Verkeerswenschen kenbaar gemaakt. Pessimisme in ons land verdwijnende? V R T.T D X G 20 M AART 1936 H A A R E E M'S DAGBEAD EERSTE KAMER. De Noord-Oost-polder in het debat. DEN HAAG, Donderdag. De heer Moltmaker (s.-d.), van huis uit spoorwegman, begon met Minister v. Lidth de Jeude een pluim op diens ministerieelen steek te bevestigen: hij is knap en vatbaar voor redelijke argumenten. Spr. zette hierop uiteen, dat er inderdaad verkeerscoördinatie moet komen; er zijn nu het luchtvervoer in begrepen 5 con- curreerende takken van verkeer, alsmede nog plaatselijke ver keersmiddelen als taxi en tram. Al te lang heeft men te veel overgelaten aan het vrije spel der maatschappelijke krachten en te wei nig oog gehad voor wat er aan concur - rentie-gevaren dreig de b.v. voor de spoor- Moltmaker. wegen. Zoo zei nog in 1921 de toenmalige Di recteur der Spoorwegen Ir. Kalff over de autobussen: die rijdende doodkisten doen ons toch niets. Via een paar porren aan den afgevaar digde, die beweerd had, dat de Duitsche spoorwegen winst maken, wat Mr. Jansen al als volslagen in strijd met. de feiten geschetst heeft, kwam de heer Moltmaker nog eens met kracht terug op zijn coördinatie-betoog. „Door de anarchie op vervoersgebied zuigt het eene lichaam op andere de beste sappen af, zonder zelf gezond te blijven of te wor den". Dit „stijlbloempje" werd nog gevolgd door de opmerking, dat bij 't vervoer alles tenslotte in één hand moet komen. Tenslotte hield deze afgevaardigde die het in 't belang van 't spoorwegbedrijf achtte goedkooper week-eind-biljetten beschikbaar te stellen zich met den z.i. te verminderen arbeidstijd van het spoorwegpersoneel en met slechte loonsverhoudingen bij verschil lende tramondernemingen bezig. De heer v. Citters (a.-r.) constateert, dat het Verkeersfonds 7 millioen meer ontvangt dan er voor 't verkeer wordt uitgegeven, dat bedrag wendt men dan aan teneinde het deficit der spoorwe gen van 37 op 30 mil lioen terug te bren gen. Algeheele reor ganisatie van het spoorwegbedrijf is dringend noodig. Ordening is goed, mits uit het bedrijfs leven zelf opkomen de. Als eerste volle dige triomf van het Plan van den Arbeid Ter Haar. moet men beschou wen, dat deze Minister met zekeren trots het auteursrecht opeischte van de in het be zuinigingsplan aanvankelijk opgenomen af- deeling over de verkeersordening, welke dan geïnspireerd heeft wat het Plan hieromtrent bevat. Spr. vreest van centralisatie van het heele verkeer een ontzaggelijke ambtenarij; er zal 'n groot paleis moeten komen, dat den naam „Ambtenarenlust" zou moeten dragen en wanneer men dan van Rijkswege alle auto's centraal zou willen gaan kern-en, ware dem ping van den hofvijver wellicht noodig om voor een en ander plaats te kunnen vinden. Spaar zooveel mogelijk 't particulier initia tief, dat niet zoo slecht is als velen wel mee- nen, zoo besloot de heer v. Citters zijn rede. Per jaar wordt behalve 7V2 millioen uit 't werkfonds ook nog eens even 9 millioen uit de opbrengst der Verkeersbelasting voor wegen verbetering aangewend. Dit had, zoo merkte de Minister op, de heer ter Haar gisteren over 't hoofd gezien. Reconstructie van het wegen- plan is onder handen, doch zal vermoedelijk wel niet voor de indiening der begrooting 1937 gereed zijn. Minister v. Lidth de Jeude spreekt bijzonde ren twijfel uit, of de makers van het Plan van den Arbeid hem, evenzeer als de heer v. Citters deed, als paladijn van dit plan t.a.v. wat 't over verkeersordening bevat wenschen te beschouwen. Het Verkeers-paleis dat voor den a.r. senator een hersenschim was, zal men heusch niet behoeven te duchten. Zoo iets is heelemaal niet noodig. Coördinatie in 't ver keer zal het spoedigst te verkrijgen zijn, als de verschillende verkeerstakken vrijwillig samen werking zoeken. Daarbij kan de overheid lei ding geven. Tengevolge van geldgebrek, verdwijnen de tollen helaas niet zoo snel als wenschelijk ware. Even kwam de Minister op het roode lichtje van den heer ter Haar, dat bijkans net zulk een cause célèbre gaat worden als het versche kadetje. Ook voor den Minister staat vast, dat de toestand der Nederlandsche spoorwegen beter is dan die van de Duitsche. Na dit niet zoo opgewekte onderwerp kwam de heer v. Lidth de Jeude aan de Betuwsche novellen toe, met als hoofdpersoon den heer Kolff (c.h.), die zijn volle gewicht had gezet op de brug te Geldermalsen, inderdaad geen parel aan de kroon van Waterstaat. Voor men tot vernieuwing zal overgaan moet echter eerst nog eens duidelijk de volstrekte noodzakelijk heid blijken: in het land van herkomst van den heer Kolff en den Minister (deze is zelf van huis uit Tielenaar) komt men nu eenmaal niet zoo gauw over de brug. Na de koffie een botsing tusschen den nat. soc. d' Ansembourg en den s.d.-er Moltmaker. De heer Moltmaker had een onparlementaire uitdrukking gebruikt, zoodat de voorzitter moest ingrijpen. Ditzelfde gebeurde ook bij de begrooting der Staatsmijnen, nadat die van Waterstaat was aangenomen met aanteeke- ning. dat de twee nat. soc. tegen waren. Weer een botsing tusschen deze senatoren had plaats tengevolge van verschil in waar deering van de vakorganisaties, die volgens den heer Moltmakers in den loop der jaren heel wat meer voor de mijnwerkers bereikt hebben, dan ooit de Nat. Soc. Beweging zal be reiken. Bij de begrooting van het Zuiderzeefonds wenschte de anti-droogleggingskampioen Mr. v. d. Hoeven (c.h.) t.a.v. de verdere inpoldering „op de plaats rust" te commandeeren, aange zien hij nu eenmaal vindt, dat de ver scherpte verhoudingen in West-Europa het noodïger dan ooit maken bovenal geld uit te geven' voor versterking der landsverdediging. Verder had deze spreker als steeds weer heel veel last van het ontziltingsvraagstuk, juister nog van 't feit. dat het IJselmeerwater niet voldoende ontzilt zou zijn. Toen niet alleen Mr. v. Vessem (nat. soc.), wiens fractiegenoot. d'Ansembourg met vele anderen spijbelde, maar ook 'n drietal christelijk-historischen aantee- kening vroegen, dat ze „tegen" waren, liet de hierover vertoornde President hoofdelijk stem men. Hij telde echter slechts 16 hoofden zijner geliefde senatoren (12 voor 4 tegen), zoodat bij ontbreken van het quorum, de heeren op stap konden gaan. Morgen dus nog eens stemmen. E. v. R. Wat moet na opheffing N. C. C. geschieden? Advies van Ver. voor Armen zorg uitgebracht. Commissies voor bijzondere nooden aanbevolen. De Nederlandsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid, die aan den minister van Binnenlandsche Zaken advies zou uit brengen over de maatregelen, welke in ver band met de opheffing van het Nationaal Crisis Comité tegen 1 Mei a.s. moeten worden genomen, is met haar arbeid gereed gekomen. Wat betreft den steun in natura oordeelt het advies dat deze meer en meer het karak ter is gaan aannemen van gewone armenzorg, en daarom wordt geadviseerd, dezen vorm van steunverleening voortaan weer geheel aan de normale organen van kerkelijke, par ticuliere en burgerlijke armenzorg over te laten. Ten aanzien van den credietsteun wijst het bestuur der vereeniging op de oprichting van de borgstellingsfondsen voor den midden stand. In deze fondsen ziet het bestuur de aangewezen instellingen, om dit gedeelte van het werk over te nemen. Om een aaneenslui tend net van borgstellingsfondsen over het geheele land te verkrijgen, wordt aangeraden, de fondsen niet plaatselijk op te richten, maar op den grondslag van de districten der Kamers van Koophandel te organiseeren. Ten slotte wordt behandeld de eenmalige ondersteuning in geld. Het betreft hier de verstrekking van giften ineens, ten einde in bijzondere gevallen hulp te bieden, welke er op gericht is, de zelfstandigheid van een be hoeftige te doen behouden of te herstellen. Op dit gedeelte van het terrein kan aldus het advies na de opheffing van het Natio naal Crisis-Comité een speciale voorziening alsnog niet worden gemist. Het wordt daar om gewenscht geacht, dat in alle plaatsen in welke de behoefte daaraan wordt gevoeld, zullen worden opgericht „commissies van samenwerking voor bijzondere nooden". Deze commissies zullen tot taak hebben een band te leggen tusschen de ondersteunende licha men ter plaatse ten einde gevallen als hier bedoeld, door onderlinge samenwerking zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Of de commissies over een.eigen kas zullen beschik ken, en zoo ja, hoe daartoe noodige middelen zullen worden vei'kregen, zal plaatselijk moe ten worden uitgemaakt. Daar het in vele gemeenten niet altijd mogelijk zal zijn, het volle bedrag, noodig voor de leniging van deze bijzondere nooden, bijeen te brengen, wordt het voorts nood zakelijk geacht, een nationaal fonds voor bij zondere nooden op te richten, waaruit de commissies van samenwerking zoo noodig eenigen aanvullenden steun zullen kunnen verkrijgen. Dit centrale lichaam zal, naar het zich laat aanzien, met betrekkelijk beperkte middelen kunnen arbeiden, welke het uit giften en geregelde bijdragen zal moeten trachten bijeen te krijgen. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal thans spoedig aan de gemeenten berichten wat na 1 Mei a.s. zal moeten geschieden. we redden ons best. Zuinig ben ik altijd ge weest, wij wonen nu ook wat goedkooper en de wasch doe ik ook altijd zelf. Natuur lijk met Edelweiss, die is goed en billijk. N.V.Zeepfabriek v/h. De Haas v.Brero, Apeldoorn (Adv. lngez. Med.) De „Almkerk" aangevaren. Op de Schelde, nabij den Kruisgang, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het Nederlandsche stoomschip „Almkerk", dat uit Hamburg kwam en het Engelsche ss. „Ma lines". De „Almkerk", die averij onder den waterspiegel had bekomen, kon desondanks nog naar het Kanaaldok worden opgesleept, waar zij de noodige herstelling-en zal onder gaan. De „Almkerk" behoort toe aan de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage, is in 1934 gebouwd en meet bruto 6810, netto 4046 ton. Voeten gezwollen door rheumatiek. Nu tennist hij weer. „Twee jaar geleden kreeg ik pijn in mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroomen, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mij aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als het ware onmiddellijk in, toch verdwenen de pijnen en zwellingen in mijn voeten slechts geleidelijk. Na zes maan den verbaasde ik mijn vrienden, doordat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij beteekend zou hebben, voor altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal ef steeds dankbaar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen." C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit gevaarlijke urinezuur ontstaat door afvalproducten, die zich door onvoldoend werkende afvoerorganen in het lichaam heb ben opgehoopt. Kruschen Salts spoort deze af voerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen zullen worden ver wijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn ver dwijnen. Maar dit niet alleen, ook de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Luste loosheid en vermoeidheid zullen plaats ma ken voor energie en uithoudingsvermogen en men zal zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Regiment genietroepen met groot verlof. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in werkelijken dienst houden in verband met de huidige om standigheden,niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van het regiment genie troepen, voor wie de eerste oefening op 21 Maart eindigt. Deze dienstplichtigen zullen op dien datum in het genot van groot verlof worden gesteld, voorzoover zij niet om een andere bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven. Bemiddeling in het loodgieters- bedrijf. De Rijksbemiddelaar mr. dr. S. de Vries Czn. heeft Dinsdag een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van de werkgevers- en arbeidersorganisaties in het loodgietersbedrijf. In dit bedrijf dreigde een conflict, doordat de werkgevers een loonsverlaging van 10 pet. noodig achtten en de arbeidersorganisaties niet bereid waren een grootere verlaging dan van 2 cent per uur te aanvaarden. Na partijen te hebben gehoord, heeft de Rijksbemiddelaar het voorstel gedaan, een nieuwe landelijke collectieve arbeidsovereen komst te sluiten met handhaving van de so ciale bepalingen, doch met verandering van het uurloon, in dien zin, dat dit loon vermin derd zal worden met een gelijk bedrag als waarmede in de bouwvakken het uurloon ver minderd is. De betrokken organisaties zullen zich over dit voorstel beraden. De verwonding van dr. Van Schelven. Gevolgen van Italiaanschen luchtaanval? Een telegram uit Addis Abeba meldt: De Nederlandsche Roode Kruis-dokter Van Schelven en drie leden van de Britsche am bulance. nl. dokter Meily en de kapiteins Townshend en Stevens zijn bij één van de jongste luchtaanvallen boven Kworam ge wond. De Britsche ambulance, die met een on derdeel van de Nederlandsche ambulance in dit gebied samenwerkte, hield zich bezig met de verzorging van Abessijnen, die aan gas aanvallen hadden bloot gestaan. Door vijandelijke vliegtuigen is in deze buurt een vliegtuig van het Ethiopische Roo de Kruis tot daling gedwongen. Toen de dok ters zich naar het vliegtuig spoedden, om de bemanning hulp te verleenen, werden zij dooi de vijandelijke machines aangevallen, die met mitrailleurs op hen vuurden. uit Herinneringen het Haarlemsche leven. Crisisheffing op koffie. Binnen een paar weken. Op basis van 12 cent per K.G. In aansluiting aan de vorige berich ten ter zake, kan thans worden me degedeeld, dat het in de bedoeling ligt, binnenkort een crisisheffing op alle koffies op basis van 12 cents per K.G. ongebrand in te voeren. Verwacht kan worden, dat deze heffing binnen een paar weken zal ingaan. Tot deze inwerkingtreding blijft de invoer beperkt tot het strikt nood zakelijke. Navordering zal niet wor den toegepast. De contingenteering zal spoedig na inwerkingtreding der heffing weer worden opgeheven. Betere Jaarbeursresultaten. Hoop en vertrouwen in den gang van zaken. Onderhoud met den secretaris-generaal Donderdagmiddag te 5 uur is de 34ste Ne derlandsche Jaarbeurs te Utrecht gesloten. Donderdagavond reeds had het A.N.P. een onderhoud met den actieven secretaris-gene raal, den heer W. Graadt van Roggen, die toen juist kwam uit een vergadering van de adviescommissies der verschillende groepen van deelnemers, zoodat hij naast de door hem zelf in de afgeloopen tien dagen opge dane indrukken ons tevens mededeeling kon doen van de opvattingen, die na afloop van de jaarbeurs bij de vertegenwoordigers dei- verschillende groepen leefden. „De algemeene opmerking was",, aldus de heer Graadt van Roggen, „dat men tevreden kon zijn over de resultaten van de jaarbeurs, die ach ter ons ligt. Zij droeg een veel leven diger karakter dan de vorige jaar beurzen en iedereen was het er over eens, dat er weer leven in de brou werij kwam. Algemeen had men het gevoel gekregen, dat het pessimisme, dat de laatste jaren heeft over- heersc.ht, is verdwenen en dat de menschen weer wat hoop en ver trouwen in den gang van zaken heb ben gekregen". De heer Graadt van Roggen vertrouwde ons toe, dat hij in het begin van het jaar een zwaar hoofd in de zaak had. De stem ming van de menschen, waar hij mee te doen had, was zeer somber, veel somberder dan verleden jaar. Verleden jaar echter bleek de beurs voor sommigen een teleurstelling te zijn, terwijl dit jaar de meeste verwachtin gen werden overtroffen. Deze opleving in de stemming was reeds merkbaar bij de voor bereiding van de jaarbeurs. De deelnemers maakten weer werk van hun stands en pro beerden deze zoo aantrekkelijk mogelijk er uit te laten zien. Het aantal kaarten, dat zij aanvroegen om naar hun cliëntèle te zenden was grooter dan vorige jaren. Opleving vooral in duurdere prijsklassen. Wat den organisatoren van de jaar beurs is opgevallen is het feit. dat in het algemeen met artikelen, die tot een duurdere prijsklasse behooren betere zaken zijn gedaan, dan met de zeer goedkoope artikelen. Het is niet gemakkelijk te analyseeren welke oorzaken hieraan ten grondslag lig gen. doch men gelooft er niet ver naast te zijn, wanneer men veron derstelt, dat ondanks het feit, dat lagere prijzen een grootere behoefte en een grootere afzetmogelijkheid scheppen, de wederverkoopers den omzet van deze artikelen niet stimu- leeren omdat hun winstmarge er op te, klein is. Omzet bevorderd door prijsvastheid. De glas-, aardewerk- en porcelein-industrie heeft niet zoo goede zaken gedaan als men in die kringen gehoopt had, vooral nu men voor steeds lagere prijzen steeds fraaiere producten kan krijgen. Daarentegen heeft de kleine metaalwarenindustrie, b.v. tin, zilver werk, enz., zeer goede zaken gedaan, terwijl toch in het algemeen beide groepen op de zelfde koopers zijn aangewezen. Men ver klaart dit aldus, dat deze koopers wel orders wilden en konden geven, doch dat zij huive rig waren dit te doen ten aanzien van pro ducten. die nog steeds in prijs dalen, zoodat zij het risico loopen, dat voorraden, die zij thans tegen een bepaalden prijs koopen. over eenigen tijd in waarde gedaald blijken te zijn. Vaste prijzen schijnen dan ook een gun- stigen invloed op den omzet te hebben. De deelnemers van de groep bouwmateria len waren zeer tevreden. Zij hadden veel be zoek en ook veel belangstelling van buiten- landsche zijde, vooral van Belgen, Franschen en Engelschen, die zich voor typisch Neder landsche materialen als tegels, baksteen en vuurvaste steen zeer interesseerden. Zeer tevreden zijn ook de deelnemers van de groep voedings- en genotmiddelen. Voor de machine-industrie was deze jaar beurs beter dan die in vorige jaren. Men ge looft dit in verband te kunnen brengen met een opleving in de industrie. Tal van onder nemingen wenschten zich nieuwe machines aan te schaffen of onderdeelen te vernieu wen. Terwijl men zich voorheen vaag Inr.e- resseerde voor technische nieuwigheden, be stond er dit jaar veel directe vraag naar be paalde machines, waaraan behoefte bestond. Publieke belang stelling grooter. Ook de publieke belangstelling was dit jaar grooter dan vorige jaren. Gewoonlijk zijn de eerste dag. de Zaterdag en de laatste dag van de beurs de dagen met het slechtste bezoek. Dit was ditmaal anders. Reeds den eersten dag was het zeer druk. Zaterdag eveneens en Donderdagmiddag was de beurs tot vijf uur nog zoo druk bezocht als een dag in de week. Vele bezoekers bezochten de jaarbeurs eenige malen, en in het algemeen had het bestuur den indruk, dat ook het gehalte van het be zoek beter was. Voor zoover dit reeds nu was na te gaan was het bezoek aan deze jaarbeurs 10 a 11 procent grooter dan dat aan de vorige Voor- jaarsbeurs. Omtrent de factoren, die hebben bijgedra gen tot den indruk van verdwijnend pessi misme en opleving, die deze jaarbeurs heeft achtergelaten, tast men in het duister. Mis schien dat de berichten uit het buitenland over een begin van economisch herstel, dat in sommige landen merkbaar zou zijn. het bedrijfsleven hier te lande moed inblazen. Tenslotte is de crisis hier iets later begon nen, zoodat ook het herstel op de buitenland- sche opleving zou kunnen volgen. Verschil lende ondernemingen betalen voor het eerst weer dividend uit en dit alles schijnt den menschen weer hoop te geven, ondanks de donkere wolken, die zich juist in deze jaar- beursweek boven den internationalen hemel hebben samengepakt. Laten wij hopen, dat zij zullen voorbij drijven en dat het Neder landsche bedrijfsleven inderdaad de donker ste jaren van crisis te boven zal zijn. (A.N.P.) tusschen I860 en 1&&0 Waarin zou toch de bekoring schuilen om oudere menschen te hooren vertellen uit de dagen, toen zij jong waren, uit den tijd. toen Haarlem nog geen groot-Haarlem was en het dagelijksch leven zooveel rustiger en gelijk matiger verliep? Was het leven van den gezeten burger in die dagen werkelijk zooveel boter dan thans? Wanneer we de „oude garde" aan het woord laten, zouden we haast gelooven. dat de patriarchale toestanden van de tweede helft der vorige eeuw iets aanlokkelijks had den. al kunnen we dan ook soms niet nala ten een tikje medelijdend te glimlachen, wanneer we over het huiselijk leven uit dien tijd hooren vertellen. De herinneringen die hieronder volgen, betreffen toestanden, die onder een groot deel der burgerij zóó algemeen waren, dat vele ouderen zich deze nog zullen kunnen herinneren en waarschijnlijk zullen deze voorbeelden nog met verschillende andere uit eigen omgeving kunnen worden aangevuld. De dienstboden gingen om de veertien da gen Zondags uit (in de week in het geheel niet!) en ze moesten 's avonds om tien uur thuis zijn. Ze droegen mutsen, die werden gewas- schen en opgemaakt door de ..mutsenvrouw" tegen 12v-> cent per stuk. Het personeel mocht in geen geval naar bed, alvorens mijnheer en mevrouw het voorbeeld hadden gegeven. De vrouw des huizes maakte iederen dag persoonlijk de petroleumlampen en de zoo genaamde moderateurlampen schoon, die een half uur vóór het aansteken moesten worden opgepompt en die door de wit-por- celeinen ballon een gedempt zacht licht ver spreidden. De huisgenooten gingen des avonds met een olielamp of een brandende kaars naar hun kamers. De voorzichtige huisvaders sloten, toen het gas pas was ingevoerd, des nachts de hoofd kraan af uit vrees voor gasverstikking. In den winter werden des avonds kooltjes gedoofd om hiermee den volgenden ochtend het fornuis aan te maken, welke kooltjes te vens dienden voor de stoof van de huisvrouw. Het badwater werd. voordat de waterlei ding bestond, met emmers naar boven ge bracht en het bezit van een bad werd zelfs als een zekere weelde beschouwd. Zweedsche lucifers waren nog niet bekend en men bediende zich van fosfor-lucifers of van een tondeldoos. In den winter werden in de kerken door de „stovenvrouw" warme stoven verstrekt aan de dames (natuurlijk tegen betaling!) Met Nieuwjaar boden de knechts van leve ranciers, de'vuilnisman, de nachtwacht en anderen Nieuwjaarswenschen op rijm aan. Het was een groote uitgaansdag, wanneer de kinderen met hun ouders ééns in den zomer in een rijtuig met twee paarden naar Zand- voort gingen en daar den geheelen dag ble ven. Turf was behalve steenkool de voornaamste brandstof en eens per jaar werd deze door den Frieschen turfboer per schuit aangevoerd en op den turfzolder opgestapeld. Verschillende huizen in de oude stad hadden groote tuinen met vruchtboomen w.o. de nu steeds zeldzamer wordende moerbeiboom. De meisjes uit den gegoeden burgerstand mochten niet leeren schaasenrijden! (De Over- veensche meisjes mochten het wel!). Verloofden mochten samen nooit visites ma ken, doch werden daarbij gechaperonneerd door een vrouwelijk familielid. De doktoren droegen altijd een hoogen hoed en rekenden 50 cent per visite. Vrijdagavond in de kermisweek was de „def tige" avond. Elke dienstbode had recht op een heelen kermisdag (meestal Woensdag of Don derdag). In groote gezinnen wenschten ook de kin deren aan de ouders „plezierige kermis'", het geen beloond werd met een gulden of een rijksdaalder. Zoo speelde zich het leven van een groot deel der Haarlemmers van zestig, zeventig jaar geleden af. Het is niet meer dan een zeer alge meen overzicht, want uit elk van de opge noemde punten zouden weer tientallen an dere kunnen worden ontleend. K. L. M. moet bezuinigen. Binnenlandsche lijnen worden opgeheven. Teruggang in passagiersvervoer. In vertiand met bezuinigingsmaatregelen, welke de K.L.M. moet treffen, zullen bij den a.s. zomerdienst de luchtverbinding Am sterdam—Twente en de luchtverbinding Am sterdam—Eindhoven worden stopgezet. De luchtlijn Amsterdam—Vlissingen Knocke blijft behouden, terwijl over de luchtlijn Amsterdam—Groningen nog onder handelingen gaande zijn. Dit is een gevolg van den teruggang van het passagiersvervoer in de tweede helft van 1935, vermoedelijk voortvloeiende uit de serie ram pen, welke de maatschappij in dat jaar heb ben getroffen. Het telex-telegraafnet van het A. N. P. Wordt 6 April geopend door minister De Wilde. Het telex-telegraafnet van het Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N.P." Stichting van de Vereeniging De Nederlandsche Dag bladpers". bij welk net 76 Nederlandsche dag en nieuwsbladen zijn aangesloten, zal op Maandag, 6 April a.s. des middags te half vijf in tegenwoordigheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Mr. J. A. de Wilde, en van den Directeur-Generaal der P.T.T., Ir. M. H. Damme, vergezeld van eenige zijner voor naamste medewerkers in bedrijf worden ge steld. Minister J. A. de Wilde heeft zich bereid ver klaard via het. nieuwe telex-telegraafnet een eerste mededeeling aan de Nederlandsche bla den te richten. Bij de in dienststelling van het net, welke met eenige plechtigheid zal geschieden, zullen tegenwoordig zijn het bestuur van de Vereeni ging „De Nederlandsche Dagbladpers" en de Raad van Beheer van het A.N.P.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5