[MODE-TIPS DONDERDAG 12 MAART 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 10 TAILLEURS, RECENKLEEDINC, ENZ, KINDERJURKJE VOOR MEISJE VAN 2 JAAR, VOORSPEL MAANDAG. Varkenscarbonaden. Witte boonen met tomatensaus. Aardappelen. Custard met gestoofde pifümen. voorhoofd getrokken worden. Vooral voor dames met een niet meer onberispelijk rimpel loos voorhoofd, is dat een prettig bericht. Koord blijft ook dit voorjaar een gewilde garneering voor japonnen, jumpers, hoeden, e.d. In alle kleuren en in alle dikten wordt het verwerkt. Ook knoopen blijven modern; men heeft ze in eenvoudige uitvoering; maar men kan ook zeer kostbare krijgen. Hetgeen echter volstrekt niet zeggen wil, dat de eenvoudige minder mooi of minder elegant zouden zijn. Ons Wekelijksch Knippatroon. Ieder voorjaar opnieuw vormen de tailleur- of mantelcostuumpjes een onderdeel van de nieuwe collecties, die de verschillende mode huizen ons brengen. En over het algemeen wijken de nieuwe creaties op dit gebied weinig af van hetgeen voorgaande jaren brachten. Men kan bijna zeggen, dat de lijn van het mantelcostuumpje, behoudens enkele kleinig heden, als de lengte van de rok of van het jasje, klassiek is. De stoffen, die men dit jaar met voorliefde voor de mantelcostuumpjes ver werkt, zijn meestal gemêleerd met andere ma terialen. Het meest geliefd zijn de materialen met een ongelijk, ruig oppervlak. De rokken zuflfen over het algemeen onge veer een handbreedte korter zijn dan dezen winter; vooral van de costuums, waarbij men schoenen met platte hakken draagt. De rokken zijn meestal om de heupen nauw aangesloten; de noodige bewegingsruimte verkrijgen ze door eenige op elkaar gelegde platte plooien, die als een waaier onder de knie openspringen. De splitten en splitjes, die in het najaar zoo'n opgang maakten, zijn hier door weer eenigszins uit de gunst, der dames verdrongen. „Wim, je moet je boekenkast dezer dagen eens opruimen, en Elsje moet orde gaan scheppen in de laden van haar kleerenkast, die zien er meer dan erg uit; nieuw kast papier heb ik wel voor je. Eigenlijk moest kleine Mieke het speelgoedkastje leeg halen en weer netjes inpakken, maar daarvoor is ze pog wel vzat klein, dus dat zal ik zelf doen. Maar dan moet ze me wel eens zeg gen, waarmee ze wél en waarmee ze nooit meer speelt, dan kan er een en ander wor den weggedaan". De kinderen kijken elkaar aan: wat heeft moeder op eens een bevlieging voor oprui men, waarom moet dat nu allemaal tegelijk. Anders wordt dat ook op gezette tijden tegen hun gezegd, maar nooit tegen alle drie op hetzelfde oogenblik. Zou er iets bijzonders aan de hand zijn? 's Middags aan tafel begint moeder tegen vader: ,.Zou je straks eens willen kijken, wat er van je kleeren kan worden opgeruimd, er is zeker wel wat bij dat je toch nooit meer draagt, en dan heb ik er nog wel een an dere bestemming voor". Even raakt vader in paniekstemming: „je hebt toch nog niets weggedaan of aan iemand beloofd?" Wel neen, dat heeft moeder natuurlijk niet, maar er moet toch zeker eens in het jaar worden opgeruimd! Enfin, nu begrijpt vader er alles vaai, de schoonmaak is zeker in aantocht, en hij kijkt quasi-ongelukkig den kring rond: „de schoonmaak, kinderen, wat vinden jullie er van?" Wim vindt het reuze-onzin, het is toch altijd netjes in huis en gezellig, en nu wil moeder het nóg netter maken, hij snapt dat niet. Maar gezellig blijft het toch, alleen vindt hij zijn deel van opruimen een ellen dig werk. maar als moeder dat nu zoo graag wilbesluit hij op groote menschen- manier. Elsje vindt het zóó gek om schoon te ma ken, je kunt toch net zoo goed zoo nu en dan eens een kamer een beurt geven, wat zul je dan allemaal overhoop halen. Nee hoor, als zij later getrouwd is Maar wat zij dan precies zal doen, blijft in nevelen gehuld, want Wim jubelt het uit: „Moet je haar hooren, die praat nu al over tróuwen, kind, ze laten jou vast en zeker zitten". Als vader niet tusschenbeide kwam, zou er een formeele kibbelpartij uit ontstaan zijn, maar nu kondigt Mieke met haar hooge stemmetje aan, dat zij de schoonmaak dol vindt, alles komt in huis van zijn plaats, alle kasten worden leeggehaald en daaruit ko men de meest ongedachte heerlijkheden als oude lintjes en lapjes, doosjes en dergelijke te voorschijn. Bovendien mag ze alle stoelen probeeren als de zittingen er uit of de kus sens er af zijn. ze mag door de leeggehaalde kamer hollen, en als toppunt van heerlijk heid wordt ze minstens eenmaal „gejonast" in de dekens. Vader moet tenslotte toegeven, dat hij van de schoonmaak weinig of niets merkt dat alles naar zijn idee net als anders gaat. maar dat hij het nut van dat generale boenen nog steeds niet kan inzien. Moeder heeft het allang opgegeven om het hem uit te leggen, ze weet immers dat hij het niet wil begrijpen, dat is nu eenmaal een stokpaardje van hem. Maar ondertusschen gaat ze verder met haar schoonmaak-voorspel, met de toebe reidselen voor het nieuwe huiselijke voor- jaars-complet-1936. E. E. J.—P. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG. Zalm met sla en mayonnaise. Kalfsgehakt. Brusselsch lof. Aardappelen. Sinaasappelpudding. ORDE EN NETHEID IN DE KINDERKAMER Ook aan regenkleeding schenkt mevrouw Mode tegenwoordig haar hooge aandacht. Twee modellen heeft zij vastgesteld: het aan gesloten model, waarvan de taille nog geaccen tueerd wordt door een ceintuur en het ruime, losse model, zonder ceintuur, dat vooral door groote slanke vrouwen met succes gedragen zal kunnen worden. Donkerblauw is nog altijd de kleur van regenmantels; maar ook grijs, beige en zwart zijn kleuren, die gehandhaafd blijven. Naast de klassieke mantelcostuumpjes zal men echter ook nog de compléts, bestaande uit japon en drie-kwart-lange mantel blijven zien. Deze driekwart mantel valt meestal ruim over de japon. De mouwen zijn in raglanvorm ge knipt. Meer werk dan vorige jaren is er gemaakt van de zoogenaamde „ochtendjaponnetjes"; met andere woorden: van japonnetjes, die we in huis of beroep kunnen dragen. Of „werk van gemaakt" is eigenlijk niet goed gezegd: want juist deze japonnetjes munten uit door eenvoud van materiaal en snit. Een enkel Nu breien zoo'n rage is geworden, zien we, naast pull-overs en truien, ook gebreide ja ponnen. Voor koele dagen van wol en met lange mouwen en voor zomersche dagen met korte mouwen en van garen. Wanneer men het plan opvat zoo'n japon te gaan breien; moet men er vooral voor zorgen, de rok niet te nauw te maken; want daardoor kan men het effect van de japon bederven. Naast hoedjes met opgeslagen randjes zien we ook hoeden in baretvorm, die diep in het DINSDAG. Witte boonensoep. Saucijsjes. Bloemkool met kaassaus. Aardappelen. Vruchten. WOENSDAG. Eiercroquetjes. Spinazie (blik) Aardappelpuree in een schoteltje. Rijst met bessensap. DONDERDAG. Hutspot met klapstuk Citroenrijst. VRIJDAG. Gebakken bokking. Roode kool. Aardappelen. Deensche vla. ZATERDAG. Pikante Runderlappen. Spruitjes, Aardappelen. Broodschoteïtie met appelmoes. PIKANTE RUNDERLAPPEN. Laat in een vrij ruime hoeveelheid boter een uitje, een worteltje, laurierblad, foelie, kruidnagel aftrekken, zonder dat het bruin wordt. Bak hierin, als de kruiden er uit ge haald zijn het vleesch vlug bruin en maak de jus af met een paar eetlepels tomaten- purée en een scheutje azijn of roode wijn. Stoof de lapjes hierin tot 7" goed gaar zijn. Orde en netheid in de kinderkamer. Die moet er heerschen. Niet ten onrechte zegt het spreekwoord: jong geleerd, oud gedaan. En wat niet van elk gezegde waar is, is zeker van dit waar: men kan niet als volwassene een deugd aanleeren, die men in zijn jeugd nooit betracht heeft! Met andere woorden: een kind dat in zijn jeugd nooit orde ge kend heeft, zal later ook geen ordelijk mensch worden. Het is dus de taak van de moeders, hun kinderen orde en netheid bij te brengen; in alles! Reeds te beginnen in de speelkamer. Men moet er een vaste gewoonte van maken, dat het kind, van dat het er begrip voor krijgt, zelf zijn speelgoed opruimt. Dat moet niet moeder of 't meisje doen. Dan went de kleuter daar zoo aan, dat alles achter hem opgeruimd wordt, dat hij er later niet aan denkt zelf eens zijn boel netjes weg te ber gen. En waar vinden we in het leven later iemand, die alles, wat we gebruikt of omge haald hebben, netjes achter ons brengt? Zoo is het leven niet. Ieder moet voor zich zelf zorgen en hoe jonger men er aan went, hoe gemakkelijker het later afgaat. Maarwanneer we willen, dat ons kind ordelijk wordt, dan rust op ons de taak te zorgen, dat het ook werkelijk ordelijk kan zijn. We bedoelen hiermee,, dat, wanneer het kind zijn speelgoed op wil ruimen, er ook een plaats is, waar hei geix/iè-i, r.an worden: dus: een speelgoedkast. Dat behoeft heusch geen kostbare kast te zijn. Integendeel. Uit gewone houten kist jes kunnen we een alleraardigste kast ma ken. Onze teekening toont u dat duidelijk Deze kast is vierdeeling. De twee middelste staan tegen elkaar aan, terwijl de beide buitenste een ietsje schuin gezet zijn. In deze kisten zijn vakken gemaakt, waarop het ver schillende speelgoed een plaatsje kan vinden. Het spreekt vanzelf, dat deze kisten niet gebruikt worden, zooals ze zijn. Ze worden eerst netjes glad geschaafd, om dan met mooie lakverf een frisch tintje te krijgen, bat in harmonie is met de overige kleuren in het vertrek. De kinderkamer moet eenvoudig gehouden worden. Geen stofvangende vloerbedekking of gordijnen. Alles moet. zoo zijn, dat licht en lucht in ruime mate toe kunnen treden, terwijl alles, gemakkelijk schoon te houden moet zijn. Teneinde het geheel zoo rustig mogelijk te maken, vervaardigt men gordijnen, sprei stoelbekleeding enz. uit hetzelfde materiaal. En zorg nu dat de kleuter, na het spelen, alles weer zoo netjes mogelijk opruimt. Trouwens in een dergelijke aardig inge richte kinderkamer valt dat gemakkelijker dan in een rommelig, ongezellig vertrek. fleurig garnituurtje, een enkele grappige jabot, of een aardige ceintuur vormen vaak de eenige garneering. Practisch voor het voorjaar zijn de pull overs zonder mouwen, die al naar gelang de temperatuur gedragen kunnen worden over een blouse met lange of een blouse met korte mouwen. Dat de blouse zich nog verheugt in de gunst van mevrouw Mode spreekt al bijna vanzelf. Wat bijna onmogelijk lijkt, en toch waar is, is. dat het de mode-kunstenaars nog telkens gelukt nieuwe ideeën te vinden. Ten bewijze daarvan de beide aardige blouses op de laatste illustratie. Nr. 612: deze keurige voorjaarsmantel is in drie maten te verkrijgen: Maat 1: b.w. 100 cm.; t.w. 82 cm.; h.w. 104 cm. Maat 3: b.w. 107 cm.; t.w. 90 cm.; h.w. 114 cm. Maat 5: b.w. 112 cm.; t.w. 96 cm.; h.w. 120 cm. Prijs van dit patroon is 25 ets. per stuk. De mantel, die getailleerd is, is er op berekend het figuur slanker te doen schijnen. Benoodigd materiaal: 3.50 meter stof van 130 centimetér breedte; 3.50 meter voering van 80 cm. breedte. Nr. 367mooi kinderjurkje voor meisjes van 6 tot 9 jaar. Benoodigd materiaal: 2 meter wol len mousseline van 70 centimeter breedte. Prijs van dit patroontje is 25 ets. per stuk. Gelieve duidelijk de maten voor dit kinder jurkje (boven-, heup, taillewijdte, jurk- en mouwlengte) op te geven en tevens den leef tijd van het meisje te vermelden. Deze patronen zijn te verkrijgen bij het bu reau van dit blad, met 6 ets. portokosten. Gelieve verder het nummer van het ver langde patroontje, alsmede naam en adres van de aanvraagster en de gewenschte maat, dui delijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de verzending. SINAASAPPELPUDDING. 6 Sinaasappelen. 1 Citroen. 3 Bananen. 1 ons suiker. 10 bladen witte gelatine. Los de suiker op in 2V2 dL. water, en hier in de geweekte gelatine. Pers de sinaasappe len en citroen uit, vermeng dit met het bekoelde vocht en snijd de bananen in plak jes. Vul een omgespoelden puddingvorm met de gelei wanneer ze pas begint te stollen, leg ze laag om laag met de plakjes banaan zoodat deze den kant niet raken, en stort de pud ding als zij geheel stijf is. Presenteer ze met een kannetje room. Dit kinderjurkje is gebreid van licht blauwe pinguïn wol (3 bollen) op 4 pennen no. 2J/2- We zetten op 90 steken; op elke pen 30 en breien het jurkje van boven af. Als we 2 toeren recht hebben gebreid, maken we in de 3e toer gaatjes door minderen omslaan 2 breien. Na deze 3 toeren recht breien we 3 toeren averecht, dan weer 3 toeren recht, 3 toeren averecht, enz. tot we na 18 toeren het aantal steken vermeerderen door van elke 3 st. 4 te maken. We breien verder hetzelfde patroon, maar als we weer 18 toeren hebben gebreid, maken we weer van elke 3 st. 4 st. Nu hebben we 160 steken op de pennen en breien door tot er 48 toeren af zijn. De steken die we voor het mouwtje noodig hebben worden nu op een draad gezet, d.w.z. 22 st. breien, 35 st. op een apart draadje rijgen en meteen 15 nieuwe steken bijmaken; weer 46 st. breien, 35 st. op een draad zetten en 15 st. bijmaken, rest of 22 st. breien. We hebben nu dus op de pennen 22 4- 15 46 15 22 120 steken. Om het jurkje behoorlijk wijd te krijgen maken we van deze 120 st. 240 st. en breien recht tot het een lengte heeft van 25 c.M. Onderaan breien we nu nog 9X3 toeren ave recht 3 toeren recht, om dan los af te kanten. Mouw: Van de 35 15 50 st. die we hebben voor het mouwtje maken we 68 st., door van iedere 3 st. 4 st. te maken. We breien weer afwisselend 3 toeren averechts 3 toeren recht tot we 23 toeren hebben. De 24ste toer breien we 2 tezamen 1 recht, vervolgens kanten we stevig af. Door de gaatjes aan de hals halen we een rose koordje dat van achteren wordt ge strikt. De hondjes die onder op het jurkje zijn gewerkt zijn overgemaasd met rose angora wol volgens bijgaand patroon. XXX xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx XX XX XX XX SPIERTHEIJSSEN.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8