D*E IN DE PIJP Rijkdom. DOUWE EGBERTS Hit 53e 'Jaargang No. 16174 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 16 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65. franco p. post 0.72t4. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTEN'l'lëN 15 regels f 1-75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. hoofd rubriek. Onze Groentjes zie Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-* Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Volkenbondsraad beraad slaagt in geheime zitting. Een verkeerde interpretatie van het Duitsche antwoord? (Zie ook pag. 4.) LONDEN, 16 Maart (Reuter). Het ant woord van Hitier op de uitnoodiging van den Volkenbond, dat door Frankrijk als ontoelaat baar en door Engeland als teleurstellend, is ge kwalificeerd, zal hedenmorgen het onderwerp van bespreking vormen in een geheime zitting van den Volkenbondsraad. Reuter doet opmer ken, dat een geheime zitting van een besloten zitting verschilt in dit opzicht dat in een ge heime zitting slechts de leiders der delegaties aanwezig zijn, terwijl alle secondaire leden en secretarissen van bijwoning der zitting zijn uitgesloten. Volgens Press Association wordt er in Duit sche kringen te Londen de aandacht op ge vestigd, dat een fout in de vertaling of inter pretatie van het woord „alsbald" in het Duit sche antwoord op de uitnoodiging, zich in den Volkembondsraad te doen vertegenwoordigen, dit antwoord wellicht minder verzoeningsge zind doet schijnen dan het in werkelijkheid zou zijn. Dit woord komt voor in den zin: „De Duit sche regeering zal slechts aan de besprekin gen van den Volkenbondsraad kunnen deel nemen, indien zij de zekerheid heeft, dat de mogendheden bereid zijn, onmiddellijk over de Duitsche voorstellen in onderhandeling te treden." Het woord „alsbald" is vertaald door „onmiddellijk" (fortwith). Het kan ook opge vat worden in de beteekenis „zoo spoedig mo gelijk", (as soon as possible). Indien cr de laatste interpretatie aan moet worden gegeven, zou de strekking van de nota aanzienlijk verschillen van hetgeen men eerst meende. Het is, besluit Press Association,, waarschijn lijk, dat men opheldering tracht te verkrijgen omtrent den zin, die aan dit woord moet wor den toegekend. Geneefsche kringen achten tien toestand ernstig. LONDEN, 16 Maart (Reuter). De toestand wordt in Volkenbondskringen zeer ernstig ge acht. Men is van meening, da het jongste Duitsche antwoord de zaak er niet op heeft verbeterd. Duitschlanid heeft de laatste dagen tweemaal de gelegenheid gehad met weinig kosten een ontspanning te vergemakkelijken doch het heeft geweigerd ook maar het geringste voor stel te doen. Aan den anderen kant kan Frankrijk zijn eenmaal ingenomen standpunt niet met waardigheid en eer prijs geven bij gevolg moet de spanning wel voortduren en zou ieder ongelukkig incident zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Frankrijk is van oordeel, dat de procedure haar loop moet hebben. Dit beteekent niet slechts dat de schending van het Locarnopact veroordeeld moet worden, maar ook dat be paalde maatregelen tot bestraffing, repre saillemaatregelen of wel maatregelen tot her stel van den ouden toestand moeten worden overwogen. Engeland zal den weg moeten vol gen, die bepaald is door zijn verplichtingen als garant van het Locarnopact. Onder deze om standigheden zal de rede, die Eden heden middag voor den Volkenbondsraad zal houden van buitengewoon veel belang zijn. Ook de rede van Grandi zal van veel gewicht zijn, want het zal voor de eerste maal zijn, dat Italië offi cieel zijn standpunt en de bedoelingen van Italië in het Locarnoconflict zal onthullen. NOG TWEE ARRESTATIES INZAKE DEN OVERVAL TE WESTZAAN. (Zie eerst pag. 3) zZAANDAM, 16 Maart (A.N.P.) Met betrek king tot den roofoverval te Westzaan, die gistermorgen is gepleegd, wordt medegedeeld, dat vermoedelijk nog twee ingezetenen van Westzaan tot het ocmplot behooren. Het is namelijk komen vast te staan, dat de auto, waarmee de daders zijn gekomen, toebehoort aan twee broeders S. uit Westzaan. Deze beide mannen zijn op grond hiervan van ochtend gearresteerd en eveneens in het po litiebureau te Zaandam ingesloten. Zij wor den er van verdacht aan de drie Amster dammers de noodige inlichtingen te hebben verschaft Zoowel de Amsterdamsche als de Zaandamsche verdachten staan niet gun stig aangeschreven. Behalve het gouden hor loge van ds. Van Dokkum en het beursje van de huishoudster zijn nog verschillende inbrekerswerktuigen gevonden. Automobilist in een sloot geslingerd. Onder den wagen terechtgekomen en gedood. Beleediging van Minister Colijn. De vervolging tegen de N. S. B. DUBBELDAM. 16 Maart (A.N.P.) In den afgeloopen nacht te half één reed alhier een personenauto bestuurd door den heer R. H. M. A. uit Eindhoven in de richting-Meerdijk. In een bocht van den weg geraakte de wagen aan het slingeren en kwam daardoor in aan raking met een langs den weg staanden boom. De wagen kantelde, waarbij het por tier werd af genikt. De heer A. werd in de sloot geslingerd, waarna de wagen ot> hem terecht kwam. Hii was on slag dood. De po litie was spoedig ter plaatse en heeft het lijk naar het kerkhof te Dubbeldam vervoerd. De auto is later gelicht. In ons nummer van Zaterdag namen wij de volgende mededeeling van het Haarlem- sche politierapport op: In verband met het te dezer stede ver spreiden van een pamflet door de N. S. B.. waarvan de inhoud strafbaar wordt geacht 1 door de Justitie, is door de politie in de kringhuizen van de N. S. B. aan het Frans Halsplein en in het Florapark een onderzoek in gesteld. Er werden daar echter geen pam fletten meer gevonden. Tegen twee kringlei ders is procesverbaal opgemaakt wegens het doen verspreiden van die pamfletten." Ben lezer schrijft ons: Lezers, die met den inhoud van het door de N.S.B. verspreide pamflet niet bekend zijn, zullen uit dit bericht opmaken, dat de N. S. B. den heer Colijn beleedigd heeft, doch indien men den inhoud leest blijkt, dat niet deze be weging, maar de SDA.P., respectievelijk de Arbeiderspers, zich aan beleediging heeft schuldig gemaakt. De N. S. B. gaf namelijk een herdruk van een teekening uit de No tenkraker. Tot zoover deze lezer. Wij hebben inlichtingen ingewonnen bij den Commissaris van Politie te Haarlem. Deze deelde ons mede, dat toen de bewuste plaat indertijd gepubliceerd werd, het feit nog niet strafbaar was. Daarna zijn er nieuwe wettelijke bepalingen gekomen. Daaronder valt ook de verspreiding van die oude teeke ning die voor minister Colijn beleedigend wordt geacht. Perzische markt in het Gem. Concertgebouw. Bal-masqué van oud-leerlingen der Handelsschool. Adv. Ingez. Med.) De ziekenhuisverzekering Haarlem. Een uitbreiding. te Eenige weken geleden deelden wij mede dat onderhandelingen gevoerd werden over een uitbreiding der gemeentelijke ziekenhuisver zekering. Thans blijkt uit een publicatie van den Gem. Geneeskundigen Dienst, dat die uitbrei ding tot stand is gekomen Thans kunnen ook personen boven 60 jaar verzekerd worden. Voor personen van 65 jaar en ouder is de premie op 12 cent gesteld (voor andere verzekerden is die 8 cent). Personen boven 60 jaar moeten te voren geneeskundig onderzocht worden. Thans kunnen ook personen van vreemde nationaliteit in de verzekering opgenomen worden. De gemeente behoudt zich evenwel het recht voor die verzekering met een ter mijn van 4 weken te kunnen opzeggen. De vereeniging van oud-leerlingen der Haar- lemsche Handelsschool, de H.B.S. a, lieeft voor haar leden en hun kennissen Zaterdag avond een bal-masqué georganiseerd, dat klonk als een klok! Er zijn dit seizoen in het Gemeentelijk Concertgebouw al eenige gemaskerde bals gehouden en bij sommige daarvan had men in de zaal versieringen aangebracht op aller lei wijze om het feestelijke effect in de groote zaal te verhoogen Maar e'eri Perzische markt, die was er nog nooit geweest. Zaterdagavond waren er in de zaal Perzen, tientallen Perzen. Doch ook wa ren er andere landslieden, er zwierven zelfs leden van de Ku-klux-klan, Indianen Sheiks, Clowns, Tirolers, Chineezen, Spanjaarden. Japanners, Marokkanen, Indiërs, op de markt, een internationaal gezelschap. De inrichting van de zaal was wel buiten gewoon geslaagd. Langs den dansvloer wa ren pijlers opgesteld, die aardige lampjes met helle kleuren droegen. Langs de wanden welfden zich de Moorsche bogen, in natuur lijke kleur geschilderd. Ook op het groote po dium waren bogen opgesteld. In denzelfden Moorschen bouwtrant waren op enkele plaatsen langs den kant tenten met attrac ties opgesteld, die zich in een buitengewone belangstelling mochten verheugen. Daar was bijvoorbeeld een champagnetent, die direct na de opening volstroomde met bezoekers. Verder was er een werptent, waar men voor een kleinigheid een flinke flesch wijn kon winnen. En dan het summum van aantrek kelijkheidde huwelijkstent, waar op ge heimzinnige wijze huwelijken werden geslo ten. Vooral deze tent werd druk bezocht, voor de deur werd queue gemaakt, wat natuurlijk groote hilariteit veroorzaakte. Aan de kanten waren zitjes gemaakt, evenzoo op het po dium waar veien, o.a. de directeur der Han delsschool, ir. M. Voorzanger, eere-voorzit- ter der vereeniging, hadden plaats genomen. Er is voor het aanbrengen van de zaal versiering hard gewerkt: Vrijdagavond laat kon men pas met den opbouw beginnen en niettegenstaande deze handicap zag alles er keurig verzorgd uit. In tegenstelling met veel andere bals-masqués was Zaterdagavond de stemming er al gauw in, wat vanzelfsprekend ook kwam doordat de meesten elkaar kenden, herkenden of trachtten te herkennen in de exotische kleedij. Bij de uitstekende muziek van de bands der „O. K. Rhythm Kings" en de „Merry makers" werd op den grooten dansvioer ge danst; foxtrot*, wals, tango, carioca wissel den elkaar af. Door een zestal meisjes werd een Broadway dans uitgevoerd, terwijl het bij deze eene attractie niet bleef. Tot in de vroege morgenuren duurde het feest voort en lang nadat de maskers waren weggenomen deinde men in vroolijke, gezelli ge stemming over den dansvloer en deinden de Moorsche lampjes aan hun pilaren mee. Er zullen heel wat Perzen zijn geweest, die het morgenlicht hebben zien kernen. Wij laten hieronder nog volgen de prijsver- deeling, die de jury bestaande uit de heeren W. Bogtman, H. J. Wesseling, R. v. d. Burg en v. d. Boom hebben bekend gemaakt. Een prijs voor groepen werd toegekend aan de groep reizigers in tropenkleeding. drie dames en drie heeren, die een schildje droegen; „Ondanks de reisbelasting". Den prijs voor het fraaiste paar kreeg een Perzisch paar. Als origineelste dame werd aan gewezen een revuegirl met revue-hoofdtooi, terwijl een Egyptische den prijs voor het fraai ste damescostuum verwierf. Een extra-prijs werd verleend, aan een dame in oud-goud Perzisch costuum. Bij de heeren kreeg Aladin, die met zijn wonderlamp ronddoolde, den eersten prijs. Een heer in paars Marokkaansche kleeding werd eveneens een eerste prijs toegekend, terwijl ook een Spanjaard met een prijs werd beloond. - Een prijs van het publiek kreeg Aladin ook. BEGRAFENIS G. DAAMS. In stillen eenvoud werd Zaterdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer G. Daams, oud'-directeur der gasfabriek te Almelo. Eenige bloemstukken dekten de kist. Aan het graf werd niet gesproken. De zoon dankte namens de familie voor de belangstelling. JUBILEUM J. RIJBROEK. Heden was het 40 jaar geleden dat de heer Johannes Rijbroek als portier in dienst trad bij de firma F. Wisbrun en Liffmann, A. Funke en Zoon, alhier. De jubilaris werd hedenmorgen van zijn woning gehaald en aan de zaak namens de directie ontvangen en toegesproken door den jongsten firmant, den heer F. Funke, die hem een clubfauteuil aanbood. Namens het perso neel ontving hij een pendule, een azalea en een kistje sigaren. Hierbij voerde mej. Ma- chiesel het woord. De jubilaris bracht den dag verder door in den huiselijken kring, waar hij nog vele ge- lukwenschen en cadeaux van familie en vrien den ontving. FEESTAVOND VAN DE I. O. G. T. Zaterdagavond was in Brinkmann een feest avond van de Internationale Orde van Goede Tempelieren te Haarlem (Loge: „Plaats voor Allen" en Loge „Naastenliefde") Het programma was gevarieerd en droeg een vroolijk karakter. Medewerking werd verleend dóór het duo August de Laat. De muziek werd verzorgd door „The Negro Band". Het was een alleszins geslaagde en gezel lige avond, waarin ook de ernst niet was ver geten, getuige de rede van den heer Joh. Heintzberger, die over Geheelonthoudin; sprak. Na afloop van het progi-amma bleef men bij het bal nog geruimen tijd bijeen. BEGRAFENIS VAN ADMIRAAL BEATTY. LONDEN, 16 Maart 'Reuter). Admiraal Beatty is hedenmorgen begraven in de cryp te van de St. Pauls cathedraal naast de tombe van zijn chef. admiraal Jellicoe, en tegenover de tombe van Nelson en andere groote mannen uit de geschi^imis van Groot Brittannië. De Hertog van York. die vergezeld was van den hertog van Kent. vertegenwoordigde den koning bij de indrukwekkende begrafenis plechtigheid. De vlag. die in den slag bij Jutland van het admiraalschip van Beatty, de Lion, woei, dekte de baar. Verschillende buitenlandsche regeeringen waren vertegen woordigd o.a. de koning en koningin van Noorwegen door Ponsonby. de koning van Roemenië door kanitein St. Doemittescoe en Lebrun door den ambassadeur Corbin. Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Eenige weken geleden wezen wij er op, dat het in 1937 75 jaar geleden zal zijn, dat het Frans Halsmuseum goepend werd. (Vroeger was het in eenige zalen van het Stadhuis ondergebracht.) Wij opperden de vraag of het aanbeveling zou verdienen ter gelegenheid daarvan een tentoonstelling te organiseeren. Thans vernemen wij dat inderdaad het plan bestaat, zulk een tentoonstelling te houden. Wat de aard van deze tentoonstelling zal zijn, hangt van verschillende omstandigheden af en staat dus thans nog niet vast. In 1938 zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Museum in het gebouw aan het Groot Heilig land werd gevestigd. Het woord is aan. (Een Engelsche millionnair. Trewton geheeten, die indertijd zijn verlo vingsfeest vierde in een luchtballon, gaat nu zijn huwelijksreis maken in een onderzeeboot.) Wanneer je millionnairszoon bent En geld je slechts je faam kan geven, Als je, gekoesterd en verwend. Verveeld gaat door een nietsdoend leven. Dan overvalt je nu en dan, De lust iets geks te avonturen, Ik heb er geen ervaring van, Maar ik verplaats mij in die kuren. Je ziet in je verlovingsfeest Een kans om zooiets te beginnen. En daar je luchtig bent van geest, Schiet je al spoedig iets te binnen. Hij die verloofd is zoekt de zon Zoo dicht als mooglijk te bereiken, Je huurt dus gauw een luchtballon, Om van dit standpunt te doen blijken. En is er ooit wel een moment, Dat beter is voor 't demonstreeren, Hoezeer je in de wolken bent, Dan als je je gaat engageeren? Je voelt, met je aanstaande vrouw: Daar ligt ze dan aan onze voeten, Die wereld is van mij en jou, Laat ons haar uit de hoogte groeten. Maar als je later trouwen gaat, Dan wil je weer iets nieuws presteer en, Iets dat den huwelijkschen staat En zijn verschiet kan illustreer en. Dan past een duikboot toch heel slecht, Om je vertrouwen weer te geven, Want die symboliseert den echt Als daling in een duister leven. Waar alle uitzicht je ontbreekt, Waar variatie vreemd moet blijven, Waar elke lichtstraal is verbleekt En waar je op z'n best blijft drijven Je denkt als je zoo'n dwaasheid leest, Naast millionnairs met geld in.hoopen, Bestaat nog rijkdom van den geest, Dien je voor geld toch niet kunt koopen. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Als Uw radio-ontvanger U doet merken dat hij slijt, Komt met ons dan even praten Vóór U met Uw guldens smijt. (Adv. Ingez. Med.) De Duitsche weermacht viert feest. Herdenking van de wederinvoering van den dienstplicht. BERLIJN, 16 Maart (A.N.P.) Alle Duitsche garnizoenen vieren heden den eersten ver jaardag van het herstel van den militairen dienstplicht in Duitschland. Van alle gebou wen der weermacht waait de oorlogsvlag. In de hoofdstad is hedenmorgen in de kazer nes van de Pruisische garde van het regi- ment-Goering en van het 67ste regiment in fanterie van Spandau het groote réveil ge blazen, dat op een meer dan 100-jarige tra ditie terug kan zien. Overal op straat wor den door de stad trekkende soldaten luide door de bevolking toegejuicht. De Führer en Rijkskanselier heeft de vol gende dagorder tot de weermacht gericht: „Vandaag op den eersten verjaardag van de wedergeboorte van de Duitsche weerbaar heid verleen ik de weermacht het troepyen- vaandel. Aan den roemrijken ontwikkelings gang van de oude weermacht werd door de gebeurtenissen in 1918 een einde gemaakt- Een waarachtige door de eeuwen heen be proefde soldatengeest echter kan in tijden van nationalen nood wel onderdruk, doch nooit overwonnen worden. De nieuwe vaan dels mogen daarvan een zinnebeeld zijn". NACHTVERGADERING VAN HET KLEIN TAXIBEDRIJF. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zal een groote vergadering gehouden worden in café het Leidsche Veer aan de Brouwersvaart. Deze vergadering wordt belegd door de Ver eeniging Haarlemsch Klein Taxi-bedrijf. De bedoeling is eenheid te verkrijgen. Claudianus Het is een zwaarder strijd, die in den vrede schuilt. SENIOR. OP OUNIOR MAAR £ch4e friescl-te -Heeren-Qaai -10 - 15 - 90 - 25 c-h per Vaon9 (Adv. Ingez. Med.) S. A. Rudelsheimstichting. De afd. Haarlem van de S. A. Rudelsheim stichting Hilversum hield dezer dagen haar jaariijksche algemeene vergadering. Aan het jaarverslag der secretaresse is ont leend, dat het ledental, ondanks de slechte economische toestanden, nog met enkele leden is toegenomen. Opgewekt werd erin tot pro paganda maken onder vrienden en kennissen voor deze nuttige instelling. Het voorstel van het bestuur om een excur sie te maken met leden en ook nlet-leden naar de Stichting te Hilversum werd met enthousiasme aangenomen. Eigen aanschou wing van het prachtige werk dat ten behoeve van het zwakzinnige Joodsche kind In het internaat te Hilversum wordt verricht, is zonder eenigen twijfel de beste propaganda. Deelnemers aan deze excursie, welke zal plaats hebben op Zondag 10 Mei, kunnen zich bij de secretaresse hiervoor opgeven. Het verslag der penningmeesteresse gaf geen somber beeld van den financieelen toe stand. Uit de door haar gegeven cijfers blijkt, dat ondanks de slechte tijdsomstandigheden door velen de philantropie nog niet wordt vergeten. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Stichting, werd een extra inzameling ge houden, die de afdeeling in staat stelde, een flink bedrag in de kas te storten. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen mevr. VleeschhouwerLeeuwin en in de plaats van den heer D. Bavends, werd Dr. D. Heijmans als bestuurslid gekozen. Met een opwekkend woord van den heer M. Heijmans, voorzitter der afdeeling tot voortdurende propaganda werd de vergade ring gesloten. SIR THOMAS INSKIP, die benoemd is tot minister van defensie in het Britsche kabinet. Duitschland heeft de uitnoodiging tot bijwo ning van tie Volkenbondsraadszitting voor waardelijk aanvaard. pag. 4 Ontevredenheid in Abcssynië over het uitstel len der olic-sanctfes. pag. 4 Een onderdeel van de Nederlandsche ambu lance zou volgens een bericht uit ItaÜaan- sche bron door Abessyniërs geplunderd zijn. pag. 4 Er is waarschijnlijk bij de besprekingen te Londen een verkeerde interpretatie gegeven aan de Duitsche nota. pag. 1 Te Westzaan is Zondagmorgen een brutale roofoverval mislukt. pag. 3 Bij de Technische Hoogeschool zal een hoog spanningslaboratorium worden gebouwd. pag 3 Tusschen directie en personeelraad der Ned. Spoorwegen is overeenstemming bereikt. pag. 3 De Nederlandsche hockeyers hebben van de Belgische gewonnen met 32. pag. 9 De Belgische liockeyspeclsters hebben met 02 van Nederland verloren. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. K. de Jong over het Concert van Haarlem's Gemengd Koor. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 2.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1