246 Mi li Drie dooden op den weg. OVER ADVERTEEREN V ons AO-OAR» Da u Anegang 38-40 Hommen Co. M A' A N D A G 23 MAART 1936 HAARL'E M'S DAGBI1AD S Vrijwillig verblijf onder de wapenen. Mogelijkheid geopend om anderen, die nu in dienst moeten blijven, te vervangen. De Minister van Defensie lieeft een regeling: vastgesteld, omtrent vrij willig verblijf in werkelijke» dienst, welke regeling een dezer dagen in de legerorders zal verschijnen. Deze regeling maakt de corps-com mandanten bevoegd om dienstplich tigen groot-verlofgangers gelegen heid te geven, vrijwillig in werkelij- ken dienst te komen voor zoover zij anderen, die liever naar huis willen, kunnen vervangen. Deze maatregel geldt zoowel voor onder-officieren en korporaals als voor soldaten. De vrijwillig opko menden moeten even lang in werke- lijken dienst blijven als de anderen, die zij vervangen, zouden moeten blijven. Hoe lang dit zal zijn, is uit den aard der zaak niet bekend. Daar de verlenging van den werke- lijken dienst voorloopig beperkt is tot de infanterie en de wielrijders, geldt de bedoelde gelegenheid voors hands ook alleen voor de daartoe be- lioorende dienstplichtigen. Zij, die vrijwillig onder de wapenen zouden willen komen, behooren zich schriftelijk te wenden tot hun corps commandant. (ANP) De binnenlandsche luchtlijnen van de K. L. M. Naar aanleiding van de verschillende pers berichten over het binnenlandscli luchtver keer in 1936 deelt de K.L.M. mede, dat gedu rende den zomer van dit jaar de luchtdiensten op Zeeland en Groningen tweemaal per dag gevlogen zullen worden; bovendien zal gedu rende het hoogseizoen de Zeeland-lijn tot KnockeZoute worden doorgetrokken. Olntrent de luchtdiensten op Twente en Eindhoven zijn nog onderhandelingen met de betrokken instanties gaande. Binnenkort zal hieromtrent een beslissing vallen. Bij Registratie en Domeinen te Utrecht ingebroken. Groot bedrag aan zegels gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in gebroken in het gebouw van de Registratie en Domeinen aan de Muntstraat 7.te Utrecht. Het geheele gebouw is doorde inbrekers doorzocht en alle schrijf bureaux en 'laden werden open gebroken. De buit die den dieven in handen is gévallen bestond uit een groot aantal zegels van ver schillenden aard, welke een aanzienlijk be drag vertegenwoordigen. Ook enkele guldens en wat los geld maakten zij buit. Een poging 0111 de in een der lokalen staande brandkast te forceeren is mislukt. Er komt een Jamboree- postzegel. De Jamboree-Commissie meldt: Nu de gunstige beslissing in de gemeente raadszitting van Bloemendaal is gevallen, is gisteren de akte van oprichting van de Stich ting Wereld-Jamboree 1937 voor een notaris verleden, en is inmiddels daarop de Konink lijke goedkeuring gevraagd. De uitgifte van een specialen Jamboree postzegel, waartoe de regeering toestemming heeft verleend, acht de Commissie voor Neder land van groote internationale beteekenis. Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Jaarvergadering te Amsterdam. Zaterdagmiddag heeft de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Neder land haar jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam. De voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven, merkte met voldoening op, dat deze groote zaal bijna geheel gevuld was met belangstel lenden, een bewijs van de sterke groeikracht der vereeniging. Het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris dr. Jac. P. Thijsse, vermeldt, dat het aantal leden sedert enkele jaren eenige da ling vertoont; in 1935 traden 1044 toe en moesten er 1134 worden afgeschreven. Sedert de laatste jaarvergadering werd f 9360 aan legaten ontvangen of toegezegd; het laagste bedrag beliep f 100, het hoogste f 5000. Bo vendien werd een legaat vermaakt van f 5000, belast met vruchtgebruik. Er deed zich één geval voor, dat de vereeniging tot erfgename benoemd werd. De inkomsten uit de exploitatie der bezit tingen blijven weer ver beneden wat vroeger normaal geacht werd. De rekening over 1935 sloot met een klein nadeelig saldo. Verscheidene bezittingen der vereeniging werden uitgebreid; als nieuw Natuurmonu ment werden aangekocht de z.g. Baanakkers bij Jisp, een miniatuur-oerwoud van berken en kraaiheide, temidden van eeuwenoude cultuurlanden. Spr. memoreerde dat de vereeniging werd verrijkt met een belangrijk natuurmonument op Texel, Thysse's Fienweid; ter huldiging van den voorzitter werd het Van Tienhoven- studiefonds gesticht voor wetenschappelijken arbeid in en ten behoeve van natuurmonu menten. De provincies Noord-Holland en Drente vaardigden in navolging van Zuid- Holland een z.g. plassen verordening uit, ter bescherming van de belangrijkste waterge bieden in die gewesten. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte heeft prof. W. A. E. van der Pluym, hoog leeraar aan de Academie van Beeldende Kun sten, een voordracht met lichtbeelden gehou den over den invloed van de natuur op de schilderkunst, waarna de nieuwste vogelfilm van den heer A. B. Burdet is vertoond. De Stille Omgang. Tweede nacht met vijftigduizend deelnemers. Het feest van het H. Sacrament van Mirakel valt op den Woensdag na St. Gregorius (12 Maart). De kleine Begijnhofkerk te Amster dam heeft dan binnen haar oude muren het Sacramentsfeest, dat met grooten luister ge vierd woordt. Dit jaar heeft mgr. J. p. Huibers de openingsplechtigheden verricht van het feest, dat een week duurt. De Zondag in deze week, de z.g. Octaaf-Zondag, is van oudsher de dag, waarop de Amsterdammers en kort na het herstel der devotie de mannen uit den omtrek den Stillen Omgang maakten. Toen het aantal deelnemers niet meer zonder stoornis te verwerken viel, werd besloten den Omgang over twee Zondagen te verdeelen, t, w. voor en 11a het Mirakelfeest. De Octaaf-Zon dag is echter voor de Amsterdammers de Zondag gebleven om de vrome traditie te handhaven. Ditmaal waren van buiten de hoofdstad nog meer mannen dan verleden week opgekomen; de plaatsen en streken, die nog niet bij den Omgang vertegenwoordigd waren geweest, kwamen thans met vijftien extra-treinen, per autobus of per rijwiel hun Katholieke mannen naar de hoofdstad brengen. Groote contingenten kwamen uit Utrecht, Haarlem en Rotterdam, Limburg en West- Friesland, Rijnland, de Zaanstreek en het Gooi, in totaal 24.000 man. Weer uit alle lagen des volks trokken de groepen naar het Spui, om daar den bedeweg „voor Rechtvaardig heid en Vrede onder de Volken" te beginnen. Onder degenen, die den bekenden bedeweg volgden, bevond zich mgr. dr. J. Mangers, apostolisch-vicaris van Oslo en titulair-bis- schop van Selja (Bergen). Tevens een man zwaar gewond. Noodlottig ongeluk bij Lent. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks twaalf uur, heeft een auto op den Rijksweg Arnhem- Nijmegen in den Koudenhoek onder Lent, een ernstige aanrijding ver oorzaakt. waarbij een persoon op slag werd gedood en een tweede ernstig gewond. Op den berm van den weg waren op dat tijdstip gezeten de 21-jarige mijnwerker J. M., en zijn 32-jarige vriend J. K., beiden uit Treebeek, die per fiets op weg waren naar Hoogeveen. Zij waren een oogenblik afge stapt om een boterham te nuttigen. Plotse ling naderde in razende vaart uit de rich ting Nijmegen een auto, welke een slingeren de beweging maakte en vervolgens over een afstand van honderd meter den berm van den weg op vloog, met het noodlottig gevolg, dat de twee mannen werden gegrepen. J, M. werd op slag gedood, terwijl zijn met gezel J. K. werd opgenomen*en in een sloot terecht kwam. De auto, die het ongeluk had veroorzaakt, is onmiddellijk doorgereden, zonder dat de inzittenden zich om het lot der slachtoffers hebben bekommerd. Het gebeurde werd echter spoedig door omwonenden opgemerkt, die dadelijk de po litie te Eist waarschuwden, welke spoedig aanwezig was. Ook het parket uit Arnhem begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats van het ongeluk. Zondagmiddag te twaalf uur is de gemeen tepolitie van Eist er in geslaagd den wagen, waarmede de aanrijding is geschied, op te •sporen in een garage te Arnhem, terwijl de twee inzittenden, de heeren U. en M,, afkom stig uit Aneldoorn, konden worden aange houden. Wie van hen heeft gechauffeerd, staat nog niet vast. Meisje gedood. Zaterdagmiddag ongeveer half zes reed de chauffeur L. de W. uit Hulst met een vracht auto steenen in de richting Walsoorden. Rechts van de auto reed op het fietspad de 8-jarige wielrijdster C. Bogaert uit Hulst. Toen een andere vrachtauto, geladen met ge perst stroo, in de richting Hulst uit een bocht gereden kwam, raakte de chauffeur van den wagen met steenen, L. de W., eerst de auto met stroo en reed daarna het wielrijd- stertje aan, dat op slag werd gedood. De auto met steenen is voorloopig in beslag genomen. De heer J. H. Kamps, oud-burgemeester van Eroek-Sictard. reed Zaterdagavond op de fiets op den Rijksweg te Sittard en stak plotseling, zonder een teeken te geven, den weg over. met het noodlottig gevolg, dat hij werd aangereden door een in snelle vaart rij dende atuo. bestuurd door den heer T. van de Pol uit Amsterdam. De 1"ioor werd oogenomen met een schedelfractuur en een beenbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij 's nachts is overleden. Dr. van Schelven ongedeerd. Italiaansch bericht is onjuist geweest. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft van dr. Winckel een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat het gerucht om trent de verwondingen van dr. Van Schelven onjuist is geweest. Dr. van Schelven is Vrijdag 20 Maart gezond en ongedeerd in Dessié aangekomen. Japansche parelvisschers in Nederlandsche wateren. Enkele schepen in beslag genomen. Japansche belangen, betrokken bij de parel- visscherij, hebben petities gezonden aan de ministeries van buitenlandsche zaken, over- zeesche zaken en marine met het verzoek in vloed te willen uitoefenen, opdat de Japansche parelvisschersbooten, die door Nederlandsche autoriteiten worden vastgehouden weer vrij ge geven zullen worden. Het schijnt, dat eenige Japansche schepen, met een totale tonnenmaat van 34 ton door Nederlandsche autoriteiten zijn in beslag ge nomen in verband met het visschen en ver- koopen van parelen uit de Arafoerazee, ten Zuiden van Nieuw-Guinea. Er is Groot Nieuws in advertenties. II Hebt u zich wel eens rekenschap gegeven van de enorme verscheidenheid in de artike len die te koop worden aangeboden? Een ko lossale sorteering komt op de markt waaruit u haast geen wijs kunt worden. Hoe is het mogelijk uit dien chaos juist dat te koopen, wat u het allerbeste kan dienen? Er is een verscheidenheid die menigeen tot wanhoop drijftMaar dan zijn er de ad vertenties Gelukkig Zonder veel tijdverlies houden zij u dagelijks uitmuntend op de hoogte. De verschillende voordeelen der artikelen van één en dezelfde soort kunt u rustig tegen elkaar afwegen. De advertenties leeren u ook, welke eischen men aan een artikel in een bepaalde prijs klasse kan stellen. Prachtige foto's en teekeningen maken het u daarbij dikwijls extra gemakkelijk. Belangrijk is ook, dat mede door de adver tenties men van een bepaald artikel leert het op de juiste wijze te gebruiken en naar waar de te schatten. Meer dan eens ondekt men uit een adver tentie nieuwe gebruiksmogelijkheden voor een artikel, dat men vroeger slechts voor één be paald geval gebruikte. Denk b.y. eens aan de vele uitstekende recepten in de advertenties voor eetwaren, waarbij dan nog de opgave van zekere nuttige voedingsstoffen komt. Tezamen vormen zij een groote hulp voor de huisvrouw, wanneer zij een zoo afwisse lend mogelijk menu voor 'de maaltijden wil samenstellen. Worden wij niet iederen dag door de adver tenties op de hoogte gehouden van de belang rijke technische vorderingen? Zelfs een leek kan daardoor tegenwoordig meepraten over de speciale voordeelen van allerlei automerken. Vraagt u maar eens den eersten den besten gymnasiast of H.B.S.'er naar de verbeteringen in de nieuwste modellen van de meest beken de automerken. Alleen door adverteeren was het mogelijk dat artikelen die zooveel bijdragen om het le ven te veraangenamen, algemeen in gebruik kwamen. Denkt u eens aan de radio, den stofzuiger, sanitaire installaties en wat al niet meer. Hoe het echter was toen men nog niet zoo veelvuldig gebruik maakte van de adverten ties ziet men aan de schrijfmachine. Deze was al lang uitgevonden, maar nog altijd wei nig in gebruik. Eerst als gevolg van advertee ren werd zij algemeen bekend en tot één der onmisbare werktuigen der moderne samenle ving. Wij noemden slechts enkele voorbeelden. Maar zij zijn voor het grijpen! U kent zelf wel al die kleine, maar zoo uiterst practische uitvindingen die do drukke werkzaamheden van de huisvrouw verlichten. FEESTELIJKE BIJEENKOMST BELLAMY. Woensdagavond 25 Maart houdt de afdee- ling Haarlem van de Internationale Ver eeniging „Bellamy" in café-restaurant „Bol werk", Kennemerplein te Haarlem, een bij eenkomst voor leden en genoodigden, Deze avond, ter herdenking van Bellamy's geboortedag, zal opgeluisterd worden door declamatie, zang en muziek. De Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal. Bestaat 25 Maart 300 jaar. Het Haarlemsch Predikbeurtenblad wijdt een extra nummer aan het 300-jarig bestaan van de Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal op 25 Maart a.s. De tegenwoordige predikant, Ds. J. C. van Dijk, wijdt een uitvoerig artikel aan dit derde eeuwfeest. Dit overzicht der geschiedenis van het kerkgebouw is verlucht met afbeeldingen van exterieur en interieur der mooie, bekoren de oude kerk en met de portretten van de predikanten J. D. van Arkel. H. PI. Barger. J. A. van Leeuwen en Dr. M. J. A. de Vrijer, die sinds 1878 achtereenvolgens de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal hebben gediend. Op 17 Maart 1635 werd de eerste steen van de kerk gelegd (vóór dien tijd werden de godsdienstoefeningen in een schuur gehou den) en 25 Maart 1636 preekte Ds Johannes Lubberti voor het eerst in de nieuwgebouwde kerk. Bij zijn komst in 1634 vond Ds. Lubberti te Bloemendaal 24 lidmaten; thans telt het kerkelijk bevolkingsregister pkn. 4200 namen, En gedurende 300 jaren is het Bloemen- daalsche kerkleven een stillen en ongestoor- dien gang gegaan, aldus Ds. Van Dijk. Maar op één tijdstip heeft het gespannen: ook de kerk te Bloemendaal leed onder de telkens veranderde constitutie der Bataafsche Repu bliek. In de periode gedurende welke Ds. PI. H. Barger het predikambt te Bloemendaal ver vulde Q893—1898), onderging de kerk een belangrijke en kostbare restauratie, die in 1895 tot stand kwam. De oud-predikanten van Bloemendaal, Ds. J. D. van Arkel, Ds. H. H. Barger en Dr. M. J. A. de Vrijer brengen in dit extra-nummer een groet en een gelukwensch aan hun oude gemeente. Ds. Ch. de Beus, predikant der Ned. Herv. Gemeente in de wijk Over veen, geeft door zijn artikel een bewijs van har telijk meeleven der wijk-Overveen met het jubileum der „moederkerk". De kerk te Over- 'veen toch heeft haar bestaan in zekeren zin te danken aan de gemeente Bloemendaal. De heer W. P. J. Overmeer heeft ter ge legenheid. van het 300-jarig bestaan der kerk een beknopt historisch artikel afgestaan voor dit herdenkingsnummer. Op den herdenkingsdag zal een Commissie van jongeren aan kerkvoogdij en kerkeraad een aeschenk aanbieden namens de gemeente. Het is nog niet bekend welke bestemming aan dit geschenk zal kunnen geven worden, maar men hoopt, dat het straks zal mee werken tot het terugbrengen van enkele der oude ramen in de kerk Wederom een heidebrand. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 23 Maart. Wij lateii hier volgen een kort over zicht van het verslag der „Haarlemsche Vereeniging tegen het mishandelen van dieren", loopende over de jaren 1883, 1884 en 1885. Door het houden van openbare volks vergaderingen heeft het bestuur ge tracht zijn streven meer populair te ma ken. Deze vergaderingen beantwoord den uitstekend aan de verwachting: zij waren steeds bezet met een talrijk, be langstellend gehoor; ook de geschriften, die^ verspreid werden en van hand tot hand ter lezing verstrekt, werden dank baar ontvangen. De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, de Burge meester dezer gemeente en tal van ingezetenen, betuigden mede hun inge nomenheid met de verspreide geschrif ten. Wat betreft ..handhaving en uitvoe- "ing der -ordening", zoo brengt het bestuur zijn oprechten dank aan de po litie en het gemeentebestuur. Beiden steunden de vereeniging op kracht- Aan een der inspecteurs en aan een dei- agenten van politie had de vereeniging tot driemaal toe haar beloonïng kunnen uitreiken, wegens het opmaken van proces-verbaal, door een veroordeeling gevolgd, tegen personen, die kalveren ter slachtplaats voerende, deze dieren gruwelijk mishandelden. Ook den onbezoldigden rijksveld wachters komt een woord van dank toe voor de processen-verbaal door hen op gemaakt wegens het mishandelen van paarden, honden en ezels alsmede het uithalen van vogelnestjes. Het bestuur bestaat thans uit de vol gende leden: H. Remmers, voorzitter; A. Merens J.Cz.„ penningm.; H. Zeeman, secretaris: W'. G. van der Wal, J. H. Slangen, N. J. Tolk en J. Ursinus Pruim. Nog wordt hulde gebracht aan den voortreffeliiken staat waarin zich de paarden der Haarlemsche Tramweg- Maatschappij bevinden, Speeltuinvereen. „Flora*' in een nieuwe omgeving. OBH-EUNt u te n»2 bru»K Speciaalhuis in Damesstoffen (Adv. Ingez. Med.) Enkele H.A. bij Venlo verwoest. VENLO, 22 Maart. Zondagmiddag tegen twee uur is door tot dusver onbekende oor zaak brand uitgebroken in een perceel heide en hakhout, gelegen in de nabijheid van het Retraitehuis „Monrosa" te Venlo. Enkele hectaren heide en hakhout, in éigendom toebehoorende aan de familie Thy- wissen te Neuss (Did.) zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Nieuwe R.-K. kerk in Haarlem- Noord ingewijd. HAARLEM Maandag, Zondagmorgen is de nieuwe R.K. kerk in Haarlem-Noord (oud-Schoten), welke is toe gewijd aan Maria de moeder van Smarten, plechtig in gebruik genomen. Na de wijdingsplechtigheden, welke reeds in de vroege morgenuren waren aangevangen, droeg Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, een pontificale Mis op. Inmiddels was de kerk geheel met geloovigen gevuld. Bij de plechtigheid werd assistentie verleend door deken H. C. J. Sondaal van Haarlem als pres byter assistens, pastoor de Jong van Driehuis en pastoor Outersterp als diakens der mis en pastoor Goossens van Santpoort en pastoor Schalke uit Haarlem als troondiakens. Ceremoniarus was de heer Achterhoff, se cretaris van den bisschop. Het zangkoor van de parochie onder leiding van kapelaan A. van Houten, zong de Gre- goriaansche gezangen. Cantores waren rector H. van Houten uit Amsterdam en kapelaan J. van Houten uit Haarlem Talrijke hooge geestelijken woonden de plechtigheid bij, o.m. Mgr. M. P. J. Möllmann, Mgr. W. Th. J. Pichot, vicaris generaal, ple baan F. Filbry en de archivaris van het bis dom P. Brügeman. Burgemeester C. Maarschalk en wethouder W. J. B, van Liemt waren eveneens onder de genoodigden tegenwoordig. Aan het einde der Mis hield de bisschop een toespraak, waarin hij o.a. zeide dat op dezen „Laetare"-Zondag een gedachte van blijd schap de geheele kerk vervult. Zoer zeker past deze vreugde-stemming bij de inwijding van een nieuwe kerk, voor de totstandkoming waar van de parochie jarenlang hard gearbeid heeft. Mgr. Huibers deed uitkomen dat geen aardsch paleis, hoe schitterend ook, vergele ken kan worden bij een eenvoudig- Godshuis, Nadat hij de kerk onder de bescherming had gesteld van Maria, de Moeder van Smarten, wenschte de bisschop pastoor en parochianen geluk met de groote gebeurtenis. Tenslotte verleende de bisschop den aanwezigen zijn zegen. Des avonds heeft de parochie afscheid ge nomen van de oude kerk in een korten dienst. Hierna werd het H. Sacrament in processie overgebracht van het oude naar hot nieuwe gebouw. De praeses van het groot-seminarie te Warmond, mgr. H. J, M. Taskin, verrichtte deze plechtigheid. ete adi/uieniie. van lIcaaq tn Aanbod v. Uaade-Hr's daq-Wad o-Ó-U a. 1 In O-ns nutntnec van icdudacf. fj slan- dm ec aileen al... Terrein en clubhuis officieel in gebruik gesteld. HAARLEM Maandag. De Speeltuinvereeniging „Flora" heeft Za terdagmiddag een nieuw clubgebouw betrok ken. De oude speeltuin aan de Papaverstraat was reeds lang te klein geworden, zoodat de vereeniging naar een nieuw terrein moest om zien. Zij heeft dit gevonden aan de Van Oosten de Bruinstraat. Op het flinke stuk grond, waarover zij hier de beschikking heeft, -kunnen de kleuters naar hartelust rennen en spelen. Het clubgebouw, een oude directiekeet, is door het werk van verschillende leden van „Flora" een keurig tehuis geworden. Behalve een zaaltje is in het gebouw een bestuurskamer en een keuken aanwezig. Al het timmer- en schil derwerk is door werklooze leden uitgevoerd. Zij hebben eer van hun werk, want er is een club lokaal gesticht, dat door zijn vroolijk, licht interieur een heerlijk verblijf voor de kinde ren zal zijn. De voorzitter van „Flora", de heer J. J. C. Ophuysen heeft bij de opening van den nieuwen speeltuin het woord gevoerd. Hij drukte zijn vreugde uit over het feit, dat deze voor „Flora" zoo belangrijke gebeurtenis sa menvalt met den 80-sten verjaardag van den nestor van het Haarlemsche speeltuinwerk, den heer Klaare, wien hij hulde bracht. Met de opening van het nieuwe terrein is een der vurigste wenschen van de vereeniging ver vuld, aldus spr. Hij bracht vervolgens dank aan allen, die er toe hebben medegewerkt, dat dit resultaat bereikt werd. Spr. roemde de medewerking van gemeentewege ontvangen, en dankte timmerlieden en schilders, alsmede den heer Kraak, die de plannen voor het ge bouw heeft ontworpen. De voorzitter bood de vereeniging een door hemzelf vervaardigd, gecalligrafeerd en inge lijst gedicht aan. benevens een wandspreuk. Namens het gemeentebestuur wenschte de heer Vink „Flora" geluk met de nieuwe aan winst. Al kan de gemeente geen geldeüjken steun verleenen. zij heeft toch de grootst mo- geiijkè sympathie voor het speeltuinwerk. Spr. uitte de hoop, dat bestuur en jeugd hier met veel vreugde mogen vertoeven. De heer Van Rijk uit Amsterdam bood na mens de Nederl. Unie van Speeltuinorgani saties gelukwenschen aan. Wat „Flora" hier tot stand heeft gebracht, getuigt van de liefde en het enthousiasme dat de speeltuinvrienden voor hun werk bezitten, zoo zeide spr. De heer Klaare Jr. dankte voor de hulde, aan zijn vader gebracht. De speeltuinver. ..Ooster kwartier" feliciteerde „Flora" bij monde van haar voorzitter, den heer Ter Maat. Namens de Haarl. Speeltuinfederatie sprak nog de heer Nethey en namens de speeltuin ver. „Rozen- priëel" de heer Oostenbroek. De heer De Geus, een der uitvoerders van het schilderwerk, dsnkte tenslotte nog zijn medewerkers. Hiermede was het offïcieele gedeelte van de opening ten einde. De speeltuinver. ..Flora" bezit een terrein en. eenclubhuis, waar zij trotsch op kan zijn. HET NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS- GILDE. Het Nederlandsche Padvindstersgilde heeft zijn 20ste jaarvergadering te Utrecht gehou den in Hotel Noord-Brabant, onder leiding van de presidente, mevrouw E. van den Bosch —de Jongh. Uit het verslag der secretaresse, mejuffrouw E. H, Piepers bleek, dat het ledental steeds groeiende is, al was ook 't verloop weer vrij groot. Op 1 Januari 1936 bedroeg het aantal geïnstalleerde leden (zoowel meisjes als leid sters en commissaressen) 7083, verdeeld over 68 afdeelingen, waarvan een op Suri name en een op Curacao. Onder het aantal zijn de meisjes ir Ned. Indië, ongeveer 2300, inbegrepen. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mevrouw M. Boel? van Hensbroek bleek, dat er een klein batig saldo is. Ds exploitatie van de Gilde Winckel geeft reden tot tevredenheid. De Pad- vinsterswet werd gewijzigd, gebracht op 10 artikelen meer in overeenstemming met de .oorspronkelijke, door Baden Powell ge- Teven. Dit jaar is een iubeJjaar, het 20-jarig bestaan van het Gilde zal gevierd worden met een groot Jubelkamp, waarvoor de voor bereidingen reeds in vollen gang zijl

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5