van f 217,36 per jaar. Verzekerde A heeft gedurende 5 jaren dat hij voor eigen rekening is werkzaam geweest zelf doorgeplakt met zegels van 25 cent. Hij ontvangt nu een rente van f 235.51, welk be drag afgerond wordt tot f 235.56 (veelvoud van 26 cent). Volledigheidshalve moeten wij er op wijzen, dat een verzekerde, die geen 1248 premiën in rekening' kan brengen, geen recht op ouderdomsrente heeft, als hij.in de Vermogensbelasting is aangeslagen. Op de in het volgend artikel te bespreken invaliditeitsrente, weduwen- en weezenrente is de aanslag in de Vermogensbelasting niet van invloed. Uitspraken van de Rechtbank. Schapen in een luxe auto. Twee mannen die-te-Wijk aan Zee schapen uit de wei hebben gehaald en de beesten per luxe auto naar Leeuwarden hebben gebracht om ze daar te verkoopen, hoorden veertien dagen geleden een eisch van een jaar (tegen den man, die als aanstichter en recidivist werd beschouwd) en vijf maanden voorwaar delijk én drie maanden onvoorwaardelijk (tegen den ander). Mi*. A. C. F. Hendrikse pleitte voor den eersten clementie. Mr. B. W. Stomps vroeg voor den ander 'n geheel voorwaardelijke straf. De uitspraak van de rechtbank was voor den tweeden verdachte 6 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar, voor den eersten 6 m. gevangenisstraf met aftrek van preventief Ook te Wormerveer schapen gestolen. In een andere zaak werd de recidivist uit de eerste zaak weer als verdachte voorgeleid. Nu zou hij te Wormerveer schapen hebben gestolen hetgeen hij na aanvankelijke ont kenning, toegaf. De eisch was acht maanden gevangenis straf. De verdediger, Mr. A. C. F. Hendrikse pleitte wederom clementie. De uitspraak was: 4 maanden gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. Oude kippen en jonge hennen. Wegens oplichting eischte de officier 50 of 25 dagen tegen den man die oude kippen voor jonge hennen verkocht zou hebben. De verdachte ontkende" de juffrouw in de Haar lemmermeer opgelicht te willen hebben. Uit voerig werd nagegaan wat oude kippen en jonge hennen zijn. De verdediger, Air. S. B. de Leeuw gelooft niet dat hier oplichting in het spel is. Mis schien wel bedrog bij koop, doch dat is niet ten laste gelegd. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging, vrijspraak of om een voor waardelijke veroordeeling, met de bepaling de benadeelde een door de rechtbank vastge steld bedrag uit te keeren. De uitspraak luidde 59 of 30 dagen. ,,Ik ben advocaat Een Haarlemmer die bij een Heemskerker geld trachtte los te krijgen als hoofd van een incassobureau met de mededeeling dat hij advocaat was, (om aldus te imponeeren, naar hij dacht), hoorde wegens poging tot oplich ting twee maanden gevangenisstraf eischen. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma zei dat de incasseering rechtmatig geschiedde. Het doel was niet valsch, wel het middel. Daarom vroeg hij ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De rechtbank meende dat verdachte wel strafbaar was, omdat hij een door bedriege- lijke middelen tot een incasso trachtte te komen, waarbij hij 10 pCt. provisie als voor deel kon verwachten en veroordeelde hem tot 40 boete of 24 dagen gevangenisstraf. 133 maanden in de gevangenis. Iemand, die reeds 133 maanden in de ge vangenis heeft doorgebracht, werd ervan ver dacht in Zwanenburg te hebben ingebroken en daar een fiets met onderdeelen gestolen te hebben. Verdachte ontkende en deelde mee dat hij tot- nog toe altijd had bekend, als hij iets had misdaan. Toch geloofde de officier niet aan 's mans onschuld en eischte een jaar met aftrek. De verdediger, Mr. L. G. van Dam vroeg een psychiatrisch onderzoek en ter beschikking stelling van de regeering. De uitspraak was 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in preventieve hech tenis doorgebracht. Het bestuur van de Haarlemsche Zwemvereeniging „De Delft", die a.s. Zondag haar 12V2-jarig bestaan viert. Van links naar rechts, zittend: T. Stamer, secretaris; L. E. Nolf, voorzitter; J. M. Uytendaal, penningmeester; Mevrouw S. Nolf, tweede secretaresse. Staande: J. Booms, commissaris; J. M. Verhulst, tweede penningmeester en W. Harren, vice-voorzitter. Tweede lezing van dr. M. D. Dijt voor „Studie van den Staat", Internationale valorisatie van landbouw producten gewenscht. In de sociëteit „Vereeniging" hield dr. M. D. Dijt Woensdagavond voor de Nederlandsche Vereeniging tot Studie van den Staat zijn tweede lezing over „De toekomst van het eco nomische leven. Hij gaf eerst een résumé van zijn lezing van 4 Maart, waarin hij aangaf, hoe bij de ontwikkeling van de economische samenleving in de vorige eeuw de uitslagen van de conjunctuur en de conjunctuurgevoe ligheid hoe langer hoe grooter worden. Re organisatie was daarom noodzakelijk, had spr. gezegd. Ter verdediging tegen de invloeden van de conjunctuur groeien uit de maatschappij zelf verschillende combinaties, zooals trusts, kar tels, vakvereenigingen, bankconcentraties enz., die wel wat stabïliseerend optreden, doch ook de con junctuur gevoeligheid voor de agrarische productie, waar niet zulke bindingen mogelijk zijn, vergroot. In de huidige crisis en in het bijzonder in Nederland is echter het ingrijpen in het productieproces volslagen verkeerd. Het aan passen op lager niveau heeft, zoo zeide spr., geleid tot vernietiging van de productiemidde len en producten, tot ambtenarij, tot werkloos heid, tot verplaatsing van de bedrijven naar het buitenland., tot vernietiging van de lust tot ondernemen. Wanneer niet een nieuwe geest baanbreekt is er voor de toekomst van Nederland weinig hoop en zou een parallel te trekken zijn met het verval van de Grieksche en Romeinschë cultuur. Nu is de zaak niet zoo eenvoudig, ómdat buiten Nederland verschillende staten zoeken naar betere oplossingen en ons land op welke wijze dan ook afhankelijk zal zijn van het al of niet slagen van die pogingen. In dat ver band, merkte spr. op, is het van het aller grootste belang, dat Nederland mede leiding geeft aan de hervormingen van het Wester- sche economische leven en dan dient een an dere binnen- en buitenlandsche politiek te worden aanvaard. Wordt niet binnen korten tijd een Europeeschen opbouw begonnen, dan moet een volgende ooriog of een volgende crisis tot nog grooter verval aanleiding geven. Vervolgens besprak de heer Dijt een paar van de voorstellen, die. zijn gedaan om tot hoogeren bloei te komen. Sommige willen de conjunctuurgevoeligheid opheffen, andere wil len de conjunctuur beheerschen, weer andere willen door een centraal gerichte ordening den omvang van de voortbrenging direct beïnvloe den. Spreker wees hierbij op verschillende pun ten. Eerst behandelde hij de voorgestelde geld politiek, waarbij de hausse geremd zou moeten worden door vermindering van de geldcircu latie en de depressie voorkomen zou moeten worden door verruiming van deze circulatie door intrekking of uitgifte van geld tegen obli gaties. Deze politiek moest naar zijn meening ontoereikend worden geacht. Interntionale devaluatie van de munt heft de onelasticiteit van de vraag naar verschil lende grondstoffen niet op en verbetert de zwakke marktpositie hiervan in het begin van een depressie niet. Verder betoogde hij, dat een herleidings stelsel, hetwelk beoogt renten en loonen op en neer te laten gaan met het prijsniveau of met een indexcijfer van de kosten van levensonder houd, ons geld- en credietwezen volkomen zou ontwrichten, en centralisatie van de productie in den landbouw door directe beïnvloeding van de voortbrenging tot mislukking is ge doemd. Dit komt doordat niemand de agra rische productie kan bepalen, te voren den om vang van de behoefte kent en ook het land bouwbedrijf zich daar technisch niet voor leent. Bovendien wordt de prijsvorming der agra rische producten hoe langer hoe labieler. Daarna gaf spr. een bespreking van het denkbeeld om door internationale samenwer king de overschotten van de belangrijke agra rische stapelproducten internationaal te valo- riseeren, waarbij deze overschotten naast het goud gebruikt zouden kunnen worden als dek king van de geldcirculatie. Zoo zou een inter nationale gouden standaard gepaard aan vrije uitwisseling van goederen weer mogelijk wor den. Door de grootere stabiliteit van den landbouw zou dan ook de industrie zich beter kunnen ontwikkelen en de werkloosheid gerin ger worden. Bij toeneming van de voorraden zou automatisch een stijging van het prijsni veau van de vrije goederen ontstaan, waardoor de productie van de gevaloriseerde grondstof fen zou worden geremd. De kosten aan deze instellingen verbonden zouden, naar sprekers inzicht, slechts een fractie van de kosten van de tegenwoordige crisisbestrijding vereischen. De noodzakelijke internationale samenwer king zou tegelijkertijd leiden tot betere ver standhouding tusschen de Westersche staten, wat meer dan ooit noodzakelijk is. Hierbij zou dus van den nood een deugd gemaakt zijn, en van de stabiele koopkracht van den landbouw een stabiliseerende werking op de industrieele conjunctuur uitgaan. Voor de technische uitwerking van het voor stel werd verwezen naar de geschriften van den spreker, in het bijzonder naar: Conjunc- tuurbeheerschmg door Goederenschappen. Zou het evenwel niet gelukken om dezen hoogeren vorm van economische organisatie te verwer kelijken, zoo besloot de heer Dijt, dan staat ons nageslacht een periode van haast ondenk baar verval te wachten. De voorzitter der vereeniging, ir. B. Wigers- ma, dankte den spreker voor zijn lezingen. TENTOONSTELLING VAN ZUXD- AFRIKAANSCHE PRODUCTEN. Van 20 tot 28 Maart zal in het Carlton Hotel te Amsterdam door het Initiatief Comité Amsterdam een tentoonstelling van Zuid- Afrikaansche producten worden gehouden. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Nabij Spekholzerheide is een 35-jarig smok kelaar door Duitsche grenskommiezen, toen hij ook op waarschuwingsschoten niet wilde blijven staan, door een schot in den buik gedood. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Er komt een groot zonnebad. Directe steun kan niet gemist worden. Door de groote boeren. Zij zouden in tien jaar hun bedrijf interen. Woensdagavond is de memorie van ant woord van minister Deckers over de begroo ting van Landbouw en Visscherij verschenen op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over deze begroot in g. Daarin verklaart de minister zich ten zeer ste geneigd, de landbouworganisaties ten nauwste te betrekken in de maatregelen, die de landbouwcrisis noodzakelijk maakt. Con crete voorstellen zullen met ernst en welwil lendheid door den minister worden onder zocht. Ten aanzien van het vraagstuk bedrijfs steun of individueeien steun komt den minis ter voorshands het systeem van bedrijfssteun als het meest juiste voor. Op grond van berekeningen ten aanzien van den vermogenstoestand van de landbou wers op 1 Mei 1932 en 1 Mei 1933 is nu kun nen worden vastgesteld, dat de groote boeren in ten hoogste tien jaren hun geheele vermo gen zouden verliezen, wanneer zij geen direc- ten steun meer zouden ontvangen en toch genoopt zouden zijn, hun bedrijf voort te zet ten. Tengevolge van uitsluiting der groote be drijven van den steun zouden, naar de minis ter meent, de eigenaren dezer bedrijven hun bedrijven geheel of gedeeltelijk gaan verpachten aan minder goed gesitueerde landbouwers of hun gronden braak laten lig gen, hetgeen van ruïneuzen invloed op de werkgelegenheid voor landarbeiders en op de instandhouding van de productieve betee- kenis van den bodem zou zijn. Op het prijsverloop der eieren wordt nauw lettend toegezien en indien een belangrijke prijsdaling mocht intreden, zal niet. worden geschroomd om maatregelen :e treffen, welke handhaving van het prijspeil zullen bevor deren. Geen hooge zeevisclipryzen. Van hooge prijzen van de zeevisch hier te lande mag. voor zoover de prijzen aan d* veilingen betreft, niet worden gesprok" deze zijn eerder laag te noemen. In antwoord op de vraag of hier distribu' kosten een belangrijke rol spelen, wordt n: degedeeld. dat een onderzoek wordt ingesïe"' naar de wijze, waarop verbetering zou kunnen worden gebracht in het distributie-apparaat. PREEK OVER ..LUCHTBESCHERMING" IN BESLAG GENOMEN. DOKKUM, 11 Maart (A.N.P.) Door de daartoe bevoegde instanties is Dinsdag ter drukkerij van de firma J. Kamminga te Dok- kum ten dienste der justitie in beslag geno men het zetsel en de afdrukken van een preek, -gehouden door ds. J. W. B, Cohen alhier over het onderwerp „Luchtbescher ming". „NARROW ESCAPE" VAN INDRINGER IN DE R.K. PASTORIE TE WOLVEGA WOLVEGA, 11 Maart (A.N.P.) In den afgeloopen nacht is ingebroken in de pastorie van de R.K. kerk te Wolvega. Toen de kape laan des nachts ,te ongeveer 12 uur thuis kwam en zich naar de eerste verdieping had begeven om zich te ruste te leggen, hoorde li ij gerucht op een afgescheiden gedeelte van deze étage, dat als zolder in gebruik is. De kape laan deed de deur, die toegang tot deze ruim te geeft, op den knip. De opgesloten inbreker trachtte door het raam te ontkomen, doch toen dit mislukte, sloeg hij een paneel van de deur in. Vervolgens kroop hij door het ontsta ne gat om daarna in het portaal terecht te komen. De kapelaan, die inmiddels naar be neden was geloopen, hoorde den inbreker weer op de gang en draaide het licht uit. In het donker tuimelde de inbreker de trap af. Hij bleef echter ongedeerd en trachtte den uit gang te vinden. Hierbij kwam hij terecht in de slaapkamer van den bejaarden deken K., wien hij den uitgang vroeg. Deze gaf. in zijn slaap verrast, inderdaad eenige aanwijzingen, waarna de inbreker ontsnapte. De kapelaan begon in het nachtelijk uur de klok 'to luiden," waarop de opperwacht meester van de marechaussee verscheen. Een onderzoek werd ingesteld. Hierbij bleek dat de inbreker geen gelegenheid heeft ge had iets van zijn gading mee te nemen. Een onderzoek met een politiehond heeft tot dus ver geen resultaat opgeleverd. Wel is een pet van den inbreker gevonden. Het onderzoek wordt nog voortgezet HET WANDELDUIN HEEFT EEN BEURT GEHAD. Het Wandelduin tegenover het Kopje is dezen winter geducht onder handen genomen. Het is nu eenmaal noodzakelijk het publiek op de paden te houden, om algeheel ver trappen te voorkomen, doch daarvoor moeten de paden weer duidelijk gemarkeerd zijn. Dit is door een aantal arbeiders gebeurd. Een massa zwarte grond is aangebracht, om verstuiving te voorkomen en een behoor lijke beplanting zal voor de rest zorgen. ,Een groote zandbak is gebouwd, een echte zandvijver voor de jeugd. Het vergroote parkeerterrein wordt aan de hoede van den heer Hoffschlag toevertrouwd, trouwd. Het oord van verkoeling voor vele Haarlem mers, het zwembad aan de Houtvaart, wordt cp het cogenblik ernstig onder handen geno men. Het langwerpige steenen gebouw, dat langs het bassin stond, is afgebroken, het bas sin is ongeveer anderhalve meter verbreed en er worden terreinen voor zonnebaden aange legd op de plaats waar vroeger dit gebouwtje -tond en een grasveia was. In het midden, als een afscheiding tusschen het bad voor de dames en heeren, komt een nieuw steenen gebouw, dat aan den eenen kant het hokje voor den controleur bevat, in het midden een bergplaats en aan de andere zijde, bij het water, een can tine, van waar men zoowel de dames als de heeren zal kunnen be dienen. Langs de randen van het bassin en het zon nebad komen tegelpaden. Het bassin voor de dames en dat voor de heeren wordt evenens verbeterd. Er komen nu namelijk bij elk vier afdeelingen: een voor kinderen, een zgn. „pierenbak", een ondiep gedeelte en het deel waar de geoefende zwem mers kunnen vertoeven. Ook zal men voortaan van een ijzeren springtoren kunnen duiken. Voorts zijn er nog vele andere verbeteringen in dit zwembad op komst, zooals nieuwe kleedkamers, welke als wisselcabines zullen dienst doen, nieuwe be schilderingen, enz. Wanneer er dezen zomer nu ook veel zon komt zal er in dit- zwembad aan de HoutvaarL een goede gelegenheid zijn aangenaam te ba den, zoowel in het water als in de zon. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau Smedestraat 9. Actetusch met inhoud: Scha per, Padangstraat 22. Idem: Van de Gracht, Linschoterstraat 5rd. Kerkboek; v. d. Veldt, Kamperstraat 80. Leesboek: Van Huizen. KI. Houtstraat 13. Bril in étui: Kemper. Rozen- orieelstraat 25. Das: Van Loog. Boogstraat 4. Hond (fox terrier): De Graaf, L. Margare:ha- straat 20D. Hond (langharig): Warmer, J. leenstraat 10. Houten halsketting: Bal. Ju— lanalaan 290. Kater; Kennel Fauna, Fr. Var- ':?nsmarkt 2—4. Muts: Hendriks, Rijksstraat weg 44. Portemonn. m. inh.: Kruyer, Kerkhof- straat 18 en Politiebureau Smedestraat 9. Vul potlood: Mej. v. Gemeren, Leidschevaa t 502. Idem: Van Hooff, Gr. van Wiedstraat 18. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Woensdagavond ontdekte de politie, dat er onraad was in een onbewoonde villa aan de Bekslaan te Vogelenzang. Zij stelde een onderzoek in en zag. dat in de kouken twee mannen bezig waren, een looden pijp los te maken. Toen de politie naderbij kwam. na men de mannen de vlucht in het bosch achter de villa. Een achtervolging leidde tot de aan houding van een der mannen: den 27-jarigen v„ uit Haarlem. De andere dader wist, te ont komen, doch een uurtje later werd hii toeh nog aangehouden. Het was de 28-jarige V., uit Vogelenzang. Beiden zijn in arrest gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7