ENTENUMMER Expositie ]kUaudsan$ave: Holl. Anthraciet G. v. d. Haak Jr. Veiligheid. Haarl. Elftal - Kennemer Elftal 11N ó.SieuïH.M. NCTNE SlOUtH 't ZONNIGST HUIS in heel het land? Zeker KROON-BEHANGSEL aan den wand 53e Jaargang No. 16179 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 21 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ï.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk f 30.— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG BLADZIJDEN HAARLEM, 21 Maart. Lente. Dit Lente-nummer verschijnt in stralend lenteweer. Het moet dus wel zijn voorgangers overtreffen, die het nimmer zóo getroffen hebben. Minstens éen hunner herinner ik mij. dat in koude regenvlagen werd rondge bracht door bezorgers, diep in winterjassen gedoken. En het deed zijn plicht dan toch welhet opende immers een schoon voor uitzicht van nieuwe lenteblijheid die komen moest, al werd de kalender nog beschaamd.... maar het was niet uit de lente-stemming zelf geboren. Dat is dit Lentenummer wel. Het ware dwaasheid te beweren dat een mensch onbeïnvloed kan blijven door het weer, en redacteuren en medewerkers zijn anenschen als anderen. De zonnestraal die de blocnote speelsch belicht en de vulpen-pun ten doet glinsteren inspireert sterker dan wie of wat ook tot het aankondigen van de Lente. Voor het eerst hebben wij dit Lentenum mer op Zaterdag laten verschijnen. De Za- terdagsche krant heeft een tweedaagsch le ven nevens het éendaagsche bestaan van de andere nummers der week. Een zoo groot extra-nummer, dat inderdaad, als men het in boekvorm gaf, een dik deel zou worden, mag langer levensduur eischen. iWij ver wachten dan ook dat gij, lezers, met deze verandering zult instemmen. Wellicht belooft deze Lente meer dan haar directe voorgangsters. In de Natuur zal «ij hetzelfde schoons geven, al zal het weer als immer nieuw zijn. Maar ontbloeien er ook geen nieuwe beloften in de menschen- maatschappij Daagt niet allerwegen nieuwe- hoop? Wij meenen dat het antwoord op die vragen Ja moet zijn. Wij gelooven dat 1936 een jaar van groote- vervulling kan worden na jaren van groote teleurstelling en leed. In de politieke en economische ontwikkeling treden nieuwe verschijnselen op, die duiden op terugkeerende bezinning, op streven naar, bouw en samenwerking. En al vechten die nieuwestroomingen, nog met de machten van afbraak en ondergang, nimmer schijnen zij zoo sterk geweest te zijn en zooveel hoop met zich te hebben gevoerd als thans. Het is in deze rubriek in de afgeloopen Jaren izoo vaak gezegd, dat de rand van den afgrond bereikt zou moeten zijn eer de macht der bezinning voldoende kracht zou hebben verworven. Ip. dien afgrond heeft de wereld, heeft vooral Europa in den laatsten tijd geblikt, maar nooit tevoren hebben de waarschuwende stemmen zich dan ook zóo luid verheven, en wie de gebeurtenissen der laatste maanden heeft overzien weet dat men de" gevaren is gaan beseffen en voor de gevolgen, die uit onbezonnen taal en onbe zonnen daden dreigden voort te vloeien, is teruggedeinsd. 1936 houdt de belofte in van het jaar, dat het keerpunt kan brengen. Het is veelbetee- kenend dat een Hitier, eertijds de schrijver van een boek als Mem Kampf, thans om ■vrede en toenadering vraagt en dat eindelijk staaft met concrete voorstellen. Het is even veelbeteekenend dat de andere onderteeke naars van het door hem verloochende Lo- carno-pact reeds hebben getoond te besef fen, dat geweld middelen niet baten en dat de weg naar samenwerking moet worden be treden, zoodat zelfs een ontwapenings- en een economische conferentie opnieuw in hun accoord naar voren zijn gebracht. Er is ten slotte maar éen uitweg tenzij Europa een ondergang verkiest. Het deinst daarvoor te rug, het is nog niet het Avondland van Oswald Spengler, welks levenssappen zijn uitgeput, welks restje vitaliteit alleen in staat zou zijn kanonnen te bedienen en bom men te werpen op weerloozen. Deze Lente van 1936 kan een nieuw réveil be tee kenen ook in het streven der menschen. R. P. Vereeniging voor Dieren bescherming te Haarlem. De Nestkastjes-wedstrijd. Op Zaterdagmiddag 28 Maart heeft in de aula van het Kennemer Lyceum de beoor deeling plaats van de ingezonden nestkast jes. Er is door de jongens mooi en nuttig werk geleverd, waar veel toewijding voor noodig was, want het maken van een goed broed- kastje is nog zoo eenvoudig niet. Voor de bekroonde kastjes worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Ter opluistering van den middag zal de heer Jan Strijbos een Vogelfilm vertoonen. Na 28 Maart zijn de bekroonde nestkastjes te bezichtigen in het toonraam van de Ver eeniging voor Dierenbescherming, Ridder straat 11. iiiiiii m De reorganisatie van de Groote Markt. B. en W. hebben thans bij den Raad de voorstellen ingediend, betrekking hebbende op de reorganisatie van de Groote Markt. Zij .[schrijven o.a. het volgende: „Als onderdeel van het op de begrooting voor 1936 onder volgno. 970 uitgetrokken be drag ad f 116,000,voor rioleerings- en be- stratingswerken, wordt een bedrag ad f 30.000 genoemd voor de uitvoering van werken aan de Groote Markt. Bij de samenstelling van het plan is reke ning gehouden met de navolgende eischen: dat het verkeer Groote HoutstraatJans straat een vlotten verkeersweg vindt; dat het overige verkeer een weg verkrijgt zonder hinderlijke bochten; dat voor tram, autobus en taxi gunstig bereikbare halteplaatsen aan wezig zullen zijn: dat een zoo groot moge lijke autoparkeerplaats wordt verkregen op één van de zijkanten van de Groote Markt en dat het standbeeld van Lourens Jansz. Cos- ter zoodanig wordt verplaatst, dat zijn mas sa-werking den minst schadelijken invloed heeft op ruimte-ontwikkeling en dit beeld zoo min mogelijk gezichtsbelemmerend werkt. De nieuwe situatie geeft o.i. een veel rusti ger indeeling. De afzijdige ligging van het parkeerterrein aan dé Zuid-Oostzijde van de Groote Markt, waarborgt een overzichtelijk plein-centrum. Aangezien de vischmarkt o.i. geen reden van bestaan meer heeft, zou'aan het bestaande vischlial- gebouw de bestemming van „over dekte" paf keelruimte' kunnen worden gege ven. Dan kunnen aan de Zuid-oostzijde van de Groote Markt .in totaal 31 a 32 auto's par keerplaats vinden, doch deze kunnen niet, zooals bij den nieuwen toestand het geval zal zijn, onafhankelijk van elkaar af- en aanrijden. Met betrekking tot de nieuwe plaats van het standbeeld Lourens Jansz. Coster, merken wij op. dat het gezicht op de Groote Kerk, van de Zijlstraat af (noordelijke hoek van het Stadhuis), volkomen onbelemmerd is. Even eens is dit het geval met het gezicht op den voorgevel van 't Stadhuis, van den westelijken ingang van de vischhal af". Het ligt verder in het voornemen van B. en W. te trachten aan de Groote Markt een meer vriendelijken aanblik te geven door hier en daar Ob.v. aan palen) wat bloemen te doen aanbrengen. De Schoonheidscommissie kan zich met het plan vereenigen. Mevrouw. Wilt U uw kamers laten behangen? Vraagt onze mooie collectie moderne behangsels dan even ter inzage. Vakkundige behangers ter Uwer beschikking. (Voor zelfbehangers gratis afranden.) EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, GEN. CRONJéSTRAAT 155 - TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f 4600.- RINKEIWA-ROOSDORP inlichtingen o. li. werk OVERVEEN, ook tel. 26429 AERDENHOOT Huurprijs vanaf f 32.50 p. mnd. (Adv. Ingez. Med.) De spoorlijn ten N. van het Bloemendaalsche station. Sinds eenigen tijd worden de particuliere overwegen op de spoorbaan Bloemendaal Velsen, ten Noorden van het station Bloe mendaal. door het publiek gebruikt. Deze overwegen zijn afgesloten en van prikkel draad voorzien, terwijl de spoorweg door een hekwerk is afgesloten. Niettegenstaande deze maatregelen nemen velen hun weg over deze spoorbaan, hetzij door de afsluiting te ver breken, hetzij door het overklimmen van de draadversperring. Zij, die dit doen, maken zich schuldig aan een strafbaar feit en reeds zijn velen bekeurd. Dit schijnt echter niet voldoende af te schrikken en nog dagelijks stellen personen, waaronder vrouwen en kinderen, zich bloot aan het gevaar door de electrische treinen te worden overreden. De Nederlandsche Spoorwegen beroepen zich op het feit, dat de afsluiting voldoet aan de bij de Wet gestelde vereischten en zullen de tot nu toe onvoldoende gebleken afsluiting niet verzwaren. De Burgemeester staat dus voor de keuze of in zeer ruime mate te laten verbaliseeren of te wachten tot- ernstige ongelukken zullen gebeuren en de spoorweg als dan meer af doende zal worden afgesloten. Van heden afzullen zonder verdere waarschu wing overtreders bekeurd worden, maar ook wenscht de burgemeester 'net publiek uit drukkelijk te waarschuwen tegen het levens gevaar,, waaraan het zich voortdurend bloot stelt. Groote Houtstraat (Adv. Ingez. Med.) Stookt mijn prima Afm. 20(30 a f 2.10 per H L 15|20 a f 1.80 per H L Franco bergplaats De kwaliteit is schitterend. De klanten zeggen het!! Burgwal 9, Telef. 10770 (Adv. Ingez. Med.) Jeugdige werkloozen te Haarlem. De regeering blijft het plan-Klein Schiphorst afwijzen. Wij herinneren in ons vorig nummer er aan dat de regeering indertijd bezwaar heeft ge maakt tegen het plan Klein Schiphorst wat betreft den bouw van huizen voor ouden van dagen aan de Zomervaart door jeugdige werkloozen. Volgens dit plan zou aan de jeugdige werk loozen loon betaald worden, terwijl de re geering tot heden alleen haar medewerking heeft gegeven als een vergoeding werd toe gekend. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 is door B. en W. aan den raad toege zegd, dat zij alsnog een nieuwe poging zou den doen om de bezwaren van Den Haag in deze te overwinnen. De minister van sociale zaken Mr. M. Slin- genberg had zich bereid verklaard Vrijdag middag op zijn departement over de aange legenheid een deputatie te ontvangen. Daar voor waren aangewezen de wethouders de heeren W. J. B. van Liernt en M. A. Reinalda en de raadsleden de heeren H. J. L. Klein Schiphorst en M. Meyers, die deel uit maken van de raadscommissie voor de jeugdige werkloozen. Wij vernemen dat Minister Slingcnbcrg, ook na de toelichtingen van den heer Klein Schiphorst, bezwaar bleef opperen tegen dit plan. Daarom is dus geen steun van de regee ring te verwachten. Minister Slingenberg verklaarde wel sym pathie voor het denkbeeld te hebben, maar het ongewenscht te achten dit nieuwe sys teem naast de reeds bestaande in te voeren. Bovendien vreesde hij van het plan loondruk voor de volwassen arbeiders, zoodat. er tegen de uitvoering bezwaren van de vakcentrales zijn te vreezen. De heer Klein Schiphorst bestreed dat zijn plan loondruk tengevolge zu hebben. Het college van B. en W. staat thans voor de beslissing of zij aan den raad zal voor stellen den bouw van deze huizen te doen geschieden door jeugdige werkloozen naar het Arnhemsche stelsel (vergoeding aan de jongens). De heer Klein Schiphorst deelde ons mede, dat hij daarmee niet kan sympathlseeren, zoodat hij zich dan uit de commissie za! te rug trekken. Dit zelfde zal zoo zei hij ook de heer Meyers doen. POOLSCHE LANDDAG AANVAARDT DE WET OP HET RITUEEL SLACHTEN. De Poolsche Landdag heeft Vrijdag het wetsontwerp op het ritueel slachten, dat in Joodsche kringen zulk een opwinding heeft veroorzaakt, aangenomen, nadat er een amen dement van den minister van Landbouw in was opgenomen, waarbij de Joodsche bevolking de voorziening met ritueel geslacht vleesch wordt gegarandeerd. In steden met een Joodsche bevolking van minder dan drie procent mag slechts ritueel geslacht worden nadat hiertoe een aanvraag tot de autoriteiten is gericht. (Reuter). (Volgens de Engelsche sterfte- statistiek zijn daar in 1935 honderd menschen gestorven als gevolg van het vallen uit hun bed.) Dit leven is vol dreigende gevaren, Geen dag is van calamiteiten vrij, Wij moeten er de kalmte bij bewaren, Want anders zijn wij er nog eerder bij. Wij lezen met een rilling in de kranten Welk ongeluk er nu weer is gebeurd. En denken medelijdend aan verwanten, Door wie een naaste doode wordt betreurd. En menigeen vervloekt automobielen Als schuldig aan een lange doodenlijst, Zij zien ze als een soort van dood op wielen, Die voor zijn werk te hoog betaling eischt. En menig ander heeft nog nooit gevlogen, Omdat hij dat als te riskant beschouwt, Hij ziet zijn val al voor zijn geestesoogen, 't Idee alleen maakt hem al doodsbenauwd. Waar kun je heden nu nog veilig wezen? Als op dat punt een boom wordt opgezet, Dan is de zuchtende conclusie'deze: Je bent alleen nog veilig in je bed. Helaas, zelfs dat kan ons geen troost meer geven, Althans in Engeland is het maar schijn. Daar zijn in één' jaar honderd doodgebleven, Doordat zij uit hun bed gevallen zijn. P. GASUS DINSDAG 24 MAART 8.15 UUR LICHTWEDSTRIJD TERREIN HAARLEM SCHOTERWEG (Adv. Ingez. Med.) 48 G,.... vwtlem - rr»l Steunkorting en woninghuur. Geen korting meer voor lage woninghuur. De Steunregeling, waarnaar de uitkeering van de werkloozen berekend wordt, geeft aan dat, zoodra de woninghuur meer dan f 3.50 be draagt er boven het bedrag aan ondersteuning huurbijslag kan worden verstrekt, welke bij slag dan meestentijds 2/3 is van den huurprijs boven de f 3.50. Indien de woninghuur dus f 5 is, dan kan er 2 3 van f 1.50 dus f 1 aan huurtoeslag verstrekt worden. Daarentegen werd door den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding en bij Maatschappelijk Hulpbetoon, indien de huur prijs minder dan f 3.50 is. het normale steun bedrag verminderd wegens lagere huur. Het bestuur van den Centraien Bond van Transportarbeiders heeft in een nitvoerigen brief aan B. en W. der gemeente Haarlem haar meening uitgesproken dat deze korting on juist was en ook niet strookte met de opvat ting van den Minister van Sociale Zaken, ter wijl ook de steunregeling, zooals deze bij schrijven van 23 Juni 1934 vanwege het Mi nisterie van Sociale Zaken aan het gemeente bestuur werd toegezonden, deze korting niet voorschrijft. Het bestuur van genoemde orga nisatie verzocht B. en W. de vermindering niet meer te doen toepassen en aan hen, die als gevolg van het in. mindering brengen, minder steun ontvingen, het verschil alsnog te willen doen bijbetalen. Als gevolg van dezen brief is deze week door B. en W. besloten geen korting meer op den steun toe te passen ingeval de woninghuur minder dan f 3.50 bedraagt. Verder wordt, ingevolge een Ministerieel be sluit, van heden af op pensioenen, ongevallen en invaliditeitsrente. alsmede weduwe- en weezenrente ten aanzien van alle inwonende gezinsleden 2 3 gekort. De korting vindt voor het geheele bedrag plaats indien de onder steunde zef voor één van de hierboven ge noemde uitkeeringen in aanmerking komt. Het woord is aan Garoe Elke krachtsinspanning, als zij het lichaam niet uitput, gaat licht in vroolijkheid over. Geschenk van het raadslid Johs. Visser aan de gemeente. Het raadslid Johs. Visser heeft ter plaatsing in het Frans Halsmuseum aan de gemeente ten geschenke aangeboden een pastelteeke- ning. door hem vervaardigd en voorstellende den Haariemschen schilder H. Hulk. geboren in 1842. B. en W. stellen den raad voor, dit ge schenk met dankbetuiging te aanvaarden. Beleediging van minister Colijn. Brochures in beslag genomen. Vrijdag zijn door de Haarlemsche politie in een perceel aan de Ged. Oude Gfacht in beslag genomen 227 exemplaren van de brochure, getiteld „Colijn's Doodendans", uit gegeven door het comité „De gemuilkorfde eend'", waarvan de leider te 's Gravenhage zou wonen. De bewoner van het perceel is naar het politiebureau gebracht. Hij heeft bekend, 73 van die exemplaren te hebben verspreid. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt, omdat de inhoud beleedigend voor minister Colijn wordt geacht. RADIODISTRIBUTIE. 't Is vandaag de dag der dagen, LENTE, dus een nieuw geluid. Dit geluid, het schoone, nieuwe, Zendt de distributie uit. (Adw. Ingez. Med.) Alléén Gr.Houtstr. 179 Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Nadere bijzonderheden over het accoord van de vier Locarno- landen. Killer heeft gisteren in een rede voering gezegd, dat Duitsch- land geen centimeter van zijn recht zal prijsgeven. De vijandelijkheden in Abessynië blijken, in tegenstelling met een in omloop zijnd bericht, niet te zijn gestaakt. De Eerste Kamer is begonnen met de behandeling der de- fensiebegrooting. Te Dreumel heeft Vrijdagavond een ernstige brand gewoed. B. en IV. van Haarlem hebben voorstellen ingediend betref fende reorganisatie van de Groote Markt. De regeering blijft het plan van den heer Klein Schiphorst af wijzen. Bioscopen. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Lente. Hoe ik groeide. Mr. E. EliasSpa schrijft Neder- landsch. Van onzen Berlijnschen corres pondent: Duitschland vóór de volksstemming. J. H. de Bois: Een Haarlemsche schilder exposeert in Amster dam. Blijft Fit. Puzzler ubriék. K. de Jong: La Argentina. J. B. Schuil over: „De Ober". Financiëele kroniek: Stagnatie op de beurzen. L. S.'t Vervroegde voorjaar. Hoe komt het, dat wij weer voor jaar krijgen? A.: Maart de maand der be loften. Bep Otten: Het jonge leven. Op de sprookjeseilanden. E. E. J.P.: Lentemode. v. O. Fotografeeren door ama teurs. Als de bollen bloeien. P. H. K.: Schoonmaakkoorts. De schoonste vrouw van Egypte. J. L.: ..Handen aan de boot". J. Bastiaans: 's Levens Lente. J. B. Schuil: De nachtegaal en het kanon. Ko Zweeres Het eerste kievitsei. Helen: In de Rivièra: Wonderen in de plantenteelt. De vogels komen terug! P. v. d. Hem: Burengerucht. Voor de Jeugd. pag. 3 pag. 3 pag. 1 pag. 7 pag. pag. pag. pag. 8 pag. 13 pag. 15 pag. 15 pag. 15 pag. 16 pag. 17 pag. 18 pag. 18 pag. 19 pag. 20 pag. 21 pag. 22 pag. 23 pag. 24 en 25 pag. 25 pag. 26 pag. 27 pag. 3 pag. 9 en 10 Burgerlijke stand van Haarlem is opgenomen op pag. 2

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1